HAARLEM'S DAGBLAD. TWEE^ BLAD. In stormachtige Tijden. Onze Lachhoek Rubriek voor Vragen FEUILLETON DONDERDAG 8 APRIL 1909 OM ONS HEEN No. 911. Een vak, dat ln de knel komt? Voor zoover als hij niet al begon nen is, komt binnenkort weer de merkwaardige periode, waarin de vrouw des huizes gaat of laat schoon maken en, omdat het toch één moeite Is, meteen menschen van buitenshuis opeischt om te komen behangen, schilderen of stuk ado oren. Zijn deze hulptroepen eenmaal binnen de mu ren, dan wordt er gewoonlijk niet wei nig over hun aanwezigheid geklaagd, 't Is zoo lastig, ze komen zoo vroeg, je moet er zoo met alles op rekenen, ze morsen zoo ziedaar eenige van de veelal onbillijke klachten, die over hun hoofd, maar achter hun rug, worden uitgestort. Kan de behanger het helpen, dat hij 's morgens te zes uur ai begint en dat de dagtaak bij de klanten niet roept vóór twee uur later? Kan de stukadoor het gebeteren, dat er van zijn kwast kalkdroppels afvallen, juist op plekken, die de doeken, door de zorgzame huisvrouw gelegd, niet bedekken? Mag het aan den schilder worden geweten, dat de huisgenooten op de portalen struikelen over zijn verfpotten, die bovendien een door dringende geur door het heele huis verspreiden Nog geen tweemaal vier en twintig uur geleden heb ik een huisvrouw hooren zuchten„als er werkvoLk in huis is, zou ik met mijn heele gezin wei uit logeeren willen gaan." Had de man, die boven druk bezig was met de kamers te behangen, het kun nen hooren, dan zou hij zeker gezegd hebben„van 't zelfde, mevrouw 1" Want voor hem is een van de bezwo ren tegen den arbeid in particuliere huizen zeker dit, dat ze niet onbe woond zijn l En wat moet het nu met de stuka doors Patroons en gezellen zijn nog aan 't kissebissen over het arbeids contract. We hebben over die quaestie zóóveel verteld, dat de lezer- er wel niets meer van zal weten. Zoo gaat het gewoonlijkals je twee- driemaal in de week stukken leest over een ar beidsgeschil, waarin telkens een kleine wijziging komt, dan zeg je ein delijk „waar ging 't ook weerover Nu is er bovendien niets moeilijker i voor den buitenstaander te beoordee- len, dan juist dergelijke quaestïes van arbeidsovereenkomst. En daar om durf ik alleen met groote voor zichtigheid opmerken, dat het ge schil hoofdzakelijk nog loopt over de i vraag, of er een collectief arbeidscoiv- c tract zal wezen of niet. Terwijl men daarover strijdt, loo- pen vele stukadoors langs den weg. Niet alleen bekwame vaklui Zooveel heb ik er wel van gehoord, dat m *1 voorjaar menigeen als stukadoor komt optreden, die tot dusver op 'ele vens schouwtooneel een gansch ande re rol vervuld had. „Gaat dat dan maar zoo heb ik gevraagd, toen mij dat verbeid werd. Een antwoord daarop vind ik in het orgaan van de stukadoorspatroona Ons Belang, waar Criticus onder het opschrift In de knel uiteenzet, dat het vak er lang niet plezierig voorstaat. Bouwmeester en architect, zoo klaagt hij, interesseeren zich Yoor stukadoorswerk niet meer. „Wanneer ge nog eens per ongeluk «en stukadoorwerk ontdekt, waar smaak en stijl domineer en, dan wordt dit als een bijzonderheid uitge kraamd. Het is een witte raaf. Vereenvoudiging van profileering, het liefst geheel geen profielen, af schaffing van alle versieringen en or namenteering, vlak, en nog eens vlak is de eisch van den tegenwoordigen bouwmeester, wat van zelf ook trouw gevolgd wordt Tot zelfs de meest eenvoudige plin ten aan de plafonds moeien het ont gelden, zoodat er tusschen plafonds en muren een volmaakte harmonie ontstaat, waarLn alleen eenige afwis seling komt, doordat in kamer en sa lons hel stukadoorswerk der muren achter enkele rollen behangselpapier pleegt 6Chuil te gaan. De gevolgen bleven dan ook niet uit, waar vroeger maanden arbeid noodig was, zijn nu amper weken noodig. Monumentale