KEIJSER'S Schoenenmagazijn, Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KOMNKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 20 Aprü 1909. Hoogste barometerstand 768.6 m.M. to Cor una (Spanje) laagste 749.7 m.M.. te Stornoway (ten Westen van Schotland). Verwachting tot den avond van 21 April Wind matige tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtbewolkt waarschijnlijk droog weer. Temperatuuriets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te Xiur 760 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 760 m.M. tberraometwsteaö te Haarlem. Dinsdag 20 April fioogste gisteren 9 uur F. 64 Laagste hedennacht F. 46 Hoogste heden tot 9 uur F. 68 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regeL 32 Lange Veeratraat Echt V ictori atoatë p hoeverre de bepalingen van het eigen wisselrecht ten gunste der internatio nale regels zullen veranderd moeten worden, zonder de eigen oeconom'- eche, bij het wisselrecht betrokken, belangen te benadeelen." ZIGEUNERS. Men meldt uit Baarie-Nassau aan het D. v. N. Verleden Dinsdag passeerde hier per trein een troep van 40 Zigeuners, die uit België kwam en doorreist naar Rotterdam. Van daar evenwel werden ze teruggezonden en gister- namiddag passeerde het volkje hier andermaal, nu met bestemming naar Brussel. Aan de grens werd hun evenwel de doortocht geweigerd, zoo adat we met recht vreesden, dat we hier een tijdje met de onwelkome gas ten zouden opgescheept zijn. C aluk- kig konden ze met een lat eren trein hun reis voortzetten en bleven wij al- zoo van veel last bevrijd. Doch het had anders kunnen zijn, en aan wien was dan de schuld Ons dunkt, dat onze douanen wel .wat beter op hun qui vive hadden mo gen zijn, toen de troep verleden Dinsdag onze grenzen overtrok. De .voorschriften omtrent het bezoek van zwervende volksstammen aan ons land zullen hun toch wel bekend zijn, veronderstellen wij. LENTEBODEN. De gierzwaluwen zijn dit jaar bij zonder vroeg. Gewoonlijk zijn ze met gxooie regelmatigheid eerst den 4en of 5en Mei uit liet zuiden terug doch Zondag vlogen er omstreeks 6 uur 's namiddags reeds drie boven Amsterdam en vertoonden er hoog in de lucht hun volmaakte vliegkun sten. Of we dezen ongewoon vroegen terugkeer ais een voorteeken van mooi weer mogen beschouwen 't Is ie hopen. ONDERWATER KLOKSIGNALEN. Naar men verneemt, zal de geheele Vloot van de Great Eastern Railway te Londen, die dienst doet op de rou te® Harwich-Hoek van Holland, en HarwichAntwerpen, van toestellen voor onderwater kloksignaleu wor den voorzien. KAMERLEDEN NAAR FRIESLAND. Op 25 Mei zullen 24 Eerste Kamer leden een bezoek aan Friesland bren- KAMERVERKIEZINGEN. De Vrij zinnige Kiesvereeniging in het district Oostburg hield een alge- pïëSöe vergadering. Door den voor zitter werd onder algemeene instem ming dank gebracht aan het aftre dend Kamerlid mr. Hennequin voor hetgeen hij heeft gedaan. Bij de be spreking van candidaten voor de Tweede Kamer werd meegedeeld dat besturen van de verschillende kies- vereenigingen tot overeenstemming zijn gekomen omtrent de voorwaar den, w a air op een candiidaat zal wor den gesteld. Onder deze voorwaarden eijn opgenomen: algemeen kiesrecht en beperking der militaire uitgaven, streven naar een volksleger en ophef fing der derde herhalingsoefening. Met 58 van de 64 stemmen werd tot candidaat gesteld de heer A Varster man van Oyen, vrijzinnig-democraat, die zich bereid verklaarde de