Horlogerie. H. TAN HIEL Hz. Eiken Ralklokken. uakerO&ts Specialiteit in Roomboter. Moderne en Antieke Uurwerken. SUNLIGHT-ZEEP Groote Houtstraat 86. Telefoon Ho. 371. Eiken- en Koperen Schoorsteengarnituren. A. v. RIEMSDIJK, Horloges, Wekkers Rechtszaken OETHERStIOGENE VERWEKT WARMTE GENEEST VERKOUDHEDEN, PIJNEN ZENUWPIJNEN, enz. INGEZONDEN Pendules in alle stijlen. f AARPENDÜLES KLOKKEN met WEST-MINSTER CARILLON De fijnste ANKER-HORLOGES voorradig Gemengd Nieuws Ned. Glazenwasscherij en r=r Puibewassching Schoonmaken van Kerken, Scholen en Huizen ,,'t Goedkoopst Adres", 9 Kleine Houtstraat 9. «r Heeren Vilthoeden Eng. Sportpetten, nieuwe Hemen, 0.40. 0.60,0.70, 1.-, 1.25, 1.50. Dames barethoeden, Meisjes- en Kinderbaretten. Extra modehoedjes voor de Eerste H. Communie. J. W. ROEREE, Riviervischmarkt 7. R. VERDEL, Schagchelstraat 17, ben misplaatste aprilgrap. "Dat oen Aprilgrap, grap moet blij ven, schijnt niet ieder zich bewust te jpijn tenminste te oordeelen naar een £dv«r teutte, voorkomende in een der te Amsterdam verschijnende bladen. In die advertentie werden nL werk lieden gevraagd, om voor drie gulden per dag behulpzaam ie zijn, hij het Overbrengen van den inventaris ult't 'Anatomisch Laboratorium aan het J. T), Meyer plein, naar liet nieuwe ge- bauw. Honderden werkloozen stonden Don derdagmorgen voor hot laboratorium te wachten, in de hoop, eindelijk eens leis te kunnen verdienen voor vrouw *n kinderen.... Politie moeet er ten slotte aan te pas komen, om de me nigte uit elkaar te doen gaan. Nu dcgeen, of degenen, die de grap bedacht hebben, kunnen op succes bogen. Doch of zij bij eenig nadenken, lang plezier ervan zullen hebben, ls niet te gelooven en niet te hopen ook, zouden wij zoo zeggen. De betrokken redactie was zich er In liet minst niet van bewust, dat do advertentie zulk een misplaatst ge noegen bedoelde te verwekken... dat bo\eudien slechts verontwaardiging tengevolge had. (Tel.) EEN GEMAK. Dit is in een koffiehuis te Gronin gen aan een plaatselijk hoogleeraar dezer dagen overkomen De professor, aan de leestafel geze ten, vraagt den piccolo „Ligt hier ook de Meïjers Lexikon Piccolo gaat op onderzoek uit en koert terug „Nee, meneer de profes sor, dat is hier niet. Maar wat wenscht u te weten (Hbld.) de papendrechtsche straf zaak. (Vervolg). Donderdag zette het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch de behandeling der zaak tegen Garsthagen voort. Het onderzoek werd vervolgd naar de mishandeling, die Wiggers zou hebben ondergaan. Wiggers kwam volgens zijne voor stelling in den avond van 3 April 1904 met Kraal langs het gemeente huis, werd binnengeroepen en mis handeld. Volgens den vroegeren nachtwaker Van den Esch en Kraal ging hij ongewond het geraeentehu's binnen. Tien minuten later kwam hij «r volgens Van den Esch, die voor het gemeentehuis surveilleerde, bloe dend verwond uit. Kraal, die op zijn kameraad Wiggers bij diens woning gewacht had, zag hem cok verwond aankomen. Op zijn vraag wat Wig gers scheelde, zei hij „Dat zie je wel, ze hebben mc bijkans de hersens (ingeslagen." De veldwachter Van den Berg ver klaarde meL zijn collega C. van Loon voor het gemeentehuis te heb ben gesurveilleerd toen Wiggers het gemeentehuis verliet. Rustig 'iep Wiggers volgens Van den Berg twin tig A vijf-en-twin tig meter den dijk op. Toen keerde hij zich om en be gon te schelden. Van den Berg en Van Loon volgden hem daarop. Wig gers vluchtte en viel bij het afloopen ecner stoep tegen den grond. Blijk baar is