den wetgever overwonnen- te worden. De eerste daarvan is: De Zon. In onze gematigde zóne neemt deze zich een van ca. 7 1/2 tot 16 1/2 uur afwisselenden werktijd, en arbeidt zij nog wel met de grootste intensiteit, wanneer zij den langs ten werktijd heeft. Daaruit volgt, dat onze land en tuinbouw op verschillende tijden een zeer afwisselend arbeidsquanitum af te werken hebben, waarin nood wendig ten deele door vermeerdering van werktijd der arbeiders boven den normalen moet warden voorzien. 't Is dus, van welken kant ook be schouwd, eenvoudig uitzinnig, als re gel eiken arbeid boven 10 uur per et maal te verbieden en te straffen. En ondragelijke ambtenarij zou in 't le ven geroepen worden, als er voor al om dagelijks noodige overschrijding vooraf overheidsverlof vereischt werd, gelijk als een slechts al te gebruike lijke stoplap veelvuldig lin onze dwang wetten wordt opgenomen, om er stem men voor te winnen. Men kan zich er natuurlijk mee troosten, zelfs haast met zekerheid wel mee vleien, dat evenals van het met zooveel gejuich ontvangen blan co artikel 80 Gw., van den tienurigen werkdag niets terecht komt. Maar dat neemt niet weg, dat de Kamer haar aanzien eiï waardigheid door zulke be si uiten vermindert. Gemengd Nieuws OFFICIEREN EN POLITIE IN RUSLAND. Het schijnt in sommige landen meer en meer gebruik te worden, dat offi cieren bij alle gelegenheden, als zij beleedigd warden of meenen het tie zijn, van hunne wapens gaan gebruik maken, om hun tegenstanders neer te schieten of neer te steken. In Rusland kennen de officieren van leger en vloot die gewoonte ook al. En zij brengen haar op zeer zon derlinge wijze in practijk. Ais de poli tie zich tegen zulke daden van eigen gerechtigheid verzet, wordt xij nog gestraft op den koop toe. Dat bleek voor eenigen tijd, toen te Odessa een poütie-agient, die schan daal-makende officieren tot rust aan maande, door die heeren met pistool schoten werd bedreigd; de politie agent trok eveneens zijn revolver en schoot het eerst, uit noodweer, waar bij hij twee officieren doodelijk wond de. Hij werd ter dood veroordeeld, wat, bij wijze van gratie, veranderd werd in levenslangen dwangarbeid in Siberië. Een ander geval doet zich thans te Riga voor. Voor eenigen tijd ontmoette op de Duna-hrug een jong officier een paar matrozen, die hem de verschuldigde eerbewijzen weigerden. De matrozen, door den officier aangesproken, toon den zich weerspannig (een hunner bleek later deserteur te zijn); die offi cier, trok zijn revolver en schoot een der mannen, neer. Onmiddellijk was een grootie me nigte saamgestroomd om de plaats, waar de officier, met zijn nog rooken den revolver, bij het lijk van den ma troos stond. Ook politie kwam, en de dienstdoende inspecteur verzocht den officier, op volkomen wettelijke wijze, om zijn naam te noemen en zich te legitimeer en. Die eisch was te minder kwetsend, daar het herhaalde lijk voorgekomen is, dat revolutnon- nairen zich in officiersuniform ste ken. Doch de officier weigerde zijn naam te noemen, zich te legi timeeren, wei gerde ook mede te gaan naar het po- litie-vureau, weigerde in een woord alles, wat strekken kon om de politie in te lichten. Hij dreigde met zijn re volver in de hand, leder die hem te na kwam, te zuilen neerschieten. En hij zou dit zeker hebben gedaan, zoo niet een handig politie-agent snel den revolver uit de handen dee officiers had weten te rukken, zoodat de an dere agenten den man konden mee nemen. In het openbaar sprak de dienstdoende inspecteur woorden van lof over den moed van den agient, die den officier den revolver ontrukt en daardoor erger voorkomen had. Hij bleek