NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 26e Jaargang. No. 7922 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. ZATEBDAG 24 APKIL 1909 ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDENl Voor Haarlem I1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037 Yt de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrena Coster. Directeur i. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer ƒ0. tft Reclames 30 Cent per regefc Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentlSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie i Groote Houtstraat 55. Istercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724» Drniikerlj: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem to dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge.neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHTTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZONDAG 25 APRIL. Schouwburg: Noord-Ned. Toonieel- gez.: De Big van het 168ste, 8 uur. Foyer van de Kroon: Tentoonstel ling schilderijen A. L. Koster, 105 u. De Kroon: Bioscoop-voorstellingen 'Alberts Frères. KI. Vereeniging: Spec ialitei ten-voor- stelling, 8 uur. Bioscope Thé&tre, Gr. Markt: Voor stelling van 2 uur af. MAANDAG 26 APRIL. Foyer van de Kroon: Tentoonstel ling schilderijen A. L. Koster, 105 u. De Kroon: Bioscoop-voorstellingen 'Alberts Frères. Zandvoort: Raadsvergadering, 7 1/2 uur. Om Ons Heen. In het Derde Blad van dit num mer vin-den onze lezers een artikel „Als een vlek op het tapijt" in de ru briek Om Ons Heen. TEEKENWERK BURGERAVONDSCHOOL. De directeur van de Burgeravond school, de heer Herman J. de Vries, stelde ons gisteravond in de gelegen heid een kijkje te nemen in de tee kenlokalen, waar het werk door de leerlingen der school dit seizoen ver vaardigd, ter bezichtiging was opge- Gelijk men weet, is het teeken-on- derwijs op deze avondschool onder de uitnemende leiding van den heer De Vries van zulk een hoedanigheid ge worden, dat Britsche en DuiLsche des kundigen er hun bewondering over uitspreken. Thans wordt, op verzoek van de onderwijs-autoriteiten te Du blin, op verschillende plaatsen in Ierland een verzameling van tech nisch teekenwerk ten toon gesteld, dat door onze Haarlemsche jongelui is gemaakt. Dit technisch teekenen is om het zoo eens te noemen, de specialiteit de zer onderwijsinrichting. Daarbij kan men onderscheiden het geheugen- teekenen en het teekenen vtui werk tuigen enz. uit de vrije hand. Voor dit geheugenteekenen krijgt de leer. ling alleen de projecties van het te teekenen voorwerp en een opgaaf van den stand van loet voorwerp. De re sultaten van dit teekenonderwij-s zijn zeer gunstig. Het is den a. s. vakman een grooie steun hij zijn arbeid. Uo-k de overige zalen geven een goed begrip van het teekenonderwijs. In de ie kLasse ontvangen tie Leer lingen van de verschillende vakken hetzelfde onderwijsmet dien ver stonde evenwel ,<iui al reeds dadelijk bij het te maken teekenwerk rekening getiouden wordt met liet vuk van den leerling. In de 2e klasse volgen de meubelmakers, schilders, stucadoors, enz. een afzonderlijk programter wijl in de helft vun <Lit leerjaar de bankwerkers en timmerlieden zich afscheiden. Na volbrenging van den 4-jarigen 'cursus kunnen electrotech- nici en stoomwerktuigkundigen een afzonderlijken leergang gaan volgen. De ten toon gestelde teekeningenen werkstukken geven den indruk van degelijken arbeid, zoowel door de vervaardigers, als door de leiders van het onderwijs. Voor onze jongelui is hier aan de school dan ook een schat van kennis voor hu nvak op te garen; vooral omdat het teekenonderwijs steund wordt door theorotische uit eenzettingen en verklaringen, die in de practijk zeer te pas komen. We wijzen hierbij