NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. X 26e Jaargang. No. 7904 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 1 APRIL 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNt Voor Haarlem I f 1.29 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 X de omstreken en franco per post 0.45 jJItgayc der Vennootschap Lonrens Coster. Directenr J» C. PEEREBOOHl ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondlssemenf Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer ƒ0. CO Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. btercommonaal Teletoonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Bnitenspaarne 6, Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algejieen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 2 APRIL. Soc. Vereen) ging: Tweede uitvoe ring v. d. Haarl. Afd. der Maatschij. tot bev. dei- Toonkunst, 7J uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. HET WARENHUIS. Stadsnieuws Orn Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nieuwe lappen op een oude jas" in dc rubriek Om Ons Heen. TOYNBEE-VEREENIGING. Gisterenavond hield de Haarlem sche Toynbee-Vereeniging weer eens een barer drukbezochte muziek- en voordracht-avonden. Als altijd was het zaaltje stampvol. De violist, de heer D. de Vries, was op het laatste moment verhinderd zijn medewer king te verleenenia zijn plaats speelde nu mej. Peereboom. De toe hoorders zullen deze programma-ver andering zeker niet betreurd hebben. Mej. Peereboom toch heeft een volle, warme streek en een reeds zeer goed ontwikkelde techniek. De Berceuse, van Jocelyn, vooral klonk allerliefstde zoete, intieme klankjes volvloeiden de zaal met ont roerend ges t reel. Ook de Cavatine van J. Raff werd door haar volkomen beheersebt. Mej. Henriëtte W. Reerink bracht eenige liederen ten gehoore, waaron der enkele composities van haar zelf. Vooral in liet hooge register komt ue stem zeer goed tot haar recht en de voordracht is uitstekend. Eeu kunststukje van zeggingskunst was in dit opzicht „Een spook geschiedenis", bijzonder spookachtig door Cath. van Hennes getoonzet. Als zang stonden voorzeker „Serenade'' van Sam de Lange en „Lied" van Bernard Zweers het hoogst. Deze bei de liederen liggen dan ook geheel in het geluid van de zangeres. Hadden we reeds eeivige malen het genoegen, mej. H. Wessels als too- meedspeelster te bewonderen, thans toonde zij ons haai' talenten als voor draagster. En die zijn niet gering 1 Mej. Wessels beschikt over een leven dig temperament en een uitnemende' plastiek. Haar mimiek is voortreffe lijk iedere gevoelsuiting komt volko men tot haar recht. In Mej. Wessels' doen zit iets, wat men slechts bij en kele actrices aantreft, dat reecis on middellijk een sfeer om zich heen schept. Reeds bij de eerste woorden leven de toehoorders met de kunste nares mee. „Het Gordijn" b.v. was volkomen af. Het was niet doezel'^ vau beweging, maar ieder gebaar stond, forsch en volkomen afgerond. Mej. Wessels weet wat zij wil, en vol brengt wat zij wil. De piano-begeleiding was in zeer goede handen en trad nergens hin derlijk op den voorgrond. Daarvoor zij mej. Lena van den Berg hulde gebracht Een luid en langdurig applaus be loonde de artisten voor het geschon ken genot. Geen April-grap. De Nederlandse he Fabriek van gouden en zilveren werken, voorheen J. A. A. Gerritsen te Zeist heeft de aardige gedachte gehad een geboorte penning te slaan als een herinnering aan de te verwachten gebeurtenis in het Koninginne-gezin. Echter heeft deze firma den pen ning vooruit laten gereed maken, en daarbij de ooivoorzichtiglieid