HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDB BLAD. In stormachtige Tijden. iSuïtenlandsch Overzicht FEUILLETON WOENSDAG 21 APRIL 1909 Van de Residentie en haar Bewoners. VIL Zooals ik vroeger reeds eena mee deelde, is het officieel© sluitingsuur hier op half één gesteld en door dit vroege tijdstip zijn in onze goede stad meer nachtcafé's, dan wanneer we, net .als in Amsterdam, tot twee uur mochten plakken. Dat die café's er zijn is niets ver wonderlijks, maar dat de politie er ©enige met rust laat, is wel vreemd, heel vreemd zelfs. Brutaler overtre ding van verordening en Drankwet, dan in sommige plaats heeft, is moeilijk denkbaarverborgen gele gen zijn ze evenmin en aan binnen komen is geen halsbrekende gymnas tiek of lastige formaliteiten verbon den, zoodat bij een inval de recherche steeds dadelijk in het café kan zijn, zonder dat smalle trapjes, deuren of dikke portiers in smalle gangen haar binnendringen zoo bemoeilijken, dat er tijd is om alle „onwettelijks" weg te ruimen. Een van de grootste café's, die spot ten met politie en wet, is gelegen aan een breede. drukke straat in de oude stad, tegenover een speelclub van minder allooi en geen vijf minuten van een politiebureau. Het binnenko men gaat makkelijk een deur, een gordijn, en we zijn er. In den regel Is het er stampvol, en wel voorname lijk met jongelui, van wie zoowat nie mand weet hoe ze leven. Dit merk waardige menschensoort telt hier heel wat vertegenwoordigers tot in de kleinste puntjes keurig gekleed maken ?e op het eerste gezicht den indruk, in heel goeden doen te ver- keeren hun verteringen zijn daar mee in overeenstemming. Waar ze 't van doen, de menschen, die f 50 p. m. verdienen, geen middelen, bezitten en minstens een 300 in de dertig dagen uitgeven Ik weet het niet. Spelen, leenem Het geluk en de lankmoe digheid van kennissen is begrensd Wat me wel bekend is, is dat zoo nu en dan plotseling een van die men schen verdwijnt, meest naar het buitenland, je hoort nog eeai enkel maal van hem spreken, en dan wordt hij ingedeeld bij de geschiedenis, die men vergeet. Zooals reeds gezegd, het meerendee' 'van de bezoekers van bedoeld café wordt gevormd door de menschen jvan dag op dag en door dier zei ven ge trouwen of ongetrouwer». Gezellig in den feitelijken zin van het woord is het zaaltje miet; een paar en relief gewerkte koperen bor den en een enkele plaat, vormen de wandversiering en noch stoelen, noch tafels zijn van buitenissig gemakke lijk model, maar het aantrekkelijke is de aanwezigheid van een vrij groot aantal stamgasten, waardoor het vreemd eenzame van het tafeltjesle ven vermindert en 't elkaar onbekend- kennen een gezelligheid meebrengt, die iets van het harde café-leven ver dooft. Rendeeren doet het zaaltje best; de consumptie, die de keurig gelivredde kellner brengt is van een prijs, ver boven het gewone en de eenige bui tengewone uitgaaf voor den eigenaar is het salaris van een pianist, die echter ver boven liet peil van de meeste nachtgelegenheden-muziek- trommelaars staat en een werkelijk niet onaardig repertoire heeft. De inrichting bestaat heusch niet sinds gister en waarom ze niet lastig gevallen wordt is een vraag, die we waarschijnlijk moeten plaatsen bij die, waarop we hier in onze goede stad wel nooit een antwoord zullen krijgen. Tot deze behoort waarschijnlijk ook die, hoe B. en W. er toe gekomen zijn op demonstratieve wijze zieltjes te winnen voor hun Vijverberg-plan. De verbinding PlaatsBuitenhof is te nauw, loopt onder de Gevangenpoort dooi' en B. en W. willen nu 15 meter van den