NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Binnenland 26» Jaargang. No. 7908 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 6 APKIL 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB WAANDEN» Voor Haarlem I Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 1.23 1-30 1.65 0.02 H 037 H 0.45 Uitgave der Vennootschap lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOilL ADVERTENTïÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t—elke regel meer ƒ0. IC Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 ec der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. ToS de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 7 APRIL. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling, v. h. Apollo-Theater, 8 uur. Café Brinkmaan: Vereen, van kan- tocb-- en Handelsbedienden: Lezing doo.* den heer J. B. A. Saeijs, 8 uur. Schoten: Raadsvergadering, 7J u. Stadsnieuws Vergunning Drankwet. L. S. Nanninga, weduwe van J. Groos, vraagt aan Ge-deputeerde Staten dezer provincie, om vergun, ning, ingevolge art. 2, 2e lid dier wet, tot het verkoopeu van sterken drank in het klein, alléén aan Logeergasten in de gelagkamer van het perceel aan de De Witstraat no. 19. HULPZENDINGS GENOOTSCHAP. 't Hulp-zendingsgenootschap onder de zinspreuk „De liefde van Christus dringt ons" hield gisteravond in de Janskerk zijn 57ste openbare jaarver gadering. Als eerste spreker trad op Ds. C. J. van Paassen, die voorging in gebed en daarna een ko-rt overzicht gaf vari hetgeen 't genootschap dit jaar heeft gedaan. De financiën waren niet ruim, wat wel te verklaren is in deze tijden van werkloosheid en anderen druk. Toch blijkt uit de lijst der in komsten ,dat er liefde voor de zen ding is, want onder de giften is geen een bijzonder groote, zoodat alles met kleine beetjes bij elkaar is moeten komen, en 't aantal gevers dus ook groot is. Dit stemt tot verheuging. Aan contributies werd dit jaar 280.23 ontvangen, aan giften 223.691/2, ter wijl de zendingsbusjes 197.011/2 op brachten. 't Totaal der inkomsten was dus 700.94. Daarvan is f500 ge geven aan de opleidingsschool voor zendelingen in Halmaneira't over- bi ij venue geid is onder de vel schillen de Zendi ugsvereen ïg ui gen verdeeld. De Haailemsche zendelingen in Halmaheira maken 't goed. Van de broeders Dueling en i-'ortgens zijn goede berichten ontvangen. Broeder lviunk is ongesteld, maar de laatste berichten brachten de mededeeling van zijn langzaam herstel. Ook broe der Lasschuu maakt t uitstekend. De spreker besloot zijn mededeelin- gen niet een opwekkend woord, om het genootschap krachtig te steunen. iiieriia trad Ds. G. iviansvelt van Amsterdam op, om een rede te hou den, waarin hij de noodzakelijkheid maar ook den zegen van den zen- dmgsarbeid schetste. 't Kerkgebouw was goed gevuld. ORGELBESPELING op Donderdag 8 April, des namid dags van 2—3 uur, in de Groote- of Sint-Bavokerk alhier, door den heer W. Ezertnan. Programma: No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Choral-Andante, J. G. Basti- aans. No. 3. Fantasie op: Jesus, meine Zu- vérsichl", W. Rudnick. No. 4. Adagio, G. Merkel. No. 5. Aria uit de Schepping, Haydm. Aa n r a n d i n g. Men schrijft ons: De Bannesteeg schijnt een gevaar lijk straatje te zijn; gisteravond on geveer negen uur passeerde daar een dienstmeisje, toen plotseling een manspersoon te voorschijn kwam en haai- aangreep. Op haai- hulpgeroep nam hij de vlucht, maar het meisje was zoo overstuur dat liet wel een half uur duurde eer zij weer op streek was. Ditzelfde moet de vorige week aan twee andere meisjes zijn overko men, zoodat eenig politietoezicht niet overbodig zou wezen. Jul i a C u I p. Naar wij vernemen zal mevrouw Julia Culp zich doen hooren op den laatsten liederenavond v-an Gerard Zalsman. Willem Andriessen zal te vens zijne medewerking verleenen. De wind. Maandagmiddag