Candi da tuur te aanvaarden. De centrale liberale kiesvereendging In het district Weststellingwerf heeft «en drietal opgemaakt voor de Ka merverkiezingen, bestaande uit de heeren L. W. J. K. Thomson, te 's- Gravenhage, mir. J. v. Drooge te Dord recht en mr. J. A. v. Giise te Arnhem. Zondag 2 Mei zal de definitieve can- éJdaatatelling geschieden. RIJWIELEN EN DESERTEURS. In hei Rotterdamscb Politieblad wordt de opsporing verzocht van niet mmdar dan 24 rijwielen, in hoofd zaak te Amsterdam en 's-Gravenhage de vorige week door diefstal ont vreemd. Niet minder dan 228 personen wor den opgespoord als deserteurs der na tionale miLitie. DELAGRANGE IN NEDERLAND. De le secretaris van de Ned. Ver. voor luchtscheepvaart ontving van den bekenden aviateur Delagrange bericht, dat hij in het oegin van Mei in Der. Haag en Amsterdam eenige opstijgingen per aeroplane zal onder nemen; Delagrange vraagt de>n mo- reelen steun der Vereenaging. Het Dag. Bestuur acht het feit, dat een der eerste en meest gevierde voor gangers op het gebied der vliegsport ons land zal bezoeken en hier proeven van zijn kunst zal oflegge®, ts belang rijk, om niet gaarne aan het verzoek van den heer Delagrange gevolg te geven. Het zal daarbij ongetwijfeld medewerking vinden bij de nieuwe opgerichte Vakafdeeling voor Avia tiek, toa welker bemoeiing deze aan gelegenheid inner im i bijzonder be hoort. NEDERL. TENTOONSTELLING VAN HUISINDUSTRIE. Naar gemeld wordt heeft minister Tal ma het liem aangeboden eere voorzitterschap van tie Nederl&nosche Tentoonstelling van Huisindustrie aanvaard. Sedert 1 April is de vereenig in g voor deze tentoonstelling, welke ge houden zal worden in gebouw ,,Velox" te Amsterdam, aldaar geïnstalleerd en zal de voorzitter dugei ij k* aan het Bureau te spreken zijn. Ook xijn naar het gebouw overgebracht de bureaux der tee ken a ar 8 voor den opbouw der tentoonstelling, waarvan de leiding werd toevertrouwd aan de heeren Berlage en Van Straateu, beiden ar chitecten te Amsterdam. Het Mgt Ju de bedoeling van het bureau om alle zaken betreffende de tentoonstelling te behandelen in „Ve- lox", met uitzondering van de ttnan- cieele aangelegenheden, welke de heer B. Wins, Burmanstraat 30. te Amsterdam, ten zijnent zal blijven be- heeren. Niet alleen zal het gebouw „Velox" doch tevens het aangrenzend terrein, dat eigendom dier gemeente is, voor de expositie benut worden, waardoor aan deze sociaal-aoonomische ten toonstelling grooter uitbreiding kaïn gegeven worden. In alle dealen des lande worden goederen, vervaardigd in huisindustrie, aangekocht en naar de tentoonstelling gezonden, terwijl bin nen enkele dagen de architecten zich zullen belasten met het opnemen van woningen «n interieurs van wonin gen, waarin huis-arbeiders werkzaam zijn. Nu in den laatsten tijd In verschil lende gemeente van ons land tentoon stellingen van Huisvlijt worden ge horde», Is het niet ondienstig, ten einde verwarring te voorkomen, er op te wijzen dat h u i s v 1 ij t geen hulsindustrie is en dus expo santen voor huisvlijttentoomtellingen geen gelegenheid zullen vinden om op deze tentoonstelling te exposeere®. De werkzaamhieder zijn op het oo- genblik zoo geregeld, dat de tentoon stelling met 1 Juli geopend kan wor den en zal plaats hebben de maanden Juli en Augustus. 