Weerbericht ïhennometerstaed KEIJSER'S Schoenenmagazijn, Binnenland Kerk en School Gemengd Nieuws Laatste Berichten Uit de Rechtszaal Telegrammen Burgerlijke Stand Kort Nieuws. MEDEDEELINGEN VAN HET KONlNKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Blldt, 1 April 1909. Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te Seydisfjord laagste 747.1 m.M. te Haparanda (Oostkust Zweden). Verwachting tot den avond van JB Anril Wind afnemende Noordelijke, la ter krimpende wind. Gesteldheid Yan de luchtafnemen de bewolking, aanvankelijk buiïg. Temperatuur later hooger. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 Juur 758 m.M. .Vooruitgang Vorige stand te 2 uur 754 m.M te Haarlem. Donderdag 1 April Hoogste gisteren 9 uur F. 58 Laagste hedennacht F. 41 Hoogste heden tot 9 uur F. 45 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. 32 Lange Veerstraat Ln eene vergadering der feestcom missie werd inededeeling gedaan, dat de lieer P. Saaf aangeboden heeft gratis drukwerk te leveren. Verder .werd de verdeeliug der plaatsen in 't circus geregeld en besloten om, zoo Üe financiën het toelaten, de school kinderen te tracteereu. Met de reddingboot der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschij. ia Woensdagmiddag een goed ge slaagde p i-oef tocht gehouden. Vele belangstellenden woonden dit interes sante schouwspel bij. VEREENIGDE VERGADERING EERSTE EN TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag: De vereenigde vergadering nam he iden aonder debat of stemmen de door de xegeering Ingediende wetsontwer pen voor 't Regentschap en do Voog dij aan. De hoer Van Twist kreeg in de jTweede Kamer verlof den minister )van landbouw nader te interpellieeren lover de keuring van vee en vleesch :(betreffende de koninklijke beslissing 'jvan 26 Maart). Bij de voortzetting van het debat bver het Middelbaar Onderwijs ver dedigde de heer Ter Laan den eisch tot goedkeuring van 't leerplan. BAKKERS-N ACHTARBEID. In het „Officieel orgaan van het Bakkers-comité" worden vragen in verband met de afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen door prof. J. G. Ch. Volmer beantwoord. De eerste dier vragen is,,Zai het brood door de afschaffing van nacht arbeid duurder worden en zoo ja, met hoeveel minsten6? In zijn conclusie eegt prof. Volmer o. a. Verhooging der exploitatiekosten moét het gevolg *ijn van de afschaffing van nachtar beid. De onderneming kan niet zoo- Veel gebruik maken van haar machi nale inrichting; het vooribreugings- V or mogen wordt dus verlaagd. Verhoogd productievermogen, La ger prijzen en dientengevolge ver hoogde consumptie zijn merkpalen op den weg der welvaart. De stelling, dat de grootte van een bakkerij wordt bepaald door de oven- ruimte, die ze op Zaterdag noodig hoeft, wordt algemeen als juist er kend. Zoo de bestaande fabrieken dan ook hun omzet willen handhaven, zullen zij gedwongen zijn hun inrich tingen met minstens 40 te vergroo- ten. KAMERVERKIEZINGEN. De S. D. P. heeft in Amsterdam III candidaat voor de Tweede Kamer 'gesteld den heer D. J. Wijnkoop; voor Amsterdam IX dr. H. Gorter. De afdeellng der S. D. A. P. te Nieuwenhoorn heeft tot candidaat voor de Tweede Kaïner gesteld den heer N. van Hinte, te Rotterdam. De vrijzinnig democratische kies- vereeniging te Zierikzee heeft met algemeen» stemmen mr, R. J. H. Pa- tljn candidaat gesteld voor de Twee de Kamer. Ook de liberale kiesvereeniging te Lochem