NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26s Jaargang. No. 7909 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. WOENSDAG T APKIL 1909 HAARLEM S DAGBL ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDEN) Voor Haarlem 129 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037^ de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREB00NL ADVERTENT IËNi Van 1—5 regels 50 Cts.j Iedere regel meer Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /l-, elke regel meer ƒ0.Et? Reclames 30 Cent per rcgeL By Abonnement aanzienlijk rabat. Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts, per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie eo Administratie i Groote Roatstraat 55. iBtercommunaalTelefoonnammer der Redactie 600 eo der Administratie 724. Drukkerijs Znider Boitenspaarne 0. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 8 APRIL. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 28 uur. Schouwburg: De Hagespelers: Dol ly betert zich, 8 uur. Stsdsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Van een opgeheven en een niet be staande vereeniging" in de rubriek Om Ons Heen. Rectificatie. Meklde onze berichtgever ons gis teren, dat de fietsrijder, die door een rukwind de Bakenessergracht in woei, door den aldaar wonenden koopman Blei gered werd, thans ver- aenien we van welingerichte zijde, dat niet de heer Blei maar de heer L. Huijkman de redder was. Hinderwet. Op alle werkdagen, van deg voor- middags 9 tot des namiddags 2 uur tot 20 April e. k., 's namiddags te 11/4 uur liggen de volgende verzoek schriften ter inzage 1. Een verzoekschrift van de firma G. J. van der Aa en Zoon, om ver gunning tot uitbreiding van hare zeeppoiederfabriek, door bijplaatsing van een stoomketel van 1,25 vierk. M. verwarmend oppervlak en 4,2 atmos feer in het perceel aan de Wester- straat hoek Kolkstraat. 2. Een verzoekschrift van B. Hagen om vergunning tot oprichting van een smederij in het perceel aan het Groot Heiligland No. 42. 3. Een verzoekschrift van de naam looze vennootschap drukkerij ,,de Spaarnestad", om vergunning tot op richting van een drukkerij waarbij als beweegkracht 2 electromotoren, elk van 21/2 P.K., één electromotor van 1/2 P.K., alsmede één electromo tor van 4 P.K. zullen worden gebe zigd in het perceel aan de Kinder- huisvest Nos.'29, 31 en 33. 20 April e. k. des namiddags te 11/4 uur kan ieder, die tegen deze vergun ningen bezwaar heeft deze bezwaren op het Raadhuis kenbaar maken. Personalia. De assistent B. Paul van 't po9t- en telegraafkantoor te Haarlem is met ingang van 16 April naar Utrecht overgeplaatst. Verlof Drankwet. M. Zwemmer, echtgenoot© van N. Spring veld, vraagt B. en W.,om ver lof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan den Burgwal no. 2G. Cursus in hoefbeslag. Over dezen cursus (men zie de eerste pagina van ons Tweede Blad) berichten wij nog, dat de examen commissie bestond uit den leider van den cursus, den heer H. Vixse- boxse, kapitein-paardenarts der hu zaren te Haarlem, en uit de heeren I. Laméris, gcp. majoor-paardenarts der huzaren to 's-Gravenhage, en D. C. Kruijmei, plaatsvervangend dis tricts-veearts te Haarlem. De bollen. Men schrijft uit Lis9e Het is thans zekerheid dat de bol lenvelden met Paschen niet dat zul len opleveren wat de meeste bezoe kers trekt. Het laatst© riet moet nog opgeruimd, over 4 of 5 dagen is alles schoon. Wel ziet men de jonge plan ten forsch en mooi groen boven den grond, doch van knop of kleur is op een afstand nog niets te zien. Als er maai' eens prachtig zonnig weer kwam zonder nachtvorsten en ijs win den dan zou het in een dag of acht met spoed gaan en kon alles gelijk in bloei staan. De Crocus bloeit, bene vens een paar minder algemeen ge kweekt wordende bolgewassen. De vraag uit het buitenland naai' afgesneden bloemen is verbazend groot. Er is echter niets te snijden, zoodat de