HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BL/UX Stadsnieuws VRIJDAG SS APRIL 1009 USuitenlasidsch Overzicht DE VERZOENING VAN DE OUD EN JONG-TURKEN iLon verzoening Neen, zóó ver zij® do tulband-dra gers nog niet gekomen 1 Wel Is eon soort vergelijk getroffen, maar dit doet denken aan oen wapenstilstand van twee strijdende legers, die de rust alleen gebruiken voor de verster king van hun vecht-middelen. Toch ia het gevaar voor een bur geroorlog voorlooplg voorbij. Gelukkisc Men weet de situatie Konstant'no- pel heette de veste der Oud-Turken daar was de Sultan, daar waren de 20.000 tegen de Jong-Turken muiten de soldaten. Rondom Konstantinopel rukten de legerscharen der Jong-Turken op, om ie strijden voor hun vrijzinnige be- ginselen en de eerlijke toepassing en uitvoering van de Grondwet en de Constitutie. Eerst werd verwacht, dat er een groote strijd zou komen, een oorlog tusschen de Oud- en Jong-Tuirken. Deze booze voornemens beeft men «venwel nu laten varen» Waarom Omdat geen der partijen zeker was yam baar zaak I De Sultan durfde niet op de mui tende soldaten te vertrouwen, want hun geestdrift voor al wat Oud- Turksch is. was in de laatste dagen Sterk gedaald. Het had den schijn, of het grootste deel van deze 20.000 Sul tan-verheerlijkende Oud-Turksche sol daten naar den vijand (de Jong-Tur ken) was over gel oopen. Daarom wilde de Sultan verzoe ningsgezind zijn tegenover de Jong- Turken En dezen Eerst was gemeld, dat s - e e 1 Turkije, behalve Konstan tinopel, Jong-Turksch was dat een «norm sterk leger van soldaten en vrijwilligers zich had samengesteld, om wrekend naar de hoofdstad te trekken. Er werden cijfers genoemd van 200.000 man. Nu blijken deze ge tallen verschrikkelijk overdreven, want de macht telt hoogstens een 15- of 20.000 krijgers. Het is dus niet zoo buitengewoon gesteld met de macht der Jong-Tur ken Daarbij komt nog. dat de vloot niet te vertrouwen is. Onder de ma trozen zijn veel Sultan-aanbidders, zoodot de Oud-Turken op het voor naamste deel der oorlogsschepen kon den rekenen. Deze lagen juist voor Konstantinopel en zouden zeker een woordje meespreken, wanneer het tot «en beleg van de stad kwam. Bovendien, het Turksche volk is ■pok weifelachtig We hebben al meer malen herinnerd aan de waarheid, dat een Turk voor alles Mohamme daan blijft. Het -streven van de con tra-revolutionaire Oud-Turken had dus de sympathie van de Muzelman nen, voor zoover 't den eisch tot we derinvoering der godsdienstige wet ten geldt. Er was dus reden voor de Jong- Turken om voorzichtig te zijn. Waar geen der partijen het alzoo op het uiterste wilde en durfde te laten aankomen, is een soort vergelijk ge troffen. De leiders van beide partijen zijn aam het onderhandelen gegaan ■en 't ook eens geworden. Deze overeenkomst is een overwin ning der Jong-Turken, maar een, ■die veel kleiner is. dan eerst gedacht werd. Ingewilligd wordt de eisch van de verplaatsing van de muitende soldaten in Konstanflnopel. Ook zuilen de aanstokers van de contra-revolutie en de moordenaars van vele Jong-Turken gestraft wor den Ook is het waarschijnlijk, dat de nu weer ingevoerde godsdienstige wetten gehandhaafd zullen blijven. Dit zou een echèc voor de Jong-Tur ken zijn. Maar.... de Sultan zal Sultan blij ven Wel hebben de Jong-Turken beslo ten een commissie van advies te be noemen, die dien Sultan in zijn re- geeringsarbeid zal comtroleerem en raadgeve®. Abdul Hamid zal daar evenwel niet van gediend zijn. Hij is trouwens handig genoeg, om zoo'n commiss'e op handige mamier te negeeren en onschadelijk te maken. In deze zaak heeft hij weer eens duidelijk getoond, een slimme vogel te zijn, die zich niet gauw laat van gen. Het