werkelijk officier te zijn, en werd, nadat hij voldoende legiti matie had gegeven, op vrije voeten ge steld. De krijgsraad sprak den officier vrij Maar de poMtie-agent, die den offi cier den revolver ontnam, werd we gens dit feit uit dea dienst ontslagen. En de inspecteur, die dezen man open lijk had geprezen, werd berispt gestraft. Op die wijze wordt de politie in Rusland belet op te treden tegen le der, die een uniform draagt, en wordt het recht erkend van een geuniiormd officier, om zijn eigen rechter te zijn niet alleen, maar om de openbare macht te belemmeren in de uitoefe ning van haar taak, rust en orde te handhaven. Zulke Russische toestanden geven veel te denken over de voornemens der regeering, om de grondslagen van het October-manifest te voeren en van Rusland een geordendien staat te ma ken! EEN VREEMDE GRAPPENMAKER. De heer Adolphe R., klerk bij een- architect te Parijs, houdt er van, zijn mediemenschien te verrassen; zijn laatste ,,mop" kon hem wel eens lee- lijk opbreken. Adolphe was jarig en er had een familiedineetja plaats. Aan 't dessert stond mevrouw R. elegant op, en reikte haar man een étui over. waarin een gouden horloge, dat de m-aan-i kwartieren, de dagen, de uren en ijfde seconden aangaf. De tafelronde zat paf in jaloersche verbazing. Maar Adolphe R. nam het woord: Je hebt er, die sabels, bajonetten of naalden inslikken 1 lk eet horlogesl En met een snel gebaar liet hij het Kostelijke stuk verdwijnen. Men haalt een dokter. Het gansche buis is in opschudding. De arts dient azijn en zout toe. Men ver-haalt hem de aanleiding van het flauw vallen, üe arts wordt wit. Maar dat is buitengewoon ern stig, zegt hij tot den horloge-slikker. L»aar kunt u aan dood gaan! En de man der wetenschap beveelt, den onvoorzichtige onmiddellijk. naar jen vlakbij gelegen ziekenhuis tie brengen. Daar vergaderen zich dokters, op passers, assistenten, voor zijn bed, met rimpelig voorhoofd en peinzende gelaten. Ten slotte, na geconsuiteer, oeslurt men over te gaan tot opera te. Maar op 't oogenblik, dat het lijmscherpe lancet ue voorschijn wordt gehaaid, zegt mijnheer Adolphe net vriendelijken glimlach, terwijl iij het horloge te voorschijn haalt: Ik had 't verstopt. Een goede nop, nietwaar? De dokters vonden de mop niet goed., en zij willen den simulant aan lagen. GEGRONDE KLACHTEN. Een zeer eigenaardig incident heeft zich dezer dagen voorgedaan op het fort Condésur-Aime, waar gedurende drie maanden twee compagnieën van het 67e regiment met den bewakings dienst bei ast zijn. Generaal Gauuer had inspectie ge houden over het fort en zou juist per automobiel vertrekken, toen een sol daat, de armen voor de borst gekruist, voor de automobiel ging staan en den generaal te spreken vroeg. De soldaat verhaalde, dat sinds zes weken de sol daten bijna niet te eten hadden ge kregen en dat zij bijna uitgehongerd aren. De generaal ondervroeg onmiddel lijk een aantal onderofficieren en manschappen en het bleek hem, dat de soldaat niet in het ininst overdre ven had. Hij nam onmiddellijk de noodige maatregelen, opdat den sol daten de voeding wordt verstrekt, waarop zij recht hebben, en beloofde nog een nader, zeer streng onder zoek. DE MOORD" TE DAVOS. Wij hebber reeds melding gemaakt, van het gebeurde te Davos, waar een Nederlander, die er met eenige perso nen, onder wie zijne vrouw, aan een tafeltje zat te eten, door een Hon- gaarsch officier werd doodgeschoten. In de „Davoser Zeitung" wordt de ze zaak besproken in een artikel, dat er zonderlingen indruk maken moet, 't Is ingezonden, maai- het wordt als hoofdartikel geplaatst. Een artikel van beklag over den ongeluk- kigen