NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Binnenland 26e Jaargang. No. 7919 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 20 APKIL 1909 ABONNEMENTEN PER DRtB MAANDBNi Voor Haarlem ,*2® Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd te (kom der gemeente).130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037X n de omstreken en franco per post 0.45 Pltgave der Vennootschap Loorens Custer. Directeur J. C. PEEREB00E ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer ƒ0. tö Reclames 30 Cent per regel. By Abonnement aanzienlijk rabat Advertentie vas Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing/ 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administratie? Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerijs Zuider Buitenspaaroe 6. Telefoonnummer 122. i Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algevoee* Binnen- en Baiteaiandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. - - ■■«miimiuui iirmaTupa*>ggaigsarg DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN., EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 21 APRIL. De Kroon: Amdr LessenLoots- avond, 8 uur. Vereen iging: Dramatic recital by fniss Evelyn Heepe, 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Twee Haarlemsche Musici" in de rubriek Om Ons Heen. VEREENIGING VAN LOTERIJ SPELERS. Gisterenavond werd in 't koffiehuis van den heer L. C. J. Jonckbloedt aan 't Stationsplein een vergadering van loterij spelers gehouden, om de hier bestaande loterij-vereenigingen en particuliere spelers in de Ned. Staats loterij tot een centrale vereeniging saaüi te brengen, die zich ten doel stelt grieven bij aankoop van loten bij collecteurs ten debitanten der Staatsloterij, en elke onrechtmatige handeling van genoemde S taatsverte genwoordigers, langs redelijken weg met alle rechtmatige middelen te be strijden en tot een correcte oplossing te brengen. De heer H. G. Scholte, de voorloopige secretaris, zette uiteen, hoe er z. i. op dit gebied slechte toe standen heerschen, die dringend ver betering behoeven. Om deze op te hef fen zijn er al veel kleine vereenigin gen opgericht. Nu hebben de Haar lemsche debitanten evenwel eenparig besloten aan vereenigingen voortaan geen loterijbriefjes meer te verkoo- pen. De eenige manier om dit tegen te gaan is aansluiting tot één mach tig centraal comité. Wanneer ieder op zich zelf blijft staan, is het een ho- pelooze strijd, slechts door vereeni ging van al de Haarlemsche spelers kan iets tot stand gebracht worden Een van de leden zal dan als debi- tant optreden en uitsluitend de belan gen van de vereeniging behartigen. De heer C. Brouwer heeft zich hier voor aangeboden. Van een en ander zal mededeeling aan den betrokken Minister worden gedaan. Wanneer dit plan onverhoopt niet mocht ge lukken, zou den Minister verzocht worden van Staatswege maatregelen te nemen. Na eenige discussie werd het eerste voorstel aangenomen. Daarna werd tot verkiezing van 't definitief bestuur overgegaan. Gekozen werden de heerten H. G. Scholte, De Mary, C. van Stigt, L. C J. Jonckbloedt, Fr. Faase, W. A. van Beek, H. van de Wateren, Van den Heuvel en Veen, die de functies on derling verdeelen zullen. Vallende ziekte. De lijst voor bijdragen aan het gast huis der Nederl. Vereeniging tegen vallende ziekte te Amsterdam heeft onlangs, toen wij daarover schreven, nog niet kunnen circuleeren. Thans zal dit eerstdaags plaats hebben, waarop wij bij deze de aan dacht vestigen. WEDSTRIJD VAN MANNENKWAR- TETTEN. Meldden we gisteren reeds dat Or pheus van Haarlem te Arnhem in de afd. voor onbekroonde kwartetten den 4en prijs verwierf, thans berichten we Suog, dat de 5e prijs m diezelfde afd. werd behaald door Kunstmin van Haar! am. Kegelen, Bij de kegel wedstrijden, die ter ge