BEZOEK VAN DE KONINGIN MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisteren aan liet Oudeiieden-gesticht van de Nederlandsche Hervormde Dicconie en de daaraan verbonden Van Doeveren-stichting te 's-Graven. hage een bezoek gebracht. Het bezoek duurde ongeveer anderhalf uur. Hare Majesteit, die de gestichten sedert 1895 niet had bezocht, werd te- gon twee uur ontvangen door den advocaat-diaken jhr. mr. L. van den Berch van Heemstede en den direc teur, den heer Veenenbos. Na in de regentenkamer door eerst genoemde te zijn ontvangen, begaf H. M., voorgegaan door den direc teur en de directrice, zich allereerst naar do Van Doeveren-stichting, waar de gehuwde oudelied en hun verblijf hebben. Voor allen had de Koningin- Moeder een vriendelijk woord, en teder der verpleegden ontving een bouquetje. Vervolgens begaf H. M. zich naar het Diaconie-gesticht, waarvan Zij alle zalen bezocht. Met bijzondere be langstelling informeerde de Koningin Moeder naar de hu is vesting, den ar beid en de voeding der verpleegden d3 slaap- en ziekenzalen en de zaal voor hulpbehoevende vrouwen wer den mede bezocht. Bij haar komst in en vertrek uit de vrouwenzaal zongen de oudjes de hooge bezoekster toe. De vrouwtjes werden allen door H. M. toegesoro- ken en ook hier reikte zij bouquètjes ui* Na een bezoek aan de keukens, Spijskamer en magazijnen, verliet H. M. tegen half vier de gestichten. Voor haar vertrek stelde H. M. de directrice een gift ter hand om de verpleegden te onthalen. HET GESCHENK VAN DE AMSTER- DAMSCHE VROUWEN AAN H. M. DE KONINGIN. De wieg, die het Amsterdamse he Comité aan H. M. de Koningin ter ge legenheid van de blijde verwachting zal aanbieden is gereed gekomen en xal voor genoodigden en hen, die aan het huldeblijk bijdroegen in de kunst zaal van de firma Frederik Muller ter bezichtiging gesteld worden. Het geschenk ziet er zoo schrijft. H Hbld. in een woord verrukkelijk uit en overtreft de stoutste verwach tingen. De wieg, die een opengewerkte korf heeft, is geheel van massief rozen- hout vervaardigd, evenals de zes door een kruis verbonden zuiltjes, waarop ze rust. Het hout is fraai gebeeld houwd en met verguld metaal gemon teerd. In de openingen der jour be werkte korf vormt de zijden binnen- bekleeding paneeltjes. Deze binnen- bekleeding Is met een fijnen rand af gezet. De wieg wordt omgeven door een kleed van witte fluweel, dat door een vergulden stang gedragen wordt, en waarvan de rand geborduurd is met leeuwen van oranje-appelen en het Amsterdamsche wapen. En dan wordt het kleed gedekt door een vergulden band in Kroonvorm, waarbij als eindiglngsvorm een gouden vogel met uitgespreide vleugelen en een edel steen in den bek Is toegepast. Van den band hangen langs het kleed gouden kwasten omlaag. Voornaam zijn de kleuren en over het fluweelen wiegekleed, dat zoozeer door den gehord uurden rand is ver rijkt, ligt een warme gloed. Het flu weel is gevoerd met een binnenkleed, als sterrenhemel bewerkt. DE STATEN-GENERAAL hielden gisteren drie vergaderingen. De Eerste Kamer had niet veel anders te doen dan afdeelingen te trekken en vervolgens uiteen te gaan tot heden, vermoedelijk na de Ver een igde Vergadering. Deze was gisteren te 4 uren enkele oogenblikken bijeen, tan einde te be sluiten hedenochtenq te 11 uren de Re gentschap- en Voogdijwetten in be handeling te nemen. De Tweede Kamer vervolgde de be handeling der amendementen op art. 2 der wet tot wijziging van de wet op het M 0. (voorwaarden voor het sub sidie aan bijz. inrichtingen van M. O.). De heer Tydeinan achtte geen vol doende waarborgen aanwezig voor de bevoegdheid der leeraren, noch ook tegen gewetensdwang, eventueel op hen uitgeoefend. In het bijzonder verdedigde deze spr. de door het eer ste amendementTer Laan gevraag de goedkeuring van