Als gij uw kind Onze Lachhoek Binnenland zagImmers de borger* endo bor- geressea" waren reeds in de rijtuigen gewipt met meer dan bekwamen spoed, immers de koetseniers hadden de zweepen fluks gelegd over de rug gen hunner rossen. Voort draafden de roseen en, voort rolden de karossan de rossen achter na en voort liepen we met ons drieën de rijtuigen achteropLouis de Vries, metieur en scène voor d«t keer de heer Alberts, metteux en.... film, en ondergesohrevene, metteur enjouraal.... Maar nog vóór we de plaats onzer voorloopige bestemming hadden be reikt. had de heer De Vries me ver teld, dat hij d'r niks in zag om op straat te spelen hij had daarom al leen maar voor de regie willen zor- Êen. De heer Lageman zou nu voor era invallen. Maar die had 't er ook niets op voorzien, en bleef In z'n rij tuig zitten, zoolang hij kon. Aleve! raar volk, die tooneeliston I In een zaal zijn ze niet bang voor een twee-en-een-half duizend menschen, en op straat geneer en ze zich een beetje voor een hoopje volk. „Ér behoort moed toe", zei de heer Lageman me, toen 't afgeloopen was... „en 'k doe 't nooit weer 1" „Tusschen de paaltjes", zoo ale een echt Haarlemmer zegt, ut de Lepel straat. zooals uitheemsche lieden de plaats plegen te betitelen, is een mooi oud stadshoekje. De hoogè poortdeur van de Groote Kerk aan de eene en de prachtige „Vleeschhal"- zijgevol met de knusse, door zonlui tten als beluifelde oud-Hollandse he huisjes er voor. aan de andere zijde, roepen herinneringen wakker aan. den bloeitijd van 't gem eenebest, voor al wanneer er als vanmorgen zon ligt op de warmtintige antieke geveltjes; dat brengt iets glorierijks in de lucht, dat weeft stemming, atmosfeer De heer Alberts raakte ook al in bewondering. „Zie je, hier heb je nu het echte, 't onvervaLschte, t ware Al die op- hemingen met kunstdécor is eigenlijk niets, dat herken je op een film da delijk maar hier heb je kanten en lijnen, relief, schaduw.... mooier kan je 't niet vinden I" Maar meer vreedzaam een tooneel, dan glorierijk was 't dezen ochtend, toen de repetitie van 't eerste stuk zou beginnen. Spel van den huiselijken haardHet huiske van den boekver- kooper Wernik was nu des schoenlap pers woning. Over de onderdeur keu velde de vrouwe met heur man, die onderwijl eist en spanriem niet ver gat en mede aan zijn stalletje eon lus tig deuntje op een laars hamerde.... „Mevrouw, u er meer uit, niet zoo in de schaduw", stoorde de regisseur het praatje. „Zoo, juist, nu is 't goed!" „En nou weg die schoenen, want zoo hadden ze ze toen niet", viel de heer Alberts in. Gooi ze maar om ver, dat we alleen de zolen zien. Mooi zoo-oo I Nou opgepast! „Vooruit jul lie 1", nam De Vries weer over. Twee burgers wandelen aan om de kapotte laarzen van een hunner te brengen, „Goed 1" roept de bioscoop-man te vreden. Nou jullie weer weg en de bankier voor 't front. De heer Lage man komt aangewandeld in al de deftigheid van zijn 17de eeuwsch patriciër-schap. „Nu moet u aan Jan vragen", Licht Louig de Vries in, „om z'n tulp te mogen koopen. En Jan, dan zeg jij tegen Lageman Je krijgt 'm niet, en dan wijst u weer met uw vingers tien, tien en nog er eens acht... acht-en twin-tig-hond-erd ducaten. Jan, dan moet jij zeggen'k Zal 's on m'n vrouw vragen. En dan klop je op de deur. Mooi zoo, braaf gedaan 1 Zoo mevrouw, dan zegt u, dat u er niks niemendal van weten wil.... Nou vooruit maar 1" De gegeven instructies worden op gevolgd. De regisseur kijkt op een af stand toe. Meneer Alberts wil meer actie hebben. „Meneer Grader, meer met je armen zwaaien, mevrouwtje u moet ook meer gebaar maken.... Zoo, juist, uitstekend I" „Nu één keer repeteeren, en dan voor goed", beslist de heer De Vries. 