SCOTFS Emulsion kaartengesproken wordt er wednig; wed maait bet toekijkende publiek op merkingen, maar wie aan de taf ei ritten zwijgen meestsoma alleen laat een wilde uitroep of half onderdruk te vloek merken wat in de menschen omgaat. Een heel-enkeling tit er wer kelijk kalm bij absoluut onverschil lig of hij verliest of wint In een paar zotten tag ik iemand f 1400 verliezen en hij bleef even goedmoedig en op gewekt als ware het anders geloopen. Ook bij de hasard bemoeien de di recteuren zich niet met het spel. De bank moet percenten afstaan en al leen als niemand geneigd is de bank ie houden, neemt een van de directeu ren haar. Avonden dat voor een 15.000 omgezet wordt, behooren hier niet tot de uitzonderingen. Door de soliditeit van de onderne ming, het absoluut eerlijke van het spel, de veiligheid en werkelijk fraaie inrichting heeft deze sociëteit nooit over bezoek te klagen en be draagt haar ledental een dikke 600. De politie staat zoo goed als mach teloos en liet eenige wat zij dan ook doet is van tijd tot tijd afschrijven van de ledenlijst en van die der im- troducó's, waartoe steeds bereidwil lig gelegenheid gegeven wordt. Bij het verlaten van de inrichting in de morgenuren kijken vele nieuwe lingen vreemd op in de smalle stad een vrij groot aantal „Urbalntjes" te vinden, die wachten op een vracht je van gelukkige spelers en ben je ongelukkig geweest, één koetsier rijdt op de beer. SINTRAM. Binnenland DK BLIJDE VERWACHTING. Naar van bevoegde zijde wordt me degedeeld heeft H. M. de Koningin niet gunstig beschikt op het verzoek van de gemeente Brielle om saluut schoten te mogen doen lossen na het bekend worden van de blijde tijding, en zulks omdat alleen saluutschoten zulLeai worden gelost in die artillerie- garnizoensplaatsen, waar het ver- eischte materieel en het daarmede ge oefende en dus vertrouwde personeel aanwezig is. DE GESNEUVELDE NEDERLANDERS. Aan de Oostzijde van het kerkge bouw der NetL Herv. Gemeente ie Pretoria is een gedenksteen geplaatst vermeldende de naman van de in den oorlog gesneuvelde Nederlanders. Deze steen, een geschenk van de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging, is door onzen consul-generaal, den heer Knobel, onthuld in tegenwoor digheid van een groot aantal belang stellenden. PROVINCIALE STATENVER KIEZINGEN. Utrecht. Voor de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten, district II (vacature aar. Mendela, aftr. in 1913) zijn opgegeven prof. oir. W. L. Molengraaff (v.-d.) en D. van Staveren (S. D. A. P.) KAMERVERKIEZINGEN. De liberale kiesvereenigingen te Gie ten en Gasselte hebben mr. M. W. F. Treub candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Assen. UIT DE S. D. P. 't Hbld. schrijft: Het verschijnen van het rapport van den heer Huysmans heeft het be stuur der S. D. P. aanleiding tot eene vergadering gegeven. Het bestuur zal bij het bureau der „Internationale" tegen dit rapport protest aan teeke nen, daar het naar de meening van het P. B. vol onjuistheden zit en ook een zeer eenzijdige voorstelling van zaken geeft. De S -D. P. zal thans zelf een rap port over de onderhandelingen met de Internationale publiceeren. Het rapport wees ook de nieuwe partij bij de Internationale af. Hiermee wordt geen genoegen genomen. De S. D. P. zal een beroep doen op het Interna tionaal Congres. GASONTPLOFFING. Dinsdag ontplofte te Eindhoven een kleine gashouder Ln de fabriek der firma Philips Co. te Eindhoven. Een der werklieden een zekere van G. uit Stratum beliep brandwonden, en werd ter behandeling naar het gasthuis overgebracht. Het ongeval verwekte groote opschudding onder net groote getal vrouwelijke werklie den. MISHANDELING. Men schrijft uit