heeft mr. Jannink opnieuw Candidaat gesteld voor de Tweede Kaïner De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Warrega (district Leeuwarden) heeft tot candidaat gesteld den heer Thom son, aftredend Ud. Van de zijde der voorstanders van Staatspensionneerlng in het district Schoterland vindt de candidatuur De Meeseer der Liberale Centrale Kies vereeniging geen onverdeelde instem ming. Een der afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneerlng over weegt zelfs die candidatuur openlijk te bestrijden. Die Bond heeft in den laatsten llld ln dit district druk sre- propsgeerd en met sucoes. Steeds werdon nieuwe afdeelingen opgericht en, zooals bijv. de Jongst opgerichte afdeelingen Heerenveen en Knijpe, ieder met ruim 100 leden. De heer H. Ch. Vegtel, lid van den Haagschen Gemeenteraad, heeft be dankt voor Kamercondidaturen ln de districten Den Briel en Hoorn. In de Dinsdag gehouden vergade ring der Liberale Kiesvereeniging te Enschedé werden als candidaten voor het district Enschedé genoemd on respectievelijk met 13, 6, 3 en 2 stem men op de candldatenlijst geplaatst de heeren mr. De Meester, K. Elout, mr. Ter Spill en mr. P. Rink. PROGRAM DER ANTI-REVOL. PARTIJ. Door de Anti-rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Leeuwar den is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De Anti-rev. Kiesvereeniging „Ne derland cm Oranje" te Leeuwarden, hare volle instemming betuigende met het verkiezingsprogram van Pa trimonium, zooals dit op de laatste jaarvergadering in Februari 1909 Is vastgesteld, overtuigd, dat alle daar in voorkomende punten behooren op genomen te worden in het program van actie onzer Anti-rev. partij, spreekt als hare meening uit, dat verzekering van de oude en invaliede arbeiders vóór de kiesrecht-quaestie gaat, en alzoo als punt 1 moet staan op het program van actie onzer Anti- rev. partij dringt het bestuur op tn dezen geest aan de deputaten-verga- dering te advisee ren." PRACTISCH ANARCHISME. Naar wij vernemen, is Dinsdag te Amsterdam, in verband met de ver spreiding der brochure „Practisch anarchisme", bij een zestal personen huiszoeking gedaan. Geen dezer per sonen behoort echter tot de bekende anarchisten. C.Tel.") GEDACHTENIS AAN GESNEUVEL DE LANDGENOOTEN. De „Z.-Afr. Post" meldt Op Woensdag 17 Maart is door den cousul-generaal Knobel de gedenk steen .ter gedachtenis aan de ln den jongsten oorlog gevallen Nederlan ders, overgedragen aan den kerke- raad der Hervormde Gemeente te Pre- toiia ln den oostelijken torenmuur an het nieuwe kerkgebouw, op den hoek van Du Toit- en Kerkstraat, is deze steen ingemetseld. Tot de plech tigheid waren alle Ministers, Trans- vaalscho en andere autoriteiten uit» genoodagd. AFGIFTE BEWIJS VAN ZEDELIJK GEDRAG. Naar aanleiding van de moeilijkhe den, ondervonden door personen, die eenmaal eene veroordeeling onder gangen, bij het zoeken van werk na hun ontslag en bij hunne pogingen, om een eervolle plaats in de maat schappij te herwinnen, heeft de Mi nister van Justitie zijn ambtgenoot van Birmenlandsche Zaken verzocht, te willen overwegen, of zou kunnen worden, bevorderd, dat daarin eene verbetering intrad, hetzij bestaande hierin, dat bewijzen van zedelijk ge drag door de burgemeesters voortaan slechts zouden worden afgegeven in do bil de Wet bepaalde gevallen, het zij althans daarin, dat de afgifte van zoodanige bewijzen betrekkelijk de personen, die zich