't Gaat goed en een paar minuten rikketikt 't toestel van den heer Al berts, en verslindt meters geelgrijs filmlint, dat een breedte heeft van een paar centimers. Inmiddels is er heel wat publiek gekomen, de scholen zijn ook leegge- loopen maar de politie houdt den ie- venoen muur achter ons binnen de rooilijn. „Is dat nou Lewie de Vries vraagt er een achter ons. „Wie?" vraagt z'n buurman. „Die-e schoe'maker 1" vult de eerste aan. „Nu 'k geloof 't niet", antwoordde de gevraagde. „*t Is wel lis", apodacteert een derde, met 't al les weerleggende ,,'t Heb In de krant gestaan I" „Lewie" lachte. Binnen een paar minuten is nu de opneming voor 't tafereeltje geschied en gaat 't naar de binnenplaats van de manége. Een bende jongens joelt achter de rijtuigen aan, en net slaan de poortdeuren voor het gezicht van den hardnekkigste onder de achter volgers toe, op 't oogenblik, dat deze een langen neus trekt tegen zijn voor vaderen. In de manége was men al druk aan den gang met het opstellen van de dé cors, want hier moest uiteraard wel inet tooneelschermen gewerkt wor den. In een halfrond was een kaïner getimmerd. Dat moest het binnenste van des schoenlappers woning wor den. Een kleed op den grond, was vlug gelegd en daarop bij den wand een commode-kastje, waarop de dure tulp, die tusschen haakjes maar een heel gewoon exemplaar was. Onder 't overbrengen naar hier was de sten gel gebroken; maar wat nood, des schoenlappers eega-de zette de bloem- telkens weer rechtop. Nu moe9t eerst een klein tooneeltje opgenomen wor den, 't welk deed zien, met hoeveel liefde man en vrouw het kostbare plantje verzorgden. Dat was uug al eenvoudig. De schoenlapper bekeer de bloem en de vrouw 6preukekie lieel voorzichtig wat water er over heen. De heer Alberts had 't gauw op zijn filmlint vastgelegd. Nu kwam er een tooneel, waarin de burger van straks den schoon te rug kwam halen. Dat was wat inge wikkelder. De heeren Alberts en I>e Vries raakten in volle actie. Zelfs de andere tooneelisten deelden wenken uit. „Hou'en jullie nou 's even jo mond", verxocht de regisseur. „En nou mevrouw u hij 't kastje en Jan aan t tafeltje. Nou kom jij binnen" tot dec burger ,^c dan ga Je Je öchoen terug halen, en Jan, dan moet je vrouw dien aangeven. Nu weer 's even repeteeren. Ga jij nou 's zitten, goed, nou opkomen, vooruit 1 gebood hij den burger, nou naast Jan gaan zitten en hem de hand drukken. Gaat 't goed Ja Nou vraag je Is me schoen al klaar. En dan zeg jij weer JanGeef me den schoen aan van de zen burger. Neen, mevrouwtje, u mag niet naar den binnenkomende kijken, want 't moet iets gewoons zijn, dat er iemand inloopt... ,Nou moet 'k het geld van je schoe nen hebben", merkte de heer Grader op. „Nee," grijnsde de burger, „krijg Je strakkues wel as 't echt gaat". „Hol" beval de heer De Vries. „Nu ere is kijken wat we nu gaan doen. Ja, nu heb 'k 't weer. Nu komt de vrouw met het geld- bakje en dan gaan jullie samen tel len, wat jullie hebben, en dan heb je niet genoeg, en dan zeg jij Jan: Als we nou die bloem ook maar gegeven hadden ,dan waren we rijk. En dan zeg je er bij: Weet je wat vrouw, nu gaan we de bloem brengen aan dien rijken meneer. We moesten 't toch maar doen. En dan zegt u mevrouw, dat 't niet zal gebeuren. En dan word jij kwaad, Jan en dan sla je op de ta fel met je vuist, en dan op je borst en zegt, dat t toch gebeuren zaL Dan gaat u maar huilen... Doet u dat er eensl Prachtig...! En dan zegt u ein delijk: Nou goed dan, als er niks aan te doen is. Jan, dan geef je je vrouw een flinke zoen... goed zoo en dan ga jullie samen met den bloempot weg naar de obankier. t Repeteeren was in flmken gang, toen 't spe-1 plotseling gestoord werd, door een geroep: „Pas op 't scherm!" De wind had vat gekregen op een der kamerwanden en deze kwam nu naar beneden. Een reekje