Dalen (O.) De Paaschvreugde werd Maandag op treurige wijze verstoord. Om streeks 7 uur werd L. Jalving van Oosterhesselon, die met meerdere vrienden den avond hier gezellig «dacht door te brengen, onverwacht op verraderlijke wijze een tweetal ernstige messneden ter linker, en rechterzijde van het gelaat toege bracht. Dr. Mol heeft de wonden ge naaid en overbrenging per rijtuig naar huis gelast. Üe vermoedelijke dader is een beruchte boerenknecht uit Wachtum, die onlangs dienst ge nomen heelt bij het lnd. leger. Men zegt, dat hij Zondag reeds aankon digde eon boerenjongen te zullen siachLen. De toestnnd van den ver wonde ls zeer ernstig. BOND VAN VRIJZINNIGE PROPA GANDA VEREEN1G1NGBN. Bovenstaande bond vergaderde te 's-Gravenhage. Vertegenwoordigd wa ren 36 vereenigingen. Voorzitter was de lieer W. O A. Koster. De vergade ring besloot een huidetelegram aan de Koningin to verzenden, waarin de .hoop zou worden uitgesproken, dat Haar Huis de eeuwen door mocht bloeien tot welzijn van 't vaderland, j Daarna werd ook een huidetelegram gezonden aan den hoofdredacteur van Het Vaderland", ter gelegenheid j van liet veertigjarig jubileum van dat blad. UK het jaarverslag bleek, dat de bond thans 65 aangesloten ver. eendgingen telt, met gezamenlijk on geveer 4000 leden. Ingekomen was een voorstel van de afd. Den Haag om voor het doel van den bond te lezen „de versprei ding der YoorultstreYenae vrijzinnige beginselen." Met 50 tegen 8 stemmen besloot men het voorstel in behande ling -te nemen. Van verschillende zij- den werd de aanneming ontraden. Ten slotte ie het met 49 tegen 5 stem men verworpen (1 blanco). Mr. H. S meen ge, die altijd zoo war me belangstelling had getoond, werd tot eer el Ld benoemd. De bestuursleden werden allen her kozen en de redactie van Jong Hol land als volgt samengesteldG. van der Reyden, P. J. Oud en J. H. J. Vos. De volgende vergadering wordt Gorinchem gehouden. 101 JAAR Mevrouw de wed. Hartogensis te VHertogenboech vierde gisteren haar lOlsten verjaardag in het genoteener vrij goede gezondheid. MOTOR IN BRAND. Tijdens de markt te Purmerend lag de motor „Rapido II", toebehoorende aan de heemn Te Winkel en Oomes te Amsterdam, ln het Noord-HolL Ka- naai tegenover het kaaspakhuis van de heeren Gebr. Stuijt. Ongeveer half één brak er plotse ling door een tot heden nog onbe kende oorzaak, brand uit ln de machi nekamer. 't Inmiddels toegeschoten perso neel der heeren Stuijt mocht er niet in slagen den brand te blusschen. Eenige oogenblikken later ontstond er een lievige gasontploffing door de in de tank aanwezige petroleum, ver gezeld van een hoogen vuurzuil en een dikke, roetzwarte rookkolom. De brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde er in het vuur te blusschen. l>e materieele schade be paalt zich tot de machinekamer en het stuur toe stel. 't Schip is verzekerd. Lading was op het oogenblik van den brand nog niet aanwezig. BOSCHBRAND. Bij de gemeente Koewacht had een hevige boschbrand plaats. Een spar- rebosch van 6 hectaren werd bijna geheel door brand vernield. Het bosch behoort toe aan den graaf De Cas, grondeigenaar te Rijssei. De oorzaak van den brand is onbekend. HEILIGDOMSVAART. Men schrijft ons uit Maastricht Nu de tijd nadert, dat zoovelen zich de vraag stellen, waarheen zij dezen zomer hun uitstapje zullen richten, zal het misschien van be lang zijn te wijzen op de werkelijk grootsche en zoo goed als unieke feesten, welke van 10 tot 25 Juli a.s. zullen gegeven worden te Maastricht ter gelegenheid van de zoogenaamde Heiligdomsvaart, dat is de zeven- jaarlijksche uitstalling van relieken, die hoofdzakelijk in het tijdperk van Karei den Groote daar bijeengebracht zijn. Maastricht, met