OSUfüiË BinnealstKl KWARTJES ADVERTENTIEN VRAAC-EM-AANBOO'S ADVERTENTIEN: 1-6 RECELS 25 GENTS 3PLAATSINCEH f 0.50 8IJ VOORUITBETALING van den bl ij dan dag, een fakkelop tocht met muziek te organiseeren, waartoe de medewerking is gevraagd van alle vereenigingen te Bloem en daal, Overveen en Vogelenzang. Deze optocht zal te ongeveer 8 uur vertrekken van Hotel „Harteniust", en zich langs Hartenluetlaam, Zuider Stationsweg, Noorder Stationsweg, Kerkbuurt, Bloemendaalsche Weg en Korte Kleverlaan begeven naar het plein voor den nieuwen politie-post, Waar een Oranjeboom zal worden ge- f'lant. Daarna zal de tocht gaan angs Busken Huet-laan, Bloemen daalsche Weg, Zijlweg tot de grens der gemeente en terug naar het Raad huis, waar de stoet ontbonden wordt. Op het feestelijk verlichte plein te genover het electrlsch geïllumineerde Raadhuis zal een dubbel concert gege- ven worden. De feestviering zal plaats hebben, tndien de tijding van de heuglijke ge beurtenis vóór 's namiddags 4 uur door klokgelui zal zijn bekend ge maakt. Worden de klokken geluid na 5 uur 's namiddags, dan zal de feestviering plaats hebben den vol genden avond. Mocht het tijdstip van den optocht vallen op een Zondag of een algemeen erkenden Christel ij ken feestdag, dan worden de feestelijkhe den eveneens tot den volgenden avond uitgesteld. Door „Bloemendaal Commando" rullen in de nabijheid van het Raad- huls de gebruikelijk saluutschoten worden gelost. Ook zullen op den avond van den geboortedag, zoo de groote gebeurte nis bekend is vóór 's avonds 10 uur, op het Koningirtneduin vreugdevu ren ontstoken worden De Commissie noodigt alle ingeze tenen uit, blijk te geven van hunne vreugde, door het uitsteken van vlag gen, en aan het avondfeest zooveel mogelijk luister bij te zetten door het verlichten van hunne woningen en het ontsteken van Bengaaiech vuur. HEEMSTEDE. Onderwijs. Aan mej. Th. M. Kernna, onderwij- res aan de O. L. School alhier, is een verlof verleend voor den tijd van drie maanden, ingaande 1 April 1009. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder stelt zich voor, in de volgende week Haar jaar- lijkeche tegen Paschen voorgenomen bezoeken te brengen aan eemge gods dienstige en phil&ntropische instellin gen van 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Het was bekend, dat plannen aan hangig waren om in de werkwijze der Kamer verandering te brengen. De „commissie van overleg" daaraan be zig, werd het niet geheel eens en zoo diende de heer Lohman de voorstellen dan maar op eigen hand in, aandrin gende op spoedige behandeling. De Kamer besloot deze voorstellen In handen te geven eener commissie van voorbereiding en de Voorzitter benoemde tot leden dier commissie de heeren groepleiders: Kuyper, Borge- eius, Tydeman, Drucker, Loeff, De .Visser en Troelstra. De behandeling der interpellatie- Bos en van de daarbij voorgestelde motie-Roodhuyzen werd voortgezet. Die motie is ten slotte niet gehand haafd als gevolg van den gang van het debat. Daarbij hadden de heeren Ter Laan, die.