HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. In stormachtige Tijden. Onze Lachhoek FEUILLETON DONDERDAG 25 MAART 1909 OM ONS HEEN No. 804. Nabetrachting van den Gemeenteraad. Öoil 4don December 1907 werd op voorstel van den heer Sneltjes, met één stem meerderheid (14 tegen 13) besloten, de poriierkelen van den Wa genweg door klinkers te vervangen. Al dadelijk weid na de aanneming van dit voorstel door den heer Sneltjeg meegedeeld, dat deze veran dering 10.500 kosten zou, maar de voorzitter was van oordeel, dat dit cijfer niet zoo maar dadelijk kon wor. den aangenomen, zoodat dit punt werd aangehouden. De debatten over deze zaak waren warm geweest, de verontwaardiging onder het publiek over het feit, dat men een prachtige keibestrating ging opbleken om die door klinkers te vervangen, niet gering. Misschien oefende een eai ander vertraging uit op het toestaan van de benoodigde gelden. En toen de heer Van Ros- »um kwam met een voorstel, om een ien directeur van publieke werken een rapport ie verzoeken over de be strating door de geheel© stad, raakte vanzelf de beklink©ring van den Wa genweg mee op de lange baan. Im mers zoolang er geen geld voor was toegestaan, kon liet raadsbesluit niet worden uitgevoerd. Het lange wachten moede steidede heer Sneltjes voor, de zaak der be strating van den Wagenweg te be handelen. afgescheiden van de alge- meene bestratingsquaestie. Daartoe werd door den Raad besloten en W oensdag kwam zij dus weer aan de orde. Was de discussie op 4 Dec. 1907 scherp, ja soms bitter geweest, op 24 Maart 1909 werd ze veeteer komisch. De burgemeester hield er de hand aan, dat over de zaak zelve (keien of klinkers) niet meer mocht worden ge sproken. Die was immers den 4den Dec. 1907 al afgedaan Jen gunste van de Mankers I Alleen over het geld, dat daarvoor noodig was, f 10.300, moch ten de leden het woord voeren. Maar zóó scherp kon natuurlijk het een van het ander niet worden gescheiden. Te begrijpen is het, dat de Raadsleden, die over de kosten spa-aken,, meiteen ook de zaak behan delden, waarvoor die kosten moesten worden gemaakt. De een voor, de an der na raakte op deze Mip verzeild en de burgemeester had zijn oor te luis teren gelegd en liet onverbiddelijk den hamer vallen, wanneer de onge lukkige spreker het verboden onder werp aanroerde. Zoo werden achter eenvolgens de heeren Rinkema, Las- schuit en zelfs de wethouder van pu blieke werken tot de orde geroepen. Mr. Thiel wist datzelfde gevaar al leen te ontgaan, door in de plaats van kelen of klinkers te zeg gen het onderwerp, waarover ik niet spreken mag. Misschien was het maar goed, dat de heftige discussie van 1907 op deze manier niet wend vernieuwd, want het bleek toch ik moet het met leedwezen constateren dat de klinkervoorstanders in die vijftien maanden nog niot wijzer wazen gc- wcuxlen en nog altijd bereid, veel &ekl uit te geven om eon goodo be strating, die mogelijk alleen wat to rond i3 gelogd, door een ander pla veisel o n n o o d i g te vervangen. Ik zeg onnoodig, omdat mij door bewo ners von den Wagen weg ie verzekerd dat de klachlen over geraas zeer overdreven zijn en dat zij daarvan geen binder hebben. Evenwel, er was eenmaal partij ge. kozen Je was kei of je was klinker. •Wfs bleek bij de stemming, dat de klmkerpartij in getalsterkte was vooruitgegaan. De kolmannen bleven ®P het omineuse cijfer 13, de voor- standers van klinkers waren van 14 tot 18 