zijn ten de-ele Bel gisch karakter, heeft dit met de Vla mingen gemeen, dat het optochten weet te organiseeren, waarvan men zich in het Noorden des Lands nau welijks een denkbeeld kan vormen. Zoo zal op 18 en 25 J uli een historisch religieuze optocht worden gehouden, die de vergelijking met de beste stu denten-maskerades glansrijk kan doorstaan. In schitterende historie- getrouwe kostuums zullen daaraan 1200 personen deelnemen, waaronder hoofdfiguren als Karei Martel, Pepijn de Korte, Karei de Groote, graaf Dirk IV van Holland, Godfried van Bouillon, den kruistochtprediker Ber nard van Clairvaux, Barbarossa, Maximiliaan van Oostenrijk, Filips de Schoone, Karei V, de Ned. Paus Adriaan en veie anderen. Men weet voorts, dat Valkenburg „,i het schoone Geuldal in een half uurtje tijds uit Maastricht te berei ken zijn. TEEKENONDERWIJS. De Nederlandsche Vereeniging voor teekenonderwijs hieid te Rotterdam haar 29ste algemeene vergadering. Voorzitter was de heer B. W. Wie rink van Amsterdam. In het door den heer J. de Jong Czn. uitgebrachte jaarverslag wordt medegedeeld, dat er 13 nieuwe leden werden ingeschre ven. 't Batig saldo der rekening be draagt f 129,35. Het maandblad leverde een winst van f 75 op. Als bestuurslid werd in plaats van den heer J. Versluya de heer A. As- selbergs gekozen. De volgende vergadering zal te Utrecht worden gehouden. Eenige examen-programma's werden In be handeling genomen. Een toelichting van wijzigingen zal mei praeodvies aan de Regeering worden gezonden De heer H. J. Horn van Amsterdam leidde de bespreking in over het toe- kenonderwijs aan de hoogere burger scholen en de reform. De vlak versie- ruig wenscht spreker in eere te hou den. De heer Herman J. de Vries, van Haarlem, sprak over het onderwijs in het lijnteekenen. ONGELUKKEN. Te Meppei is een kind van twee jaar van den heer L. de J., van Zwol le, door een hollend paard overre den. De kleine was onimdueilijk dood. i zekere K. die het kind wdüe grijpen, kwam te vullen en brak een been. ZWERVERS. Zondag kwam zekere W. P. met vrouw eu drie kinderen uit Borkum naar Eexla (Grou.). De man was in dertijd uitgeweken over de grenzen om gevangenisstraf te ontgaan. Om welke redenon hij naar zijn Heimuth meende te moeten terugkeeren, weten we niet. Doch hij kwam, meldde zich bij de politie aan en de gevangenis deuren werden voor hem geopend, om daar zijn tijd uit te zitten. Blijkbaar zonder eenig geld bleef de vrouw met de kinderen te Eexta achter. Den eersten nacht werd haar onderdak verleend door een harer naaste familieleden, doch den vohzen. den morgen «Bood al weer vroeg op straal Den ganschen Zondag hoeft zich opgehouden aan de Stationsstraat op een aangrenzende laan. Twee kindertjes lagen ki den kinderwagen. Medelijdende menschen hmohten haar wat te eten. Doch de avond kwam en de nacht stond voor de deur. Waar moest het arme mensch wed heen T De politie wensch- te zich met de zaak niét te bemoeien. Tevergeefs werd hierbij aangeklopt I Ook familie hield de deur voor haar gesloten. Naar we latex hooren, moe ten medelijdende menschen zich In het late avonduur oyer de arme vrouw met de kinderen hebben ontfermd door ze nachtlogies te verschaffen. Vanmorgen wag ze al weer op pad. Hoe zal dit afloopen? Lang kan dit niet blijven duren, zonder dat er wordt ingegrepen. (Winsch. Crt.) Kerk en Schooi NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen het beroep te Drempt (bij Doesburg) door ds. H. Cannegie- ter Dz. te Borger. Bedankt voor het beroep te Doorn spijk door ds. S. van Dorp te Zeg veld; te Dordrecht door ds. J. P. Paauwe te Benmekom. GEREFORMEERDE KERKEN. Aangenomen het beroep te Maars- sen door dir. A. A. van