knechts, dat over de schutting te kijken hing, hield het vallende stuk tegen. Toen deze stoornis voorbij was, begon 't opnemen, 't Ongeval was juist bijtijds, de bioskoop-opnemer zou een paar meters film verspeeld hebben, ale 't décor neergekomen was ander 't op nemen. Terwijl het toestel lustig draaide en de heer Alberts er een „Ringelreihen" bij neuriede, was een der ambulante burgers weggedrost in zijn pakje om sigaren te halen. De oolijkerd had 't er niet bij gelaten. Want uit zijn wij de broek haalde hij triomfantelijk een kruik Hulstkamp te voorschijn. „Alles in stijl," guitigde hij, „oude jenever voor de 17de eeuwers!" „Waar heb je die zoo gauw gepoft?' informeerde een collega belangstel lend. „Maar de schalk wees die vraag verontwaardigd af. Toen proef den ear velen uit één glaasje och, tooneelspeLers zijn aLevel een raar volk, werd reeds opgemerkt alleen een die kieskeurig was nam een kopje. In Welk een korten tijd 't kruikje „lijk" was, zullen we maar niet ver klappen. Maar de doodstijding werd met leedwezen vernomen. Thans kwam aan de orde de groote scène, waarin de bankier de oudjes ontvangt, hun een accept voor 2800 ducaten teekent en dan de plant met bol en al op den grond werpt en ver trapt, om zeker te wezen, dat zijn bloembol, die hij reeds had, de aller- eenigste is in de wereld. De toonee!schikking vereischte hier bijzondere zorg. De décors werden gauw uit de ra men gelicht, en vervangen door pa- neelen, voorstellende wanden van een studeervertrek. Een schouw gaf er een-twee-drie een oud-Hollandsch ka rakter aan en de blauwe pullen op de lijst en op een rekje aan den wand, deden de rest... tot de wind kwam en floep een deel van H aardewerk aan gruizels sloeg op de steemecn. Maar Sikman, die voor al 't antiek zorgde, glunderde: gelukkig dat het niet veel kost... en 'k heb nog meer. Een eiken schrijfbureau, een tafel en eenige stoelen van 't zelfde hout voltooiden nu 't ameublement in des patriciërs studeervertrek, mitsgaders een pijpenrek met „halve langen" en wambuis en breed geranden hoed van den bankier. De heer Lageman zat al achter z'n schrijfbureau. „Zeg, Alberts", Informeerde de re gisseur, „wat zullen we nou hier doen?" „Ja, daar moet 'k eeoxs over denken." Alles peinsde! „Wacht 's nu heb 'k 'tl" zei meneer Alberts. Eai hij ging aan 't uitleggen. „U komt de kamer binnen"... tot de vrijster, die Tilly heette, en de dienst bode zou zijn, „en dan maakt u een kniebuiging zóó," kwam Louis de Vries tusschen bei den... Doet u dat nou eens... goedl „Neen, Tiliy, je moet dieper buigen en met zoo met je hoofd knikken...!" adviseerde een burger. „Dat weet Tilly wel," suste de re gisseur. „En dan zegt u tot den bankier dat de menschen die buiten staan moeten binnen gelaten worden. Dan komen julLie dadelijk binnen, hoor, en dan zeg jij, dat je maar besloten bent om de bloem te verkoopen. Laten we dat nu eens even doenl" 't Spel begint: „Nee, Jan, je moet heel erg bedrukt kijken en u me vrouw, u moet maar flink snikken, huil maar zoo hard als u kan! „Nou teekent u een accept voor 2800 ducaten. Wat? Neen, niet met een penhouder, we moeten een ganze- veer hebben! Is die er niet, nou dan moct-le eerst gehaald worden. Er woerdt Iemand uitgestuurd om zulks te doen. Hij komt terug met een veer van een kip. „Hindert niet," meent De Vries, „zien de menschen toch niet Nu t groots tooneel. Meneer Lage man, nu staat u op, raki de bloem uit den pot, gooit 'm op den grond en vertrapt 'm met een satanische lach op uw gezicht Mood zool En nou Gra der, nou kijk jij erg ontsteld en u mevrouw valt zoo op een stoel neer en begint nog erger te jammeren. En dan Jij Jan weer tot den heer Gra der dan loop jij een paar passen naar Lageman toe, alaat Je zelf op je borst en zegt wat een