12.000 VOOR SCHAFTLOKALEN. De gemeenteraad van Zaandam heeft I 10.000 gevoteerd voor den bouw van een schaftlokaal bij de gas fabriek. Gebleken is echter, dat dit lokaal alleen ruimte genoeg zal heb ben voor het personeel en dat de steenkolensjouwersdaarin geen plaats zullen kunnen vinden. Daarom is den gemeenteraad voorgesteld, het crediet met f 2000 te verhoogen, om een bij lokaal te kunnen bouwen als schaft lokaal voor de steen kolensjouwers. IETS NIEUWS OP HET GEBIED VAN HONDENTENTOON STELLINGEN zegt de N. S., belooft de Berlijnsche Vereeiiigimg „Hector" voor 1910. In Februari van het volgende jaar is zij voornemens eene internationale hon den/tentoonstelling uit te schrijven, waarvan het zwaartepunt vooral zal liggen in het exposeeren van eigen- gefokte honden. Men wil eens laten zien, hoe het in Dnitschland staat met de fokkerij van rashonden en de bezoekers in de gelegenheid, stellen, om een overzicht te krijgen van de vele in Dmtschland bestaande ken nels en van de uitgebreidheul der ras- hondeufokkerij. Daarom zullen be langrijke geldprijzen worden uitge loofd voor de grootste inzendingen zelfgefokte honden, met dien verstan de dat nagenoeg voor ieder Duitsch ras een aanzienlijke geldprijs zal worden uitgeloofd. RECHTEN DER VROUW. Het bestuur van de Vereeniging tot verbetering van den maatschuppelij- ken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland heeft een adres gezon den aan de Tweede Kamer in verband met de voorgenomen reorganisatie der arbeidsinspectie, waarin het ver zoekt, dat het daarheen geleid wor de, dat de inspectrice inet den in specteur. niet met den opzichter op één lijn worde gesteld. Koloniën TEMPELSCHENDING. Een onrustbarend bericht ontving „De Locomotief' uit Batavia see- seind Het lid der commissie voor oud heidkundig onderzoek op Java Ley- die Melville gaat binnenkort naar Midden-Java voor het onderzoek eener beweerde schending der Pram banantempels. Door kapitein Van Erp was nl. gerapporteerd, dat hem ter oore gekomen was, dat een der tempels zou zijn afgebroken en de steenen gebruikt zouden zijn voor het maken van een dam in een nabijgele gen rivier. Letteren en Kunst BOUWKUNST. Het Hoofdbestuur der Mij. tot Be vordering der Bouwkunst heeft een uitnoodiging ontvangen van den eere secretaris der Afdeeling Decoratieve Kunst van de internationale kunstten toonstelling te Londen om een Neder- landsche afdeeling bijeen te bren gen. Men stelt zich»voor, wanneer ge noegzaam deelnemers zich aanmelden ^en vóórtentoonstelling te houden in, het gebouw der Maatschappij. LOUIS BOUWMEESTER. Louis Bouwmeester gaat te Antwer pen spelen 9 Mei Voerman Henschel en 16 Mei De Kroeg (l'Assommoir) van Zola. De vertooningen na het seizoen worden gegeven buiten medewerking o* aisschenkomst van de directie van den Kon. Ned. Schouwburg. MENGELBERG. Gisteren is de heer Mengelberg naar ivome vertrokken tot het leiden van een serie van t.vaalf concerten In esmge steden van ilalië. DE PLANNEN VAN EDUARD VERKADE. Eduard Verkade zal spoedig het seizoen besluiten, om in September weer met goeden moed te beginnen. Hij is zeer tevreden over de resulta ten van dit jaar. Voorai in de provin cie speelde hij bijna steeds voor volle zalen. Voor het volgend seizoen heeft hij groote plannen. Vooreerst wordt zijn gezelschap Hagespelers uitgebreid. Pierre Mals, thans nog verbonden aan de N. V. „Het Tooneel", is reeds door Verkade geëngageerd, terwijl hij met verschillende krachten in on derhandeling is. Ook het repertoire wordt uitgebreid. De volgende werken neemt hij in overweging op het pro gramma ie