HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. In stormachtige Tijden. MAANDAG 29 MAART 1909 den ten zijn en een groot garnizoen der veldartillerie, ia 'b avonds na 9 uur de stad al uitgestorven. De stu denten, die ik in hun talrijke eethui zen en cafés natuurlijk op mijn ge mak heb kunnen gadeslaan, zijn van een zeer goedmoedig gehalte. Behou dens een enkele strubbeling tusschen Vlamingen en Walen bepalen zij zich tot studeereu. De Alma Mater staat in Belgiè dan ook aan den spits der wetenschap, dat jaar leverde zij vijf laureaten af tegen één in Brussel. Opmerkelijk is het stadhuis als bouwwerk on inwendig de grooie kerk. Ook een uitstapje in de heu velachtige omstreken heeft wel eeni ge bekoring. Over eenigen tijd zal liet verkeer met Holland drukker en be ter worden. Immers de naaste route van Amsterdam en L'trecht naar Brussel ligt over Tilburg, Turnhout eu Leuven en reizende per rondrais- biljet is deze route dus liet goed koopst Tot nog toe zijn de verbindin gen echter zoo slecht, dat 't bijna onmogelijk is, daarvan gebruik te maken. Als men in Tilburg uit den sneltrein stapt, vindt men daar na eenig wachten een boemeitrein naar Turnhout en in het gunstigst geval, ook daar een boemeitrein naar He- renthais. Doch nu begint de misère. In HerenthaLa moet men vaak 2 3 uur wachten, vóór men een treintje naar Aerschot krijgt en daar kan het zelfde spelletje nog eens worden her haald. Eenmaal in Leuven, vindt men spoedig een trein naar Brussel. Deze toestand is echter slechts een quaestie ven tijd. Men wil een deel der expres-tre inen AmsterdamPa rijs langs deze route leiden, daarvoor moeit natuurlijk dubbel spoor worden aangelegd en in verband daarmee wordt het grensstation Baarle-Nas- sau (Hertog; nu reeds aanmerkelijk vergroot. Dan zal men de reis Am sterdamBrussel in vier uur kunnen doen. Wanneer het Zondagavond niet zoc had geplaaregend, was ik toen-reeds naar Brussel teruggekeerd om liet Mi-Carême-feest, waarover de bladen zooveel opwekkends schreven. Maar ook een paar dagen later vond ik er nog iets van terug irn de kermis op Schaerbeek. 't ls wel een legenstelimg die beide steaeoi. Brussel en haar- voorsteden doem alles vaak wat mogelijk is om de men schen het leven zoo prettig mogelijk te maken. Ik kan me niet voorstellen, dat hier ooit ernstig gesproken is over karmisafscbaffing, men betreurt het als een kermis niet meer dat ie en bedenkt middelen om ze weer tot grooter bloei te brengen. Aan de ker misreizigers worden alle mogelijke faciliteiten toegestaan, de plaatsgel den zijn niet te hoog en de gemeenten wijzen gemeentegrond aan, waar ze Ln den winter gratis met hun wagens mogen staan. De kermis van Schaerbeek biedt vermakelijkheden van allerlei aard o.a. iets wat ik in Holland nog nooit zag: een katten-theater. Van wanordelijkheden is geen sprake, maar daarvan komt niet de verdien ste toe aan de kermis, maar aan het publiek. De menschen zijn hier ge woon feest te vieren, zij verstaan die kunst, terwijl ln Holland de menschen uitgelaten zijn als er eens een enkele maal iets te doen is. Ik denk hierbij in 't bijzonder aan de jongste 31e Au- gustusvierlng te Amsterdam, toen de hoofdstad overstroomd was door een bende geld-afdreigende ridders van den grooten weg, die men hier weet te weren. Men zegt wel eens, dat er aan ker mis geen behoefte meer bestaat in dezen tijd wijl er net heele jaar door vermakelijkheden genoeg zijn. Als de ze stelling waarheid bevat is dit zeker wel op Brussel van toepassing, want men kan gerust een maand lang ei ken avond ergens anders naar toe gaan, om dan nog niet alles gezien te hebben. (Cinéma's laat ik hierbij nog geheel buiten rekening). En daar bij kan