legenheid van het 12^-jarig bestaan Van den Rotterdamschen Kegelbond gehouden zijn, behaalde „Phoenix" van Haarlem in den korpswedstrijd den 20sten prijs. Verlof Drankwet. S. van Houten vraagt aan B. en W. van Haarlem verlof, ingevolge art. 34 Hier wet, tot het verkoopen van alco holhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat- SS© van verkoop in de gelagkamer en het tooneel van het perceel aan de Naesaustraat No. 22. S pu 11 10. Maandagavond hielden de vrijwilli gers van Spuit 10 een buitengewone oefening op den Doelen in tegenwoor digheid van den staf der Haarl. Brandweer. Op T terrein waren loop gangen, een poortje en twee schuttin gen aangebracht, waardoor en waar over de slangen gelegen moesten wor den om dan in den kortst mogelijken tijd op twee bepaalde plaatsen water te geven. De vrijwilligers werden in ploegen van 5 personen en een pijp- leidetr ingedeeld, zoodat de spuit slechts door zes personen bediend werd. Er werd verondersteld, dat op twee, niet ver van elkander gelegen plaatsen brand was uitgebroken. De vrijwilligers, hoewel niet geheel zon der fouten werkende, volbrachten de ze moeilijke oefeningen met veel vlug heid en wisten in korten tijd water te geven; vooral het aanbrengen der slang en het klimmen over de schut tingen bleek voor vele vrijwilligers eene goede oefening te zijn. Na afloop der exercitie werd na een toespraak van den heer J. Beccari, lid van den staf der Haarl. Brand weer door den heer G. v. d. Steur, kapitein vaD Spuit 10 aan drie ploe gen prijzen uitgereikt. Deze oefening was voor deeltnJemers en genoodigden zeer leerzaam., Goed afgeloopen. Van een perceel in de Kruisstraat kwam Maandagmiddag de vlag, vlag- gestok en ijzeren bevestiging naar be neden. Hoewel het verkeer daar steeds nog al druk is, liep dit ongeval zonder ongelukken ai. ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand Maart 1909 bedroeg het aantal vervoerde passa giers op de verschillende lijnen: AmsterdamHaarlemZ andvoort 112.429. Ceintuurbaan te Haarlem 110.292. HaarlemBlcemendaal 49.731, Totaal 272.452. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen Lijn Amsterdam—HaarlemZand- vooxt f 26.65£. Ceintuurbaan te Haarlem, 31.80J. Lijn HaarlemBlcemendaal 32.20£ Polderbestuur, Bij de gisteren alhier gehouden ver kiezing tot bestuurslid van den Zui derpolder onder deze gemeente en Haarlemmerliede de lieer S. van Loon aldaar. Tram uit de rails. Gisterenmiddag om 4 uur liep er een tram, komende uit de Damstraat, op het Klokhuisplein uit de raüs. Met behulp van een anderen motorwa gen wist men de tram weer in het spoor te brengen. De dienst onder vond hierdoor geruimen tijd vertra- giag- Hederunorgen waren de werklieden bezig met het vernieuwen van de rails. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem, op Donderdag 22 April, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. 2. Communion, J. Lemmens. 3. Sonate No. 2, G. Merkel, a. Maestoso. b. Adagio. c. Allegro assai. 4. Meditation No. 2, A. Guilmant. Faillissementen. Bij vonnissen van de Arromddsse- ments Rechtbank alhier d.d. 20 Apri1 1909 zijn in staat van faillissement verklaard lo. I. G. L. van dar Vlugt, rijwiel handelaar te Haarlemmermeer (Slo- ter weg). 2o. P. van de Linde, koopman en winkelier te Haarlem (Gr. Markt). 3o. C. F. van 't Hullen aar. kleer maker te Haarlem (Nieuwe Gracht). 4o. J. P. Jung, barbier an sigaren handelaar te IJmuiden. In al deze faillissementen is rech- ter-commissaris Mr. P. J. G. van der Muelen. Opgeheven: Door de Arr. -Rechtbank alhier is bij vonnis van 20 April 1909 opgehe ven het faillissement van S. Zaags- raa, kleermaker te Haarlem, Rusten burgerlaan. Dit faillissement was 23 Onaangenaam. Maandagmorgen sprong een buis der waterleiding in de Sophiastraat. Het water stroomde den kruideniers winkel van den heer Walter hoek WilsonspLein binnen en veroorzaakte daar veel schade. De stukadoorskwestie. Gisterenavond kwamen hier vier stukadoors uit Brussel, om te werken. Toen de vertegenwoordigers van de afdeeling Haarlem van den Gezellen- bond de Belgen hadden ingelicht, dat het hier een uitsluiting gold, keerden zij maar weer naar Brussel terug. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Door tappers en anderen' alhier is in 1908 aan gedistilleerd ingeslagen 42810 Liter. HAARLEMMERLIEDE. Tot voorzitter van het bestuur van den Poelpolder onder deze gemeente is gekozen de beer J. H. Engelen, al- bier. VELSEN. VUILNISQUAESTIE. Wegens een klacht van een huis eigenaar, die zijn perceelen heeft staan bij de gemeentelijke vuilnisbelt te Velsen, hebben Gedep. Staten van Noord-Holland den Gemeenteraad op merkzaam gemaakt, dat door B. en W. indertijd voor de oprichting van die belt ge ene vergunning was ge vraagd volgens art. 2 sub VII van de Hinderwet. Waar deze aanvrage naar de meening van B. en W. niet noodig is weigeren zij alsnog die vergunning aan te vragen. Gedep. Staten maken nu den Ge meenteraad, als beheerder van be doelde belt, hierop opmerkzaam ten einde alsnog het noodige te kunnen verrichten opdat voor deze gemeen telijke inrichting aan de bepalingen der Hinderwet gevolg worde gegeven. In hun prae-advies hierover zeggen B. en W., dat naav hun meening be doelde vuilnisbelt niet. is een inrich ting in den zin dezer Hinderwet Se dert 1875, bij de inwerkingtreding der wet, worden op verschillende plaat sen in de gemeente, hetzij door de ge meente zelf hetzij door den persoon, die het ophalen van het vuilnis van de gemeente heeft aangenomen, vuil nisbelten gemaakt zonder dat deze ooit als inrichtingen in den zin van de Hinderwet zijn beschouwd. In bedoeld wetsartikel worden ge noemd Inrichtingen, bestemd tot be waring en verwerking van afval met name asch, vuilnis, bagger, roet, enz., terwijl de Hooge Raad bij arrest van 20 December 1875 en van 11 October 1886 heeft beslist, dat de wetgever het toezicht heeft willen regelen hij de oprichting van inrichtingen, die uit hoofde van haar doel, duur en om vang, het karakter dragen eener iru dustrieele onderneming, waarmede het verzamelen van een hoeveelheid mest of het bloot hebben van derge lijke stoffen, hoe gering ook, niet kan zijn bedoeld. Volgens de meening van B. en W. zijn dus de belten, door de gemeente of door de aannemers voor het op halen van het vuilnis, opgericht noch inrichtingen tot bewaring en verwerking van vuilnis, noch inrich tingen die uit hoofde van haar doel, duur en omvang het karakter dragen van een industrieele ondernemingen vallen deze belten dus naar hun mee ning om die redenen niet onder de bepalingen van de Hinderwet. Gedep. Staten op hun beurt meenen dat een verzameling van mest en vuil nis, welke in de gemeente ontstaat door het bijeenwerpen van het vuil nis, dat van de verschillende huizen kruisen, en de H. IJ. S. M. heeft ook het voornemen, om wellicht al spoe dig een zandspoor over den weg aam te leggen. B. en W. van Velsen kun nen geen vrijheid vinden hiertoe mee te werken. De Staat heeft nu gedreigd met de intrekking van de wet rege lende de overdracht. Het oordeal van den Commissaris der Koningin is, dat de overneming van het beheer en onderhoud om ver schillende redenen zou zijn in. het be lang der gemeente. Deze meenóng kunnen B. en W. niet deelen, wan neer daarmede zou zijn bedoeld, dat de gemeente mitsdien die overneming zou moeten aanvaarden op welke voorwaarde ook. De door den Staat der Nederlanden ingestelde voorwaar den zouden een voor IJmuiden om- houdbaren toestand in het leven roe pen. De kruising van den tot hiertoe ee- ni-gen toegangsweg tot de zich voort durend uitbreidende havenstad