^ijn rede voortzette, en Thomson het goed recht van de Kol- lewijnsche spelling betoogd en haar nut, wat den heer Thomson betrof, bepaaldelijk voor Indië. Doch reeds had de heer Ter Laan die motie-Roodhuyzen ontraden, om dat een staatscommissie geen eenheid van taal kon brengen, eenheid die thans ook niet bestond. Maar het debat werd beheerscht un dientengevolge ook de intrekking der motie bewerkt door de' heeren De Beaufort en Kuyper, die, ofschoon met verschillend uitgangspunt, het hierovur eens waren, dat de Regee ring zich niet met wetenschappelijke quaestiee had in te laten, zich geen partij had te stellen tusschen de taal geleerden. De taal, zeide dr. Kuyper, Is democratisch en wie er aan raakt, tast de eare des volks aan. Een com missie dat was hij met den heer De Beaufort eens moest geen uitspraak doen tee gunste van een bepaalde spelling, maar de Regeering van ad vies dienen over de vraag welke haar e'gen houding zou zijn ten aanzien van het onderwijs, de ambtelijke taal voering, de examens, enz. De interpellant, dr. Bos, was het hiermede eens. Minister Heemskerk, die in zijn repliek het anti-Kollewijn- sche standpunt bleef innemen, ver klaarde de motie van den heer Rood huyzen met te kunnen aanvaarden. Deze motie verdween en mei het ge bruikelijke bedankje werd de inter pellatie gesloten. Heden 11 uur: Wijziging der wet op het M. O. Na de pauze eindstemming over de Kinderwetten en nominatie voor den Hoogen Raad. OPLEIDING OFFICIERSRANG. Het voornemen tot opheffing der ca dettenschool werd, in beginsel, alge meen toegejuicht; men stemde overeen In de mtoening, dat deze inrichting hoe eer hoe beter behoort te verdwij nen. Bovendien zou hiermee een be langrijke kostenbesparing gepaard gaan. Van het voorgestelde wetsont werp verwachtte men grooter toeloop uaar de Koninklijke Militaire Acade mie. En mocht er nu toch een tekort aan cadetten blijven bestaan, dan meenden somm.ge leden, dat beurzen beschikbaar moesten warden gesteld voor jongelieden, woonachtig op plaatsen waar geen H. B. S. met 5-ja- rhran cursus is. die na ateebeed eind examen aan de Academie voor Offi cier wenschan opgeleid te worden. Het denkbeeld werd ook geopperd die Cadettenschool bij wijze van proef een paar jaren te sluiten. De oplei ding aan de academie kan voorts, meende men, wilig tot 2 jaren wor den ingekrompen, mei uitzondering voor de officieren vam de genJe en voor de weinige artilleristen, die met technischen dienst belast worden. De opeiding van laatstgenoemde catego rieën kon men naar de Technische Hoogeschool overbrengen. Door die verkorte opleiding meende men de toe loop grooter te kunnen maken. Som mige leden meenden dat de hoofdcur sus en de Kon Mil. Academie niet naast elkaar behoorden te bestaan. Anderen stemden met deze opvatting niet in. Ook werden betere promotie kansen noodig geacht. Sommige leden wezen er op, dat ook groote behoefte bestaat aan een rege ling van den overgang van militie- officieren naar het beroepskader. On der diemilitieofficieiren zijn, meende men, vele uitmuntende ©lementen. VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER. Te Blijham heeft de volkskiesveree- nlging voor Lid der Tweede Kamer in het district Winschoten candidaat ge steld den heer H. Kenter, sociaal democraat, lid van den Raad der ge meente Winschoten Men schrijft uit Maastricht aan 't „Hhld." Terwijl men in de over5ge provin- c'ën van ons land druk met de aan staande verkiezingen voor de Tweede Kamer bezig is, hoort men hier daar van geen enkel woord. Toch wordt er hier in stilte gewerkt. Naar wij uit goede bron vernemen, wordt in het kiesdistrict Gtflpen tegenover jhr. Ruys de Beerenbrouck de heer Brou wers genoemd en in het kiesdistrict Maastricht tegenover mr. Janssen de socialist Jhr. De Jonge. Door de afdeelingen Wageningen eu Oosterbeek van de S. D. A. P. is voor de aanstaande Kamerverkiezin gen candidaat gesteld de heer S. Lin deman te Rotterdam, vroeger leeraar aan de R. H. L. T. en Boschbouw- school te Wageningen. In de te Enschedé gehouden verga dering der R. K. kiesvereeniging „Eendracht maakt