Als gij uw kind Uit de Omstreken Binnenland KWARTJES ADVERTENTIE N VRAAC-EIHANBOD'S ADV ERTE NTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3PLAATSIRCER f 0.50 BIJ VOORUITBETALING Maandelijksch Overxicht. In de laatst verschenen aflevering van het „Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek" ge ven de betrokken Kauiers van Ar beid voor Voedinga. en Genotmidde len over de maand Januari een over zicht. Uit 't verslag der Haarlemache Kamer is het volgende ontleend: Brood- en beschuttbakkerijen Toestand stationaair geen verle vendiging. Grooter aanbod van, dan vraag naar werkkrachten. Eenige werkloosheid. Banket-, koek- en suikerbakkerijen: Toestand iets minder gunstig dan in December. Evenwel geen slapte of werkloosheid. Evenwicht tusschen Vraag en aanbod van werkkrachten. Cacao- en chocoladefabrieken Geen slapte of werkloosheid, doch evenmin bijzondere drukte. Even- Wicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten. f,G ysbert I a p i c l" 't Frysk Selskip „Gysbart Japicx" houdt dezer dagen een bijeenkomst.' AVOND-V AKTEEKENSCHOOL. In het gebouw der Ambachtsschool Wordt een tentoonstelling gehouden van de teakeningen, gemaakt door de leerlingen der Avandvakteekenschool. Toynbee. De Haarlemsche Toynbee-vereena- ging houdt wederom een muziek- en Voordrachtavond, waarop meewerken de dames H. Wessels, voordracht, Den Haag, Henri ëtte W. Reerink, Zang, M. Zuhmuhlen, plano, en Lena M. v. d. Berg, begeleiding en de heer D. de Vrles1 viool, eveneens te Haar lem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. BLIJVEND GENEZEN. Het is dikwijls gemakkelijk genoeg om gedurende een korten tijd iets in orde te doen zijn, zoowel in zaken, als voor de gezondheid. Dat, waarna wij streven, is echter om het goed te hou den. Dat is ook de groote kracht van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, dat zij blijvende baat verschaffen. Hier is het bewijs er van in de woorden van een inwoonster van Hazerswoude: Mejuffrouw P. van den Bosch Dzn., hij de Oostbrug te Hazerswoude, meldt ons: „Wel drie jaren heb ik zeer veel geleden aan hevige, stekende rugpijn, die mij erg vermoeid, loom en afge mat maakte, 's Nachts sliep ik zeer onrustig, zoodat ik er morgens tegen opzag om aan mijm huiselijke bezigheden te beginnen. Het eten bleef mij In de keel steken, daar ik er niets geen trek in had. De urine was Veelal troebel met witte draden er door en liet een bezinksel na, wanneer ze eenigen tijd gestaan had. Somtijds ging zij gepaard met pijnlijke druk king. Ik vernam toen de goede berich ten omtrent Foster's Rugpijn Nieren PilleD en besloot een doos te laten ko men. De uitwerking er van overtrof mijn verwachtingen en kon ik reeds spoedig bemerken, dat dit het ware geneesmiddel voor mij was. Ik zette dus de behandeling voort en ben thans na vier doozen grootendeels hersteld en beter dan ik in jaren geweest ben." jaar later voegde Mej. Van den Bosch hieraan toe: „Mijn gene zing van destijds heeft stand gehou den. Wat ik met niets anders kon ver krijgen, volbrachten Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Mijn pijnen verdwenen als sneeuw voor de zon, ix kan thans goed overeind zitten, heb geen last meer van duizelingen, kortom ik ben totaal hersteld. Waar ik kan, roem ik steeds de goede eigenschappen Uwer pillen." (w.g.) Mej. P v. d. Bosch. De naam Foster's en de handteeke ning van James Foster' op de doos is een waarborg, dat gij de échte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen bekomen hebt. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. J. GöppLnger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. gezond, vroolijk en frisch van geest wilt zien opgroeien, geeft be? dan Dr. HOMMEL's Haema- togen. Laat U echter geene der vele namaaksels aanpraten! HEEMSTEDE. Onderwijs. Mej. E. P. Stark, heeft voor hare benoeming tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school alhier, bedankt. SANTPOORT. Den lsten April a. s. is het 121/2 jaar geleden, dat de heer Jb. v. Goe- verden zijne betrekking als koster der Ned. Herv. kerk alhier aan vaardde. HOFBERICHTEN H. M. de Koningin-Moeder heeft een bezoek gebracht aan het Oude Mannen, en Vrouwenhuis der Ned. Hervormde Diaconie, aan den Zuid- Buitensingel, te 'a-Gravenhage. GESCHENKEN AAN DE KONINGIN. Het huldeblijk van de echtgenooten der officieren van het Nederlandsehe leger is der Koningin aangeboden. Hot comité mocht daarvoor van Hare Majesteit een telegram van dankbe tuiging ontvangen H. M. betuigde Ook nogmaals hare ingenomenheid met de bestemming der overgebleven 'gelden. Deze bestemming is bet uit reiken van spaarbankboekjes aan ouders, ten behoeve van kinderen van tot het Nederlandsehe leger behooren- de militairen bonedon den rang van officier, die In hetzelfde etmaal als do te verwachten Koninklijke Prins of Prinses het levenslicht xullen aan schouwen. Het geschenk der Zeeuwsche vrou wen aan de Koningin, een kinderwa gen, is gereed gekomen. Het is een kostbaar stuk werk, dat den ontwer per en vervaardiger alle eer aandoet De bak is uitgevoerd en geheel opge legd met ivoren paneelen, aan beide zijden in het midden de koninklijke kroon dragend. Aan de voorzijde priikt het Zeeuwsche wapen, ook uit ivoor gesneden. De bekleeding is in wit chroomleder met zijde afgewerkt. De monteering is uitgevoerd in zil ver. In den wagen zijn kussens, sloo- pen, enz., met echte kant afgezet een wit satijnen wagenkleedje is ge borduurd met een rand van oranje bloesems en knoopen. Bii het geschenk is nog gevoegd een zilveren wagenkruikje, en een album met opdracht en namen der dames-comitéLeden. TWEEDE KAMER. Met de behandeling van de wet tot wijziging van die op het M. O. schoot men gasteren niiet verder op dan de bespreking van enkele amendemen ten, die de waarborgen raken waar- ander subsidie aan de Bijx. H. B. S. zou worden verleend. De heer Ter Laan stelde er drie voor: ten eerste om het leerplan aan de goedkeuring van den Min. van Binnenl. Zaken te onderwerpen; ten tweede om schoonschrijven en gym nastiek onder de verplichte leervak ken op te nemen; ten derde om op el ke school drie kostelooze plaatsen in elke klassen te vorderen. In deze amendementen werd een inbreuk op de vrijheid der bijz. scho len gezien door de heeren v. Asch van Wijck c.s., die juist voorstelden can den eisch, dat bepaalde vakken gedurende een bij Kon. besluit te be palen aantal uren per week moesten onderwezen worden te doeu vervallen De goedkeuring van het leerplan werd verdedigd door de heeren Rood- huyzen, Bos en Ketelaar; het ver plicht gymnastiekonderwijs door den heer Verhey, doch bestreden door den lieer Van Wijnbergen. Na de gewone pauze ging de Kamer in de afdeelingen. Heden 11 uur voortzetting. VEREENIGDE VERGADERING. Naar gemeld wordt, zal hedenmid dag te 4 uur een vereenigde vergade ring van de beide Kamers der Staten- Generaad worden gehouden, met de bedoeling in die zitting de openbare behandeling van de wetsontwerpen betreffende Regentschap en Voogdij aan de orde te stellen ln een Donder dag en zoo noodig volgende dagen te houden vereenigde vergadering. WIJZIGING