Vijverberg dempen en het verkeer over dien dam leiden, die aan de eene zijde door het water en aan de andere door den achterkant van een paar onaanzienlijke winkels en cafétjes begrensd zou worden. Voor een grooten verkeersweg is het cen trum van de stad nu niet bepaald aan trekkelijk en zoodra was dit plan, een paar jaar geleden niet bekend, of Verfraaiing van 's-Gravenhage, Pul- chri en nog een paar ver eend gingen drongen aan op een ander plan: het onteigenen van de gebouwen tusschen Gevangenpoort en vijver en het be stemmen van den dan vrij komenden grond voor straat. De Gevangenpoort zou dan vrij buiten het verkeer ko men to staan. Uit een aesthetisch oogpunt is hier voel voor te zeggen en ook de finan- cieele bezwaren zijn wel te overko men, maar dat neemt niet weg, dat B. en W. met zekere koppigheid vast houden aan wat zij voorstelden. Po sitieve argumenten voor hun plan zijn nooit vernomenwel negatieve: o. a. dat do vijver er niet leelijker door zal worden, en om dit laatste te bewijzen is thans over de vijvers een paal- en latwerk aangebracht, dat een voorstolling van een dam moet geven en dat B, en W. zoo mooi schijnen te vinden, dat ze werkelijk meenen or zieltjes door te kunnen winnen. Smaken verschillen, en ik kan me niet voorstellen, dat iemand voorstander van het plan kan zijn als hij zich dien viezen rommel in den vij ver bestendigd denkt, maar 's men schen wegen zijn dikwijls onbegrijpe lijk en in dat opzicht ls onze gemeen teraad niet meer dan een mensch. Waarom B. en W. zoo angstvallig zijn voor onteigening der perceelen langs het water Booze tongen bewe ren, omdat het laatste van do rij het eenlge ferme, de Groote Club is en dit brandpunt van adelhoogheid onaan getast gelaten moet worden. Het zou dan toch, ook tè dwaas zijn, een klein aantal menschen te dwingen elders een club te vestigen, omdat het alge meen belang het eischt Het merkwaardige van het voorstel is verder, dat maar over den vijver beschikt wordt alsof het vast en ze ker is, dat hij aan de gemeente be hoort, maar naar wat we zoo nu-en- dan vernemen moet dit nog lang niet boven twijfel verheven zijn. Hoeveel deze demonstratie van B. en W. kost, is nog niet opgegeven, maar zoo heel weinig zal dit ook wel niet zijn, want alles wordt van best hout gemaakt, alsof een partijtje brak hier geen goede diensten bad kunnen bewijzen. Te hopen is het alleen, dat voort aan niet elk plan zoo aanschouwelijk voorgesteld zal worden. Dat zou aar dig iu do papieren loopeneen schouwburg in geraamte, een stad huis van fatten en lappen, de open grond bij de Drie Hoekjes met een tij delijke winkelgalerij, dat zijn zoo van die mogelijkheden, waarop we nu voorbereid dienen te zijn. Mis schien keeren B. en W. nog wel tijdig terug op het verstandige pad: aan één zoo'n dwaasheid hebben wemeer dan genoeg. SINTRAM. DE OUD-TURKEN DOOR DE JONG- TURKEN OVERWONNEN. Wanneer men geen rekening houdt met mogelijke (maar zeer onwaar schijnlijke verrassingen, dan is de conclusie snel gemaakt: de Jong-Tur- ken hebben de Oud-Turken overwon nen En nog wel, vóórdat het op vech ten is aangekomen 1 Te verwonderen is dit niet, want het react ion airisme, dat eerst met de Jong-Turken den strijd zou aanbin den, is.... ongemerkt dood gegaan 1 In enkele dagen is veel veranderd. Eerst schenen de Oud-Turken opper machtig en zocht men te Konstanti- nopel tevergeefs naar één man, die durfde te zeggen „Ik ben Jong- Turk". Maar ,,'t kan verkeeren". Toen de Jong-Turken zich ie Salo nika vereenigden, om roet een groote legermacht naar de hofstad op te trekken, om zich