hij toen verwond. Van den Esch, de vroegere nachts waker, bleef bij zijn verbaal, dat toen Wiggers werd binnengeroepen, de deur voor zijn neus dichtging. Wig gers kwam onbebloed binnen en er bebloed uit. De gang zat na zijn ver trek vol bloed. Advocaat-generaal Waarom er n;ct eerder over gesproken Getuige De een bekladt den ander niet graag. Advocaat^generaalIk heb dezen indruk, dat Wiggers naar buiten is gevlucht, gevallen en weer naar bin nen gebracht is. Deze man (Van der Esch) heeft er niets van gezien, maar zegt, dat het best gebeurd kan zijn, Mr. Dicke (verdediger) Dat is mijn idéé niet De rijksveldwachter D- van den Berg, nader gehoord, houdt vol, dat hij met de andere veldwachters op den dijk bij het gemeentehuis sur veilleerde. Wiggers is niet mishan deld. Volgens hem is Wiggers twee maal op het gemeentehuis geweest. De tweede maal werd hij er gebracht omdat hij gevallen en verwond was. Van mishandeling vanwege de pol'- tie-beambten is geen sprake. Pieternella Wiggers, de tante van C. Wiggers, vertelde, dat deze haar denzelfden nacht mededeelde, door Van den Berg op het gemeentehuis te zijn mishandeld. Achtereenvolgens kwamen nu een aantal reeds vroeger gehoorde ge tuigen mededeelmgcn doen over be weerde mishandelingen lo. Arnoldus van der Linde, tim merman te Papendrecht, klaagt over in 1906 ondervonden mishandeling van de zijde van rijksveldwachter Bouterse, die hem op het gemeente huis tot bekentenis wilde dwingen, en hem toevoegde „Ik ben blij, dat ik je te pakken heb. Nu zal ik je er voor een paar maandjes tusschen draaien, smeerlap I" On de terecht zitting van de Rechtbunk heeft hij zich over de mishandeling beklaagd. 2o. Wouter Buys, scheepsklinker te Papendrecht, klaagt over een in 1904 door hem ondervonden mishandeling door de veldwachters Bouterse. Van den Berg, Van Loon en De Mey in het arrestantenlokaal, waarin hij wegens dronkenschap werd opgeslo ten. PresidentHebt u niet geklaagd Getuige Neen, want Pleun-boer had ook geklaagd, maar zonder suc ces. PresidentOok niet naar Van Elk geweest liet schijnt, dat hij oen toevluchtsoord is voor alle dronk aards Getuige Neen. 3o. G. Rijsdijk, koperslager te Rot terdam, klaagt over in 1907 onder vonden mishandeling van de zijde der rijksveldwachters Bouterse en Van den Berg in tegenwoordigheid van De Mey. 4o. Gijsbert Bezemer, werkman te Papendrecht, klaagt over eene mis handeling, d»e hij in 1902 ondervond van de zijde van Bouterse, toen hij zich rustig huiswaarts begaf. Hij was doodnuchter. öo. Willem van Dalen, Ijzerwerker te Papendrecht, klaagt over eeö er gerlijke mishandeling, in 1903 goeds moeds ondervonden van de veld wachters Bouterse en Van den Berg in tegenwoordigheid van De Mey en Van Loon. Ook hij klaagde niet. PresidentWaarom niet Getuige Omdat ik bang was voor de gevolgen. Ik had geen getuigen en dachtTegen de veldwachters kan ik niet op, was bang, dat ze me achteraf nog zouden uitlachen en ik nog ge vangenisstraf toe zou krijgen. PresidentJe ziet de zaken buiten gewoon zwart in. Er is toch recht te irijgen in Nederland 6o. Hubert van de Graaf, klinker te Papendrecht, klaagt over een in 1906 ondervonden mishandeling op het ge meentehuis. Hij werd door de veld wachters Bouterse en Maarsman van het werk gehaald in verband met een door hexfi gepleegde mishandeling. Hij ls door Bouterse en Maarsman in tegenwoordigheid van De Mey mis-' handeld, om de waarheid er uit te krijgen. De betrokken veldwachters ontken- ar» A d Voca at-gener aalIk geloof er niets van. (Tot