gebouwen, des noods heele straten van in aanbouw zijnde huizen, zijn voor den stuka door geen knip voor den neus waard. Immers het groote kwantum mate rieel verwerken voor al die eenvou dige bepleistering, soo spoedig en ge regeld mogelijk, eischen de meeste zorg en in een ommezien ie de zaak in orde. Met de wi/ttarij staat het al niet veel beter. Tot in de groote steden toe neemt deze branche zienderoog af en een vergelijking met den omvang van dezen arbeid met een 25 jaar terug, heeft de meest ontmoedigende resui- tata* tengevolge." Ziedaar de half spottende, half weemoedige beschouwing van Criti cus. En dan wijst hij den grooten vij and aan, het schilderwerk. „De schilder werd hoe langer boe meer de baas Overal wordt de verf kwast opgezet. Reeds lang hadden wij het moeten aanzien, da; bij de aristo craten «n de meergegoede burgerij de verfpot in eere kwam, waardoor me nig mooi stukadoorwerk in salons en gangen door het lood- en zinkwit wem gemaskem, om in stede van le ven en frischheid, er het sombere en zwaarmoedige voor in de plaats te brengen wat nu eenmaal het schilder werk eigen is." Wanneer deze laatste beschouwing wa. overdreven is mogen wij dat oan schrijvenden stukadoorspatroon niet nahouden Hij ziet liever het smetteloos wit uit zijn, dan welke kleur ook uit andermans kwast. En bovendien ziet Criticus de me dedinging van den verfpot droevig in. „En waar nu ten slotte, de verver, trots zijn kostbare materialen, voor prijzen onbeduidend hooger dan de stukadoor, zijn waar het geachte pu bliek aanprijst, daar zien wij over de geheele linie, de schilders steeds pro motie maken, niet het minst ten ao&te van de indertijd zoo belangrijke wit- branche. En of dit nog niet voldoende is werd het publiek ten overvloede nog lastig gevallen, met nieuwe pro- cédé's ais „Sneiwit", diamantkalk, monopol e. a. en welke in elk geval ook her', hunne -er toe bijdragen om het reeas tanende vak nog meer om zeep te brengen." Het geval is tragisch en we mogen ons er niet over verwonderen, dat Criticus in dezen stand van zaken bang wordt voor de stijging van ne loonen in zijn vak. „Daarom is het zoo te betreuren, dat de laatste weken het juist de stu kadoors waren, die de kat de bel aan bonden, en een contract weigerden te teekenen, dat m de andere branches van het bouwvak gril aanvaard wer<L En of het er om te doen is het vak ge heel te nekken, komen daar nog bij de vaak in onbekooktheid ongeëven aarde looneischen. ln den Haag ver langden de stukadoors reeds 35 CL per uur, terwijl oe witters nota bene 28 ot. per uur eischten. In schier alle plaatsen van ons land staat het loon van den schilder be duidend lager dan van den stukadoor of witter en dat terwijl de belangen dier bedrijven precies het tegenover gestelde zou doen verwacnten. tiener, zijds women de looneu opgevoerd, zonder eind, waaraan geen enkele pa troon ontkomt. Maar anderzijds zijn dezelfde gezellen, zoo gauw ze maar kans zien, uw concurrenten, wat in ons bedrijf geen cent waard is. En de afgeLoopen winter heeft het her haaldelijk bewezen, dat deze nieuwe concurrenten voor prijzen werk aan nemen, waarvoor niet eens het ar- beidaloon kon betaaM wordon, terwijl de materialen dan zeker cudeau ge- maakt werden." Ik vertel dit natuurlijk op gezag van Criticus, die het weten kan. Wan neer het zoo is, dan ziet het er juist voor de ervaren arbeiders slecht uit, want in geen enkel vak wordt zóo ge liefhebberd als juist bij de stuka doors en hert. spreekt van zelf, dat hoe meer de qualïteit van het werk daalt, hoe gemakkelijker ongeschoolde krachten kunnen worden aangenomen en aan 't werk gezet. Ten nadeeie, eindelijk, ook van den patroon, die er waarlijk niet beter op wordt, wan neer het aanzien van zijn vak gaat dalen. Minder eischen aan 't werk gesteld, mindere krachten aan dat werk ge zet twee