ongeveer éen uur vf06! een fietsrijder door een ruk wind in do BaktHessergracht. De al daar wonende koopman Blei sprong dadelijk te water en mocht het ge noegen smaken den drenkeling te redden. Bewusteloos werd deze daar op de Brood- en Meelfabriek binnen gedragen. Het rijwiel werd nader hand uft het water gehaald. MUSEUM EN SCHOOL VOOR KUNSTNIJVERHEID, 't Verslag over 1908 begint met een uiteenzetting van het doel dezer in stellingen en concludeert, dat de com missie blijft vertrouwen op den steun van allen, die van oordeel zijn, dat de bevordering van kunsten en am bachten in ons land niet alleen is een daad om de hoogere cultuur van ons volk te bewerken, maar tevens, om bronnen van welvaart en inkomsten in het leven te roepen, die onontbeer lijk zijn voor den bloei der natie. De commissie brengt hulde en dank aan alien, die in 't afgeloopen jaar hun steun verleend hebben. Inzonder heid wordt de medewerking van den minister van Binnenlandsche Zaken gememoreerd, waardoor de schoollo kalen konden worden uitgebreid en t onderwijs verbeterd, 't Rijkssubsi die werd verdubbeld. HET MUSEUM. De directie streeft er gedurig naar, de verzamelingen zoo. in te richten en aan te vullen, dat de artistieke zijde zooveel mogelijk op den voorgrond treedt. Nu is een afdeeling emailwerken aangelegd, die reeds eenige uitbrei ding heeft verkregen. In aansluiting met de verzameling oud-romeinsch aardewerk weixi de Keramische af deeling met oorspronkelijke stukken romeinsch aardewerk aangevuld. Dit is nu een kleine, maar leerzame ver zameling geworden. Ook voor de andere afdeelingen werden verschillende aankoopen daan, terwijl vele geschenken ontvan gen werden. De boekerij werd eveneens weer uiL gebreid. Thans bedraagt het aantal werken 2744. 't Uitleene® der boek- en plaatwerken neemt steeds toe. In de acht maanden van 1908 dat de boe kerij ge-opend was, werden 1388 wei- ken uitgeleend. Ook nu werden in 't museum ver schillende welgeslaagde tentoonstel lingen gehouden. In 1908 werd het. museum door 7081 personen bezocht ('t vorig jaar door 6769). Ook bezochten verschillende leerlingen van onderwij9-inrichtiii- gen onder toezicht hunner onderwij zers 't museum. DE SCHOOL. 't Nieuwe gedeelte der school vol doet zeer goed. De eerste en tweede klasse van den dagcui-sus, die tot he-dear in één lo kaal door een ieeraor onderwezen werden, konden nu gesplitst worden. Ook 't voortgezet lager onderwijs moest uitgebreid worden. De klasse voor 't derde studiejaar, die overbe volkt was, werd gesplitst. Hierdoor was aanstelling van eenige nieuwe leeraren noodió. Ook bestaat 't piau voor de beide hoogste klassen door speciaiiteiten voordrachten te laten houden over kunstgeschiedenis en over bijzondere technieken, die bij do Kunstambachten in toepassing wor den gebracht. In de toekomst zal nog meer getracht worden de 4de klasse te doen aansluiten bij den practi- scneu werkkring. De dagcursus werd door 90 leerlin gen bezocht, waaronder 29 vrouwe lijke. De Woensdag- en Zaterdagmiddag cursus door 35 (19 vrouwelijke). De avondcursus door 38, benevens nog 58 leerlingen van den dagcursus. Bovendien ontvingen 41 Leerlingen der Uijksnormaaischool teekenonder, wijs. De leeftijd der leerlingen wisselde van 12 tot 47 jaar. Betreurd wordt, dat vele leerlingen de school verlaten vóór zij de hoogste klasse doorloopen hebben. V r ij z. D e ra. Bond. Woensdagavond 7 April houdt de afdeeling Haarlem vau den Vrijzin nig Democratische® Bond haar alge- meene vergadering. De agenda vermeldt o. a. Reke ning en verantwoording van den pen ningmeester benoeming commissie tot nazien der rekening verkiezing van 3 bestuursleden, verkiezing van een voorzitterbespreking agenda algemeene vergadering te Groningen; benoeming afgevaardigden bespre king propaganda bij de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer voorloopige bespreking