plaatsen: Romeo en Julia, Macbeth, Hebbel's Maria Magdalena en waarschijnlijk Schiller's Don Char los. Verder heeft hij eenige EngeLsche blijspelen op het oog. Land en Tuinbouw VERZEKERING BEDRIJFSRISICO VOOR LANDBOUWERS EN VEEHOUDERS. In de jongste vergadering van hel hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw was ingeko men van de afdeeling Zaanlandsche Gemeenten een voorstel voor de alge- meene vergadering op 1 September a.s., te Gouda te houden, luidende „De algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij v. Land bouw, eensdeels overtuigd van de noodzakelijkheid en anderdeels over tuigd, dat binnen afzienbaren tijd de landbouwers en veehouders zullen worden gedwongen door wettelijke maatregelen, noodigt het hoofdbe stuur uit met bekwamen spoed maat regelen te beramen, welke kunnen leiden tot het in het leven roepen van een onderlinge verzekering van het bedrijfsrisico voor de landbou wers en veehouders, die bun woon plaats hebben binnen den kring on zer Maatschappij." Het hoofdbestuur besloot, aan de afdeeling mede te deelen, dat het hoofdbestuur de zaak reecis in den breede had overwogen en voornemens was aan de algemeene vergadering te Gouda, maar misschien al vroeger, aan de af deelingen een voorstel te doen, geheel in den geest als dat van de afdeeling. Voorts werd in gemelde hoofdbe stuursvergadering na breedvoerige bespreking van het optreden van het mond- en klauwzeer, besloten zich te wenden tot den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, met be tuiging van erkentelijkheid voor de krachtige maatregelen, die door Z. Exc. zijn genomen, om den voortgang der ziekte te stuitentevens om den Minister met aandrang te verzoeken, op den ingeslagen weg voort te gaan en in de komende maanden des noods nog krachtiger maatregelen te nemen, teneinde te voorkomen, dat deze ziekte nogmaals een ramp wor de voor onze veehouders. Gemengd Nieuws EEN OPLICHTER GEVAT. Een zeer slimme poging tot oplich ting is te Neurenberg beproefd. Een der eerste hotels werd 's avonds op gescheld door den bekenden automo bielfabrikant Opel, die een salon en slaapkamer bestelde. De heer Opel zou met den middag-sneltrein komen, terwijl zijn chauffeur met de auto reeds des avonds te voren zou arri- veeren. Later werd het hotel nog maals opgescheld; de broeder van den lieer Opel verzocht den hotelier zelf aan de telephoon te roepen. Hem werd gevraagd, of de chauffeur reeds was aangekomen. Er was n.1. getele grafeerd, dat de auto onderweg een ongeval had gehad, doch uit het te legram bleek niet, wat er eigenlijk was gebeurd.Men verzocht den chauf feur nadelijk na aankomst te vragen, of de auto ernstig was beschadigd, daar in dit geval een andere wagen zou worden gezonden. Was echter de wagen slechts licht beschadigd, dan zou men den chauffeur een garage aanwijzen, waar hij de reparatie kon verrichten, en indien hij geld noodig had, hem dit voor te schieten. De ho telier kende de heeren Opel, die meer malen bij hem logeerden, 's Avonds kwam een jongraensch in chauffeurs uitrusting en vroeg of er ook bericht en geld voor hem was gekomen. Voor de auto had hij 200 Mark noodig, die hij tegen quitantie ontving. Toch ver brouwde de hotelier de zaak nog niet te best. Een telephoongesprek met 't centra al-bureau gaf hem de zeker heid, dat hij niet uit de woonplaats van den heer Opel was opgescheld. De oplichter, die ook reeds een ande ren hotelier op dezelfde wijze