macht" werd met 62 van de 98 uitgebrschle stemmen besloten voor de aanstaande verkie zing van leden der Tweede Kamer een eventueel te stellen anti-revol. candidaat in het district te steunen, 36 stemmen waren voor een R. K. candidaat. De vrijz. kieevereen!ging Wirdum- Swichum (district Leeuwarden) heeft tot voorloopigen candidaat gekozen den heer L. W. J. K. Thomson. De antirevolutianaire kiesvereeni ging te Urk (district Enkhuizen) heeft den heer N. Oosterbaan, schoolopzie ner te Doesburg, candidaat gesteld. HET BUREAU DER INTERPARLE MENTAIRE UNIE. De Brusselsche correspondent der TeL schrijft Zooals reeds gemeld, komt de vol gende maand te Brussel het bureau van de interparlementaire vredes- vereemgmg samen voor de definitie ve instelling van een permanent se cretariaat. Tot dusver is nog vol strekt niet bepaald, wie tot perma nent secretaris van deze interparle mentaire unie benoemd zal worden, maar ik meen uit goede bron te we ten, dat hiervoor de volgende heeren in aanmerking komen Van Karne- beek, lid der Tweede Kamer der Sta ten-Generaal te 's-GravenhageLan ge, secretaris van het Nobel-comité, Noorwegen E. Baie, van Brussel, secretaris van de Hollanclsch-Balgi- öche commissie, bok was genoemd de heer Gobat, Zwits-ersch staatsraad, secretaris van het tegenwoordige bu reau, maar, naar men zegt, wenscht de heer Gobat zich niet beschikbaar te stellen. Er heerscht verschil van meening omtrent de plaals, waar het perma nente secretariaat gevestigd zal wor den. De Amerikanen en ca gelachen pleiten voor Den Haag, terwijl de I ranscheu, Denen en Noren de voor keur aan Brussel geven. Beide ste den hebben, naar niexi zegt, evenveel kans en nu wenscht men de keuze over te laten aan den persoon, die loi permanent secretaris benoemd wordt. Het permanent secretariaat zal over «en fonds van ongeveer 3U.UUU francs per jaar beschikkoü, hPiivaik gevormd wordt door de subsid ën der verschil lende parlementen. De Belgische Ka mer heeft reeds 2000 francs toege staan, Duitschland 7000 mark. Deze som van 30.UUU francs zal besteed worden aan bezoldiging van den se cretaris, aan correspondentie-kosten en aan de uitgave van een één keer per maand verschijnende v redes- revue. OORLOGSRECHT TER ZEE. De resultaten der dezen winter te Londen gehouden conferentie over oorlogsrecht ter zee, welke in het bij zonder regelen aangeven voor de uit oefening van het prijsrecht, zijn ver vat in een verklaring, in negen hoofd stukken verdeeld, respectievelijk han delende over blokkade, contrabande, assitance hostile, vernietiging van neutrale prijzen, overdracht van neu trale vlag, vijandelijk karakter, kon vooi, verzet tegen de visitatie en scha devergoeding. De strekking der verschillende be palingen is ten aanz:en van die on derwerpen zoowel voor de oorlogvoe renden als voor de neutralen zeker heid te scheppen. Zoo zal een blokkade slechts geldig zijn, indien zij behoorlijk is verklaard. Die verklaring zal o.a. den datum van begin der blokkade en de geografische grenzen der geblokkeerde kust moe ten aangeven, en moeten worden me degedeeld aan de neutrale mogendhe den en de locale overheden der ge blokkeerde kust. De aanhouding zal slechts kunnen geschieden binnen t operatiegebied van het blokkeerende eskader. Ten a am ten der contrabande la men bet ter oo nieren tie eene gewor den over drie lijsten van goederen, waarvan de eene de goederen bevat welke steeds ais contrabande worden beschouwd (onder den naam van ab solute contrabande), en de tweede die goederen, welke zoowel voor oorlogs als voor vreedzame doeleinden kun