Schelven, prop, te Amsterdam. Bedankt voor het beroep te Uithui- zermeeden door ds. A. S. SchaaJsma te Ten Boer. DOOPSGEZINDE KERK. De heer J. Keulen, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Hel der, benoemd als leeraar aan gymnasium te Schiedam, heeft d-eze benoeming aangenomen. EEN BELANGRIJKE LUTHER- VONDST. In het Pruisische dorp Ostrau zijn m de woning van een geestelijke een aantal h oogsxbel an gr ij ke manuscrip ten uit den Hervormingstijd gevonden De geschriften bevatten nagelaten aan tee ken ingen van Kas par Cru za ger (1542), Melanchlon (zonder datum- aangifte), Paul Luther, Johannes Ernst Luther lalle drie van 1582). Verder vond men een aantal af schriften van brieven van Martin Lu ther, benevens zestien pagina's van zijn bijbelvertaling in manuscript. Rechtszaken DE DUITSCHE GREET-QUAEST1E. Naar de openbare terechtzitting der Haagsehe Rechtbank is, naar men verneemt, verwezen de zaak tegen den schrijver van de bekende brochu re met betrekking tot de „Duitsche Greet"-zaak, door welke brochure de zaakwaarnemer B. rlcli beleedigd achL Als verdediger van bekl. zal optre den mr. Bourlier. DE PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK. Gisteren berichtten we reeds, dat 't Gerechtshof te 's-Hertogenbosch Hen drik Garsthagen wegens smaad schrift veroordeeld heeft tot twee maanden gevangenisstraf. (De Dordrechtsche rechtbank had liem tot eenzelfde straf veroordeeld. Het Hof te 's-Gravenhage verhoogde die straf tot vier maanden). Blijkens de overwegingen van het arrest achtte het Hof te 's-Hertogen bosch wettig en overtuigend bewezen dat Garsthagen in 1907 de eer en den goeden naam van de veldwachters De Mey en Van den Berg heeft aange rand. Het opzet om te beleedigen vloeide voort uit de uitdrukkingen beulen", „beestachtig", .brutaliteit" „onbeschaamd" en „don treurigen moed dien Van den Berg heeft ge had Het Hof is van oordeel, dat, zoo Garsthagen, die zich beriep op het al gemeen belang, er ln slaagde de waarheid te bewijzen van de feiten, die hij in zijn ingezonden stuk in de „Dordrechtsche Courant" had gesteld de bestraffing en vervanging van de veldwachters De Mey en Van den Berg niet kon uitblijven. Naar 's Hofs oordeel is hij er echter niet in ge slaagd die waarheid aan te toonen. De opgave van getuige-deskundige dokter Brandts, dat de verwonding op den neus van Garsthagen is ont staan door 6iagen, wordt volgens het Hof volkomen ontzenuwd door de ver klaringen van de deskundigen pr. dr. Korteweg en dr. Van Moorsel, dat het gemis van blauwe plekken er op wijst dat de verwonding niet ia toegebracht door vuistslagen, terwijl dr. Van MoorseJ het zeer onwaarschijnlijk voorkomt, dat de verwonding door een vuistslag zou zijn veroorzaakt Wat betreft de verklaring van Kwa- kernaat, dat hij zittende in het cachot IKineden de Raadzaal, terwijl Garst hagen zich Ln de Raadzaal bevond, allerlei gejang boven zich heeft ge hoord en heeft hooren roepen „Draai om I", wordt overwogen, dat deze verklaring geheel wordt ontze nuwd door het minutieuss onderzoek van den rech ter-commissaris, mr. Riiede van der Kloot. Bij de proef toch, die de rechter-commissaris om trent de gehooriglieid in liet Raad huis heeft genomen, terwijl deuren en ramen gesloten waren, is gebleken dat ui het cachot wel eenig klagelijk geluid doordrong, doch geen woor den konden worden onderscheiden. Dat de mishandeling van Garstha gen in tegenwoordiglieid van den burgemeester zou hebben plaats ge had., wordt weersproken door de ver klaring van den burgemeester, Nic. Bonten, dat hij op 9 September 1907, toen de mishandelingen zouden heb ben plaats gehad, geen mishandeling heeft waargenomen. Overwogen wordt verder dat, nu bekl. Garsthagen