had op gelicht, werd gevat. VERWEERMIDDELEN TEGEJN LUCHTKRUISERS. Met de ontwikkeling der lucht scheepvaart heeft ook de geschut-in dustrie begrijpelijkerwijs een sprong vooruit moeten doen, en heeft zij moe ten zinnen op wapens, waarmede men zich kan verdedigen tegen de lucht- kruiisers der naaste toekomst. Naast de reeds bekende motorka nonnen van de firma Krupp heeft nu ook de Duitsche firma Ehrhardt een geschut tegen luchtschepen van ver schillende systeem gebouwd, n.l. een pantser-automobiel, die voorzien is van een 5-c.M. snelvuurkanon, en door 5 man bediend wordt De muni tie, welke de automobiel meevoert, be staat uit 100 granaten. Het geheele voertuig weegt met uit rusting, manschappen enz. 3500 kilo gram. Het nikkel-pantser is 3 m.M. dik. Het kanon zelf is zoo gebouwd, dat het als een^ gewoon geweer in den aanslag kan worden gebracht en naar iedere richting, ook omhoog, kan worden gewend. De grootste schootsverheid bedraagt 8000 meter. Een vernuftige inrichting maakt het mogelijk, dat ook over de zwaarste terreinen kan warden gereden, op dat de pantser-automobiel ook in staat zal zijn, een stuurballon te ver volgen. ZIEKENHUIS VOOR EN DOOR VROUWEN. Te Berlijn heeft zich een vereeni ging van vrouwelijke arisen ge vormd, die zich ten doel stelt, een ziekenhuis voor vrouwen onder lei ding van vrouwelijke artsen te stich ten, waarin zich ook enkele „klasse kamers" zullen bevinden. Voorloopig zal een reeds bestaande private kli niek met vrouwelijke artsen worden uitgebreid met een afdeeling voor on- bemiddelden. Kort Nienws Te New-York zou een jonge man, Bernhard Carlin, die zijn moeder vermoord had, langs den in Amerika vieelal gebruikelijke® weg der elec- triciteit worden terechtgesteld. De scherprechter moest tot driemaal den stroom aanzetten,: daar een der ko peren platen van den voet van den veroordeelde wa9 gegleden, en de stroom had uitgeschakeld. Eerst na dat de ongelukkige tien minuten op zijn dood had gewacht, kon de stroom weer worden hersteld, en de electro- cutie worde® voltrokken. Te Mühldorf aan de Inn ie een 23- jarige dienstmaagd wegens drievou dige® kindermoord gearresteerd. Zij had driemaal achtereen haar pasge boren kindje omgebracht; het eerste had zij in den tuin begraven, de twee andere in de rivier geworpen. Wilhelm Voigt, de kapitein van Kö- pe®ick, is thans in Brussel aangeko me®, na eerst Antwerpen een tijd lang met zijn aanwezigheid te hebben vereerd. De beroemde schoenmaker houdt in een hotel op het Raadhuis plein voordrachten over zijn helden daden, waarbij de Belgische politie hem niet de minste moeilijkheden in den weg legt. In de krankzinnigenafdeeling van 't tuchthuis te Brandenburg, Duitsch- land, brak dezer dagen een oproer uit, dat zich snel door twee zalen ver breidde. De vensterruiten werden stuk geslagen, de deuren uit de heng sels gelicht en stukken hout en meu belstukken uit 't raam geworpen; te® slotte hesche® de gevangenen een vlag, die zij uit een beddelaken had- de® vervaardigd. Het kon de wacht post en de brandweer slechts met gr oo te moeite gelukken, de rust te herstellen. Aan boord van het Engelsche slag schip Indomitable is uit-de scheeps- kas een som van ongeveer 3000 pond sterling ontvreemd. De diefstal werd gepleegd door een officier le klas, William Thomey genaamd; twee ma trozen waren hem behulpzaam. Thomey was kwartiermeester der „Indomitable" e® had dienst op den dag, dat de diefstal plaats