leger der Jong-Turken, dat, maar men eerst dacht, met slaamde trom en ontplooide vaandels zijn in tocht te Konstantinopel zou doen, om daar de wet voor te schrijven, heeft het ten slotte noodig geacht, een ver gelijk te treffen. De met zooveel op hef aangekondigde intocht zal dus niet plaats hebben en dat is een suc ces al is het onverdiend waar over Abdul Hamid z'ch kam verheu gen en dat hij kan beschouwen als een der grootste triomfen, die hij in zijn langdurig Sultamsleven heeft ge vierd. Of het Turksche rijk daardoor echter zeer gebaat wordt, is een an dere vraag. De Jong- en Oud-Turken hebben dus voorlooplg weer vrede gesloten. Maar uit alles blijkt, dat het een ge- Wapende vrede is. Te avond of te morgen zullen de oude voeten weer voor den dag komen en opnieuw aan leiding geven tot ongenoegen. Reeds nu worden deze gevreesd bij die bestraffing van de muiters. Ook 's te Erzeroem weer een botsing voor gekomen, die door de Oud-Turken is aangestookt. De Jong-Turken moes ten vluchten. Dat zulke oneenigheden zeer in het nadeel van bet land zijn. is te begrij pen. Een Jong-Turk verklaarde Zoowel de regeering van heden als die van morgen hebben een gemeen schappelijk belang, dat is aan bet buitenland geen voorwendsel te ge ven tot inmenging in de Turksche aangelegenheden. Het is al erg ge noeg, dat de ambassades nieuwe troe pen iu dienst hebben gesteld te harer bescherming. Door bloeddorstigheid •n wraakzucht wordt liet hoofdkwar tier van de naar Konstantinopel trek kende troepen niet geleid. De man- nea* die zich verantwoordelijk gevoe len voor den toekomstige® staat van zaken, gehoorzamen slechts aan éón enkele autoriteithet staatsbelang. VIJFTIEN DUIZEND CHRISTEN- MOORDEN. Nog altijd ontbreken de ofücieele berichten. Dat is steeds een gevaarlijk tee- ken. Wanneer er iets te verbergen is, werkt in Turkije plotseling de tele graaf niet meer. is ergens een draad doorgesneden, of zit er een censor bij aankomst of afzending, die de be richten, welke hem onaangenaam zijn achterhoudt. Hierdoor is nog altijd niet te zeg gen, hoeveel slachtoffers gevallen zijn. Een consulair bericht schat het aantal Armeniërs, die in het vilalet Adana werden vermoord, op 15.000. Geheele dorpen zijn daar verwoest. Ook zijn vele Jong-Turken als slachtoffers gevallen. Het aantal der vermoorde Jong-Turksche officieren wordt thans opgegeven als 262. DE BULGAARSCHE ONAF HANKELIJKHEID. In overeenstemming met Engeland besloot Frankrijk in beginsel tot er kenning der Bulgaarsche onafhanke lijkheid. Naar men weet heeft Rusland dit zelfde al gedaan. STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK. De Confédératlon générale du tra vail heeft een manifest uitgevaardigd waarin zij de Framache arbeiders aanspoort op 1 Mei druk bezochte betoogingem en vergaderingen te hou den, om daardoor aan de regeerende klasse een indruk te geven van hun aantal. De Bond wijst er op, dat de eerste Mei vooralsnog niet kan wor den beschouwd als een feestdag voor de arbeiders dat zal eerst het geval zijn na een welgeslaagde algemeens staking. Maar toch behooren de klassebewuste arbeiders op dien dag het werk te laten rusten en luide hun eischen te doen weerklinken. VERDEDIGING VAN DENE MARKEN. Het Folkething heeft de tweede le zing van het ontwerp op de verdedi ging ten einde gebracht, en met 69 tegen 35 stemmen het artikel omtrent de vooruitgeschoven versterkte stel lingen aan de landzijde van Kopen hagen verworpen. DE REVOLUTIE IN PERZIë. De opstandelingen uit Ispahan en Resjt rukken naar Teheran op. Er ziim dus weer nieuwe gevechten in 't vooruitzicht 1 DE REIS VAN M'NHEER CASTRO. Castro wordt te St. Nazaire ver wacht. Men verzekert, dat de regee