IJ muiden ,ter gelijke hoogte van den weg door een onbeperkt aantal spoor banen zal in de toekomst voor het verkeer zóó groote bezwaren opleve ren, dat de gemeente, naar het ge voelen van B. en W., niet kan of mag medewerken tot schepping van een recht daartoe. B. em W. 8 tellen den gemeenteraad voor dit aan den Commissaris der Koningin te berichten. IJMUIDEN. Aanvaring. Het stoomschip „Adonis", van Am sterdam naar Carthagena, 18 dezer van Hellevoetsluds vertrokken, is in het Engelsche Kanaal in aanvaring geweest, waardoor zware schade be komen werd. Het schip keert naar IJmuiden te rug. Bijzonderheden ontbreken nog. ViS8cherij. Wegens den slechten toestand van de visscherij worrJij dn» stoomtrawler „Holland VU AM 60" toebehoorende aan de N. V. Visscheirij-Mïj. van den zelfden naam tijdelijk opgelegd. Verschillende stoomtrawlers gaan thans aan de Westkust van Engeland het bedrijf uitoefenen, omdat de vis- scherij op de Noordzee slechte uit komsten geeft. Ongelukken. De 14-jarige krullenjongen P. B. H. had. het ongeluk van een wagen, waarop hij mocht meder;ider. te val len, met het. gevolg, dat de zware wagen hem over de borst ging, waar bij hij inwendig zwaar gekneusd werd. Onvoorzichtig. Door het piepen van boonne boven een vuurtje, ontstond Maandagmid dag een vrij ernstige boechhrand. Ge lukkig was de wind van het land af, anders zou de brand zeker een groe ten omvang hebben genomen. Door met vele handen van politie- en wa terstaatsbeambten zand te werpen, kon de brand gestuit worden. ZANDVOORT. Door de politie is aangehouden en naar Haarlem, zijn woonplaats, over gebracht, de 8-jarige N. B., die al hier rondzwierf. VERJAARDAG VAN PRINS HENDRIK. De parade ter eere van den Prins gisteren in de Maliebaan te 's-Graven- hage gehouden, ontleende de bijzon- wordt afgehaald, op zich zelf een be- j dere beteekenis aan de uitreiking van drijf is en wijzen er op, dat in de noemde ar rosten van den Boogen Raad meer bedoeld werden mestvaal ten van paardenhouders en landbou wers. Het college van B. en W. blijft bij zijn meenlng en zegt, dat de geineea- het 'ridderkruis 3de kl. der Militaire Willemsorde aan den kapitein der in fanterie van het Indisch leger F. Dar- lang en van de eeresabel aan den len luitenant der inf. E. J. Geldrop mede van dat leger, belden met verlof te het vuil en afval niet verwerkt, Europa. Generaal Van Brmtel Sche- maar alleen soort bij soort voegt. Van oordeel zijnde, dat waar twee meeningen zoo lijnrecht tegenover elkander staan, alleen een bevredi gende oplossing kan worden verkre gen door een uitspraak van den Hoo- gen Raad, stellen B. en W. den Ge meenteraad voor in dien zin aan Ge dep. Staten te berichten. De gemeente Velsen heeft van den Staat overgenomen het onderhoud van den straatweg Velsen—IJmuiden. De Staat wil zich echter het recht Maart j.L door de Rechtbank uitge-1 voorbehouden om den weg door een van het dappere Indische leger sproken. willekeurig aantal spoorbanen te5 sprak het vertrouwen uit dat mocht rer, gouverneur dor residentie, deel de in zijn toespraak bij de plechtig heid mede dat de Prins der Nederlan den voornemens was geweest bij deze parade tegenwoordig te zijn, doch door de bijzondere omstandigheden waarin H. M. verkeert, verhinderd te zijn. Dit blijk van belangstelling, zei- de de generaal, zou den gedecoreer den zeker dubbel aangenaam zijn. Na de gebruikelijke plechtigheden, richtte de generaal het woord tot den troop, prees de krijgsmansdeugden ooit ons vaderland uit de thans heer- schende rust worden opgeschrikt, ons leger voor Koningin en Vaderland de zelfde deugden zou toonen te bezitten als hot Indische en evenveel moed, beleid em tirouw zou toonen tegenover den belager onzer onafhankelijkheid. Met geestdrift hief de troep een „leve de Koningin! leve