te wreken en de contra-revolutionairen te straffen, toenwerden de bordjes weer ver hangen. Eerst spraken de Kamerle den weer over de mooie beginselen, neergelegd in de Grondwet en de Constitutie, de burgers volgden, en 90 pet. van de 20.000 muitende solda ten van de keizerstad Stamboel be gonnen nu een tegen-contra-revo lutie. Van de groote Oud-Turksche macht is nu alleen nog een schaduw over. De Sultan is door bijna alle vrienden verlaten endoet nu ook alle moei te, om een zwenking te maken. Zijn vleitaal klinkt weer „Ik ben de grootste vriend van de Constitutie en de Grondwet wil ik handhaven zoo lang ik nog oen droppel bloed in mijn aderen voel" De Jong-Turken hebben dus al overwonnen, zonder dat er gevochten is. Toch rukken de Jong-Turksche le gers nog onverstoord op Konstanti- nopel aan, want de aanvoerders zeg gen we zijn dankbaar, maai' niet voldaan. De Oud-Turksche beweging moet h. i. nu voor goed, met wortel en al, uitgeroeid worden. Daarom eischen ze nog altijd le. T aftreden van den Sultan. 2e. een nieuw ministerie van Jong- Turken. 3e. bestraffing van allen, die de Oud-Turksche contra-revolutie op touw gezet en begunstigd hebben. Z. M. de Sultan zit in een lastig parket. Hij weet zeer goed, dat hij de macht der Jong-Turken nu niet kan weerstaan. Hij heeft daarom al heul gezocht bij de mogendheden en aan de Engelsche en Fransche ge zanten gevraagd, te bewerken, dat hij niet onttroond zal worden. Maar de gezanten zeiden, niet tusschen- beido te kunnen komen Zal de Sul tan dus afgedankt worden Hij heeft nu al door den mond van z'n secre taris bekend laten maken, dat hij vrijwillig zal gaan, wanneer 't leger zijn aftreden eischt. Zoo houdt Abdoel Ham id n og een beetje de eer aan zich zelf Ook op een andere manier is de Sultan bezig de Jong-Turken gunsti ger voor zich te stemmen. Hij wil een nieuw ministerie instellen, en heeft Hilmi pasja den grootvizier, die door de contra-revolutionairen naar huis gestuurd werd weer bij zich laten komen. Een bepaaldo op dracht tot het vormen van een nieuw ministerie is evenwel nog niet ge geven. De Jong-Turksche legers rukken in de volmaakste orde naar Konstanti- nopel op, om hun eischen af te dwin gen. Eerst werd een grooten strijd tusschen Oud- en. Jong-Turken ver wacht, maar nu de Oud-Turken in eens hun aanhang verloren hebben, is er geen vrees meer voor een bur geroorlog. De inwoners van Koustaulinopel zijn merkwaardig onverschillig. Nie mand vermoedt, dat Konstanlinopel een beleg zal ondergaan. Enkel de meergegoeden geven blijk van onge rustheid velen hunner zijn ge vlucht, terwijl anderen binnenshuis een voorraad levensmiddelen op slaan, omdat zij verwachten, dat er een schaarschte aan levensmiddelen zal ontstaan, zoodra de troepen uit Salonika de stad binnenrukken. Een gewapend verzet der Oud-Tur ken verwacht niemand. Ook niet de Jong-Turksche legeraanvoerders. Een hunner verklaarde „Wij zijn geenszins van plan een broederoorlog te veroorzaken. Wij denken er zelfs niet over zulk een misdaad jegens het vaderland te be gaan. Bovendien weten wij zeer goed, dat wij, wanneer wij het op een bur geroorlog laten aankomen, daardoor de tusschenkomst van het buiten land zouden uitlokken en daarom zullen wij de uiterste maatregelen vermijden. Maar wij hebben ook vol strekt geen behoefte om onze toe vlucht tot de wapens te nemen, wij beschikken over de middelen, om Konstantinopel binnen te rukken, zonder dat wij maar één schot behoe ven te lossen." De hoofdcommandant, generaal Hussein-Husmin-pasja, heeft dan ook twee proclamaties uitgevaardigd. De