HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLADv In stormachtige Tijden. Onze Lachhoek Binnenland FEUILLETON DONDERDAG t APRIL 1909 OM ONS HEEN No. 807. Dure lappen op een oude Jas Toen bij de regeling van ons mid delbaar onderwijs besloten werd om het oude gebouw vam de Hoogere 'Burgersehool tn de Jacobijnestraat te bestemmen voor den nieuw te stichten 3-jarigen cursus en den twee- Jarigen handelscursus, heb ik een oogenblik gedacht aan de wisseling der dingen op dit ondermaansche in korten ti'd. Nog maar een jaar van te Voren was een nieuw en kostbaar ge bouw voor de H. B. S. met 5-jarigen cursus gezet, omdat liet oude in het geheel niet meer bruikbaar wps. Zoo vijandig was destijds de stemming aan de lokalen in de jacobijnestraat, 'dat men er liefst geen enkelen leer ling 'in had willen achterlaten. Dit was helaas niet mogelijk. Meer 'dan honderd leerlingen konden in het prachtige, nieuwe gebouw geen oiiaerkomon vinden en bij de keus van de beklogenswaardigen, die in het oude huis moesten achterblijven, beging men bovendien nog de fout, 'om daarin de derde klasse C. te la ten, gevormd door jongelui, die eind- or derwijs ontvangen en dus in de gunstigst mogelijke omstandigheden moesten verkeeren, terwijl bijvoor- beeld in werkelijkheid het onderwijs in dc natuurkunde door de afwezig- hsi l van hulpmiddelen, er nagenoeg niet gegeven kan worden. Maar dit in "t voorbijgaan. De hoofdzaak is, dat toen men eenmaal da oude school weer half bevolkt ba l opeens de lokalen zoo slecht niet meer schenen, zooals wij allen wel eens blij verrast zijn over het uitzien van een oude jas, die we in lang niet gedragen hebben, hoewel een paar dagen later alle vlekken en kreuken ons weer in 't oog gevallen zijn. Vandaar, dat ik glimlachte, toen do afgekeurde kavalje in de Jacobij nestraat werd bestemd voor de groot- sciie taak, om zoowel den nieuwen 8-jarigen cursus, als den handels cursus en zelfs de Burgeravondschool te huisvesten. Weliswaav het werd er dadelijk bij gezegd met eene verbouwing. En dat destijds' de huis- vesting-quaostie niet of bijna niet be sproken is, lag natuurlijk alleen aan de omstandigheid, dat de wijze van verbouwing nog niet bekend was. Misschien voor een gedeelte ook wel hieraan, dat in de plannen tot reor ganisatie het anderwijs als van zelf mee- dan het gebouw de aandacht s,ok. Anders had men. wellicht al dade lijk de aandacht gevestigd op de om standigheid, dat de standplaats van de school in de Jacobijnestraat niet gelukkig is. Ze raakte in den loop van de jaren omringd door andere scholen, een vlak naast haar en twee andere in de Stoofsteeg, die uit den aard van de zaak gelijke iedere school haar geluiden voortbrengen. Nie mand die zoekt naar de grootst mo gelijke stilte en rust bij het onder wijs, zal dan ook een school naast een. andere school gaan bouwen. Vooral niet in een straat, waar, naar mij verzekerd is, op sommige uren van den dag een hinderlijk gerij kan wezen. Evenwel, de gemeente is niet rijk. liet is dus te begrijpen, dat het dage- lijksch bestuur, begeerig naar zuinig heid, het oude gebouw zoo productief mogelijk wenschte te maken en zich er in schikte om door verbouwing nieuwe lappen te zetten op een oude jas. Maar zal, zoo mogen we dan toch ook vragen, deze jas aan al de nieu we bewoners gelijkelijk passen Is het inderdaad den gemeentelijken bouwmeester gelukt, van een uitge woond gebouw, indertijd saamgelapt uit een school en een woonhuis, een ware hokkenverzameling, iets te construeeren, dat aan vrij uiteen- Joopende eischen zal voldoen Ik vraag