nen worden gebruikt (conditioneels contrabande). Deze goederen kunnen slechts onder bepaalde omstandighe den als contrabande worden behan deld, maar gewichtig vooral Is de vaststelling der derde lijst, welke van die goederen, welke als met vatbaar voor oorlogsgebruik nooi tals contra bande kunnen worden beschouwd, er eenigen uitdrukkelijk opsomt. Daar door wordt voor den neutralen han del een lang gewenschte zekerheid ge schapen. Met het oog op het verband lusschen contrabandekarakter der goederen en hunne bestemming, welk verband voor de verschillende boven bedoelde categorieën verschillend ge iegd is, bevat het hoofdstuk „contra bande" ook te dien aanzien, evenals voor het bewijs, bepaalde voorschrif ten. Terwijl de contrab&udegoedereui steeds prijs verklaard kunnen wou den, is diit met het schip, hetwelk de contrabande vervoert, slechte het ge val, indien deze een belangrijk deei der lading uitmaakt Als beginsel is gesteld, dat vernietiging van prijzen voor de berechting ongeoorloofd is. Op dezen regel zijn uitzonderingen toegelaten, maar de verantwoordelijk heid van den oorlogvoerende is voor dit geval zoo zwaar gesteld, dat van dit uitzonderingsrecht wel geen licht vaardig gebruik zal worden gemaakt Voorts wordt geregeld in hoevei overdracht van een schip onder neu trale vlag voor het begin of tijdens den oorlog aan dat schip de bescher ming verzekert, welke aan de neutra le vlag kn het algemeen toekomt. Samengenomen zijn de resultaten der conferentie zeer bevredigend te noemen. DE S. D. P. EN DE S. D. A. P. 't Hbld. schrijft Naar wij vernemen, heeft de S. D P. reeds antwoord van het bureau der „Internationale" ontvangen. De heer Huysmans berichtte in een ©enigszins scherp gesteld schrijven, dat hij nu de S. D P. de motie-Rot. terdam heeft aangenomen het niet de moeite waard acht opnieuw naar Nederland te komen, daar hij op den grondslag dezer motie geen onder handelen en eventueel© fusie der bei de partijen mogelijk acht Mocht het bestuur der S. D. P. als nog niet andere voorstellen komen, dan zai het den secretaris der „Inter nationale" bereid vinden overleg tusschen berde partijen te bevorde ren. Het gerucht loopt, dat de heeren Mendeis en Gorter zich uit de propa ganda voor de nieuwe partij zullen terugtrekken. DE ABDIJ VAN EGMOND. Naar wij uit goede, bron vernemen is wèl de herbouw der aloude en be roemde Abdij van Egmond verzekerd, doch er zuiteb door de R. P. Benedic tijnen, die daarin moeten wonen en wier aantal op bet oogenblik nog niet groot is, heel wat moeilijkheden zijn op te lossen en te overwinnen, voor dat aan den herbouw begonnen kan worden. De overdracht van den grond heeft nog niet plaats gehad en hierdoor is het niet mogelijk omtrent het tijdstip van den herbouw tets met zekerheid te melden. (Hbld.) OOK AL VALSCHE STUIVERTJES. Gisteren is door de politie bij een winkelier te Nijmegen in beslag ge nomen een stuiverstukje, dat volsch bleek te zijn. Het is bij eenige oplet tendheid zeer goed van een echt te onderscheiden, daar het dunner, klei ner en niet zoo goed afgewerkt is. HULDE AAN DR. MEZGER. Men meldt uit Domburg, dat door het bestuur der Vereeniging tot be vordering van de belangen der bad plaats Domburg" in beginsel besloten is, een blijvends klikte te stichten ajiji de nagedachtenis van dr. Men ger, waen de Y\ aichersche bad plaats zoo groote verplichtingen beeft. EEN AANVARING. Dinsdagavond kwam uit de rich ting Amsterdam op liet Merwedeka- naal een houten aakschip, geladen met hout, door het slingeren van de groote Keulsche aak, die vóór ge noemd