eene is gericht tot de inwoners, de andere tot het garnizoen. Zij zetten het doel uiteen van het oprukkende leger, en bevatten de verzekering dat leven en bezit van de burgers zullen worden gespaard. Alle gezanten te Konstantinopel hebben een afschrift gekregen van de folgende proclamatie, onderteekend door den commandant der tegen Kon stantinopel opgerukte troepen „Ik heb de eer Uwe Excellentie eer- biediglijk er van in kennis te stellen, dat het wezenlijke doel der od Kon stantinopel aanrukkende troepen is het definitieve herstel dei' grondwet en de wettige bestraffing der vloek waardige aanstichters van de bloedi ge wanordelijkheden, voorbereid door reactionnaire elementen, wier menschlievendheid steeds te wen- schen heeft gelaten. Uwe Excellentie moge overtuigd zijn, dat we leven en eigendom der vreemdelingen, die te respecteeren gasten van ons dierbaar vaderland, volkomen zullen weten te beschermen, en dat we de rust en de veiligheid der gansche bevolking zul len weten te waarborgen." Niettegenstaande deze verzekerin gen, verwachten we nog wel eeui- ge woelingen, bij 't binnentrekken der Jong-Turksche troepen in Kon stantinopel. Eerstens, hoe moet het met den Sultan gaan Zullen de fanatieksten onder de volbloed Muzelmannen zon der eenig verzet gedoogen, dat hun opper-priester verbannen en mis schien wel vermoord zal worden De Jong-Turken zijn van plan da delijk den staat van beleg in Konstan tinopel af te kondigen, zoodat ze dan eiken opstand gemakkelijker kunnen onderdrukken. En hoe zal het met de bestraffing der aanstichters van de contra-revo lutie gaan Er wordt gemeld, dat het naar Konstantinopel oprukkende leger aan de regeerdng een lijst heeft gezonden van personen, waar on dei" afgevaar digden, theologen en journalisten, wier bestraffing wordt verlangd, we gens hun verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen van den jongsten tijd. 't Treurige van deze Turksche woe lingen. Is, dat de onschuldigen het moeten ontgelden. Zooals altijd moe ten de niet-Muzelmannen het loodje lijden. Op tal van plaatsen in Klein Azié heeft het Christenbloed weer bij stroomen gevloeid. Alleen in 't vila yet Adana zijn VIJF DUIZEND MENSCHEN VERMOORD. En er zullen ongetwijfeld nog meer slacht offers vallen, want er zijn 400 gelei boeven losgelaten, die nu naar harte lust moorden en rooven. Zoo er ooit reden was voor Europa, om tusschenbekLe to komen, dan toch zeker hier. Wat baat het, of de mogendheden al oorlogsschepen naai de Turksche wateren zenden voor praalvertoon Zal Bulgarije hulp bieden Do beweging onder de bevolking en vooral onder de officieren van Bul garije, om in Turkije tusschenbeide te treden, neemt gestadig toe. De „Westjerna Posta" betoogt „Als de groote mogendheden niet tusschenbeide komen dan moeten zij Bulgarije het mandaat geven, in Turkije orde te brengen." De half-ambtelïjke „Wreme" schriift „Als. er niet gauw een eind komt aan de verwarring in Turkije, zal Bulgarije verplicht zijn op grond van overwegingen van menschlie vendheid en met het oog op zijn eigen levensbelangen, eens en voor goed ordelijke toestanden te schep pen in het land, waar eeuwige onrust heerscht en voortdurend christen- bloed vergoten wordt. Bulgarije met zijn voorbeeldig leger is daartoe sterk genoeg." DE REVOLUTIE IN PERZIë. In het land van den Sjah is de Toestand nog Ingewikkelder en treu riger. De Britsche en Russische gezant slaagden er in den Sjah over te halen een wapenstilstand van zes dagen toe te staan, om Tabris in staat te stel len levensmiddelen te verkrijgen, terwijl de hongerige en