had. Het Ls den dieven niet gelukt, het geld in omloop te brengen. De poli tie heeft bijna het geheele bedrag te ruggevonden bij een jonge vrouw met wie Thomey in betrekking stond. Reuter seint dat te Part Said een geval va® pest is geconstateerd. In de maand September zal te Bern de onthulling van het wereldpost-ge- denk tee ken plaats hebben. Alle 55 bij de wereldpost-unie aangesloten lan den zullen door de Zwitsersche Bondsregeering warden uitgenoodigd, zich bij de plechtigheid te doen verte genwoordigen. Op het strand te Cadzand is aan gespoeld het in stroo gewikkeld lijk van een manspersoon. Pers-Overzicht S. D. P. en S. D. A. P. In „De Tribune" schrijft M. M. „Een wederwoord" naar aanleiding van het rapport Yan het uitvoerend comité van het Int. Soc. Bureau. Hij zegt o.a.: Zoo zijn dan nu de ontijdige ver- ..vrvngspogingen ten einde. Op zich zelf kunne® a-ij daarmee de S. D. P. niet anders dan geluk wenschen. De eenige voorwaarden, die voor de S. D. P. aannemelijk zouden zijn ge weest, konden dit niet zijn voor de S. D. A. P. Wat de S D. A. P. van ons wilde, was, dat wij met eer zoet lijntje ons zouden laten overreden, datgene te aanvaarden, waartegen wij vóór e® tijdens het Deventer congres ons met alle macht hadden verzet, nl. het op heffen van het blad, waarmee wij juist begonnen leering te brengen on der de arl>eiders, zonder daarnaast den waarborg van op een andere even deugdelijke wijze, de marxistische denkrichting onder die arbeiders te kunnen blijven ontwikkelen. De overgroot® meerderheid dfer nieuwe partij is gelukkig verstandi ger geweest en heeft begrepen, dat zij met krachtige hand moest vasthouden het recht van vrije meeningsuiting zooals zij liet zich ter wille van het socialisme veroverd had. Laatste Berichten Opgehaald. Hedenmorgen werd uit 't water van den Heerensingel nabij de Zuster school 't lijk van een ongeveer zestien jarig meisje opgehaald. Het is naar 't St. Elisabeth's Gast huis overgebracht. Nader vernemen we, dat dit het lijk is van de 16-ja*ige Elisabeth van O., welk meisje sinds eenige dagen vermist werd. Aanbesteding. Hedenmiddag werd door het Ge meentebestuur alhier aanbesteed: De levering, ten behoeve van ge meentegebouwen en inrichtingen, in het tijdvak van 1 Mei 1909 tot en met 30 April 1910 van: 1. 33800 kg. grove steenkolen; 2. 200.000 kg. anthraciet; 3. 3000 dubb. HL. lange turf, 4. 4200 dubb. H.L. korte turf; 5. 4000 L. pe troleum. Ingeschreven werd als volgt: J. Oudshoorn, steenkolen 1.20, an thraciet 1.85, lange turf 0.30, korte turf 0.55. N. v. Breemen en Co., anthiraciet 1.80, korte turf 0.46, G. v. d. Haak Jr., Steenkolen 1.10, anthraciet 1.80, lange turf 0.28, korte turf 0.48. H. C. Caalen, petroleum 0.08 1/4 of 0.08 per L. A. Elfers Jr., petroleum, 0.08$. F. Perqnln, steenkolen, 1.03, an thraciet 1.80. J. Mandemakeir, lange turf 0.28. Gunning 27 April nam. 2 uur. Alle Inschrijvers wonen alhier. Gev. V o or w. Een bril, bij H. Rietberg, Dam straat 12. Een kinderzak met inhoud, bij A. Durat, President Steynstr. 14. Ee® zwarte hoed, bij J. Bor, Leid- schestraat 24. Ben medaljon, bij A. Bruseken, Brandstraat 25. Een portemonnaie met geld bij T. de Vries, Heerensingel 129 a. Een gummibal, een ledige porte monnaie en een ring, waaraan een sleutel, aan het politiebureau. Een embrasse van een gordijn, bij H. v. Bilderbeek, K. Heerenstr. 24. Een bril, bij A. Donkersloot, Kam- perstr. 