gedurende de laatste drie jareui goed hebben gedra gen en die kennelijk geen gevaar op leveren voor de maatschappelijke orde en veiligheid, voortaan niet lan ger zou worden geweigerd op den zij het ook niet aangegeven grond, dat hunne namen in eonig strafregister voorkomen. VELDWACHTERS. Door den Minister van Binnenland- sche Zaken is aan de Commissarissen der Koningin een schrijven gebonden, inhoudende het verzoek hem te mel den of en, zoo ja, Ln welke ge mee hunner provincie de bezoldiging van de veldwachters, met inbegrip van de bijkomstige voordeelen aan hun ambt verbonden, onvoldoende is en welke maatregelen hunnerzijds of door Ged. Staten tegen toekenning van een te geringe bezoldiging zijn of zouden kunnen wordan genomen. DRANKTRACTATIES. Naar De Tijd mededeelt, heeft de R. K. Boerenbond te Wijlre in Lim burg de volgende motie aangenomen: De leden van den Boerenbond van Wijlre gehoord de uiteenzetting in de ver gadering v an 2ó Maart 1909 overtuigd, dat voor goed een einde moet komen aan de beruchte tracta- t.ies met drank vóór en op de verkie zingsdagen overtuigd, dat daartoe ook en voor al de goede wil der kiezer» zelf nood zakelijk is; willen in allen ernst, op die dagen niet meer getrac.ieerd zijn door of vanwege de candidaten, en zullen, zoo noodig, de lractaties niet meer aannemen, maar met verontwaardi ging afwijzen; vertrouwen, dat alle bonden, waar het wenschelijk is, eenzelfde besluit zullen nemen en oponbaar maken, en gaan over tol de orde van den dag. POGING TOT DOODSLAG. Gistermiddag is to Rotterdam naar het huis van bewaring overgebracht de kolen werker II., die Zondagmid dag een zeventienjarig meisje G. R., over de straat sleepte en haar in de Delfshavensche Schio trachtte te ver drinken. MENINGITIS. In een woning aan de Korte Baan- straat, te Rotterdam, heeft zich bij een 12-jarigen knaap een geval van besmettelijke meningitis voorgedaan. De knaap is dadelijk naar de barak ken vervoerd. SCHOOLARTSEN. Naar aanleiding van de bij de be raadslagingen in de Tweede Kamer der Sta ten-Gene raai over art. 56 van hoofdstuk V der Stoatabegrootlng voor 1909, door den lieer Aalberse aanbevolen richting In zake bestrij ding van de tuberculose heeft de Mi nister van Binnenlandsche Zaken de commissarissen der Koningin ver zocht, bij de gemeentebesturen te in- formeeren en hem daarna mede te doelen, of er In de gemeente een of meer schoolartsen zijn of weldra zul len worden aangesteld en zoo ja, a. hoeveel schoolartsen zijn aangesteld en sedert wanneer; b. of zij enkel voor de Openbare Scholen zijn aan gesteld; c. of zij zich uitsluitend aan hun taak als schoolartsen wijden; d. hoe groot hun bezoldiging is; e. wel ke hun bemoeiingen zijn en hoe die, ook in hun verhouding tot de onder wijzers zijn geregeld, alsmede welke in het algemeen de ervaringen zijn., die door en met het medisch school toezicht zijn opgedaan, in het bijzon der ook met betrekking tot de be strijding der tuberculose. BOND VOOR STAATS- PENSIONNEERING. In de maand Maart werden de vol gende nieuwe afdeelingen opgericht van den Bond voor Staatspensioïmee- ring12 in Friesland, 10 in Noord- Holland, 4 in Groningen, 13 ln Zee land, 2 in Drente, 2 in Gelderland, 1 in Overijsel, 1 ln Zuid-Holland, to taal 45. De Bond telt thans in totaal 308 afdeelingen met 30.000 leden en 70 aangesloten bonden met 26.000 le den. In 500.000 exemplaren zal door den Bond voor Staatspensionneerlng een