maar, want de teekening heb ik niet gezien, maar welke hooge ge dachte Ik ook heb van de bouwkunst onzer chefs van de afdeeling Publieke Werken, het schijnt mij een buiten gewoon zware taak, om een dag school goed en gemakkelijk te huis vesten in hetzelfde gebouw, waarin esn avondschool wordt ondea'ge- bracht. Den een of den ander moet toch de jas aan de armsgaten wel knellen of te wijd zijn. En ik heb dan ook al vernomen, dat niet alle onder- wijs-autoriteiten ingenomen zijn met de gelegenheid, die in de plannen tot verbouwing» aan het teekenonder- wijs van de Burgeravondschool ie In geruimd Als leek blijf ik daar buiten, en breng de opmerking maar over, zoo als ze mij gemaakt is. Iets anders valt wel ouder het bereik der beschou wing van den desonkundige, en dat is, dat het plan tot verbouwing is op gemaakt zonder het advies en de medewerking van den onderwijsman; die de II. B. S. met 3-jarigen cursus en den. daarop volgenden handels- cursus zal hebben te besturen. Deze benoeming is nog niét gedaan. De nieuwe directeur van deze dubbele school zal, na de vroegere misluk king van den 3-jarigen cursus, zoo veel omzichtigheid en tact noodig 'rebben om haar het succes te ver zekeren dat zij verdient, dat hij zeer stellig medezeggenschap had moeten» hchhen in de wijze, waarop zijne school zou worden ingericht. Het is mogelijk, dat hiervoor geen tijd was, wilde men de nieuwe school met September openen, maar dan fiad men öf de benoeming kunnen bespoe digen, óf hét hooge woord moet er dan maar uit de opening nog een jaar uitstellen. Hoe hartelijk ik ook spoedige afhandeling van zaken toe juichen wil, in zaken als deze kan haastige spoed wel eens minder goed wezen. Laat ons niet vergeten, dat de ver bouwing berekend is op een bedrag van ƒ68.000. Geen klein sommetje, zou ik zeggen. Het midden tussclien een geheel nieuwe school en een geringe verbouwing. Waren we daarmee van alles af, dan zou men er nog in kun nen berusten, maar zonder de plan nen gezien te hebben, durf ik het te gendeel veronderstellen. Het is nog nooit vertoond, dat met nieuwe lap pen op een oude jas een onberispelijk kleedIngstuk werd verkregen. Wie uit zuinigheid voor nieuwbouw te rugschrikte en tot verbouw van zijn oude woning besloot, zal mij toege ven. dat hij daarover bij slot van rekening nimmer verrukt is geweest. Lapwerk was en bleef het. Als dat zoo is en ik geloof, dat ook B. en W. het niet zullen tegenspre ken, dan is het de vraag, of het niet verstandiger zou zijn, geen groote som uit te geven, maar het oude ge bouw In de Jacobijnestraat voor eai- keie duizende guldens de hoogst noo- dige opknapping te geven, alleen den 3-jarigen cursus en den handelscur sus daarin onder te brengen en de burgeravondschool voorloopig te la ten waar zij is, in de Nassaulaan. Ik weet wel, dat deze avondschool gebrek heeft aan ruimte, maar nu op den duur de leerlingen van de ambachts- hool daarop niet meer zullen wor den toegelaten, wordt de groote uit zetting van de laatste jaren allicht wat tegengegaan en kan men zich nog een tijd lang blijven behelpen. In afwachting van wat de tijd zal bron gen. We moeten toch niet ver geten, dat binnen enkele jaren er nog wel meer ruimte in onze openbare lagere scholen komen kan, dan die zich nu reeds begint aan te kondi gen. We weten, dat school No. 11 aan de Ged. Oude Gracht bezig i® weg te smelten en we kunnen er zeker van zijn, dat het daarbij niet blijven zal. Er is lang niet meer zooveel aan- viaag tot plaatsing op de openbare lagere scholen als eenige jaren gele den. het aantal bijzondere scholen