gehad er op te vermelden: Geboren Maart 1909. Nu schrijven we April en nog steeds wachten we de geboorte van den Prins of Prinses En de „Nederlandsche fabriek" zit thans met den waardeloos-geworden voorraad geboorte-penningen. Ook hier ter stede liggen de geboor tepenningen in de goudsmidswinkels te koop. HaarJemsche Nijverheid. Heden is door de Werf Neerlandia der firma gebroeders Brouwer en Van Dijk te water gelaten de sleep- laan Labor Sanitas. A p o 11 o-b i o s k o o p. We verwijzen, naar de advertentie in onze courant, waarin drie voor stellingen worden aangekondigd van bet Haagsche Apollo-bioskoop-thca- ler in de Spuistraat. De Passie-spelen te Oberammergau xullen worden vertoond. Bovendien laJ de heer Bouwmeester transforma tie-spel te zien geven. e i We hebben goede tijding voor den winkelstand. Het. Warenhuis is niet geopend en zal niet geopend worden. Gisterenavond, dadelijk na hel verschijnen onzer courant, moet een vergadering van belanghebbenden zijn belegd, om maatregelen te hera men tegen het Warenhuis. In de vergadering, waarin onge veer alle Haarlemsche winkeliers bij een waren, werden levendige debat ten gevoerd. Er waren drie stroomingen. De heftigste winkeliers wilden het Wa renhuis dood-concurreeren, anderen wilden de directie trachten uit te boopen. Een derde groep wilde 't met moreele pressie probeeren. Deze laat ste meening kreeg de overhand. Aan een afvaardiging van de besturen van i middenstandsvereenigingen werd »n opdracht gegeven in dien zin. Hedenochtend vroeg stelde de af vaardiging zich in verbinding met de directie van 't Warenhuis, en na te legrafische correspondentie met den Raad van Beheer te Parijs mocht het, dank zij de overredingskracht van het betoog der Haarlemsche heeren, gelukken, den heer H. Csivlirpa de belofte af te dwingen, dat het „Mji- son d'Eté" niet geopend zou worden. Daarom kwamen velen onzer lezers, die zich hedenmiddag opgemaakt hadden, om de opening te gaan zien, tevergeefs. Eigenaardig is het men verze kerde het ons in vollen ernst dat sommigen in de advertentie en het artikel een Aprilgrap meenden te zien. Een spel van het toeval wilde dan ook, dat omkeering van den naam van den onder-directeur, den heer H. Csivlirpa, het woord „April- visch" te lezen gaf, doch dergelijke eigenaardige woord-constructies lig gen in het idioom van het Roe- meensch. We meenden een gevelteekening van het Warenhuis onzen lezera n'et te mogen onthouden. Men ziet er op het bovenste schouwvenster open *n het benedenste afgesloten door de blank-houten luiken. Aan den deurpost staat thans weer het bordje te huur. Woestduln. „In de pers doen den laatsten tijd wederom allerlei zonderlinge geruch ten omtrent Woestduln de ronde", schrijft de „Tel.", „o. m., dat Woest duln zal worden afgezand, later, dat eerst zal afgewacht worden wat het financieele resultaat zal zijn van de Zaterdag 3 April te houden harddra verijen. De bladen zijn al bijzonder onge lukkig ingel'cht, van courses op a.s. Zaterdag of volgende dagen, is nog niets besloten, evenmin is er sprake van afzanding." TEEKENCOLLEGE KUNST ZIJ ONS DOEL. Dinsdag j.l. hield het College zijn laatste kunstbeschouwing in het jaar '08—'09. Was „in het algemeen" de inhoud der geëxposeerde Portefeuille „Arti et Amieitiae" met bijzonder belangrijk te noemen, zoo was toch zeker meer dan een enkel kunstwerk de aan dachtige beschouwing waard. Die mindere belangrijkheid kan deels zijn oorzaak hebben in het feit, dat de verzameling op haar viermaandelijk- sche rondreis door Nederland menig kunstwerk door verkoop verloor, toch komt zij ook niet daaruit