EN VERHOOGING VAN HET X HOOFDSTUK DER STAATSBEGROOT1NG VOOR HET DIENSTJAAR 1909. (Reorganisatie van de arbeids inspectie). Blijkens de Mem. van Antwoord, is de minister van Landbouw, N. en H. van oordeel dat de ontworpen reor ganisatie niet bij een begrootings- post kan worde ntot stand gebracht. Wil de bedoelde reorganisatie dus tot stand komen, dan zullen de ge noemde wetten en eenige ander© een wijziging moeten oudergaan, die ech ter naar de meening van den minis ter van eenvoudigen aard kan zijn. De overweg.ing van voorstellen daar toe is bij den Raad van State aan bangig. De meening, dat een© herzie ning van de arbeids- en de veilig heidswet van mater LeeLen aard aan eene reorganisatie van de arbeidsin spectie zou moeten voorafgaan, kan d© minister niet deelen. Voor de vrees, dat de ontworpen reorganisatie zou lijden tot de te ver gedreven cen tralisatie en tot toeneming van schrijfwerk, bestaat naar zijn mee- ning geen voldoende grond. In de thans ter beschikking van 't departement staande gebouwen is be slist geen plaats voor den ontworpen centralen dienst. Tot het doen van verdere voorstel len ten opzichte van de 6alarieering der adjunct-inspecteurs acht de min. geen termen aanwezig. Tegen het voldoen aan aanvragen van gemeentebesturen om verslagen over d© ambtsbezigheden der ambte naren van de arbeidsinspectie in een bepaald district, bestaat bij den mi nister geenerlei bezwaar. HERSTELD. De heer Van der Zwaag woonde gister na geruimen tijd om gezond heidsredenen afwezig te zijn geweest, weder de zitting der Tweed© Kamer bij. VERKIEZING TWEEDE KAMER. De R. K. Kiesvereeniiging te Utrecht besloot geen eigen candidaat te stel len, maar voor district I dén vrij- anti-revolution ai ren candidaat mr. H. J. baron van Boetzelaer, axrontlis- sements-schoolopziener, en voor dis- j trict II den door de Anti-revolulianai- I re Kiesvereenïging „Nederland en Oranje" te stellen candidaat t© steu- In de Zondag te Winschoten gehou den vergadering van afgevaardigden van de kiesvereenïging, aangesloten bij de combinatie van vrijzinnige en vrijzinnig-democratische kiesvereni gingen in het district Winschoten, is dr. D. Bos met overgroote meerder heid van stemmen candidaat gesteld. Naar „Het Volk" verneemt, zal dr. H. Gorter wegens gebrek' aan tijd geen Kamer-candidatunen van. de S. D. P. aanvaarden. In de te Buseum gehouden verga dering van d© Central© Antd-rev. kiesvereenigiing in het district Hil versumWeesp is voorloopig camdü- daat gesteld het zittend lid S. baron van Heemstra. De Centrale R. K. Kiesvereenïging te Wijk bij Duurstede heeft uur. N. de Ridder (aftr.) opnieuw gesteld. In bet district Enkhufaeo, waar t nog steeds „stil" was, onder de recht- sche partijen, begint nu meer leven t© komen. Zoowel van anti-revolutio naire als roomsch-katholieke, en nu ook van Christel ij k-historieche zijde, is de éénstemmigheid zoo goed als ze ker; vooral d© medewerking van de christeJijk-hiatoriachen, le in dit Hs- txict van veel belang; xij hebben zich bij motie uitgesproken tot krachtige samenwerking. Zeer waarschijnlijk zal de volgende week door de centrale anti-rev. kies- vereaniging één der candid aten uit de groslijst voorloopig worden geko zen en zal deze door de andere cen trale kiesvereenigingen in dit dis trict worden overgenomen. Deze gros lijst bevat d© namen der heeren mr. Rutgers, N. Oosterbaan en prof. Noordtzij. De Liberale Klesvereeniging te Leeuwarden heeft het aftredend lid, den heer Thomson, tot definitief can didaat voor d© Tweede Kamer in het kiesdistrict