getuige van de Graaf) Wil jij dan beweren, dat je iets hooger staat dan Maarsman PresidentIn Papendrecht sta je bekend als haantje de voorste. Ook drink je. De jenever kun je haast van je gelaat aftappen. Ten slotte worden door den vuur werker Jan Zanen uit Schoten mede- deelingen gedaan over een in 1904 van do veldwachters Bouterse, Van Loon en Van den Berg ondervonden mishandeling. Hierna pauze. Na de pauze wordt getuige M. K. Hak, klinker te Padendrecht, ge hoord. Ook hij klaagt over mishande ling, in 1904 of 1905, hem aangedaan door den rijksveldwachter Bouterse, die hem arresteerde wegens ver meende dronkenschap. Toen hij naar de reden zijner arrestatie vroeg, kreeg hij van Bouterse, onder de woorden „hou je sm....lvier sla- op den neus. Vervolgens werd hij met de woorden „daar leg je, scha vuit het cachot ingetrapt. Van den Berg en De Mey waren bij deze han deling tegenwoordig, 's Morgens heeft hij zich tegenover De Mey beklaagd. Vervolgens werd als getuige ge hoord de heer W. Vergragt, kleer maker te Dordrecht. Deze verklaarde den burgemeester van Papendrecht .van 1893 af te kennen. Hij werkte voor hem en vroeg hem eens of het wel vertrouwd was, dat zijn zoon 's nachts na twaalven naar Papen drecht ging, want het was bekend, dat men aldaar nogal eens gemoles teerd werd. De burgemeester ant woordde: ,,IIoor eens, als die kerels dronken uit Dordt komen, vertrouw ik me zeiven niet, maar wanneer wo te eenmaal te pakken hebben, dan knijpen we ze ook wel." Getuige wilde aanvankelijk niet met deze zaak te maken hebben, doch is gezwicht voor het argument van den heer Van Elk, dat zijn verklaring in het belang van een onschuldig veroordeelde was. Burgemeester Bonten, over deze verklaring gehoord, zegt niets van het gesprek te herinneren. Niet al leen in de instructie, maar ook voor het Hof te 's-Gravenhage heeft hij gezegd, dat getuige liegt. „Ik spreek niet met kleermakers 'over politie zaken". Vervolgens wordt gehoord de kleer maker Zeger Raams, uit Gouda. Deze man, ook vroeger gehoord, vertelt hoe hij op een avond in 1903 uit Dordt komende, te Papendrecht door hard loopen zijn been brak en aan den weg neerviel. Hij werd toen door de veldwachters Bouterse en Van den Berg zeer hardhandig vervoerd. PresidentIn den regel hebben de lui, die aan den dijk gevonden wor den, 'm goed geraakt. U zult, uit Dordt komende, ook wel het noodige gehad hebben Getuige Raams Heelemaal niet. Getuigen J. L. Nederlof en D. de Heer, respectievelijk uit Gorinchem en Papendrecht, verklaren onder scheidenlijk in 1906 en 1902 te Papen drecht door de politie te zijn mishan deld. Zoowel getuigen Van den Berg en De Mey verklaren, dat Nederlof niet is mishandeld. Hij heeft op het poli tiebureau een boterham met koffie gehad in plaats van slaag. Daarna werd gehoord mr. G. J. W. van Tricht, officier van justitie te Dordrecht. Getuige worden verschillende vrar gen gesteld. In antwoord daarop ver klaart getuige, dat de Rechtbank te Dordrecht vele tamelijk zware veroor deelingen uitsprak over personen, die te. Papendrecht mishandeling en we- derspanningheid pleegden. Getuige heeft niettemin nooit gemerkt van eenige animositeit tegen politie of justitie. Nooit zijn hem klachten ter oore gekomen over mishandeling, door de veldwachters gepleegd, uit genomen één klacht van zware licha melijke mishandeling tegen veld wachter Bouterse. Deze klacht bleek evenwel ongegrond. De jas van den veldwachter was letterlijk aan flar den gescheurd en zat vol bloed. Met een jas