op het, onderwijs voor steenhouwers en Loodgieters, dat wel als een goede illustratie van 't ge zegde kan dienen. H. V. G. B. Ter aanvulling van ons verslag, elders opgenomen, dealen wij mede, dat benoemd werden als bestuursle den der dam es-afdeel ing mej. A. Zijm en mej. E. Vis. De kas-comm'ssie, bestaande uit de heeren Louis Robert en Groustra en mej. A. Zijm* werd herkozen. Kweekschool voor Onder wijzeressen. Men schrijft ons: Aan mejuffrouw M. C. Petri, leer- ares aan de Kweekschool voor Onder wijzeressen alhier, is op haar ver zoek eervol ontslag verleend tegen lo. Mei a. s. In hare plaatg ls tot tijdelijk leerares benoemd mejuffrouw F. Po lak te '&-Gravenhage TENTOONSTELLING A. L. KOSTER. Donderdagmiddag j.l. opende onze stadgenoot de heer A. L. Koster, de bekende schilder van het bloemen, mooi om Haarlem in de foyer van „De Kroon" een tentoonstelling van een aanzienlijk aantaL zijner wer ken in olieverf en pastel. Dien dag reeds brachten velen een bezoek aau de collectie, onder welke belangstellenden werden opgemerkt onze burgemeester en de wethouder de heer l)e Breuk. Ieder, die bekendheid heeft met werken der jongere HolLandsche schilders, verbindt aan den naam A. L. Koster ongeveer onafscheidelijk de idéé „Bloembollenvellen". Toch zijn deze Laatsten niet altijd het onderwerp geweest, dat de heer Koster tot speciaal tmein zijner stu die en inspiratie verkoos; deze bij zondere voorliefde dateert eerst van het oogenblik, nu 18 jaar geleden, waarop de schilder zich voor het eerst te Haarlem vestigde en zijn sterk coloristisch voelende natuur ge troffen werd door de gloedvolle kleu renpracht der bloemen. Heeft hij sedert moer dan een en kele maal zijn woning ook elders; vooral in Gelderland, gehad, zoo zar gen toch ieder voorjaar onze bloe- menlanden hem terugkeeren met schetsboek en schilderkist gewapend en van Oegstgeest tot Santpoort bieef geen enkele streek „Om de Zuid'" door hem onbezocht. „Om de Noord" ligt nog braak te zijner studie. De heer Koster heeft ze zeker bestemd tot oefenterrein voor de 2e halve eeuw zijner levensjaren. In algemeene karakteristiek en op vatting bedoelt de schilder in zijn werken bepaalde gevallen onder be paalde invloeden en omstandigheden weer te geven, zooals hem die combi naties aandeden, geenszins zijn zij dus een illustratie van de cultuur der bloembollen als zoodanig. De ruim 25 kunstwerken in de, door passende bekleeding, rustig doende foyer der „Kroon' geven een zeer mooi overzicht van het eigen en ori gineel talent van den lieer Koster. (Het somwijlen recht goede en vlak ke licht dezer zaal kon als een vondst te Haarlem worden beschouwd). Bij algemeen bezien van het ge- exposeerde wordt ieder bezoeker ten stelligst getroffen door de groote frischheid van kleur en toets en men krijgt gansch niet de gedachte, dat de kunstenaar zoo uiterst moeilijk werkt, toch, hij een nader bekijken, van zijn studiën in olieverf vooral, hoogst uitvoerig en doorwerkt (zie b.v. No. 12 Zonnig hoekje in de Tulpenvel den) wordt die gedachte wel aanne melijk. Ook zal de bezoeker niet aanstonds pastel en olieverf onderkennen, zoo technisch knap is Koster, bijzonder lijk in zijn pastelkunst, waarbij hij hét krijtachtige absoluut weet uit te sluiten. Tot de mooisten der schilderijen re kenen we No. 2, Het dorp Rijnsburg bij den tulpenbioei, een schilderachtig huizencomplex in meer grijzen toon. No. 4, Kweekerij te Haarlem (eigen dom v. d. heer Iv. A.) heeft een ver wijkend verschiet, de Bavo op den achtergrond. Het omvallen den- tul pen op den voorgrond schaadt iets aan den indruk. Bij -No. 5, Paarse Hyacinten, is merkwaardig het grauwpaars der om geving, sterk de lucht contra steerend, zooals dat in het voorjaar kan zijn. Kapitaal is de