handelaars in dit artikel groote schade lijden. De grootste ver zending is altijd op de dagen voor Pa schen. Herstellingsoord. Door de afdeeling Haarlem van den Nederl. Protestantenbond, zal dit jaar weer een ploeg van 25 kinderen uitgezonden worden naar het herstel lingsoord „Naar Buiten", te Lunte ren. HOOGER SUBSIDIE AAN ONS MID DELBAAR ONDERWIJS. De Beverwijksche gemeenteraad heeft het bekende adres aan de Ko ningin, waarin verzocht wordt om verhooging van subsidie aan het mid delbaar onderwijs te Haarlem, met 7 tegen 4 stemmen verworpen. Drie sprekers voerden daarover het woord. De heer Wiedeman hoopte nog altijd op eigen H. B. S. te Bever wijk of Vel sen och arme, daar komt in de eerste honderd jaar toch niemendal van De heer van Zanten was er tegen, omdat men niet eens wist, of verhoo ging van 't subsidie wel het ge- wenschte gevolg (verlaging van schoolgeld voor de buitengemeenten) zou hebben. Deze spreker had blijk baar weinig vertrouwen in het Haar- lemsche gemeentebestuur en heele- inaal geen in de regeering, die dan toch aan subsidieverhooging haar voorwaarden wel verbinden zal. De heer Zwager eindelijk raadde de aanneming vau 't voorstel af, omdat, evenals vroeger, meer subsidie toch wel geweigerd zal worden 1 I Deze drie opiniën zijn merkwaar dig-. Nog merkwaardiger is, dat vier andere Raadsleden ex door overtuigd werden en meehielpen tegenstemmen. We vertrouwen, dat liet ontbreken van Beverwijks adres in den Haag geen al te groot gewicht in de schaal zal leggen. Toch kan een zaak soms op een schijnbare kleinigheid misluk ken. De meerderheid van Beverwijks gemeenteraad heeft wel courage, dat zij deze mogelijkheid aandurft. Ouders van leerlingen die de Haar- lemsohe II. B. S. bezoeken zullen al licht wenschen, dat hun vertegen woordigers in den Raad wat breeder standpunt hadden ingenomen. TENTOONSTELLING MODE-ACADEMIE. Hedenochtend brachten we een be zoek aan bovengenoemde tentoonstel ling. De directrice, mej. D. H. Pol der.«mans. die met 1 Mei haar nutti ge betrekking zal neerleggen en opge volgd worden door mevr. C. J. E. van den Berg—Schoemaker, gaf ons eexst eenige inlichtingen omtrent school en leerlingen. Het onderwijs wordt hoof delijk gegeven. Dit kan ook wel bijna niet anders, daar de meeste leerlin gen op het gebied van kleederver- vaardigen ongelijke graden van ont wikkeling bezitten en daarmede reke ning dient te worden gehouden. Op 't oogenblik volgen ongeveer 20 leer lingen den cursus. Ze werken alleen aan costumes, <lie voor hen zelf be stemd zijn. Waar de smaak van de leerlingen nog niet voldoende ontwik keld is, kiezen de ouders kleur en stof. Ouder leiding van mej. Polder mans worden dan de kleederen verder vervaardigd. De cursus vangt aan met een on derricht in liet costuumteekenen, dat ongeveer drie weken in beslag neemt. Daarna wordt een blouse voor eigen gebruik gemaakt. Al naar de vaardig heid, die de leerlingen reeds bezaten, teen zij de school voor 't eerst bezoch ten, worden ze na drie of zes maan den volleerd geacht En dat er in dien tijd wat moois vervaardigd wordt, bewijst deze tentoonstelling. Twee ruime kamers zijn ter expositie van de blouses en eostuums ingericht. Een vroolijk zonnetje glanst over de fijne, met zorg gekozen kleuren. Ner gens wordt het. oog door een of ander scherp kleurencontrast onaange naam getroffen. Een enkele bouquet of losse bloem is harmonisch daar- tusschen gerangschikt. Het onder goed. dat meest door de jongere leer lingen gemaakt wordt, is bijzonder netjes afgewerkt. Ieder costuum is op zich zelf reeds een proeve van fijn-ontwikkelden smaak en de gansche verzameling zal zeker ieder vrouwenhart doen klop pen en de moeders zuilen zich geluk kig prijzen, dat het hare dochters zijn, die aï dit schoons vervaardigd, hebben. Voor de fraaie groepeering zij mej. Poldermaxig en mevr. Van den Beug een welverdiende hulde gebracht 1 Methode en gebouw zullen onder lei ding van mevr. Van den Berg juist dezelfde blijven als te voren, zoodat de academie, die reeds onder directie van mej. Poldermans zooveel waar de© ring vond, ook verder zeker haar succes niet missen zal. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Ontvreemd. Dinsdagavond omstreeks acht uux bemerkte de melkslijter De M., nadat hij op de Brouwersvaart een klant in een steeg bediend had, dat men van het oogenblikje afwezigheid gebruik gemaakt had om een Duitsche tabaks, pijp van zijn melkwagen weg te ne men. Van den dader natuurlijk geen spoor. „Men kan ook niets meer laten slaan", wtm 'smans verzuchting. Dinsdagavond heeft een Haairlemmerolie-werper de japon be dorven van Mej. de K. te Schoten, zij kwam van de Barendsestraat en ver moedelijk is liet gebeurd bij de am bachtsschool. Een vrij aanzienlijke hoeveelheid was er op de rok gegooid of gespoten. Voor Vaderland en Ko ning. Gisterenavond werd voor de adspi- ranit-leden van de schïetvereeniging „Voor Vaderland en Koning" een on derlinge wedstrijd gehouden in den Stads Doelen, in het touwklimmen, vèr- en hoogspringen, waarvan de uitslag is als volgt. Touwklimmen eerste prijs B. Mo- ser, tweede prijs Koorn, derde prijs Veen. Verspringen eerste prijs A. Moser, tweede prijs De Groot. Hoogspringen eerste prijs M. An- thonissen, tweede prijs J. Anthonis- sen, derde prijs Cassee. Spoorwegpersoneel. Aan het personeel van de H. IJ. S. M. is bekend gemaakt, dat In drin gende gevallen als bij ziekte of sterf te, door de stationschefs geen vrij- biljetten voor vervoer meer afgege ven zullen worden. Door de betrok ken personen zullen nu plaatskaar- ten genomen moeten worden, waar van liet nummer opgegeven moet worden, waarop dan de maatschappij restitutie verstrekt. S. D. A. P. De Haarlemsche afdeeling koos den heer H. Obenhuizen tot bestuurslid, in de plaats van den heer Van Daa- len, die wegens drukke werkzaamhe den bedankt had. De heeren Joosten en Obenhuizen werden gekozen tot, afgevaardigden naar 't congres. Buitenverblijven Ei gen Hulp. Door de N. V. Maats, tot inrichting en exploitatie van buitenverblijven van leden der Vereeniging Eigen Hulp is te Nunspeet een stuk grond gekocht van 4000 vierk. M., om daar op een nieuw gebouw te zetten. Waarschijnlijk zal dit eerste ge bouw bestemd worden voor kinderen. Van 't Kantongerecht OVERTRFDING DER LOTERIJ- WET. Een caféhouder had veel vrijen tijd en besteedde dezen voor het maken van een mooie vogelkooi Toen liet kunststuk van Lu'svlijt af was, maak te de vervaardiger honderd loten, om deze aan bezoekers legen tien cent per stuk te verkoopen. De trekking zou plaats hebben op den prijs van 3000 der Staatsloterij. Het ging niet vlot met den loten- verkoop. Er waren nog geen tien loten ver kocht, toen de adjunct-inspecteur Ko ker alle lotingsplannen in 't honderd stuurde. De caféhouder ontving een prooes-verbaal wegens het houden van een loterij zonder vergunruil; van B. en W. Heden stond de vogelkooi-maker terecht. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie eischte drie gulden boete, of een dag hechtenis, met terugge ving van de in beslag genomen vogel kooi. De beklaagde verklaarde, dat hij miet geweten had eep overtreding te begaan. Ter waarschuwing herinneren we er daarom aan, dat er geen lote rijen gehouden mogen worden, zon der toestemming van burgemeester en wethouders. Dezen mogen evenwel alleen vergunning geven, wanneer de baten der verloting ten goede komen aan een liefdadig doel. ARBEIDSWET. Een bleeker stond terecht, omdat hij ee,n drietal strijksters na bezetten tijd arbeid heeft laten verrichten. De beklaagde bekende tot zijn ver dediging aanvoerend, dat hij door t wegblijven van een strijkster plotse ling zooveel werk had, dat de meisjes het niet in den gewonen tijd afkon den. De kantonrechter wees den be- hij 't meisje Woensdag weer juist in een drukken tijd. Dit ging evenwel