wordt voortdurend grooter en zoo is het volstrekt niet ondenkbaar, dat binnen weinige jaren nog een andore stadsschool leeggeloopen zal zijn, en beschikbaar komt voor de tweede op leidingsschool, die nu in het gebouw aan de Nassaulaan te bekrompen en In deels donkere lokalen is gehuis vest. Wanneer dat gebeurde, zou de Burgeravondschool het heele gebouw tn beslag kunnen nemen. Dan zou men ook weten, welke vlucht de 3-jarige H. B. S. stond te nemen en nog altijd, maar dan met dc voorlichting van den directeur, kunnen beslissen welken kant men zou hebben te gaan verbouwen of een nieuwe school stichten, zij het dan ook op bescheidener wijs dan die voor den 5-jarigen cursus. Ik wil dus maar zeggen, dat de Raad rich op de voorgestelde, dure verbouwing nog wel eens duchtig be raden mag. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht OM DEN SERVISCHEN TROON. Over het aftreden van den kroon prins George hangt nog een geheim zinnige sluier. De verhalen over het mishandelen van een paleis-bediende moeten overdreven of onwaar, al thans geen reden zijn voor dit besluit van George. Waarom ging hij dan heen „Men" veronderstelt, dat de koning hem gedwongen heeft, om ai to tre den, om in hem die 't hoofd der oorlogspartij was een „zondebok" te hebben voor de plotselinge vrede lievendheid van Servië. Onmogelijk is dit niet... Maar met deze af stands-verklaring is de zaak niet van de baan 't Servische volk blijkt met den gang van zaken geen genoegen te ne men. Er komt een sterke stxooming om ook den koning zelf tot heengaan te dwingen. Voor hen, die zoo'n volksbeweging onmogelijk achten, is 't goed zich 't somber einde van het vorige Servische koningspaar te her inneren.... Wanneer koning Peter thans zou heengaan, was prins Alexander aan gewezen om hern op te volgen, maar deze is nog minderjarig, zoodat men weer tot 't voor Servië zoo noodlottig gebleken regentschap zou moeten vervallen. Ook daarin heeft men in Servië geen lust. De crisis bedreigt dan ook de gehee- le Servische dynastie. Reeds worden namen genoemd voor een nieuwen koningo. a. de broeder van den koning van Enge land. Maar of een vreemde prins 't zal wagen, om den wankelenden troon van Servië te aanvaarden'?... De militaire partij maakt plannen voor een grootsche huldebetooging ter eei'e van prins George. De prins ontving een deputatie van het natio nale comité en hield een toespraak, waarin hij de politieke redenen voor zijn afstand uiteenzette, en zeide voor de aanstaande wijzigingen In het lot van Servië niet de verant woordelijkheid te kunnen of willen dragen en daarom liever heen te gaan. Nu wordt verondersteld, dat de mi litaire partij een paleis revolutie zal uitlokken, om koning Peter af te zet ten, en prins George tot koning uit te roepen. Wie weet.... Nu is er door den afstand van George al een kabinetscrisis. In den ministerraad ontstond geschil ovor de vraag of de groote Skoepsjtina dat is een vergadering opzettelijk daarvoor gekozen van afgevaardig den in dubbelen getale moet bij eenkomen om den afstand van prins George goed te keurende minister van justitie achtte dit noodzakelijk. Andere ministers achtten dit on- noodig, waarop de minister van jus titie verklaarde, in dit besluit een schending der grondwet te zien, en zijn ontslag te vragen. Veertien steden in Servië hebben telegrafisch aangedrongen op het bij eenroepen der groote Skoepsjtina maar koning Peter is daar tegen. In 1358 lieeft de groote Skoepsjtina zijn vuder vervallen verklaard van den troon en de geheele dynastie verban nen. De Koning wil een herhaling daarvan voorkomen. Liever wil hij vrijwillig de regeering neerleggen, dan opnieuw een verbanningsbesluit uitlokken.... Er hangen weer duistere wolken bo ven Servië....