de Prins!" aan. NEDERLAND EN VENEZUELA. Is de N. C. wel ingelicht, dan houdt het door >nzen Minister van Buiten- landache Zaken en den Venezuelaan- schen vertegenwoordiger dr. De Paul geteekende protocol tot herstel van de diplomatieke betrekkingen tus- schen de beide landen in hoofdzaak het volgende in De Nederlandsche regeer ing ver klaar! gelijk voorheen het protocol van 20 Augustus 1894 (verbod van wapenuitvoer) te zullen blijven in acht nemen. De Venezuelaansche regeering ver bindt zich lo. tot handhaving van status quo, zooa's die, na het jongste optreden van Nederland, door de intrekking of ecnorsing van voor Nederlandsche be langen uadeelige maatregelen, thans bestaat (hetgeen dus herhaling dei- vexaties tegen Curagao en zijn inwo ners uitsluit) en wel zóó lang totdat er een handels, eu consulair verdrag tusschen die twee staten zal zijn ge sloten 2o. tot volkomen gelijke behande ling van de Nederlandsche Antillen met de Engelsche, met dien verstan de, dat elke concessie aan Engeland gedaan ten gunste van Trinidad, on middellijk ook zal gelden voor do Ne derlandsche W.-I. koloniën, met na me wat betreft de quaestie der 30 pet. additioneel© rechten 3o. tot betaling van 20,000 bolivar schadeloosstelling wegens het aan houden en opbrengen van vijf Neder landsche handelsscheepjes in het voorjaar van 1908. De door onze oorlogsschepen geno men kustwachters worden ter be schikking van de Venezuelaansche regeering gesteld EEN OPZIENBARENDE ZAAK. De Tel.-corresp. te Utrecht schrijft: Indertijd berichtten wij, hoe een aangeteekende brief, afgezonden door baron Van H. van B., te Utrscht, aan F. R., te 's-Gravenhage, in welken brief zich twee bankbiljetten van f 1000 zouden bevinden, bij aankomst ter plaatse een waardeloozen inhoud bleek te bevatten. Men herinnert zich, dat de bewuste brief bij weging te Den Haag precies het zelfde gewicht aantoonde, als te Utrecht geconstateerd was, terwijl voorts de zegels totaal ongeschonden waren. De recherclie te Utrecht deed alle mogelijke moeite om deze duistere zaak tot klaarheid te brengen, ver schillende postambtenaren ondergin gen een scherp verhoor, terwijl her haaldelijk huiszoekingen bij hen wer den gedaan. De resultaten daarvan waren ech ter niet van dien aard, dat een frau duleus© handeling van één der post ambtenaren kem geconstateerd wor den. Thans vernemen wij echter, dat de j daar ons van bevoegde zijde de ver-. D. P. zelf een Meibetooglng op touW zetten. (Hbld.) CENTRAAL COMITé DER ANTI- RE V. PARTIJ. Naai- gemeld wordt, zijn in de va catures in liet Centraai-Comitó van de Antirevolutionaire Partij ontstaan door periodieke aftreding van de hee- ren dr. A. Kuypeir, dr. J. Hania on J. H. de Waal Malefijt (alten terstond herkiesbaar) de volgende dubbel tal leaf' gesteld: dr. A. Kuyper, 's-Gravenhage, en mr. J. C. de Marez Oyens, 's-Gra< venhage, dr. J. Hania, Steenwijk, en ds. G. Hofstede, Blokzijl; J. H. de Waal Malefijt, Utrecht, en mr. N. d« Ridder, Leiden. In de vacatures, in het Centraal Comité, ontstaan door bedanken van de hoeren Van Alphen, Van Beecki Calkoen, professor Fabius, mr. Heemskerk, Seret, ds. Talma ent Wormeer, zijn resp. de volgende dub- beltallen gesteld: prof. dr. H. Vis- scher, Utrecht, en prof. jhr. mr. D. G- Rengers Hora Sïccema, Utrecht; mr. A. A. de Veer, Middelburg, en H. v, Andtel, Utrecht; prof. mr. Anne A no ma, Amsterdam, en J. F. Heemskerk,, Graningen; jhr. S. van Citters, 'e- Gravenhage, en mr. H. A. v. d. Vel- de, 's-Gravenhage, L. F. DuymaeF van Twist, 's-Gravenhage, en J. F. S* vaai Hoogstraten, Arnhem; H. Polle< ma, Sneek, en mr. J. J. Croles, Leeu-> warden; prof. mr. P. A. Diepenhorst, Amsterdam en mtr. V. H. Rutgers, Hilversum. DE SPEELHUIZEN TE AMSTER DAM. De „Tel." schrijft Maakten wij dezer dagen melding van de