schilderij No. 1, een zonnig brok uit Gelderland. Achterbuurtje, No. 3, zal menigeen aan het zoeken te Heemstede (Kerk- laan) brengen. Maar niet allen zullen zooveel in de schuttingreeks opmer ken, als de schilder er in gelegd heeft. Een geheel ander palet vertoont No. 10, de Amsterdamsche poort. Bij de pastels zouden we 't aller liefst willen meenemen HyacintenveL den teLisse, No. 17, een juweeltje van frischheid en behandeling. Helaas, het is al particulier bezit. Is de lucht in de nummers 18 en 22 niet wat loodkleurig bij deze overi gens recht zonnige grepen? Met het buiige en grauwe in No. 19 is weer een totaaL andere stemming aangeduid. No 20 en 21 waren kort geleden in bet Brongebouw geëxposeerd. Waarom nu toch dat overbodige poppetje op het fluweelen grastapijt der Schuttersdoelen En waarom ook heeft de heer Koster zulk een weinig fraai (of liever hoogst leelijk) heele- maal niet opvallend, aankondigings- hiljet, en dat bij xulk mooi motief voor een pakkende reclame 't Is waar, als impres9ario voor zich zelf, zal men wel de noodige an dere zken en beslommeringen aan het hoofd hebben. Intusschen Jij kt ons, ook mercan tiel beschouwd, een aantrekkelijke en aantrekkende annonce van bedui dend belaag, mot het oog on de vele Engelschen, Amerikanen en andere buitenlanders, die in dezen bloembol- lentijd Haarlem bezoeken. De Haarlemmers zelf weten waar „De Kroon" is<lat zij ook weten, dat door voor een twee- of drietal weken een collectie kunstwerken van talentvol-kunstenaar-stadgenoot hij een is, waarvan het voor een ieder een lust moet zijn kennis te nemen. G. KERKHOFF. TULPENDAG. De menschen, lie verleden Zondag zijn teleurgesteld in hun meening, dat het jaarlijksche he Lr leger vaii bloembollen-bloemetjes-kijkende vreemdelingen, toen de velden zouden bezoeken, hebben thans goede hoop op morgen, als... Op 't oogenblik dat we dit schrij ven, grommelt een Aprilsch on weder in de lucht, dat evenwel zijn knallen echt mid-zomersch uitploft. Flinke stuif-buitjes plassen neer. En nu heeft men nogal grootsche plannen gevormd; zoo zal er morgen onder leiding van de fietsclub „Onder Ons" een tocht langs de bollenvelden worden gemaakt door de wielrijders- vereenigingen uit Amsterdam, Zaan dam, Utrecht, Gennep, Dordrecht, Rotterdam en Den Haag. Als 't zonnetje nu maar schijnen wil. De tulpen hebben zich prachtig ontwikkeld en staan nu in vollen bloei. Een tochtje naar Hillegom het centrum nu is wel aan te bevelen. Gelijk men weet verstrekt liet In- formatie-bureau op het Stationsplein kosteloos toegangskaarten voor de fraaiste tuinen en kweekerijen. Uit Bennebroek schrijft men ons: ons: Hoewel reeds vele hyacinten zijn af gesneden, zijn er toch tal van velden, waarop nog duizenden hyacinten hun kleurenpracht ten toon spreiden. Ook de tulpenvelden staan voor een groot deel in vollen bloei. Een tochtje naar Bennebroek en omgeving zal dan ook Zondag de moeite wel loonen. Vooral de velden langs de Bennebroekerlaan geven heel wat moois te aanschou wen. DE ZEVENDE KLASSE. In verband niet liet voorstel van de meerderheid van B. en W. betreffen de de beperking van vergunning aan leerlingen van de lagere scholen om de zesde klasse voor cle tweede maal door te maken, deelen wij mede, dat Mr. Tbiel, als minderheid in het Col lege, een voorstel aan den Raad heeft gedaan betreffende de invoering van een zevende klasse. Een merkwaardig feit voorzeker, dat aldus een wethouder alléén, een voorstel inzendt bij den Raad. Dat overigens de wenschelijkheid der zevende klasse ook elders wordt begrepen, blijkt wel uit het feit, dat de nieuwe bijzondere Protestantsche school in het Kleverpark die invoeren zal. Weerbaarheidsver eeniging. In „Allen Weerbaar" komt een ver slag voor over 1908 van