officier, die in een oogenblik van opgewondenheid zijn toekomst eraietigde maar geen woord, van medelijden met den man, die bei slachtoffer dier opgewondenheid were of diens betreurenswaarduge weduwe. De luitenant, die altoos, zelfs aan tafel zijn revolver bij zich draagt, fil eerde mevrouw M. Haar man springt op, en zegt eenige onhebbelijke woor den, de luitenant springt eveneens op, en daagt den Nederlander uit, die verachtelijk deze uitdaging afwijst. En nu neemt de Hongaarsche luite nant zijn revolver en schiet den Ne- derlandschen gast dood. De daad heeft niets ridderlijks, niets •erdedigbaars. Er zijn in Zwitserland echters als elders; en wanneer men zich beleedigd of gekrenkt ge voeld, kan men daar recht verkrijgen. Eigen rechter zijn ligt niet op den weg van een mensch, al is hij ook K, K. Oostenrijksch-Hongaarsch luite nant. De „Davoser Zeitung", die tad laat vergoelijken en openlijk sympathie laat betuigen met den moordenaar „die het offer van ongun stige doch dwingende omstandighe den werd, en handelde zonder overleg maar trouw aan de wetten van zijn land," mocht wel eens bedenken welk een zonderlinge theorie zij daardoor verkondigt. Tot dusver meende men in Europa, in Zwitserland een land te zien, waar vrijheid woonde op bied voor recht en wet gegrond; een optreden ais thans in de „Davoser Zeitung" wordt verdedigd behoort niet In dat kader. En het „Kurblatt" in een plaats, waar tal van vreemde lingen gewoon zijn te verblijven, mocht wel op een andere wijze spre ken over een daad, die hoe de opvat tingen in Oostenrijk en audervi lan den over „standseer" onder de officie ren ook mogen zijn, in Zwitserland niet anders kan worden genoemd dan „moord". (Hbld.) Oldekerk door ds. Duursema te Pie- terburen (Gr.) VEREENVOUDIGING VAN ONZE SPELLING. In November van het vorige jaar werden door het hoofdbestuur van de „Vereeniging van Hoofden van scholen in Nederland" de volgende stellingen geformuleerd en met bijbe- hoorende toelichting aan liet oordieel der afdeelingen en algemeene leden ndeworpen, I. (Eenheid). In de eerste plaats is het noodig, dat voor de schriftelijke afbeelding der woorden regels gelden, ie algemeen worden gevolgd; waar uit voortvloeit, dat op alle scholen in Nederland eenzelfde spellingsysteem behoort te worden onderwezen. II. (Eenvoud). Een eenvoudig spel lingsysteem is zoowel voor de maat schappij als voor die school van groot belang. III. Om tot de wenschelijk geachte eenheid en eenvoud te geraken, is, voor zoover het inrichtingen van on derwijs betreft, ingrijpen der overheid wenschelijk. IV. Het is wenschelijk, dat van overheidswege een commissie worde benoemd om te onderzoeken, welke vereenvoudigingen behooren te wor den aangebracht. V. Het is wenschelijk, dat onze Ver eeniging zich tot de Regeering wonde met het verzoek, een zoodanige com missie te benoemen. Nu wordt gemeld, dat deze stellin gen, blijkens de antwoorden, door de afdeelingen en de algemeene leden ingezonden, overal met de grootst mo gelijke eenstemmigheid zijn aangeno men. Heden is door het hoofdbestuur een adres gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin de aandacht van Z. Exc. op bovenstaan de gevestigd wordt. Financieele berichten FR1ESCH-GRON1NGSCHE HYPO THEEKBANK. We ontvangen het jaarverslag de zer vennootschap ove rl9l)8. De netto winst over dit jaar bedraagt 98.094.12^. Er kan dus een dividend van 12 uitgekeerd warden. Bij het jaarver slag is een lijst van aandeelhouders gevoegd. Kerk en Schooi NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen het beroep tie Oostka- pelie door ds. Joh. Laurense te Lin- schoten. Beroepen te Amsterdam ds. N. van Schouwenburg te Mijnsheerenland, GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Uithuizermeeden (Gr.