gemeente raadsverkiezingen in 1909. PASSIE-SPELEN. Als dritte im Bunde is thans de Haagsche Apollo-bioskoop, die in de Spuistraat een sierlijk ei "'en gebouw heeft, maar daar in de „stille week" geen voorstelling geven mag, in Haarlem gekomen. Dat No. 3 hier komen beeft natuurlijk invloed op de opkomst van het publiek. Dat is jam mer, want wat er te zien wordt ge geven, is goed. In de eerste plaats het hoofdnummer van liet program ma De Passie-spelen. Er zijn vele mooie en wijdingvolle tafereel en op do films van dit dool der voorstel- I ling. Nergens is er ook maar Iets, waaraan men zich zou kunnen stoo- ten. Achtereenvolgens ziet men de ge- 1 heele geschiedenis van Christus voor- bijtrekken de komst van Maria Jozef te Bethlehem, de Ster uit het Oosten, de drie Oostersche wijzen, de geboorte van Christus, de aanbid ding der Wijzen, den kindermoord te Bethlehem, de vlucht naar Egypte, Jezus onder de Schriftgeleerden in den Tempel, den doop in de Jordaan, Bruiloft te Kana, Maria Magdalena, Jezus en de Samaritaansche vrouw, 't dochtertje van Jaïrus, Christus op de wateren van het meer van Gali- lea, de wonderbare vischvangst, de opstanding van Lazarus, de Verheer lijking op den berg. Verder den intocht te Jeruzalem, Jezus verjaagt de geldwisselaars uit den Tempel, het laatste Avondmaal in den Olijfberg, Jezus bij Ca j af as, de verloochening van Petrus, de gee- seling en kroning met de doornen kroon, Barnabas of Jezus. En einde lijk den Kruisweg, de Kruisiging, den Kruisdood, de afneming van het kruis, de graflegging, de opstanding en de Hemelvaart. De muziek gaf daarbij een passen de begeleiding. Na de pauze trad Rafaêl Bouwmees ter op in Heyerman's „Feest", name lijk in het door den heer Wigin^n be werkte transformatiespel. Hierin speelde Bouwmeester de zes rollen van de veroordeelden, die vrij gelaten zouden worden. De typeering was zeer goed, in sommige rollen zelfs zeer voortreffelijk. Daar had je b.v. de in de gevangenis gedegene reerde Gerrit Muller, de „goocheme" Komkommerman, de man uit de „hooge kringen", enz. alle waren ze weer geheel anders van spel en stem-intonatie. Bouwmeester oogstte dan ook veel bijval. De heer Théo van der Vliet was een goed tooneel-gevangenisdirecteur, en mevr. S. Bouwmeester—Orelio speel de het rolletje van moeder van een gevangene heel verdienstelijk. STRAFPORT. Eenigen tijd geleden werd door de Posterijen een verscherpt toezicht in gesteld op prentbriefkaarten en cou ranten, om te voorkomen, dat op de als drukwerk beporte stukken rneer schrift voorkwam, dan wel mocht. Daarmee weixi een afzonderlijk amb tenaar belast. Het blijkt wel, dat een dergelijke maatregel noodig was, daar er weken zijn geweest, dat men aan het Haar- lemsche kantoor voor ƒ80 strafport moest uildeelen. Ter voorkoming van ongewenschte strafportbeiasting vestigen we er nog eens de aandacht op, dat op als drukwerk verzonden prentbriefkaar ten het woord „Briefkaart" moet worden doorgehaald- Speelterrein. We vernemen, dat er ernstig plan nen bestaan, om een terrein aan de Leidseho Vaart bij de St. Bavo-kerk ^gafi.liuisland) tijdelijk aan te wijzen ai® openbaar speelterrein. Fai 11 issemen ten. Bij vonnis der Arr. Rechtbank al hier d.d. 6 April llJ09, is in staat van faillissement verklaard G. Posch, suikerwerker en winke lier alhier, Barteljorisstraat. Rechter-commissaris mr. P. J. G. van der Mualen. Het faillissement van J. Doets, Si garenwinkelier alhier (Kleine Hout straat), uitgesproken 16 Maart 1909, is bij vonnis der Rechtbank alhier dd. 6 April 1909 opgeheven. G e v. V o o r w. Een rozenkrans, bij Post, Rijpstr. 5 Een portemonnaie inh. geld, bij W. v. Bilderbeek, KI. Heiligland 63 rood. Een witte zakdoek, bij J. Zuidland, Gen. Joubertstr. 36. Een wit gehaakt kleedje, bij J. Ha- verkorn, Gr Heiligland 71. Een lorgnet in étui, bij J. Meeis, Reitzstr. 