vaartuig werd gesleept, in aanraking met een op dat oogenblik voorbij varende sleepboot. De zwaar geladen aak schepte door heL spoedi ge overhellen water en hoofdzakelijk door de groote zuigiag in het water zonk het schap. De opvarenden wisten nog op de sleepboot over te sprin gen. Een in de nabijheid liggende lichter stelde zich beschikbaar om het vaartuig te lichten, wat na langduri ge bemoeiingen geschiedd.e Gok de lading werd grootendeels opgevischt. EEN FABRIEKSBRAND TE ZAANDAM. Te Zaandam woedde Woensdagmor gen om ongeveer 4 uur brand, die de stoomhoutzaagfabriek en schaverij „De Tijdgeest", van de firma Van Weasem en Co., staande in bet West- zijderveld, zoo goed als geheel in de asch gelegd heeft. Omtrent de oorzaak is niets bekend, terwijl ook geen aanwijzingen be staan, wij! dee üachte niet gewerkt wordt. Toen de meesterknecht en de machi nist, die beiden bij de fabriek wo nen, bet onheil gewaar werden, sloe gen de vlammen reeds hoog op. Het was dadelijk te zien, dat de fabriek in de vlammen zou opgaan, vooral ook omdat betrekkelijk langen tijd noodig was voor de spuiten, omdat t terrein moeilijk te bereiken was. Ondanks de aanwezigheid Yan veel bluschmateriaal, brandde de fahrtek geheel uit, zoowel de machinekamer ais de drie schaverijen, waaronder ©en pas nieuw en van geheel moderne constructie, als de drie rondzagen, 't /.weedsche raa men de kor tb ank. In de fabriek bevond zich een betrekke lijk groote hoeveelheid hout, dat op wagens gereed stond, om des morgens vroeg te worden verwerk! Voor de loodsen, die een grooten voorraad bout bergden, bestond niet veel gevaar, omdat die op flinken af stand van de fabriek staan en er be trekkelijk weinig wind was. Verzekering dekt de schade. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 30 Cts. per regel. GEZEGENDE OUDE DAG. Degenen, die oud worden, dienen zorg te dragen voor hun gezondheid, eu de beste voorzorg, die zij daarvoor .lemen kunnen, is te zorgen, dat hun nieren gezond en sterk blijven. In- •1 en zij hen zoo houden, zullen zij oevrijd blijven van rheumatiek, rug pijn, heupjicht, jicht en andere kwa len uit de nieren voortspruitend. Leest iet onderstaande: De Heer J. Stoik, Bloemstraat 56 te Ymstardani, meldt ons: „Ofschoon ik reeds zeven en zeventig jaar oud oen, is het mij toch mogen gelukken >eterschap te bekomen van een nier ziekte, die mij tien jaren lang ge plaagd heeft. Zander tus6chenpoozie<n uad ik een knagend gevoel hl den be nedenrug, hetwelk vergezeld ging van hoofdpijn en duizeligheid. Nergens aad ik meer lust in en hoewel mijn ouderdom daarop natuurlijk ook van invloed was, was ik altijd lam en loom. De ur.ne loosde ik met kleine beetjes en bezorgde zij mij vooral op het laatst veel pijn. Ze zag er vuil uit net veel aanhangsel. Meer en meer brabbelde ik achteruit. Des nachts kon ik niet slapen door de benauwde ilrooman en het voortdurend gesuis n mijn hoofd. Gelukkig werd ik at tent gemaakt op Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Na het gebruik van twee doozen reeds begon de slaap en eetlust terug te komen. De urine werd meer en meer helder en de pijn nam af. Nadat ik een vijftal doozen ge bruikt had, was mijn ziekte verdwe nen." Een later bericht van dien Heer Stolk luidt: „Hoewel ik al en toe wel eens een kleine vermaning van mijn vroeger ongemak gehad heb, ben ik toch door het gebruik van Uw pillen een heel ander mensch geworden. Waar ik daartoe in de gelegenheid ben, zal ik ze dan ook gaarne aanbe velen." (w.g J. Stolk. Hoe men de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen van de vele waardeloo- ze namaaksels kan onderscheiden: Op elke doos staat voluit de naam Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Hee ren J. J. Göppinger, Groote Hout straat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. Een zeldzame Plant die snel HOEST EN VERKOUDHEDEN GENEEST De buitengewone helende eigen schappen van een weinig bekend Ame- rikaansch plantje gebruikt bij de sa menstelling van Veno's Bliksemsnel lloestgeneesmiddel zijn geconstateerd door den beroemden scheikundige W. Lascelles-Scott, F.S.Sc. (Lond.), in zijn schrijven aan de fabrikanten zegt hij o.a.: „Ik heb zorgvuldig Veno'e Bliksemsnel Hoeetgeneesmiddel schei kundig onderzocht en heb daarin geen enkele metaloïde noch andere onzui verheid gevonden. De scherpste ana lyse kon daarin geen spoor van mor phine, opium of andere vergiftige be- dwëbïïeade middelen ontdekken, die de andere middelen tegen den hoest, die in den handel zijn, zoo gevaarlijk maken. Veno's Bliksemsnel Hoestge- neesmiddel schijnt zijn heilzame wer king te danken te hebben, tenmin ste te oordeelen naar het resultaat vain mijn scheikundig onderzoek aan de tweeledige werking van zekere zouten en het vloeibare extract van een zeldzaam en weinig bekend Ame- rikaansch plantje. Dit laatste echter ken ik heel goed, en ik beschouw deze vermenging als eene nieuwe en hoogst ingemiieuse uitvinding." Vemo's Bliksemsnel Hoestgeneesmid- del Is een onschadelijk en zeer heil zaam middel bij hoest, verkoudheid, influenza, bronchitis, asthma, ca tarrh, kinkhoest en alle aandoenin gen van borst en langen. Prijs 55 cts., 75 cts. en f 1.80. Verkrijgbaar bij: J. J. GöPPINGER, Groote Hout straat 147a; J. v. GULIK, Zijlstraat 98; Firma W. PLAATZER v. d. HULL, Jansstraat 28, allen te Haarlem. Voorts bij alle voorname Drogisten. Waar niet verkrijgbaar, direct per post van de VENO DRUG Co., N .Z. Voorburgwal 230, Amsterdam, na ont vangst van postwissel met 10 cents verhooging. Sport en Wedstrijden SNELHEID VAN AUTOMOBIELEN. De A. N. W. B. heeft een boekje uit gegeven, waarin de pers-ooa-deelen verzameld zijn over de snelheids- en remproeven, gehouden te Scheveilin gen 29 Sept. 1908. Aan een inleidend artikel over de maximum-snelheid „aan de gemeen tebesturen in Nederland" ontkenen we het. volgende: De vraag, of he tvaststelten eener maximum-snelheid voor automobie len neodag is, om het woeste en ge vaarlijke rijden dezer voertuigen met vruoht tegen te gaan, moet o. L be slist ontkennend worden beantwoo- Een ieder, die zich in het openhaar voortbeweegt, heeft met verstand cn beleid te oor dee ten met welke snel heid hij dit doen kan zonder gevaar of overlast te veroorzaken. Ten aan zien van automobielen, motorrijwie len en rijwielen, wordt deze verplich ting uitstekend en afdoend omscore- ven door het zoo geheel ten omrec. .e veel gesmade en afgekeurde art. 15 der Motor- en Rijwielwet. Hij, ik J>t artikel overtreedt, behoort gestreng te worden gestraft. Dat het woeste rijden, dat ook door het Dag. Best, van den A. N. W. B ten strengste veroordeeld en krac it'g tegengegaan wordt, nog te veel (••.