factoren, die te zauien een achteruitgang in 't kwadraat betee- kenea. Daarom zegt don ook Criticus, in ernstig vermaan „Dat bij dezen stand van zaken heel wat noodig- is om verderen ach teruitgang te verhoeden, verstaan wij allen. Zeker moeten wij vooral door het te maken werk, reclame maken. Er kan niet genoeg zorg aan be steed worden en hoewel de felle con currentie tusschen medestanders, tus schen vakgenooten verscherpt wordt door de kwakzalvers in ons bedrijf, toch moet liet a. b. c. van ons aller t parool zijnniet knoeien, niet afrof felen, maar so Lied en deugdelijk werk. Doch dit belang geldt niet al leen de patroons, doch ook de gezel len. Zij moeten ook doordrongen worden van de situatie waarin ons vak zich thans bevindt en dat alles vermeden moet worden, wal het be drijf in opspraak brengt en den tegen zin van het publiek zou verergeren." Inderdaad ik meen wel eens ge hoord te hebben, dat er hier en daar slecht stukadoorwerk werd geleverd I En hoe moet dat nu tusschen Pa- schen en Pinksteren Kan de kloof tusschen patroons en gezellen overbrugd? Of moet het publiek, dat den stu kadoor niet of niet op tijd krijgen kan, naar den schilder worden ge jaagd? J. C. P. Suitenlandsch Overzicht DE ZONDERLINGE REIS VAN CASTRO. De bekende maarschalk Mac Ma- hon heeft nu 54 jaar geleden ('t was in den Krimooriog, bij de bestorming van den Malakof) gezegd „J'y suis, j'y reste" ik ben er, ik blijf er. Nu gebruikt de ex-president van Venezuela, m'nheer Castro, deze ge- vleugeide woorden. Hoonend klinkt 't uit den mond van dezen geelhuid ik ben er ik blijf er De reis van m'niieer Castro heeft iets zeer zonderlings. Men weet. dat de regeerders van zijn land hem onder beschuldiging de bcramer van den moord aanslag op den vice-presi dent Gomez te zijn in staat van bescnuidigiJig gesteld hebben, zoodat de gevangenis voor hem open staat, ln Berlijn en Dresden was de ex-pre sident veilig. Toch gaat Castro naar 't hol van den leeuw en stoomt, over de groute wateren naar Venezuela.,.. U a ar om Er is voorloopig niemand (behalve Castro zelf) die deze vraag kan beant woorden. Alles wat men vermag is te raden. En zoo worden de zonderling ste vei onderstellingen gemaakt. De een zegt, dat de geheele Venezolaan- 8Che president-wisseling een komedie is, en dat Gastro bij aankomst in zijn geboorteland weer met gejuich als president begroet en geëerd zal I worden de ander vermoedt, dat Gastro naar Venezuela'komt, om een ijevoiutie uit te lokken, om daardoor den verloren presidentszetel te her winnen de derde beweert, dat het den reiziger alleen te doen is, om z'n in Venezuela verstopte spaarduitjes te halen zoo zijn er nog een serie ver onderste Hingen. Vermoedelijk is één van deze gis singen juist. Maar welke De onverwachte reis van den ex- president heeft in Europa eri ook in ons land, dat in den laatsten tijd veel belang heeft bij den gang van zaken in Venezuela niet weinig verrassing gewekt. Castro heeft vroe ger wel vaak gezegd ik keer naar Venezuela terug, maartoen dacht ieder aan grootsprekerij en onzin- praat1 Europa was al zoo blij van den lastpost af te zijn. Venezuela zon der Castro is zonder gevaar. Vene zuela m r. t Castroo, wee i t Eigenaardige is, dat nu ineens de van vice-pres'dent tot president verheven Gomez verdwenen is. Waar hij is, wat hij doet, wordt geheim ge houden. Alleen wordt gezegd, dat deze aangelegenheid in verband staat met de reis van Castro. Ook 's er nog een raadselachtige omstan digheid. Eerst wilde de Venezolaan- sche regeering met dulden, dat Cas tro in Venezuela zou landen. Later toen ile boot al Ln zee was werd bericht, dat er geen bezwaar was te gen de landing maar Castro moest im dat geval afwachten, of hij al of niet in hechtenis genomen zou war den. Wat zou Costro doen Europa toonde zich zeer bezorgd zeker denkende