| ds. Schaaf8ma te Ten Boer (Gr.), ds. Schaafsma te Ten Boer (Gr.), Bedankt voor het beroep te Woster- geest door ds. G. H. de Jonge te Dwingeloo; te Tienhoven door ds. J Schoonhoven tie Scherpenzeel; te Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede: a. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies Ie. een schrijven van de Kamer van Koophandel, en Fabrieken betreffen de spoedige afdoening van de aan- liangige tram plannen 2e. de rekening en verantwoording over 1908 der Stads-Apotheek en schrijven van B. en W. van Leeuwarden,- houdende verzoek in stemming te betuigen met een aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht adres betreffende subsidiee- ring van middelbare meisjesscholen en verzoekschrift van de Ver eeniging van Neder ia ndsche Arbeids beurzen, om eene bijdrage te verlee- nen uit de gemeentekas voor de op richting van een arbeidsbeurs in het Ruhrgebied in Duitschland 5e. een adreg van de Haarlemsche Handel6vereeniging, waarin wordt verzocht om spoedige totstand ko ming van een tram verbinding langs den Zijlweg te bevorderen b. dat zijn ingekomen le. een voorstel van B. en W. tot vaststelling van eene verordening houdende bepalingen omtrent het ver. leenen van ontslag aan gemeente ambtenaren 2e. het versdag over 1908 van het Gymnasium het verslag over 1908 van df Commissie van toezicht op het Mid delbaar Onderwijs 4e. een verzoekschrift van het be stuur der afd. Haarlem der Neder- landsche Middernachtzendingsveree- niging om afschaffing van de ker mis 5e. een schrijven van den Bijzon- deren Kerkeraad der Nederduitse h Hervormde Gemeente betreffende het voorsbei tot nieteontvankelijk verkla ring van zijn verzoekschrift om af schaffing van de kermis 6e. een verzoekschrift van F. L. Voogt, om den boom vóór zijn per ceel aan de Parklaan no. 10 te doen vollen (Als gesteld op ongezegeld papier ter zijde te leggen.) c. dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land zijn benoemd tot buitengewoon gemeenteveldwachter J. A. van Huis, G. A. Keysper, H. Boonzst en W. Berkhout, agenten van politie; en als zoodanig eervol ontslag ver leend aan D. Pastoor, eervol ontsla gen klerk bij de politie d. dat op 19 Maart j.l. zijn opgeno men de boeken en kas van het pen sioenfonds voor weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren Alles weid in orde bevonden, ter wijl bet saldo in kas 751.161/2 be droeg e. dat voor de leden ter lezing zijn nedergelegd le. eeu nota betreffende den onder houdsplicht van bet gedeelte van de Leidsohe Vaart, dat niet aan Heem stede wordt overgedragen en 2e. een rapport van den directeur van Openbare Werken betreffende vochtigheid van een der muren van de Frans Hals-zaal in het Stede lijk Museum f. dat door Burgemeester en Wet houders met ingang van 1 April a. s. definitief is benoemd tot bewaarder van de School no. 7, A. van Beau mont g. dat door B. en W. aan den met ingang van 1 April a. s. eervol ont slagen bewaarder der meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs, J. J. Rietman, een pensioen is verleend van f449 per jaar h. dat zijn Ingekomen la een schrijven van Gedeputeer de Staten der provincie Noord-Hol land ten geleide van het door hen goedgekeurde Kaailsbesiuit van 24 Februari j.l. no. 18 tot verkoop van grond aan liet Wijde Geldelooze Pad 2e. een schrij ven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de Raadsbesluit van 10 Maart j.L no. 5 tot vaststelling van een 2e supple toir koiiier der plaatselijke directe belasting, dienst 19U8. De openbare