eenvoudig gesteld manifest aan het Ned. volk worden verspreid. MONUMENT PROF. BIESTER- VELD. Naar de „Tel." verneemt, zal op het graf van wijlen prof. Biesterveld oen monument worden opgericht, vervaardigd in het atelier van den heer Brenning, te Amsterdam. DRAMATISCH TOONEEL IN EEN KINEMATOGRAAF. Sinds achttien maanden beweende mej. Laure Gendron te Parijs haar dochtertje Eugenie, een bloemen meisje van zestien lentes, die zekeren dag niet was thuisgekomen en van wie men sedert dien niets meer had gehoord. Zaterdagavond woonde mej. Gen dron met haar oudste dochter eene kinematografische voorstelling op den boulevard de la Vilelte bij. Plotseling, toen op het doek eenige tafereelen werden vertoond, getiteld: Feest te Sevilla, slaakte de ongeluk kige moeder een gil, in een der dan seressen had zij haar dochtertje her kend. Daar zij voortging met schreeuwen, wilde men haar verwijderen, doch zij gaf uitleggingen aan het publiek, dat er zeer door onder den indruk kwam. De directeur van de kinematograaf kon aan mej. Gendron slechts het adres opgeven van de firma, die hem de film geleverd had en met deze aan wijzing zal de moeder nu gaan trach ten haar vermist kind terug te vin den. HYGIëNE VAN DEN ZAK. Terwijl wij vooral bij verkoudheid, telkens een echoonen zakdoek ge bruiken, den gebruikten wellicht doen ontsmetten, dragen wij den zak, die de zakdoeken bergt, net zoo lang als het kleedingstuk zelf. Het reinigen der zakken heeft maar bij zeer weini gen plaats een enkele huisknecht borstelt de zakken ook uit. Hoe dik wijls zien we niet, dat ieen hoester in zijn zakdoek opgeeft en daarna dezen weer in zijn zak opbergt naast, op en bij allerlei andere ingrediënten, als portemonnaie, borstelles, poeder doosjes enz. Zooals bekend, is de ver scheidenheid van voorwerpen, die de kinderzak bergen kan, al zeer groot, en menig stuk speelgoed is lang en innig met een vuilen zakdoek in con tact geweest. Vooral bij hen, die veel vuldig verkouden zijn, influenza heb ben enz., is een regelmatig schoonma ken der zakken zeer gewenscht. Niet zelden krijgt iemand een nieuwen aanval van verkoudheid of influen za, doordat de zak de ziektekiemen weder overbrengt. Bacteriologische onderzoek in gen hierover zijn ons niet bekend, bewezen is het samenhangen dan ook nog niet, maar de mogelijk heid is o. i. groot. Losse zakken, zooals vrouwen diie weJ dragen, zijn, als ze voldoende gc- wasschen worden., van oen hygië nisch standpunt dan ook zeer aan te bevelen; de (iamestaschjes met wasch- baren binnenzak even-eens. Voor heeren, die soms 18 zakken ln jas, broek en vest dragen, zouden die los se zakken wel eenig bezwaar opleve ren. EEN TROON TE KOOP. Binnen enkele dagen zal Parijs het genoegen hebben een openbare ver- kooping bij te wonen, die zeker niet tot de alledaagsche behoort. Een Pa- rijsche meubelfabriek heeft nl. aan gekondigd, dat zij den troon, dien de keizer van de Sahara, de ongelukkige Jacques Lebaudy, indertijd bij haar besteld heeft wil verkoopen, wijl de besteller geweigerd heeft liet ding aan to nemen en te betalen. Deze troon heeft heelemaal de afmetingen van de Saharo-woestijn. Hij bestaat uit 3 dee len, heeft een middelbouw van twee en halve meter hoogte met een baldakijn en helblauw zijden plu che, verder een machtige zetel met antiek rundleder overtrokken. Aan beide zijden bevindt zich nog een kleine troon, die eveneens door een baldakijn gekroond ls en