van een marechaussee, die adsistentie had verleend, bleek dat ook het geval te wezen. President Wat is uw oordeel over de politie I-Iebt u klachten, dat niet verzaking van hun plichten arrestan ten zouden mishandeld en ruw beje gend zijn Getuige Neen. Ik geloof er niels van. PresidentKunt u eenige ophelde ring geven omtrent den ongelukkigen invloed, de ongelukkige omstandig heden, die in staat zijn geweest, om deze emotie in het land te verwekken? Er moet toch een strijdende kracht zijn, die hier achter zit. Ik heb wel hooren noemen den naam van Jantje van Elk, maar ik kan mij niet voor stellen, dat een zaakwaarnemer, dat zijn nietelingen, in den regel zak- waarnemers genoemd, in staat zou zijn een dergelijke beweging te doen ontstaan, waarhij op het spel staat de reputatie van zoo vele ambtena ren, d;e tot dusver als degelijk en eerlijk bekend staan. Getuige Van TrichtMen loopt veel naar Van Elk, om zijn raad in ie winnen, als men beklaagd is. Hij is nu om zoo te zeggen gezamenlijk op getreden. Ook kan het bedoeld zijn als tegen burgemeester Bonten ge richt te zijn. De PresidentDa menscheb, die hier bij elkaar getrommeld zijn', de klagers over mishandelingen van 4, 5 en 6 jaren terug, zijn die betrouw baar Of ls het eer samenraapsel van straatvuil en dronkaards Getuige mr. Van TrichtDe mees te personen hebben tamelijk zware veroordeelingen achter den rug voor allerlei feiten, en staan te Papen drecht ongunstig bekend. Getuige J. C. van Nes, uit Papen drecht, verhaalt twee k drie jaren ge leden een jongen, Ar ie van der Lin den gc-maamd, zonder lieden te heb ben zien mishandelen door de Papen- drechtsche politie. De politieagent R adem a nit Pa pendrecht, als getuige gehoord, zegt vóór liet geval-Garsthagen wel ecus geruchten te hebben vernomen, dat de politie ruw optreedt. Advocaat-generaal: Welk soort Yon menschen klaagden Getuige Bepaalde personen weet ik niet Getuige Marinus van de Graaf ver klaart ook zes jaar geleden onver diend een slag met de sabel van de politie te Papendrecht ontvangen te hebben. Heden weder voortzetting. POSTEN IN DEN A. N. D. B. De 3e Kamer der Amsberdamsche rechtbank veroordeelde den heer D. J. Cardozo wegens mishandeling van zijn poster van den A. N. D. B. tot een gevangenisstraf van vijf dagen. MOORD. De rechtbank te Breda veroordeel de Van Vlijmen, wegens moord le Te- ter ingen, tot tien jaar gevangenis straf. De eisch was twaalf jaar., NUMANSLOTEN. De heer Numans, uitgever der be kende Numansloten, door den Haag- schen kantonrechter veroordeeld tot f 100 boete wegens overtreding van de Loterij wet, is in hooger beroep door de rechtbank aldaar vrijgesproken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. E N N. B. Wantrouw de namaaksels die sommige apotheken verkoopen en eisch steeds dat het etiket der gele doos de woorden "Le Thermogène,, draagt. Van ingezonden etnkken, geplaatat ol niet geplaatst, wordt de kopie deninxerder niet teruggegeven. Voor den ïnhond deter rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 2 April 1909., Geachte Redactie! De Haarlemsche S tucad oorspa troons-V ereeniging heeft onderstaand schrijven toegezonden aan de afdee- limg van den Gezellenbond. Aan de Afd. Haarlem v. d, Ned. Stucadoorsbond. Mijne Heeren 1 In antwoord op uw schrijven van 18 Maart bericht ik u, in opdracht van de vergadering van 20 Maart, dat wij als uiterste concessie u als nog de gelegenheid willen geven op het in Rotterdam door de afdeeling Uwer Bond aanvaarde contract den arbeid te hervatten. De leden uwer vereeniging alzoo de keus hebben tus schen het door ons aangeboden con tract, gewijzigd volgens ons schrij- van van 23 Maart en het z.g.n. Rot- terdamsche contract, waarvan wij u liler een exemplaar doen toekomen. Achtend, Namens de Haarl. Stuc. Patr.