aan de waarheid uit een van La Fontaine's fabelen „het wantrouwen is de moeder der veilig heid" De Engelsche regeering besloot niet te dulden, dat Cn^ro op Trinidad zou landen. Daardoor werd het reis plan van den ex-president 't zeggen was, dat hij eerst naar Trinidad zou gaan in de war gestuurd. Castro is weer Ln z'n elementHij heeft den Engelschen consul 'n krach tig protest doen toekomen tegen het verbod zijner ontscheping op Trini dad. Castro is ook zeer gekrenkt door de tegenwoordigheid van een Ameri- kaanschen kruiser, die hem overal escorteerde Venezuela aldus schreef Gastro zou zeker de tus- schenkoinsi van de Vereenigde bla ten inroepen, wanneer een revolutie te Caracas dreigt. Nu wordt geseind, dat Castro te Fort de France (op 't eiland Marti nique, dus op Fransch gebied) geland is. Hij heeft daar zijn intrek geno men 'u een hotel. Zijn familieleden zijn éven wei doorgestoomd naar Ve nezuela. (Misschien om de spaardui- ten op te zoeken Wat moet Gastro op Martinique doen De Fransche regeering is al zoo verstandig geweest, om hem te laten weten, dat zij niet zal toelaten, dat hij op 't eiland eenige oorlogszuchti ge-, militaire- of revolutionaire nei gingen aan den dag legt. Castro heeft bekend laten maken, dat hij voorzijn gezondheid naar Mart'iiique Ls gekomen. We hebben nooit iets van de gezonde lucht van Martinique gehoord. Was van Ber lijn uit geen gezonder oord te kie zen Er is in deze zonderlinge Castro- reis ieis, dat ons niet bevalt. Mis schien is 't ongerechtvaardigd pessi misme, maar toch DE DREADNOUGHTS-KOORTS. I Beef, Engeland beef I j Een bericht u't Weenen, om het beangste hart van menig Engelsch- man nog meer te verontrusten. Ook 1 Oostenrijk Duitschlands bondge noot bouwt Dreadnoughts. Binuen- 1 kort zullen op de Ousteiwijksche wer- i ven drie schepen van dit type op sta pel gezet worden. De Marine-begroo- ting, die in dit jaar 63 millioen be draagt, zal in 1910 ongeveer 110 mil- j lioen bedragen, ongerekend de kosten van uitrusting. t Eenige zaJ zijn, dat de Engelschen nog eenige extra zee-monsters op sta- 1 pel zetten. De Engelsche regeeruig kan nu voor de marine alles gedaan krijgen. De Dreadnoughts-koorts maakt alles aannemelijk, vooral nu het Duitsche rijksluchtoorlogsschïp de Zeppelin I weer eenige welge- I slaagde vluchten gemaakt heeft. We hebben nog enkele nabetrach- I tingen over deze verrichtingen van hot luchtschip gelezen. Daaruit blijkt evenwel, dal het nog een zeer onbe- trouwbaar vervoermiddel is. Vrijdag scheen het alsof de ramp van 1908 1 herhaald zon worden en de Zeppelin weer door een beetje sterken wind zou vergaan. Heel Duitschland was Ln angst en vreezen. Alles is geluk kig afgeloopen en liet schip bleef ge spaard, maar het gebeurde heeft weer getoond, hoeveel de luchtschepen verbeterd moeten worden om in de praktijk diensten te kunnen bewij zen. Inderdaad, de Engelschen behoe ven zich nog niet beangst te maken over de Duitsche luchtvloot 'T BALKAN-PROBLEEM. De mogendheden beraadslagen nog altijd over de vraag, of een conferen tie noodig is. De beslüssing is nog niet gevallen. Aan de Servische grens heeft weer eens een incident plants gehad, dat in de dagen der oorlogsstemming ge vaarlijk had kunnen zijn. Drie rui ters, rijdend aan den Servischen oever van de Drina, schoten op een Oostenrijksche patrouille, dae terug schoot. Een paard werd gedood. De Serviërs vluchtten. Niemand werd gewond. DE SERVISCHE EX-KROON PRINS. Volgens den corresoondeot van de ..Daily Mail" te Belgrado heeft prins George van Serv'ë zich zeer openhar tig tegenover hem uitgelaten. Na vier of vijf jaar zoo zou de prins dan gezegd hebben of misschien al eer der zal'liet geschil met Oostenrijker weer zijn en het een Europeesche zank wezen Servië en Montenegro zullen dan ruim 300.000 welgeoefende en welbewapende