NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuw 3 Uit de Omstreken Binnenland 26e Jaargang. No. 7918 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 18 APRIL 1909 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNi Voor Haarlem f 1.23 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coater. Directeur J. PEEREBOOfi. AD VERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer ƒ0.26 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatslng| 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Admiaïstraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724* Drukkerij! Zuider Buitenspaarue 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem 2n dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAI UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WOENSDAG 14 APRIL. Be meen ter a ad sv ergader mg, IJ a Soc. Vereeniging: 4e Liederen- avond Zalsman, 8 uur. Brongebouw: Geref. Jongel. Ver. Nathanaël, Lezing van Prof. Dr. H. Bavinck, 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstellingen, en 8 uur. St. Bavo, Smedestraat: Reclame- tentoonstelling, 11 uur voorin.-10 J uur Om Ons Heen.! In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel ..Altijd nog de Halsen I" in de ru briek Om Ons Heen. Verbetering. In ons vorig nummer stond te le ien, dat onze stad Zaterdag bezocht is geworden door een 10-tal vreemde lingen, die onder leading van 't reis bureau Cook een uitstapje maakte. 't Drukfouten-duiveltje is hier in 't spel geweest, 't 10-tal moet 180 zijn. Acte Examens L. O. De Minister van Binnenlandsche Taken brengt ter kennis, dat het mondelinge gedeelte van de examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid ais onderwijzer zal wor den afgenomen te Haarlem, in een lo kaal van het Brongebouw, op 16, 20, 22, 27, April, 3, 6, 7, 13 en 21 Mei, tel kens van des morgens 10 uur af. Militaire Zaken. De kapitein-kwartiermeester J. C. Hamerslag van het instructie-batal jon te Kampen, wordt 1 Mei overge plaatst bij het 10e reg. infanterie te Haarlem. ORGELBESPELING tn de Groote of St. Bavokerk te Haar lem. op Donderdag 15 April, des na middags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. ChoralFantasie No. 2, Fr. Lux. No. 3. Sonate, A. Mailly. a. Allegro maestoso, h. Andante. c. Allegro con brio. No. 4. Communion. A. Guilmant. No. 5. Abendli.ed, R. Schumann. Benoemd. De heer O. Netze, te 's-Gravenhage, volontair bij de politie te Delft, is, (naai- L. en V. meldt), benoemd tot schrijver bij de politie te Haarlem. Jubilé. Gisteren herdacht de heer J. Stoel man den dag, waarop hij vóór 25 ja ren bij de gebr. Daudeij, in de Groote Houtstraat, uls vleesehhouwersknechi in dienst trad. Een comité, uit zijn kameraden gevormd, bood hem onder een hartelijke toespraak, namens de andere knechts een fraaie lichtkroon aan. Het verdere van den dag bracht de jubilaris gezellig in den. familie kring door. Van alle zijden ontving de lieer Stoelman blijken van de har telijkste belangstelling. Stukadoorsgeschil. Eén der stukadoorspatroons heeft thans aan den wensch der gezellen toegegeven en met ben een collectief contract gesloten. Vacantiekolonies. De Nederl. Vereen, voor Kinderbor sten ings. en Vacantiekolonies jaar- vergadert in liet eind dezer maand alhier. Tegelijk wordt een kleine tentoon stelling gehouden van foto's, bouw plannen enz. op de kolonies en het ge nootschap betrekking hebbende. HUISVLIJT-TENTOONSTELLING. De afdeel ing Haarlem van den Volksbond tegen drankmisbruik houdt haar tweede huisvlijt-tentoon stel ling in het voorjaar van 1910. Getracht zal worden de 't best ge- ooideelde inzendingen collectief te ïenden naar de nationale huisvlijt- tentoojistellin daarna in 's-Graven- cage te houden. Tot correspondent voor Haarlem Voor deze nationale tentoonstelling is j door het comitó benoemd de he>or C. j ,L- F. Sarlet