61. Eenige centen en 3 gummiballen, aan liet politiebureau. Een groote zwarte hond, bij M. Marchant, Vooruitgangstr. 17. Een zilveren oorknopje, bij C. Priesman, De Clercpstr. 95. Aangifte is gedaanvan het verke nen van een gouden dameshorloge, van het verliezen van een polia van Lotisico No. 2274. Uit de Omstreken in de gelegenheid zullen zijn naar bot huis des gebeds op te gaan. In de Raadsvergadering op Woens dag 14 April a. s., des avonds te uur, zullen de volgende onderwerpen worden behandeld. Ingekomen stukken e® mededee- 1 in gen. Comptabiliteit 1908 en 1909. Request aid. Ben nebroek-Vogelen zang tier Alg. Vereen igmg voor Bloem bollencultuur inzake naam station H. LI. S. M. Request aan H. M. de Koningin in zake schoolregeling M. O. Haarlem. Antwoord R. K. Kerkbestuur op be sluit Raad. Vaststelling kohier Hondenbelas ting. Voorstel tot opmeten terrein Raad huis. F. de Nokker van Heemstede had Zaterdag het ongeluk te vallen van het bordes van de villa Dennenheu vel, met het gevolg, dat hij eene lie vige hersenschudding bekwam, waar aan hij thans is overleden. Hij be reikte den leeftijd van 72 jaren. SCHOTEN. Woensdag vergadert de Raad des avonds te half acht.. Aan de orde is: 1. Benoeming concierge aan de school. 2. Behandeling verordening Ambte naren en werklieden. HAARLEMMERMEER. Paardenfokkerij. In het bellang der paardenfokkerij in deze gemeente heeft zich te Hoofd dorp een vereeniging geconstitueerd, die zich daaraan geheel zal wijden. Het bestuur dier vereeniging is saam- gesteld uit de lieeren W. G. v. d. Wal, voorzitterJ. Clay, secretaris en M. H. Noorman, penningmeester. Korenbeurs. Het gebouw waarin te Hoofddorp 's wekelijks de korenbeurs wordt ge houden en dat reeds sedert lang bleek te klein te zijn, zal na Paschen warden afgebrokenop dezelfde plaats zal een gebouw verrijzen, dat alleszins naar de eischen des t.ijds zal worden ingericht tot korenbeurs. Het oude gebouw heeft eeu opper vlakte van pl. min. 14U vierk. M., het nieuwe zal een oppervlakte beslaan van pl. min. 420 vierk. M., dus drie maal zoo groot. Voorts zal het voor- zieu worden van loketten ten gerieve van de vele handelaars, die de beu re steeds bezoeken, welke loketten, naar wij vernamen, reeds alle bij voor baat verhuurd zijn aan kooplieden, die de korenbeurs vast 's wekelijks be zoeken. Het blijkt, dat Hoofddorp als han delscentrum in zoo'n groote land- bouwomgeving, een groote vlucht neemt. BEVERWIJK. In de gisterenavond gehouden al ge- mee me vergadering van de Vrijzinnig Centrale Kiesvereeniging is de vol gende groslijst opgemaakt van candi date® voor de Tweede KamerL. Ro denburg, mr. dr. Ter Spill, mr. Rink, mr. Leien fan te en de heer Schoch- ttoxg Krol. Deze candidate® zijn uit voerig besproken op den voorgrond staat staatspensioneering. HAARLEMMERLIEDE. RAADSVERGADERING. Hedenmorgen vergaderde de Raad. Na mededeeling der ingekomen stukken komt Punt 2: het adres aan de Koningin in zake Middelbaar On derwijs te Haarlem aan de orde. Waar vroeger de kinderen der bui- tengemeentemaren dezelfde rechten hadden als de kinderen der Haarlem- sche burgers, moeten ze nu meer schoolgeld betalen; 3 kinderen uit Haarlemmerliede zijn op de Haar lemse he H. B. S., die alle drie de school zouden moeten verlaten als 't schoolgeld zoozeer verhoogd wordt. Nu stellen B. en W. voor aan H. M. de Koningin een adres te zenden, waarin verzocht wordt, der gemeente Haarlem ruimer subsidie in zake Middelbaar Onderwijs te verleenen, waardoor het schoolgeld voor de bui tengemeente® onveranderd zou kun nen blijven. Dit voorstel wordt aangenomen. Punt 3. De verhuring van grasge was wordt bepaald op 20 April, des morgens te half twaalf. Punt 4. De voorzitter stelt voor art. BENNEBROEK. De kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente heeft nader besloten den bid- en dankstond op den dag volgende op dien, waarop de blijde