vervorming van een der speel huizen in een sociëteit, thans verne men wij. dat dit voorbeeld reed* overvloedig navolging heeft gevon den. Voor de politie zal nu de moeilijk heid zijn, aan te toonen, dat zulk een sociëteit niet een echte sociëteit is,, doch slechts een verkapte „inrich ting, welke voor het publiek toegan kelijk is, en welker houder een be drijf maakt van het geven van gele genheid tot het spelen om geld of van tiet toelaten van zoodanig spel in die inrichting." En beeft zij eenmaal de noodige bewijzen daarvoor bijeen ge bracht, dan zal de vraag zijn, wat B. en W. zullen doen of ze zich er toe zullen bepalen, proces-verbaal te la ten opmaken tegen den houder der inrichting, en zullen afwachten tot een eventueel veroordeelend vonnis, Ln staat van gewijsde is gegaan, om daarna eerst sluiting der inrichting te gelaston, dan wel of ze voor het bevel tot sluiting zulk een vonnis niet zullen afwachten. Wordt de eerste gedragslijn gevolgd don zullen de getroffen speelhuishou ders het proces natuurlijk zoo lang mogelijk stoepende houden, en hun koetjes op het droge kunnen hebben tegen den tijd. dat de sluiting volgt, zoodat de nieuwe bepalingen tegen de speelhuizen dan niet veel effect zullen hebben. Hoewel wij hieromtrent geen zo- keiheid hebben kunnen krijgen, lijkt (het ons toch hoogst onwaarschijnlijk, dat men op deze wijze zou optreden, officier van justitie termen beeft ge vonden om tegen baron Van H. van B. 'rechtsingang te verteenen. Er zijn namelijk vermoedens gere zen, dat do brief zonder de twee bank biljetten is afgezonden, en dus een valsche aangifte heeft plaats gehad. Mem begrijpt, dat deze zaak veel opzien baart, daar de heer Van H. van B. uit een der oudste adellijke ge slachten afstamt. F. VAN RIJ SENS. zekering werd gegeven, dat het stre ven zal zijn, de speelhuishouders op zulke hooge kosten te jagen, dat hun bedrijf ophoudt, loonend te zijn, zij het ook, dat mem daarbij met de nood: ,8 tact en voorzichtigheid te werk zal gaan. VALSCHE MUNTER. Den 27sten Maart is te Amsterdam door de politie een zekere B.. wonen de in de Gerard Doustraat %No. 12, aangehouden, als verdacht van het vervaardigen van valsch geld. Naa.r de „Tel." thans verneemt, ie deze Be heer F. van Rijsens, achoolop-man nog .altijd in verzekerde bewa. ziener in het district Alkmaar, en be kend auteur van geschiedkundige werken, is te Men tone (Riviera), waar hij tot herstel van gezondheid vertoefde, overleden. ring. De justitie, die liet onderzoek in handen heeft, schijnt derhalve nog geen aanleiding te hebben gevonden, om hem weder op vrije voeten te la ten. liet onderzoek wordt echter, zoo als wij al dadelijk medegedeeld heb' De overledene doorliep alle rangen bo"; «f bemoeilijkt.door de omatan- digheid, dat voor de uitgifte van valsch geld geen bewijsmateriaal bij bij het onderwijs. Als onderwijzer m Friesland begonnen, werd hij later leeraar bij het M. O. en ten slotte een zeer geacht em humaan schoolopzie ner. DE S. D. P. EN DE MEIBEWEGING. De Amsterdamsche Bestuurders- bond heeft, gelijk men weet, de S. D. P. niet tot de Meibeweging toegela ten. Het bestuur der S. D. P. heeft andermaal dringend om toelating verzocht. Indien de A. B. B. mocht volharden bij zijn weigering tot toe lating, zal, naar wij vernemen, de S. een te brengen is. INTERNATIONAAL WISSEL- RECHT. De „N. R. Ct "-correspondent te Weenon schrijft De Minister van Justitie heeft naar aanleiding van de conferentie, welko tot internationale regeling van het wisselrecht in Den Haag zal plaats vinden, een commissie van Juristen' en bankiers bijeen geroepen, om hun gevoelen te toeren kennen ten op zichte van het Nederlandsche voor stel. In hoofdzaak zal de discussie over de vraag loopen, „hoe en in

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1