ring geen enkele instructie zond en Castro beschouwt als een gewone reiziger. De reis van de paketboot „Versail les" is evenwel door het onstuimige weder op zee een geheelen dag ver traagd. Het schip zal op zijn vroegst heden aankomen. Castro heeft toch ook altijd pech 1 KWARTJESVINDERS IN DE SPOORWEGEN. Men hoort tegenwoordig herhaalde lijk over onbeschaamd optreden der kwartjesvinders in de spoorwagens. Een staaltje daarvan is, naar het Hbld. meldt, het volgende Een predikant, van Rotterdam naar Amsterdam reizende, stapte 's avonds in den sneltrein. Op het punt van vertrekken nemen drie andere heeren haastig in dezelfde coupé plaats. Kort daarna haalde één hunner een spel kaarten uit den zak en noodigde den predikant uit, een spelletje te doen. Deze verklaarde dit niet te ken nen en er ook geen lust toe te gevoe len, waarop de ander aanbood, het hem wel te willen loeren. Dit aanbod werd eveneens afgesla gen. „Nu", zei hij, „dan zul je toch een aandenken van me hebben", meteen greep hij naar des dominees zak om er de kaarten in te steken, doch misschien ook om ei* iets uit te halen. De predikant drong er op aan, de handen thuis te houden en andere aan de noodrem te zullen trekken, doch onder den uitroep :„Dat zullen we je wei beletten", grepen de drie „heeren" hem vast. Toch gelukte het hem de rem over te halen, waarop de trein plotseling stil bleef staan. Er werd nu, proces-verbaal opgemaakt De aangevallene nam in een andere coupé plaats en de trein stoomde ver der, waarna bij aankomst te Haar lem de drie gevaarlijke personen aan de politie werden overgeleverd. UIT DE RECHTSZAAL. Donderdag 15 April stond iemand voor de rechtbank terecht voor het wegnemen van een paar zakken co kes ten nadeele van iemand in de Srnedestraat. Hij maakte daarbij bruik van een handwagen. Achteraf blijkt, dat de beklaagde gebruik heeft gemaakt van een wa gon van den getuige K. Hij plaatste de gestoken cokes op dieais wagen en zei „ik zal later wel met je afreke nen." K. vertrouwde het zaakje niet en deed bij de politie aangifte. 't Was dus niet de eigenaar van den wagen die terecht stond, maar slechts een tijdelijke bezitter. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem, op Dinsdag 27 April, namiddags van 1 tot 2 uur, door don heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga II, Mendels sohn. 2. Adagio, Mozart. 3. Sonate No. 5, Mendelssohn. a Andante. b. Andante con moto.- c. Allegro maestoso. 4. Communion, A. Guilmant. 5. NachspieL Ch. Rinck, De Theologie van Dr. Knyper Donderdagavond hield prof. B. D. Eerdmans, uit Lelden, een redevoe ring over „De Theologie van Dr. Kuy per In het gebouw van de Remoa- atranteche kerk, alhier. De heele ruimte van de kerk was dicht bezet, toen te ongeveer 8 uur de spreker van den avond op het podium werd geleld door de Commissie, die zich ter voorbereiding dezer vergade ring had gevormd. Namens haar sprak Dr. P. 8. Ba- kels ter opening der bijeenkomst. Hij wees er hierbij op, dat men in den beginne eenigen schroom had gekoes terd, of er wel belangstelling genoeg zou zijn voor de bespreking van theo logische vraagstukken. De groote op komst te dezer plaatse achtte Dr. Ba- kels een bewijs, dat mem zich daar in vergist had. En werkelijk zeide spreker, is het ln dezen tijd gewenscht de theologische denkbeelden meer te belichten, zoowel voor de voorstan ders als voor de tegenstandiers van dx. Kuypers theologie. Hierna verkreeg Prof.: Eetrdmans het woord. ,De Gereformeerde Theologie" zei de spreker Ln het begin zijner zede „was dood en ziet zij is weer levend geworden. Zoo schijnt het. Maar 't is slechts schijn. Want wanneer wij wat scherper toezien, blijkt het, dat, wat men ons