Pers-Overzicht Uit de Arbeiderswereld NEDERLAND EN ZUID-AFRIKA. Ook „Ctas Land" wijdt eenige woor den van hartelijke belangstelling en groote waardeering aan Koningin Wilhelmina en deelt dan mede, aat te Kaapstad een commissie is be noemd om feestelijkheden te Kaap stad te organiseeren, en een dames comité om gelden in te zamelen, ten einde Koningin Wilhelmina namens de Nederlandsche en Afrikaander vrouwen van Kaapstad en ometreken 'een geschenk aan te bieden. NEDERLAND EN VENEZUELA. Op 19 dezer is door den Minister van Buitenlandse he Zaken en den heer dr. J. Paul, gevolmachtigde der Vereenigde Staten van Venezuela, een protocol ge teekend. Daarin staat o. m. De Regeering van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden en de Re geering der Vereenigde Staten van Venezuela, bezield met den oprech ten wensch om in de toekomst nieu we moeilijkheden, als die welke in den loop van het vorige jaar tusschen de beide landen zijn ontstaan, te voor. komen en een duurzamen grondslag te leggen voor een goede versland houding overwegende dat beide re geeringen zich voldaan verklaren met de ophelderingen van weerskanten gegeven over de gebeurtenissen, die hare goede betrekkingen hebben ver stoord overwegende dat de belangen van beide landen medebrengen de on verwijlde sluiting van een verdirag van vriendschap, handel en scheep vaart. De Nederlandsche Regeering zal voortgaan het protocol van 20 Augus tus 1894 in acht te nemen. De V enezuelaanache Regeering ver bindt zich lo. om tot het tot stand komen van sen handelsverdrag en eene consulai re conventie tusschen de twee Staten op geen enkele wijze in de wetten en voorschriften thans geldende in de repubLiek Venezuela wijziging te bren gen ten nadeele der Nederlandsche onderdanen of van den handel en de scheepvaart van Nederland en zijne koiomeu j zo. om terstond en uit eigei bewe ging tot de Neaeriandsche koloniën in ue Antillen uil te strekken alit concessies, wei&e in het vervolg aai. Engeland Len nate van het euain- '1 rmioad of aan eemge andere ine gendhewi ten bate van eeing an de. en and in de Antillen zullen worden Veneend, niet name betieiientte dt 3u addiuoneeie rechten, welkt tinais door de V enezuelaansche Re publiek worden geneven krachtens <ie wet van Juni lööl, m werking getre oen den oden Mei 1882. De V enezuelaansche Regeering ver bindt zich om binnen de maanden, volgende op de onderleekening van hei onderhavige protocol, aan de Ne- /oerlandsclie Regeering te betalen, als Vergoeding, vastgesteld in ge mee i. overleg, voor de schade veroorzaak, door de neming der Nederlandsche schepen Estelia, Penelope, Justicia, 'Carmita en Marion, de somma van BS. 2ü,U00 (twintig duizend boliva- ces). ien blijke, dat zij de gevoelens van vriendschap, aan den dag gelegd dooi generaal Gomez, vice-president der Vereenigde Staten van Venezuela, s.nds deze belast is met het presi dentschap der Republiek hoogelijk waardeert, verklaart de Nederland sche Regeering, dat de kustwachters, welke door hare oorlogsschepen zijn genomen, onverwijld te Willemstad ter beschikking zullen gesteld wor den van eenen tot dat doel door de Regeering van Venezuela aan te wij zen gemachtigde. Door den Minister van Buitenland- sche Zaken is een afschrift van dit protocol aan de Tweede Kamer aan geboden ter kennisneming door de leden. Ter toelichting merkt de Minister hierbij o. a. het volgende op „Het ligt in de bedoeling der Re geering binnenkort een gevolmachtig de ad hoe naar Caracas te zenden, Umeinde met de Regeering aldaar te onderhandelen over het te sluiten handelsverdrag. Ten slotte spreekt de Minister de hoop uit, dat de Staten-Generaal met diezelfde voldoening als Harer Majes- teil's Regeering de totstandkoming van dit Protocol zullen begroeten, waardoor op alleszins bevredigende wijze een einde is