er niet alleen niet in geslaagd is het bewlj8 der waar heid te leveren, doch ook de onwaar heid van het gestelde uit 'sHofs on derzoek genoegzaam te gebleken, rijn beroep op het algemeen belang zijn kracht verliest. In het midden latende of bet alge meen belang de publicatie van het in gezonden stuk zou hebben aangeno men, wordt verder overwogen dat het Hof uit het verhoor der getuigen, die in het tijdvak 1902 tot 1907 zouden mishandeld zijn, niet heeft kunnen vaststellen, dat de politie te Paj>en- drocht herhaaldelijk personen heeft mlsliandeid. Wel is gebleken, dat de politie menigmaal hardhandig optrad doch dat dit door een deel der bevol king werd veroorzaakt en tot noodza kelijke zelfverdediging noodig was. Een beroep op het algemeen belang van de puhiicatie faalt dus ten eenen- male en bekl. behoort derhalve te warden schuldig verklaard aan smaadschrift. De verdediger, mr. W. Dicke, heeft van dit arrest onmiddellijk cassatie aangeteekend. Leger en Vloot Benoemd bij het leger im Nederl- Indië tot generaal-maj oor der infan terie, de kolonel van dat wapen C. M. Bleckmann. Sport en Wedstrijden GYMNASTIEKGNDERWIJZERS. Te Rotterdam heeft de vereeniging van gymnastiekonderwijzers in Ne derland onder voorzitterschap van den heer S. van Aken haar algemee ne vergadering gehouden. In zijn ope ningswoord herdacht de voorzitter den overleden inspecteur der gymna sia Dr. C. J. Eggink, die altijd zoo'n warm gvmnastiek-voorstander was geweest. Daarop bracht de secretaris, de heer A. B. Meilink, het jaarver slag uit. Het boekjaar 1909 werd met. 155 werkende leden begonen. De heer J. H. Luiting diende daar op een voorstel in ter uitbreiding van het gymnastiek-onderwijs ln Neder land en bevordering van de lichame lijke opvoeding der jeugd. Dit voor stel weid zonder debat goedgekeurd. De aftredende leden, de heeren P. C. Adrian en A. B. Meilink, werden her kozen, resp. als voorzitter en secre taris. HOCKEY. Een elftal van de Ameterdamsche Hockey- en Bandy-ciub heeft mot de feestdagen te Hamburg gespeeld. Een wedstrijd tegen Uhlenhorst II eindigde in gelijk spel44. De Old Russaillons wonnen hel van de Amsterdammers met 52. 'legen Uhlenhorst 1 verloren de Amsterdammers het met 01. Den vierden dag behaalden zij een overwinning op die Eilbecker H. C., met 21. EEN JOURNALISTEN VOETBAL ELFTAL. Wij hebben reeds gemeld, dat im den laatsten tijd gevormd is een Ta baks-elftal en een Effecten-elftal. Naar wij vernemen worden thans po gingen aangewend om ook een jour nalisten-elftal samen te stellen. (Hbld.) EEN BEEN GEBROKEN. Bij het houden van een voetbal match op de heide te Hilversum, kreeg een der medespelers, A. F. uit Utrecht, een zoodanigen trap tegen een zijner beenen, dat dit brak. Dr. Beukers liet den patiënt per bran card naar het Diaconessenhuis over brengen. Uit de Arbeiderswereld DE WERKSTAKING TE NOORDWOLDE. De werkstaking van de stoelenma kers behoort gelukkig weer tot het verleden. Van beide zijden is iets toegegeven. De patroons hebben n.I. goedgevonden voor het op- en afladen an stoelen 15 cent per uur te beta len, de arbeiders daarentegen hun eisch tot uitkoering bij ziekte laten varen, zoodat, nu de geschilpunten zijn opgelost, het arbeidscontract werd geieekend en de werkzaamhe den weer zullen aanvangen, ln ver schillende gezinnen begon reeds ar moede te komeneen collecte bij de burgers gehouden, bracht betrekkelijk weinig voor de stakers, bijna 300 personen, op. Alle arbeiders zullen oorloopig weer tot de fabrieken wor den toegelaten. Eenigen is echter aangezegd, dat zij zich van ander werk behooren te voorzien. ueifienga Nieuws EEN LAAGHARTIG MOORDPLAN. De Griekse he luitenant van de ca- alerie Trypho6 