geklommen, zoodat het bedrag van 10.800 werd toegestaan en bin nenkort de uitstekende keibestrating door klinkers zal moeten warden ver. vangen. Een jammerlijk besluit! Een van die, gelukkig In onzen Raad zeld zaam voorkomende beslissingen, die bij de burgerij den indruk vestigen en levendig houden, dat te weinig rekening wordt gehouden met ge paste zuinigheid. Het voornaamste argument is ge weest, dat men goede belastingbeta lers, ingezetenen van zekeren wel stand tor wille wezen wou. Ik kan dat beginsel huldigen en heb dat ge toond, toen ik inging tegen domme plannen tot invoering eener progres sieve inkomstenbelasting. Maar deze toepassing van 't beginsel acht ik verkeerd, om zoo te zeggen sentimen teel. Aangenomen al, dat de keien ge. druisch veroorzaken, staat daar toch tegenover, dat iedereen na korten tijd met wat goeden wil gewent aan de geluiden in zijn onmiddellijke omge ving. Vraag aan de bewoners van dure villa's op Staten Bolwerk en Ke- naupark, of zij hinder hebben van vooirbdjdonderende treinen en zij zul len u vei'zekeren, dat ze die niet meer hooren. Vraag aan de bewoners van het Spaarne, of zo niet slapen kun nen van ratelende stoomlieren en ze zuilen u uitlachen. Niets gewent sneller, dan geluiden. Of het moest wezenrequesten zen den aan den gemeenteraad. Ik hoop maar, dat het muisje geen staartje hebben zal in den vorm van andere, soortgelijke verzoeken. Welke bezwaartjes heb ik in mijn omgeving Soms blaft ei- een hond heele avonden lang in de buurt van mijn kantoorwil de politie maar eens zorgen, dat dat uit is Dan heb ik ook last van opgeschoten jongens, die schreeuwen en fluitenik ver zoek een vasten post bij de Peuze- iaarsteeg, want het hindert me. Dan gaat er 's morgens vroeg dik wijls een heele optocht van steenen karren door de Poellaan, vlak ach ter mijn slaapkamer ik verzoek daar asphalt te laten leggen en ten slotte word ik soms opgeschrikt door het gefluit van de Laatste tram uit Am sterdam, die kwart vóór eenen over den Kleinen Houtweg rijdt. Laat dat nachtrumoer ophouden 1 Zulke klachten hebben we alle. maal. We komen er alleen niet bij den Raad mee aan. En Ik moet zeg gen, dat ik den bewoners van den Wagenweg het beste wenschende, meteen aan 'aRaads meerderheid grooter wijsheid wil toewenschen in de toekomst. De 24ste Maart Is geen gelukkige dag geweest: een kritieke dag, zou den de meteorologen zeggen, een van zware depressie Voor de tentoonstelling van huis industrie schoot er geen armzalige tweehonderd gulden over, ter onder steuning van het goede doel. Die zaak, zei Dr. Nieuwenhuyzen Kruse- man, lag nieit op den weg van het ge meentebestuur. Moorddadige dood doener I Is in 't algemeen, volgens nieuwere denkbeelden, de werkkring van de gemeente niet uitgebreid en heeft het geen belang voor Haarlem, om wanneer in de gemeente huis industrie bestaat, de tentoonstelling te steunen, die deze wil tegengaan door ze in al haar ellende te vertoo- nen Juist de verklaring van dear voor zitter „ik heb geen cijfers van den omvang der huisindustrie £e Haar lem kunnen vinden", bewijst, hoe noodig het is, dat we van die toestan den iets meer te weten komen, wat door de enquête en de daaraan ver bonden tentoonstelling mogelijk was. Zelfa de schrikwekkende ling van den lieer Van de Kamp, dat van éen klasse in een school 87 van de 40 leerlingen al arbeid verrichten, baatte niet. De meerderheid van den Raad, toevallig ook juist 