- SERVIë STRIJKT DE VLAG VOOR T O.-II. RIJK. 't Is gebeurd, maar. met ontzet tend veel tegenzin De Servische Ka mer (Skoepstjina noemt men haar) hééft gisterochtend twee-en-een-half u ui- geheim vergaderd en al is tot op heden niet hekend, wat de volksverte genwoordigers gepraat hebben, de so bere mededeel ing, dat de besprekin gen zeer levendig waren, zegt reeds veelDe minister van buiten- landscho zaken las de nota (door de mogendheden voor Servië opgesteld) voor, onder een doodelijke stilte. Daarop werd de zitting opgeheven. Die „doodelijke stilte" beteekent veel voor do rumoerige Skoepstjina De Serviërg hebben dus de bittere pil geslikt. Nog gisteren heeft de Ser vische gezant te Weenen de nota aan den Oostenrijkschen minister van buitenlandsche zaken, baron Aehren- thal, ter hand gesteld. Servië is dus gehoorzaam aan de mogendheden verklaart openlijk, dat de annexatie van Bosnië en Herzegowina óók voor Servië een afgedane zaak is, en gaat zich ontwapenen. Een volkomen onderwerping aan de Donau-monarchie. Nu kunnen Servië en 't O.-H. rijk samen in onderhandeling treden over de economische voordeelen aan het land van koning Peter toe te kennen. Misschien zal dit voor Servië nog meevallen 1 Baron Aehrenthal als triomfator wil mild zijn. Hij heeft aan de gezan ten den mogendheden meegedeeld, dat Oostenrijk-Hongarije geenerlei pressie op Servië zal uitoefenen en aan do normale ontwikkeling van het Servisclie leger geen bezwaren in den weg zal leggen, en ook de formoe- le verzekering gegeven, dat Oosten rijk-Hongarije niet het plan heeft Servië aan te vallen, wanneer dit land zich zal ontwapenen. Servie hoopt dus op een genadig vonnis 1 HET DUITSCHE REGEERINGS- BLOK NIET GESPRONGEN We zetten er nu weer een vraagte ken achter. Eigenlijk weet men in Duitschland zelf niet, of 't „blok" nog bestaat of reeds dood is. Ligt t op sterven? is 't schijndood? zal 'tde crisis te boven komen Officieel dood ig 't evenwel nog nietDe conservatieven hebben Dins dag in de vergadering van den Rijks dag gezegd, dat de verkiaxing van hun partij-genoot Normann (de offi cieels opzegging van 't „blok") ver keerd is uitgelegd. Na deze mededee- ling kwam er een gescherm met groo te Woorden. Hun woordvoerder ba ron von Richthofer zei„Het is niet wnn-, dat wij gezegd hebben, dat wij het blok uiteen willen laten spatten. Het is niet waar, dat wij gezegd heb ben, dat wij de heele financieele her vorming met het centrum willen vol voeren. Wij hebben alleen gezegd, dat wij de meerderheid moeten vinden, met wien en waar ook. Ik kan alleen zeggen en daarmee wil ik eindigen Het vaderland gaat ons niet alleen boven de partij, maar ook boven de part ij-constellatie". Bijzonder duidelijk is dit niet; er is alles en niets uit te Lezen Von Bülow hield een mooie lofrede op 't „blok", 't „Blok" van heden is zoo mooi, dot 't niet dood mag gaan... ,,'t Is een levende macht in de poli tiek. De gedachte, die tot oprichting van ,,'t blok" leidde door verzach ting van <le tegenstellingen tusschen de partijen, de beste krachten van de conservatieven en liberalen, die el kander sedert lang en dikwijls in een zeer onvruchtbaren strijd bestreden hadden, te verbinden en zoodoende vruchtbaar te maken heeft nu nog haar kracht. Er bestaan tusschen de partijen tegenstellingen, dat wist ik al bij de geboorte van 't „lilok", maai de gedachte, die aan 't „blok" ten grondslag ligt, is