men als men wil zoo goedkoop uitgaan. Daar hebben we bijv. de Barras ford Alhambra, het grootste spéciali té: tentheater van Brussel (op t oo genblik ten minste wijl m 't Palais d'été de Pole Nord heerscht of omge keerd, m. a w. wijl daar nu wordt schaataengereden). Dit theater over treft in grootte den Stadsschouwburg te Amsterdam, heeft vier galerijen en is minstens even schitterend verlicht, rijk beschilderd en luxueus ingericht. De voorstellingen staan op gelijk peil als bij Frits v. Haarlem, gelijk in dergelijke groote zalen meestal het geval is, moeten de kijknummers het hier het meeste doen. 'k Heb er laatst een uitmuntende plaats gehad op de derde galerij, dicht bij het tooneel. 'k Kon zeer goed zien en hooren, de zitplaatsen waren zeer behoorlijk, het mij omringende publiek was beschaafd. En weet u wat ik daar betaalde. Een Hollandsch kwartje! Men gaat hier van de stel ling uit, maak 't goedkoop, dan gaan de menschen dikwijls uit. En omdat dit laatste het geval is, is 't Zondags en in de week overal even druk in die tallooze theaters en varié tés, terwijl in Amsterdam, waar in verhouding, maar zoo bitter weinig te doen is, de meeste directies nog zulke slechte zaken maken. H. HENNING Jr. Juitenlandsch Overzicht 'T BALKAN-PROBLEEM OPGELOST? 't Heeft er eenige dagen bijzonder slecht voorgestaan I Dat was, toen de mede-deeling werd gedaan, dat de be middeling der mogendheden mislukt was. Op de beurzen te Weenen en te Belgrado ontstond een paniek de beste papieren wenden „voor een ap pel en een ei" van de hand gedaan, terwijl de graanprijzen enorm ste gen. Algemeen werd gedachtn u is de oorlog onvermijdelijk Gelukkig is dit denken te pessimis tisch geweest! 't Blijkt thans, dat de mogendheden op 't allerlaatste oogen blikje nog tot een overeenstemming vekómen zijn. Rusland heeft n.l. de annexatie van Bosnië en Herzegow1- aa, door het O.-H. rijk bewerkt, e r- k e n d. Dit is 't groote nieuws van den dag 1 Voor deze erkenning heeft Rusland meer dan een half jaar bedenktijd noodig gehad. Eerst had 't er veel van dat men in 't Tsarenrijk nimmer tot de erkenning zou kunnen besluiten, want.... 't is zich-zelf een slag in het aangezicht geven 1 De Balkan levert al sinds lang een eigenaardigen strijd, tusschen de Germanen en de Slaven, welke rassen vijandig tegen over elkaar staan en elkaar de ge ringste vooruitgang beknibbelen. De grond-uitbreiding van 't O.-H. rijk was een vooruitgang van 't Germanis me en een achteruitgang van 't Pan- slavisme. Daarom was er in 't Va dertjes-land den bekenden grooten Slaven-vriendgroote ontstem ming tegenover Oostenrijk-Honga- rije en waren er velen, die propa ganda maak oen voor een oorlog, om 'l in hun oogen beieedigde Slaven dom te wreken.... Zoo kwam 't, dal Busland een twee-sla chLige houding tegenover Servië aannam en men er slechts naar kon gissen, of Rusland bij een oorlog tusschen Servië en Oos- tenrijk-Hongarije al of niet partij zou kiezen voor Servië en 't Slavendom.... Zoo stonden ook nog vóór enkele dagen de zaken De Donau-monarchie vond toen, dat er eindelijk een definitieve be slissing moest vallen, 't Zij dan oor log of vrede. Europa inzonderheid Rusland werd voor de keus gesteld. En Rus- tand heeft eindelijk partij gekozenen wel voor den vrede 1 In combinatie met Engeland en Frankrijk heeft Rusland nu een raadgeving aan Ser vië opgesteld, die ook in 't belang van den vrede is. „De mogendheden zullen Ser vië aaaraaen, zich te ontwape- „nen en het leger op voet van „vrede te brengenop voor- waarde, dat Oostenrijü-Honga- „rije aan de mogendheden ver- klaart, dat het Servië niet zal „aanvallen." Gewichtig nieuws! Vooral, nu be- kana is dat 't O.