HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. In stormachtige Tijden. DINSDAG 80 MAART 1909 Ook toen Von Bülow do quaestie zelf naging en constateerde, dat 't O.-H. rijk in 't conflict met Servië 't recht aan zijn zijde heefu De vrienden van Servië (inzonder heid Rusland) moesten 't even ont gelden „Een zware verantwoordelijkheid rust op hen, die op de een of andere wijze ertoe bijdragen om die Servi sche aspiranten aan Le moedigen." Er kwam evenwel een doekje voor 't bloeden. „Europa's zucht naar vrede is sterk genoeg, om een wereldoorlog te be letten. De leiders der Russische poli tiek, in de eerste plaats keizer Nico- laas hebben wegens de houding, die zij th a n s (dat thans beteeleent hier veelhebben aangenomen, aan spraak op den dank van alle vredes- vrienden." Von Bülow verklaarde, dat Duitscin land wel bemiddelend is opgetreden, zoowel te Woenen, Petersburg als le Kous tan tinopel. Maar... de loyaliteit tegenover den bondgenoot hadden grenzen voor de bemiddeling gebo den. Ten slotte een klappende vuurpijl Duitscbland blijft trouw aan Oos tenrijk en verdedigt zoodoende ook zijn eigen belangen. En op die wijze verzekert Duitschland het beet den vrede. Hoe zal Servië doen met de verma ning en raadgeving der mogendhe den 't Wordt nu algemeen aangenomen, dat Servië heel gehoorzaam zal zijn en zonder eenig verder verzet de vredelievende verklaringen te Wee- nen zal afleggen Daarmee is dit geschil dan uit de wereld geholpen. Althans voorloopig! We kunnen ons niet vleien roet de hoop, dat in den Dalkan nu voor langen tijd rust zal komen. Inte gendeel! Servië is nu gedwongen om voor liet 0.-11. rijk de vlag te strij ken, maar het ondergaat deze verne dering met een hoop op betere tijden. vVanneer Servië eens in een gunsti ger positie komt ^hetzij door nauwe re aansluiting met Rusland, hetzij door moeilijkheden, die Oostenrjjk- Hongarije met andere mogendhe den krijgt) dan zullen de oude wen- schen weer opkomen, en dan zal Ser vië eischen, wat "t nu met kan krij gen. Dan zal Servië 't Lractaat verbre. ^en, zooals.... 't Ü.-H. rijk dit nu ook gedaan beeft met de annexatie van Bosnië en Herzegowina.... Maar voorloopig is de vrede verze kerd 1 DE DUITSCHE EN ENGELSCHE VLOOTBOUW. Ook over deze quaestie heeft Von Bülow gisteren gesproken. Hij zei o. a. „De verbonden regeerixigen den ken er geenszins aan bij den bouw van een Duitsche vloot een wedstrijd aan te gaan met de Engelsche zee macht. Onze zeemacht is uitsluitend in 't leven geroepen ter bescherming van onze kusten en onzen handel. Het program van onzen scheepsbouw is bekend, wij hebben niets te verbloe men, niets te verbergen. Een plan om de schepen te bouwen in korteren tijd dan wettelijk is bepaald, bestaat niet. Geruchten, die 't tegendeel beweren, zijn onjuist." Omtrent de quaestie der ontwape ning zei de rijkskanselier: „Zoolang een bruikbare grondslag ontbreekt, moet de regeering volharden bij ha- ne meening, dat onderhandelingen over beperking van den vlootbouw, onverschillig of die tusschen twee of meer mogendheden worden gevoerd, geen werkelijk succes beloven." Ten slotte kwam de verhouding met Engeland ter sprake en besloot Von Bülow „De keizerlijke regee ring zal ook verder haren plicht be trachten en vriendschappelijke be trekkingen tusschen Duitscbland en Groot-Britanniü bevorderen en er naar streven die betrekkingen zoo te maken, dat achterdocht onmogelijk wordt." DB BEWAPENING VAN ITALIë. Ook Italië gaat zijn bewapening verbeteren. De minister Tittoni zeide guste ren in