Leeuwarden gesteld. RIJKSPOSTSPAARBANK BOEKJES. D© directeur-generaal der posterij en en telegraphic maakt bekend, dat in verband met het bepaalde bij art. 20 van het K. B. van 10 Januari 1881, zoo ais dat luidt na de wijziging daar in gebracht bij art. 2 van hel Konink lijk besluit van 29 Jan. 1909, is voor geschreven, dat d© Rijkspostspaar bankboekjes, ter bijschrijving van de rente, jaarlijks naar de directie der Rijkspostspaarbank t© Amsterdam behooren te worden opgezonden in de maand waarin de eerste inlage geschiedde, met dien verstande even wel, dat met de opzending van de boekjes, uitgegeven Ln d© maand Ja nuari, moet worden gewacht totdat eene uitnoodiging daartoe van ge noemden directeur, is ontvangen. DE S. D. A. P. EN DE S. D. P In een openbare vergadering door d© S. D. A. P. te Amsterdam belegd trad Maandagavond ais spreker op de parlementaire leider der partij, mr. P .J. Troeistra. Als reden van zijn spreken gaf hij de oprichting van de nieuwe partij, de S. D. P., aan. Deze partij Ls niet opgericht om de S. D. A. P. aan te vullen, maar om haar te bestrijden. In tegenstelling met andere partijen betoogen de sociaal-democraten steeds tot het proletariaat: Gij zijt één en uw doel ia één. Niets kan u verdoelen in een strijd tegen 't kapi talisme. Breedvoerig zette de heer Troeistra uiteen hoezeer de oude So cialistenband zijn politiek© taak mis- vatte. Daarna verdedigd© hij de Gro ninger motie. Ten slotte vuurt hij zijn auditorium aan op de oud© wijze den strijd te blijven voeren en zich niet t© storen aan de grootspraak der Tribun is ten. Na deze rede, die drie volle uren geduurd had, kwam de heer Wijn koop in debat. Hij protesteerde tegen de verderfelijke uitingen van Troel stra, tegen diens manier van schan delijke verdachtmaking. Ieder aandachtig toehoorder heeft zoo zei Wijnkoop kunnen bemer ken, dat Troelstra de zaken precies heeft omgekeerd. Hij gispt vooral het medegaan van Troeistra met dte blanco-politiek van 1905. Te kwart voor één maakt de voor zitter de opmerking dat 't laat wordt. De heer Wijnkoop heeft nog een poos noodig. Troelstra sprak 3 uren. Bij meerderheid van stemmen wordt uitgemaakt, dat 't debat niet zal wor den voortgezet. De voorzitter sluit de vergadering tegen één uur. De vergadering was nog al rumoe- rig- In het verslag van de vergadering van het bestuur der S. D A. P. in „Het Volk" wordt het volgend© me degedeeld: „Er blijkt een misverstand t© be staan omtrent de bedoeling, die het P. B. heeft met de be middel in gsv oor stellen van het Int. Soc. Bureau, zoo als die door het P. B. zijn aanvaard. De meening bestaat bij enkelen, dat het P. B. deze voorstellen in ieder ge val op het a.s. congres aan de orde zal stellen. Zoo staan de zaken ech ter niet. Nu de S. D. P. deze voorstel len op haar congres van Zondag 21 Maart 1.1. heeft verworpen, zou het geen zin hebben deze voorstellen op ons congres aan de orde t© stellen. Toen het P. B. zijn besluit nam, nl. den 20sten Maart 1.1.waarbij het zich bereid verklaarde deze voorstel len aan het congres voor te leggen en aan te bevelen, moest het congres van de nieuwe partij nog een besluit men. Na dit besluit is indiening de zer v.oorstellen op ons congres doel loos." VERLOFHOUDERS. Door den Verlof houdersband ls aan de Tweede Kamer en aan den Minis ter van Financiën een adres gericht, waarin adressant verzoekt om, hetzij door wetswijziging, hetzij door ande re middelen, het daarheen te leiden, dat d© verlofhouders voor d© toepas sing der wet op de personeel© belas t-big gelijk gesteld