20 rood. Een zilveren medaljon waarin een portret, bij J. Seuter, Anegang 22. Een ceintuur, bij Kluitenburg, Ra am vest 19. Een portemonnaie inh. geld, bij F. Wiemer, W il hel min apark 5. Een nagemaakt gebit, bij Seven- huijzen, Tetterodestraat 98. Een zilveren dameshorloge, bij F. v. Dijk, Lange Heerenstraat 7. Een portemonnaie inh. geld, bij J. Dikkenboom, Rozenprieelstraat 67. Twee witte duiven, bij A. de Graaf, Nassaulaan 32. Een rijwielsleutel, bij J. Blom, Hol ste Lnstra at 8. Een damescorset, bij Wijlenbroek, President Steynstraat 12. Aangifte ls gedaan van het verlie zen van een nikkelen horloge, van het verliezen van een gouden dameshor loge. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN 17 April R. Gaarkeurken, geb Schoenlapper, d. 18 April. J. Pen- narts, geb. Breek, z. C. Poorter, geb. v. d. Werff, z. 19 April. B. Vunderink, geb. Landwehr Johanm, z. OVERLEDEN 17 April. H. A., 7 m„ dochter van H. ter Smitten, Molensteeg. 19 April. K. Roodenburg, 36 j., Hazepa- terslaan. 20 Aprtl. H. F.. 6 m., zoon vaai P. J. Huis In 't Veld, Gast huislaan. BENNEBROEK. BEVALLEN: C. GlasTim mere s. Telegrammen DE OPSTAND IN TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 19 April. (Reu ter). Onder voorbehoud wordt mede gedeeld, dat liet Jong-Turksche Co mité den Sultan tot tien uur heden avond tijd gaf om afstond te doen van den troon. De Russische gezant heeft zich met den Russischen krui ser „Terek", die van Athene komt, en hedenavond door de Dardanellen zou varen, verstaan om den Sultan aan boord te nemen. Me® zegt. dat twee Hodja's. die ge tracht hadden de troepen te Tsja- taldsja toe te spreken, doodgeschoten zijn. Een aantal zendelingen van de reactionnaire partij zijn in hechtenis genomen. Men zegt, dat Yildiz telegrafisch onderhandelt niet het Jong-Turksche comité te Salon'ki. Er zal iemand de troepen, die on de stad aanrukken, tegemoet moeten worden gezonden. Daarvoor zal vermoedelijk de keus, vallen op een keizerlijken prins of den S: ik ul Islam. De troepen uit Saloniki kwamen tn den avond te Eyoub aan en zetten den marsch naar Konstanlinopel, In de richting van Yildiz-Kiosk voort. Men verwacht heden of morgen de definitieve oplossing van de Sultans- quaestie. Een groot aantal afgevaar- disrden kwamen te San Stefano bij een. KONSTANTINOPEL. 19 April. (Reu ter). De berichten van enkele bladen over de afzetting van de® Sultan zijr ongegrond. Amsterdarasche Beurs. Openingskoersen van 20 April 1909, medegedeeld door LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was iets aangeboden. Nederl. Certificaten 77 en 91 1/8, Russen 1909 88 7/16, Russen 1906 95 1/4, Consols 82 1/4, Hope's 82 1/4. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. Peruanen 3 7/8 e® 34 3/4. TAB YKS-AANDEELEN verdeeld ruim aanbod. Bindjey 112, Deli 459, Medan 266. Nieuwe Asahan 761/2, Rotterdam Deli 385, Senembah 405. PETROLEUMAANDEELEN vast. Koninklijke 408/9, Moeara Enim 182/3, Sumatra Palembang 1511/8, Dordtsche Olie 148. MIJNAANDEELEN weinig affaire. Ketahoens 197310/5. De AMERIK. MARKT opende flauw op winstnemingen. Atchison 105 1/2, Denver 50 7/8, Erie 31, Kansas 45 5/8 en 72 1/4, Missouri 42 7/16, Rock Is land 27 5/16, Southern Railway 28 1/4, Union Pacific 185—186, Wabash 19, Steels 51 1/4, Ontario 49 1/2, Carren 49 3/4, C. Marine 8 1/4, Pref. Marine 24 3/4. CULTUURWAARDEN: Vorstenlan den 147. 390ste STAATSLOTERIJ. TREKKING VAN 20 APRIL. 