de Kamer Geen enkele regeering kan goede Italiaansche po litiek voeren, zonder een sterk leger en een sterke vloot. De regeering is van plan aan de Kuraer de daartoe noodzakelijke maatregelen voor te stellen. De minister van Oorlog verzekert, dat het Italiaansche leger de eer van de nationale vlag hoog kan houden. Do minister van Marine verklaart, dat bij de nieuwe begrooting nieuwe ertdieien zullen worden aangevraagd om den aanbouw van nieuwe scliepen en dioogdokken te bespoedigen, om op voldoende wijze te voorzien in alle behoeften der oorlogsmarine. DE REGEERINGSPARTIJ IN DUITSCHLAND. 't Is nog onzeker, wat het zal wor den of er een nieuw blok zal ko- nieu, of dat het oude hersteld zal worden. De partij-leiders onderhandelen no.? Wel is eigenaardig, dat Vrijdag in de begrootingscommissie het nieuwe blok al werkte, maar de conservatie ven en de katholieken kregen den steun der Polen. Zullen deze ook in het nieuwe blok opgenomen worden Dat zal last veroorzaken, want de Polen willen meestal van geen partij politiek weten, en weren steeds na tionalistische politiek. Stadsnieuws Dammen. De Damclub „Haarlem" zal eerst daags haar jaarvergadering houden. De agenda bevat o. a. Jaarverslag van den secretaris; jaarverslag van den penningmeester; periodiek af treden en verkiezen van twee be stuursleden bestuursvoorstellen rondvraag. Tot viering van het vijfjarig be staan der vereeniging zullen na af loop der vergadering voor de leden wedstrijden om prijzen worden ge houden. Kegelen. We ontvangen het eerste nummer van een weekblad „De Kegel wereld", officieel orgaan van de Nederland- sche kegelsport. Aan 't slot van naar voorwoord schrijft de redactie „Ons blad moet en mag niet wezen een partijblad. Geheel vrij, geheel neutraal moet het tegenover allen staan. Geen twistgeschrijf, geen ha telijkheden mogen er in. Kameraad schappelijk moeten we zijn en blij ven. De kegelwereld hoog Rubriek voor Vragen Geabouneerden hebben het ruorrech ragen op Terschillend gebied, mits voor jeaniwoording vatbaar, in te zenden by dt iteilactie van Haarlem'# Dagblad, Groot. iouiAtraa; 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloo jegeven eu, voor zooveel mogelijk ia, den lag na de inzending Aan vrageD, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden, wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. S Februari heb ik mevrouw den dienst opgezegd. Heeft mevrouw nu 't recht de nieuwjaarsfooi van 't loon af te trekken? Wel is de opzeg gingstermijn nu 6 weken, maar ik heb toch 3 maanden van te voren mijn dienst opgezegd. Mevrouw be weert evenwel, dat dit aan de zank niets afdoet. Was het geven van de nieuwjaarsfooi verplichtend vóór de nieuwe wet in werking trad, ook zonder dat bij verhuring hierover ge sproken was? Is men verplicht een dienstbode, die met Mei vertrekt ean sehoonmaakfooi te geven? Zoo ja, hoeveel moet die fooi dan bedragen Heeft mevrouw 't recht de waarde van iets, dat bij ongeluk gebroken is, van 't loon af te houden Bij het verhuren is hieromtrent niets afge sproken. ANTWOORD. Wat al vragen Een fooi kan nooit een verplichting zijn maar in 't gegeven geval brengt plaatselijk gebruik mee, dat mevrouw de nieuwjaarsfooi aftrekken mag. Uw sehoonmaakfooi is dus ook niet een verplichting, maar een gebruik. Hoeveel dit zijn moet, staat nergens vo orgesch reven. Over betaling van gebroken goed be&taan ook geen bepalingen. Waar om vragen dienstboden geen contract en zetten zulke dingen er in VRAAG. Bestaat er te Haarlem een inrichting, waar voorwerpen als gas kronen enz., opnieuw kunnen worden gepolijst ANTWOORD. Firma J. K. C. Snel- tjes, Kennemerstraat. VRAAG. Kunt u mij ook 't adres geven van een bekwaam meubelma ker, om zwarte meubelen opnieuw ie politoeren ANTWOORD. Dat kan elke meubel maker doen. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, wie de eigenaars zijn van verschillen de zaken te Zandvoort, vooral in de Passage ANTWOORD. Wij zouden ter be antwoording van deze vraag een uit gebreid onderzoek moeten instellen, waarvoor ons de gelegenheid ont breekt. Wanneer de vrager een mor gen zelf naar Zandvoort gaat, en daar b.v. bij een koffiehuishouder, die de plaats kent, een onderzoek in stelt, zal hij binnen een paar uur we ten wat hij wenschL VRAAG. Iemand is van Haarlem naar Zaandam vertrokken. Zijn adres heeft hij niet achtergelaten. Hij is mij nog geld schuldig. Hoe moet ik nu zijn woonplaats te weten komen? ANTWOORD. Vraag het aan de Zaandamsc.he politie, niet een postzo- gel voor antwoord. VRAAG. Kunt u mij ook zeggeu, wat die twee namen op één der pila ren in de St. Bavo Kerk beteekenen ANTWOORD. Dit zijn de namen van den grootsten eu kleinsten man, die vroeger in Haarlem woonden. De grootste was Daniël Cajanus, 8 voet en 4 duim lang, de kleinste Simon Jane Paap, 7ül/2 duim lang. VRAAG. Wat stellen die gebroken beeldjes voor, uitgehouwen in een der muren, en uit weisen tijd zijn ze ANTWOORD. Deze beeidjtrg stellen waarschijnlijk een gedeelte van den kruisweg voorze zijn m den tijd van den beeldenstorm, omstreeks 15b6, stukgeslagen. VRAAG. Liggen onder de vloerzer ken ook lijken Zijn dat alleen uien- schen van hooge geboorte ANTWOORD. Onder bedoelde zer ken liggen nieusclien begraven van verschillenden stand en rang. VRAAG. Is de bewaarder van de meisjesschool aan de Margaretha- straat reeds benoemd? Zoo ja, waar kan ik dan mijn geboortebewijs te rugkrijgen ANTYvOORD. Deze benoeming heeft reeds plaats gehad. Vervoeg u, tor terugkrijging van uw geboortebewijs, ter secretarie, le Afd. VRAAG. Waar moet ik mij vervoe gen om werk te krijgen aan de stoomtram Haarlem—Alkmaar ANTWOORD. Te Vel sen, aan 't kan toor der administratie. VRAAG. Heeft een patroon hot recht zijn strijkster op den Katholie ken Zondag niet te laten werken en haar 't loon van dien Zondag te ont houden ANTWOORD. Ja, tenzij het anders overeengekomen of in een arbeids contract vermeld is. VRAAG. Kan men, in Haarlemmer. liede wonend, zijn kinderen op de openbare lagere school te Haarlem geplaatst krijgen ANTWOORD. In 't algemeen niet. Elke gemeente moet de kosten van 't openbaar la gei' onderwijs zelf •dra gen. Indien er evenwel omsiandigne- uen zijn, die aanleiding geven om voor u een uitzondering te maken, draag die dan eens voor bij den wet houder van onderwijs, Mr. ThieL VRAAG. Kent u ook een fotograaf in Haarlem, die op porselein fotogra feert ANTWOORD. Wend u tot den heer W. H. Dikkenberg, God. Oude Gracht 70, alhier. VRAAG. Ik ben aangeloot, heb een ouderen broer, die al gediend heeft en nog drie broers onder mij. Moet ik nu dienen ANTWOORD. Noen. VRAAG. Is hier ter stede ook een tennisclub? Zoo ja, waar speelt zij en is 't speelseizoen reeds begonnen Weet u den naam van den president ook Tot nadere aanduiding diene, dat hier niet gevraugd wordt naar een élite-ciub, maar naar een uit de burgerij. ANTYVOORD. Uw vraag is niet ge makkelijk te beantwoorden. Wat is een élite-club eu in welke soort club meent u wél te passen Dat kunnen wij moeilijk uitmaken. Meestal kom men in een tennisclub door uitnood!