soldaten ln het veld kunnen brengen. Van zichzelf sprekende zei de prins dat de Oosten r ij ksclie per? hem stel selmatig heeft belasterd. Ik heb mijn fouten, vervolgde hij, als de meeste jongelui, ik ben iieet gebakerd en un smiling. ik kan mei altijd mijn woor den wegen en mijn daden bebeer- sctien. Maar in vergelijking niet de uitspattingen van zesere uosteiirijk- sclie aartshertogen ben ik zoo on schuldig als een lam. REGEERINGSCRISIS IN PORTUGAL. Er is een nieuw ministerie gevormd ander voorzitterschap van Sebastian Telles. REVOLUTIE IN PERZIë. De strijd tusschen Sjali en volk om een grondwet en een parlement duurt nog onverzwakt voort. Uit Teheran wordt gemeld, dat de Sjah den bekeudeu Duitschen gene raal Von der Gaitz gevraagd heeft, de anarchistische beweging in Per- zië te onderdrukken, eu dat de gene raal eerlang naar Perzië zal vertrek ken. Nu enkele berichten om den toe stand te schetsen De door de Perzische regeering be noemde gouverneur van Tebris is door de coustitutiouneele partij in arrest genomen. Een soldaat uit de krijgsmacht der opstandelingen heeft te Tabris met een bom Ain-ed-Douleh, den opperbe velhebber van de troepen van den sjah, gedood. DE SCHEEPSRAMP DER „OAKBANK". De Londensche eigenaars van de „Oakbank", het schip, dat 5 dezer in de straat van Magelhaen schipbreuk leed, hebben bericht ontvangen, dat de vermiste kapitein en 30 man door een ander stoomschip zijn opgepikt. NOODLOTTIG ONGELUK. Uit Riga (Rusland) wordt gemeld, dat een reusachtige ijsschots, waar op zich een 1500 visscliers bevonden, in de buurt van de kust is losge scheurd en weggedreven. Een bark kon 37 man opnemende overigen worden nog vermist. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. De kermis. Bij dtn Raad is thans, gelijk ge meld, ingekomen het adres van den heer G. J. van Gasteren c. s., verzoe kende niet over te gaan tot afschaf fing der kermis. Volgens het Raadsstuk is dit adres geleekend door den heer G. J. van Gasteren en 66 anderen, terwijl 1503 hand tee ken ingen zijn gesteld op ongezegelde veilen. Af- en Overschrijvingen. B. en VV. stellen voor, het Burger lijk Armbestuur te machtigen tot het doen van eenige af- en overschrijvin gen op den dienst 1908, wegens te laag geraamde posten. Personalia. 12 April is de vleeschhouwersknecht J. Stoelman 25 jaren werkzaam bij de Gebr. Daudeij, in de Groote Hout straat. VADER EN ZOON. Een veelbelovend zoontje komt 's avonds laat thuis, eenigszins aange schoten; papa opent voor hem de deur. Papa. Jan, Jan, wat moet er toch van je terecht komen; je moest... Jan. Och pa, laten wij daar lie ver morgen over spreken. Den volgenden morgen. Papa. Jan, nu moet ik nog een* een ernstig woordje met je spreken o\er gisterenavond. Jan. Kom pa, haal nu geen ouwe koeien uit de sloot. VERTROUWEN. Gastheer. Heb je de huwelijksca deau! al gezien, kerel? Gast. Neen, nog niet. Gastheer. Wacht dan even. Dan zal ik een van de detectiefs met je meegeven! GEMEENSCHAPPELIJKE UIT GAVEN. Hij. Maar Lieve vrouw, onze klee- dingspost op het budget is al met 150 gulden belast! Zij. Maar lieve man, dat zijn toch gemeenschappelijke uitgaven. Hij. Ja, waarachtig!... Voor mij een das van veertig een tl EEN RUIME BRON. Bejaarde juffrouw (tot een kennis, een eerste klappei): Wat u me gis teren van den postdirecteur vertelde^ Juffrouw, moet heelemaal niet waar wezen. Klappei. O, dat maakt niets uit, ik weet alweer iets nieuws. IN 't GEBERGTE. Waarom heb je gevlagd? Het seizoen is geopend gister is de eerste vreemdeling in gindschen afgrond gestort. SPECULANTEN-WIJSBEGEERTE. Kom ik over den kop, dan kom ik ook over den staart. En als ik niet over den staart kom, dan ga ik maar over den kopt NUKKIG! A. Mijne vrouw is kolossaal gril lig en weerhaanachtig. Jarenlang heeft ze me om een automobiel ge plaagd en nu, nadat ze er eens mee uit is geweest en haar neusbeen en vier ribben gebroken heeft, heeft ze er alweer genoeg vanl üeabouneerdeu hebben het voorrein, vrageii op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te aeuden bij de Kedaciie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden gabeei kosteloos gegeven en, voor zpoveel mogelijk is, den dag na de inzending. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Wanneer een meisje 3J jaar in betrekking is geweest en nu 1 April j.l. haar dienst heeft verlaten, heeft mevrouw dan het recht de nieuwjaarsfooi van 't verdiende loon af (e houden? ANTWOORD: Ja, door het aanne- meu daarvan verbond zij zich stil zwijgend tot Augustus te blijven. VRAAG: Kunt u mij ook naam en woonplaats van 't bestuur van Vreem delingenverkeer mededeelent ANTWOORD: Secretaris is de heer J. J. Verwijnen, Badhuisstraat 4, al hier. VRAAG: Aan wien moet ik schrij ven voor een betrekking aan de Staatsspoorwegen in Ned.-Ind'ë' ANTWOORD: Schrijf aan u .a- corumissaris der Mij. tot exp. alia van Staatsspoorwegen, den heer Jhr. M'r. W. Th. C. van Doorn, te 's-Gra- venhage. VRAAG: Heeft iemand, die in inter ne betrekking is, ook recht op ge neeskundige hulp voor rekening van de dame waar zij Inwoont? ANTWOORD: Art. 1638ij zegt, dat Naar het Engeisch, door Barones Orczy. 47) Maar ter wille van haar was hij gedwongen te luisteren, en vóór al- los kalm. bedaard en naar den vorm to handelen om haar zaak niet erger ie maken. Daarom luisterde hij, terwijl de Publieke Vervolger sprak Juliette Marny, u is beschuldigd van een valschen aanklacht tegen een volksvertegenwoordigeru heeft de revolutionaire volksvertegenwoordi ging door deze zelfde daad gedwon gen een aanklacht in te dienen tegen den volksvertegenwoordiger, een huiszoeking bij hem te doen en kost- haren Lijd voor den dienst aan de republiek verloren laten gaan. En dit deed u niet uit een gevoel van plicht tegenover uw land, maar om bevrijd te zijn van iemand, die uw welzijn op het oog had. Daarom eisch ik uit naam van het Fransche voLk wiens vertegenwoordiger ik ben, dart. u uit de rechtzaal gebracht zal worden naar de Place de Ia Révolution, om daar tegenover het Fransche publiek gegeeseld te worden door burger Samson, den beulwaarna u naar de gevangenis van de SaJpêtrière ge bracht zal worden en daar verder overgegeven aan de genade van het Comité van Algemeen Welzijn. En-, nu, Juliette Marny, hebt ge de be schuldiging gehoord, die tegen u is ingebracht, hebt u nog iets te zeggen, dat tot uw verontschuldiging kan dienen Gelach, gejuich en gevloek begroet te deze speech van den Publieken Vervolger. Alles wat laag en beestachtig was in dit ongelukkige, misleide volk, dat streed voor de Vrijheid en voor een utopie, scheen voor den dag te komen, terwijl zij luisterden naar het voor lezen van dit schandelijk document. Het genot van deze mooie, etheri sche vrouw in 't publiek te hooren be kladden was een waar buitenkansje yoox deze ontaarde wezens. De vrouwen schreeuwden op schor ren toon haar bijval uitde kinderen, die er niets van begrepen, lachten met vreugdeiooze vrooiijkheidde man nen toonden door Lulde vloeken hun ingenomenheid over hetgeen Fouc- quier Tinville gezegd had. Wat Dérouiède betreft, de geestelij ke kweilingen, die hij te verduren had, overtrof alle lichamelijke pijn. Hij kreunde, zooveel moeite kostte het l*üin zienzelf te beheerschenhij drukte zijn nagels van de eene hand Ln het vleesch van de andere, om door lichamelijke pijn zijn zielepijn wat te verzachten. Hij dacht, dat zijn ver stand beneveld werd, dat hij krank zinnig zou worden, als hij nog meer in dezen geest te hooren zou krijgen. Het schreeuwen en tieren van dit ontoerekenbaar gepeupel klonk hem als de kreten vun verloren zielen in de ooren. Al zijn medelijden voor hen was weg, zijn