-H. rijk reeds van te voren bekend gemaakt heeft, zijn goedkeuring aan deze actie der mo gendheden te hechten. Servië is nu door de mogendheden uitgenoodigd, om in den geest van de raadgeving te Weenen een verklaring af te leg gen en dan.... dan is alles in 't rei ne. Althans, wanneer Servië zich aan den wil der mogendheden onderw- pen zal I Wel hebben de Serviërs dit honderd maal verzekerd, doch, wan neer ze geweien hadden, dat de uit spraak van Europa zoo zou zijn.... t Gevaar is nu evenwel voorbij. Servië staat nu alleen tegen het machtige Oostenrijk-Hongarije. Het moet toegeven, of zal verpletterd worden De vrede is dus zoo goed als verze kerd. Nu kan de conefrentie komen. Rus land heeft de annexatie erkend, dus zullen Engeland en Frankrijk wel 't zelfde doen. De conferentie zal dus aL leen tot taak hebben, de tot stand ge komen veranderingen in 't nieuwe verdrag vast te Leggen, zonder deze veranderingen te bespreken, te beoor- deelen of te veroordeelen. 't Bezwaar dat de Donau-monarchie altijd tegen een conferentie had, is dus nu vervallen 1 't Gaat thans naar wensch. Nog een gelukje en de Balkan-crisis be hoort heeleinaal tot het verleden Maar... of de haat der Balkan-vol keren onderling nu ook meteen in liefde veranderen zal DE SERVISCHE KROONPRINS, t Zal dan toch gebeuren... Kroonprins George heeft de verkla ring geteekend, waarbij hij afstand doet van de troonsopvolging. De quaestie zal nu eerst in de Skoepsjtjina besproken worden, waarna een proclamatie uitgevaar- ^•'•gd kan worden, verkondigend, dat Alexander tot troonsopvolger is aan gewezen. Een vreemde historie 1 Een officieel onderzoek moet uitgemaakt hebben, dat de kroonprins onschuldig is aan den dood van den poieiabediende. En nu doet George toch afstand van den troon Maar of men in Servië over dü be sluit zal treuren? T DUITSCHE REGEERINGSBLOK GESPRONGEN De conservatieven krabbelen terug. Von Nermann ig te ver gegaan, toen hij officieel 't „blok" opzei, hij bad er geen machtiging toe van zijn mede-conservatieven, 't „Blok" is dus officieel nog niet dood, wel ern stig ziek— op officieel sterven na dood 1 Al is Vcm Normann te ver gegaan een niet te verklaren flater I achteraf krijgt hij gelijk, want de conservatieven en hun pers keuren ie breuk met 't blok goed. iu de begrootingscommissie werkte al 't nieuwe „blok", want de conser vatieven trokken één lijn met de ka tholieken. Nu is 'L de vraagwat er gebeuren zal De conservatieven hebben nog tie keus, om 't oude „blok" al of niet ie handhaven. Willen ze met de libe ralen en vrijzinnigen b 1 ij ven regoe- ren, dan.... zuilen ze de belasting op Ie erfenissen en nalatenschappen moeten „slikken". Wat zal 't zwaarste bij hen wegen NA DE STAKING IN FRANKRIJK. De regeering moet veel hooren over haar toegevendheid tegenover de sta kers. De verwij ters zeggen ge hebt den stakers half hun zin gegeven, en moet nu in alles naar hun pijpen dansen." Dit is de regeering evenwel niet van plan. Allereerst is een onderzoek gelast naar de opstellers van een manifest, n a de staking uitgevaardigd, waarin onder 't veel zeggend opschrift „Mer ci" door de stakers hulde gebracht werd aan het publiek, dat hen zoo goed geholpen heeft. Zeker zullen de opstellers daarvan op de een of an dere wijze gestraft worden. Eerste punt voor nieuwe wrijving, 't Tweede punt is, dat de regeering den stakers hun tractement zal in houden en wel op grond van onrecht matig verzuim. De regeering is blijk baar van zins den niet-stakers een gratificatie te geven. Dit hindert na tuurlijk de stakers. Derde punt van wrijving. Ten vierde blijven de stakers 't af treden van hun chef Sirnyan eischen. Zij hebben verklaard, dat als Sl- myan over veertien dagen niet ver trokken is, de staking opnieuw zal uitbreken. Men ziet uit een en ander de blij vende vrede en rust is er nog niet 1 VERKIEZINGSONGEREGELD HEDEN IN ITALIë. Tijdens de verkiezingen schreven we al een en ander over de eigenaar digheden, die er tijdens de verkiezin gen zijn voorgevallen. 