gemaakt aan de met Venezuela gerezen moeilijkheden en tegen een herhaling daarvan alle waarborgen zijn verkregen, welke on der de gegeven omstandigheden ver krijgbaar geacht konden worden. DE TWEEDE KAMER die gisteren van vacantie terugkeer de, stelde haar afdeelingen opnieuw «amen en zette lieden de beraadsla ging voort over de wijziging der wet 'op het M. O. KAMERVERKIEZINGEN. Naar wij vernemen, heeft de afdee ling Friesland van den Bond van Vrije Liberalen in het distinct Leeu warden tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. H. D. v. Ketwich Verschuur, president van het ge rechtshof. De afdeeling heeft gemeend deze candidatuur te mogen stellen tegen over die van kapitein Thomson, can- d'daat van de liberale kiesvereeniging (Liberale Unie), omdat op sommige andere plaatsen tegenover de aftre dende Vrije Liberalen van de zijde Van de liberale Unie candidate» sjjn gesteld en vooral ook, omdat de heer Thomson blijkens zijn verklaringen geheel sitaat aan de zijde van de vrij zinnig-democraten, al moge hij for meel bij de Liberale Unie zijn aange sloten. Ook was men van oordeel, dat zoo mogelijk iemand uit Friesland can didaat moest worden. (,.N. C."> De afdeeling Deventer der S. D. A. P. stelde candidaat voor de Tweede Kamer A. van Hinte, lid van den Rot- terdamschen gemeenteraad en secre taris van den Nederl. Bond van Ge meentewerklieden. De beer v. Hinte heeft de candida tuur aanvaardhet Partijbestuur keurde haar goed- In de vergadering van de liberale1 kiesvereeniging „Sneek" werd tot voorloopig candidaat gekozen de ge wezen minister van Oorlog EL P. Staal. De heer mr. A. baron v. Heeckeren van Keil, burgemeester van Augarlo, is voorloopig candidaat gesteld door de centrale anti-rev. kiesvareendging Nederland en Oranje" in het hoofd kiesdistrict Zutphen. DE SCHEEPSMACHT IN WEST- INDIÖ. Aan het bericht betreffende de te rugroeping van de „Gelderland" en de „De Ruyter", kunnen wij nog toe voegen, dat het telegram tot die te rugroeping is verzonden. De „Gelder land" vertrekt via Bermuda naar Ne derland, de De Ruyter zal eveneens via Bermuda, waar bet schip zai dokken, en via Ponta Delgada, Al giers en het Suez-kanaal zijn bestem ming naar Oost-lndië volgen. BOND VAN MILICIENS. In de te Schiedam gehouden verga dering van den Bond van miliciens anz. 's besloten tot reorganisatie. De bond wordt een onderdeel van de algemeene arboidersbe weging en za.' deelnemen aan haar actie, die .vederkeeng de actie van den bond zul steunen zonder vast en blijvend verband met eenig centraal lichaam der arbeidersbeweging. De actie mag niet anti-militaris lisch zijn, maar moet streven naai de meest democratische legerinncli dng. Besloten werd deel te nemen aan de Kamerverkiezingen, door het zenden van een viagenlijst aan de vundidaten. De zetel van den bond is naar Schiedam verplaatst. Het hoofdbe stuur is over verschillende plaatsen verdeeld. DE VREESELIJKE VOLKS ZIEKTE. Men schrijft uit Fnesland aam dc N»euwe Ct." ln een dorpje in de gemeente Scho- .erland zijn nu binnen zes jaren 6 eden van een arbeidersgezin over leden aan tuberculose. Eerst 5 kinrie en, tusschen de 20 en 30 jaar oud. En - wat wel eigenaardig is -- was c» x»n overleden, dan werd do ander, angel&sl, zoodat nooit twee lijdei e gel ijk verpleegd moesten worden. Na die 5 kinderen werd de vadei .angetast, die deze week overleed steeds werd hetzelfde beddegoed, dal .vel terdege gereinigd werd. gebruikt ie medici achtten het niet noodig, lat te verbrandei». Bovendien, hei i»JK goült gemi scnauev el gocü'ng. Nu center zijn de doipsg en ooien bijgc epiougen om de arme weduwe mei nog twee zooms te helpen. Een flinke ■som werd in de twee iualsie dagen injeengebracht om one nieuwe beu- aon, gordijnen, enz., te koopen, en .ut geneele huis is thans ontsmet. Up die wijze hoopt men de gevaai ,jKe ziestekiem te hebben vernie tigd. UIT DE S. D. P. De S. D. P. zai Zondag 23 Mei een congres houden, waarop zal worden \asigestetd de houding, die de nieu- .ve parti, bij eerste stemming tegen- l ver de cancüdaturen der oude partij zal aannemen. Wel is op een vorig congres der S. D. P. bepaald hoe de houding zal zijn tegenoveir de S. D. A. P. bij herstemming, doch niet bij de eerste stemming. Voorts zullen op dit congres wor den behandeld de statuten, het in middels door de daartoe benoemde commissie ontworpen sirijdprogram en de motie inzake de vakbeweging. VERSCHRIKKELIJK ONGELUK. Het houten dekschip „De Hoop", schipper G. Dinkia va»n Tenposrt, ine. een lading grint van Millingeu naar Veen dam, is op een half uur afstand van de haven van de Lemmer gezon ken. Alleen de schipper is door de salonboot „Heerenveen" van de Hol- land-FriesLandlijn gered. De vrouw, zes kinderen en de loods De Vries van Kampen, zijn verdronken. Het oudste kind was tien jaar. Nader meldt men: Het scheepje was met zand en grint bestemd voor de firma A ver son en De Vries te Steenwijk, die de aannemers zijn van den Noord-Ooster Lokaal spoorweg. 15 April zijn drie scheep jes, waaronder dat van het ongeluk kige gezin, voor rekening van de fir ma H. J. den Breejen Jzn. uit Nijme gen vertrokken. Het scheepje was zeer waarschijnlijk niet meer zeewaardig, althans niet bestemd voor zulk een stormweder als Maandagnacht. De „Heerenveen" vertrok om half- tien uit de haven, doch keerde reeds kwart voor elf terug. Men vondt het scheepje, dat waarschijnlijk een wrakke schuit was, in zinkenden toe stand. Alle pogingen werden in het werk gesteld om de ongelukkige, in doodsangst verkeerende opvarenden te redden, doch de bemanning van de „Heerenveen" zag de kinderen, waar van de jongste een half jaar, de oud ste tien was, voor haar oogen ver drinken. Om kwart voor elf keerde de „Heerenveen' in de haven terug. De lijken zijn nog niet aangespoeld. Een ooggetuige deed het volgende verhaal: Hoe het ongeluk precies gebeurd is, valt moeilijk te zeggen. Het eenige dat met zekerheid te vorklaren val.t, is dat in een enkel oogenblik liet schip naar de diepte ging. Onder zeeir slech te omstandigheden had schipper Din kia de reis aanvaard. Hij had verkeerden wind, zoodat de zee op zij van het scheepje stond. Een rukwind sloeg de roef, waarin de vrouw en de kinderen, overboord. De schipper kwam nabij het bootje, dat achter het schip voer, terecht, en greep zich aan het touw vast. In de zen toestand zag hij zijn vrouw en zijn zes kinderen een voor een door den rukwind overboord werpen, en naar de diepte zinken. Eenige schippers, waaronder schip per Van Tij zelen, ontdekten het ge vaar en kwamen nader. ZIJ wierpen den loods, De Vries uit Kampen, nog een lijn toe. De Vries, die zich zwem mende boven water had gehouden en mede de vrouw en kinderen had zien verdrinken, greep uitgeput van ver moeienis de lijn. TijzeLen riep hem nog toe, vol te houden, doch de onge lukkige, volkomen uitgeput, riep te rug: „Ik laat maar los, ik kan het niet meer houden." Toen zonk het achtste slachtoffer voor de oogen van Van TijzeLen naar de diepte. Het laatst had men nog het kindje van 2 1/2 jaar zien drijven. Dim-kla zelf werd ten slotte door de Heeren veen" opgepikt. Hij verklaarde, ten minste dit kan men uit de woorden die de ongelukkige, radelooze man uit, opmaken, dat er niet eens de tijd was om de noodvlag te hijschen. Hij is zoolang bij een scheepsbe vrachter te Lemmer binnen gebracht er is sprakeloos van ontzetting en wanhoop. Dinkia behoort tot de arm ste der schippers en hij moest zelfs in den af gel oo pen winter bedeeld wor den. ONGELUKKEN. Bet paoad van den landbouwer A. B schrok op den Diefdijk, onder i oerdam, en sloeg op hol. B. viel van den wagen, kwam met zijii hoofd lerecht op een