niet, omdat er be wijs noodig is. Hier dus een beklaagde, die ver oordeeld wil worden en 't nog niet mag. UITSPRAKEN: Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: W. V. en F. C. M., te Haarlem, overtreding Drankwet, no. 20 boete of 10 dagen hechtenis, no, 2 3 maal 0.50 boete of 3 maal 1 dag hechtenis. II. S. F. te Wijk aan Zee en Duim, overtreding Arbeidswet, 0.50 boete of 1 dag hechtenis. H. J. H. te Velsen, met een hond wild opsporen, ontslagen van rechts vervolging, C. K., te Zandvoort, strikken stel len, 7 dagen hechtenis. R. B. en H. J. R., te Haarlem, strikken vervoeren, ieder 10 boete of 4 dagen hechtenis. G. J., te Haarlem, en 9 anderen, overtreding van het Wetboek van Strafrecht, resp. 0.50 boete of 1 dag hechtenis, 1 boete of 1 dag hechtenis, 3 boete of 3 dagen hechtenis, en 5 boete of 3 dagen hechtenis, en A. G., te Velsen, vrijgesproken. G. L. Z., te Haarlem, overtreding Bouwverordening Haarlem, ontslagen van rechtsvervolging. J. S., te Bloemendaal, en 6 ande ren, overtreding A. P. V. Haarlem, respectievelijk 2 boete of 1 dag hech tenis, 1 boete of 1 da.g hechtenis, en 0.50 boete of 1 dag hechtenis, J. W. S., te Haarlem, ontslagen van. reclits- vc .volging. A. K. en J. de J., te Haarlem, over treding A. P. V. Heemstede, no. 1 1 boete of 1 dag hechtenis, no. 2 ƒ0.50 boete of 1 dag hechtenis, P. J. J. P. en W. v. Z., te Haarlem, ontslagen van rechtsvervolging. A. N., te Beverwijk, en P. B., te Heemskerk, overtreding A. P. V.' Be verwijk, ieder 1 boete of 1 dag hech tenis. R. v. N., te Velsen, overtreding A. P. V. Velsen, 1 boete of 1 dag hech tenis. R. D. B., te Spaarndam, en 2 ande ren, overtreding Provinciaal Regle ment, no. 1, 1 boete of 1 dag hechte nis, de beide anderen 2 boete of 2 dagen hechtenis, A. M., te Wijk aan Zee, vrijgesproken. J. B. te Haarlem, en 8 anderen, overtreding Motor- en Rijwiel-Regle ment, f 1 boete of 1 dag hechtenis, en 1 bcete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 16 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 3 weken hechtenis, 7 dagen hechtenis en 2 boete of 2 da gen hechtenis. KINDER-ZAKEN. W. B., te Wijk aan Zee en Duin, op den openbaren weg een on inge pakt geweer bij zich hebben, 5 boe te of 1 week tuchtschool. J. C. P., te Heemstede, straatschen derij, voorwaardelijke tuchtschool ge durende 3 maanden, met bepaling van 1 jaar als proeftijd. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de ürnstreken HEEMSTEDE. Eerstdaags vergadert de aid. van Het Witte Kruis alhier, o.a. wegens verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding van de beeren C. A. Braam, J. H. M. Pee- (perkorn en J. Beek er en ter verkie zing van afgevaardigden voor de al gemeen e vergadering in de maand September of October. Voorts komt aan de orde de begroo- klaagde op de goede bepalingen der tuig 1909 en een voorstel aangaande t Arbeidswet, die trouw opgevolgd moeten worden. Wanneer een enke len keer iD een bijzonder spoed- eischend geval eens een uurtje wordt overgewerkt, Is dit niet zoo'n ernstige overtreding. Bij herhaling of wan neer blijkt, dat een beklaagde meer malen tegen de Arbeidswet zondigt, zullen evenwel zwaardere straffen op gelegd worden. Tegen dezen beklaagde kon nu nog geen straf geëischt worden. Woens dag moet een der meisjes nog als getuige worden gehoord. De beklaagde vroeg nu de zaak maar af te handelen. Het meisje zal toch alleen verklaren gewerkt te heb ben, wat hij nu al toegeeft. Nu moet Huisverzorging vanwege ling. afdoe- BEVERWIJK. RAADSVERGADERING. De Raad der gemeente vergaderde Dinsdagmorgen tot het afdoen van een kleine agenda, welke echter veel tijd In beslag nam, vooral door de in gekomen stukken. Onder deze was een verzoek van 800 ingezetenen, gesteund door de Vereen, van Kermisreizigers, om de verleden jaar afgeschafte ker mis weer In te voeren. De heer Eyking nam de verdediging op zich, doch na dat de motieven