vergadering wordt te kwart over 2 heropend. De heer Spoor is ter vergadering gekomen. PUNT 6. De heer Van den Berg heeft zijn voorstel, omtrent het toezicht op de Gemeente-vroedvrouwen gewijzagd. De wijziging betreft een toevoeging, nl. dat het toezicht bij afzonderlijk reglement nader zal worden geregeld B. en W. blijven ook dit voorstel ontraden. De heer VAN DEN BERG, zijn voorstel toelichtend, wijst er op, dal toezicht nootug is, ornaat verschil - tenue ondernemen van <ie werkzaam neden der gemeente-vroedvrouwen zeer nauwkeurig moeten verricht wordenanders nes laat er zeer ern stig gevaar, dat liet jonge kmd of d^ kraamvrouwen nadeekge gevolgen ondervinden. Spr. kan zich niet be grijpen, hoe men daar tegen kan zijn. Hij wijst er nadrukkelijk op, dat het voorstel met bedoelt den vroedvrou wen onaangenaam te zijn. De maatregel zal zijn in 't belang der gemeentedat bewijzen de medi sche adviezen, die spr. stelt boven de adviezen van B. en W. in spr.'s 3U- jange practijk meent hij een goed in- zichL in de zaak gekregen te hebben. Spr. deelt nog mee, dat zijn bedoe ling met is, toezicht op het weten schappelijk werk der vroedvrouwen uit te laten oefenen, maar alleen op liet nauwkeurig naleven der verorde ning. De heer TIMMER, vooropstellende, dat hem geen enkele klacht tegen de vroedvrouwen bekend is geworden, heeft nochtans tegen de bestaande re geling deze ernstige grief, dat die re geling voor een groote verbetering atbaar is. B. en VV. willen alles of niets. Dat acht spr. niet rationeel. De nadeelen van het toezicht zullen o. a. hierin bestaan, meenen B. en W., dat de vroedvrouwen geen deskundigen chef hebben, een functie, die in Amster dam door den directeur van den Ge neeskundigen Dienst vervuld wordt, bij wien de vroedvrouwen in beroep kunnen komen. Is dit een bezwaar? Spr. meent van niet. De vroedvrou wen zouden hier ter slede van het \rmencollege in beroep kunnen ko men bij B. en W., die zich desge- wenscht door deskundigen kunnen doen voorlichten. Op deze wijze be hoeft geen kostbare regeling getrof fen te worden. De VOORZITTER wijst er op, dat de heer Van den Berg reeds vele ma- op toezicht heeft aangedrongen Nu komt hij weer met een voorstel. Men zou nu tot de conclusie kunnen komen, dat er toch wel aanleiding moet bestaan voor een dergelijk toe zicht. Spr. wil daarom op deze plaats nog "ens verklaren, dat een aanleiding daartoe niet bestaat. Wanneer de vroedvrouwen haar in structie niet nakomen, dan kunnen, dat erkent spr., ongewenschte toestan den ontstaan. Maar het prikkelende m dezie kwestie is, dat er nu voor één categorie der gemeente-ambtenaren een bijzonder toez.cht wordt ingesteld, uat is cmb.ilijk tegenover de vroed vrouwen. Spr. kan zich voorstellen^ dat de neer Van den Berg meer waarde necht op medisch gebied aan de ad- .iezen der doctoren dan aan die van d. en W., maar desondanks meent =pr., dat een afdoende regeling niei getroffen worden zonder een af zonderlijken geneeskundigen dienst. Toelating van beroep op B. en W. verplaatsiiig van de moeilijkheid, overigens zal spr. zich onthouden van ngaan op medische details. De heer VAN DEN BERG tracht, Joor te wijzen op mogelijke gevallen an oogziekte, die niet zouden gecon- .tateerd worden door vroedvrouwen, aan te toonen, dat toezicht, ais door uem bedoeld, gewenscht is. Nu is de verantwoordelijkheid op gedragen aan de geneeskundigen. Dit oezicht wordt dus door spr.'s voorstel slechts gewijzigd. De beer VAN DE KAMP is bevreesd voor een niet vriendschappelijke ver houding tussclien toezicht van de Ar- inencominissie en de vroedvrouwen, daar de leden der commissie als con currenten kunnen