schoelje, wat een schurk de menschen hooren 't toch niet op de film en dan vlieg je naar den haard toe en roept: Denk je, dat jouw geld me wat schelen kan? Dan doe je net of je den wisselbrief lm de vlammen gooit, maar je moet 't papier niet op de vlam gooien, want dan gooi je 't vuur uit 't was ni. een kaarsvlammetje heel zorgvuldig en listig geplaatst tusschen een sta pel eikenbiokken...." „Wollen wir anfangen met den An- fang?" noodigt de hear Alberts uit. Dan gaat *t van een leien dakje. „Kijk eens wat een vlam", roept de bioscoop opnemer, geestdriftig uit, als het par pier in vlammen opgaat...! Zoo worden de tooneel t jee opgeno men. Het belangrijkste werk is afge loopen, namelijk dat, waarin de meeste acteurs optraden. In de schil derachtige omgeving van het Klein Heiligland moest nu het derde bedrijf worden gekiekt. Een hef des-scène tus schen de vrijster voornoemd en een der burgers, 't Verloop is dan zoo, dat mej. Tilly een der kleine reserve- bolletjes uit de vertrapte bollen-snip pers opdiept de heer De Vries had 't ding heel zorgvuldig in z'n vest jeszak gestoken en haar vrijer kweekt dit bolletje op tot een nieuwe plant Maar het was gisteren al laat ge worden, en dus werd deze opneming uitgesteld. Dan neemt de heer Al berts als slotstuk een kijkje op de bollenvelden van den heer A. Roozen te Overveen. Misschien zal men ai Tweeden Paaschdag deze film in 't Kroon zaal tje kunnen zien draaien. Als men dan al die aardige tooneeltjes 't oog ziet voorbijtrekken, weet men hoe zij tot etamd zijn gekomen. JAC. C. M. Jr. PERSONALIA. Volgens een bericht in de „Staats courant" is onze vroegere stadgenoot, de heer Cor Meyerink, ieeraar aan de H. B. S. te Winschoten, mede be noemd aan de Rijks-Nor maallessen te Nieuwe Pekeia. HAARLEMSCHE BANKVER- EENIGING In de op 6 dezer gehouden olge- meene vergadering van commanditai re vennooten in de Haarlemsche B ank vereemi ging, firma Teding van Berkhout De Clercq, werd door be- heerervde vennooten verslag uitge bracht over de verrichtingen geduren de het boekjaar 1908. De verkregen winst veroorlooft een uitkeering van 7 1/2 pot. Balans en winst- en verliesrekening werden door de vergadering goedge keurd. Aan bet ons toegezonden jaarver slag ontieenen wij verder nog het na volgende Hoewel het jaar 1908 nog geenszins tot de normale jaren gerekend mag worden, is er na de hevige crisis in 1907 veel ten goede veranderd. Wel is de interestrekening bij 1907 wat ach tergebleven, de provisie-rekening heeft dat verschil evenwel ten volle goedgemaakt. Kon uit hoofde dezer laatste rekening over 1907 een bedrag van ƒ94473,90 geboekt worden, thans staat die rekening met ƒ102090,35 ver meld een meerder bedrag dus van ƒ7616,45. Vooral de buitenlandsche wisseLrekenlng heeft tot die vermeer dering veel bijgedragen. Door de ge ringere variatie in den buitenland- schen wisselstand is ditmaal het agio. bedrag kleiner dan in 1907. De dis canto-rekening en bewaarlooa-reke- ning hebben m 't afgeloopen jaar evenzeer verhoogde bijdragen gele verd. De commissierekening heeft eveneens meerdere baten afgeworpen De binnenlandsehe incassorekenmg Ls, vergeleken met 1907 iets ten ach teren gebleven, hoewel 't aantal ge- incasseerde wissels steeg van 89262 tot 93475. Het totaal geïncasseerde be drag is evenwel van 9020000 tot ƒ8439000 verminderd. De interestreke ning is iets bij 1907 achtergebleven, zij bedroeg 107585.641/2 tegen 110039,321/2 in 1907, wat een ver schil van ƒ2453,68 oplevert. De ge middelde prolongatie koers was 3,35 tegen 5.61 in 1907. Dat het verschil niet grootér is moet worden toege schreven aan de verhooging van en kele minima onzer rente berekening voor opgenomen gelden. De vertegen woordiging te ijmuiden leverde in 't afgeloopen jaar een