18 tegen 18, spaande voor de klinkertjes. Dieeelfde verhouding van stemmen bracht ook het voorstel van den heer Van den Berg, om het toezicht op de gemeentelijke vroedvrouwen op te dragen aan de gemeentelijke armen- oommissie, ten val. En daarmee is zoowat alles wat be lang had in deze vergadering beke ken. Nu Gedeputeerde Staten niet wilden, dat de bepaling van ontslag aan onderwijzeressen, die gaan trou wen, in de salarisverordening blijft staan, maakten B. en W. daar een afzonderlijk ontwerp-besluit van, dat de Raad goedkeurde. Ged. Staten zullen daaraan wel weer hun goed keuring onthouden, maar dan krijgt de Raad zeker gelijk bij de Regeering, die immers ook de Rotterdamsohe be paling heeft goedgekeurd. Voorts werd er nog wat geschermutseld over de Ridderstraat, die de heer Van Styrum breed en het dagelijksch be stuur am al vindt, maar die ten slotte toch voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen gesloten werd verklaard en eindelijk bleek, dat de gemeente straatnamen geeft, die de politiever ordening niet kent. Er hangt wel een bordje Schoolsteeg, maar in on ze politieverordening komt zoo'n naam niet voor. Dat mag wed gauw in 't reine ge bracht worden. Andere loopen pro cessen-verbaal, die daarin worden op gemaakt (liet komt voorgevaar van ongeldigheid 1 J. C. P. ÊSuïtenlandsch Overzicht 'T BALKAN-PROBLEEM. Corneille lieeft T geleerd, „als men zonder gevaar overwint, triomfeert men zonder glorie". De mogendheden in den Balkan zijn van deze waar heid ten volle overtuigd althans hun handelingen wijzen dit uit 1 Nu de eigenlijke Balkan-quaesties langs vele omwegen eindelijk zijn ge regeld, is de ontevredenheid van Ser vië opgeblazen tot een groote Euro- peesche zaak. En waarom Corneille geeft het antwoord D« crisis duurt al meer dan een half jaar en de keeren, dat er verze kerd werd „nu is een oorlog niet meer te vermijden", zijn legio. Geluk kig is hij er heden nog- met I Het verloop van het Servische ge- scli'l is wel merkwaardig, vooral wat de inmenging der mogendheden be treft. Eerst was de algemeene indruk, dat Europa het ldeine Servië tegen 't groote Oostenrijk-Hongarije zou hel pen en zijn eischen tot gebiedsuitbrei ding zou ondersteunen desnoods met wapengeweld. Toen het evenwel op vechten aankwam, trok Rusland zich terug en de andere vrienden even zoo. Geen gewapende steun, maar diplomatieke raad kon Servië van de groote mogendheden krijgen. Met dien dinlomatieken raad is het Servische probleem evenwel nog niet opgelostNog steeds dreigt een oor log tusschen de onderdanen van ko ning Peter en die van Franz Joseph. Het eigenaardige is, dat de twisten de landen en alie Europeesche mo gendheden stellig verzekeren, dat zij alles zullen doen om den lieven vrede te behouden. Zelden is men zoo anti oor) ogsgezind geweest 't Geschil is in een stadium geko men, dat er geen zijwegen mogelijk zijn en een besliste keuze noodzake lijk is. De Servische minister-presi dent zei „ik hoop van harte, dat deze laatste poging, om den vre de te behouden, mag slagen." De laatste Europa lieeft nu zijn tussclienkomst aangeboden. Oostenrijk-Hongarije heeft van Servië een beslist antwoord gevraagd, of 't zijn eischen wil op geven anders.... Servië hoeft een antwoord gezon den, dat niet naar den zin der Monar chie is, en nu tracht Europa, om Servie te bewegen, een verbeterd ant woord te zenden. Engeland heeft de leiding dezer onderhandelingen en had een nieuw Servisch antwoord ontworpen, datnog niet naar den zin van 't O.