optreden. Dan krijgt men geen onpartijdig toezicht. De heer VAN STYRUM meent, dat de heer Van den Berg verkeerdelijk meent, dat bet toezicht aan de ge neeskundigen is opgedragen in art 18 der instructie. Overigens heeft het spr. getroffen, dat de voorsteller met zijn voorstel komt, zonder dat hij uit zijn ervaring aantoont, dat toezicht noodzakelijk is. De heer SCHRAM zal zijn stem ge van aan het voorstel-van den Berg, waar de geneeskundigen het eens zijn dat toezicht gewenscht is. Waar de heer Van den Berg aan toont, dat een vroedvrouw niet altijd oonstateert of oogheelkundige hulp voor den pasgeborene noodzakelijk is, meent spr. het toezicht wel degelijk gewenscht. De VOORZITTER wijst er nog eens op, dat 'er geen schijn van reden be staat, dat het toezicht nu noodzake- Do heer SPOOR kan niét meegaan met het voorstel-van den Berg, zoo lang er geen feiten zijn genoemd, die dit voorstel noodig maken. De lieer VAN DEN BERG bestrijdt het gezegde van den heer Van de Kamp, omtrent de partijdigheid van het toezioht en de concurrentie der geneeskundigen. Afgescheiden van het feit, dat dezen toch als ernstige mannen handelen, is dit feit voldoen de ter weerlegging .van het door den heer Van de Kamp beweerde, dat vroedvrouwen en geneeskundigen ver schillende klassen van menschen hel pen. Voor concurrentie is dus geen bezwaar. Spr. handhaaft zijn mee- ing omtrent het toezicht der geza- lanlijke geneeskundigen. Dat de heer Van Sty rum niet van de ervaring der geneeskundigen op de hoogte 16, is wel duidelijk: hij is nog nooit gemeente-geneesheer geweest, gelach). De geneeskundigen hebben echter wel degelijk aanleiding vóór dit voorstel te zijn. Spr.'s doel is voor namelijk preventief te werken. Na sluiting der beraadslaging wordt het voorstel-van den Berg in stem ming gebracht. Het voorstel wordt verworpen met 18 tegen 13 stemmen. Voor waren de heeren: Levert, Mid delkoop, Modoo, Schram, Winkler, seiguetta, Gravestein, Timmer, Laa- schuit, Van Rossum, Visser, Loo- ,'ueijer en Van den Berg. PUNT 7. B en W. stellen voor, op een ver zoek van de Vereeniging voor de Ne derland sche tentoonstelling van huis- ndustrie te Amsterdam,, waarbij ge vraagd wordt een subsidie of deelne ming in het waarborgfonds, afwij zend te beschikken, omdat het niet op den weg der gemeente ligt, daaraan ie voldoen. De heer MIDDELKOOP acht steun der tentoonstelling gewenscht. Spr. wijst op de slechte toestanden in de .luisindustrie, die in den laatsten tijd ian den dag zijn gekomen. Op die tentoonstelling zullen waar schijnlijk nog andere misstanden aan het licht komen. Dat is gewenscht. Spr. stelt voor een bijdrage van 200 beschikbaar te stellen voor het waarborgfonds der tentoonstelling. Dit voorstel wordt ondersteund. De heer DE BRAAL is het met dien lieer Middelkoop eens. Spr. wijst er echter op, dat sommige personen uit tiet bestuur der tentoonstelling getre den zijn, omdat zij het er niet over eens zijn, dat er op de tentoonstelling des Zondags arbeid wordt verricht. Laat men dat kleingeestig noemen van spr., dat hindert hem niet, want hij wenscht altijd voor zijn meening uit te komen. De heer VAN DE KAMP zegt, dat men getracht heeft het bezwaar der geestverwanten van den heer De Braai te ondervangen. Men wilde niemand verplichten op Zondag te werken; en onder kerk tijd sluiten, maar de heeren, op wie de heer De Braai het oog heeft, eisch- dat de tentoonstelling gesloten werd op Zondag, zooals zij altijd voor hun meening uitkomen, als de heer de Braai. Maai- dat kan niet. Een ten toonstelling, die op Zondag gesloten is een onmogelijkheid. Dus moet de tentoonstelling wel op Zondag ge opend