gebeurte nis in het Vorstenhuis bekend is, te houden des avonds te 8 uur e® niet, zoo reeds Is vermeld, om 121/4 uur. 22 politieverordening aan te vul- De kerkeraad hoopt, dat door de be- hen met dó bepaling, dat de wagens paiinisf van het latere uur. alle leden met pulp geladen, die de Rijnland se he sluizen afrijden en achterwa gens na zich hebben, van een goede rem zullen moeten voorzien zijn. De heer COS stelt voor 't woord „rem" te vervangen door remketting, daar er anders licht verwarring zou kunnen ontstaan. De heer BIESHEUVEL stelt voor ook een persoon op dien tweeden wa gen te plaatsen, maar dit voorstel werd met algemeene stemmen ver worpen. Daarna wordt 't voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aan genomen met algemeene" stemmen, behalve die van den heer Vink. In art. 26 stellen B. en W. voor de uitdrukking: „het is verboden in te legraaf pal en te klimmen" in te las- schen „en in d;e der electrische spoorweg-maatschappij".. Aldus wordt besloten. In enkele artikelen wordt boven dien nog het maximum der boeten op de verschillende overtredingen ver hoogd. B .en W. stellen voorts voor be paalde uren te stellen voor 't uitklop pen van kleeden in de bebouwde kom der gemeente, en wel op dezelfde tij den als dat in Haarlem geregeld is. Dit artikel wordt zonder discussie aangenomen. Art, 95, dat luidt: „Met boete van hoogstens 5 wordt gestraft hij, die varkenskotten heeft en ze niet voldoende schoon houdt", stelle® B. en W. voor, te doen volgen door den zin: Voor het houden van varkenskotten moet de toestemming van B. en W. worden aangevraagd. Dit wordt ook goedgekeurd. Punt 5. Daarna komt de vaststel ling van de verordening tot bepaling maximum snelheid voor motorrijtui gen enz. aan de orde. B. en W. stellen voor de maximum snelheid in de bebouwde kom der ge meente Haarlemmerliede en Spaarn- woude te bepalen op 12 K.M. per uur. De beer COS meent, dat het maar in klein eind is, dat de motor-voer ders langzaam moeten rijden, op de® open weg kunnen ze de snelheid weer grooter maken. De VOORZITTER meent, niet tot 't minimum te moeten afdalen. Daarna wordt 't voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met al gemeene stemmen aangenomen. Voor 't Spaarndamsche gedeelte wordt de zelfde bepaling voorgesteld. De beer COS vindt 't een uitste kend voorstel, maar zegt niet te be grijpen hoe gecontroleerd moet wor de® of de auto's met een snelheid van 10 of 12 K.M. rijden. De VOORZITTER zegt, dat de af stand tusschen de eindpunten moet worden opgemeten en dan de tijd die de auto er over rijdt met een gecon troleerd uurwerk opgenomen. De heer COS vindt de theorie prach tig, maar meent, dat het in de prak tijk onuitvoerbaar zal blijken. De VOORZITTER zegt, dat dit neg afgewacht zal moeten worden. Daarna wordt 't voorstel voor Spa&rndam aangenomen. Punt 6. Voor de stembureaux wor den de voorzitters en leden gekozen. Bij de rondvraag zegt de heer VINK dat in den toestand van den Groenen weg moet voorzien worden. De VOORZITTER antwoordt, dat hieraan reeds gewerkt wordt. De heer BARENDRECHT vraagt, wanneer de inenting der nieuwe schoolkinderen zal plaats hebben. De VOORZITTER antwoordt, dat dit morgen zal geschieden. Daarna gaat de raad ovetr in beslo ten vergadering. H1LLEG0M. Zondagavond stapte de vrouw van Griekspoor aan de zandsteenfabriek „Araoud" achterwaarts van de nog in gang zijnde stoomtram af, met ge volg, dat zij vrij hevig met het ach terhoofd legen de straat werd gewor pen, waardoor zij bewusteloos werd. Medische hulp werd verleend door don aris Th. H. v. d. Kwast. Maan dagmiddag om 12 uur was de vrouw nog met tot bewustzijn gekomen. Op uitnoodiging van den heer C. Brookes alhier, zul op den avond na dat ons een prins of prinses is gebo ren, door de verschillende vereenigin. gen een fakkeloptocht met muziek door de gemeente worden georgani seerd. SALARISSEN