't Muisje zai een staartje hebben misschien wel een staart I Op advies van minister Giolitti stelde de Kamer de behandeling van de interpellatie van Valide de Bollis over de door de regeering bij de ver- kiezingen uitgeoefende pressie uit, tot na de ontvangst van het rapport der commissie voor de goedkeuring der geloofsbrieven, ondanks de hevi ge protesten van de uiterste linkerzij de, die den voorzitter noopte de zit ting te verdragen. In de wandelgangen beieedigde en bespuwde Valentino zijn mede-afge vaardigde PalÜcano. Er zal echter goen duel plaats hebben, daar Valenti no, die uit de aardbeving gered is, bij die ramp beide beenen heeft gebro ken. UIT MAROKKO. Naar uit Tanger gemeld wordt ls Kittani gevangen genomen en aan de Maghzen overgeleverd. Men weet, dat deze sjoriff, een van de Marokkaanse he kroonpretenden ten, onlangs uit Fez is ontsnapt, waar hij ouder bewaking stond. VORST SCHWARZBURG- SONDEKHAUSEN. De vorst van Schwarzburg-Sonder- hausen, een der Duitsche staatjes, is in een sanatorium te Dresden overle den. Stadsnieuws VEILING in het verkooplokaal „De Gouden Leeuw" te Haarlem, op Zaterdag 27 Maart 1909, des avonds ten 5 ure. No. 1. Een Huis en erve aan de Tuinstraat no. 1 A. J. Booy Czn., 1100. No. 2. Een Heerenhuis en erve met tuin aan het Frans Halsplein No. 4. Opgehouden 9505. No. 3. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve aan de Lange Hoeren vest no. 24 zwart en rood. Th. J. Cramer 1800. No. 4. Een Huis en Erve met tuin aan de Parkstraat No. 9. Niet geveild. No. 5. Een Huis en erve met open plaats aan de Drossestraat no. 25. No. 6. Een Huis en erve aan het Nieuw Landje no. 8. De peroeelen No. 5 en 6 gecombi neerd, J Booy Czn., 2060. Na 7. Een dubbel lieerenhuis en erve met tuin en met een daarachter gelegen kweekerij te Santpoort, ge meente Velsen, aan den Velserstraat- weg, G No. 40. Opgehouden/ 17405. No. 8. Een beneden-Winkelhuis met vrije Bovenwoning aan de Lange Boogaardstraat no. 1. Opgehouden 5005. No. 9. Een dubbel Heerenhuis en erve met tuin aan de Oranjekade, na G. de Vleeshouwer, f 9525. No. 10. Een Huis en erve aan de Gierstraat no. 46. S. Mok, 3425. No. 11. Een Huis waarin Café met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en erve te Schoten, op den hoek van de Reitzstraat No. 1. Opgehouden 3705. Nos. 1215. Vier Hulzen met afzon derlijk opgaande Bovenwoningen en Erven te Schoten aan de Reitzstraat, als: No. 12. Get. No. 11 zwart en rood. No. 13. Get. No. 13 zwart en rood. No. 14. Get. No. 19 zwart en rood. No. 15. Get. No. 21 zwart en rood. De perceelen no. 12 en 13 gecombi neerd B. Wijnveld f 5005. De perceelen No. 14 en 15 gecombi neerd B. Wijnveld, f 5130. No. 16. Een Winkelhuis, ingericht tot Café, met woning en erve aan tfa Korte Wijngaardstraat No. 1. A. Vermeer, f 1830. No. 17. Een Burger woonhuis met er ve aan de Korte Wijngaardstraat No. 3. A. Witkamp, f 1250. No. 18. Een Winkelhuis en erve met tuintje aan de Amsterdamstraat no. 5. Opgehouden 1935. No. 19. Een Huis en erve met tuin tje aan den Kouden horn no. 46. C. A. Joekes, 4475. No. 20. Een Huis em erve aan de Beeksteeg no. 15. J. de Vries, f 1880. No. 21. Een Winkelhuis en erve met woning aan de Lange Raamstraat, no. 24. H. v. d. Pol, f 1245. Van de Residentie en baar bewoners IV. Een goed deel van vrouwelijk den Haag verkeert, terwijl ik <Ht zit te schrijven, in een zenuwachtige span ning, want