- Vereeniging, J. M. V. PELLECOM, Secret. Haarlem, 31 Maart 1909. Wij kunnen maar niet vatten waar om de patroons ons 31 Maart pas kennis geven van een door hen geno men besluit op 20 Maart en'tusschen die twee datums in, nl. 23 Maart nog een ander gewijzigd contract aanbo den. Naar aanleiding van bovengen, schrijven hebben wij, ingevolge be sluit onzer algemeens vergadering den secretaris der Ilaarl. Stucadoors- Patroonsveneeniglng en bovendien aan ieder patroon nog afzonderlijk het volgend schrijven toegezonden. 1 April 1909. Mijnheer! Naar aanleiding van 't door ons ontvangen schrijven van den heer Pellecom, secretaris van uw organi satie hebben wij 't volgend schrijvefn aan uw organisatie verzonden. Om misverstand te voorkomen geven wij u dit afschrift. Aan de afd. Haarlem v. .d Neder!., Stucadoors-Patroons- Bond. „Uw schrijven van 31 Maart ver wonderde ons ten zeerste. Onze le denvergadering van 1 April was van meehïng, 'dat dé patroons blijkbaar niet goed op de hoogte zijn. Het contract door u nu weer ons 1 toegezonden is niet 't z.g. Rotterdam- I scha contract, 't zelfde contract gaf uw organisatie ons reeds op Zater dagavond 6 Maart, en ons antwoord daarop ontvingt gij even daarna. Gij Weet dus, hoe wij daarover j denken. Wij zijn ten allen tijde be- réid u 't contract te toon en, 't welk de patroons in Rotterdam bereids hebben aanvaard, d. w. z. de georga niseerde patroons. Het overgroots deel der gezellen in Rotterdam werkt echter niet eens op dit door ons bedoelde contract, zij werken onder heel wat betere voor waarden. Doch 't door u ons aangebodene ls niet 't Rotterdamsche contract. Wie dat zegt, weet er niets van, en bo vendien, wij aanvaarden ook 't Rot- terdamsche contract niet. Gij weet uit de u door ons toege zonden courant (Haarlem's Dagblad van 23 Maart) de voorwaarden waar op in Den Haag de arbeid is hervat. In de aan uw organisatie gezonden motie, aangenomen op onze vergade ring van 25 Maart, en ook in de bla den gepubliceerd, gaven wij u ken nis, dat wij op die voorwaarden den arbeid zouden hervatten, maar dan ook op die voorwaarden in hun geheel en niet op een gedeelte ervan, zooals uw organisatie dit wilde. De hoofdtrekken daarvan zijn: le. De gezellen teekenen 't door u gewijzigde contract zooals dit was 23 Maart 1909 ('t z.g. Haagsche). 2e. Uw organisatie geeft eene ver klaring als de Haagsche patroons, dat zij bereid is om door eene com missie uit patroons en gezellen een collectief contract te doen opmaken, en dat te aanvaarden. 3e. Is dat collectief contract op 1 Mei 1909 nog niet gereed, dan wordt 't in 1 genoemde contract collectief, totdat bedoeld coll. contract gereed is en goedgekeurd door de betrokken organisaties. Ziedaar de voorwaarden beknopt weergegeven. Wij kunnen u nog mededeelen, dat de ln 2 genoemde commissie in Den Haag reeds druk aan 't werk is, en in verschillende zaken tot overeenstem ming is gekomen. Wij durven voor de waarheid daar van instaan. Er is bij de patroons, (bij sommigen) een idee om alles wat van den kant der gezellen uitgaat, voor leugen uit te maken. Wij beweren, dat niet een patroon in staat is om met bewijzen aan te toonen, dat 't geen wij tot nu toe schreven en gezegd hebben onwaar is'. Wij evemwel hebben tal van bewij zen en getuigen, dat de waarheids liefde bij de patroonsorganisatie zoek is, en blijkens 't laatste schrijven ook de ernst. 