BIJ DE POST. Door den Nieuwen Nederlandse beu' Posllxmd te Amsterdam is tot de Tweede Kamer het verzoek gericht, een commissie te willen benoemen tot onderzoek van de personeelorgani- satie de bezoldiging en al wat hiermede samenhangt bij de Pos terijen en Telegraphie en daarbij wel de vakvereeniging te willen hooren om voorts in afwachting van den uit slag van dat onderzoek, aan het per soneel, een voorloopige toelage te ver. leenen, boven het thans geldende sa laris, van 15% voor salarissen beno den 1800 en van 10 voor salaris sen van ƒ1800 tot ƒ3000, eensdeels om de gedane beloften aan een zeker deel der ambtenaren te vervullen en an derdeels om alle ambtenaren in staat te stellen aan de dure levensomstan digheden het hoofd te bieden. Mr. H. J. C. VAN TIENEN OVER DEN POL1TIEKEN TOESTAND. In een openbare vergadering van de afdeeling Zaandam der Liberale Unie trad mr. H. J. C. van Tienen,' candidaat dei- liberalen en vrijzinnig- dcinocraten als spreker op met het onderwerp: „Het ininister.e-Heems- kerk en de politieke toestand." Nadat de voorzitter, de heer G. v. Hoik, in zeer waardeerende woorden dank had gebracht aa® het aftredend lid dien heer K. C. de Boer, voor het geen hij gedurende zijn 18-jarig lid maatschap vau de Kamer voor do Zaanstreek heeft gedaan, waarbij ook iur. Van Tienen zich aansloot, ving deze zijn rede aan, met een beeld te geven van den huidigeu politieke® toestand dien hij niet beter meende Ie kunnen kenschetsen dan door to zeg gen dat wij ons in een moeras be vinden, waarin we zijn geraakt door de verovering van het regeerkastetl door de kerkelijke partijen. Spr. noemt de wijze, waarop dat door m:ddel van de afstemming der oorlogsbegrooting is geschied, niet fraai. Waarom de kerkelijken dit deden,, is voor spr. vrij duidelijk. Men wilde voorkomen, dat de voor stellen tot Grondwetsherziening aa® de orde zouden komen, omdat noen op dit stuk onderling verdeeld is. Spr. verklaart zich voor algemeen kiesrecht en sluit zich te® deze vol komen aan bij het stembus-program van de Liberale Unie, ook wat aan gaat de uitsluitingen, zoowel als be treffende de stemplicht en de evenre dige vertegenwoordiging. Ook liet vrouwen-kiesrecht vindt in mr. y. T. een verdediger. Spr. gaat nu na hetgeen de tegen woordige regeering heeft gedaan, daarbij overwegende welken invloed dr. Kuyper op het werken van het Kabinet heeft gehad, om daaruit te concludeeren, dat, al zullen we mis- scliien door den onwil der Katholie ken bewaard blijven voor een twee de Kuyper-kabinet, we toch een her haling van het Kuyper-regime zulle®: krijgen. En hiertegen, meende spr., moeten de vrijzinnigen zich schrap zeiten .eerstens in het belang van ona openbaar onderwijs en ten tweede tot handhaving van het vrijhandelsstel sel. Want niet alleen dat de rechtse hen ijveren voor de bijzondere school, zij leggen het er ook op toe de openbare schóól ten onder te brengen. Spr. wijst op het afschrikwekkend voor- beeld in dit opzicht in België. Met geldt hier de verdediging van het hoogste goed. Behalve het negatief resultaat, waarvoor moet worden gestreden, be pleit spr. als positieve eisch de ver zorging van de ouden van dagen, die niet Ln eigen onderhoud kunnen voorzien. In dit verband doet spr. zich kennen als een voorstander van het Belgische stelsel (aanvullingspen sioen). Geld zal voor dit doel wel te vinden zijn. Wat in het kleine Dene marken mogelijk is, zal ook hier geen beletsel zijn. Tot deze drie hoofdpunten hebben de vrijzinnigen zich beperkt, omdat komt dit in de eerste vierjarige pe riode tot stand het al heel mooi zal zijn. Dat onze wetgevende arbeid niet meer produceert, ligt aan de wijze van werken en aan de verbazende veelpraterij der lede®. Behalve de ge noemde punten erkent spr. ook de ur gentie van de ziekte- e® invaliditeit®-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1