wanhopige meniste belet wordt te ontsnappen aan het toezicht van de nationalisti sche leiders en de consulaten aan te waarvoor sommige consuls v^Lem, vreesden Uit Teheran (een andere Perzische stad) wordit een gruweldaad gemeld. Daar zouden na een gevecht twee duizend personen, waaronder vrou wen en kinderen., vermoord zijn. GEKNOEI MET LEGER- LEVERANTIES. Bij de griffie van de Spaansche Ka mer is een aanklacht ingekomen va.n den afgevaardigde Macias tegen den minister yan marine en de regee ring, betreffende knoei-partijen bij leveranties. De zaak wordt onderzocht. EEN PAUSELIJKE REDE. Bij de ontvangst dier Fransche bis schoppen hield de Paus een rede, waarin hij er op wees, dat hij uit het land, waar hem van publieke zijde zoo groote smart wordt aangedaan, zoo tallooze huldeblijken ontvangt, dat de hoop der geheele wereld daar door verlevendigd wordt. De Paus betuigde zijn dank aan de bisschoppen van bijna geheel Frank rijk voor hunne gehoorzaamheid aan Rome, te trodden van den storm, door helsche machten opgewekt. De Paus gaf der. raad, den strijd voort te zetten en ried den bisschop pen aan de aanvallen der vijanden het hoofd te bieden. De vijanden der kerk willen door arglistige wetten de bisschoppen van den Paus scheiden. De bisschoppen echter moeten de eenheid blijven handhaven. Stadsnieuws Kapper 8- en barbiersbe- dienden. Maandag 19 April belegde de Ned. Kappers- en barbiersbediendenbond, afd. Haarlem een ledenvergadering in café „de Karseboom". Benoemd werd een propaganda- commisaie ter verkrijging eener goe de organisatie. JACHTRIJDEN. Aan den meet voor „Elswoul" te Overveen verzamelden zich Zondag ochtend 6 amazones en 22 ruiters, om deel te nemen aan den rit, uitgeschre ven door de Amsterdamsche Vereeni- ging tot bevordering van Jacht- eis Terreiurijden. Door -te welwillendheid der ver schillende eigenaars kon de heer C. J. van Tienhoven den rit leiden over de buitens „Boekenroode", „Lei- duin" en „Het Huis te Vogelenzang" en aldus afwisseling brengen in het parcours, dat verder langs 't Schul- penpa-d naar zee voerde. De vloed, belette liet strand te volgen, en werd de weg naar Zandvoort door de dui nen genomen. Na den lunch in het Grand Hotel reed men naar Bloemendaal terug. Rubriek voor Vragen Geabomieerden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, In te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven on, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. Aan vrageD, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook 't adres zeggen van een bureau voor emigra tie, en is Argentinië een goed land, om heen te gaan ANTWOORD. Schrijf eens aan het bureau van het Leger des Heils te Amsterdam. VRAAG. Hoe luidt de vertaling van '<t Fransche woord „elephte" ANTWOORD. KLepht, de naam van een volksstam. VRAAG. Weet u ook een goed middel tegen transpireerende voe ten ANTWOORD. Dikwijls wasschen schoone kousen aantrekken is het beste. Dan bestaan er nog andere nvddelen, als zooltjes, enz., die in lederen schoenwinkel te krijgen zijn. Vraag verder een medicus. VRAAG. Is 393 al uitgeloot bij de Staatsloterij ANTWOORD. Nog niet. VRAAG: Een ouderloos meisje, pér drie maanden gehuurd, wordt onver wacht om luttele reden den dienst met 14 dagen opgezegd. Waar heeft zij nu recht op? ANTWOORD: Zij heeft recht op schadeloosstelling, gedurende den ter mijn van opzegging, die zes weken bedraagt; verder natuurlijk op loon en waschgeld tot den dag van ver trek. VRAAG: Is men verplicht getuigen te geven van eene dienstbode die bin nen zes weken zonder reden haar be trekking