Vanni is in stad. Vanni Imeer dan die naam is er niet noodig om de harten van Hage- naarsters sneller te doen kloppen niet alleen die, waarvan de gelukki ge bezitsters tusschen de 16 en 20 zijn, maar ook de meer beproefde rijperen, welke bet eigendom zijn van dames van meer geposeerd en leef tijd. Vanni komt 1 meer dan die twee woorden zijn niet noodig om dagen lang stof te geven voor thee- en ande re sweete babbelgelegenheidjes. on. winkels, waar Vanni's portret te krij gen ie, goede zaken te doen maken en om plannetjes te beramen voor wandelingetjes in de stad en door de straten waar Vanni mogelijk zai voorbij komen, quasi boodschappen te doen. Wie Vanni is? Geen schoothondje, zooals de naam allicht zou doen ver moeden, maar Vanni is Vanni Mar coux, basse-noble, voor eenige jaren verbonden aan de Fransche Opera hier ter stede. Waar hij zijn enorme populariteit onder bet opera-bezoe kend publiek aan te danken heeft? Ik en weet bet maar ten deele en wei. voor dat deel, dat Marcoux verschul digd is aan zijn fraaie stem, z'n nauw gezette weergave van z'n rol en, aan zijn schauspielerische talenten. Als behoorend onder de beste operazan gers, in de latere jaren aan gezel schappen in ons vaderland verbon den, dankt Marcoux eon deel van zijn populariteit aan z'n „openbaar ambt" maar vanwaar de.... nu ja, de rage gekomen is, die hem voor veel menschen niet veel minder dan een halfgod deed zijn en die hem een „hoogere volksliefde" bezorgde, wel ke die door Sequah indertijd genoten, evenaarde, dat is me onbekend. Maar de dames schw&rmden nn eenmaal voor Vanni ein vraag aan een vrou wenhart een logische rekening ea verantwoording 1 Vroeger toen Marcoux nog vast aan het Théótre Royal verbonden was, hebben de dames heel wat stra ten om, en weer teruggeloopen om de kans te hebben hem tegen te komen heel wat leugentjes gebruikt om het aanwezig zijn in de stad te verkla- ren. En dan als Vanni, in wien men door liet uiterlijk dadelijk den artist vermoedde, kwam in een druk be zochte lunchroom, midden in de stad, de Hagenaar store, wien het. ge luk beschoren was dan ooi juist daar aanwezig te zijn, geraakten in extase. In hetzelfde lokaal als hijzoo vlak ln zijn buurt, zoo dicht bij den held van zooveel heer lijke droomen I Dan zaten de dames fluisterend te staren naar den zan ger en o zalig, o, aten ze taartjes, waar Vanni zoovea van hoela, veel ta.artjes, zoete taartjes, taartjes mei slagroom, taartjes la Marcoux, o.... zalig o.... zoo sweet.... Over Marcoux deden de dolste ver halen onder zijn bewonderaarsters de ronde; hij was zeer gefortuneerd en zong alleen uit liefde voor de kunst's zomers woonde hij op een groot kasteei in Zuid-Frankrijk hij was van hoogen adeL... Dit laatste was beslist waar, zoo vertelde me eens een Vaoni-ver eer ster, zeker was hij van adel, want hij was toch een basse-„noble"I Op het oogenblik geeft de werkelijk groote zanger hier gasivoorstellingen en de schouwburgdirectie kan verze kerd zijn van ettelijke uitverkochte zalen. Op die avonden overtreft het getal dames dat van de heeren nog belangrijker dan gewoonlijk. Aanvankelijk zou Marcoux al een paar maanden geleden opgetreden zijn, maar de strubbelingen tf Parijs bij de voorbereiding tot de opvoering van „Monna Vanna", beletten zijn overkomst on dit uitstellen van zijn bezoek heeft voor verschillende bloe misten een aardig schadepostje opge leverd. Vanni heeft namelijk een lie velingsbloem paarse violen en op de avonden, dat hij optreedt, zijn veel dames op de duurdere rangen ge tooid met groote touffen violen. Op 't Plein en aan de stations kan je ze zelfs koopen van de bioemenventers, onder den naam „fleurs de Mar coux". Zoodra zijn