■ge straft plaats vindt, moet niet gewe ten worden aan art. 15, doch aan de slechte toepassing daarvan. Mocht het Gemeentebestuur echter toch het vaststellen eener maximum snelheid gewenscht achten, dan b pt het Dag, Best. dat deze in geen geval lager dan 15 KM. per uur zal worleii gesteld. De snelheidsproeven toch, op 29 Sept. 1908 te Scheveningen door de Ned. Automobiel Club, met medewer king van den Nationalen Bond oor Vreemdelingenverkeer, en van de A. N. W. B. georganiseerd, hebben zoo overtuigend aangetoond hoe onrede lijk het is, om voor een automobiel, die blijkens de mede aldaar gehouden remproeven bijna op de plaats kan stoppen, eene snelheid voor te schrij ven, die door alle andere voertuigen, ja door een voetganger, kan worden overschreden, dat het Dag. Beet. met vertrouwen durft hopen, dat geen ge meentebestuur er toe zal overgaan eene zoodanige snelheid voor te schrij ven. SERIEWEDSTRIJDEN. Toestemming verleend aan Hercu les, Utrecht tot het organ ïseeren van seriewedstrijden op 9 en 16 Mei a.s. EEN NIEUWE INTERNATIONALE VOETBAL-BOND. In een dezer dagen te Parijs gehou den vergadering is besloten tot op richting van een nieuwen Internatio nalen Voetbal-Bond over te gaan. De volgende landen waren op deze vergadering vertegenwoordigd Frankrijk, Duitschland, Zwitser land, Spanje, België, Nederland, Bo- hemen, Hongarije, Engeland en Por tugal. In Nederland is volgens de „Tel." bij den Nederlandschen Voetbal-Bond hiervan echter niets bekend, terwijl men op informaties van België eveneens een antwoord kreeg, dat er daar van een vertegen woordiging evenmin iets bekend was. Op welke wijze Nederland en België dus in Parijs vertegenwoordigd wa ren, blijft voorloopig een duister ge heim. De naam van den nieuwen bond zal zijn „International Union of Amateur Football Associations". Tot voorzitter werd benoemd de heef V E. Schneiusr (Zwitserland), gewezen vice-voorzitter van de F. I. F. A. Vice-president wordt mr. L. A. M. Fevez (Engeland), terwijl André Billy tot secretaris benoemd werd. Prins Arthur of Connaught werd tot eere-voorzitter benoemd, welke benoeming door hem werd aan vaard. Met belangstelling wachten we af, wat deze nieuwe bond tot stand zal bfengen# Rechtszaken FAILLISSEMENT NATHAN STOK VIS. In zake de procedure over den eigendom van eeuige partijen dia mant, die de failliet verklaarde com missi onnair Nathan Stokvis kort vóór zijn arrestatie te Londen bij aangeteekenden brief naar zijne wo ning te Amsterdam had gezonden, werd door den procureur van de door de eerste kamer der rechtbank te Amsterdam gevoegde partijen, mr. I. Goudeket, yan conclusie van ant woord ged'end. Deze conclusie strekt, dat het der rechtbank moge behagen de ingestel de vordering af te wijzen, hetzij door haar niet ontvankelijk te ver klaren, hetzij door haar le ontzeg gen, met veroordeeling der etscheree- se in de kosten dezer procedure. Mr. L W. van Gigch, procureur van de eisclieresse, de handelsven nootschap Louis Weyl en Vita Isrel, reserveerde zich alle rechten omtrent het vonnis van voeging, eu vroeg, na- dat mr. Goudeket de conclusie van antwoord der gevoegde partijen had ingediend, acht dagen voor aDt- woord, waarbij mr. N. A. Memsing van Charante namens curatoren zich aansloot De rechtbank bepaalde daarop den 80s ten Maart a.s. als datum voor het fourreeren van 'stukken. DOODSLAG. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in het geding tegen Mathias Bovens, mijnwerker, door de rechtbank te Maastricht ver oordeeld tot een gevangenisstraf van veertien jaren, wegens doodslag, ge pleegd op den mijnwerker F. Qua- dakkers te Geleen, die in den avond van 24 Oct. j.l. door hem zoodanig mishandeld werd, dat deze den daar- aanvolgenden dag is overleden. Het O. M. bij het gerechtshof had bevestiging van het beroepen vonnis geëischt. Het gerechtshof bevestigde het vonnis van de rechtbank, doch bracht het voorarrest in mindering. MOORD. Het O. M. bij de Rotterdamsche rechtbank eischte 4 jaar gevangenis straf tegen den smid Z. uit Delft, die in