bate op van I 5Uo4}ló 1/2 tegen 592,61 in lïiU?. De door bemiddeling der bank uitbe taalde koopsommen van de te IJ in ui- den aangebrachte visch bedruegen /4433UÜÜ legen 4754UÜU in 1907. Deze vermindering is 't gevolg van een sta king dei- visenkoopers. De omzetten te Hillegom en Lisse breiden zich voort durend uit. Aan de debetzijde komen de alge- rneene kosten met 69844,14 1/2 voor, tegen 637 23,5 i in 19U7. Deze ver meerdering is grootendeels een ge volg van hoogere salarissen aan liet personeel. Op gebou w enrekening is m 't gelieel ƒ5058,98 afgeschreven, waarvan 4418.83 1/2 op het perceel te Haarlem. De reserve voor pensioen en ondersteuning aan het personeel is met een bedrag van ƒ7761,66 ver meerderd, waardoor deze reserve tot J 67679,26 gestegen is. De Delcredere-reserve is behalve met de bijschrijving van 4400 uit de IJmuider-rekening versterkt met een bedrag van 10000 uit de winst; zij is nu geklommen tot 76366,34 1/2 tegen ƒ65781,61 1/2 in 1907. De nettowinst ten bedrage van f 128228,001/2 tegen ƒ117749,68 ta 1907 stelt In staat tot uitkeering aan com manditaire vennooten van 7 1/2 te gen 7 over 1907. Een bedrag van 197,271/2 gaat als onverdeeld saldo op nieuwe rekening over. De balans en winst- en verliesreke ning zijn nagezien en goedgekeurd. Rubriek voor Vragen Geabonneerde» hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden b^ de Redaotie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk ia, den dag na de inzending. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats vau den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Wanneer iemand por tretten heeft laten maken en ze niet wil accepteeren, is de fotograaf dan gerechtigd ze voor zijn raam te zet ten met de namen van de gefotogra feerde personen er onder ANTWOORD. De portretten blij ven het eigendom van dein fotograaf hij kan er dus mee doen wat hem goed dunkt. Wij raden u aan te beproeven met hem tot een vergelijk te komen. Kunt u niet tot overeenstemming ge raken, wend u dan tot een procu reur. VRAAG. Mijn hroer is in Indië gestorven. Van begin Maart 1.1. heeft een zuster, met wie ik in onmin leef, de Stukken betreffende de nalaten schap. Kan ik hiervan inzage krij gen buiten mijn zuster om ANTWOORD. Uw zuster kan hier natuurlijk moeilijk toe gedwon gen worden dit is evenwel een uit stekende gelegenheid om den vrede te herstellen. VRAAG. Kunt u mij het adres geven van den directeur der Char- bonsche trammaatschappij ANTWOORD. Korte Voorhout 12, Den Haag. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, welk verschil er bestaat tusschen drama en tooneelspel, klucht en blij spel, opera en operette? ANTWOORD. Tooneelspel lg de al- gemeene naam voor een handeling in den schouwburg, die een afspiegeling geeft van 't menschelijk leven. Het drama is een tooneelspel waarin zoo wel 't komische als 't tragische ele ment vertegenwoordigd is. In het blijspel treedt de vroolijke zijde des levens sterk op den voor grond. In een klucht vindt men en kel grappige toestanden en verwik kelingen, geen karakterontleding, al leen lachwekkende voorstellingen. Opera en operette zijn tooneelspe- len met zang. Een opera is evenwel grooter en ernstiger dan een operet te, die meestal Renten kost geeft. Ook kan bij de operette het zingen door spreken afgewisseld worden. CORRESPONDENTIE. Den heer J. T. Dat moeten we aan uw eigen oordeel overlaten. INGEZONDEN MEDEÜEELINGEN 30 Cts. per regel. EEN MERKWAARDIG GEVAL IN AMSTERDAM. Wij publiceeren het volgende geval uit Amsterdam, omdat wij van oor deel zijn, dat het belang inboezemt aan degenen alhier, die aan dezelf de kwalen lijden. Mejuffrouw J. Houtkamp, Bloed- straat 2, te Amsterdam, bericht ons: „Reeds dikwijls had ik in de couran ten gelezen, dat er zooveel