waarvan 1 doel zelfs den fabrikant niet geheel duidelijk geworden moet zijn, want beide „zijtronen" zijn nog niet geheel gereed. Aan den troon moest verder een trap bestaande uit vier treden en ven aard igd van onyx worden aan gebracht, doch deze heeft men niet uitgevoerd, daar de keizer der Saha ra later weer een onder plan uit dacht Dr. LEYDS OVER ZUID-AFRIKA. Dr. Leyds heeft zich, voor zijn ver- tre kuit Kaapstad, laten uitvragen door een vertegenwoordiger van Reu ter. Een overzicht van dit vraagge sprek vinden wij in „Ons Land" en vermelden er liet volgende uit: Wat den toestand van het land be trof zei dir. Leyds te meen en, dat het een groote verandering had onder gaan sedert hij laatst in Zuid-Afrika was, doch dat de verandering niet juist een verbetering was. Hij be schouwde, dat de steden te groot ge worden waren met het oog op de ge ringe landelijke bevolking. Dr. Leyds meende, dat de Transvaal niet aan het vooruitgaan was en dat de boe renbevolking over het algemeen ln 't land goed stand, vooral in den Vrij staat. Den toestand van de Transvaal met dien van 10 jaar geleden vergelijken de, zei hij niet te meenen, dat het thans beter af was dan toen. In vele opzichten had de Transvaal vooruit gang gemaakt, doch als 'n geheel was er geen vordering. De bevolking was nu niet zoo welvarend. Tien a 12 jaar geleden maakten de ingezetenen geld, doch nu wachtte Iedereen op betere tijden en klaagde. EEN DRAMA'. De zangeres Frieda Barthold van den stadsschouwburg te Ros tock is, terwijl zij zangonderricht gaf, door een vroegere geliefde van haar verloofde doodgeschoten. Tij dens de zangles meldde zich aan de woning der zangeres 'n onbekende jonge dame. Binnengelaten ontspon zich tusschen beide vrouwen 'n woor dentwist. Men hoorde een schot en een gil. De zangeres werd in een grooten bloedplas midden in het sa lon op den vloer gevonden. Zij stierf binnen weinige minuten. Een welge richt schot in 't hoofd had 'n eind aan haar Leven gemaakt. De bezoek ster was verdwenen, maar 't gelukte de politie haar te arresteeren, toen zij in dep sneltrein naar Berlijn wil de stappen. De revolver werd nog in haar bezit gevonden. Op 't politiebu reau bekende de arrestante haar mis daad. Zij was de 34-jarige dochter van een slotenmaker, Augusta Zobel. De reden van haar daad was ja- loerschheld. Zij had betrekkingen aangeknoopt met den koopman Wal- demar Koch, die beloofd had met haar te zullen trouwen. Maar Koch was sedert jaren verloofd met de 24- jarige Frieda Barthold, en liet op slot August© In den steek. Zij was naar Roötock gekomen om haar me dedingster te dooden, wanneer zij geen afstand van haar verloofde wil de doen. Met dit vaste voornemen be zield had zij een revolver gekocht, en toen Frieda haar verzoek weigerde, had zij de zangeres neergeschoten. Het slachtoffer was als kunstenares en als mensch zeer gezien. Zij zou de volgende week In haar geboorteplaats Stettin als zangeres optreden. De moordenares was een hoogmoedig en ijverzuchtig schepsel, dat vroeger reeds met zelfmoordplannen rondliep. DE SCHULDEN VAN DEN SERVI- SCHEN KROONPRINS. Een Fransche bankinstelling te Pa rijs, die wissels van prins George tot een aanzienlijk bedrag bezit, is van plan op de eigendommen van den zoon van koning Peter beslag te la ten leggen, zoodra het mocht blij ken, dat hij voor goed buitenlands zal moeten blijven. Men verwacht echter, dat koning Peter de verplichtingen zal