-H. rijk was. Daarom is Engeland nog altijd zoekende om een J formule te vinden, die èn Servië èn I Oostenrijk-Hongarije tevreden zal stellen. En de wijze diplomaten der andere mogendheden helpen dapper mee, om de toovervvoorden te zoe ken Ze moeiten nóg gevonden worden En zal men ze vinden We hopen 't van harte en zoo moeilijk is de zaak ook niet meer. 't Gaat nu alleen slechts om den vorm van 't Ser vische antwoord, en waarlijk, daar bij kuunen zich toch geen onoverko melijke bezwaren voordoen. In hoofd zaak is men 't eens met elkaar. Van een uitbreiding van het Servische grondgebied ten koste van het O.-H. rijk is geen sprake, en 't is nu alleen de vraag wie de economische voor- doelen die de Monarchie aan Ser vië beloofd heeft moet regelen en wie 't eerst moet beginnen met het staken der oorlogstoebereidselen. Zoo'n regeling is toch wel te maken vooral, waar men zich in Europa nu zoo op vredelievendheid be roemt. Maar DE ALGEMEENE STAKING IN FRANKRIJK. Onze beschouwing van gisteren over het einde der staking is geheel in overeenstemming met de oordee- len van de Fransche pers. Algemeen wordit aangenomen, dat de dagen van den post- en telegraaf-chef Simyan geteld zijn. De andere elsch der stakers: „geen enkele staker mag ontslagen worden" is volkomen ingewilligd.. Zelfs de acht ambtenaren, die wegens het uit schelden van Simyan tot zes dagen gevangenisstraf veroordeeld zijn, zul len niet ontslagen worden. De stakers juichen over het succes van hun onderneming. Anders is 't evenwel met de con servatieven, die de Regeering verwij ten, dat ze tegenover de stakers veel te toegevend is geweest. Vermoedelijk zal deze sir ij d wel nader in de Kamer uitgevochten wor den. Parijs en heel Frankrijk is in- tusschen blij, dat de staking voorbij is want deze bezorgde heel wat last en onaangenaamheid. Cher het hervatten van de werk zaamheden worden eenige nadere bij zonderheden gemeld. Dinsdagmorgen hadden de stakers vergaderd en (ge lijk we gisteren reeds schreven) met 5700 tegen 800 stemmen besloten de staking op te heffen. Toen deze uitslag bekend werd, hoeft de minister-president Clemen- ceau terstond gelast, dat de militai ren zouden inrukken en de bureaux zouden worden overgelaten aan de ambtenaren. Dezen kwamen om één uur 's mid dags op de place Vaubau aan allen, mannen en vrouwen met een takje mimosa in het knoopsgat of op de corsage gestoken. Om twee uur zette de kolonie, in rij en gelid geschaard, zich in bewe ging en marcheerden de 1200 beamb ten in volmaakte orde naar het hoofd kantoor In de rue Grenelle onder weg voegde zich de leider Pauron bij hei en nam, onder toejuichingen, zijn plaats onder hen in. Velen der mannelijke beambten hadden op hun hoed of pet den brief gestoken, waarin de administratie hen bedreigde met schorsing, indien zij den arbeid niet hervatten. Zonder eenig incident trok men het bureau binnen, en terstond hervat ten de tot de orde teruggekeerde sta kers den arbeid. T Werd dus opgevat als een triomf tocht DE VLOOT-PANIEK IN ENGELAND is nog altijd niet bedaard. Integen deel, men kent in Engeland thans alléén deze quaestie. Al 't andere is op den achtergrond gedrongen. D? strijd is geheel anders geloopen dan het ministerie gedacht had. Het Kabinet had zich aangekondigd als voorstander van bezuiniging. Daar om was 't bang, om met eene ver hoogde