als Gereformeerde Theologie toont, iets geheel anders is, dat men er voor laat doorgaan en dat er heel uit de verte gezien heusch iets op lijkt. Hierdoor komt het zeker, dat ons „Christenvolk" waant, dat bet ln zijn traditioneel geloof op nieuw ge rugsteund wordt door de wetenschap pelijke theologie van een aantal man nen, die ln de Vrije Universiteit hun centrum en alma mater zien. De leer der Vaderen, door de liberalen ver worpen, is voor ons christelijk volks deel, door deze mannen weder in eere hersteld. Het zingt met enthousias me: „Zij zullen het niet hebben, de goden dezer eeuw," wanneer het zijn theologischen en staatkundigen leider in zijn midden ziet. En dat het dit doet is het beste bewijs, dat de leer der Vaderen, de Gereformeerde Theo logie dood is; want het is juist dr. A. Kuyper, die de Geref. Theologie heeft willen samenbrengen met den geest dezer eeuw, waardoor het weinige le ven, dat er nog in was, aan dat sla pend lichaam is ontvloden. Wat den volke getoond wordt als uit den slaap opgestaan is een geheel andere theo logie, met wat kleeren en sieraden van de overledene getooid." Dit te bewijzen was het doel dezer redevoering. Daartoe bracht de spr. In herinne ring, hoe Dr. Kuyper de Geref. The ologie, die sinds het midden der 18de eeuw den slaap der tragen sliep, heeft willen wakker schudden en Ln rap port brengen met het menschel ijk be wustzijn, gelijk het zich aan het ein de der 19de eeuw ontwikkeld heeft. Hierop gaf prof. Eerdmans een uit voerige uiteenzetting van Dr. Kuy- per's Theologie, die hij daarna be streed. In het slot zijner rede bestreed Prof. Eerdmans de meening, die veelszins bij „liberalen" geldt, dat Dr. Kuyper terug wil naar een over wonnen standpunt. „Door den invloed van den leider wordt een groot deel van ons volk gebracht tot ander den ken. Dr. K. Is een man van den „vooruitgang", die door zijn optre den niet minder bevorderd wordt, dan door de meest radicale theoriën van de uiterste linkerzijde. Maar zijn theorie is niet gereformeerd. Zij wil het toch zijn. Dit behoort echter tot de middelen, waardoor de ze vooruitgang wordt verkregen. Zonder dit middel zou ons „Christen, volk" hem het vertrouwen opzeggen en zich door geen trekken aan den teugel tot een enkelen pas voorwaarts laten bewegen. De onervaren ruiter slaat een paard, dat steigert van schrik en het verder gaan weigert, zonder ander gevolg dan dat 't erger steigert en harder achteruit springt Zoo werkt op ons „Christenvolk" de zweep der liberale wetenschap. De kundige ruiter echter laat het schich tige dier het voorwerp van alle kan ten in zijn onschadelijkheid zien en leidt het er gemakkelijk langs. Zóó werkt de theologie van Dr. A. Kuy per", aldus besloot Prof. Eerdmans zijn redevoering. Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling werd geen gebruik gemaakt, waarop Ds. Bakels de bijeenkomst met een woord van dankbetuiging sloot HET TQQNEEL DE VOORDRACHTEN VAN MISS EVELYN HEEPE. Voor een babbelend vroolijk pu bliek, roesemoesend als een bijen korf, dat zeer gul en vriendelijk met zijn applaus was en voor negen tien den uit leerlingen der Haarlemsche inrichtingen voor onderwijs bestond en dus zonder kritiek alles met even groote bewondering aanvaardde, trad Woensdagavond de En gel ache voor draagster Evelyn Heepe Ln de boven zaal der Vereeniging op. De samenstelling van haar publiek is tevens een maatstaf voor den aard van haar werk. Zij is geen artiste, maar een be kwame, geschooide zegster van ver zen, die haar Engelach zuiver spreekt, duidelijk articuleert en werkelijk be schaafd voordraagt. Voor leerlingen in scholen, die voor hun examens zit ten en die nog eens hooren willen hoe men