steenen mijlpaal, en bleef op do plaats dood. Te Ophemert had een droevig on geluk plaats. Een knaapje van zes jaar, oezig enkele schaapjes te hoe- len, geraakte, zonder dat iemand bot bemerkte, in een diep water, de \il, waaruit het na ©enigen tijd werd opgehaald. Ondanks alle aange vende pogingen gelukte liet niet de levensgeesten weder op te wekken. Zondagmiddag wilde jonkheer v. d. Braildeler zich per rijtuig, waarvoor <>en zijner Makassaarsche paardjes "■©spannen was, van zijn woning te BMkerhoek, naar Holten begeven. Onderweg sloeg het dier op hol en .ovaui zijn bestuurder zóo onzacht op «e straaLsteeiien lerecht, dat inj naa» z»jn huis vervoerd en daxleiijk ge- ocskuiidige hulp moest worden in geroepen. J onaneer v. d. Brandeler liad eerst tvort geieden het zienenliuis te 0e- enter verlaten, waar hij verpleegd aas geworden, om te herstellen van een heen breuk, veroorzaakt door een .al van een hooizolder. DIEFSTAL EN INBRAAK. In den nacht van 17 op 18 April is in de Korte Koningsdwarssiraat te Amsterdam ingebroken bij den heer S. Een groote voorraad manufactu ren wordt vermist. Als bewijs, dat de daders met geen klein beetje tevre den zijn geweest, moge dienen, dat o. a. een 50-tal costuumrokken of meer ontvreemd zijn. Alles was voorts van hun gading, tafelkieeden, corset- ten, lappen van verschillende stoffen, alles bij elkaar een waarde van min stens ƒ200 vertegenwoordigende. Dienzelfden nacht heeft een poging tot inbraak plaats gehad bij een goud smid m ae Korte Koningstraat al daar. Hier werden de daueis echter gestoord. De bewoners aan den over kant van de straat waren n.L op merkzaam geworden en zich ontdekt ziende, gingen de ongenood© gasten er ais hazen van door. Door de politie is inmiddels de hand gelegd op drie personen. Dit geschiedde op aanwijzing van de bewuste bewoners aan den over Kant, die gelegenheid genoeg hadden •iet drietal gaue te siaan. Zij zyuzeei oeslist herkend. HYGIëNISCHE HOTELKAMERS. De Kampioen meldt: Onze plannen tot het houden van een wedstrijd voor hygiënische in richting van hotelkamers, waarom trent wij reeds meermalen het een en ander mededeelden, hebben thans een vasten vorm aangenomen. Op de middenstands-tentoonstelling, die van 15 Juni tot 31 Aug. in liet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden wordt, zal daaraan een of- zond esrl ij ke aid. worden gewijd, waar voor op de galerij een ruimte van 200 vk. M. voor den A. N. W. B. is gere serveerd. De ruimte geeft gelegenheid tot het inrichten van 10 kamers, van 4 bij 5 M., de plaatshuur bedraagt 150 voor iedere ruimte van 20 vk. M. Voor prijzen is thans reeds 'n bedrag van 500 beschikbaar gesteld. Wij hopen, zegt het blad, dat onze Nederlandsche meubelfabrikanten ons door deelneming aan dezen wed strijd hun medewerking zullen verke nen tot een in het algemeen belang zeer noodzakelijke hervorming in het hotelwezen. BRANDEN. Maandagavond omstreeks 6 uur, ontstond brand in een hooiberg van den heer O. Haagsma, stalhouder, wonende Zeeburgerdijk 182 te Am sterdam, doordat kinderen in de na bijheid een vuurtje gestookt hadden, waarvan het vuur zich aan het hooi meedeelde. De brandweer, spoedig ter plaatse, kon niet veel tegen de 45.000 fel in vuur staande kilogrammen hooi be ginnen, en moest zich bepalen tot be scherming van de belendende behui zingen, en tot het zooveel mogelijk lucht geven aan het hooi. Tot Dinsdagmorgen half acht was de brandweer aan het blusschings- werk bezig. EEN WELKOME VERRASSING. Een eigenaardige verrassing werd de vorige week een arbeider te Nu- mansdorp bereid. Hij had een varken om dat te mesten, en dan tegen den winter te slachten, iets wat vele ar beiders ten platte lande doen, om dan gedurende den winter spek in de kuip te hebben. Dat varken vond hij dood in het hok. Geld om een an der te koopen had hij