- ging van of aanmelding bij anderen, die daarvan al deeJ uitmaken. Kent u niemand, die tennist, richt dan zelf een club op. VRAAG. Ik zou gaarne een werk kring in Duitschland willen hebben. Waar zou ik mij hiervoor kunnen vervoegen ANTWOORD. Wend u tot de Ver eeniging „Het Buitenland", Amster dam. OM ONS HEEN No. 005. Over volkeren van den Balkan Reginald Wyon, een oorlogscorres pondent voor Engelsche bladen, heeft in een maandschrift een en ander verteld van zijn ervaringen in som mige Balkan-staten, Bulgarije, Alba nië en Montenegro. Eigenaardig ge noeg bekijkt hij die volkoren uit een oogpunt van „sport", welk woord hij aldus omschrijft„gevaarlijke of on gevaarlijke inspanning door een flin- ken kerel en vertrouwbaren kame- raad". Van de Senders houdt de schrijver niet, evenmin van de Grieken. Ook op de Turken schijnt hij minder ge steld, maar de Bulgaar, de Albanees en Montenegrin hebben zijn volle be langstelling. Weliswaar moet het woord sport niet in Europeeschen zin worden opgevat, want oostelijk van Budapest houden alle voetbal, cricket en hockey totaal op em wor den vervangen door de jacht op men schen enden dans. Nu de Balkanstaten bevrijd zijn van het juk van den eens zoo mach tigen Turk, is hun grootste grief, dat de groote Europeesche rijken niet willen toelaten, dat zij hun onderlin ge twisten beslechten op hun eigen manier. Maar daar ze liet vechten eenmaal niet kunnen laten, houden ze toch strooptochten op de grens met benden, die voor een week of wat gevormd en daarna weer ontbonden worden. Wie meent, dat alleen lie den, die niets te verliezen hebben aan dat spelletje meedoen, zou zich zeer vergissen. Bemiddelde jongelui en zelfs officie ren trekken mee uit en daar de ver schillende volkeren alle met elkaar in onmin zijn, is er gelegenheid ge noeg om te vechten. Daarbij gaat het ernstig toe kwartier wordt niet ge vraagd en niet gegeven. Natuurlijk zijn het midden in de bergen geen gemakkelijke uitstapjes, maar tochten, die veel kracht en uit houdingsvermogen vergen. Dat is dan ook de reden, waarom de troep jes zelden langer dan zes of acht we ken onder weg blijven, of het moest midden in den zomer zijn en wanneer zij een geschikte schuilplaats hebben gevonden. De mannen zijn dapper tot heldhaftigheid toe. De sterksten heb ben handgranaten bij zich, een wa pen, waarvoor de Turksche soldaten buitengewoon bevreesd zijn, want zoo zij als getrouwe Muzelman nen den dood door den kogel niet vreezen, toch hechten zij er zeer aan, dat hun lichaam ongeschonden blijft Deze granaatwerper moet om ver schillende redenen een koelbloedig man wezen. Vooreerst omdat hij zijn granaten van niet te grooten afstand moet slingeren en dus wel gedwon gen is, zich bloot te geven aan het vuur van den vijand en bovendien, 'omdat de lout, die hij met zijn ciga rette aansteekt, zeer kort is, zoodat talmen voor hem zelf noodlottig wor den kan. Montenegro heeft eeuwenlang weer stand geboden aan Turkije en dertig jaar geleden den Sultan zelfs genood zaakt, zijn onafhankelijkheid te er kennen. Daarop is elke Moniteixegrijn trotsch en het naburige Albanië >s in zijn oogen onteerd door de aanwezig heid van Turksch garnizoen in de ste den. Beide volken evenwel dragen wapenen, zooals wij een zakdoek bij ons hebben en zijn gereed, ze bij iedere gelegenheid te gebruiken. Terwijl de Bulgaarsche Coraitat- Chis meer om politieke doeleinden over de grens hun strooptochten hou den, gaat de Montenegrin gewoon lijk wegens persoonlijke aangelegen heden uit en noodigt daarbij een