voort, dat vele kunstenaars op de lijst der inzenders ontbreken, wier medewer king het peil der collectie zeer stel lig zou hebben doen rijzen Het tentoongestelde, meerendeels aquarellen, teekeningen en enkele et sen, in totaal een goede 40 kunstwer ken, vertegenwoordigend evenzooveel vervaardigers, was als gewoonlijk over de beide conversatiezalen ver deeld. In de kleine zaal trok ons het meest de aquarel van Edzard Koning „Een varkenskot", helder, vlot en zwierig gewasschen, al was het geheel mis schien wat ros van kleur. Hoe pret tig kwam het mooi geteekend vrou wenfiguurtje uit 1 In „Grijs weer", door van Driesten, trof ons de wijde horizon en de be handeling, b.v. van het boerenhuis. Krachtig was de ets „Moret sur Loing", door Graadt van Roggen, en handig, zeer zeker, de kleurschets eeneir brug door Slager. Van ae moeilijke opgaaf, die Schaap zich stelde met zijn „Bloei end veld" is veel bereikt. Pikant belicht was „het Haven hoofd" door W. v. Rooy. En na 't noemen van de krijtschets „Edam", door Veldheer, gaan tot de groote zaal over. „L'honneur aux dames", daarom 't eerst „De Wit te Donderdag Processie', door mevr. Hubrecht. Jammer, dat deze aquarel niet te best. te zien was. Maar 't belangrijkste vonden een „Wintergezicht", door v. Masten broek, een fraaie, hoewel ietwat groe. zelige aquarel, waarvan 't grauwe nog te meer naar voren trad naast het „Wintergezicht" door Franschman Jeannot, een aquarel met luchtigen Fransch-ltaliaanschen toets uitgevoerd. Buur van dezen laatste was „De oude Veerman" door den zoo knappen Rotterdammer Schildtde zware kleurbehandeling vormde een waar contrast- Een ander mooi figuraal werk, dat ieders aandacht vroeg, was de „Nachtwaker" door Addicks, ook al een Rotterdammer, een uitvoerige schets, vol juisten gloed en in geesti ge teekening van raak getroffen lampeffect. Het groote, fraai gecomponeerde landschap van Schiedges zou mis schien door meerdere doorvoering nog veel kunnen winnen en rijper van kleur worden. Bij de coloristisch sterke „Bloe men" door Suy was het jammer, dat de fond niet wat meer week. Eveneens te betreuren was do wei nig fraaie blauw-blauwe lucht van YY ijsmullers „Dorpstraatje". Mem o ree ren we ten slotte nog een herfstlandschap door „Gruppe" en de aardige „Katjes-aquarel". De kunstbeschouwing was ditmaal slecht bezocht. G. KERKHOFF. Besmet t. Ziekten. In de week van 24 tot en met 30 Maart kwamen te Haarlem 4 gevallen van roodvonk en 1 van diphtherUis voor. Te Haarlemmermeer 1 geval van typhus en 4 gevallen van diphtheritis. Te Heemstede 2 gevallen van rood vonk. Te Schoten 1 geval van roodvonk. Te Velsen 1 geval van meningitis. Te Zandvoort 2 gevallen van diph therias. Voor het lighalfonds. Van 21 tot 27 Maart j.l. In dank ontvangen van het Brongebouw, bal masqué, 8.991/2, van de muziekver- oeniging Harmonie 4.83 en van de Haarlemsche Katoen Maatschappij voorheen Prévinaire 4.22 1/2, bel Ie Kleine Vereemiging, Kleine Hout straat. ChampagnePHi Volgens achterstaande advertent'e wordt te Haarlem een nieuwe drank gefabriceerd, onder bovenstaanden naam, die alcohol noch sacchar'ne bevat, smakelijk en frisch moet zijn en niet duurder is, dan limonade. Een flink eitje. De heer Schornagel, wonende aan den Burgwalj toonde ons heden een ei van een kip, eerste leg, dat 11 decagram woog. TENTOONSTELLING AVONDVAK- TEEKENSCHOOL. In eenige zalen van de Ambachts school zijn een aantal werkstukken te kijk gehangen, vervaardigd door de leerlingen dei' avond-vak toeken- school. Naar men weet is deze onderwijs inrichting een 3-jarige cursus voor jongelieden, die overdag