zijn. Spr. steunt het voorstel - Middelkoop Het heeft spr. ook be roemd, dat B. en W. deze zaak niet gelegen acht op den weg der gemeen te. De gemeente heeft een groot be lang bij de welvaart der ingezetenen. Haarlem niet in de laatste plaats, liier komen op dit gebied ernstige toestanden aan het licht. Van een klasse van 40 leerlingen een er Haar lemsche school, bleken er 37 werk te verrichten. Zij wonen in het Scho terkwartier en moeten reeds des mor gens om 5 uur voor 8 of stuivers in de week aan het werk zijn aan den anderen kant der stad. Voorts wordt hier kleerma- kersarbeid verricht, waarbij 9, 10 en 11 cents wordt betaald voor 't maken van een broek. De heer NIEUWENHUUZEN KRU- SEMAN zou gaarne willen zeggen: Niets menschelijks is ons vreemd. Maar dergelijke dingen als deze ten toonstelling zijn v a a k goed. Er moet echter eeu grens zijn. Hoe goed men dit doel ook vindt, het ligt niet op den weg der gemeente. De heer MIDDELKOOP handhaaft zijn meening, dat steun der tentoon stelling ligt op den weg van de ge meen-te. De heer VAN DE KAMP wijs* op de tentoonstelling van gemeente-ad mindetratie. Die is wel geldelijk ge steund door de gemeente. Dat lag dan ook niet op den weg der gemeente - nog minder dan de huisindustrie. Da heer N1EUWENH. KRUSEMAN zegt, dat de gemeente op de tentoon stelling van de gemeente-administra tie zeer voel kon leeren voor haar administratie. Dat was dus een di rect belang. De VOORZITTER merkt op, dat in verschillende gemeenteraden ver schillend is geoordeeld. Wanneer men een enquête naar de Haarlemsche toestanden in de huisindustrie wilde instellen, zou spreker niet tegen een bijdrage zijn maar nu het geldt een tentoonstelling in een andere stad waar slechts als onderdeel de Haar Ionische toestanden kunnen behan deld worden, is steun niet gemoti veerd. D-i lieer MIDDELKOOP meent, dat des Voorzitters rede een pleidooi voor subsidieering, daar geen Haar lemsche enquête aanhangig is waar lijk zou zijn. anderen dit doen, ie geldelijke steun ^^"^aUlaginsen worden geslo- noodzakelijkheid het toezicht van de men. Tegen waren de heeren Schreudcrs, De Breuk, lvleynenberg, spoor, Modoo, Hulswit, Schram, N. Kruseman, Welsenaar, Winkler, Gra vestein, Lasschuit, Thiel, Visser, Krelage, Smit, Loomeijer en De Braai Hot voorstel van B. en W. wordt thans aangenomen PUNT 8. B. on W. stellen voor afwijzend te beschikken op een verzoeksclirift van J. Koomen, om wijziging te brengen ■o de tarieven op de heffing van rech- ifiD voor het gebruik maken van de gelegenheid tot slachten, daar bij het vaststellen der tarieven als uitgangs punt werd genomen de leeftijd der te s'oihten dieren, en dit uitgangspunt B. en W. alleszins billijk en doelmatig voorkomt, terwijl tarieven naar de waarde in de praktijk tot allerlei moeilijkheden aanleiding zouden ge- vn. Wordt goedgekeurd. PUNT 9. Nosokomos, Nederl. Vereen, tot bevord. der belangen van Verpleeg sters en Verplegers verzoekt, nu de rechtspositie der werknemers in par ticulieren dienst is geregeld door het arbeidscontract, ook de rechtspositie der verpleegsters en verplegers in ge meentedienst te regelen. B. en W. stellen voor, adressante te berichten, dat daartoe geen aan leiding bestaat, wijl de rechtspositie voor de verpleegsters en verplegers in dienst van Burgerlijk Armbestuur en Gasthuis, voldoende geregeld is. Aldus wordt besloten. PUNT 10. B. en W. stellen voor, te voldoen aan den wensch van Ge-dep. Staten, om wijzigingen aan te brengen in de regeling der onderwijzerswedden 1. o. inzake minimumsalaris, militieplicht en gehuwde onderwijzeressen. Aon hun meening, dat de gehuwde onderwijzeres een gevaar