opzegt? ANTWOORD: Men moet des verlangd altijd eeai getuigschrift geven, waarin vermeld staat van welken aard het werk was en hoe lang de dienstbe trekking heeft geduurd. Dat de dienst bode den wettel ij ken termijn van op zegging niet beeft in acht genomen, mag in het getuigschrift worden ver meld. VRAAG: Op hoeveel loon heeft voi- gens de arbeidswet eene dienstbode recht, die zonder eenige reden op 3 April haar dienst tegen Mei opzegt? Betaling geschiedt per kwartaal; 1 Februari bet laatst. De nieuwjaars fooi kan in dit geval immers van het loon worden afgehouden? ANTWOORD: De termijn van op zegging is in dit geval zes weken. De schadeloosstelling, door de dienstbode verschuldigd bedraagt nu ook zes we ken loon. De nieuwjaarsfooi kan ech ter niet worden afgehouden. De wet heeft die zaak nu geregeld en vroege re opvattingen of beslissingen daar omtrent kunnen nu niet meer worden ingeroepen. U moet niet spreken van de arbeidswet, maar van de wet op het Arbeidscontract. VRAAG: Kan ik th de gemeente waar mijne ouders wonen trouwen zander daar vooraf eenigen tijd woon achtig te zijn geweest? De ouders van mijne a.s. vrouw wonen ook in eene andere gemeente? ANTWOORD: Het huwelijk moet voltrokken worden ter woonplaats van één der aanstaande echtgenooten. Is men minderjarig, dan heeft men geene andere woonplaats dan dier der ouders? U meldt ons niet of u meerder- of minderjarig zijt, maar kunt nu waarschijnlijk het antwoord verder zelf wel geven. Uit de Omstreken VELSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen, op Dinsdag 27 April 1909, namiddags 1 uur, ten gemeentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken.. 2. Belooning waara. directeur Bur ger Avondschool. 3. Vaststelling rekening gemeente lijk pensioenfonds. I 4. Adres aan H. M. de Koningin om aan de gemeente Haarlem een boo- ge,re rijkssubsidie te willen verleenen in de kosten van het Middelbaar OiW derwijs. 5. Quaestie omtrent overneming Jh beheer en onderhoud van den straat weg van Velseroord naar IJmuiden. 6. Geschil met Gedeputeerde Staten van Noord-Holland over het karakter der vuilnisbelt te IJmuiden. 7. Verzoek Ned. Bond voor Staats- pensionneering om adhaesiebetuiging aan een adres aan H. M. de Koningin 8. Adres kader brandweer Wijker oog om aanschaffing van een brand spuit voor die afdeeling. 9. Onbewoonbaar verklaring van een perceel. 10. Bezwaarschrift vereeniging Ons Belang, in zake het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken! drank. 11. Aanbieding verslagen over 1908: a. der gemeente; b. der Commissie tot wering van schoolverzuim te Velseroord; c. in zake het herhalingsonderwijs. 12. Benoeming onderwijzend perso neel. 13. Reclames hoofdei ij ken omslag. 14. Idem vergunningsrecht in zake den kleinhandel in sterken drank. SANTPOORT. Gisteren word door de firma Clos en Leembruggen te Leiden aanbe steed het bouwen van een fabrieks gebouw bij haar fabriek aan de Ver verstraat aldaar. Aantal inschrijvers 15. Laagste P. Rings, te Santpoort, voor 26.890. Binnenland DE A. S. FEESTEN. De Haagsche correspondent der Tel. schrijft De deelneming aan den lichtstoet, die op den tienden dag na de blijde gebeurtenis zal worden gehouden, is zóó groot, dat, naar ik verneem, er zelfs aan gedacht wordt, niet alle deelnemers toe te laten. In verschil lende deelen der stad hebben zich commissies gevormd, om een zoo royaal mogelijke illuminatie aan te brengendo residentie belooft een tooverland van licht te zullen wor den. Zeer vele winkeliers hebben in hun winkelkast de vervulling der blijde verwachting reeds