paar vrienden. In den nacht sluipen zc naar het hu's van den man, die hun wraakzucht heeft gaande ge- maakt, trachten hem te dooden en FEUILLETON Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 39) Het aantal werkzame leden was zeer verminderd. Evenals de ratten in de kelders beneden had de een den ander verdrongen, verzwolgen, in stukken gereten bij deze wilde razer nij voor een zoogenaamde broeder schap. Marat, de stichter van deze organi satie, was vermoord door de hand van een meisje; maar Chardon, Mar nuel, Osselin waren den gewonen weg gegaan, aangeklaagd door hun collega's, Rabaut, Custine, Bïsan.dle op hun beurt weer naar de guillotine gezonden waren door anderen, mach tiger en welsprekender misschien dan zij zeiven. Het was louter maar de vraag, wie het luidst kon schreeuwen op eono vergadering van de Nationale Con ventie. „Pe guillotine gaat altijd door!" Na den dood van Marat, werd Mer lin het meest op den voorgrond tre dende lid van de club hij en vluchten dan weer naar huis terug, met de bewoners van het geheele dis trict, achter hen aan. Elke Albanees zou trouwens op klaarlichten dag eon Montenegrin dooden, waar hij hein zag. Wyon is in Albanië en Montenegro geweest, had vrienden in de beide landen, die hoe woest ze overigens ook waren toch een zeer diep ge voel hadden voor de eischen der gast vrijheid. maar kon er nooit in slagen, den Alhaneezen eenige waardeering voor de Montenegrijnen bij te bren gen of omgekeerd. Integendeel waren beiden verbaasd, wanneer hij weer heelhuids bij hun vijanden vandaan teruggekeerd was. Zelfs de meest vreedzame man moet, wanneer hij in deze streken reist, eon geweer en een revolver bij zich dragen, al ware het alleen om de bevolking eerbied in te boezemen. Ongewapend zijn is in haar oog een schande. „Een man zonder wapens is eon man zonder eer", is een spreek woord ulit den Balkan en zelfs wan neer er niet te vechten valt, komen de wapens voor den dag. De Monte negrijnen hebben de gewoonte om wanneer zij vrienden ontmoeten of vaarwel zeggen, hunne revolvers in de lucht af te schieten, een oorver- doovende fusillade, waarmee de vrien den zeer vereerd moeten zijn. Bij zulke gelegenheden wordt niet altijd de noodige voorzichtigheid in acht genomen, zoodat in de hospitalen dikwijls menschen worden verpleegd, die bij ongeluk een kogel woud hebben gekregen. Daar is ook een dans, waarbij een jonge man en een meisje samen rond springen en de eerste zoo hoog moge lijke sprongen doet, waarbij hij tel kens zijn revolver afvuurt. Wanneer diit ging gebeuren, zegt de Engelsch- man, ging ik altijd vooraan in den kring van toeschouwers, omdat ik op die eerste rij moest gaan zitten. Hij bedoelt daarmee blijkbaar, dat het gevaar voor een zwervenden ko gel zoodoende geringer was. Eigenaardige dansen zijn er in die Balkanstaten. Vier of vijf mannen houden elkaar bij de hand. De voor danser of leider houdt alleen een zakdoek vast, waarvan de tweede man het andere eind in de hand heeft, en maakt allerlei woeste en groote sprongen, soms zelfs buitelingen op de plaats zelf, terwijl de anderen al leen maar ean soort van schuifelende beweging maken op de maat van de muziek Is de voordanser vermoeid, dan komt or een ander, die hem in vlugheid en behendigheid nog zoekt te overtreffen. Iets dergelijks kennen de Bulgaren in hun natlonalen dans, de Hor o, nis ar' daaraan wordt deelgenomen door twintig a dertig personen en de leider geeft alleen de pas aan, zonder eon solo te vertoonen. De muziek daarbij bestaat uit een soort