alhier, secretaris der j afdeeling van den Volksbond. K ERMISVERP ACHTING. Het spel van het toeval heeft 't ge wild, dat den dag vóór de Raadszit ting, waarin het lot van de kermis zal beslist worden, in hetzelfde ge bouwencomplex een kermissymptoom werd waargenomen, nl. de verpach ting van de groote inrichtingen. Als sedert jaren troonde vanmorgen tegen half elf in de hal van het Stad huis een wethouder, (ditmaal Dr. J. Nieuwenhuizen Krusemam) geflan keerd door den chef van de afd. Fi nanciën, den heer H. C. van der Vangst, en den marktmeester voor de kermis, den lieer L. Rijneveld, om voorlezing te doen van de ingekomen biljetten. Ook het publiek was dat van alle jaren, veel kermisheeren en een paar juffers. In dit „historisch moment" be klommen zij de hal-trappen, echter met etuimissolnoii-voor-' L-iaatsi in hun gezichtsuitdrukking. Sommigen keken zelfs of zij straks den wetnou- aer zouoeu begroeten met, den gladia toren-groet „Ave Caesar, imperator, morituri te salutant 1"... de ter dood ge wijden groeten ul Maar zij heten 't wijselijk na, zoo voorbarig te zijn en zetten zich voorloopig in postuur oan ue voorlezing der biljetten te kun nen volgen. Ziet hier, wat er uit de bus kwam Dierentuin. VV. P. Dieters, Zwolle, Oude Gracht (De YVitstraat) 3U.5Ü. Bonbons- on Champagne-tent. W. vei'meer, Antwerpen, achter carrousel Uude Gracht, 50; achter carr. Gr. Markt 45 Spaarne 35 Sloomcarrousals. P. Xhaflane, Breda, Uude Gracht, f 1750ur. Markt 4650. Benuer en Co., Gorkum, Groote Markt 48UÜ. H. Wolff en Co., Breda, Groote Markt, 4733. i YVed. Schildmeyex, Edam, Ged. O. Gracht 118U5. Draaimolens. Van Leeuwen, Haarlem, Ged. Oude Gracht 520, bij de De Witstraat 450.60; Botermarkt 380. M. J. van Dam eai Zn», Amsterdam, Oude Gracht bij de Witstraat 401.10, bij de Jacob ij nestraat 452.10, bij de Botermarkt 302.05. Galjaard, Amsterdam, Oude Gracht bij de De Witstraat f 402, bij de Ja- cobij nestraat 445; Botermarkt 302. C. Schoenmaker, Alkmaar, Ged. Oude Gracht, bij de Raaks f 561.50, bij 't Spaarne 400.50; Botermarkt 406.25. Luchtschommels. J. Dirks, Edam, Ged. Oude Gracht, bij de Raaks, 405. M. J. van Dam en Zn., Amsterdam, Oude Gracht, bij 't Spaarne, 306.10. Toboggan. J. Desmet, den Bosch, Botermarkt, 820. A. Busco, Gent, Botermarkt, f 830. Cake Walk. Deze „nooit op de kermde te Haar lem vertoonde vermakelijkheid" is een inrichting, waar een in alle richtingen draaiende en schuivende vloer den bezoeker een gevoel geeft, alsof hij op zee is. Adspiranteu voor zeeziekte kunnen dus hier terecht» Alles gaat electrisch. Degeen, die er de Haarlemmers op wil onthalen is J. Desmet. Hij biedt f 180 voor een plaats. Specialiteiten-theater. E. Lasscher, Amsterdam, Boter markt f 205. S ch ou wburg-tent Stoel en Spree, Amsterdam, Park laan f 301.25. Bioscoop -theater. Alberts frères, Breda, Groote Markt 2114.40. J on gleur-theater. Jean Klein, Gent, f 35. Circus. De inschrijving van 't Circus Caro- ly werd niet aangenomen, omdat geen standplaats voor een circus ver pacht werd. Belgnetskraam. Victor Consael, Breda, Groote Markt, tegenover 't Stadhuis 930; tegenover De Kroon f 602. J. Vulsma, Groote Markt, Stadhuis, J 927.25; De Kroon /558. D. Uyterwijk, Den Bosch, Stadhuis, 951.50; De Kroon 560. Treurig! Zondagavond verkeerde een bede laarster zoo onder den invloed van drank, dat twee kinderen in een kklderwagert, liia zij bij zich had, gevaar liepen in den Burgwal te ra ken. Zij werd door de politie naar het bureau overgebracht en de kinde ren werden ingekwartierd Ln een lo gement Militaire Zaken. Dezer dagen zal door de onderoffi- ciers-vereeniging Mars alhier eene uitvoering worden gegeven voor le den en genoodigden. De bij het 10e regiment infanterie benoemde militie-tweede luitenants J. Schol, F. H. S. Schoetnmaeckers en A. E. Beek, zijn bestemd, de eerste twee voor het garnizoen Hoorn