in de werk plaats van hun patroun arbeidende, des avonds hier de lessen komen bij wonen om zich verder ie bekwamen in hun ambacht. De leeftijd der leer lingen is nog al uiteenloopend. Er zijn er van 12 tot 18 jaar, doch ook komen er, die ouder zijn. Gisteravond hebl>en we eens rond gekeken in de zalen. En wat we er zagen maakt aanspraak op waardee ring. Men kan 't het werk aanzien, dat de leerlingen voor liet mee rondeel met lust en ijver de opgegeven taak ver richten en de leeraren er op uit zijn hun onderwijs zoo aantrekkelijk mo gelijk te maken. Jammei' is 't daarom, dat sommige afdeelingen van den cursus zoo 9lecht bezocht worden. Het gebeurt, zooals b.v. dit jaar, dat in sommige vakken slechts één leerling de lessen volgt. Dat is te meer te betreuren, omdat met dezelf de leerkrachten velen van het onder wijs zouden kunnen genieten. Daar is b.v. de afdeeling typogra fie. Deze telde ook slechts één leerling dit jaar en toch gelooven we, dat vele aankomende typografen veel van de zouden kunnen prof:tecren. Dat bewijst liet werk van den eenling, die hier in teekening, allerlei nuttigs voor zijn vak leerde, en dat zoo en dan bij zijn patroon In toepassing kon brengen. Van de plaatsnijders voor de de coratieve vakken was ook weinig be langstelling. Men had eer dit jaar slechts een tweede leerjaar. Timmeren, smeden, schilderen, trokken uit den aard der zaak meer dere jongelui. Alle leeraren blijken goede metho- disch-ingerichte Leergangen te ge bruiken, die zich voornamelijk op de practijk richten. Er valt dan ook in de vier zalen ook voor vaklieden veel goeds te zien. Behalve in deze vakken zagen we nog werk van stucodoors, metselaars, stoffeerders, loodgieters en meubel makers. Wanneer de behoefte er aan blijkt, worden er vervolgk lassen ingericht. De tentoonstelling is vanavond voor het publiek opengesteld. Verlof Drankwet. Door de weduwe P. Sprengers, ge boren van Heel, is aan B. en YV. ge vraagd, oin verlof (ingevolge art. 34 dier wet) tot liet verkoopen van alco holhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in het perceel aan de Amsterdamsche Vaart no. 86. SCHUTTING INGESTORT. Door den krachtigen wind is he denmorgen om negen uur de schut ting omgewaaid voor het perceel Lange Veerstraat 35, dat voor de fLi ma Y'room en Dreesman verbouwd wordt. De houtruïne kwam met zwaren slag neer op een met steenen beladen wagen, die er te wachten stond. Het paard schrok en wilde er van door gaan, maar werd daarin verhinderd door het hout, dat den wagen tegen hield. Aan den overkant der straat sloeg het neerstortende hout door de win kelruit van perceel no. 30, waar de heer H. Mok-Deetaas zijn zaak heeft, en richtte in de winkelkast eenige schade aan de uitgestalde goederen aan. In den naastgelegen „Amster damse] ie Boterwiukel" is de deurruit verbrijzeld. Andere, ongelukken kwamen niet voor, maar 't verkeer was ruim een half uur gestremd. Overplaatsing. De korporaal YTan Heusden, van het 10e reg. inf. alhier in garnizoen, is overgeplaatst bij het Algemeen Depöt van Discipline te Vlissingen. Ontslag uit den dienst Door den Minister van Oorlog is aan den sergeant P. A. H. Goofers, van het 10e reg. inf. op diens daartoe gedaan verzoek, vervroegd ontslag uit den militairen dienst verleend, met ingang van 5 April a. s. EERE-AVOND MEVROUW VAN EIJSDEN. De Rotterdammers komen Zaterdag met liet blijspel van Bisson en Thur- ner „Het huwelifk van Florence Bell" om mevrouw Marie van Eijsden-Vink de gelegenheid te geven, ook h:er haar eere-avond te houden. De „N. R Ct." schreef over dezen eere-avond te Rotterdam „Gelijk ieder