nakomen en dat ook prins Alex ander van zijn inkomsten als kroon prins een bedrag voor dit doel zal aanwijzen. Het bedrag der gezamenlijke schul den van den afgedankten kroonprins moet in de 390.000 gulden loopem. OOK EEN KRITIEK! In een Duitsche universiteitsstad zegt een professor, dde Lezingen houdt over krankzinnigheid en de daarmede verbonden verschijnselen, in een toespraak tot de studenten let terlijk het volgende: „Mijne heerenl De belangrijkste ge beurtenissen van den tijd spiegelen zich steeds af in de waanvoorstellin gen van onze zieken. Wij psychiaters weten steeds, wie de populairste en meest betee kenen de mannen van on zen tijd zijn, allen maar reeds, om dat een groot aantal geesteszieken zich inbeelden, dat zij die groote mannen zijn. Zoo liepen vroeger in onze klinieken honderden BLsmarcks rond, die allen meenden de daden van dien geweldigen staatsman vol bracht te hebben. Thans, daarentegen mijne heeren, is onder onze krankzin nigen geen enkele Duitsche staats man te vinden. Te Berlijn worden kinematograaf- beelden ln de natuurlijke kleuren vertoond. Men neemt in plaats van één serie twee seriën beelden te ge lijk op, de eene door een rood, de an dere door een groen filter. Bij den af druk wordt hetzelfde procédé gevolgd zoodat men beelden krijgt in rood en Ln groen. Afwisselend in de kinemato graaf geplaatst, geven deze verschil lend gekleurde beelden door de snelle opvolging den indruk van een bew gende vooretelling in de natuurlijke kleuren. Het procédé ls nog vrij primitief. De ontwikkeling er van hangt af van het nog gevoeliger maken der films, zoo dat de rotatie der kinematograaf- beelden sneller kan geschieden. Gouden Jubllé. Den 13en April a.s. zal het echt paar Van den Boogaard t, wonende Drossestraat, zijn vijftigjarig huwe lijksfeest herdenken. Jubllé. Heden herdacht de heer H. Meute den dag waarop hij vóór 25 jaren bij den post- en telegraafdienst als bestel ler in dienst trad. Na eerst langen tijd te O verveen ln betrekking te zijn geweest, werd hij naar Haarlem over geplaatst. Steeds vervulde hij zijn dienst met loffelijke toewijding en tot groote tevredenheid van zijn su perieuren. Door zijn collega's werd hem een fraaie regulateur-klok ten geschenke gegeven. Na de eerste be stelling had hij 't verdere van den dag vrij. Gisteren herdacht de heer C. van Orden, kete'maker aim Ie Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de maatschappij in dienst trad. Namens de kameraden werd den jubilaris een fraai horloge aangeboden, terwijl door lien tevens zorg gedragen was voor een vrijen dag, zoodat hij dezen in hulsel ij ken kring kou doorbren gen. Diefstal. Gisterenmiddag heeft men, terwijl de deur even open stond en de vrouw achter aan 't werk was, in de Begij- nesteeg uit de voorkamer een stel nieuwe gordijnen ontvreemd. Des avonds bemerkte de vrouw pas <len diefstal. Van het gebeurde is bij de politie aangifte EEN PAARD EN WAGEN GESTOLEN 12 Februari was het marktdag in Haarlem Boer K. van Haarlemmermeer ging met paard en kar naar de „stad". '8 Avonds keerde hij langs den Spleringerweg naar huis terug, in gezelschap van een dorpsgenoot. Beiden waren meer dan half dronken en 't is algemeen bekend in dron kenschap doet men rare zaken t K. beweerde, dat zijn dorpsge noot hem onderweg van de kar ge gooid heeft, en daarna alleen met de gestolen kar en paard is doorgere den. Het verhaal van den dorpsgenoot was heel