en de laatste voor den Ilekler. HEEMSTEDE. Boschhrand. Zondagmiddag heeft op de buiten plaats van mevrouw Van Merlen een boschhrand plaats gehad» die over een oppervlakte var 40 Are woedde. Door middel van zand hebben de spuitgasten den brand, die een paair uren aanhield, gebluscht. Tusscben 13 en 20 April zal feen En- gelsch Mixed Hockey-elftal in Hol land komen, ten einde eenige wed strijden tegen Hollandsche gemengde elftallen te spelen. De wedstrijden zijn als volgt geregeld: 14 April des namiddags 2£ uur te gen een Haarlemse!» Mixed Hockey- elftal op het terrein aan den Meer weg te Heemstede. 16 April des namiddags uur, te gen een Haarlemsch Mixed Hockey- key-elftal op het terrein aan den Meerweg te Heemstede. 17 April tegen liet Haagsche Mixed Hockey-elftal op het terrein aan den Waaldorpschen weg te 'a-Gravenhage. 19 April des namiddags 24 uur te gen de Haa'rlemsche dames-Hockey club Rood en Wit en hare donateurs o phet terrein aan den Meerweg te Heemstede. BENNEBROEK. Voor de bloemisten-werkliedenver- eeaiiging „St. Jeroen" zal een dezer dagen de heer A. van der Wiel een lezing houden over „Hibridisia" of kruising van tulpen. Ter secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen over 'k vin den van een grijs-bruin damestasch- je inhoudende een portemonnaie met geld, huissleutel, portret enz. AERDENHOUT. Door den heer W. G. G. Th ooien ts aan Burgemeester en Wethouders vergunning aangevraagd voor den verkoop van sterken drank in het klein, in het door hem bewoonde per ceel, staande aan den Oosterduinsche- weg hoek Munterslaan, tn de onmid dellijke omgeving van den A er den- hout. Aldus schrijft onze correspondent. Wij voegen er aan toe, dat er in deze omgeving geen behoefte aan een „vergunning" bestaat, wel aan ee>ne gelegenheid, waar men een glas melk of limonade gebruiken kan. Treurige toestand der wegen in Bentveld. Men schrijft ons Totaal onbegaanbaar ts thans de Benitveldweg van den Doodweg af tot aan het jachthuis, en evenzoo de weg, loopende langs de villa van Dr. Oot- mar, en den Zwarfenweg, daar deze wegen op onoordeelkundige wijze zijn bestrooid met baza.ltpu.in, wat. voor wiel- en motorrijders veel ban- densehade oplevert,. .Tammer is het, dat deze wegen niet evenals de bin nenwegen in den Aerdenhoxit, het eigendom ziin van de gemeente, daar het gemeentebestuur de wegen wel anders weet op te knappen. HAARLEMMERMEER. Te Hoofddorp zal in de Herv. en Gereformeerde kerk, wanneer de blij de verwachting Is verwezenlijkt doen dag of den volgenden een dank- en bidstond gehouden worden. De blijde verwachting. In de Zaterdag te Hoofddorp ge houden vergadering van de voorloo- pige feestcommissie met de hoofden van openbare en christelijke scholen in deze gemeente zijn de te houden feestelijk lieden bij de vervulling der Koninklijke blijde verwachting, in uitvoerige bespreking gekomen. De voorloopige feestcommissie werd bij acllamatie als definitieve commissie gekozen en met twee loden uitgebreid, n.l. de heeren Valkenburg te Nieuw- Vennep en Verwey te Vijfhuizen. Be sloten werd de schoolfeesten alle op één dag te doen plaats hebben en voor de bestrijding der onkosten sub sidie aan den gemeenteraad te ver zoeken. Aan de commissie werd ver der de regeling van een en ander overgelaten. Processen-verbaal. Tegen verschillende personen Is door de politie proces-verbaal opge maakt wegens het zoeken van kie vietseieren op landerijen die daarvoor kennelijk verboden zijn. De gevonden eieren werden mede in beslag geno men. Voorheen geschiedde zulks onge stoord, doch thans wordt er op ver schillende landerijen nauwkeurig op gelet. In het Noordelijk deel dezer ge meente en omgeving (IJpolders Half weg enz.) heerschen de mazelen in ernstigen graad, zoodat reeds vele sterfgevallen, in hoofdzaak onder kinderen beneden de 6 jaar, voor kwamen, soms twee uit één