was gehuwd met een der dochters van den voormaligen Russischen consul te Athene en had toen als bruidschat de met onaan zienlijke som van 100.000 drachmen meegekregen. De luitenant echter was aan 't spel verslaafd, en had weldra den bruidschat van zijn vrouw ar door gekaart. Hoe nu aan geld te komen, om aan zijn lust tot spelen verder te kunnen voldoen? De luite nant wist er maar één middel op, en dat was, zijn schoonzuster KaLliope, te vermoorden en van haar te erven. Het plan werd goed voorbereid en de plaats, waar de moord zou geschie den, nauwkeurig opgenomen. Op een mooien morgen reed Tryphoe met zijn schoonzuster uit. Hij had zijn uniform aan om geen verdenking te wekken. Gekomen op de plaats waar hij zijn plan dacht te volvoeren, aan den rand van een bron, riep hij eens klaps „Kailiope, je laatste uur is ge komen,", wierp zich op het meisje en trachtte haar, geholpen door zijn me deplichtige, den koetsier van liet rij tuig, te wuirgen. Ten slotte gaf hij haar een houw met zijn sabel over het hoofd, stopte haar een prop in De Boot naar ZAANDAM vaart dagelijks: V. HAARLEM 6r», 10,» w,15 en 6,» v. ZAANDAM8,» 12,-, 4,1» en 8,» Ligplaats NIEUWE GRACHT b.d. Jansbrug. Agenten VOGELPOEL NOORWEEGEN, Bpaarne 69. den mond en wierp haar in de 13 meter diepe kloof, waaruit de bijna opgedroogde bron opwelde. Nadat zij haar nog met steenen hadden nage worpen, sloten de beide mannen de opening met een zwanen steen. Wonder boven wonder, werd het arme meisje toch nog gered. Haar hondje was bij de gruweldaad tegen woordig geweest, en de beide onver- Laten hadden vergeten, het beest on schadelijk te maken. Nu ging het voor de bron zitten en hief soo'n ge huil aan, dat de in den omtrek wei dende herders gingen kijken wat er gaande was. Zij vonden nu het meis je en bevrijdden haar. Den volgenden morgen verscheen Tryphos in groot tenue in de kazerne, alsof er niets gebeurd was. Hij werd echter spoedig in hechtenis genomen, evenals de medeplichtige koetsier. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. periode van het TANDENKRYGEN kunnen moeders hare kindertjes heel wat ver lichting aanbrengen en hun eigen angst verdry ven door hen Scott's Emulsion in te geven. De krachten nemen toe, de eetlust keert terug en in plaats van woelige, onrustige nachten treedt gezonde slaap m. En wat het beate is, de tandjes komen vlug en gemakkelyk door en zyn sterk, recht en wit. Zelfs de zwakste 5 pysvertering wordt niet verstoord door Scott's en dientengevolge is stoornis der ingewanden uitgesloten. De echte wordt en is steeds uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne, Ltd., Londen, volgens hun oor- spronkelyk recept en hun onvergciykelyk berei. dmgs-proces.Ten bewyze van het eente preparaat vindt men den naam Scott's Emulsion op de flesch en de verpakking. Bovendien komt op de verpak king voor het handelsmerk van Scott's Emulsion - de Visscher met de Visch. Zonder dit handels merk is geen enkele Emulsion de echte Scott's Emulsion. Bij alle apothekers en drogisten. Vervolg Gemeenteraad INGEKOMEN STUKKEN. De VOORZITTER deelt mede a. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies: lo. de rekening en verantwoording over 1908 der Barbarabewaarschool 2o. een verzoekschrift van het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Politiebond, om weder subsidie te verleenen voor het examen ter verkrij ging van het politiediploma. 