niet. Hoe vreemd keek hij echter op, toen hij 's morgens geknor In rijn schuurtje hoorde. Een onbekende weldoener had zich 's nachts toegang tot dat schuurtje verschaft, en daarin een flink, gezond varken gebracht, zeifs grooter dan het gestorvene was. EEN TREURIGE BEGRAFENIS. Toen dezer dagen tn de gemeente Opsterland eene begrafenis zou ge houden worden, bleek vooreerst, dat de voerman, die het lijk grafwaarts brengen zou, dit vergeten had. Toen eindelijk alles voor den gang naar het kerkhof gereed was, brak onder weg de wagen, waarin zich eenige familieleden bevonden. En toen men eindelijk ter plaatse kwam, moest er eerst nog een graf gedolven worden, omdat ook de doodgraver zijn op dracht vergeten was. IN DE VAL GELOOPEN. Gedurende eenige weken vervoegde zich ten huize van ingezetenen te Ou derkerk een zekere juffrouw Nout met haar 20-jarigen zoon. Onder allerlei voorwendsels (haar man was er met het geld vandoor gegaan en haar zoon studeerde in de rechten) ver zocht zij onderstand, hetgeen haar ook inderdaad hier en daar gelukte. Zoo meldde zij zich ten tweeden male aan bij den predikant der Ned. Herv. gemeente. Deze had echter van hei bedrog kennis gekregen en waar schuwde de politie. Voor den burge meester van Ouder- Amstel geteld, bleek het al spoedig dat moeder en zoon bekenden der justitie waren, en nog 8 maanden te goed hadden. Daarom werd heit paar dan ook ter beschikking van de justitie te Am sterdam gesteld. AANSTOOT. In den Maastrichtschen Raad Inter pelleerde de heer Klijnen het dage lij ksch bestuur over de wijziging, ge bracht in de woorden van het „Wil helmus", dat door de schoolkinderen gezongen zal worden bij het leest, dat 10 dagen na de blijde gebeurtenis n het Vorstenhuis zal plaats heb ben. Het schijnt, dat de onderwijzers •Ier bijzondere scholen er bezwaar in zagen de kinderen te laten zangen: „die tyranny verdrijven" uit de twee- Ie strophe. En zoo zijn er de woor den op het W ilhelmus van Beets voor .n de plaats gekomen. Dit nu heeft oen heer Klijnen geërgerd en aan de ze ergernis heeft hij in den Raad lucht gegeven. {Hbld.) VREESELIJKE OMGEVING. Hoe treurig het leven in de zooge naamde kwartjeslogementen is, bleek te Zeist. Een bejaard kramer, die den geheeien dag niet zijn koopwaren ventte, gevoelde zich des avonds in zijn "logement aan de Maurikstraat unwel en was binnen weinige oogen- bl'kken overleden. De collega's logeer gasten, var» wie een paar sterk onder den invloed van sterken drank ver keerden, stonden rondom het lijk te zwaaien, dronkemanstaal uitbrakend en.... rrapjes aebiteerencL Door de j zorg van den burgemeester werd het lijk spoedig naar het lijkenhuisje overgebracht, terwijl een der ande ren logeergasten, die bij het overlij den tegenwoordig was, even daarna door de politie vrij logies werd ver strekt wegens openbare dronken schap. BOND VAN VRIJE LIBERALEN. De Bond van vrije liberalen zal op Zaterdag 1 Mei te Utrecht zijn j aar lij ksch© vergadering houden. In deze vergadering zal o.a. aan de orde ge steld worden het rapport van de com missie tot het instellen van een on derzoek naar de vraag hoe, mede met het oog op wettelijke voorziening in sociale nooden, onze wettelijke onge vallenverzekering moet worden verbe terd. Voorts zal behandeld worden 't voorstel der commissie van advies: te lienoemen eene commissie tot het in stellen van een onderzoek naar de werking van het Belgische stelsel van ouderdomsvoorziening. Een ander voorstel van de commissie van ad vies strekt tot vaststelling van eene verklaring, die ln ontwerp aldus luidt: De Bond van Vrije Liberalen spreekt met het oog op de aanstaande verkie zingen zijn oordeel uit over de hier-, na te noemen onderwerpen van poli tiek beleid: I. Herziening van de Grondwet. Eene grondwetsherziening uitslui tend of in hoofdzaak ten doel hebben de de invoering van algemeen kies recht mogelijk te maken begeeren wij niet Gewenscbt achten wij eene her ziening van wijdere strekking, die be oogt aan de Eerste Kamer, op andere wijze dan de Tweede gekozen, een grooteren invloed op de wetgeving dam haar thans toekomt te verzeke ren, en die evenredige vertegenwoor diging, alsmede het kiesrecht voor vrouwen mogelijk maakt. Daarbij kam dan tevens de mogelijkheid wor den geopend tot uitbreiding van het kiesrecht voor de Tweede Kamer, in den zin van ons Beginsel-program. 