gezin. SLOTEN. i De voorjaarsveemarkt, vanwege de afdeel ins dei' Hollandsche Meat- schappij van Landbouw zal alhier ge houden worden op 29 April a.s. VELSEN. Bij Koninklijk besluit Is, met in gang van 16 April 1909, benoemd tot directeur van de tuchtschool te Vel sen, J. Visser,thans tijdelijk als zoo danig werkzaam. Staaspensionneering. B. en W. van Velsen stellen den Raad voor, om gevolg te geven aan liet verzoek van den Bond voor Staatspensionneerlrg, gesteund door <io Federatie van afdeel ing en van dezen Bond in het district Beverwijk, en een adres van adhaesie te zenden aan H. M. de Koningin. Het college van B. en W. Is van meening, dat het voorzien in den nood van oude armen van .dagen niet alleen een algemeen belang is, maar teveno ook een gemeentebelang, aangezien het verzekeren van een pensioen aan oude lieden op een door de wet te bepalen leeftijd de ge meentelijke lasten op het gebied van Armenzorg zou doen verminderen, waarvan in de gemeente Velsen het i bedrag ovei het loopende dienstjaar j0.150 bedraagt. B. en W. willen echter nadrukke lijk doen uitkomen, dat zij zich niet partij Stellen voor eenig bepaald systeem voor Staatspensiomieering, omdat dit niet op hun weg ligt, maar dat zij alleen gaarne werschten te zien, da.t de gemeenteraad ln 't alge meen zijn sympathie voor het be ginsel uitsprak, als zijnde een ge meentebelang er mee gemeeid. Burgeravondschool. B. en W. stellen voor den plaats- vervangemden directeur van de Bur geravondschool, deai heer M. Vader, die liet directeurschap der school reeds sinds een half jaar waarneemt, vvegeas ziekte van den h-ser J. Koop man, een belooning toe te kennen van 25 per maand, gedui-ende den tijd, dat hij als plaatsvervangend di recteur onireedt. Verhuur woning. B. en W. stellen voor de woning bij het dienstgebouw te Santpoort te verhuren aan den veldwachter K. van Nieuwenhuizen, voor 1.50 in de week. IJMU1DEN. Afgekeurde visch. Van den stoomtrawler Holland VII Urn. 60, heden aan de markt met een lading IJslandsche visch, werd alle rondvisch afgekeurd als ongeschikt voor de consumptie. Later werd de visch ondershands verkocht» Wie zal daaraan smullen? ZANDVOORT. Aan den heer H. Paap alhier Is op gedragen het maken van drie brand putten en wed één in de Pakveia- straat, één in de Nieuwstraat en één in de Haarlemmerstraat, voor den door hean opgegeven prijs van f 333. Donderdag zal eene vergadering worden gehouden door de vereeni- ging tot behartiging der belangen van de badplaats Zandvoort. De agenda luidt: jaarvergadering, verslagen van den secretaris en den penningmees ter, diverse voorsteilen van het be stuur. Het bezoek aan onze badplaats go- 1 durende de beide Paaschdagen was den eersten dag bevredigend. Er kwa men vele vreemdelingen en aan het strand was het zeer levendig. Van de stoelen werd al gebruik gemaakt en verscheidene seizoenzaken waren ge opend. Den tweeden dag was het be. zoek we?ens de koude gering. Gisterenavond kwam met den trein uit Haarlem alhier aan mejuffrouw C. J. R., die bij het instappen te Haarlem haar knie stootte. Dit was zóó ernstig aangekomen, dat zij, na eenige passen alhier geloopen te heb ben, niet verder kon. Op advies van Dr. C. A .Gerke moest het been abso lute rust hebben en is zij op een draagbaar weer naar liet station ge bracht en zoo naar haar woonplaats te Haarlem vervoerd. CONGRES DER S. D. A. P. Eerste dag. Zondagmorgen om 10 uur werd het congres, dat te Rotterdam gehouden wordt, geopend, in tegenwoordigheid van den heer Camilie Huysmans, se cretaris van het Internationaal bu reau te Brussel. De zaal van Kunsten en Wetenschappen was dicht bezet. De voorzitter, de heer YV. H. Vlie gen, constateerde in zijn openings rede de achteruitgang van het aantal leden, en herinnerde aan de jongste crisis en het Deventer congres, Mr. Troelstra aanwijzend als de man, die 't meest