Engelsch moet spreken om met de ontvangen los zich zelf te bekwa men, Is zoo'n voordrachten-avond bij Miss Heepe zeer nuttig en leerzaam, vooral wanneer bun leeraren met hen de gedichten eerst eens doorloopen hebben. ZIJ geeft knap, beschaafd studie werk, maar de hoogere wijding, die niet onder woorden te brengen Is en er het ik-weet-niet-wat aan geeft van het artist-zijn. ontbrak er geheel aan; het bleef koud Engel sch werk. Mias Heepe is een jonge vrouw met een vierkant, bard, koud gelaat, waarin twee heldere, verstandige vooral verstandige oogen. Zij heeft een intellectueel gezicht. En dat is ook het karakter van haar manier van voordragen. Het is intellectualiteitswerk geen gevoel maar zuiver versland, ontwikkeld door studie en nog eens studie. Dat kwam Woensdagavond dan ook duidelijk uit. Wanneer gevoellooze, lntellectua- liteitsmenschen gevoel, sentiment moeten weergeven dan let er maar eens op vervallen zij in het valsche gevoel, in de medodramatiek, die men loeren kan. Dit bewees Miss Heepe weer. In haar voordracht van Tenny son's „Enoch Arden" (waaruit zij „Annie's second marriage" gaf), en van Dickens' „The Death of Sydney Carton" (uit „A tale of two Cities"), waarin de auteurs bedoeld hebben gevoel te geven, wat haar niet mogelijk was, verviel zij dadelijk in een toon van melodramatiek, in een soort van zeurig aanhouden der woorden, een gesleep met zinnen, waarin men voelde, dat haar ziel, haar eigen wezen niet meeleefde. Zij trachtte in deze stukken, op een toon van theater-gevoeligheid, een senti ment weer te geven, waar zij zelf hui ten bleef staan en die daardoor in hun meiodramatischen toon vaisch aandeden. In de bekende „Bells' van Edgar Poe, met hun gelui van zilve ren, gouden, bronzen en metalen klokken, alle met hun eigen geluid in den klank van het vers en waarin het gezwaai der kiokken in het ry th roe der versvoeten is neergelegd, schoot zij ook tekort; haar voor dracht was niet muzikaal genoeg en men merkte aan haar killen, kouden toon, dat zij door de verswoorden van Edgar Poe het klokkengelui als mu ziek niet voelde. Van Browning's „Incident of the French Camp" valt iets dergelijks te zeggen. Deze epi sode van het oorlogsveld, waarin een boodschapper te paard, een kind schier nog, aan Napoleon komt mel den, dat „Ratisbon" is ingenomen, e® dan dood neervalt als hij zijn bood schap heeft gedaan een gedicht, dat strak, hard en zwaar als het ru moer op het oorlogsveld gezegd moet worden met de bi ij-stervende kinder stem van den knaap er tusschendoor ook daarin schoot zij tekort; en ook hierin gaf zij, bij gebrek aan ge luidsvolume en gevoel, wat melodra matisch stemgedaal en langzaam ge- haal van woorden. Maar goed was Miss Heepe in „How Scrooge's nephew spent Christmas" uit de „Christmas Carols" van Dic kens, in het grappige „Our Guide in Rome" van Mark Twain, en Ln Kip ling's „The buttersfly that stamped". Maar dat zijn verhaaltjes, intellect- werk meer, waar geen gevoel bij te pas komt. Beschaafde dictie, oen beetje gemakkelijke voordracht, juiste intonatie, goede articulatie alle maal zaken, die bij een beetje aanleg door studie zijn te ontwikkelen ko men hier bij te pas. En over die eigenschappon beschikt Miss Heepe. Zij, die gekomen waren om eens te hooren hoe uien op beschaafde wijze het Engel sch moet spreken, hebben uit deze stukken Woensdag een leer zaam lesje kunnen nemen. FRANS NETSCHER. Werf Conrad. Naar wij vernemen is aan het ont slagen personeel van de Werf Con rad meegedeeld, dat de termijn van dit ontslag met vier weken is ver lengd. Rubriek voor Vragen Geabouneerden hebben bet voorrechi Tragen op Tersobillend gebied, mits toot beantwoording vatbaar, iu te teadaii bij