het leerplan, als mede de verplichting tot het onder wijzen van schoonschrijven en gym- Dastiek. Den eisch van kostelooze toelating op de bijz. H. B. S. wilde spr. niet stellen, wanneer niet te vo ren was uitgemaakt, dat iedereen moest warden toegelaten. De heer LohhxEUQ richtte een philip- pica tot de linkerzijde, die zich kren terig toonde dooi- allerlei voorwaar den te vorderen, die in strijd waren met de vrijheid van het bijz. onder wijs. Die vrijheid werd niet enkei om godsdienstige redenen begeerd, doch ook om de school te doen aanpassen aan het leven. Men moest zich niet bemoeien met de inrichting van het bijz. onderwijs, dat er zelf naar streefde zoo goed mogelijk te zijn. Met een beroep op Thorbecke verde digde hij de wetsvoordracht tegen 't teerste amend.-Ter Laan (goedkeuring van het leerplan). De Min. van Binnenl. Zaken verde digde allereerst de dispensatie. Fei telijk was men ten aanzien van de bevoogd hei dder leeraren ook bij het openb. M. 0. sedert 1863 Ln een over gangstoestand gebleven, die thans nog voortduurde en door algeheele reorganisatie moest verdwijnen. Min. Heemskerk noemde' het eer ste amendement-Ter Laan onaanne melijk. Hij kon, werd dit aangeno men, de wet niet verder verdedigen en zou betreuren indien de Kamecr niet in staat bleek dit stuk wetgeving tot stand te brengen. De bijz. H. B. S. moest liet type hebben van de open bare, doch behoefde niet identiek te wezen daaraan. De waarborgen wa ren zeer voldoende de Min. ont raadde dan ook het amend.-Van Asch van Wijck Eveneens ontraadde hij de beide andere amendementen van den lieer Ter Laan, als te bezwa rend. Replieken volgden nu. Daarbij deed dr. Bos het denkbeeld aan de hand, door den heer Van Wijnbergen Ln een amendement om gezet en door den Min. vriendelijk ontvangen, om de geheel® subsidlee- ontvangen, om de geheeie subsidie- verleen ing facultatief te stellen, zoo dat subsidie zou kunnen geweigerd worden indien de school niet degelijk ingericht bleek. Hierover zal öf heden na de veree- nigde vergadering, öf morgen warden beslist. Heden 11 uur: Vereenagde Vergade ring. VERRUIMING WAAGPLEIN TE ALKMAAR. Ingediend is een outeigeningswetje ten behoeve van de verruiming van het Waagplein te Alkmaar. Dit plein biedt n.l. geen voldoende ruimte meer voor de kaasmarkt op Vrijdag, en voor de markt van vee, vruchten en andere producten op Za terdag, daar de aanvoer op deze markten in de laatste jaren steeds meer is toegenomen. RAAD VAN STATE. Bij Koninklijk besluit is gehand haafd het besluit van Gedeputeerde Stater van Noord-Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan bet besluie,.van den raad dei gemeente Hilversum, houdende ontslag van J. D. van Veen als ouderwijzer aan de openbare lagere school aan de Vio lenstraat aldaar. GOED VOORBEELD DOET GOED VOLGEN. Dat Thomas, de Engelschman, is uitgebroken en goed en wel in Belgiè is gearriveerd, schijnt voor de colle ga's-gedetineerden geen geheim ge bleven te zijn. En dat dit voorbeeld van uitbrekerij tot navolging zou prikkelen, wie had net niet verwacht? Intusschen, met ieder bezit dezelfde handigheid als Thomas. En dan moet men weten, dat na het avontuur van den Engelschman de bouwkundig opzichter over de ge vangenissen over ig geweest om de sloten der cellen te inspecteeren. Of ficieel heeft deze verklaard, dat de sloten goed zijn. Wa. wil men meer? Een der gedetineerden schijnt het echter toch nog eens te hebben wil len probeeren met die officieel goed gekeurde sloten. Hij heeft eeisi een spaak voor zijn raam weggebroken en daarmee is hij op eer nacht aan de deur ter boogie van het sIol gaan werken. En warempel, bij zou er uit geko men zijn, als de gevangenbewaarder hem niet gesnapt had. Men begrijpt, hoe deze schrok, toon hij een tweeoen uitbreker ontwaarde, zoo