aangedrongen heeft op een oplossing. Dit zeide de voorzitter, om dat algemeen gedacht wordt, dat Mr. Troelstra de scheuring gewild heeft. Daarna memoreerde de voorzitter de bemiddeMngspIannen en de inter nationale tusschènkomst, om de S. D. A. P. en de S. D. P. weer te ver eenigen. Dit is niet gelukt, omdat de S. D. P. de onderhandelingen op bru tale wijze heeft afgebroken. Overwin naars in den strïid zullen zijn zij, die het best de nooden van het Neder- landseh proletariaa.t zullen weten te ventolken. Eén raad wil spreker hier bij geven aan die leden van de S. D. A. P.. die in de partij zijn gebleven, doch zich aan de S. D. P. eer.igszins verwant gevoelen. Die raad is deze Beschouwt ons nie»t langer als men- schen tegenover wie gij uw Marxisme hebt hoog te houden en te verdedigen, maar bij wie gij het Marxistisch voe len hebt te versterken (applaus) en mot wie gij solidair eiken vijand hebt te bestrijden. (Applaus). Aan Alb Hahn, die ongesteld is, werd een telegram van sympathie ge zonden. Nu was het woord aan den heer Camilie Huysmans, die onder luide bijvalskreten het podium beklom. Hij bracht een groethet intern a tl on aa' comité zou het in de gegeven omstan digheden een lafheid hebben geacht, indien heden niet van zijnentwege iemand aanwezig was geweest, om te zeggen, dat het internationaal bureau als de eenige vertegenwoordigster van de Nederlandsche arbeiders al leen beschouwt de S. D. A. P. (Don derend applaus). Deze spreker schetste de interna tionale organisatie en constateerde met voldoening, dat bij het Il'ema- tionaal bureau thans 6 millioen ar beiders zijn aangesloten, z. i. een onverwinlijke armee in den strijd voor de vrijmaking van het proleta riaa.t. (Applaus). Uit hot jaarverslag blijkt, dat het aantal leden Jer S. D. A. P. op 31 December 19C8 8768 was, tegen 8411 in 1907. Dit jaar bedroeg de stijging 4.24 pet», maar in 1907 was die 12.8 pet. Het aantal afdeelingen steeg van 176 tot 194. T- Amsterdam, Rotter dam en Den Haag ging het le den tal achteruit. Allereerst werd de partij-leiding be sproken. Hierbij werd weer over de bemiddelingsvoorstellen der Interna- tionaJe gesproken. De heer F. v. d. Goes zeide in ant woord aan den heer Huysmans, dat het zijnerzijds een zedel'ijke lafheid zou zijn, indien hij niet verklaarde, dat hii en velen van zijn medeleden van oordeel zijn, dat zij, die in de S. D. P. zijn vereenigd, even goede sociaal-democraten zijai en de strijd bare arbeiders klasse vertegenwoor digers. (Geroep Ga er dan naar toe). Na nog een debat over deze zaak kwamen eenige huishoudelijke voor stellen aan de orde. Aisnu kwam in behandeling een voorstel-Huizum Zij, die ais verte genwoordiger onzer partij zijn geko zen Ln de Tweede Kamer, Provinciale Staten of Gemeenteraad, zijn ver- piicint Lid te zijn von de fractie, zoo die bestaat, en moeten zich verant woorden voor die organisaties, die hen candideerde, zoo zulks wordt verlangd. Tegelijkertijd hiermede werd aan de orde gesteld een voorstel Amster dam IVI, van ongeveer dezelfde strekking. Mr. Troelstra hield een scherpe rede, omdat hij meende, dat deze voorstellen terug wijzen naar het geen de heer Gerhard op liet Deven ter congres gezegd heeft over „den nacht van Staal" en de houding der sociaal-democratische Kamerleden. Spreker verdedigde de houding der Kamerleden. Do heer Gerhard gaf een andere en zachtere uitlegging aan rijn teen ge sproken woorden, waarna mr. Troel stra weer vrede sloot en verklaarde. gaarne voor den heer Gerhard, dié te Heerenveen candidaat voor de Tweede Kamer gesteld is, een rede té willen houden. (Luid applaus). Het voorstel-Huizum werd aange nomen. De voorzitter constateerde, dat er geen aanmerkingen van boteekenis op het beleid der Kamerfractie zijn te maken. (Applaus). Zaandam stelde voor „De S. D. A. P. berame in overleg met het N. V. V. middelen, waardoor