maruie-begrooting te komen, maar 't achtte dit nooddg in het be lang van 't land. Om den bouw der acht Dreadnoughts (4 in dit jaar en 4 in 't begin van 1910) te rechtvaar digen, gaf het een uiteenzetting van de vloottoestanden, wees op die uit breiding der Duitsche vloot, en con cludeerde, dat men dit jaar beslist vier zulke zeemonsters moest bouwen om van de opperheerschappij ter zee verzekerd te blijven. En 't resultaat Dat de vier sche pen zullen toegestaan worden, maar misschien nog wel meer dan vier. De Balfour-partij heeft van het gebeurde heel handig partij getrokken en voert een campagne tegen dit ministerie, dat vojgeris eigen verMaring te wel- j nTg voor de landsverdediging doet. Er moeten dit jaar minstens acht Dreadnoughts gebouwd worden. In enkele plaatsen moeten binnen kort verkiezingen plaats hebben, welke verkiezingen nu bijna geheel door de vloot-politiek beheer scht worden Men vraagt den candidaten: „vier of acht Dreadnoughts Wanneer de regeering dit politieke spel voorzien had, dan OVEREENKOMST OMTRENT DE VI.001 BEPERKING. Men weet, dat de Engelsehe minis ters bij het vlootdebat gezegd hebben, dat Engeland op formeele wijze aan Duitschlond een regeling over den vlootbouw had voorgesteld, doch dat dit door de Duitsche regeering was afgewezen. De Duitsche regeering is in de begrootings-commissie van den Rijksdag over deze quaestie geïnter pelleerd. Haar werd gevraagd: of in üizienbaren tijd een overeensteiifmlng ineit Engeland zou kunnen worden gekregen, onder vasthouding aan het Duitsclie vlootprogram. Daarop antwoordde minister Von Schoen namens den Rijkskanselier met het afleggen der volgende ver klaring „De Engelsehe regeering heeft op algemeene wijze haar bereidwillig heid te kennen gegeven voor eene Duitsch-Engeische overeenkomst over den omvang en de kosten der vloot- programma's, maar geen bepaalde voorstellen daarvoor gedaan. In de particuliere gesprekken, die over de ze quaestie tusschen Duitsclie en En gelsehe officioele personen hebben plaats gehad, is nooit een Engelach voorstel gedaan, dat naar onze mea ning als grondslag voor officieele on derhandelingen zou kunnen dienen. Ia het verkeer tusschen bevriende regeeringen wordt gewoonlijk ver meden, formeele voorstellen te doen, waarvan de uitslag twijfelachtig schijnt. De Engelsehe regeering heeft wellicht om die reden vermeden, een officieel voorstel aan ons te doen, en wij hebben geen reden geliad, ons over zulk een voorstel uit te spreken. De gronden voor onze afwachtende houding tegenover de gedachte aan een aleemeene beperking der toerus tingen ter zee zijn op 10 December door den Rijkskanselier in den Rijks dag uiteengezet. Zij gelden natuur lijk ook voor mogelijke overeenkom sten tusschen enkele mogendheden. Onze wettelijk vastgelegde vloot bouw ls uitsluitend gericht op onze eigen behoefte aan bescherming en is voor geen enkele natie een bedreiging zooals wij reeds herhaaldelijk hebben uiteengezet." DE ITALIAANSCHE TROON REDE. De koning bracht, na herinnerd te hebben aan de jongste ontzettende catastrophe, een eerbiedigen groet aan de slachtoffers, bracht dank aan de redders en bevestigde liet besluit tot den wederopbouw van Messina en Reggio. Aangedrongen werd op bevordering van den landbouw eri de voortzetting der sociale wetgeving. Daarna ver volgde de koning Het parlement zal zich hebben be zig te houden met de uitbreiding van leger en vloot, door welke