pas na het geval-Thomag Men zegt, dat de gevangenbewaarder van schrik 't haast bestorven ismaar hij heeft toch spoedig den directeur ge waarschuwd en zoo heeft men den bezigen uitbreker nog kunnen belet ten zijn plan te volvoeren. Gisteren is, naar wij vernemen, de voorzitter van het college van regen ten bij Z.E. den Minister van Justi tie op audiëntie geweest; natuurlijk kan men aannemen, dat daar druk over de sluiting der celdeuren is ge sproken. Wat nu betreft het gevolg der vroe gere gebeurtenissen, wij vernemen, dat de gevangenbewaarder B. weer iu dienst wordt gesteld en dat zijn collega U., die de sleutels heelt laten liggen, waarmee Thomas is uitgebro ken, als straf een zeker aantal dagen wordt geschorst. B. wordt verplaatst naar een an dere gevangenis, maar hem treft ver der geen blaam. (D. v. Nb.) SLECHT AFGELOOPEN. Woensdagmiddag is bij het te wa ter laten van de „Pollux", voor de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam, van de werf Rijkée te Rotterdam, een ernstig ongeluk ge beurd. De „Pollux" liep bij de Park- laan tegen den wal op, waardoor het rem min gs werk zwaar beschadigd werd, evenals het roer van liet schip, en een deel van den achtersteven. Een blad van de vin was gebroken. Verder weid averij aangericht, aan net Kijnschip „Badenia XX111", voor de kaue gemeero, dat scnade opliep aan deu kop en welks boegspriet werd ingedrukt. Mol benulp van sleepboo- ten werd de „Pollux"' wiens roer tus- schen de schoeiiug zat, los gemaakt, en weer op de werf gesleept. EEN SLACHTOFFER VAN VALSCHE MUNT Het feit, dal te Amsterdam werke lijk zooveel vaisch geld in omloop is, ri.aakl ook wel eens slachtoffers on der hen, die aan liet vervaardigen of uitgeven van valsche munt niet den ken. Zoo iets is Dinsdagmiddag weer ge schied. Een net gekieede 25-jarige jonge man, reiziger van beroep, ge bruikte een glas bier in de Christul- bar in de Kerkstraat en betaalde met eon guldeu van W illem 11, die er door ouderdom wat slecht uitzag. Daar had je het weer. Vaisch geld De be zoeker, die geheel ter goeder trouw bleek, had geen ander geld, maar stelde voor even ten postkantore in de Kerkstraat de echtheid te doen on derzoeken. Daar kon men echter ook niet de gewenschle zekerheid ver schaffen. De kastelein waarschuwde de poli tie, maar in afwachting van haar komst werd de gulden met fietssteu- tels en -tangen zoo bewerkt, dat hij er toén inderdaad verdacht uit ging zien. De verdachte werd naar het bu reau Ferdinand Bolstraat overge bracht. De commissaris, de heer Kummer, deed den gulden bij een goudsmid onderzoeken, die vaststelde dat hij van zilver was. Een huiszoe king bij den reiziger, die kamers op de Bloemgracht heeft, leverde abso luut niets verdachts op, zoodat de arrestant Woensdagmorgen weer op vrije voeten werd gesteld met de aangename herinnering aan dit Inci dent, hoofdzakelijk door den betrok ken kastelein veroorzaakt, die ten on rechte bij de politie had beweerd den gulden tusschen Yinger en duim te kunnen buigen. UIT HET GEDRANG. Naar aanleiding van ons bericht over de Inbeslagneming van de recet te en de bagage der artiesten van het gezelschap van den heer Miksa Pieger te Rotterdam, deelt de heer lYeger ons mede, dat hij de bedoelde voorstelling te Zwolle alleen daarom niet heeft laten doorgaan, omdat men weigerde hem des morgens te ant woorden op zijn telephonesche vraag hoeveel plaatsen er besproken wa ren. Hij heeft ten slotte, terwijl men te Zwolle 73 aan onkosten gehad ha l, f 100 vergoeding en 100 verdere kosten moeten betalen en was daar mee uit het gedrang. („Hbld.") ONGELUKKEN. Dr. P. J. H. Cuypers, te 's-Graven- hage vertoevende, werd in de Hoog straat. van achteren door een bood- -chappenfietser voorover geworpen, met zoo'n vaart, dat hij eenige me ters over het gladde