3o. een verzoekschrift van het be stuur der afd. Haarlem der Noord- HoLlandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", om voor 191Ü weder subsidie te verleenen voor heit 2e Volksdouche- badhuis 4o. een verzoekschrift van het be stuur der afd. Haarlem van den Ne derl. R. K. Volksbond, om weder een subsidie van f 300 te verleenen voor de teekenschool „St. Joseph"; i. een verzoekschrift van F. Ro ze nhart, om geheele of gedeeltelijke teruggave van wegens lekkage in de waterleiding verschuldigd water- geld; 6o. een verzoekschrift van het be stuur der Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne", om vergunning tot het bouwen van eene rijwielberg plaats met schuurtje op het gehuur de terrein aan de Friesche Varken markt 7o. een verzoekschrift van de Ver eeniging Maatschappij tot Verbete ring d«ar huisvesting van minvermo genden, om het erf, gelegen achter het perceel aan de De Witstraat no. 9 aan haar te verkoopen voor den prijs van f50 8o. een verzoekschrift van J. G. Co- beleais, directeur der naaml. venn. „Hollands Grondbezit", om het ter rein in het WiLhelrninapark tegeneen aannemelijken prijs te willen over nemen of te ruilen voor een ander gelijkwaardig terrein 9o. een verzoekschrift van J. J. Dau- deij e. a. betreffende verplaatsing an de veemarkt van de Oude Groen markt naar het terrein aan de voor zijde van het Openbaar Slachthuis 10o. een verzoekschrift van L. P. Noë, om den door hem gehuurden ge meentegrond voor zijn perceel aan de Dreef te mogen koopen b. dat zijn ingekomen lo. het verslag van het Gemeente fonds ter bevordering van de verze kering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid, alsmede de verant woording van het gebruik der bij Raadsbesluit van 16 Dec. 1908 toege stane gelden 2o. het verslag over 1908 van het SL Elisabeth's of Groote Gasthuis 3o. het verslag over 1908 van den toestand van het lager onderwijs 4o. een verzoekschrift van de afd. Haarlem van de Ned. Vereen, tot af schaffing van alcoholhoudende dran ken, om te besluiten tot afschaffing van de kermis 5o. een verzoekschrift van G. J. van Gasteren e. a. en van Alberts frères e. a., om niet over te gaan tot afschaffing van de kermis; 3. een verzoekschrift van de Wed. A. L. NoëPeaux, om den boom vóór het perceel aan de Parkia&n no. 11 a le doen snoeien (Wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening.) 7o. een schrijven van het bestuur der afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond, houdende dankbetuiging voor de beschikbaarstelling van een medaille voor de reclame-tentoonstel ling; 8a. een verzoekschrift vain de af dea ling Haarlem van den Bond van Ne- derlandsche gemeentewerklieden be treffende het ontwerp-werkHeden-re glement 9e. een verzoekschrift van de be sturen van de afdeeling Haarlem van' den Christelijken Bond van Gemeen tewerklieden, van „St. Willebrordus", omder-afdeeling van den Nederland- schon R.-K. Volksbond en van de „Goede verwachting", vereeniging van werklieden der gemeentere ini- ging, betreffende het ontwerp-werk lieden - regio ment. C. Dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land ontslag ls verleend als buiten gewoon gemeenteveldwachter aan A. Beumer, ontslagen agent van politie. D. Da/t ter lezing voor de leden is neergelegd le. liet verslag van den vakcursus van de afdeeling Haarlem van den Alg. Nederlandschen Bond van meu belmakers, behangers en aanverwan te vakgenooten en 2e. een nota van den voorzitter der commissie van toezicht op het Stede lijk Museum betreffende het onder houd der schilderijen. E. Dat door B. en W. is benoemd tot bode aan de gemeente lichtfabrie ken T. van Koningsbrugge en tot be waarder der Meisjesschool voor mid delbaar onderwijs A. Reedijk. F. Dat door B. en W. is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de bui tengewone school voor lager onder wijs mej. F. M. Kemma, to Heemste de, en zulks met ingang van 1 April 1909, voor den tijd van drie maanden. G. Dat zijn ingekomen lo. Een schrijven van Gedeputeer de Staten der provincie Noord-Hol land ton geleide van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 12 Maart 1909, houdende goedkeuring van de Verordening tot heffing van rechten voor het gebru'k van het openbaar slachthuis en voor de keu ring van vee en vleesch 2o. Een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 18 November 1908 tot vaststelling van eene veror dening, houdende regeling der jaar wedden en belooningen van het on derwijzend personeel der scholen voor openbaar lager onderwijs. 