Italië me dewerkte aan het behoud van den vrede. Italië is zich bewust van de verantwoordelijkheid, die ten opzich te van den vrede op beschaafde mo gendheden rust, het blijft voortdurend trouw aan de bondgenootschappen, de hoofdfactoren van het vreedzaam evenwicht, het heeft tot dusverre me degewerkt aan de verzekering der in ternationale eendracht en zal op dien wsg voort blijven gaan, dank zij den vredelievenden geest, die alle Staten bezielt Opmerkelijk is de zinsnede „Italië blijft voortdurend trouw aan de bond- gei ootschappen." CASTRO NAAR VENEZUELA. Castro is gisteren te Parijs aange komen. Vermoed wordt, dat hij heden naar Bordeaux en vandaar naar Ve nezuela gaat. De „Temps" bericht Bij de „Compagnie Transatlanti- que" bevestigt men, dat aan de maat schappij namens de Venezolaansche regeering is medegedeeld, dat het Castro verboden is in Venezuela aan wal te gaan en dat hij aan boord tn hechtenis zal worden genomen, wan neer hij Ln een der havens van Vene zuela mocht binnenkomen. CLEMENCEAU ZIEK. Clemenoeau, de minister-president van Frankrijk, is door influenza aan getast en moet het bed houden. Gelukkig is juist de staking afge- Ioopen I INTUSSCHEN.. Toen ik uwe vrouw voor het eerst ontmoette, was zij ecai lieflijke bloemknop. Zij heeft zich intusschen tot een roos van twee honderd pond ontwik keld^ TEKORT GEDAAN. Boertje (thuis komend van een Va riété-gezelschap met een program in de hand), 't Was prachtig. Zijn vrouw. En de pauze, wét speulen ze den? Boertje. Bèl, de pause heb ik hei legaar nét gezien. JONG HUISHOUDEN. Hij. Maar Floortje, je hebt veel te veel zout in de soep gedaan. Zij. Och, dat komt er niet op aan mannetje, wij hebben het toch maar cadeau gekregen. PARVENU'S OPMERKINGEN. Het is mooi hier! Pracht igl Wat een hoogten en diepten! Het is enorm. Kijk dat kerkje eens in dat dail - Nee maai' daar dan op dien berg, die ruine! v— 't Is toch zonderling die ruïnesl Ze leken wel gek vroeger. In plaats van gave kasteelen zoo'n onbehouwen i ruïne te bouwen. Ja, 't was 'n onpractisch volk! DE NIEUWSTE BEESTEN.. Werkelijk, zei de gedistingeerde dame enthousiast, werkelijk, Leuie, je moet eens naar den Dierentuin gaan. Alleen de rhododendrons zijn een bezoek aan den Tuin al over waard. Zoo, zei haar vriendin, wier ver- I stand niet evenredig was aan haar rijkdom. Zoo! Ja ik hou ook wel van die beesten, maai- 't kan zoo leelijk bij hen rieken. Stadsnieuws Voor hetlighalfonds. Van 14—20 Maart j.l. werd in har- tel ij ken dank ontvangen van den heer J. A. van der Boom, gymnastiekler aar alhier, een som van f 175.51, zijn de de helft der opbrengst van de gymnastiek-uitvoering van 10 Maart 1.1., 16.01 gecollecteerd op een feest avond van D.I.N.D.U.A. en 3.50 van den lieer Geerlof v. d. Haak Jr., secr.- penn. der voetbalvereeniging Klein Haarlem. TUINBOUW-TEEKENCURSUS. Door het bestuur der afdeeling Am- sterdam van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, werd op de tentoonstelling van teekeningep, in Krasnapolsky aan 5 leerlingen van bovengenoemden cursus het diploma uitgereikt, waaronder onze stadgenoo- ten F. v. d. Aardweg e» A. H. van Emmerik. HAARLEMMEROLIE-WERPER. Do kantonrechter veroordeelde den I jongen uit Schoten, die de kleederen' van verschiller 'e in Haarlem wan delende vrouwen 'en meisjes met Haarlemmerolie bevuilde, tot acht maanden tuchtschoolstraf, evenwel met een proeftijd van twee jaar. Komt hij dus in