komst aangekon digd werd, zorgden de bloemisten na tuurlijk er voor een termen voorraad van die bloemen in te slaan en daar zaten ze mee, toen het optreden van Vanni uitgesteld moest worden. De étalage van een der grootsten was eenige dagen daarna een en al FEUILLETON Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 38) Juliette had hem verraden, om haar eigen gevoel van goed en kwaad, haar wraak en haar eed te dienen Daarom had zij hem niet lief. Het was logisch, verstandig en ge voegd bij zijn eigen schroom, waar het vrouwen betrof, scheen het Lprrr. onbetwistbaar. Voor een man als Paul Déroulède, ©m verstandig man van de daad was het iets absoluut onmogelijks en on gelooflijks, dat men valsch zou kun nen zijn tegenover degenen die men liefhad. Hij had nooit gehaat wat hij lief had of bemind wat hij haatte. De ge voelens van een man in dat opzicht zijn veel minder ingewikkeld, veel minder tegenstrijdig. Zou een man zijn vriend verraden Neen nooit Hij mocht zijn vijand verraden, het wezen, dat hij haatte, wiens val hem vreugde zou geven. Maar zijn vriend Het idéé alleen was beleedigend, onmogelijk voor een op- paarse viool, wat haast een verwijt leek aan Vanni, dat hij al die heer lijkheden versmaadde.... Uitstel bleek gelukkig voor de ve le vereersters geen afstel en nu eerst zooveel „teleurstellingen" ondervon den zijn, Is het „genieten" van Van ni dubbel zalig. SINTRAM. Brnssebche Ko&t CCXV. Men sta mij allereerst toe een slip pertje te maken buiten het program dezer kout, in zooverre Ik ze hoofd zakelijk bedoelde als reisbrieven. Er is hier sinds gisteren eer „cause célèbr*". eer. zaak waaroveo iedereen spreekt een recotzaak, die ir zoo verre voor Nederland ook interessant is, wijl sommige politieke partijen op hun programma ook de instelling van een volksjury hebben geplaatst. Het hier voorgevallene kan misschien voor dezen of genen aanlefding zijn een conclusie ten opzichte van het voor of teger te trekken, iets waar van ik mi] zo* onthouden- Veertien maanden geleden werd in Antwerpen de houdster van een café met damesbediening vermoord en be stolen. Verdacht van deze misdaad werden haar .serveuse" Marie Wal- macq en de man van deze laatste. Beiden vluchtten naar Rotterdam, er vervolgen#, naer Algiers, waar de man zelfmoord pleegde en Marie Wal- macq werd uitgeleverd. Een positief bewijs, dat zij mede plichtig was aan de misdaden bestond er absoluut niet en met spanning werd dan ook de behandeling der zaak tegemoet gezien. Ook deze lever de geer. feiten op. De beklaagde zelf ontkende uitdrukkelijk en sprak zich bli het verhoor geen enkele maal te gen, de getuigenverklaringen waren echter hoogst tegenstrijdig. De Vlaamsche advocaat Sohier, die in zijn moedertaal een tweede Labor! moet zijn, doch in t Fransch minder soupelheid sis redenaar tentoon spreidt, speelde met groot talent de getuigen tegen elkaar uit, maar kwam door zijn hartstochtelijk tem perament vaak in conflict met den strengen president van de recht bank. die zelfs dreigde hem 't woord te ontnemen. Als de getuigenverklaringen geëin digd zijn, houdt niet als Lr, Holland hei O K. eer. requisitoir tot veroor- deeljng tot een bepaalde straf, maar tracht hij eenvoudig de schuld aan te 'toonen, ten opzichte van de pun ten, die ter beoordeeling worden ge- gever. aan de Jury-leden, gewone bui gei* De jury sprak Marie WoT- rnacq vrij op alle punten, uitgezon derd eenvoudiger diefstal. De jury ging daarbij vaD de veronderstelling uit, dat de man alleen den moord gepleegd had en zij, eenmaal bekend met het feit, noodgedrongen had moe ten stelen en vluchten. De jury meen de ten slotte dit misdrijf voldoende geboet mei de preventieve hechtenis, of