1) II. Herziening van de Ongevallen wet. Herziening van de Ongevallenwet is noodig om de bestaande regeling van hare aan den dag gekomen gebreken te zuiveren. Door een doelmatiger or ganisatie zullen de lasten, die de te genwoordige regeling legt op de schat kist en op allen, die bij de nijverheid betrokken zijn, minder drukkend moeten worden gemaakt. In meerdere mate moet worden gestreefd naar voorkoming van ongevallen door het belang der werkgevers daarbij te ver- grootem. De aansprakelijkheid van het be drijf voor de geldelijke gevolgen van ongevallen moet ook voor de overige takken van volkswelvaart wettelijk worden vastgesteld* III. Ziekteverzekering. Eene regeling van het Ziekteverze keringswezen zal rich bij de herzie ning dar ongevallen-verzekering heb ben aan te sluiten, ten einde te voor zien in de ongevallen-behandeling ge durende de eerste maanden. Voor het overige zal zij moeten gericht zijn op de bevordering van algemeene vrij willige deelneming van minvermogen den in Ziekenfondsen, die, belange loos gehouden, door den Staat ge steund worden en omder diens toe zicht staan. IV. Zorg voor den ouden dag. Voorziening ln de nooden van den ouden dag worde bevorderd door een stelsel van vrijwillige verzekering met steun van staatswege. Ais overgangsmaatregel zullen aan onvermogenden boven een te bepalen leeftijd uitkeeringen kunnen gedaan worden zonder storting hunnerzijds. V. Herziening der Armenwet Eene herziene armenwet, die meer verband brengt tusschen de uitoefe ning der armenzorg door particuliere, kerkelijke en overheids-instellLngen, moet bovenbedoelde sociale voorzie ningen aanvullen. VI. Kosten der sociale maatregelen. De staatsuitgaven voor de sociale maatregelen zullen grootendeels door nieuwe belastingheffing moeten wor den gedekt. Het beginsel van belas ting naar draagkracht zal daarbij in bet oog gehouden moeten warden. Een zoodanige verhooging van het tarief van invoerrechten als ons vrijhan delsstelsel in gevaar zou brengen, moet worden afgewezen. VII. Rechtswezen. Invoering van ad m tadetratleve rechtspraak en herziening van het burgerlijk procesrecht zijn noodig om aan een ieder de deugdelijke midde len to thandhaving van zijn recht te verschaffen. Met de invoering der Militaire Strof en Tuchtwetten mag niet langer won den gewacht. VIII. Onderwijs. Nieuwe eischen van staatssubsidie aan het bijzonder lager onderwijs moeten ,in afwachting van de gevol gen der Lageronderwijswet, niet inge willigd worden. 1) Het hier bedoelde gedeelte van het beginsel-program luidt als volgt: „Als waarborg voor de onpartijdige behartiging der onderscheidene volks belangen naarmate van hunne betee- kends voor de gemeenschap, behoonen de Staten-Generaal te bestaan uit twee Kamers, op verschillend© wijze verkozen en met zoodanige grondwet telijke bevoegdheden bekleed, dat aan beide nagenoeg gelijke invloed op de wetgeving zij verzekerd. „Is aan die eischen voldaan, dam kan het kiesrecht voor de Tweede Ka mer worden verleend aan de manne lijke Nederlanders, wiem de geschikt heid tot uitoefening niet op grond van persoonlijke hoedanigheden of om standigheden moet worden ontzegd en aan de vrouwelijke Nederlanders, welke aan te bepalen vereisch ten be antwoorden. Onder persoonlijke hoe danigheden of omstandigheden zijn