worden met hen, die winkels tot lokalen tot uitstalling houden. VERWIJDERING VAN EEN WET HOUDER. Men meldt aan de „N. R. Ct": Een niet ailedaagsch geval heeft i zich te Overschie voorgedaan. Een der wethouders n.1. is op Last van den burgemeester door den sterken arm der politie van de seore larie ver wijderd. OPRUIEN. Het „Hbld.' verneemt, dat door de politie te Amsterdam een breedvoerig onderzoek wordt ingesteld naar de verspreiders en uitgevers van deze anarchistische brochures te Zaandam en Amsterdam verspreid. De schul digen zullen wegens aansporing tot misdrijf (moordj vervolgd worden. Reeds is gebleken, dat „De Practi- sciie Anarchist" te Amsterdam door ander© colporteurs verspreid is dan door het drietal, dat te Zaandam ge arresteerd werd. MANNENBOND VOOR VROUWEN KIESRECHT. Onder voorzitterschap van mr. E. W. van Straaten, hield Zondagmid dag bovengenoemde bond een verga dering te Amsterdam. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over de houding van den Bond bij de a.s. verkiezingen em de propaganda in den verkiezingstijd. Besloten werd om aan de candidaten voor de 2e Kamer de volgende vra gen te stellen: L Zijt gij bereid, mede te werken tot die wijz.gmgen in de Grondwet, die ten doel hebben, de uitsluiting van de vrouw van het kiesrecht ©n de verkiesbaarheid voor de vertegen woordigende lichamen weg te ne men'? II. Zijt gij bereid mede te werken tot het opnemen van bepalingen, het zij in de Grondwet, hetzij in de Kies wet, de Provinciale Wet en de Ge meentewet, die ten doel hebben de vrouw onder dezelfde voorwaarden den man, kiesrecht en verkies baarheid voor de vertegenwoordigen de lichamen te verleenen? Het bestuur werd gemachtigd voor loopig een maandblad uit te geven. Met een woord van opwekking tot krachtige actie bij de a.s. verkiezin- sloot de voorzitter daarop de ver gadering. HAAGSCHE SCHOUWBURG- QUAESTIE. In den Ilaagschen gemeenteraad werd een 9cherpe discussie gevoerd over het afwijzend praeadvies van B. en W., om grond der tuinkweekerij van v. d. Laan, in de Parkstraat, te bestemmen voor den bouw van een schouwburg. Deze afwijzing grondden B. en W. op gevaar voor brand of gevaar, uit mogelijken brand ontstaande. Het afwijzend praeadvies werd ech ter ten slotte goedgekeurd. MERCURIUS. De jaarlijksche bondsvergadering van Mercurius werd t© Rotterdam gehouden. Voorzitter is de heer R. Winkel. Aan de orde komt de bespre king van art. 2 van 't reglement voor de nieuwe federatie-examens voor leeraar in de handelscorresponden tie, naar aanleiding der dienaangaan de door verschillende afdeelingen aangenomen moties. De heer Geverding, voorzitter van de federatie, verdedigt, het standpunt van 't bondsbestuur en wijst er op, dat de regeering binnen korten tijd zal moeten overgaan tot reorganisa tie van t handelsonderwijs. De voor zitter voegt lner nog aan toe, dat de grondslag van de oppositie grooten deels gelegen is in de vrees, dat som migen, die nu handelsonderwijs do- eeeren, zuilen geschaad worden door t voorstel der federatie, wat echter door spieker weerlegd wordt. De be doeling is alleen hot handelsonder. wijs in betere richting te leiden. Het standpunt, door 't bondsbestuur inge nomen, wordt goedgekeurd. Het jaarverslag vermeldt, dat het ledental met 89 is achteruitgegaan en 't getal aspirant-leden met 59. 