twee jaar niiet in aanraking j met den strafrechter, dan behoeft hij de straf niet te ondergaan. Uit de Omstreken Naar het Engelsch, door Barones Orczy. Prachtig uitgedacht, hoor 1 zei Merlin, met een vloek, terwijl hij zich naar die twee andere vrouwen wend de, die bleek en angstig in een hoek van de kamer zaten, en niets begre pen van hetgeen er voorviel, niet we tende wat te denken of wat te geloo- ,vem Zij hadden niets geweten van de plannen van Déroulède voor de vlucht van Marie Antoinette, zij wisten niet wait er in den brieventasch geweest was en toch voelden zij vaag, dat het mooie meisje, dat daar zoo kalm te genover den weerzinwekkenden Ter rorist stond, geen lichtzinnig wezen was, zooals zij trachtte te doen ge- pooven, maar alleen een verdwaalde, krankzinnige misschien of wel een ^nartelares. Wist u hier iets van .vroeg hij ruw aan de bevende Anne Mia Nietq. antwoordde zij.- Niemand wist i«ts van jnijs paï-_ ticnlicTe zaken of particuliere corres pondentie, zei Juliette koelzooals u zegt, het was prachtig uitgedacht. Ik had hoop, dat liet zou gelukken. Maar ik begrijp nu, dat burger-afgevaar digde Déroulède een man is van te groot gewicht om op louter verden king voor het gerecht gebracht te worden, en mijn beschuldiging be rustte niet op feiten. En weet u, mooie aristocraats dochter, grinnikte Merlin kwaadaar dig, dat het niet verstandig is het Comité van Algemeen Welzijn om den tuin te lelden, of zonder bewijzen een van de volksvertegenwoordigers aan te klagen Ik weet, zei ze kalm, dat u, bur ger Merlin, besloten is, dat Iemand voor dezen streek zal moeten boeten. U durft nu den burger-afgevaardigde niet aan te vallen, en daarom moet u zich met mij tevreden stellen. 'k Heb genoeg van zulk gebabbel; en geen tijd woorden te verspillen met aristocraten, zei hij lomp. Kom nu mee, volg de mannen kalm. Te genstand zou de zaak nog maar ver ergeren. Ik ben volkomen bereid u te vol gen. Mag ik nog een paar woorden met mijn vrienden spreken, voordat ik heenga? Neen. Misschien ben ik nooit meer in staat een woord met hen te wisselen. Ik heb neen gezegd, en ik meen neen. Kom. vooruit. Marsch 1 Ik heb al te veel tijd verspild. Juliette was te trotsch om nog ver der aan te dringen. Zij had gehoopt door een enkel woord het hart van mevrouw Déroulède en van Anne Mie tegenover haar te verzachten. Zij wist niet of zij dien ellendigen leugen geloofden, dien zij Merlin verteld had zij raadde alleen dat zij haar op dit oogenblik besrehouwden als de verraadster van Paul Déroulède. Maar dat eene woord mocht niet ge sproken woiden. Zij zou haar vonnis en waarschijnlijk haar dood tege moet gaan, onder de zware verden king, die zij zichzelf op den hals ge schoven had. Toen soheen Anne Mie plotseling bezield door een Invallende gedachte. Het gebrekkige meisje stond tegen over een psychologisch raadsel, dat haai" begrip ver te boven ging, maar dat zij toch vaag begreep, dat een raadsel moest zijn. Iets in het gelaat van Juliette had haar al bitter be rouw doen voelen over haar daad te genover haar en nu deze mooie, fijn pbeschaafde vrouw op het punt stond de bescherming van dit dak te veria- ten oen overgeleverd te worden aan het wreeds publiek en de alschuwelij. BLOEMENDAAL. Ten einde de geboorte van ons Ko ningskind feestelijk te vieren, heeft zJioh in de gemeente Bloemendaal, onder eere-voorzitterschap van den burgemeester, Jhr. A. Bas