asphalt voort- schoof en door den schok bleef lig gen. Eenige passeenende heeren tü- den hem op en vroegen of hij zich ernstig bezeerd had, terwijl de dader zich intusschen uit de voeten maak te, zoodat er geen vervolging inge steld kon worden. Na eenige minuten kon dr. Cuypers zich weer voortbewe gen met pijn in de beenen en heup, terwijl de elleboog ernstig gekwetst was. Gelukkig dal het ongeval geen ernstiger gevolgen heeft gehad, zoo dat dr. Cuypers, na een paar dagen rust, weder zijn gewone werkzaam heden kon her-vatten. In net Boterdiep te Groningen is het 5-jarig jongetje van den schipper P. de Vries verdronken. Het lijkje is opgevischL TREURIG UITEINDE. Het Amsterdamsche comité tot steur, van werkloozen, welke van uit- keering en werk vanwege de com missie uit de burgerij zijn uitgesloten is opgeheven, nu ook de burgercom- mLssie hare werkzaamheden heeft be ëindigd. De laatste levensdagen van dit co mité, dat gevestigd was Rozenstruat 135, en welks bestuurders bezoldigd worden van het geld, dat voor de werkloozen inkwam, zijn wèl treurig geweest. Er waren 12U0 pakjes tabak ingekomen voor de werkloozen, en een 60-tal van deze pakjes werd door heit comité uitgereikt. De rest is ver dwenen Zaterdag waren weder eenige col lectanten voor het comité op het pad. Hei comité kreeg 's avonds de bussen terug, opengebroken, leeg. Tegen gisterenmorgen elf uur had het comité een vergadering voor werkloozen belegd in het lokaal De Joi.g op den Achterburgwal. Het co mité kwam pas tegen twaalven. Men had er eerst over gedacht de weinige werkloozen, die opgekomer. waren, maar in oen steek te laten, omdat er zelfs geen geld was om de zaalhuur te betalen. In deze vergadering werd het comi té ontbonden en een commissie be noemd, om de boeken na te kijken. Vermoedelijk zal er een nieuw comi té gevormd worden met een meer uit- gebreiden werkkring niet alleen sten" aan werkloozen, maar ook middelen beramen tot opheffing der werklcosbe'd. Uit de vergadering werd door Wa genaar het denkbeeld aan de hand gedaan om eenvoudig weg te nemen wat men noodig haci. Werd men dan opgepakt, daD moesten vrouw en kin deren zich ook maar aan het politie bureau aanmelden, want, zoo rede neerde Wagenaar, de vrouw is im mers verplicht den man te volgen („N. v. N.") EEN BELANGRIJKE ONDERWU- ZERSBIJEENKOMST. Zi-terdag werd te Amsterdam op uitnoodiging van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap een bijeenkomst gehou den van vertegenwoordigers van de hoofdbesturen van a 1 i e onderwij- zersvereenigingen van het openbaar en het bijzonder onderwijs in Neder land. ten einde te overwegen, of in de toekomst een gezamenlijke actie voor gemeensehappeliike behartiging var de materieele belangen, inzon derheid van verbetering der salaris- <¥*.n gewenscht en mogelijk zou we zen. Pe voorzitter van bet Nederlandsch Onderwijzers Genootschap, de heer Th. I ancée. zette uiteen, met welk doel de bijeenkomst was belegd. Al gemeen, zoowel bij het bijzonder als bij het openbaar onderwijs, is men van oordeel dat de jaarwedden der or.denviizers (en speciaal de wette lijke minima) te laag zijn. Een ge meenschappelijke uctie zal meer nans op succes hebben dan verzoeken aan de Regeering van de verschillende veieemgingen afzonderlijk, waarbij ieder aliicht andere wenschen op den voorgrond stelt, kunnen hebben. Hij stelt zich als het eerste resultaat van deze vergadering voor de vorming van een comité, dat het recht zal hebben te spreken namens alle on derwijzers in Nederland. Alle aanwezigen verklaarden zich in principe tot samenwerking be reid. Zij verklaarden zich bereid als voorloopig comité te worden aange merkt en bedoelde commissie van adr vies uit hun midden te benoemen, met dien verstande, dat vervanging vau den afgevaardigde van een ver- eeniging