toch gezond en zij heeft naar mijne overtuiging in het land een te vasten wortel geschoten dan dat zij door tijdelijke moeilijk heden verstikt zou kunnen worden." Von Bülow heeft veel succes met deze rede gehad; herhaaldelijk werd hij toegejuicht. Maar wat nu Over eenige dagen gaan de heexen met Paaschvacantie. Dan komen ze terug in den zomer, en als 't zoo warm is in 't vergaderlokaal, lokt de frissche lucht naar buiten.... In zoo n vergadering is er altijd zucht naar eensgezindheid, om de vergadering' zoo kort mogelijk te laten duren. Dan over en weer wat toegeven met de lie lastingvoorstellen en.... 't „blok" ls gered. Maar.... 't kan ook anders loopen 1 KABINETSCRISISSEN. Natuurlijk in Portugal't Ministe rie Cornpos de Henriquez heeft, na de rumoerige zittingen der Cortes, maar ontslag gevraagd. De volksvertegen woordiging is evenwel niet ontbon den eerst wil men 1 zoo probeeren. Nu is Beirao bezig om een nieuw ka binet te vormen. De andere kabinetscrisis is in Hon garije. Ook dit is natuurlijk De coalitie der partijen, waaruit het Kabinet Wekerle is ontstaan, wil uiteengaan tengevolge van meenings- verschillen over de bankquaestie. Ook 't Grieksche ministerie heeft ontslag gevraagd. DE VLOOTPANIEK IN ENGELAND. Men gaat al volksvergaderingen houden, waarin moties worden aan genomen, om nog meer „Dread noughts" te bouwen. Op een Londensche meeting werd door de geestdriftig gestemde menig te de onmiddellijke aanbouw ge- eischt van acht „Dreadnoughts". Een herhaling van de vroeger door den beer Balfour te berde gebrachte argu menten werd stormachtig toege juicht, Een motie werd aangenomen, voorgesteld door lord Rothschild, waarin financieele hulp werd toege zegd, teneinde een uitgebreider vloot- program tot stand te kunnen brengen. Naar de ontwapening?? DE CASTRO-KLUCHT. De regeering van Venezuela is nu zoo op de komst van Castro gesteld, dat zij aan den gouverneur van Tri nidad (waar Castro eerst zou landen) gevraagd heeft, hem daar niet aan te nemen, zoodat hij naar Venezuela moet komen. Waarom Om hem te bejubelen of in de ge vangenis te stoppen We zullen afwachten. MIJNWET IN BELGIë. De Belgische Kamer heeft de eer ste lezing van het wetsvoorstel op den arbeidsduur in de mijnen geëin digd. Overeenkomstig den wensch der regeering heeft de Kamer na eenig loven en bieden vastgesteld, dat do wet in werking zal treden een jaar na hare afkondiging. Het maximum van 9 werkuren zal echter pas ingaan 1 Januari 1912. Van het oogenblik dei- in werking treding tot 1 Januari 1912 zal de maximum-werkdag van 91/2 uur gelden. Heden (Donderdag), zal de tweede stemming over het wetsont werp plaats hebben. DE VEREENIGING VAN ZUID-AFRIKA. De parlementen van de verschillen de Zuid-Afrikaansche koloniën zijn in buitengewone zitting bijeengekomen ter behandeling van de ontworpen grondwet voor een vereenigd Zuid- Afrika. De premiers der koloniën hebben verleden week te Bloemfon tein een samenspreking gehouden, waar besloten is, dat in deze zitting niet over het voorgelegde grondwet- ontwerp zal worden gestemd. Het zal alleen punt voor punt worden behan deld, voorts zal worden beraadslaagd over' de wenschelijkheid van aan te brengen wijzigingen, en daarna zal de zitting worden verdaagd. Het con gres voor nauwere aansluiting komt dan opnieuw bijeen, om kennis te ne men van de uitgesproken wenschelijk- heden en het definitieve ontwerp vast te stellen. Dit ontwerp zal ver volgens in een nieuwe vergadering der parlementen in stemming worden gebracht. Men rekent, dat de parlementen in April met de bespreking van