3o. Een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 10 Maart j.l. No. 11, houdende eervol ontslag aan mej. J. A. de Hoog als onderwijzeres aan school 11. 4o. Een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 24 Maart j.l. tot vaststelling van eene le supple toirs begrooting dienst 1909. 5o. Een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 24 Maart j.l. tot wijziging van het Reglement voor de Openbare Scholen voor lager on derwijs. PUNT 5. B. en W. stellen voor, de gemeente lijke kweekerijen naar een terrein aan de Kleveriaan te verplaatsen en over te gaan tot stichting van een centralen schooltuin. Voorts vragen zij machtiging om voorstellen te doen ten aanzien van bestemming van de vrijkomende gronden aan den Scho- torsingel en Bolhuizen en de overblij vende terreinen bij het Torentje aan de Kleverlaan. De kosten zijn ƒ13.500. Een minderheid in het college van B. en W. is tegen de verplaatsing en uitbreiding der kweekerijen. De lieer DE BREUK kan niet mee gaan met het voorstel van B. en W., om een terrein im te richten voor een kweekerij, omdat men de boomen goedkoopetr aan kan koopen, dan dat men ze zelf kweekt. Boomen, diie van elders komen, kun nen, naar spr. meent, wel in Haar lemschen grond overgeplant worden. Wat zouden boomkweekers anders moeten beginnen. Als men bijtijds koopt en goed uitziet, kan men op de ze wijze zeer goed te werk gaan. Daarbij komen nog de belangrijke kosten. In de berekening van B. en W. wordt niet gerekend met de gronden, nu aan de Klevarlaan voor kwee kerij in gebruik zullen genomen wor den. Spr. becijfert, dat dde grond een waarde aan bouwterrein heeft van 110.000. Hij geLooft, dat die gronden als bouwterrein zullen gevraagd wor den. De huizenbouw komt steeds nEi- der tot deze terreinen. De kweekerij zal een renteverlies van f 8000 per jaar veroorzaken. Dal de onderhoudskosten gering zijn, bestrijdt spr. Zulk een terrein onderhoudt men niet voor niets. Waarvoor heeft men een boom kwee kerij noodig? Immers om boomen te kweeken. Voor den aankoop van boo men had men f 2000 of f 2400 noodig. Om dit bedrag uit te sparen, zal men nu een veel grooter bedrag gaan uit- gevem. Over de ramingen der kosten zal spr. niet veel zeggen, alleen dit, dat er eerst f 1600 geraamd werd voor een post en later f 5000. Is 't gewenscht dat men bij 't To rentje de kweekerij vestigtl Men zal al gauw vragen om een bureautje in de stad. Dat hebben we nu. We zou den, meent spr., de bloerrristerij kun nen verplaatsen als deze te klein blijkt. Verplaatst men enkel de bloemiste rij, dan zou men veel minder grond noodig hebben. De heer SPOOR ontkent, dat de grond aan de Kleverlaan f 40.000 per bunder waard zou lijm. Misschien de strook Langs de Kleverlaan, de rest toch niet. Die berekening is dus niet juist. Ook ls het niet waar, dat de f 2000 of f 2400 voox den aankoop van boomen een maximum is. Dat de heer Springer voor particulieren gekochte boomen gebruikt, komt hierdoor, dat niet elk particulier een eigen kwee kerij kan inrichten. Ook de heetr RINKEMA ie tegen een eigen kweekerij. Allee zal niet zoo

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6