door een anderen afgevaar digde in een volgende vergadering toelaatbaar zou zijn. Op verzoek noemden de vertegen woordigers van het Nederlandsch On derwijzers Genootschap eenige pun ten.. die h. i. als erondslarren eeaer gemeenschappelijke actie zouden kun nen dienen lv. gelijke minima en gelijke pe riodieke verhoogingen voor allen e. verhooging voor het bexit der hoofdact® 3e. verhooging bij het aanvaarden van de functie van hoofd der school 4e. vergoeding van woninghuur aan alle gezinshoofden 5e. voldoende belooning voor ge- eischte akten en voor geëischt© extra diensten. Besloten werd de commissie, die tot taak zal hebben, het voorloopig comité nader van advies te dienen, te doen bestaan uit vijf leden. Tot leden dier commissie werden gekozen de heeren H. J. Emotis, M. L. van Gemert, J. J. Lamers, J. G. Nijk en Tlx. Loncée. DE AANSTAANDE VERKIEZIN GEN. Naar de „D. Cf' meldt, Is in de vergadering der kiesvereeniging „Zwïjndrecht" met op één na alge meen© stemmen (een stem was uitge bracht op den heer K. Reijne) de heer P. J. de Kanter, wethouder der ge meente Dordrecht, gekozen als can- diaau/t voor het lidmaatschap der Tweede Kamer bij de aanstaande al gemeens verkiezingen. BRANDSTICHTING. Ie Winschoten is de zestienjarige dienstbode Christina Hiibrands van Bcllmgwolde gevangen genomen we gens brandstichting in het café Groen te Bellingwolde. GEEN MISHANDELING. Men meldt uit Koewacht aan de Tel.: Op last vaar de justitie is hier gis- temauüddag opgegraven het lijk van een negenjarig meisje. Het gerucht ging, dat het kind gestorven was ten gevolge van mishandeling, door een onderwijzeres aan een bijzondere school. Bij oe lijkopening bleek liet kind overleden te zijn aan pleuris. AFPERSING MET BEDREIGING. Men meldt aan de „L. Cf' uit Lip penhuizen bij Gorredijk, d.d. xti Maart: Zaterdagavond j.l. moet hier een wandaad zij ngepleegd, waarvan in ons anders zoo rustig dorpje of zijn omgeving nimmer sprake is. De op eerugen afstand van hier, met een huishoudster woonachtige koemelker a. Spiuiiiuis was ongesteld en dien tengevolge bedlegerig. Iemand uit Oudehorne, zekere J. B. v. D., nog wel een familielid, zou bij den pa tient waken. Ten dien einde arriveer de hij ook Zaterdagavond; al spoedig verzocht hij aan de huishoudster, om zich te verwijderen, hij wenschte geld te hebben; kreeg hij het niet, dan zou hij den ouden zieken man doo- den. De huishoudster werd aangera den, om hem (v. D. niet te verraden. Van den zieke trachtte hij toen ge daan te krijgen, om hem de plaats te wijzen, waar het geld was geborgen; voldeed daaraan met, dan zou hij worden geworgd, of wat dies anders zij. Het bedreigen met den dood baat te echter niet; toen begonnen de handtastelijkheden, doch ook die had den geen gevolg. Toen na eenige oo genblikken ook de zoon van v. D. (het scheen een afspraak te zijn geweest tusschen vader en zoon, binnenkwam en het bedreigen met den dood en handtastelijkheden zich herhaalden, werd de toestand er niet beter op en werd een plaats aangewezen, waar eenige guldens voorhanden waren, die de boosdoeners ter hunner be schikking konden krijgen; waar het overige geld zich bevond, werd door den zieke wijselijk verzwegen. Geluk kig was de huishoudster voortdurend tegenwoordig, anders toch had S. zeer zeker het leven er bij ingescho ten. Na sterken drank te hebben ge- ëischi en verkregen, droop het twee tal af, verliet althans de woning, den patiënt met zijn huishoudster, welke laatste geen hulp had kunnen halen, zeer ontdaan achterlatende. Na aangifte bij de marechaussee, stelde deze teil spoedigste eeu streng onderzoek in en nam vader en zoon in hechten,s. Verdacht van afpersing, zijn beiden gevankelijk naar Heeren- een overgebracht. De toestand va" den zieke moet nog al bevredigend zijn. NATIONALE