het ont werp gereed zullen komen, het con gres komt dan in Mei opnieuw bij een, de stemming over het definitie ve voorstel wordt gehouden in Juni en dan zou bij Act of Parliament in Juli de eenheid van Zuid-Afrika kun nen worden afgekondigd. Nader wordt uit Bloemfontein ge meld, dat de wetgevende vergadering van de Oranje-rivierkolonie (Oranje Vrijstaat) met algemeene stemmen de motie van den eersten minister tot goedkeuring van de grondwet heeft aangenomen, maar zich voorbehoudt amendementen in overweging te ne men. IN- EN UITVAL. Het «s gebeurd met Minister I!., schrijft het „Handelsblad", die, de zer dagen van de hoofdstad naar de hofstad reizende, >'n Haarlem zij» hoofd uit het portierraampje stak, om van den krantenjongen wat luchtige lectuur te koopen. Hij riep „Hé, Ako Is de nieuwe „Prins" er al En die kwajongen antwoordt „Nee, nog nietDaar zult u nog een week of wat op moeten wach ten AARDIGE TERECHTWIJZING. Een meneer, die een erg grooteö neus had, moest daar op straat dik- wijls over hooren. 't Onbeschaanulste was echter een jong meisje, dat kalm vlak voor hem bleef staan, en met. alle opmerkzaamheid 't gezichtssie- raad beschouwde. De heer bleef óók' staan, nam zijn neus tusschen vin ger en duim, duwde hem iets op zij, en zei toen bedaard Kunt u nu voorbij, juffrouw? Zij kreeg een kleur, en liep door! BEWEZEN. Een ruime zaal was gebouwd en men had den architect opgedragen, vooral te zorgen voor de noodige nood-uitgangen, opdat zij bij brand gevaar. ten spoedigste zou zijn ont ruimd. Toen zij voltooid was, meende het bestuur te moeten betwijfelen, dat dit zou kunDen geschieden in hoog stens 6 minuten, zooals de bouwheer verzekerd had. Dan zal ik het u bewijzen, bij de eerste gelegenheid de beste I had hij Ja, maar geen valsch alarm had de president geantwoord. Die proef zou te gevaarlijk wor den 1 had de secretaris beaamd. Laat mij maar begaan, was al, wat de architect verder gezegd had. Aan het slot van eene lezing, door hem zelf in de nieuwe zaal gehouden, deelde do redenaar nu mede, dat zoo dadelijk eene collecte onder de geach te toehoorders zou worden gehouden, en in minder dan 4 minuten was de zaal leeg. EEN BEDELAARSWEEKBLAD. Alles heeft tegenwoordig zijn or gaan, ook de bedelaar. En waarom niet? Ook bedelen is eene kunst. En zoo verschijnt er een weekblad voor H.H., bedelaars te Parijs, uitsluitend be stemd voor de „Vakvereeniging". Met politiek of kunst houdt het zich natuurlijk niet bezig, maar het geeft mededeelingen, voor den beroepsge- noot van waarde. Tevens, dat spreekt vanzelf, advertentiénmeermalen wordt de zaak overgedaan, wanneer de gelukkige bedelaar „binnen" is. De prijs van elk nummer is 20 een- times; voor een armen bedelaar be trekkelijk hoog. Men vindt in het blad aanwijzingen die voor de heeren van waarde kun nen zijn beschouwingen over de on gelijke verdeeling van aardschc goe deren en vooral ook locale bijzonder heden. Annonces van den volgenden in houd worden aangetroffen „Ter overname aangeboden Een welbeklante bedelaarswijk voor eene opbrengst van 120 francs in de week wordt ingestaan." Of wel „Wordt gevraagd: Een blinde, die wat op de fluit kan spelen, om voor rekening van den steller dezer advertentie uit bedelen te gaan." „Gezocht wordt een lamme voor een bezochte bad plaats; gegadigden, die den rechter arm missen, genieten de voorkeur." „Te koop Een goed gedresseerde bedelaars, hond." HOFBERICHTEN. H. M. do Koningin-Moeder met ge volg bracht gister een bezoek aan de onderlinge tentoonstelling (le ter mijn) van „Pulchri Studio", in het Genootschapsgebouw in het Voorhout te 's-Gravenhage gehouden. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens heden een bezoek te brengen aan het lïestedelingenhuis van het burgerlijk armbestuur in het West einde te 's-Gravenhage. Naar liet Engelsch, door Barones Orczy. 41) Eu jij, burger Merlin, vroeg Lenoir, wil jij al je krachten in spannen, om de republiek van zoo'n verrader te bevrijden Mijn. diensten voor de zaak van onze groote republiek zijn te goed bekend begon Merlin. Maar Lenoir viel hem ongeduldig w de redfl. Parbleu I wij hebben nu geen tijd, om naar je welsprekendheid te luisteren. Wij weten allen, dat je een domheid begaan hebt, en dat de republiek weinig geeft om dat deel van haar zonen, dat blunders maakt, piaar omdat je nog minister van Jus titie bent, heeft het Fransche volk je nog noodig om andere verra- wïillaai' de .sutflotine te brengen. Hij sprak dien laats ten volzin lang haam en veelbeteekenend uit, mèt na druk op het woord „ander e", als of hij zijn geheele kwaadaardige be doeling goed in de hersenen van Mer lin wilde doen doordringen. Welken raad zou jij dan in dit geval geven, burger Lenoir Blijkbaar werd de^ kolendrager, uit' een of andere weinig* bekende provin cie in Frankrijk, zwijgend en met algemeen goedvinden als de leader van dit gezelschap erkend. Merlin, nog niet. geheel op zijn gemak over zichzelf, keek hem aan om raad zelfs TinviLle was bereid, zich door hem te laten leiden. Allen waxen het eens in hun ver langen, om zich van Déroulède te ontdoen, die door zijn eerlijk be staan, zijn minachting voor hun eigen leelijke drinkgelagen, een le vend verwijt scheen voor hen allen en zij vodden allen, dat ei- in Lenovr een geheime vijandschap tegen den populalren burger-afgevaardigde be staan moest, die hem een helder in zicht zou geven over de wijze, waarop hij het beet zijn val zou kunnen k'aar- spelen. Wat is uw raad had Merlin gevraagd, en iedereen luisterde aan dachtig wat het antwoord zijn zou. We zijn het ailan eens, begon I>enoir kalm, dat het op dit oogenblik dom zou zijn den burger-afgevaardig de zonder stoffelijke bewijzen voor het gerecht te brengen. Het gepeupel van Parijs vereert hem en zou zich keeren tegen hem, die probeerde zijn populalren held aan te raken. Nu is hat burger Merlin niet gelukt, ons bowiizen te verschaffen van de schuld van Déroulède. Voor het oogenblik is hij een vrij man, en ik verbeeld mij een verstandig manbinnen twee dagen zal hij dit land hebben verla ten. wel wetende, dat, ais hij lang genoeg bleef om zijn populariteit te zien verdwijnen, bij er meteen het leven bij in zou schieten. Juist I juist I zeiden sommige mannen instemmend, terwijl andexen schor lachten om de slimheid van dien Lenoir. Ik stel u daarom voor, gring Lenoir na even gezwegen te hebben, voort, dat burger-afgevaardigde Déroulède zelf het Fransche volk de bewijzen zal verschaffen van zijn eigen verraad tegen de republiek. --- Maar boe dan Hoe derge- li|ke luide en opgewonden kreten begroetten dit eigenaardig denkbeeld van den provincialen reus. -- Door de eenvoudigste middelen, die je maai' kunt bedenken, ant woordde Lenoir met onverstoorbare kalmte. Bestaat er geen goed spreekwoord, dat onze grootmoeders plachten te gebruiken, dat een man stellig zichzelf ophangt als je hem maar een touw geeft, dat lang ge noeg is? Wij zullen onzen arlstocra- tischen burger-afgevaardigde volop touw geven, daar sta ik voor in, als onze tegenwoordige minister van justitie, voegde hij er bij, terwiil hij op Merlin wees, ons helpen wil in de kleine corneal®, die ik voorstel