tegen de kermis nog eens in den breede waren ontwikkeld, werd het verzoek met op één na alge- meene stemmen van de hand gewe zen. Een verzoek van de sub-commissie v. d. kinderfeesten van de Vereen, ter viering van den Verjaardag van H. M. de Koningin om een gemeentelijke subsidie voor het houden van een kinderfeest zoodra de blijde gebeur tenis heeft plaats gehad, vond een beter onthaal. Zonder eenige bespre king en zonder stemming werd ƒ200 beschikbaar gesteld. Ben voorstel van B. en W, om adhe sie le betuigen aan het adres van de burgemeesters uit den omtrek van Haarlem, waarin der Regeering ge vraagd wordt aan de gemeente Haar lem meer subsidie te verleenen voor de H. B. School om aizoo haar gele genheid te geven op meer billijke voorwaarden kinderen van buiten Haarlem op die school toe te laten, werd vei'worpen. Do heer Zwager meende, dat een dergelijk adres niets kan uitwerken, omdat reeds meermalen hetzelfde ivas verzocht zonder succes, terwijl de heer Wiedeman vreesde door adhaesie te betuigen aan dit adreg de kans, dat er hier of te Velsen een II. B. S. komt, zeer te verminderen. Een voorstel van B. en W. om het uurwerk op het Raadhuis geheel te vernieuwen, hetgeen werkelijk niet onnoodig mag genoemd worden, vond weder een goed onthaal. Zonder hoof delijke stemming werd voor dit dool 475 bescliikbaar gesteld. Lange discussies eischte een voor stel van B. en W. om de oude frö belschool te verkoopen en een nieuwe te bouwen. De meeste raadsleden vonden de ouue nog niet zoo slecht om veel voor een nieuwe over te hebben en konden uiet aannemen, dat de oude evenveel of bijna zooveel zou opbrengen ais de nieuwe moet. kosien. Nadat liet voor stel van B. en W. was verworpen, word de zaak op verzoek van den heer v. Zanten nog eens van een an dere zijde bezien in ©ene besloten zit ting, die nu volgde. (Hbld.) HAARLEMMERMEER. De blijde verwachting. Op initiatief van de Wühelmina- vereeniging te Hoofddorp is in café „De Beurs" aldaar een vergadering gehouden van belangstellenden en ge- noodigden, ten einde te trachten een algemeen schoolfeest te organise©ren in verband met de blijde verwachting van H. M. de Koningin. Een comité werd saamgcsteld, be staande uit de heeren Klaver, v. d. Hor, Treur, Wierts en Lans, dat een aanschrijving heeft gericht aan alle lioofden van openbare en bijzondere scholen in deze gemeente, om een ge combineerde vergadering te houden op Zaterdag 10 April a. s., alwaar de feestelijkheden nader zuilen worden besproken en vastgesteld. Ongeval. Door het schrikken van zijn paard, tengevolge waardoor het beest ineens op zij sprong, viel de koopman v. B. van zijn kar en werd nog een eind medegesleurd, doch bleef eindelijk be wusteloos liggen. Spoedig werd hij bij liefderijke menschen binnengedragen en de geneesheer geroepen, die ver- sclieidene kneuzingen constateerde, doen zijn toestand niet gevaarlijk achtte. Later is v. B. per rijtuig naar zijn woning overgebracht. Onze corr. schrijft: Te Haarlemmermeer wordt thans een proef genomen op het land van den landbouwer Hazekamp met 4 H.A. land, om dit in verbinding te 6tell«en met electrische geleiding. Men ver wacht hierdoor een zeer groote op brengst. AERDENHOUT. Onze we^en. De binnenwegen in den Aerden- hout, die vroeger veel te wenschon overlieten, worden thans goed onder handen genomen. Men is thans be zig de wegen opnieuw te begrinten, met welk werk men voor de aan staande Paaschdagen hoopt gereed te zijn. Door de aanhoudende nachtvor- jsten is hei een schadelijke tijd voor de tuinders, daar de jonge groenten hiermede zeer worden achteruit zet. Vooral de spinazie en andere groenten lijden hierdoor veel. DMUIDEN. Dienstjubilé. Heden herdacht onder zeer veel blij ken van belangstelling de heer P. Munnik, commies le klasse comptabel aan bet station IJmuiden, den dag, waarop hij vóór 25 jaar als klerk in dienst trad bij de H. IJ. S. M. Zoowel