jaar, is de eereavond van mevrouw Marie van Eijsden Vink gisteren een feestavond geweest in onzen Grooten Schouwburg. De zelfde volte Yan vorige malen geen plaats onbezet, wel een dubbele rij toeschouwers bij de musici in de or kest-ruimte. Dezelfde bloemenschat. ook of meer nogHebben wij ons verbeeld, dat het aantal kostelijke en kostbare bloemgeschenken grooter nog was dan andere jaren Dit zou misschien hieruit zijn te verklaren, dat er iets ware uitgelekt van wat den toeschouwers bleek, nadat me vrouw Van Eijsden, midden in haar feesttuin, buigend had gedankt voor de luide, hartelijke ovaties van het publiek, onder den klank van fanfa res. Poolman stond toen op eenmaal naast haar, met een omvangrijk bloemgeschenk, en vertelde in een guitige, geestige, hartelijke toespraak dat de artiesten van het gezelschap niet hadden kunnen en willen voor bijgaan, wat mevrouw Van Eijsden zelve had wenschen geheim te hou den haar dertigjarig tooneelfeest. De echtgenoote van den directeur w as hun allen zulk een goede, hartelijke kunstzuster vandaar dit huldeblijk bestaande uit bloemen en uit een toi lettafel, waarvan de beer Poolman de teekening met hoffelijke woorden aa.n mevrouw Van Eijsden aanbood, die, blijkbaar innig aangenaam ver rast, al de tooneelisten dankte en daarna nogmaals met vriendelijk buigen en toelachen het applaudis- seerende publiek." VEREENIGINGS-GEBOUYV. Het eigen gebouw van den Neder! Bond voor oud-Onderofficieren, afd. Haarlem, waarvan gister de eerste steen is gelegd, wordt opgetrokken in fraaien modernen stijl en zal bestaan uit een vergaderzaal, een schietbaan ën een bovenwoning. De plannen en teekeningen zijn ontworpen door de firma B. Hagen alhier, die het werk ook uitvoert. Het gebouw komt te staan in den hoek, die gevormd wordt dooi' de Schouwtjeslaan èn den weg, die naar het WilheLntinapark leidt. De vestibule geeft rechts toegang tot de vergaderzaal, die een opper vlakte heeft van 9 bij 8 M. Daarin zijn links een buffet en 4 kasten voor gewerenberging. Er komt verder een schouw, waarvan de fries versierd met de attributen der vereeniging. Een portaal links geeft toegang tot de closets. Door breede schuifdeuren in den achterwand, komt men in de schiet baan, die met de lengte in de breed te van het gebouw ligt. De afmetin gen zijn 16 en 5 M. De schietbaan wordt verlicht door vijf gekoppelde ramen en de glazen kap, die over drie vierde van dit deel van het ge bouw wordt aangebracht. De houten vloer wordt op de plaats, waar de schutters komen te staan, versterkt door twee stalen balken, met een beton-wulf9el daartusschen. Daardoor wordt trilling van den vloer bij het schieten vermeden. De tweede verdieping wordt inge richt tot woning. Aan een der hoeken komt een to ren met een erker, afgedekt door een balkon. Het gebouw zal half Juli ingewijd worden ter gelegenheid van de Bonds- feesten. Omtrent de steenlegging valt nog mee te deelen, dat de voorzitter, do heer Bouwman, na de metseling van den steen, een toespraak hield tot de 8-jarige freule Van Merlen, om haar dank te zeggen voor haar arbeid. De oorkonde in looden koker was tege lijk ingemetseld. De firma Hagen bood der eerste-steenlegster den fraai en zilveren troffel, waarmee de steen werd vastgemetseld, als een aanden- aan. Kamerverkiezing. Door het bestuur der Protestant- scho Kiesvereeniging is van Jhr. Mr. Frank K. van Lennep bericht ontvan gen, dat hij de door voornoemde ver eeniging aangeboden candidatuur voor de Tweede Kamer aanneemt: (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten!. Uit de Omstreken SCHOTEN. Sollicitatie concierge