TENTOONSTELLING VOOR HUISVLIJT. De nationale tentoonstelling voor huisvlijt, die, onder den steun van een ee re-co mi té met Z. K. EL Prins Hendrik, als eere-voorzitter, en van wege den Volksbond tegen drankmis bruik in 1910, te 's-Gravenhage zal worden gehouden, nadert meer en meer de voltooiing harer organisa tie. Thans zij ndoor tiet Dag. Bestuur der tentoonstelling in de meeste groote en kleine gemeenten van ons land, mannen en vrouwen van naam en invloed en ervaring op het gebied der huisvlijt, aangezocht geworden om als correspondenten der tentoon stelling op te treden en de taak op zich te nemen om de belangstelling allerwegen aan te wakkeren, raad en Inlichtingen te verschaffen en inzen dingen te verkrijgen, die op deze ex positie van eene uitgezochte verzame- i ling van voorwerpen van huisvlijt uit alle deelen des lands, plaats ver dienen. In het geheel zijn niet minder dan 300 correspondenten uitgenoodigd wel een bewijs hoe omvangrijk deze organisatie is en hoe er in allen dee- le naar gestreefd wordt om de ten- toonstelling nationaal te maken meer dan ln naam alleen, In de laatste algemeen» vergade ring der Commissie werd een regle ment voor de inzenders en tevens een gedetailleerd plan voor de tentoom- stelling vastgesteld. Zoodra de namen der correspondenten voor elke ge meente bekend zijn, zuilen daarom trent nadere mededeelingen volgen. Rechtszaken DE PAPENDRECHTSCHE STRAF ZAAK. Woensdag begon voor het Gerechts hof te 's-Hertogenbosch de behande ling van de zaak tegen H. Garstha- gen, 31 Jaar, sjouwerman, te Papen- cLrechit, beklaagd: dat hij in September 1907 te Dord recht opzettelijk de eer en goeden naam van den gemeenteveldwachter van Papendrecht, Guillaume De Meij en van den rijksveldwachter D. van den Berg, heeft aangerand, zulks door, met liet kennelijk doel om daar aan ruchtbaarheid te geven, aan de redaotie van het te Dordrecht ver schijnend dagblad: De Dordrechtsche Courant een stuk ter plaatsing aan te bieden, waarin hij die twee politie beambten beschuldigde van mishan deling, op hem gepleegd toen hij zich ten raadhuize aanmeldde, wegens verdenking van vernieling van een ruit, welk stuk is opgenomen in het nummer van dat blad van 11 Septem ber 1907. De beschuldigingen door Garstha- gen in zijn ingezonden stuk geuit hebben tot eene tweeledige vervolging geleid: de eene tegen de veldwachters De Meij en Van den Berg en de ande re tegen Garsthagen, wegens een door beide politiebeambten tegen hem ingediende aanklacht wegens smaad schrift. Deze laatste zaak kwam 13 Deoem- ber 1907 voor de Dordrechtsche recht bank voor en leidde tot de veroordee ling op 20 Dec. 1907 van Garsthagen tot eene gevangenisstraf van 2 maan den. Naar aanleiding van in deze zaak door een aantal getuigen afgelegde verklaringen, achtte de minister van justitie voldoende aanwijzingen aan wezig om rechtsingang tegen beide polit ebeamblen te verLeenen met ver wijzing naar de openbare terechtzit ting. De rechtbank te Dordrecht weiger de diit, doch het gerechtshof te 's-Gra- venhage vernietigde deze beschikking en verleende rechtsingang tegen De Meij en v. d. Berg. De Dordrechtsche rechtbank stelde, op grond dat de instructie geen vol doende aanwijzing van schuld tot verdere vervolging van De Meij en v. d. Berg had opgeleverd, beiden den 7en October 1908 buiten vervolging, welke beschikking den 15en October door het Haagsch Gerechtshof werd bevestigd. Niet minder dan 58 getuigen zijn □©dagvaard, zoodat de zaak minstens twee volle dagen in beslag zal ne men. Als eerste getuige werd de veld wachter De Meij gehoord. Deze ge tuige is ai jaren veldwachter, maar kan gerust verklaren, zich niet be wust te zijn dat er door de veldwach ters ooit mishandelingen zijn voor gevallen. Wel was het voor den veld wachter