te spelen. Ja ja 1 Ga voort I zei Merlin opgewonden. -- De vrouw, die Déroulède aan klaagde, dat is onze troefkaart, ging Lenoir voort, zich steeds meer opwindende over zijn eigen plan en eigen welsprekendheid. Zij beschul digde hem. Dus, hij was haar min naar geweest, waarvan zij bevrijd wei.scbte te worden waarom Niet zooals burger Merlin meende, omdat bij niets meer van haar wilde weten. Neeu, neenzij ha.d een anderen minnaar dat heeft zij zelf toege stemd. Zij wilde zich van Déroulède ontdoen, omdat hij plaats moest ma ken voor den ander, dus, omdat hij haar liefhad. Welnu, en wat bewijst dat? vroeg Tin vil le met droog sarcasme. Dat bewijst, dat Déroulède, die liefde voelt voor die vrouw, veel zou doen, om haar voor de guillotine te sparen. Natuurlijk. Parbleu geef hem dan de gele genheid daartoe, zeg ik, beweerde Lenoir doodbedaard. Geef hem het touw, waarmee hij zichzelf kan op hangen. Wat bedoelt hij toch vroe gen een of twee der mannen, wier bmeveld brein de geheele beteekenie van dit monsterachtig plan nog niet in rich op kon nemen. Begrijpt ge niet wat ik bedoel, burgers denkt ge, dat ik krankzinnig ben, of dronken, of een verrader zoo als Déroulède Kom 1 luistert nu eens vijf minuten lang met al uwe aandacht naar mij, en u zal mij be grijpen. Laten wij eens aannemen, dat het oogenblik gekomen is, waar op de vrouw hoe heet zij ook weer? O, ja juistJuliette Marny in hot Paleis van Justitie terecht staat voer het Comité van Algemeen Wel zijn. Burger Foucquier-Tlnville, een van ca)ze grootste patriotten, leest de beschuldiging tegen haar voor en spreekt, van de verbrande papleren en de geheimzinnige, opengeknipte brieventasch, die Ln haar kamer ge vonden werden. Als deze voorwer pen in de beschuldiging als verrader lijke briefwisseling met de vijanden van de republiek aangemerkt wor den. dar. volgt er dadelijk een ver- oordccling op en daarna de guilloti ne Dan is er geen verdediging, geen uitstel. De minister van justitie staat volgens artikel XI van do Wet, door hem zelf uitgevaardigd, geen advo caat toe aan degenen, die direct van verraad beschuldigd worde>n. Maar, ging de reus langzaam en met kal- men nadruk voort, is er op andere wijze eenvoudig tegen de wet gezon digd, dan geeft de minister van jus tice zijn toestemming, dat de be klaagde een verdediger krijgt. Zet Juliette Marny in de bank der be klaagden op een beschuldiging van verraad, en zij zal buinen enkele mi nuten uit de rechtzaal verdwenen zijn en tusschen eenige andere verra ders naar haar eigen gevangenis te ruggesleept worden en vroeg in de:i morgen geguillotineerd worden, vóór dat Déroulède tijd gehad heeft, een plan op te maken voor haar veilig heid of verdediging. Als hij dan he mel en aarde beweegt om de vrouw te redden, die hij liefheeft, dan zal het Parijsche gepeupel wie weet? vol geestdrift zijn partij kiezen. Zij zijn krankzinnig, waar het Dé roulède betreften wij weten allen, dat twee menschen, die elkaar trouw liefliebben, wel eens meer bij het Fiansche volk in groote gunst ge- staar hebben een merkwaardig overblijfsel van sentimentaliteit, ver moed ik en de populaire burger- afgt\aardigde weet beter dan iemand anders ter wereld, hoe hij werken noet op dc sen timen leele zwakheden van he'. volk. En let nu eens op het verschil, als het hier een gewone strafzaak geldt. De viouw, Juliette Marny, beschul digd van opzettelijke misleiding der rechterlijke macht, door een valsche beschuldiging uit te brengen tegen dei burger-afgevaardigde Déroulède. fWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5