3e Klasse 2e Lijst. No. 6355 25,000. No. 8507 1500. No. 15637 ƒ400. Nos. 4067, 10296, 15212 200. Nos. 1636, 3877, 11551, 14983, 19071 100. Prijzen Yan 45. 20 3018 6120 8969 19198 14770 17854 26 3208 6166 8966 12275 14787 18020 79 3916 6172 8997 12285 14818 18118 91 8311 6176 9009 12338 14823 18149 184 3377 6198 9046 12455 14873 18164 260 3396 6226 9049 12493 14896 18194 264 3436 6240 9050 12601 14931 18211 260 8601 6248 9177 12592 14936 18226 318 3607 6270 9198 12604 14967 18271 441 8516 6295 9329 12636 14668 18314 491 8517 6438 9336 12642 15051 18385 492 3668 6490 9367 12661 16071 18681 498 3686 6602 9379 12688 16128 18628 661 3741 6682 9462 12696 16146 18626 693 3769 6642 9457 12769 15168 18690 687 3783 6696 9476 12782 15222 18750 736 3826 6609 9506 12802 16291 18884 771 8868 6707 9607 12847 16306 1898® 821 8911 6721 9660 12870 15378 I9O13 868 8941 6756 9626 12907 16422 19026 879 3954 6787 9682 12968 15426 19085 898 4063 6804 9761 13024 15642 I9O67 908 4126 6961 9841 13049 15692 19063 910 4134 6969 9929 13067 16720 I9223 944 4144 7019 9935 13078 16733 19301 988 4160 7110 9940 13093 16740 1930S 1080 4179 7168 9984 13097 15806 19366 1063 4207 7282 10091 18106 16899 19417 1094 4222 7286 10124 13169 16941 19431 1123 4229 7344 10226 13249 16977 19409 1147 4248 7392 10369 13297 16047 19639 1178 4306 7413 10419 18332 16096 19622 1189 4403 7456 10436 18334 16119 19625 1232 4409 7667 10476 13389 16276 196&4 1247 4U3 7674 10616 13369 16277 19728 1274 4642 7696 10650 13604 16295 19845 1298 4571 7602 10638 18506 16314 19958 1334 4589 7634 10699 13624 16386 19981 1404 4667 7736 10728 18637 16409 20080 1448 4668 7767 10732 13693 16476 20177 1460 4746 7773 10786 13638 16486 20222 1564 4793 7782 10834 13661 1S619 20271 1579 4849 7798 10837 13762 16533 20314 1666 4871 7805 10866 13781 16616 20328 1763 4902 7843 U073 18829 16641 20464 1778 4904 7885 H094 13882 16679 20464 1868 6023 7906 11182 18887 167&0 20468 1869 6024 7934 11264 13921 16796 20482 1876 5092 7937 11296 13933 16838 20603 1905 6104 7984 11300 13987 I6846 20508 1926 6157 8006 11842 13998 16898 2061 a 1984 5234 8014 11388 14080 16914 20521 2067 5425 8060 H399 14084 16980 20557 2120 6466 8103 11428 14048 16986 20636 2199 5624 8162 11495 14098 17022 20637 2200 6644 8178 11582 14186 17160 20641 2206 6563 8226 11611 14244 17161 20725 2221 6572 8276 11634 14265 17206 20739 2572 6591 8879 11662 14480 17240 20792 2581 6634 8608 11725 14639 17286 20797 2691 6673 8623 11745 14566 17398 20809 2773 6692 8660 11848 14668 17427 20847 2788 5718 8665 11879 14567 17477 20898 2797 5787 8667 11906 14676 17487 20927 2799 5866 8682 11969 14680 17528 20971 2806 5858 8701 11967 14629 17658 20998 2854 5884 8741 12098 14671 17660 20999 ~~~0 6023 8801 12114 14738 17726 2863 6040 8830 12140 14741 17764 3006 6067 8876 12188 14763 17838 3e Klasse le LijstGeene Foute®. Financieele berichten WIEGMAN's BANK TE AMSTER- DAM. In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werd overeenkomstig het voorstel der direc tie besloten, het dividend over het af- geloopen jaar op 5 vast te stellen, f 50.000 in het reservefonds te starten, f 13.000 op dubieuse debiteuren af te schrijven en het saldo, na betaling der bedrijfsbelasting, op nieuwe reke-' ning over te dragen. FAILLISSEMENT DER FIRMA LUCHMANN SOLTAU-. Uit Lübeck komt het bericht vaq het faillissement van het bankier» huis Luchmann Soltau, opgericht in 1878 en een goede reputatie genie-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2