van doedelzak, een klarinet en een trom. De boeren dansen de Horo op Zon dagmiddag, wanneer er reizende Zi- geunermuzikanten zijn. Deze dans is bijzonder vermoeiend. De schrijver heeft er aan deelgenomen, toen hij met Bulgaarsche officieren aan tafel gezefen had en dezen plotseling, zon der acht te geven op verschil in rang, de Horo begonnen. „Binnen tien mi nuten' schrijft Wyon, „was ik to taal buiten gevecht gesteld." Een anderen keer heeft hij mee gemaakt, dat een regiment infanterie, na een vermoeienden marsch en in het vooruitzicht van even lang terug te marcheeren, vroolijk en onder lei ding van de officieren de Horo dansten. Merkwaardig is het, dat in wóêrwil van de strenge krijgstucht, bij zulke gelegenheden de officieren hand in hand gaan met hunne man schappen. Zelfs komen deze van top tot teen gewapende bergbewoners, die een nienschenleven niet hooger aanslaan dan den prijs van den kogel, die hem gedood heeft, tot kinderlijke spelle- Foncquier-Tinville, zijn boezem vriend, Publiek Vervolger, en do bloeddorstigs/te moordenaar van deze nicordeeuw. Boezemvrienden zoogenaamd, maai' die elkaar tegenwerkten en eikanders populariteit tegenwerkten, - terwijl zij telkens van elkaar fluisterden Hij is een verrader Het was een wedstrijd op leven en uood geworden haar het onvermijde lijke doel de guillotine. Op dit oogenblik is Foucquier in liet voordcel. Merlin was een taak opgedragen, die hij niet had kunnen vervullen. Al dagen, ja zelfs weken lang lieoen de debatten in deze edele vergadering hoofdzakelijk over den val van burger-afgevaardigde Dérou- lède. Zijn populariteit, zijn kalme veiligheid te midden van deze anar chie en dit schrikbewind, was een doorn in het oog van deze woedende Jacobijneu. Eu nu was het toppunt bereikt. Een anonieme beschuldiging had de hoop opgewekt van deze dolzinnige pa triotten Het klonk alles zoo heel aan nemelijk. liet was juist iets voor iemand als Paul Déroulède, om die verraadster Marie Antoinette, de we duwe van Louis Gapet, te willen red den. Hij was altijd in zijn harteen aristo craat geweest, en het gevoel van rid derlijkheid voor een vervolgde vrouw was alleen een van de bewijzen van tjos. Bijvoorbeeld een man bond zijn schoenen om zijn hoofd bij wijze van ooren en kroop op handen en voeten weg tusschen de rotsen, gevolgd door een ander, die, eveneens op handen en voeten, blafte als een hond. De jager met zijn geweer volgde. Opeens kreeg de „hond" het wild in het oog, de jager hief zijn geweer op en riep „B a n g", om het geluid van schie ten na te bootsen en het wild viel overzij én hield zich dood. Het was om te proesten, als men zag, hoe diezelfde menschen achter elkaar aan „kikkerden", of elkaar achterna zaten, terwijl zij op elkan ders schouders zaten. Nauwelijks kon men zich voorstellen, dat dit dezelfde Alhaneezen waren, die pas eenige jonge Montenegrijnsche herders ge dood hodden, omdat die hun vee op Albaneesche weiden hadden laten eten. En wanneer zij, midden in hun 'kinderlijke spelletjes, de knal van vijandelijke geweren hadden gehoord dan zouden ze in twee seconden zijn veranderd in woeste menschendoo- ders. Van zulke uitersten beeft een Wes terling geen begrip. J. C. P. duitenlandsch Overzicht 'T OORLOGSGEVAAR VOORBIJ DE VREDE VERZEKERD. Eindelijk na een half jaar dreigend gespookt te hebbenis 't oorlogsgevaar bedwongen. De diplo maten hebben den strijd gewonnen dus kunnen de generaals, officieren en soldaten rustig naar huis gaan.... Een blijde tijding Europa verademt, want overal (cp oen enkele uitzondering na) is men verheugd, dat er geen bloed zal vloeien. 