't Is geen manier van doen, om dit concessies te noemen, en nog wel de uiterste. Eerst werkelijk concessies doen, naar onze meening te weinig. Toen, door 't door u voor 't Rotterdamsche contract aangeziene, deze conoessiën weer te niet doen. Dat gaat niet, heeren! Onze voorwaarden, waarop wij den arbeid zullen hervatten zijn u verle den week toegezonden en hierboven beknopt saamgevat in 1, 2 en 3. Hoogachtend, HET BESTUUR van de Afd. Haarlem Algem. Nederl. Stucadoorsbond. Zoolang de voorraad strekt, bekomt men in ruil voor omslagen prachtig geïllustreerde Kalenders 1909, fijne Toiletzeep, stevige Kleerborstels, Servetringen en vele andere voorwerpen. Leest omslag rond de zeep. Zendt ze franco aan SUNLIGHTZEEP, Rotterdam. HORLOGEMAKER, 400 dagen loopende. IN ALLE METALEN. Speciale Inrichting voor het herstellen van ia goedkoop en vervangt het dure vleesch. PROCES STEINHE1L. Mevrouw Steinhcil is verwezen i naar het Hof van inbeschuldigingstel ling. Zij heeft thans haxe houding belangrijk gewijzigd. Reeds vroeger had zij bij den rechter van instructie toespelingen gemaakt op hare rela ties in de hoogste kringen en had zij aangeduid, dat zij zaken aan het licht zou kunnen brengen, waardoor tal van personen uit die kringen ernstig gecompromitteerd zouden worden. Van dien bluf had de rechter van Instructie echter geen nota genomen. Thans echter, zegt de Matin, schijnt mevr. Steinheil zich voor te bereiden op het doen van onthullingen, niet over de misdaad, maar over vroegere gebeurtenissen, die zij in haar eigen belang aan het licht meent te moeten brengen. Zij laat zich althans tegen over de enkele personen, die tot haar worden toegelaten, in dien geest uit. Mevr. Humbert, de zoogenaamde erfgename der Crawfords, aldus de Matin, had in haar goeden tijd vele vrienden. Zij spaarde hen echter, toen zij ten val was gekomen, Mevr. Steinheil schijnt deze bescheidenheid niet te willen betrachten. BURGWAL 36. -- HAARLEM. TELEFOON 1091. Speciale inrichting voor het zoowel van binnen als van Luiten. Winkelruiten of Bovenramen worden wekelijks, om de 14' dagen of maandelijks bij abonnement billijk aangenomen let s. v. p. op NAAM en ADRES van de firma op de road geschilderde wagens. Merk „Hallerernst". PRIMA WERKEN. I JAAR GARANTIE. Wekkersvan af f 1.25 Wekkers met 2 bellen 1.50 Massief Eiken Klokjes „2.50 Reclame Horloge 1.75 Reclame Horloge, klein model 2.25 HORLOGES in Zilver, Verguld en Goud. LAGE PRIJZEN. LAGE PRIJZEN. FAILLISSEMENTEN., Uitgesproken Arnhem, 29 Maart. J. Landsheer jr., koopman, te Nijmegen. Rechter commissaris mr. P. F. A. Cremers curator mr. A. van der Goes. Almelo, 29 Maart. H. B. Wilke, koopman to Losser. Rechter-commis- saris mr. J. SLingenbergcurator mr. A. ter Weele. Geëindigd J. van Gijzel, winkelier te Helvolrt. Uitgesproken Amsterdam, 31 Maart. I. Pimentel, firma I. II. en J. H. Pimentel, hande laar in rijwielen en onderdeelen, al daar. Rechter-commissaris jhr. mr. W. C. Quarles van Ufford; curator mr. A. W. Gerritsen. J. BalJedux, aldaar. Rechter-com- mlssaris mr. J. Kruseman curator mr. I. Goudeket. Vernietigd J. Jaburg, wijnhandelaar aldaar. Voorhanden voor het a.s. seizoen de nieuwe modellen Heeren Vilthoeden 1,50, 1,90, 2,25, prima 2.75, 3,50,4,50. Eerste Electrische Melkinrichting en Roomboterfabriek, Telefoon X3SS.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6