menschenliefde, zijn trouw aan de lijdende armen was ver dwenen. Een groote, een onmetelijke haat tegen deze ellendige revolutie, en het voik, out zij beweerde vrij te wiLlen maken, vervulde zijn geheele wezen, le zanten met een krankzinnig, af schuwelijk verlangen om hen allen ten onder te zien gaan. Alleen Juliette bieef onder dit alles kalm, zwijgend, onbewogen. Zij had de beschuldiging gehooid, haar blee- ke wangen waren langzamerhand aschgrauw geworden, maar geen oogenbiik verloor zij haar houding van trotsche kalmte. Niet eenmaal keerde zij haar hoofd om naar het gepeupel, dat haar be- leedigde. Zij wachtte met volkomen bedaardheid tot het schelden en schreeuwen zou zijn opgehouden, haar vingertoppen alleen tikten een ongeduldigen rnarsch op het hekje voor haar. Het Bulletin zegt dat zij haar zak doek te voorschijn haaide en zich het gelaat daarmee afveegde. De hitte was drukkend geworden. De atmosfeer was oververzadigd met de vochtige, doordringende dam pen van natte, vuile kleeren. Of schoon het vertrek heel groot was, was het er benauwd en snikwarm,de vetkaarsen flikkerend in de vochtige, warme lucht wierpen schaduwen van den president en zijn klerken in al lerlei grillige vermen op de muren. De petroleumlamp boven het hoofd van <ie beschuldigde vlamde op en be gon te walmen. Eindelijk wist de Pu blieke Vervolger zich hoven het ru moer verstaanbaar Le maken. Juliette Marny, heeft u iets te zeggen in antwoord op de beschuldi ging, die tegen u is ingebracht en ol er een reden is, waarom de eisch te gen u ingebracht niet kan doorgaan. De vette walm van de lamp zweefde in kleine, zwarte vlokjes naar om- LaagJuliette sloeg met haar slanke vingertoppen kalm een van die stof jes van haar mouw, toen zei ze Neenik heb oielg te zeggen. Heeft u een advocaat aangeno men, om u te verdedigen volgens uw rechten als burgeres bij de wet toege staan voegde de Publieke Vervolger er plechtig bij. Juliette had dadelijk willen ant woorden haar mond had het Neen al gevormd, dat daarvoor moest dienen. Maar nu eindelijk was voor Dérou iède het oogenbLik gekomen. Daarom had hij gezwegen, geleden en zich kalm gehouden, de twee maal vier en twintig uur, die er verloopen waren, sinds de vrouw die hij Lief had, was gearresteerd. In een oogenbiik was hij overeind en stond tegenover hen allen, gewoon te spreken, te heerschen, te bevelen. Burgeres Juliette Marny heeft mij haar verdediging toevertrouwd, zei hij, even voordat het Neen aan de bieeke lippen van Juliette ontsnap Le, en ik beu hier om de beschuldiging tegen haar ingebracht, te weerleggen en uit naam van het Fransche volk volkomen vrijspraak en rechtvaardig heid voor haar te vragen. HOOFDSTUK XXV. De Verdediging. Groote opgewondenheid, die zich uiitte in luid applaus, begroette deze woorden van Dérouiède, Mooi zoo mooi zoo ga je gang maar Dérouiède! klonk het van de volle bankenen mannen, vrouwen en kinderen, die zich verveeld hadden bij de eentonigheid van hetgeen zich tot nu toe in de rechtzaal afgespeeld had, gingen goed zitten, om een uur lang te kunnen genieten. Als Dérouiède er bij betrokken was, kon men zeker zijn van groote opge wondenheid. En de menschen waren altijd 'bereid naar hun grootsten fa^ voriet te luisteren. De burgers-afgevaardigden, slape rig geworden na den langen, snikhee. ten dag, schenen weer nieuwe belang stelling te toouen. Lebrun schudde als een groote hond ziju Lichaam heen en weer, om zijn slaperigheid te be dwingen. Hooespierre glimlachte tusschen zijn dunne lippen, eu keek naar Mer lin om te zien hoe het iioiu aanstond De vijandige verhouding tus&chen den minister van justitie en burger Dérouiède was welbekend en iedereen merkte met voldoening op, dat de eer ste een triomfantelijke uitdrukking op het gelaat had. (Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5