aan de school Nu de sollicitatie gesloten is, blijkt dat niet minder dan 250 personen een kansje gewaagd hebben. Tegen a.8. Zaterdag zijn enkele condidaten op geroepen om zich te presenteeren. Aanleg plantsoen. Door het gemeentebestuur zijn een aantal werklieden aan den arbeid ge zel, om het grasveld aan het einde van de Cronjéstraat in een plantsoen te veranderen. Zaterdag a.s. zal reeds met de be planting worden aangevangen. Het is te hopen, dat een stevig hekwerk al dat groen zal omgeven, want aan plantsoenen moet de straatjeugd up Schoten nog wennen. SLOTEN. Het adres ter aanbeveling van de benoeming van den heer Zaalberg tot burgemeester, is voorzien van 730 handteekeningen den Minister aan geboden. HAARLEMMERLIEDE. Als voorzitter van het bestuur van den \Y"aarderpoider onder deze ge meente is gekozen de heer A. F. Kre- mer te Haarlem. HAARLEMMERMEER. Afgewezen. Het cassatieberoep van een winke lier alhier, tegen het vonnis van hot Gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij wegens een misdrijf tegen de ze den tot zes maanden gevangenisstraf weid veroordeeld, is door den Hoogen Raad afgewezen. Schoorsteenbrand. Door roetaanlading ontstond er een felle schoorsteenbrand in de woning van J. van Kuijk, aan den Spaarn- wouderweg, alhier. Een oqgenblik vreesde men het ergste, doch door het flink optreden der buren mocht het gelukken het vuur, dat reeds het hout werk op enkele plaatsen had aange tast, te hlussclien. HALFWEG. Aan de Chr. school is tot tijdelijk onderwijzeres benoemd mej. G. E. D. v. d. Oever te Amsterdam. IJMUIDEN. De Staatscourant bevat de konink lijk goedgekeurde statuten van de Y'ereeniging Comité ter Evangelisa tie te IJtnuiden, te Velsen. Zij stelt zich ten doelte IJmuiden zoodanige instellingen in het leven fe roepen dan wel in stand te houden, als dienstbaar zijn tot de verkondi ging en verspreiding van het Evan gelie. Zij tracht haar doel te bereiken door het in stand houden of stichten eenor Hervormde Kerk, het in stand houden of oprichten eener Christelij ke bewaarschool en andere soortgelij ke instellingen, en voorts door ande re wettige middelen die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Het comité bestaat ten allen tijde uit 4 mannelijke en 4 vrouwelijke le den. Deze zijn thans de heeren dr« E. Barger, te Amsterdam, A. Bi'erens de Haan te Haarlem, dr. L. Heldring te Amsterdam, J. van der Burgt te Haarlem en de damesmevrouw M. baronesse van Tuyll van Seroosker- ken te Velsen, mejonkvrouw A. H. In- singer te Driebergen, mejonkvrouw M. II. A. Insinger te Driebergen, en mejonkvrouw C. A. van Wickevoort Crommelin te Haarlem. ZANDVOORT. Alhier is een schaakclub opgericht, voorloopig met 10 leden. De samen stelling van een concept-reglement is opgedragen aan de heeren J. Th. Schuhmacher, N. J. Platteel en II. Meyer. Door den trein gedood. YY'oensdagmiddag is bij K.M.-paal 7.5 door trein No. 435 uit Haarlem de alhier wonende arbeider A. Kerknian overreden en gedood. Het ongeluk gebeurde op den weg op eenigen afstand van het station. Hoe het kwam, dat de ongelukkige den trein niet heefthooren naderen, is onbekend, daar er niemand in den omtrek was. Het lichaam van den man werd in twee stukken vaneen gescheiden. Het was een verschrikkelijk schouwspel voor degenen, die hem daar vonden. Zoodra het ongeluk gebeurde, stopte de trein. De man, die omstreeks 50 jaar was, was geen spoorwegarbeider en liep op de spoorbaan, vermoedelijk om een korteren weg te kunnen gaan. Het deerlijk verminkte lijk is naaf Zandvoort overgehracht

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1