Backer, eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren J. Th. Bornwater, S. P. Rijnjêrse en A. IJzerman, be stuursleden van „Koninginnedag"# en Mr. A. W. Jacometti, F. Hoekman en F. J Eldering, bestuursleden van „Bloemcndaal's Bloei". Behalve later aan te kondigen fees- ten steil zij zich voor, op den avond ke kwelling van dien kwaadaardigen man, nu voelde Anne Mie's hart een grenzelooze sympathie in zich opwel- Voor dat Merlin of zijn mannen het- konden verhinderen, was zij op Ju liette toegesneld, had haar hand ge nomen, die lusteloos en koud neer hing, en er een hartelijke kus op ge drukt. Juliette scheen als uit een droom te ontwaken. Zij keek met een hoop- vollen, bijna verheugden, blik Anne Mie aan en fluisterde Het was een eed tegenover mijn vader en mijn gestorven broeder. Zeg hem dat. Anno Mie kon alleen knikken zij kan niet spreken, tranen verstikten haar stern. Maar ik zal or voor boeten met mijn leven. Zeg hem, dat ook, fluis terde Juliette. Kom voort, schreeuwde Merlin, uit den weg, leelijke bochel, of je moet lust hebben ook mee te gaan. Vergeef mij, iel Anne Mie door haar tranen heen. Toen duwde de man haar ruw ter zijde. Maar bij de deur keerde Ju liette zich nog eens om, en zei Petronella zorg voor haar...- En met flinke houding volgde rij de soldaten de kamer uiL Even later hoorde men de voor deur openen, toen met een luiden slag dichtslaan, en daarop was aJJee stil Ln het huis in de Rue Ecole de Módecine.. HOOFDSTUK XVIII. In de Gevangenis „Het Luxemburg". Juliette was eindelijk alleen ten minste betrekkelijk alleen want er waren nu te veel aristocraten, misda digers en verraders in de gevange nissen van Parijs om hen, die ver hoord, veroordeeld en geguillotineerd zouden worden, alléén op te sluiten. Het jonge meisje was door de drukke straten van Parijs gestuwd, gevolgd door een joelende menigte, die dadelijk in het mooie, welopge voede meisje een welkome prooi zag, waaraan het Comité van Algemeen Welzijn behoefte had, om haar aan het veelhoofdig monster van de revo lutie te kunnen toe\veri>en. Den laatsten tijd hadden de diep gezonken toeschouwers van het be ruchte schouwspel op de Place de la Guillotine verscheidene malen zoo'n bijzonder welkom schouwspel geno. ten een aristocrate een werkelijk elegante, fijn beschaafde vrouw met blanke handen en trotsch, bleek ge laat de trap van hetzelfde schavot opstijgend, waar., de gemeenste mis dadigers en laagst gezonken indivi duen omkwamen. Den laatsten tijd waren de terecht stellingen bijna uitsluitend van een politiek karakter. De Girondijnen vochten hun laatsten wanhopigen strijd in de bloeddorstige arena van do revolutie. Een voor een vielen zij nog vechtende en nog pleitende voor kalmte, nog onheid voorspellend en een beroèp doende op dat volk, dat zij uit een slavernij hadden opgehe ven om het onder een veel grooter, veel beestachtiger tyranniek juk te brengen dan te voren. Er waren toen twaalf gevangenis sen in Parijs, en veertig duizend Ln Frankrijk, en zij waren alle voL Een geheel leger ging- het land rond om gevangenen onder dak te brengen. Er was ruimte voor afgezon derde cellen, voor eenzame opslui ting. Vrouwen, mannen, kinderen al len weiden bij elkaar gestopt voor een of twee dagen misschien, dan zoude dood er een einde aan maken. De dood maakte ieder gelijk, be kommerde zich niet over rang of stand* (Wordt vervolgd)»

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5