zinnebeeldig voorgesteld. Iemand geeft in overweging, als 's avonds de tijding van do geboorte van een prins of prinses Amsterdam bereikt, de grachten en straten on middellijk een eenigszins feestelijk aanzien te geven, door de gordijnen van de kamers aan de straatzijde op te haten en die vertrekken te verlich ten. Zooals men weet, werd deze wijze van versiering, vooral op de Amsterdamsche grachten, vroeger mot veel sucoes toegepast. („Hbld.") DE BLIJDE GEBEURTENIS. Over de wijze, waarop bij de ver vulling der blijde gebeurtenis de tij ding zal worden bekend gemaakt, wordt uit Den Haag aan „Zeelandia" geschreven Indien mijn zegsman goed is inge licht, wordt door Z. K. H. een tele gram gezonden aan de Commissaris sen in de onderscheidene provinciën, die dan het bericht verder aan de burgemeesters zullen seinen, met het verzoek de klokken te doen luiden en de vlaggen uit te steken. De voorzitters der beide Kamers ontvangen van Z. K. H. den Prins onmiddellijk bericht, die alsdan daarmede de Kamerleden zullen te kennis stellen en hen oproepen om zich dadelijk in vergadering te ver- eenigen. De rechterlijke macht ontvangt eveneens onmiddellijk mededeeling, gelijk ook de militaire en marine- autoriteiten, die alsdan last zullen geven tot het Jossen der saluutscho ten. Wat den telegraafdienst betreft, zijn de maatregelen genomen, zoodat zelfs in het kleinste kantoor met den meest beperktsten dagdienst het be richt nog des avonds om 11 uur kan aankomen. Tevens heeft het departement van koloniën, in overleg met den direc teur-generaal der posterijen, zulke maatregelen genomen, dat zelfs te de .neest verwijderde koloniën de blijde mare in den kortst mogelijken1 tijd bekend zal zijn. Ook al onze gezanten in het bui tenland ontvangen onmiddellijk tele grafische kennisgeving met do uit- noodlgkig daarvan mededeeling te doen aan de Hoven en aan de Neder- landsche consuls in de landen, waar in zij gecrediteerd zijn. Naar het Engeisch, door Barones Orczy, 57) Als een reuzensterke windstoot, stormde de bevolking op dien ge- denkwaardigen avond van Fructidor 'op de cordon der soldaten los, die te- vergeefs trachtte haar tegen te hou den. Mannen en vrouwen, dronken Van den brandewijn en van opgewon denheid, schreeuwden „14 Juli en eischten al vloekend en dreigend het openen van de poorten. Het Fransche volk zou zijn zin -hebben. De Nationale Garde was machte loos de commandeerende officieren 'ponden maar zwakken tegenstand Weden. Het dreigend vuren, dat in de duis ternis en gietregen maar weinig kwaad deed, had alleen ten gevolge dat het gepeupel nog woedender werd. De motregen was overgegaan in een zwaren stortregen, met donderslagen en voortdurende bliksemflitsen, die zoo nu en dan met hun spookachtig, phantastisch licht de groote menigte, deze vuile aangezichten gekroond met de roode mutsen der Vrijheid, de ze tooverheksen van vrouwen met haar vochtig, verward haar en lange, dreigende armen verlichtten. Binnen een half uur was de bevol king van Parijs buiten haar eigen poorten. De overwinning was volkomen. De Wacht bood geen tegenstand de offi cieren waren omsingeldhet groote en machtige volk had zijn zin. Opgewonden zwierf het om de ves tingwerken en langs de ongebruikte terreinen, die het door zijn wil had veroverd. Maar de stortregen hield aan en met de overwinning kwam oververza diging oververzadiging te zamen met natte kleeren, modderige voeten, vermoeide lichamen en schor ge schreeuwde kelen. Te Ménilmontant, waar de men- schenmassa het grootst, de drift het meest gespannen, en de kreten het