lijders aan nierziekte door Uw voortreffelijke Foster's Rugpijn Nieren Pillen gene zen waren en toen zich, na de ge boorte van mijn jongste kind, onbe twastbaar dezelfde verschijnselen bij mij voordeden en ik geen baat kon vinden, ben ook ik tot het gebruik van dit geneesmiddel overgegaan. Ik Leed aan pijn in den rug en de bedde zijden; vreeselijke pijn, die zich na dien nog sterk deed gevoelen bij het wateren, dat altijd met kleine hoe veelheden geschiedde. De urine was troebel en met veel witte stukken. Ook had Ik veel pijn ixi den onderbuik, en zwolien mijn enkels dik op, terwijl Ik eveneens blazen onder de oogen kreeg. Ik transpireerde veel en ruijn slaap en eetlust lieten veel te wen- schen over, terwij Lik altijd met 'n af gemat gevoel was aangedaan. U kunt begrijpen, hoezeer 'k naar genezing verlangde en ik ben blij U te kunnen zeggen, dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen mij zoo veel goeds brachten. Na een dag of veertien begon ik er beter uit te zien. Ik kreeg mijn eet lust terug en de pijn in den rug be daarde. ïk ben toen voortgegaan met dat gevolg, dat ik mij na een zestal doozen gebruikt te hebben, veel beter gevoel. Dit dank ik aan Uw voortref felijk geneesmiddel." „Nooit had ik gedacht, dat ik zoo goed zou opknappen," zoo zeide Mej. Houtkamp 1^ jaar ls ter, „Uw pillen hebben hot tegendeel bewezen van wait men mij verklaarde, dat er niets meer aan me te doen zou zijn. Ik geef U machtiging aan mijn ver klaring publiciteit te geven." (w.g.) J. Houtkamp. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn de pillen, die U zullen genezen, laat U niet overhalen iets anders te pro beer en. Zij zijn te Haarlem verkrijg baar bij de Heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel A 1.75 voor één, of 10. voor zes doozen. gezond, vroolijk en frisch van geest wilt zien opgroeien, geeft hot dan Dr. HOMMEL's Haema- togen. Laat U echter geene der vele namaaksels aanpraten! Ik zal mijn kinderen .esperanto" laten leer en. Nu, dan zal Ik u een goeden raad geven, hoe men een taal het best leert: ga naar het land zelf!... Je had een vaart van veertig mij len en je reed dien man zoo aan, dat hij vijftig voet het bosch insLingerdie. Ja edelachtbare vijftig a zestig voet. En waarom stopte je niet? Ik zou u feestelijk danken! Dat had ik twee weken vroeger gedaan en toen kroop de vent, die ik aange reden had, in de auto en gaf me een pak ranseL Mama. Neen, Wim, je krijgt niets meer. Als je nog een stuk taart eet dan zie je van nacht den zwarten main. Wim (na eenig nadenken). Toe, raa, geef maar op ik wil toch eens zien wat er van die heel© geschiede nis waar is! Dat nieuwe dienstmeisje van u mevrouw, lijkt me een zeer aardig, rustig kind. O zeer rustig. Ze verontrust zelf de stof niet als ze de kamers doetl Stonden hier vroeger niet twee molens? Ja. En waarom staat er nu maar één? Begrijp je dat niet? Neenl Man, wat ben je dom. Er was geen wind genoeg voor tweel Kort aangebonden, vader. Zoo, je denkt dat mij ndochter van u houdt en nu wil je haar trouwen? Verliefd jongeling. Ja meneer, en als u er niets op tegen hebt, wou ik u wel eens een vraag stellen: er is toch nooit in eenigen vorm ook krankzinnigheid in uw familie ge weest? Kort aangebonden vader. We hebben nog nooit een gek in onze fa milie gehad en er zal er geen een in komen ook] Adieu! Wat zegt u er wel van, sprak trotsch de theaterster tot den direc teur: Ze gaan een sigaar naair me noemen! Ik hoop, dat zo, beter zal trek ken dan jij! was het onverwachte, spijtige antwoord. Een heer, die op reis ging, zei tot zijn neef, die student was: Van de verschillende plaatsen, die ik bezoek, zal ik u geïllustreerd© briefkaarten zenden. De neef zeide: Stuur mij dan liever geïllustreerde postwissels. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Gasfabriek. Aan een 70-tal werklieden, die aan de gasfabriek hebben gewerkt, wordt Zaterdag a.s. rundvleesch verstrekt. H. M. DE KONINGIN. Naar de „Tel." schrijft, profileerde H. M. de Koningin gisteren van het heerlijke voorjaarsweer en maakte even over éénen een wandeling van ruim een half uur in de tuinen van t Koninklijk Paleis. Ook heeft de Koningin, alleen ver gezeld van een hofdame, de twee auto-ziekenwagens in oogensckouw genomen, die in de Koninklijke stal len gestald zijn. Tot Zaterdagmiddag heeft H. M. de Koningin nog dagelijks wandel tochten in de minst drukke stadsge deelten gedaan. BUITENLANDSCHE SYMPATHIE. Reuter seint uit Londen In een hoofdartikel in de „Daily Mail" wordt uitdrukking gegeven aan de deelneming van Engeland in de Hollandsche verwachting, wat be treft het bericht der geboorte van een troonsopvolger. Verder zegt het artikel, dat nim mer een kind zoo vurig gewenscht werd door de vrienden vain den Euro pe es chen vrede. GESCHENKEN AAN DE KONINGIN. De Belgische correspondent der „Tel." meldt De Belgische leden der commissie voor de Hollandsch-Belgische over eenkomst hebben besloten, aan T(o% ningin Wllhelmina, ter gelegenheid van de eerstdaags te verwachten blij de gebeurtenis, een prachtig zilveren kistje, ingelegd met granaten, aan te bieden, welker paneeLon van oud ■ivoor door den Brusseischen artiest De Rudder versierd zijn met in snij werk uitgevoerde zinnebeeldige voor stellingen. EEN MOOI GESCHENK AAN HET ROODE KRUIS. Een eigenaardige plechtigheid had Dinsdag plaats onder de overdekte galerij van de binnenplaats der Ko ninklijke stallen te 's-Gravenhage. De Prins der Nederlanden, voorzit ter van bet Hoofdbestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis, aanvaard de in deze hoedanigheid een geschenk van den heer R. Lehmann, Consul- generaal van Griekenland te Amster dam, aan het Roode Kruis. Het zijn twee ziekenvervoer-automobielen, elk ingericht voor vter languit liggende lijders, met bovendien een zitplaats voor één persoon en zoowel volledig uitgerust met al het noodige voor af- doenoe heel- en geneeskundige hulp, ais om te voorzien in al het vereischte voor verplegnig en verzorging gedu rende de overbrenging. Deze automobiel»! zijn geheel var- vaardgd fn de fabriek „Trompen burg" te Amsterdam deels volgens de aan wijzigingen van dr. C. W. A. Es- se rs, deels naar door den beer Leh mann zeiven en door vakmannen in buiten- en binnenland aangegeven in richtingen, verband houdende met het zeer bijzonder doel, waarvoor zij zijn bestemd. Zoo is o. a. het in klei ne ruimte bijeenbrengen van al wat de geneeskunde eischt, hier met af wijking van bekende stelsels op nieu we wijze tot stand gebracht en ge schiedt de aanvoer van zuiver water uit. een reservoir volgens een nieuwe melhode. Heel uit Amerika kwamen nieuwe toepassingen voor kleine en grootene operatieve benoodigdheden. Van binnen zijn een viertal bed den, twee aan twee boven elkaar, aangebracht, welke in- en uitschuif- baar zijn. Zijn de bedden uit den wa gen genomen, dan kunnen zij ais draagbaar worden gebruikt. Wanneer de vier bedden in de auto blijven, is nog plaats voor een dokter en een verpleegster. Echter kunnen ook de beide onderste bedden, waaronder verbandkisten zijn, uitgenomen en de beide bovenste naar boven in riemen opgehangen worden. Dan zijn er voor zes personen zitplaatsen aan wezig. De wit gelakte automobielen met het roode kruis en het Nederlandsche wapen maken van buiten en van bin nen een inderdaad voornamen indruk. De heer Lehmann bood zijne aan het Roode Kruis zoo zeer welkome gave aan met een korte toespraak tot den Prins, waarin hij als een der aanleidingen tot zijn geschenk het optreden van den Prins