't Ge tal leden bedraagt thans 1615 en dat der aspirant-leden 30. Het ondersteu ningsfonds sluit in ontvangst en uit gaaf met ƒ3330.63. Aan ondersteuning werd uitgekeerd f 1237 en aan voor schotten 1640. De winst- en verlies rekening sluit met 7225.91, een ba tig saldo aanwijzend van 692.83 1/2. Tot leden van het bondsbestuur werden herkozen de heeren A. N. van der Vegt, W. Ferwerda, L. A. Luyien en J. Roetart, met herbenoeming van dea hoor v. d. Vegt tot penningmees ter. Tot leden der commissie voor het Ondersteuningsfonds werden herbe. noemd de heeren K. A. Warmenho- ven Jr., J. L. Rutten, H. J. Hendriks, H. C. H. Rövar, J. J. Kleinhoonte en R. Winkel, terwijl in de plaats van den heer G. H. Gorissen, die zich niet herkiesbaar stelde, benoemd werd de beer Jean H. Odink. Tot redacteur werd herbenoemd de heer Jac. Bakker. INBRAAK IN EEN KAPEL. In den nacht van Zondag op Maan dag heeft toen op een schandelijke maaier huls gehouden in de Maria kapel, gelegen aan den Schaesberger. weg, nabij Heerlen. Door middel van dynamiet heeft men een groot deel vau de deux en den muur nabij de deur verbrijzeld. Heel de kapel was bezaaid met splin ters en puin, tengevolge van de ont ploffing. Ook de vensters zijn alle stuk geslagen. De die ven-in brekers hebben de of ferbus geledigd, acht kandelaars en een kroontje van. een Mariabeeld meegenomen. Of ze uit een kast on der bet altaar nog meer wegnamen, moet het onderzoek nog uitmaken. Op het oogeubiik weet men alleen, dat deze kast opengebroken en door snuffeld 18. Tengevolge van de dynamietont- ploffing zijn verschillende beel den verminkt, en gaten in de muren Van de daders heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. Zondagavond omstreeks negen uur heeft men in de mijnwerkerskolonie nabij den Schaesbergerweg een ster ken knal gehoord. Vermoedelijk werd deze veroorzaakt door de ontploffing, welke de inbrekers hebben veroor zaakt. Dit is reeds de derde maai, dat men in dit kapelletje inbraak pleegt. IN DAGEN VAN SPANNING. In Kortenhoef was men in span ning. Men hoorde den heelen mor gen schieten het zou dus zeker ge beurd zijn, meende men. Uitgekeken naar officieel bericht, doch 't kwam maar niet. Op het dorp is geen tele graaf of telephoon; dus zijn van het damescomité naar 's-Graveiand ge gaan, aan het postkantoor gevraagd, naar Amsterdam getelephoneerd't bleek echter, dat schietoefeningen op de forten of anderszins den gespan- 3n zenuwen parten hadden gespeeld. ONGELUKKEN. Voor eenige dagen had het 10-jarig zoontje van W. te Apeldoorn het on geluk voorover in den kelder te val len, waardoor hij zoo ongelukkig te pas kwam, dat hij na een hevig lij den gestorven is. Toen de diens tv rouw der Staats spoor C. N. te Vlissingen zich naar haar dienst op de maaltreinen wilde begeven, viel zij ter hoogte van de zeesluizen, met liet treurig gevolg, dat zij op de plaats dood bleef. Heit huis dea- alleenwonende wedu we M. G. H.f t© Bergen-op-Zoom, was eenige dagen gesloten. Men vermoed de, dat er een ongeluk zou plaats gehad hebben. De politie werd door de buren verwittigd. Door het in drukken van een ruit verschafte zij zich toegang en vond in de keuken een regenput openstaan, waaruit men het lijk der 61-jarige weduwe op haalde. DROEVE LEVENS. Onder de landloopers die door de Utrechtsche rechtbank werden opge zonden, bevond zich er één, die ze ven talen machtig was, jarenlang lid was geweest van een bloeiende rede rijkerskamer... en nu, werkeloos en zonder vaste woonplaats, naar Veen- huizen gaat. Wat niet dikwijls voorkomt, ge beurde thans. Een der landloopers, die 2 jaar opzending tegen zich hoor de uitspreken, verzocht om wat lan- geren straftijd, 2 jaar was hem te weinig. EEN VERNUFTIG RAADSLID. In een onzer plattelandsgemeenten deed zich het