van de zijde der arbeidersklasse be- ter weerstand wordt geboden tegen over de werkgevers-campagne, thans gaande tegen de Ongevallenwet." Dit voorstel werd na debat inge trokken, nadat de toezegging gedaan, was, dat het bestuur er bij de verkie» zlngsactie op zal letten. Mevrouw Pothuis verdedigde een voorstel van Amsterdam IX, luidend: „In ons partijprogram worde af zonderlijk genoemd, als grondslag van de erkenning der maatschappelij ke waarde van het moederschap, de eisch van een volledige moederschap»- verzekering''. Dit voorstel werd aangenomen. Tweede dag. Maandag werd eerst besloten, dat het volgende congres te Utrecht zal worden gehouden. Mr. Troelstra leidde in de bespre king over de verkiezingen. Wat het verkiezingsprogramma der S. D. A. P. betreft, spreker kan zich volkomen vereenigen met dat. het- eik door het partijbestuur is voorge steld, en waarbij op deu voorgrond worden gebracht a. Algemeen kiesrecht b. Staatspensionneering c. Tienurendag d. Uitbreiding van de Ongevallen wet e. Woningquaestie. Spreker bestrijdt de daarop inge diende amendementen. Ook besprak mr. Troelstra de hou ding der S D. A. P. bij de herstem mingen. Hij- meenit dat ten behoeve van de macht der S. D. A. P. er zoo veel mogelijk moet worden uitge klopt. Vaststaat, dat bij herstemmingen kunnen en moeten worden gesteund, die candidaten, welke vóór algemeen kiesrecht zijn, zonder eenige restric tie. Maar hiermede is de zaak niet afgeloopen. We kunnen niet zeggen Voor de rest geen nieuws In 1905 hebl>en we gezegd Ln alle andere ge vallen onthoudt zich de partij. Als wij een periode achter den rug hadden als in 1905, toen Kuyper bezig was aan één groote anti-socialistische taktiek, dan zouden wij nu in 1909 in. een zelfde positie staan ais in 1905. Doch dit is nu niet het geval, zoodat men bij de beantwoording van de vraag Moet onze partij bij de her stemming iets doen of laten om to bevorderen of te voorkomen, dat een der burgerlijke partijen aan de regee ring komt, hierop een ontkenning moet laten volgen. Elkeoi schijn van verbinding van de S. D. A. P. met de vrijzinnigen moet worden geweerd. Evenzeer moet dus ontkennend beantwoord worden de vraag, of men in een l»epaalde plaats ook eventueel moet ingaan op eenig al of niet uit drukkelijk compromis met een of an dere partij. Spreker ontkent intusschen niet, dat er zich gevallen kunnen voordoen, waarbij het partijbestuur eenige vrij heid van handelen moet hebben. Daarna lichtte de hoer W. II. Vlie gen liet punt Staatspcnsionmeering als onderdeel van het verkiezings program toe. Hij wil de staatspensi- onneering vastkoppelen aan de ziek te- en ongevallenverzekering. Voorts wil spreker een vroeger in gaan van het. pensioen dan op 70-ja.rl- geoi leeftijd. De S. D. A. P. zon voor het minst voor de 65-jarige leeftijds grens willen pleiten. Wat het kosten zal Neemt men een pensioen van f&5 aan. dan komt men op 25 millioen ongeveer. Dit is zeer zeker een enorm cijfer, maar dat geld Is te krijgeu, in <la eerste plaats bij de meuschen die het hebben. Als dus de ernstig wil aanwezig is, kan liet geld voor btaatspensjounee- ring gemakkelijk worden gevonden. Na nog tn den breede ie 1 lebben ge wezen op het afkeurenswaardige van pensioeuve rzekering, besloot de spreker met een oproep om den eisch voor Staatspensioen krachtig naar voreu te hrengen. Het woord was daarna aan den heer J. v. d. Tempel, tot toelichting van den 10-urendag. Allo arbeiders, d>ie zijn voor den 10-urigen arbeidsdag, bchooren in den komenden verkiezingsstrijd te stemmen op den candidaat der S. D. A. P. Daarna sprak de heer F. M. Wl- baut over <te Woningquaestie. Z. i. moeten de woningen van, gemeentewege gebouwd worden, in tegenstell'ng der Woningwet van heden, die alleen de mogelijkheid, tonder de verplichting, oplegt

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1