bij elke kiesrechtregeling te rekenen gebrek aan stoffelijke onafhankelijk heid en verwaarlooring van de ver plichtingen jegens den Staat, met na me het niet voldoen van verschuldig de belastingen. „Voor de gemeenteraden zij het kiesrecht bovendien afhankelijk ge steld van den aanslag in de plaatse lijke directe belasting of in eene met gemeentelijke opcenten bezwaarde rijksbelasting." JAARWEDDEN GEMEENTEAMBTE NAREN. Het oentraal-bureau voor perszaken van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren schrijft: Onder de gemeen te-ambtenairen heeft het groote telen: -.telling ge wekt, dat de regeering bij de indie ning van het wetsontwerp tot herzie ning van het plaatselijk belastingstel sel niet tegelijk beeft overgenomen het denkbeeld van de staatscommissie voor de gemeente-financiën, om de rijksbijdrage in de jaarwedden der burgemeesters en secretarissen te verhoogen. Ook was in belangheb bende kringen bekend, dat verschil lende administratieve vereenigingen en door de regeering om advies ge vraagde gemeenten hadden aanbevo len, om de rijksbijdrage ook uit te strekken tot de gemeente-ontvangers en de secretarie- en de ontvangers- ambtenaren. Vooral de jaarwedden van de ambtenaren ter gemeente-se cretarie zijn over het algemeen nog altijd bedroevend laag. Zeer velen ge nieten nog niet genoeg, om loonkiezer te zijn, of in den hoofdelijken omslag te worden aangeslagen, laat staan dus om in hunne allereerste levens behoeften te voorzien. Zoolang het rijk niet in deze wed den bijdraagt, is echter van de ge meenteraden weinig verbetering te verwachten. Belanghebbenden hopen nu zeer dat de Staten-Generaal alsnog verhoogingen en toekenning van ge noemde bijdragen zullen weten te be werken. STAATSPENSIONNEERING. Mr. M. W. F. Tr- nrijft in zijn slotartikel over au aider werp in „Land en Volk" onder meer Ook De Vaderlander zal wed inzien, dat men ter will© van de sociale ver zekering het maatschappelijk kapi taal niet moet, mag of kan aantas ten doch dat het probleem la, hoe znen door verhooging van de nationa le productiekracht en door verbete ring in de verdeeling van het natio nale product, van liet nationale inko men zooveel kan afzonderen, dat een goed georganiseerd, met den minst mogelijken omslag in elkaar gezet stedsed van sociale verzekering gelei delijk ingevoerd kan worden, en een maal ingevoerd zijnde, kan worden volgehouden zonder de economische kracht van de bevolking te ondermij nen. Dat probleem kan noch De Vader lander, noch wie ook oplossen, tenzij men voorzichtig te werk ga en ook die klassen der bevolking, naar het beginsel van vergoeding van verkre gen voordeel, laat bijdragen in de kosten der sociale verzekering (met inbegrip der staatspensionnee -ing) voor wie de verzekering rechtsta^.ek- sche baten afwerpt. En verder Of wij, mijne medestanders in deze en ik, dan niets willen? Men weet wel beter. Maar toch wil ik, in aanslui ting aan het eerste artikel van <l©ze ree&s, nog kort aangeven, wat wij niet en wat wij wél willen. Wij willen met meedoen aan lage re politiek, die <le ruggen der oude armen uitkiest als terrein voor den verkiezingsstrijd. Wij willen, nu over de sociale verzekering, inzonder heid over de ouderdumsverzekering de meeningen van links en rechts allengs meer Lot elkaar naderen, en de velden hier wit staan om te oog sten, doen oogst niet door strijden de politieke legers zien vertrappen. Wij willen in één woord oude, in valide en zieke arbeiders niet maken tot dupe van verkiezingsinanoeuvres. Wat wij wél willen, is een behoor lijk opgezet en geleidelijk in te voeren plan van sociale verzekering, tendee- le te betalen door de direcLbelang- hebbenden, ten doele te bekostigen uit algemeen©, naar draagkracht gehe. ven belastingen. Wij erkennen intusschen, dat vaa zulk een plan van sociale verzeke