allerhoogst met 2 jaar gevangenis straf Na het verdict der jury veroordeel de da rechtbank de rampzalige vrouw echter tot tien jaar dwangarbeid, een onbestaanbare straf natuurlijk voor eervoudigen diefstal. Groote verontwaardiging onder jury-leden, advocaten en publiek. De president oer jury wil het woord voe ren de president van de rechtbank weigert hem diit. „Dat is misbruik van vertrouwen" roepen verschillen de jury-leden. hebt 3 dagen om in hooger be roep te gaan", zegt kalm de recht- bank-.nresiden'f „Over drie dagen zal ik een lijk zijn", is het antwoord der beschul digde Zoo'n vaart zal het vermoedelijk wel niet loopen. De juryleden wilden eenparig een gratie-adres teekenen, maar vonden bij nadere overweging, dat dit van kwaad tot erger mocht ge noemd worden. De zaak za! nu wel zoo goed als zeker in hooger beroep komen, maar het opmerkelijke van de zaak is zeker de felle wijze, waarop in de heele pers de Antwerpsche rechters van hun toga's worden ont daan, („uitgekleed" zouden wij zeg gen als 't geen Edelachtbaren waren) en dat onder de balieleden thans een stemmig de meening bestaatna zulk een vonnis zal geen enkel jurylid meer durven veroordeelen. Ik heb eenige dagen in 't stille Leuven doorgebracht, 'k Had gedacht dat het nog wel eenige interessante slof zou opleveren, maar diegene, die België voor genoegen bezoekt, kan dit stadje gerust overslaan. Grooter tegenstelling dan tusschen Brussel en Leuven, met 't spoor slechts een half uur van elkaar gelegen, is niet denkbaar. Hoewei er duizende stu- rechte natuur. Juliette's laatste daad van edelmoe digheid door te trachten hem te red den, toen zij eindelijk van aangezicht tot aangezicht stond tegenover het groote kwaad, dat zij had aangericht, die daad schreef hij toe aan een van haar edele opwellingen, waartoe hij wiet dat zij volkomen in staat was, en daarbij gaf zijn eigen nederigheid hem nog in, dat zij het meer deed ter wille van zijn moeder of van Anne Mie dan voor hem. Wat had het Leven daarom nog voor waarde voor hem Zij was voor al tijd voor hem verloren, hetzij dat het hem gelukte haar voor de guillotine te behoeden of niet. Hij had maar weinig hoop haar te redden, maar hij wilde zijn leven niet aan hoar ver schuldigd zijn. Toen Anne Mie zag, dat hij Ln eigen gedachten verdiept was, had zij zich stil teruggetrokken. Haar eigen ver stand zei Lutar, dal <Le eerste stap van Paul Deroulède rijn zou te trachten rijn moeder buitenslands te krijgen nu het nog tijd was. Daarom begon rij, zonder daarvoor orders af te wachten, dienzelfden avond haar eigen goed en dat van mevrouw Déroulède ui te pakken. Zij voelde nu geen haat meer in haar hart tegen Juliette. Waar Paul Déroulède had opgehouden te begrij pen, daar begon Anne Mie iets te ver moeden. Zij geloofde zeker, dat niets Juliette meer van den dood zou kun nen redden, en een groot gevoel van teederheid voor de vrouw, die rij als haar vijandin en mededingster had beschouwd, sloop haar in T hart. Ook zij had geleerd, dat wraak geen voldoening brengt. HOOFDSTUK XX. Het Blinde Paard. Het was bijna middernacht. In de grootste kamer van de her berg „Het Blinde Paard" was het op dit oogenblik snikwarxn, terwijl de geurtjes van scherpen tabak, ranzi ge boter en onvermengde alcohol hot vertrek vervulden, dat in de laatste vijf jaren als de voornaamste plaats van samenkomst van de partij der ultra-sansculotten werd beschouwd. Het huis zelf was vies en vuil en stond in een van die onaanzienlijke straten, die zoo nauw zijn, dat er nauwelijks zon, lucht en licht voor haar ongelukkige bewoners in door dringt. Het „Blinde Paard" was een van de bouwvalligste woningen in deze straat van slechte reputatie. De