meermalen noodig geweest een klap te geven, wanneer zij zelf in nood kwamen, vooral in den laat- sten tijd werd bet hun erg moeilijk gemaakt. .Als tweede getuige werd gehoord v. d. Berg, brigadier-titulair, rijksveld wachter te Slfedrecht. Hij heeft Garsthagen op de secretarie ontmoet. Daar is bekl. niet mishandeld. Zij zijn naar de raadszaal gegaan. Bekl. was hier uitgegleden over een mat en tegen een deurstijl gevallen. Toen bekl. opstond zag get. dat hij uit den neus bloedde, en ook een ontvelling had. Het meisje lieeft toen water ge haald om bekl. te wasschen. Tus schen die bedrijven is ook de burge meester binnengekomen. Hij zag Garsthagen staan en vroeg wat dat was, waarop bekl. antwoordde: „Het is niets, ik ben tegen den deurstijl gevallen." Get. zei pertinent, dat Garsthagen heelemaal niet mishan deld is geworden. Tegen den burge meester heeft bekl. geen woord over zijn mishandeling gesproken. Garsthagen rook sterk naar drank en was erg zenuwachtig. Get. zegt, dat de politie te Papendrecht vaak uit zelfverdediging handelend moet op treden. Het is vaak gebeurd, dat hij zelf met een blauw oog en andere wonden naar huis, is gegaan. Als het noodig is op te treden, treedt hij op, maar noodelooa heeft hij nooit een klap gegeven. Get. verklaarde, dat het volk erg lastig is. Op de vraag van den president zegt bekl. dat het stuk door den candidaat- notaris J. van Elk is opgesteld en met beklaagde© toestemming in de cou rant is gekomen. Dit is geschied om dat er anders nooit een einde zou ko men aan de mishandelingen. Daarna vertelde bekl. breedvoerig, waar, door wie en hoe hij mishan deld is. Hij kreeg eeret een paar schoppen, toen hij binnenkwam op de secretarie en nog later is hij in de Raadszaal mishandeld. Hij was ge heel bebloed en hij heeft om hulp ge roepen. De bedoeling van het schrij ven was niet, zegt bekl., de politie te beleedigen, doch om aan geheel Ne derland bekend te maken, wat voor politie te Papendrecht bestaat. Bekl. is naar Van Elk gegaan om raad. Daarna ia hij naar den Officier van Justitie geweest om zijn zaak aan te geven. Hij verwachtte echter niet veel van een vervolging, omdat ook andere klachten niets hadden uitge haald. Daarna heeft hij het stuk in de courant gezet. Als getuige-deskundigen werden ge dagvaard dr. E. Brandts te Papen drecht, dr. van Moorsel te 's Herto genbosch en prof. Korteweg uit Lei den. Dr. Brandts is van overtuiging, dat de wond het gevolg moet zijn van herhaaldelijk met geweld toegebrach te slagen. Hetgeen hij uit verschil lende omstandigheden afleidt. Dr. v. Moorsel meent dat de wond onmoge lijk met de vuist kan zijn toegebracht, doch met een hard voorwerp. Prof. Korteweg acht het waarschijnlijk dat naar het' üdteeken te oor deelen, de wond door deu val tegen een deur stijl is toegebracht. De volgende getuige, T. Punt, ijzer- werker te Papendrecht, verklaarde Garsthagen te zijn tegengekomen op vijf minuten afstands van het ge meentehuis. Hij was toen onbebloed en rook niet naar drank. Getuige Kwakernaat, machinist te Papendrecht, verhaalde van de mis handeling, die hij ondergaan heeft, nadat hij in den nacht van 8 op 9 September 1907 uit zijn woning was gehaald. De burgemeester kwam hem toen hij op het Gemeentehuis was, >p- zoeken en voegde hem de woorden toe „Ben jij de schoft en de schurk, om de ruit kapot te slaan Je moet bij mij de ruiten kapot komen slaan, dan zal ik je de darmen uit je d.... schieten.' Verder zei de burgemees ter „Ik zal je krijgen hoor, ik zal je nou het hoogste schoolgeld laten be talen, schurk, schoft." Getuige vertelde voorts dat hij, in het cachot zittende, gejank hoorde. Ook hoorde hij roepen Draai om Getuige A. Markenstoin, ijzerwer ker te Papendrecht, verklaarde, dat hij Kwakernaat, nadat hij het Ge meentehuis had