anders. Hij zei, dat K. hem paard en kar verkocht had voor... 101 gulden. Later was IC. met een bebloed gezicht thuis gekomen. Zijn vrouw dacht„dat is weer mis". Even te voren had ze den dorpsgenoot met hun paard en kar voorbij zien rijden feiten om een voldoende conclusie te trekken, vooral waar haar man veel misbruik maakt van sterken drank. De vrouw snelde op haar kousen naar de woning van den dorpsgenoot. Ze werd daar niet vriendelijk ont vangen. De dorpsgenoot zei ik geef de kar en het paard niet over, ik heb 't gekocht. Ik geef 't voor geen 25 gulden voor 50 gulden kan je liet krijgen. Later is IC. er op afgegaan. Ook hij had niet veel succes. De dorpsge noot moest 25 gulden rouwkoop heb ben, die IC. hem don ook gaf, na ze bij een buur geleend te hebben. Heden stond de dorpsgenoot te recht voor mishandeling van K. en den diefstal van de kar en het paard. Beklaagde ontkende ook nu. Hij beweerde, dat K. in dronkenschap van de kar gevallen is, nadat de koop had plaats gehad. PresidentEn was er ook al be taald Beklaagde Neen, ik had geen geld, maar IC. zei, dat dit wel in orde zou komen. Er werden evenwel eenige getui gen gehoord, die voor den dorpsge noot bezwarende verklaringen afleg den. Een vrouw had o. m. gezien, dat beklaagde IC. van den wagen ge gooid had. K. hield als getuige vol, dat hij den wagen en het paard niet verkocht had. Hij kon er niet buiten, zoodat er ook heelemaal geen reden voor den verkoop was. Het Openbaar Ministerie eischte te gen den dorpsgenoot wegens mishan deling en diefstal zes maanden ge vangenisstraf. UITSPRAKEN. C. J., loopknecht te Haarlem, dief stal, ter beschikking van de Re-g ea ring gesteld. W. van der Z., zonder beroep, te Lisse, diefstal, f 20 boete of twaalf dagen plaatsing in eene tuchtschool. C. H., zonder beroep, J. W. IC., zonder beroep, W. de J., los werkman allen te Haarlem, diefstal, de eerste f 10 boete of veertien dagen plaatsing in eene tuchtschool, de tweede ter beschikking van de Regeering ge steld de derde vier maanden gevan genisstraf A. B., los werkman, en A. G„ los werkman, beiden te Haarlem, dief stal, ieder een maand gevangeuis- J. J. V., bloemistknecht te Hille- gom, diefstal, een nader onderzoek gelast. G. P., koopman ln fruit te Haar lem, mishandeling ambtenaar, een maand gevangenisstraf. G. B„ varkensslagex te Schoten, appèl overtreding Hinderwet, f 5 boe te of vijf dagen hechtenis. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een postduif, bij J. v. d. Landen, Kenaustraat 14. Een ledige portemonnaie, bij E. Fenger, Houtmarkt 59. Een bril i nétui, bij H. v. d. Steeg( Roosveldstraat 21. Een taschje, inhoudende twee zak doeken, een gouden ring en een arm bandje, bij E. London, Nassaustr. 25, Een gummibal aan het politiebu- reau. Een hondenmuilkorf, bij H. v. Zut- phen, de Clercqstraat 113. Een wagenmoer, bij P. Mooljman, Tulpenstraat 45 rood. Aangifte is gedaan van het varlle- in van een zilveren armband, waar aan drie bedelstukjes. HET GRIEKSCHE MINISTERIE. ATHENE, 31 Maart. (Reuter). In dé Kamer deelde de minister-president Theotokis mede, dat het kabinet zijn ontslag heeft ingediend. Hij verzocht den voorzitter de zittingen te verda gen, totdat de crisis zal zijn opgelost. DE CRISIS IN DEN BALKAN. .BELGRADO, 31 Maart. (Reuter). De president van den ministerraad verklaart, dat alle berichten omtrent den aanstaanden afstand van de dy nastie Karageorgewltsj van allen grond ontbloot