ge pleisterde muren waren overal gebar sten en stonden scheef, als stonden zij op het punt ieder oogenblik inéén te storten. De zolderingen waren laag en werden gesteund door bal kan zwart van vuil en ouderdom. Eens was het huis bekend geweest om zijn uitgestrekte kelders, die eeni ge zeldzame, oude wijnen hadden be vat. En ln de dagen van den Grooten Monarch waren jonge losbollen ge woon om daar na bals en andere partijen nachtelijke drinkgelagen te houden. In die dagen waren de uitgestrek te kolders getuige van menig duister onderhoud, van monigen geheime:le nigen doodtoen konden de vuile muren hun eigen geschiedenis ver tellen, te schandelijk om in de kro nieken bewaard te blijven. Die tijd was nu voorbij Alle misdaden werden bij helder daglicht op de Place de la Revolu tion bedrevener wag nu geen be hoefte aan donkere, geheimzinnige kelders, om moord en wraak uit te oefenen. Ratten en ander ongedierte hadden nu vrij spel. Zij aten elkaar op en hielden er hun moordtooneelen even als menschen van dezelfde soort bo ven den grond deden. Het was een club van Gelijkheid en Broederschap. Iedere voorbijganger had de vrijheid om binnen te komen en deel te nemen aan de debatten, zijn eenige eigenschap voor zijn tij delijk lidmaatschap was een onbe grensde liefde voor Mevrouw la Guillotine. Van de sombere kamers van het „Blinde Paard" uit kwamen de mees te aanklachten, die onvermijdelijk den dood ten gevolge moesten heb ben. Eerst waren er nog maar een paar in geheime vergadering bijeen, de heftigste patriotten van het arme vertrapte Frankrijk. Zij spraken hoofdzakelijk over Vrijheid, met veel vloeken aan het adres der tyrannen en stichtten toen een tyrannic, een al leenheerschappij, tien duizend maal erger dan die van de losbandige Bourbons. En dit was nu de tempel der Vrij heid, deze donkere, vochtige, kwalijk riekende kroeg met zijn smalle, ge barsten ramen, die maar een schijn tje lucht doorlieten en dan nog wel lucht van de slechtste, ongezondste soort. De vloer was van planken ruw in elkaar gezetnu waren zij wormste kig en kaal, behalve dat er een kar pet op lag, dik van vuile stof, dat het geluid van geschoeide voeten dempte. Het vertrek kon maar op twee stoe len roemen, die tegen den wand stonden, uit vrees dat rij zouden bre ken, en den gebruiker op den vloer te recht zouden brengenoverigens de den een aantal ieege wijnvaten als stoelen dienst, en ruwe houten plan ken op gebroken schragen als tafels. Eens was er behangselpapier op de muren geweest, nu hing het aan flarden neer en liet den gebarsten, gepleisterd en muur zien. Het ge hee le vertrek maakte een Indruk van groezelig vuil behalve een scharlaken roode muts die midden in de kamer op een ruwen dubbelen paal in den vorm van de guillotine stond. Op de muren stond liier en daar liet eeuwige devies, zoo mooi in theorie, en zoo schandelijk in haar uitvoering „Vrijheid, Broederschap, Gelijkheid anders de Dood." In een paar hoeken van de kamer was de muur onder het devies ver sierd met ruwe houtskoolschetsen, meest allen van vuilen aard, het werk van die leden van de club, die dit middel hadden aangegrepen om hun kunst naar omlaag te trekken. Dezen avond wag de vergadering maar door weinig leden bezocht. Dat was een natuurlijk gevolg van de lijfspreuk van deze apostelen van Broederschap„de guillotine gaat altijd door." Zij was de gewichtigste factor geworden in de regeeringsma- chinerie van deze groote revolutie, en zij was dagelijks bijna ieder uur ge voed door de werkzaamheid van de ze naamlooze club, die haar schan delijk boosaardige rittingen hield in de vuile gelagkamer van het „Blinde Paard". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5