den avond van 6 Februari jl. in de Weenastraat te Rotterdam zijn meisje met 14 messteken van het leven be roofde, uit wraak, dat zij hem in den steek had gelaten. Leger en Vloot In Juni a s. wordt te 's-Gravenha ge, onder commando van den kapi tein W. L. F. C. ridder van Rappard, van het reg. grenadiers en jagers een proefafdeeLing bereden mitrailleurs opgericht, -waarbij 3 luitenants van de infanterie en 1 van de cavalerie worden ingedeeld. Pers-Overzicht Mr. S. VAN HOUTEN OVER DEN 10-URIGEN ARBEIDSDAG. Nummer 7 der Staatkundige Brie ven van mr. S. van Houten bevat het vervolg der beschouwingen over het liberaal strijd- en werkprogram voor 1909. Als de verkiezingen niet krachtig den indruk geven, dat ons volk niet van nieuwe wettelijke plagerijen ge diend wil zijn, staat ons in de eerst volgende jaren weer heel wat moois te wachten zegt de schrijver: De Tweede Kamer sprak op 11 Maart, naar aanleiding van een mo tie-Schaper, door aanneming van een tamelijk gelijkwaardige motie-Aal- berse, met ó3 tegen 25 stemmen de wenschelijkheid uit van wettelijke be perking van den arbeidsduur van vol wassen arbeiders tot tien uren per etmaal, behoudens dringend noodza kelijke uitzonderingen en overgangs bepalingen. Zoowel discussiën als stemlijst bewijzen, hoe diep in alle Kamergroepen het denkbeeld heeft post gevat, dat de wetgever hier 6en nuttig arbeidsveld kan vinden niet al leen, maar bij het optreden daarvan ook door de openbare meening ge steund word! Maar ten aanzien van den gewonen arbeid als regel te stellen, dat hij door volwassenen niet gedurende meer dan tien uren per etmaal mag worden verricht, is heel iets anders. Langeren arbeid slechts bij uitzonde ring toe te laten, slechts bij dringend noodzakelijke uitzondering nog wel, is een poging, de geheele arbeidende maatschappij onder curateele te stel len en 't bedrijf van de volstrekt noo- dige vrijheid te berooven; den po litie-agent zijn speurneus in het ge heele arbeidersleven te doen steken, natuurlijk met groote verveelvuldi- ging dier kostbare speurneuzen; verklikker ij en bespieding in alle le vensbetrekkingen te doen doordrin gen, en strafvervolgingen met geld boeten en primaire of subsidiaire ge vangenisstraffen in het oneindige te vermeerderen. Het zou een diep ver val van onzen volksgeest verraden, als daartegen bij de verkiezingen geen reactie ontstond. Immers op dit gebied moet vrijheid regel, verbod of beperking in elk bij zonder geval door overwegende gron den te rechtvaardigen uitzondering blijven. Yoor algemeen ingrijpen der over heid kan geen scanitair belang wor den aangevoerd. Het krachtverbruik hangt niet enkel van den duur, maar ook, zelfs meer, van het tempo van den arbeid af. Ook het stellen van een uniformen regel voor eiken werkdag van een ge heel jaar is slechts bij uitzondering mogelijk im bedrijven, waarin regel matig eiken dag hetzelfde arbeids- quaaitum te verrichten valt, maar hoe zeldzaam zijn deze bedrijven? In de meeste wisselt het arbeidsquantum periodiek af. Drukke dagen en weken en maanden worden door slappere ge volgd. In de meeste detailbedrijven met lange diensturen, zijn de lange diensturen ook geen werkuren, maar slechts uren waarin men zich voor werk beschikbaar moet houden. Men denke bv. eens aan huurkoetsiers, bedienden in winkels, hotels, en an dere localen van samenkomst, enz. Zelfs ook de regelmatige productie bedrijven kunnen geen uniformen werktijd verdragen. Er zijn hier twee groote tegenstanr ders, beide even onvatbaar om door

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6