de Redactie vau Baarlem'a Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor aooveel mogelijk is, d< dag na de intending Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats vau den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, wanneer dezen zomer de examens voor Apothekers-assistenten gehouden worden l Is hiervoor ai een oproe ping gedaan zoo ja, tot welken da tum on waar kan men zich dan nog aanmelden ANTWOORD. Voor deze com missie-zitting kan men zich niet meer aangeven, dat had vóór 5 Aprii moe ten geschieden. Het tijdstip der twee de zitting is in het najaar en zal lateer met bijzonderheden in de cou rant worden meegedeeld. VRAAG. Waar kan ik aange zien ik als werkman bij het marine etablissement naar Nederlandsch-In- dië wensch te gaan, een bewijs van goed gedrag krijgen Zijn hieraan nog kosten verbonden ANTWOORD. Aan het Stadhuis; aenige kosten zijn hier wel aan ver bonden. VRAAG. Mijn huisheer heeft mijn huis te koop aangeslagen en dit e enige dagen ter bezichtiging gesteld. Moet ik dit als huurder toelaten, of kan ik nog vergoeding eischen? ANTWOORD. Ja, dit moet u zon der vergoeding toelaten. VU A AG. Kunt u mij ook eenige Duttsche adressen betreffende den handel in afgosoeden bloemen ver schaffen ANTWOORD. Hieraan kunnen wil u niet helpen. Een kleine adver tentie ln een Dultsch tuinbouwblad zal de beste weg zijn. VRAAG: Ik heb een straat voor mijn huls, die het eigendom is van mijn huisheer. Heb ik nu bet recht er Iets op te zetten? Het is een verhoog de straat en kan niet oncler de rijwe gen gerangschikt worden. ANTWOORD: Als die straat parti culier eigendom is, niet tot den open baren dienst bestemd, dan mag u, wanneer dit niet onder uwe huur be grepen is, er ook geen gebruik van maken, maar zoudi natuurlijk de toestemming van den eigenaar kun nen verzoeken. VRAAG: Indien een verhuurder aan een huurder bolooft alles ln een huls te zullen laten opknappen en er geen gevolg aan geeft, heeft een huurder dan het recht om, wanneer hij het een ander laat doen, de onkosten van de huur af te houden? ANTWOORD: Neen, ofschoon belof te schuld maakt, moet u daar niet aan beginnen. U zult toch niets kun nen bewijzen; maar bovendien mag men zijn eigen rechter niet zijn. Als u 't zelf liet doen zoudt u ook zelf moe ten betalen. Neem op een andaren tijd een klein schriftelijk bewijs. VRAAG: Ik bewoon een beneden huis. Onlangs was de put op de plaats verstopt, zoo ook de W. C. Na driemaal bij den huisheer te zijn ge weest om na te laten zien, waaraan geen gevolg werd gegeven en alles in dien tijd overliep, ging ik naar een metselaar om den put te laten maken. Deze rekende daarvoor f 2.25. Mijn huur is f 3, dus gaf mijn vrouw aan den huisheer 0.75 benevens de qui- tantie, wat niet aangenomen werd, zoo ook de verschenen week, en nu dreigt hij met den deurwaarder. Wie moet die kosten betalen? ANTWOORD: Dat 16 de vraag niet, want u hebt al betaald en nu is de vraag maar of u de kosten kunt terug vorderen en wij zouden niet weten op welken grond. Tracht die zaak in der minne te schikken, dat is de beste raad dien wij u geven kunnen. Han del in 't vervolg niet meer eigen machtig. VRAAG: Iemand een perceel ge huurd hebbende voor 3 jaren en 3 op- tiejaren en nu aan 't laatste optiejaair zijnde, gaat met Mei a.s. verhuizen en heeft dus nog een jaar huur. Het perceel Is nog niet weder verhuurd. Is hij nu verplicht bij eventueels niet- verhuring toch huur te betalen en hoe moet ln dezen gehandeld wor den? ANTWOORD: Zeer zeker moet hij betalen. Als de verhuurder het toe staat kan hij de huur aan een ander overdoen voor dat laatste jaar. Ver der valt er niets van te zeggen. VRAAG: Hot huis van mijn buur