't Is wel onverwacht gegaan. We leefden nog volop in de spanning, toen" als bij verrassing 't bericht kwam, dat Rusland de annexatie van Bosnië en HerMigowina onvoorwaar delijk erkende. b<x>r deze eenvoudige verklaring was de sleutel gevonden, om 't geheele probleem verder op te losson. 't Een moest op 't ander vol gen. 'L Geeft te denken, dat Rusland een half jaar noodig gehad beeft, om tot de erkenning te komenEn nóg eigenaardiger is 't. dat Rusland nu onverwacht met deze verklaring kwam. We vragen ons afwaaraan dan ken we deze onverwachte oplossing der Balkan-crisis? Wanneer we de rede van den Duitschen rijkskanse lier gisteren in den Rijksdag ge houden lezen, dan.... dan krijgen we zoo den indruk, dat we Von Bü low moeten danken 1 Zijn betoog is, dat Duitschland door 't O.-H. rijk krachtig te steunen Rusland en lieel Europa, heeft bang gemaakt, zoodat de kwade voornemens, tegen de dubbel-Monarchie gesmeed, niet uitgevoerd zijn. Von Bülow heeft dit gegeven in zijn rede ruim uitgewerkt, 't Is onrecht vaardig zoo zei de rijkskanselier Duitschland te verwijten, dat het de zaak van Oostenrijk-Hongarije met onnoodigen ijver zou hebben onder steund en zich daardoor voor vreem de belangen onnóodig in gevaar be geven. Op Bismarck kan dat verwijt niet steunen. Deze toch heeft in 18S8 ge zegd: „een staat als Oostenrijk-Hon garije zal, als men hem in den steek iaat, van ons vervreemden en zich bij den tegenstander van den onver- trouwbaren bondgenoot aansluiten." De steun aan Oostenrijk verleend, is Duitsch belang. Hadden wij Oosten rijk niet ondersteund, dan zouden wij spoedig tegenover dezelfde groe peering van mogendheden staan, waarvoor Oostenrijk nu zou hebben moeten wijken, zoo Duitschland door een minder duidelijken steun aan moediging had gegeven aan pogin gen, om Oostenrijk een diplomatie ke nederlaag toe te brengen. Zulk een nederlaag zou ook de po sitie van Duitschland in Europa ver- zuakt hebben en het gewicht, door de beide verbonden mogendheden ge meenschappelijk vertegenwoordigd hebben \erininderd. Juist door stevig saam verbonden te blijven met Oostenrijk, verzekeren wij op vaste wijze den vrede." Hierop klonken luide bijvalskreten. zij-i geheime neiging voor de zoo ge- ha re klasse der maatschappij. Merlin was gezonden om liet huis van den afgevaardigde te doorzoe ken naar bewijzen van schuld. Eu Merlin was met leege handen teruggekomen. De arrestatie van een vrouwelijke aristocraat waarschijnlijk de ver loofde van Déroulède, die hem blijk baar had aangeklaagd was maar een kleine vergoeding voor het gemis van de veel belangrijker arrestatie. Zoo gauw Merlin bij zijn vrienden kwam in de lage, slecht verlichte, kwalijk riekende kamer, werd hij zich bewust van een vijandige hou ding tegenover hem. Timille, tronende op een van de wemige stoelen, waarop het Blinde Paard kon roemen, was omringd door een groep norsche aanhangers. Op de ruwe tafels gaven een aantal glazen, half gevuld met onversneden brandewijn, den grondtoon van de stemming in de vergadering aan. Allen daar vertegenwoordigd wa ren gekleed in het ruige zwarte wam buis, een versleten zwarte broek, en de afgetrapte schoenen, die erkend werden als de uniform van de partij der sansculotten. De onvermijdelijke roode muts met haar driekleurige cocarde stond op het hoofd van alle aanwezigen in al lerlei graden van vuilheid en verval. Tinville had verkozen tegenover zijn voorntaligen boezemvriend, Mer lin, een sarcastischen