als voorzit ter van het Roode Kruis noemde mededeelde dat, na voorafgaande toe stemming van Z. K. II. de ziekenver- voer-autoinobielen gedoopt zijn „Prins Hendrik der Nederlanden I" en „Prins Hendrik der Nederlanden II" en ten slotte den wensch uitsprak dat de taak van het Nederianoseiie Roode Kruis door de heide vervoer- Luiciuoi'ou belangrijk zal worden ver gemakkelijkt. Naar 't llbld. verneemt, is binnen kort een Koninklijk Besluit te ver wachten, waarbij, in verband met ad nieuwe Conventie van Geneve van Juli 19U6, liet Nederiandsch Roode Kruis wordt gereorganiseerd en aan die vereeui- g de gelegenheid wurdt geopend zich meer dan voorheen in vreuestijd te wijden aan maatschap pelijk werk. GEVANGENEN EN DE BLIJDE VERWACHTING. Naar de „Limb. Koerier" verneemt hebben de verschillende colleges van regenten over de strafgevangenissen, beuevens de rechtbanken, desge vraagd adviezen doen toekomen aan het departement van Justitie om trent gedetineerden, die eventueel bij gelegenheid van de blijde gebeurte nis in ons Vorstenhuis voor algehee- le of gedeeltelijke vermindering van straftijd in aanmerking zouden ko men. De adviezen moesten vóór 1 April het departement van Justitie hebben bereikt. Het schijnt de wensch van H. M. de Koningin te zijn, dat vele gevan genen geheel of gedeeltelijk zuilen worden begenadigd. EEN OVERDREVEN BERICHT. Men meldt uit Stavoren aan de „Tel." Het bericht, dezer dagen in ver- sclullende bladen voorkomende, als zou een Hindelooper vischschuit zijn omgeslagen en later te Elburg aan gebracht, terwijl men vreesde voor 't leven der bemanning, blijkt gelukkig vau minder erustigen aard te zijn. Het betreft hier namelijk een jol uit Molkwerum, gemerkt H. L. 81 (H. L. beteekent Hemeluirier Olde- phaort, ten onrechte voor Hindeioo- pen aangezien), welke door een Ur- ker botter op sleeptouw was geno men naar Kampen. De bemanning had zich aan boord hegeven van den botter, en gelukkig, want voor den mond van het Keteldiep kantelde de jol en moc.t men het verbindings touw laten schieten. De netten wer den een prooi der zee en de jol schijnt aangebracht te zijn door Ei- burger visseliers. EEN BOSCHBRAND. Zondagnamiddag omstreeks 51/4 uur ontdekte men brand in een ak- kermaalsbosch te Twelio en toebehoo- rendo aan het Groote en Voorster Gasthuis te Deventer. In een oogwenk stond de helft van het bosch in brand. Dank zij de hulp der buren en de politie werd het vuur in betrekkelijk korten tijd gestuit zoodat naar schat ting slechts oppervlakte van on geveer een bunder is verbrand. Naar men zegt, hebben eenige op geschoten knapen uit Deventer dezen brand veroorzaakt. Dit is nu de twee de maal van 't jaar, dat in hetzelfde bosch brand ontstaan is. AANKLACHT TEGEN Jhr. RUYS DE BEERENBROUCK. De lieer Kleine te Maastricht heeft een aanklacht ingediend bij den offi cier van justitie te Maastricht, tegen den heer Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beenenbrouck, wegens diens ingezon den stukken in „Het Vaderland', waarin hij drie Maastrichtsche Ge meenteraadsleden beschuldigde, zich in die hoedanigheid bemoeid te heb ben met een strafzaak, ten einde het aan 't licht komen van de waarheid tegen te gaan. (V ad.) ONTSLAG BIJ HUWELIJK VAN ONDERWIJZERESSEN. Naar 't Hbld. verneemt, zullen te Amsterdam voortaan alle onderwijze ressen bij het openbaar lager onder wijs met volle dagtaak, en leerares- sen bij het middelbaar onderwijs met volle dagtaak, door Burgemeester en Wethouders tot ontslag worden voor gedragen kn geval van huwelijk. In de vorige maand heeft de Ge meenteraad de beslissing genomen om onderwijzeressen en heipeters bij het voorbereidend onderwijs, dae hu wen, te ontslaan. B. en W. wenschen

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6