verlaten, ontmoette. Deze had blauwe plekken in het ge zicht, het hoofd met huiten en op het achterhoofd een bloedblaar. De rijksveldwachter Van den Berg en de gemeenteveldwachter De Mey ontkenden, dat Kwakernaat is mis handeld geworden. Hij was dronken, weigerde te bekennen, de ruit te heb ben stukgeslagen en is medegenomen, waarbij hij zich verzette. Hi.i is nipt uit de woning gesleurd, gelijk Kwa kernaat beweert Getuige J. D. van der Ech, scheeps maker te Papendrecht, vroeger nacht waker aldaar, werd gevraagd, of hij wel gezien heeft dat de politie er op los sloeg. Getuige antwoordde bevestigend. Hij zag meermalen, dat de vpÜ- wachiers klappen om de ooren uit deelden wanneer een arrestant wat wilde zeggen of niet bekennen wild®. Vervolgens werd de werkman C. Wiggers uit Papendrecht gehoord. Hij hield vol in 1904 door de politie te zijn mishandeld. Heiden wordt de zaak voortgezet. DE POSTERS VAN DEN A. N. D B. Gisteren stonden voor den kanton rechter in het 1ste kanton te Amster dam terecht F. W. Beck en J. Mari- nus, ter zake van het posten van M. Hoornist. Voor eenige weken hebben zij voor hetzelfde terecht gestaan, doch de kantonrechter heeft toen de dagvaar ding, wegens gemis aan feitelijke om schrijving van het hinderlijk posten, nietig verklaard. Het O. M. ging hier van in hooger beroep, maar trok na der dat beroep in, en dagvaardde an dermaal de beklaagden, thans op een meer omschreven dagvaarding. De beklaagden, die de vorige maal verstek hadden laten gaan, waren thans verschenen. Als getuigen wa ren opgeroepen de heeren M. Bonnist, B. van Praag, leerling-commissaris van dein A. N. D. B., en de agent van politie, die getuige was van het in de dagvaarding omschrevene op de Oos ten hurgergr acht. Eerst werden de beide beklaagden in verhoor genomen, van wie vooral Beek er den nadruk op legt, dat hij alléén handelde en zonder overleg met Marinus, in opdracht van het bestuur van den A. N. D. B. Aan beiden vroeg de kantonrech ter als het bestuur van den A. N. D. B. u vraagt een gemeen® streek te doen, doet gij dat rlan ook Na lang aanhouden van den kan- torrechter zei Marinus eindelijk Ik wordt er voor betaald, en de rest kan me niets schelen. De ambtenaar van het O. M. vroeg aan getuige, wat de opdracht voor de posters was. Getuige antwoordde, Bonnist te volgen op 15 tot 20 M. afstand de bedoeling was niet om hem te hinde ren. maar alleen om te observeeren. In zijn requisitoir zei de ambtenaar van het O. M., mr. G. L. de Vries Feyens, dat er verschillende aanwij zingen door het verhoor aan 't licht zijn gekomen, die duiden op een han deling van de beklaagden in overeen stemming en in overleg. Dat het volgen hinderlijk was, ia naar spreker's meening duidelijk ge bleken. Op grond van het arrest van de,' Hnogen Raad van 3 Februari 190-1, geveld in strijd met het requi sitoir van den tegenwoordigen procu reur-generaal, vroeg spreker de ver oordeeling van de beklaagden tot drie dagen hechtenis. De verdediger, mr. P. G. va.n An- roov, constateerde, dat jnist van een handeling in vereeniging niets is ge bleken Dat er in deze zaak van objectief hinderlijk volgen sprake zou zijn, betwist spreker. Volgen op een af stand van 1520 n>eter is objectief niet hinderlijk al kan liet subjec tief zeer onaangenaam zijn. Waar het feit van objectieven hin der niet bewezen is, zulten beklaag den dan ook moeten worden vrijge sproken De uitspraak werd door den kan tonrechter bepaald op Woensdag aanstaande. HINDERLIJK VOLGEN. De kantonrechter te Zutphen ver oordeelde negen schildersknechts uit Lochem ieder tot vijf gulden boete, eubs. vijf dagen hechtenis wegens hinderlijk volgen. VERDUISTERING EN BANKBREUK Het O. M. bij de Utrechtsche recht bank heeft tegen H. J. v. E., kassier

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6