volgende komiek geval letje voor De Raad had de verordening, rege lende d© jaarwedden der ondeiwij zers, herzien en aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring opgezonden. De verordening kwam echter terug met eene nota van aanmerkingen, wegens onvoldoend© bezoldiging. In verband daarmede, werd de verorde ning gewijzigd, doch daar niet vol doende aan de wenschen van Gedepu teerde Staten was tegemoet gekomen, weigerde dit college nogmaals de ver ordening goed te keuren. De voorzitter stelde toen den raads leden voor bij de Kroon in beroep te traan, welk voorstel in stemming ge bracht werd. Toen bij de hoofdelijke oproeping de naam van het raadslid „De Kroon" werd afgelezen, ant woordde deze „Hoort eens, heeren, jelui kunt mij zooveel opdragen als ge verkiest, maar ik stem niet mee, ik blijf er bui ten, hoor 1" Tableau 1 VERMIST. Namens den vader, wonende te Am sterdam. wordt door den commis*«.ris van politie ln de derde sectfc aldaar de opsporing en aanhouding verzocht van Wilhelmina Croes©, lang 1.60 M., Ieerlinge-daineskapster, haar en wenkbrauwen donker bruin, oogen blauw, neus en mond recht, tanden gaaf, kin rond, aangezicht ovaal, kleur gezond, handen en voeten nor maal, postuur flink, gekleed met bruin bevermutsje, half langen grij zen mantel, blauwen rok met plooien, zwarte kousen en rijglaarzen. Zij heeft op 23 Maart des namid dags te 6 uur hare betrekking te Am sterdam verlaten, ls niet in de ouder lijke woning teruggekeerd en heeft sedert niets van zich laten hooren. DE „HOLLANDIA". Sinds eenige dagen ligt in de Am- sterdamsche haven, aan d© Ertska de, het nieuwe stoomschip „Hollan- dia", voor de Kon. Holl. Lloyd ge bouwd op de werf Linthous© te Glas gow, door de firma Alex Stephes and Sons Ltd. BIJ een waterverplaatsing van 11.800 ton heeft het schip een" laadvermogen van 6500 ton, en daar mee staat het aan het hoofd van de Amsterdamsch© ©toornvloot. Het schip is ingericht voor 82 le klas-pas sagiers, 116 2e klas-passagiers en 1160 3e klas. Bovendien zijn er 2 luxe hut ten. Hot schip heeft 5 dekken, w. o. het bootdek met 14 reddingsloepeu, draadlooze telegraph!©, systeem-Mar- conï, en een zoeklicht, met een sterk te van 38000 kaarsen. Bij de vaart van Glasgow naar Am sterdam heeft het schip, ondanks het ruwe weer, zeer voldaan. A.s. Zaterdag en Zondag zal het voor het publiek te bezichtigen zijn. BRANDEN. Dinsdagmorgen brak een begin van brand uit in de meelfabriek „Neer- landia" van de firma Jansen en Storms te Weesp, doordat een flesch benzine die in do nabijheid van een gloeiende soldeerbout stond, brak. Door het toepassen van de in de fa briek aanwezige brandbluschappara- tan werd de brand tot een zeer klei- schade beperkt. MIK SA PREGER IN HET GEDRANG Het Hbld. vertelt Het Wiener Operette-gezelschap, di rectie Miksa Preger, dat Maandag avond te Rotterdam een voorstelling zou geven in den Grooten Schouw burg van „Die lustige Wittwe", on dervond daarbij eenige moeilijkhe den. Het gezelschap had een paar da gen te voren te Zwolle moeten optre den, waarvoor de betrokken sociëteit verschillende kosten had gemaakt, doch was zonder iets van zich te doen hooren eenvoudig weggebleven. De Zwollenaars wilden nu de ge maakte kosten van het gezelschap te. rugontvangen en te dien einde ver scheen Maandagavond de deurwaar der Fonteyne aan den Grooten Schouwburg, met het voornemen be slag te leggen op de recette. Den di recteur van het Rotterdamsche ge bouw, die zich op deze wijze zijn nuur zag ontvallen, was dit niet naar den zin en hij gaf dan ook aan den