toon aan te slaan. Met bedde ellebogen op de ta fel leunend, stak hij met een stalen vork zijn tanden uit en gaf kitus- scher zijn inzichten ten beste over de hoofdlijnen van tiet patriotisme. Zij die om hem heen zaten, voel den, dat zijn ster aan 't rijzen was en namen de houding van aanhangers aa» Toen Merlin binnen kwani had hij grommend „Goedenavond" gezegd en ging hij in een afgelegen hoek van de kamer zitten. Zijn groet was beantwoord met en kele juichkreten en eenige sombere, dreigende blikken. Tinville zelf had roet spottend sarcasme en een on- aangenamen grijns voor hem gebo gen. Een der patriotten, een enorme kerel, bijna een reus, met zwarte, ruwe vuisten en breede schouders, die aan een kolendrager deden den keu, had na eenige satirieke opmer kingen een van de leege wijnvaten naar de tafel van Merlin toegetrok ken en ging tegeno\er hem zitten. Pas op, burger Lenoir, zeide Tinville met een boosaardig lachje, burger-afgevaardigde Merlin zal jou nog arresteeren, in plaats van afge vaardigde Déroulède. dien hij zich door de vingers heeft laten glippen. Laat hij maar opkomen, ik ben niet bang, antwoordde Lenoir met een vloek. Burger Merlin lijkt te veel op een aristocraat, om iemand te be'ecdlgenzijine handen zijn te schoon, hij zal zich met liet vuile werk van de republiek niet afgeven. Nietwaar, mijnheer Merlin voeg de de reus er hij, met een spottende buiging en grooten nadruk op liet woord mijnheer, dat in die dagen van gelijkheid geheel in onbruik ge raakt was. Mijn patriotisme is te goed be kend, zei Merlin ruw, om eenigen aanval van jaloersche vijanden te vreezen en wat mijn huiszoeking op dezen middag in het huis van den burger-afgevaardigde betreft, men had mij gezegd, dat er bewijzen te- ge 'i hem gevonden zouden worden, en ik vond er geen. Lenoir spuwde op den vloer, legde zijn donker behaarde armen kruise lings op tafel en zei kalm Waar patriotisme, zooals de echte Jacobïjn het verstaat, weel zich de bewijzen te verschaffen, die het noodig heeft, en laai niets aan het toeval over. Een koor van schorre kreten „T.e- ve de Vrijheid 1" begroette deze toe sprak van den ruwen kolendrager. Voelende dat hij het oor en den bijval der vergadering kreeg, scheen Lenoir het er op toe te leggen zich de leiding van dit gezelschap ontevrede nen te verschaffen, die teleurgesteld in hun verlangen, om Déroulède te zien vallen, klaar waren zich schade loos te stellen voor dien van Merlin. Je waart een dwaas, burger Merlin, zei Lenoir op langzamen toon, om niet te zien, dat de vrouw haai- eigen spel speelde. Merlin was onder het vuil op zijn gelaat lijkkleurig gewqrden. Met dien vuileu reus tegenover hem, had hij bijna een gevoel, of hij al voor die afschuwelijke, geen genade kennende volksvergadering stond, waar hij zoo veel onschuldige slachtoffers heen- gesleept had. Hij had nu al een gevoel, of hij daar achter die tafel in den versten hoek van het vertrek een gevangene was voor de rechtbank, die zich moest versnt woorden over hetgeen hem mislukt was. Zijp eigen wetten en theorieën stonden nu in bloederige letters voor hem. Had hij niet den stoot gegeven aan het vonnis tegen generaal Custi ne, mdat het hem niet gelukt was de steden van het Zuiden te onder werpen togen generaal Wester- mau on Brunet en om dat ook zij telkens niet get-i «*<1 war ren En nu was hot zijn beurt Dezen bloeddorstigen jakhalzen was hun prooi ontgaan zij zouden hem in stukken rijten als vergoeding voor huu verlies. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5