zijn. De voorwaarden, door de mogend heden aan Servië opgelegd ten aan zien van de verklaring, die dat land aan Oostenrijk moest doen, hebben op de Skoepsjtina een werkelijk ver pletterenden indruk gemaakt. IiET „RIJKSLUCHTSCHIP". MUNCHEN, 1 April. (Reuter). Het Rijksluchtschip kwam precies negen uur boven de Theresienhöhe en voer de daar eenige bewegingen uit, naar boven, naar beneden, heen én weer, en keerde toen terug naar de stad. Een dichte menigte was op de There» sienhöhe bijeen. De prins-regent Luipold, prins Lud- wig en de overige leden van het ko ninklijk huis wachtten in het be stuursgebouw van het tentoonstel- lings-park op Theresienhöhe de komst van het luchtschip af. ONGEREGELDHEDEN. IIAZEBROECK, 31 Maart. (Reuter). Arbeiders van de weverijen deden een aanval op het huis van een werk man, die op de zwarte lijst was ge plaatst, omdat hij op verboden weef getouwen had gewerkt, en plunder den dat geheel leeg. Daarna had een botsing plaats met gendarmes, van welke een groot ann« al door steenworpen werden ge kwetst. Vijf personen werden in hech tenis genomen. BRAND IN EEN GEVANGENIS. LEAVENWORTH (KANSAS), 31 Maart. (Reuter). De militaire staats gevangenis Ls afgebrand. Door de troepen werd een cordon getrokken om de brandehde gebouwen en de gevangenen, onder wie velen van ge vaarlijk karakter waren, werden ge waarschuwd, dat ze doodgeschoten zouden worden, indien ze trachtten te ontsnappen. Toen de deuren der cellen werden geopend, zagen de ge vangenen de in den aanslag gebrach te geweren der soldaten op zich ge richt. Zij marcheerden toen bedaard naar een omheining, waarbinnen zij onder strenge bewaking staan. Men gelooft, dat geen enkele ontsnapt, noch omgekomen is. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 1 April, medegedeeld door LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT waS Nederl. Certificaten 763/8, 90 3/8, Rus sen 87 3/4-8, Hope's 941/2. TABAKSAANDEELEN in reactie. Bindjey 1131/2, Deli 468, Medan 273, Nieuwe Asahan 79, Rotterdam Delf 395, Senembah 414. De AMERIKAANSCHE MARKT opende vast. Atchison 107, Denver 47, Erie 29 7/8. Kansas 46 1/2 en 73 3/4, Missouri 42 5/8, Rock Island 24 7/8, Southern Railway 26 3/8, Union Pacific 186, Wabash 18 1/2, Steels 49. CULTUURWAARDEN aangeboden. Vorstenlanden 145 1/2146 1/4, Res- contre Ned. Handels Mij. 173 11/16. PETROLEUM AANDEELEN vast: Koninklijke 400J, Moeara Enim 178, Sumatra Palembang 150. MUNAANDEELEN zeer vast: Keta- hoens 2058, Great Cober 88. Pref. Ketahoens 329—34. HAARLEM. ONDERTROUWD April 1. A. J. Raasveldt en C. Kuijk. GETROUWD R. Hoogland eu K. Geerke. BEVALLEN Maart 31. M. Vogelzang—Koende- rink, z.C. H. Blonk—v. d. Wilden berg, z.April 1. A. v. MelsenNie mann, d. OVERLEDEN Maart 30. II. v. Niel, 23 j., Groote Houtstraat. BENNEBROEK. BEVALLEN: Grietje v. d. Veldde Jong, d. Uit Athene wordt bericht, dat de koning en koningin van Engeland met prinses Victoria in den loop der maand April een officeel bezoek zui len brengen aan het Grieksche Hof, Van Athene zal het koninklijk paaf zich naar Korfoe begeven, waar een samenkomst met keizer Wilhelm zal plaats hebben. Er hebben dezer dagen te Praag en in verschillende andere steden van Bohemen huiszoekingen plaats gehad bij nationale socialisten en tengevol ge daarvan zijn een aantal pereonen ln hechtenis genomen. Dit optreden der justitie staat U)

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2