man is 5 Meter dieper uitgebouwd, dan het mijne en heeft op 0.2 M. af stand van m ij n muur en op 3 M. van den grond, een klein venster, dat op mijn plaats en in mijn keuken uit ziet. Nu wil ik hem wel in het bezit van dat venster laten, doch wensch gaarne te vernemen of ik het recht heb dat venster ten allen tijde te la ten dicht metselen of kan ik dat recht door verjaring of niet protesteeren verliezen? ANTWOORD: Wanneer u meent dat uw buurman dat venster heeft la ten aanbrengen in strijd met de rech ten van naburige erven, wat wij na tuurlijk niet beoordeelen kunnen, dan kunt u hem ten allen tijde laten dag vaarden tot wegneming. Wat de ver jaring betreft, daarmede hebt u den tijd. Eerst na verloop van dertig ja ren zou een dergelijk servituut door verjaring verkregen kunnen worden, maar die verjaring kan altijd door een© dagvaarding of aanmaning wor den gestuit. VRAAG. Hoe lang en breed is de vlag van de Groote Kerk ANTWOORD. Wij hebben antwoord hierop niet te weten kun nen komen. VRAAG. Welke kleur moeten de handschoenen hebben van menschen, die voor 't eerst trouwen, dus geen weduwe of weduwnaar zijn ANTWOORD. De handschoenen moeten wit zijn. VRAAG. Mij'n meisje is door haar broer en zijn vrouw beleedigd. Waar moet ik mij vervoegen om daaraan een einde te maken, en kan ik daarbij ook als getuige optreden ANTWOORD. U kunt een aan klacht doen bij de politie, met juiste omschrijving van de feiten, het tijd stip em de namen der getuigen. ZeJf kunt u daarbij ook als getuige fun- geeren. Binnenlaat DEPUTATENVERGADERING. In de gisteren te Utrecht gehouden deputaten vergadering werd de ope ningsrede uitgesproken door Dr. A. Kuyper. De spreker bracht, in den aanvang van zijn rede, den politieken tegen slag van 1905 voor de anti-revolution- nairetn herinnering, en de felheid, i waarmede die gevoerd is. Wat eerst volksgeestdrift scheen, zei hij, sloeg reeds, eor de dag der beslissing kwam, in volkswoede over, Ien onder de jongeren vooral klom, na da zegepraal, die woede tot poii- I tieke razernij. Én voor het behalen van zulk een smadelijke overwinning had de deftigste oud-liberaal zich dan verbroederd met den hartstochtelijk- sten socialist. Alle politieke schroom was terzij gezet Geschandvlekt keer de do overwinnaar in zijn tents we> der. En juist daarom kon het niel andera, of hij had den kuil gegraven voor zichzelf. Door dr. Kuyper werden dan ia herinnering gebracht de provinciale verkiezingen in 1607 waarover niet alleen het kabinet struikelde, doch waarvan hooi de liberale groep 't ge lag betaalde. Spreker houdt het geenszins voor uitgemaakt, dat de anti-revolutton- natre partij ditmaal meester op het stembusterreiu zal blijven. Zelfs wil ik aannemen, zeide spre ker, dat de liberalen nogmaals over winnen zullen. Maar wat hebben ze dan nog Laat ze hun ééne stem meerderheid handhaven, of zelfs nog twee zetels er bij winnen wat an ders is dan denkbaar, dan dat juist die tweede zegepraal bij de stembus hun irolitleke inzinking eerst recht zal voltooien Wie toch zal voor hen optreden en de spits afbijten En stel, die man werd gevonden, als ze dan moeten komen met hun staats- pensionneerlng, ellieve, waar is don liet goudland, waaruit ze hun twaalf, straks hun veertig, hun tachtig mil- 11 oen halen zullen En komen ze, om dien dans te ontspringen, eerst met hun grondwetsherziening, wat schijn van kans is er dan ook maar. dat ze in onze Eerste Kamer dit hun opzet doordrijven Dr. Kuyper gaf daarna te kennen, dat de rechtsche partijen gecoaliseera dienen te blijven. Met nadruk betoogde dr. Kuyper, dat federatie gezocht is, doch fusie gelijk zou staan niet zelfmoord. Vraagt ge nu, of dit hoog opheffen van uw eigen