de kamer door den jubilaris bewoond als zijn kantoor waren fraai i sierd. Namens de directie van de H. S. M. werd hem bij monde van den inspecteur van vervoer, den heer P. M. A. Bogaert, een oorkonde over handigd met de traditioneele enve loppe. Door het personeel te IJmuiden werd hem een divan geschonken, na mens de ambtenaren van de verschil lende stations, waar de algemeen ge achte chef-ambtenaar gediend heeft, een fraaie citybags en een keurig zil veren inktstel. De heer Munnik dien de achtereenvolgens te Helder, Siie- dreclit, Uitgeest, Leeuwarden en IJmuiden. Te half tien per rijtuig van zijne woning gehaald, werd hij in het keu rig versierde stationskantoor door het geheele personeel niet een da\"&- rend hoera begroet. De chef, de heer J. J. v. d. Goes sprak den jubilaris hartelijk toe en overhandigde hem het cadeau van. het personeel, vergezeld van een al bum. Namens eene commissie van visch- handelaren weiden den jubilaris een zilveren servetring, lepel en vork aan geboden. De regeling was in handen vau een commissie bestaande uit de hoeren Bruiuvisch, Bottelier en Bout. Binueniaua BU11ENLANDSCHE SYMPATHIE. De Berliner Lokal-Auzeiger prijst Nederland gelukkig. De volken in het rond worden door ernstige politieke zorgeu geplaagd. De Nederlanders hebben in hun vreedzaam en behaag lijk stilleven op het oogenblik maar één zorg: Zal het een Willem of een Wilhelmientje zijn? Rijke geschenken uit alle provinciën wachten reeds den stamhouder van "het populaire regee- ringshuis, naar wieu uien zoo vurig verlangt. Nog altijd kijkt de Neder lander ©enigszins wantrouwend naai den grooten Duitscheu broeder, iu wiens omarming hij verstikt vreest to worden, „hoewel zijn toenemende welvaart in de eerste plaats aan den machtigen Duitschen wereldhandel te danken is." Voor eon vreemdeai waarnemer schijnt er een tikje sla perigheid over de gemakzuchtige vol dane idylle van Nederland te liggen. Maai* deze echt Duitsche stam is nog altijd taal en krachtig. Duitschland gunt hein gaarne zijn fiksch afzon derlijk leven en het nieuwe rijk vau het oude stamhuis, welks bloed zich zoo dikwijls met dat der Hohenzol- lerns vermengd heeft. Naar men in een Berlijusch blad leest, is er op de groote internationa le tuinbouwtentoonstelling te Berlijn een nieuwe Nederlandsche verscJiei- denlieid van een rhododendron, die nog geen naam draagt, maair, onmid dellijk na de vervulling van de blijde verwachting in ons koninklijk huis, met den naam van het koninklijke kind gedoopt zal worden. ONTSPANNINGSPLAATSEN VOOR AMSTERDAMMERS. Verschenen is een belangwekkend rapport over de Amsterdamsche. par ken en plantsoenen, uitgebracht door een commissie uit den Amsterdain- scheni woningraad, bestaande uit de heeren H. P. Berlage Nzn., J. v. Has selt, D. Hudig Jr., J. Kruseman, C. A. den Tex en Jac. P. Thijsse. Met klem van redenon wordt daarin bij het gemeentebestuur aangedrongen, niet alleen met de uitvoering van hel bestaande uitbreidingsplan ter zuid zijde van de gemeente een aanvang te maken, maar ook in afwachting eener noodzakelijke grensverlegging naar het oosten en westen, zich al vast door aankoop te verzekeren van eenige terreinen op het gebied v»u Watergraafsmeer en Sloten, welke lar ter voor parkaanleg en bljbehooren-, de bebouwing zijn te bestemmen. Eindelijk wordt aanbevolen aankoop van woeste gronden in het Gooi of in de duinstreek, waarheen de bevol king des Zondags de stoffige stad zal kunnen ontvluchten, hierbij beden kende, dat het duin en het Gooi al reeds meer en meer dreigt te worden bebouwd. Dat aankoop van woeste gronden niet onder alle omstandigheden een groot financieel offer behoeft mede te brengen .bewijst de aankoop van het Naardermeer door de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland. Dat afsluiting van de be woners der groote stad van de natuur

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1