is voor de school, blijven B. en W. vasthouden en zij zijn dan ook voornemens, de onderwijzeressen, die in het huwelijk treden, voor een ontslag voor te dra gen. Zij hebben in enkele besliss ntren reeds de aanwijzing, dat de meerder heid van den Raad daarmede instemt, maar zouden niettemin gaarne nog maals de bevestiging daarvan ont- angen. B en W. stellen daarom voor te be palen. dat de onderwijzeres of vakon derwijzeres, die in het huwelijk treedt deswege onder voorbehoud van een daartoe door B en W. of den Arron- issements-sch col opzien er Ln te d tenen oordracht eervol zal worden ont slagen. Wordt goedgekeurd. PUNT 11. Ged. Staten maken bezwaar tegen de goedkeuring van de artt 3 en 4 van het reglement voor de openbare scholen voor lager onderwijs. R en W. stellen voor, aan de bezwaren van dit college te gemoet te komen, De ftijd der leerlingen, die voor toe lating in aanmerking komen, wordt nu in de gewijzigde verordening bo- Daald op 5 jaren en 9 maanden. Aldus wordt besloten. PUNT 12. De heer Sneltjes stelt voor gelden beschikbaar te stellen voor de te ma ken kl.inkerbestrating op den Wa genweg. Geadresseerd wordt door A. WiJ- nands en 24 anderen om de keien van den Wagenweg door klinkers van goe ie qualiteit te vervangen. De glod- ïeid van de keien, waarover reeds erledeu jaar geklaagd werd, is iirci eruunderd, maar vermeerderd, zoo dat geen dag voorbijgaat, of een of meermalen komen paarden te glijden en te valiea, zoodat schade woixlL ge- eden door breken van lemoenen en luig en liet gewond raken van paar den. B. en W. adviseeren, om indien de Baad het voorstel-Sueitjes niet aan neemt, de keibestrating wat minder ond te leggen. De heer SNELTJES acht het on billijk, B. eii W. een woord van waardeering voor hun nader schrij- ea te onthouden. Zij toch hebben al de maat van de doodkist laien ne men, uigeval de zieke komt te over lijden. Ook zijn de maatregelen voor de begrafenis reeds getroffen. In bet schrijven van B. en W. zijn echter iwee punten, die op zijn zachtst ge nomen onjuist zijn. Dat is ten eerste de meening, dat de Wagenweg-bewo ners genoegen zouden nemen mei de regeling die B. en W. nu willen tref fen en ten tweede, dat B. en W. ver hinderd zijn deze regeling te treffen, doordat de zaak nog niet afgehan deld is. De zaak is toch al süids 1906 aanhangig en nu in het schrijven van 12 Maan eerst wordt daarop opmerk zaam gemaakt De VOORZITTER merkt op, dat thans aan de orde is het voorstel, om 10.300 beschikbaar te stellen voor ile herbestrating van den Wagen weg. De heer TH1JSSEN komt er tegen op, dat de plaatsvervangend dLrcc- teur van Openbare Werken, die een becijfering had te maken betreffende de kosten, daarbij getracht heeft den Raad te bewegen terug te komen op het besluit inzake vervanging van keien door klinkers. De heer DE BREUK merkt op, dat het advies van dezen ambtenaar is uitgebracht naar aanleiding van het adres-VVijnands. De ambtenaar moest dus zeggen, wat hij daarover te zeg gen had. Verder zegt spr., dat men de gevolgen onder de oogen moet zien. Als de Wagenwegbewoners last heb ben van keien, dan hebben andere ingezetenen daarvan ook last. Wat moet men daarmede dan doen Do VOORZITTER zegt, dat het be. stratingsbesluit gevallen is. Thans L» alleen aan de orde het votoeren dor gelden. (Applaus.) De heer R1NKEMA heeft eerbied voor een gevallen Raadsbesluit Maar 't geldt hier een principieel© quaee- gezamenlijke geneeskundigen te gaanI ""net voorstel-Middelkoop wordt 1 tie. Spr. moet dus op de oude quaos- verleggen. I verworpen met 18 tegen 13 stem-1 tie terugkomen. (Gelach).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7