banier de kracht der coalitie, en ten slotte die coalitie zelf, niet breken zal, dan zeg ik néén. En hier kom ik op de antithese» Hoe meer ge voor het bestaan van die antithese het oog sluit, hoe meer uw coalitie verzwakt maar dsn ook omgekeerd hoe schei-per ge t e antithese Ln liet oog houdt, hoe vas ter uw coalitie staan zal. Nooit echter rnag de drang naar coalitie leide.i tot verflauwing der grenzen en steeds moet door ons als geesteskinderen van Calvijn de zelf standigheid van onze eigen groep verweerd worden. Aan het slot zei Dr. Kuyper o. a. Laat niet één goed Calvinist op hei appel ontbreken. Zestienhonderd personen waren aanwezig. Tot leden van het centraal-conrt* werden herkozen de heeren Dr. Kuy per, dr. llania en De Waal Malefijt gekozen werden mr. De Veer, prof. Visscher, mr. Anema, jhr. Van Cit- ters, prof. Diepenhorst, Duymaer van Twist on Polloma. Dr. Kuyper werd tot voorzitter on prof. Visscher tot assessor benoemd. Het concept-program van actie werd vastgesteld gezinshoofdenkiesrecht verplichte verzekeringherziening van het tarief van invoerrechten meerdere gelijkstelling van het bij zonder met het openbaar onderwijs. Aangenomen werd een voorstel tot coalitie met de Roomsch-Katholieken en de Christelijk-Hlstorischen. H uide-telegram men werden gezorv- den aan de Koningin en aan Minister Heemskerk. EEN NOODLOTTIG VOORVAL. Den heer mr. I. P. A. N. Caroli, lid van den Amsterdamschen gemeente raad en van de Provinciale Statenl van Noord-Holland, heeft gistermid dag een treurig ongeval getroffen. Naar gewoonte had hij in den tuiii van zijn huls, Keizersgracht 588 te Amsterdam, voor uitspanning wat met zijn revolver schijf geschoten op een dikke plank, welke hij op een stoel in het tuinhuisje achter In den tuin had gezet. Daar de revolver, die van een hoeJ bijzondere constructie is, een beetje haperde, nam hij, meenende, dat de revolver ongeladen was, het magazijn er uit, legde het op het stoepje bij het plaatsje vlak achter het huis, en begon, staande vóór het raam van de keuken in het sousterrom, waar de dienstbode vóór de aanrechtbank stond te werken, de revolver schoon te maken, toen hoe het mogelijk was, begrijpt niemand plotseling nog een schot afging. De kogel trof hem nood lot tiger w ij ze links !n den onderbuik, ging dwars door den bulk, perforeerde vermoede lijk do maag en kwam rechts in de lendenen uit. Hevig bloedende, viel de heer Caroli neer. De huisgenooten, die op het hulpgeroep van de dienst- bode ln allerijl kwamen toeloopen, namen hem op, droegen hem ln huls en telefoneerden onmiddellijk eenige doctoren, o.a. de heeren dr. H. de Wal en dr. A. Kritzler, die spoedig ter plaatse waren en den patient on der behandeling namen. Tevens werd om een operatie-tafel en eenige verpleegsters ge telefoneerde om dadelijk tot een operatie te kun nen overgaan. De patiënt, die bij zijri" volle bewust zijn was, weigerde echter zich aaai een operatie te onderwerpen. Natuur lijk waren de familieleden, vrienden en kennissen van den heer Caroli ten zeerste onder den indruk van het ge beurde. Gisteravond was de toestand vaxS den lijder zeer ernstig. DE RAMP BIJ LEMMER. De burgemeester van Lemsterland heeft een telegram ontvangen van de Koningin, waarin H. M. haar diep leedwezen en hare deelneming be tuigt in de treurige zeeramp, welke Dinsdag nabij de haven van Lemmer heeft plaats gehad en waarbij S per sonen om het Leven kwamen. H. M. vroeg den burgemeester of financieels hulp voor den schipper of voor de familie van den omgekomen Kamper loods De Vries noodig was, waarop de burgemeester heeft geantwoord, dat financieels hulp zeer noodig was.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5