ring, de ouden van dagen slechts na een betrekkelijk langen overgangstijd de vruchten zulten plukken. Wij be seffen ook, dat men ©enerzijds de ouden van dagen niet mag paaien met het uitgalmen van verkiezingsleuzen, die bij nuchter onderzoek op niets kunnen ui-tloopen, en anderzijds hen niet naar een verre toekomst, wan neer zij er niet meer zullen zijn, ver- wijzen kan. Daarom meenen wij, dat wel aan de ouderdomsverzekering als onder deel van een goed ineengezet stelsel van sociale verzekering moet worden vastgehouden, doch dat de staat goed zal doen. met reeds thans, in afwach ting dat ue verzekering de ouden van dagen helpen zal, hen zooveel moge lijk langs den weg van verbeterde ar menzorg tegemoet te komen. „Zoo veel mogelijk", daarmede bedoel ik, zooveel ais mogelijk is, eensdeels zon der de andere takken van sociale.ver zekering en, algemeener nog, de an dere sociale plichten, welke de staat te vervullen heeft, te na te komen. Het Deensche stelsel van ouder* domszorg door armenzorg kost daar omstreeks 1.50 per hoofd der bevol king. Welnu, iaat de staat hier onge veer evenveel voor dit doel ten kosta leggen, dus een som van 8 A 9 mil* lioen. Laat hij ter goede besteding; daarvan de hulp inroepen van bui* gerlijke armbesturen, kerkelijke dia conieën en particuliere liefdadig- heidsgenootschappen. Dan zal niet da eene of andere politiek, maar zullen de ouden van dagen, die thans niet verzorgd worden en die het meeat hulpbehoevend zijn, worden gebaat» En dit m o e t toch het doel zijn 1 Maar indien de staat dezen weg uit gaat, zij hij zich wel bewust, dat dit slechts een voorbereidende, een nood maatregel is, die hoe eer hoe beter moet plaats maken voor eene verzeke ring, die den pensioen trekker het voor het behoud van zijn eigenwaar de zoo nuttige besef geeft, dat hij op zijn ouden dag geniet van hetgeen hij zelf in de kracht van zijn leven heeft helpen bijeenbrengen. 1 MEI-VIERING TE AMSTERDAM* De Amsterdam sche Bestuurders- bond verspreidt een manifest, waar in de arbeiders opgeroepen worden, bij de viering van het Mei-feest te de- monstreeren voor den acht-urendag en het algemesen kiesrecht. Tevens wordt gewezen op de dag- meetings bi „Bellevue", waar Troei- stra en Henr. Roland Holst het woord zullen voeren, en op de groote straatdemonstratie, die des avonds zal plaats hebben. DE LEERLINGOVEREENKOMST IN DE DIAMANTINDUSTRIE. Naar gemeld wordt, heeft de A. N. D. B. thans bij officieel schrijven aan de A. J. V de leerlingovereenkomst opgezegd. De opzegging geschiedde zonder opgave van redenen. Aan den opzeggingsbnef was wel een schrijven toegevoegd, waarin het Bondsbestuur de vraag stelde, of de A. J. V. tot hel aangaan van een nieu we leerlingovereenkomst bereid is. Tot goed begrip van do zaak herin nert 't ILbld, dat de leerl mgo ver een komst, die in Juni 19U4 aan een strijd van vier maanden een einde maakle, geen bepaling omtrent eventueele op zegging bevatte. Van een termijn werd slechts terloops gesproken voor zoover het de toegestane 150 werkge- vers-leexiingkaarten betrof, die over vijf jaar verdeeld moeten worden, üe plaatsen van hen, die door overlijden of andarzins aan liet diamantvak ont vielen, zouden worden aangevuld, terwijl het aantal telken jare toe te laten nieuwe leerlingen afhankelijk werd gesteld van den Industrieelen en economischen toestand in het be drijf. E)en leerlingcommiS9ie, samen gesteld uit werkgevers- en werkne- mersleden kreeg hierover telkenjare te beslissen, terwijl door arbitrale uitspraak voorzien was in het geval, dat men het niet eens kon worden. Het Hbld. heeft zich tot den heer H. J. Hartz, secretaris der A. J. V. ge wend, en gevraagd, naar aanleiding van de opzegging, wal o. ra. zijn op vatting van dien termijn is. De heer H. zei o. a.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6