doordringendst geweest waren strek te zich nu voor deze vermoeide, opge wonden menigte, de vredige kalmte van het kerkhof van Père Lachaise uit. De groote rijen sombere monu menten, de spookachtige ecders met hun phantastische takken als armen van honderd spoken, bezorgden deze brutale, ontaarde menschen mas sa angst en schrik. De stille majesteit van deze dooden- stad scheen met onverholen minach ting neer te zien op de hartstochten van de zusterstad. Instinctmatig had de menigte zich teruggetrokken. Het kerkhof zag er donker, verlaten en spookachtig uit. De bliksemflitsen schenen spookach tige optochten van de verdwenen hel den van Frankrijk, terwijl zij zwij gend tusschen hun graven wandel den, te verlichten. En de bevolking keerde zich met een huivering af van deze uitgestrekte plek van eeuwigen vrede. Plotseling kon men van binnen de kerkhof poort het geluld van de zee meeuw driemaal herhaald hooren. Bn vijf donkere gestalten in mantels gewikkeld ver Lie ten ongemerkt de menigte en gingen een voor een het kerkhof van Père Lachaise binnen door een gat in den muur dichtbij den hoofdingang. Nog eens de kreet van de zeemeeuw. Degenen in de menigte, die haar hoorden, huiverden in hun druipende kleeren. Zij wilden weg uit dit spook achtig oord. Binnen de poort was alles rust en vrede. De weeke aarde dempte de echo van de schuifelende voetstappen die langzaam naar een. massieve steenmassa voortslopen. HOOFDSTUK XXX. Be6luiL Er la maar weinig meer te vertel len. De Historie heeft ons verteld, hoe het oppermachtige volk van Parijs met beschaamde kaken, doodver moeid en druipnat, rustig naar huis terugsloop, zelfs nog voordat de eer ste haan in de dorpen bulten de poor ten het aanbreken van den dag aan kondigde. Maar lang vóór dien tijd, zelfs vóórdat do torenklok van de groote stad het middernachtelijk uur gesla gen had, had Sir Percy Blakeney met zijn klein gezelschap het. herbergje bereikt, dat dicht bij de verste poort van Père Lachaise staat. Zonder een woord te spreken, als zes zwijgende geesten, waren zij de groote begraafplaats overgestoken, en bereikten het rustige kroegje, waar do geluiden van de kokende revolutie alleen doordrongen verzacht door de vredige doodenstad. Engeisch goud was gemakkelijk omgezet m stilzwijgen en goeden wil van den half uitgehongerden herber gier van dit landelijke kroegje. Een reusachtig groote reiskoets 9tond al klaar met vier ongeduldig trappelen de Vlaamsche paarden er voor. Voor het venster van de koets was het ge laat van de oude PétroneLla nat van tranen met een uitdrukking van angst. Een kreet van vreugde en verras sing ontsnapte Déroulède en Juliette en beiden keerden zich om met een gevoel van eerbied voor den wonder baren man, die dit kranig avontuur had op touw gezet en uitgevoesd. Och kom, amice, zei Sir Percy, meer speciaal tot Déroulède het woord richtendals je eens wist hoe eenvoudig het alles was I Goud kan zooveel tot stand brengen, en mijn eenige verdienste is eigenlijk, dat ik daar nog al ruim van voorzien ben. Jij vertelde mij zelf, hoe je voor do oude Pétronella gezorgd hadt. Onder de plechtige verzekering, dat zij haar jonge meesteres hier zou ontmoeten, wist ik haar te bewegen Parijs te ver laten. Zij kwam vanmorgen heel dapper in een van de marktwagens buiten Parijs. Zij is zoo duidelijk een vrouw uit het volk, dat niemand ver denking tegen haar heeft. Wat het waardig echtpaar uit deze herberg be treft, zij zijn goed betaald en geld verschaft gauw een koets met paar- den- (Slot volgt)

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5