deurwaarder te kennen, dat zoo deze voornemens was aan zijn plan uit voering te geven, hij het publiek zou mededeeien, dat de voorstelling niet zou doorgaan, met bei recht om het voor het plaatsbewijs gestorte geld terug te vorderen. De bezoekers wa ren in elk geval preferent. Dit moest de deurwaarder inzien en afgespro ken werd daarom, dat, zoodra de orstelling begonnen zou zïju, de directeur van het Rotterdamsche ge bouw zijn huur zou verrekenen, ter wijl dan op de rest ten behoeve van Zwolle kon worden beslag gelegd. Zoo geschiedde, maar wijl dit over blijvende niet voldoende was, werd 't beslag ook uitgebreid Lot de bagage der artisien. De heer Miksa Preger was zelf niet aanwezig, noch frau- lein Meyer, die de titelpartij had moe ten zingen. NIEUWE SPELLING. Door de Vereeniging van Christe lijke onderwijzers en onderwijzeres- Nederland zijn aan de afdee- ingon d© volgende vragen verzon den 1. Acht u het wenschelijk voor" de school de spelling De Vries en Te Winkel onveranderd te behouden 2. Zoo niet, acht u het stelsel-Kolle- wijn geschikt de spelling De Vries en Te Winkel te vervangen, of geeft u de voorkeur aan een Staatscommis- die een andere vereenvoudiging zal ontwerpen BIJGELOOF. De „Geld." vertelt Dat het bijgeloof nog niet de we reld uit is, kan het volgende verhaal tje dienen, dat onlangs te Doornen- burg is voorgevallen. Voor een vrouw moe-st geneeskundige hulp worden ingeroepen. Het was nacht toen rle boodschapper zich op weg begaf, doch alvorens te vertrekken, kwam schielijk een vrouw toegeloopen, en vroeg Item of hij niet bang was in den nacht, want, zie je, je kunt het toch nooit weten, je moet iets van de kleeren der vrouw (die den dokter noodig had) in den zak steken, al is het nog zoo'n kleinigheid, want, zie je. dan heeft niemand vat op je, en nkmand is dan in staat je tegen t© houden of te beletten je boodschap zoo spoedig mogelijk bij den dokter te doen. Onder deze gezegden stopte ze den boodschapper iets in den zak. Deze verrichtte zijn boodschap en dacht verder niet meer aan datgene, wat hem was meegegeven. Den an deren dag echter bekroop hem de nieuwsgierigheid, eens te zien, wat liem als talisman was meegegeven, en wat vond hij een stuk van een kousenband. GOEDKOOP AAR 1 Te Winschoten is ueze week een filiaal geopend van Groninger gros siers in visch en fruit, die het met de Winschoter grossiers nieit meer kon den vinden. Haringen, bokkit gen, sinaasappe len citroenen, kokosnoten en wat dies meer zij worden tegen ongeloof lijk lage prijzen verkocht, goedkoo- per zelfs dan Winschoter grossiers aan hun slijters kunnen verkoopen. Dit zet kwaad bloed. Er kwam een klacht bij den burge meester over de bedorven waar, die hot filiaal leverde. De stads-veearts stelde een onderzoek in loco in, na tuurlijk in hoofdzaak naar de deug delijkheid der vischjes, die aan alle eischen althans vah de reukorganen voldeden Dat was koren op den molem van den fibaalhüuder, die onmiddellijk __n omroeper door de straten der stad zond, om luide te verkondigen, dat zijn waren geheel voldeden aan de eischen van een deskundig onder zoek. D* Groninger grossiers, die één der laatst© avonden hier waren, werden In grooten optocht naar den trein ge leid Vóór het filiaal is des avonds po litie aanwezig, om er de orde te hand haven, nadat Donderdagavond door het gedrang eenige ruiten in het filiaal werden Ingedrukt. COMITé TOT BEPERKING DER VIVISECTIE. Op een vergadering van het Comité tot beperking der vivisectie, ten hui-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6