de afd. Haar lem van bovengenoemde vereeniging. We ontkenen daaraan het volgende Het bestuur onderging geen veran dering. Het aantal leden vermeerder de met 4 en bedraagt thaiig 138 daarentegen neemt het aantal dona teurs af. De velddienstoefeningen, 20 in getal, worden gehouden onder lei ding van den voorzitter van deschiet- veroeniging, een actief dienend mili tair. Gedurende de maanden October Maart wondt eenmaal per week, ge durende drie uren, geoefend in gym nastiek, wapenhandel, enz. De kaderopleiding is in vollen gang. Gedurende 't afgeloopen jaar schaf ten een 30-tal leden zich de uniform der afd. Haarlem aan. Hiermede is een doel bereikt, waarnaar reeds Lang gestreefd is. Museum van Kunstnijver heid. De tentoonstelling van oorspronke lijke graphieche werken, die in de ro tonde van het Museum van Kunstnij verheid geopend is, werd gedeeltelijk vernieuwd, zoodat thans weiken te zien zijn van Rodin, Fantin Latour, Herkomer, Olaf Lange, Arthur 111 Lee, terwijl de werken van Rops, Olrik, Raffaelli e. a. door andere van de zelfde kunstenaars vervangen wer den. De tentoonstel ling van het goudleer en die van het werk van de leerlin- ;en der aan het Museum verbonden ichool blijven «veneens nog geopend. Zondag is de toegang kosteloos SCHERMWEDSTRIJD „PRO PATRIA". Hedenmorgen vingen in het Bron- gebouw do scherm wedstrij den aan, door de vereeniging „Pro Patjria", al hier, uitgeschreven ter viering van haar 12^-jarig bestaan. Voor dit schermfeest had zich het volgiende eere-comité gevormd: Jhr. mr. J. W. G. Bareel van Hogelanden, Burgemeester van Haarlem, eere voorzitter; generaal H. C. Neeteson, voorzitter; majoor E. W. baron v. d. Capeilen, reserve-majoors T. L. van Wagtendonk en J, J. Zeewoldt, kapi tein W. C. Schönstedt, ritmeesters A. L. van Harpen Kuyper en F. L. de Voogt, luitenant A. H. W. van Blijen- burgh en de lieer F. M. Baron van Lijnden, lid van den Raad. De jury bestaat uit de heeren G. K. Miiller, kapitein 10e rog. inf.; J. K. F. Weber, le luit.-adj. lüe rog. inf.; A. H. F. van Blijeaburgh, le luitenant der huzaren; D. Teekens, le luit. Va derland en Koning, sergeant-majoor H. C. Schuitemaker, 7e neg. inf., Joh. Martin, scherntleeraar en W. van den Eynde, instructeur van „Pro Patria". Verder bestaat de technische com missie uit de heeren F. Weber, D. Tee kens, A. C. Schuitemaker, A. J. E. Paulen, Joh. Martin etn W. v. d. Eynde. Te half 10 werd de wedstrijd ge opend dooi' den heer J. B. H. D. de Graaff, voorzitter dei' vereeniging, die de geschiedenis van „Pro Patria" na ging eu opmerkte, dat met hoeveel tegenspoeden de vereeniging ook te kampen had gehad, steeds met kracht en energie voortgegaan was. Voorts bracht hij dank aan de leden van het Vorstelijk Huis voor het schenken van medailles en zinspeelde daarbij op de te verwachten gebeurtenis ten Hove. Daarna zeide hij den leden van de verschillende conüté's dank voor hun zitting nemen, in 't bijzonder daarbij gewagende van de voorbereidende werkzaamheden door het Uitvoerend Comité verricht. Ten slotte sprak hij de verwachting uit, dat de deelnemers een goeden strijd zouden strijden. Daarna vingen de wedstrijden aan met de personeele kampen op floret. Ingeschreven is als volgt: Personeele wedstrijden: Floret 57 deelnemers; sabel 53; geweer 34; duel degen 33. Korpswed str ij denfloret 14 vereeni- gingen; sabel 11; geweer 9. Schoonlieids wedstrij den: floret 8 deelnemers; sabel 9; geweer 10. Colonne-wedstrijdengeweer 4 ver- eenigingen; lange stok 5 vereenagin gen. Deelgenomen wordt dooi' de leden der volgende vereenigingen en korp sen: Grenadiers en Jagers, Den Haag; 4de reg. vest. art., den Helder; 5e reg. inf. Amersfoort; 7de reg. inf. Amster dam; E. M. M. A., Amersfoort; Volks- weerbaarlieid, Amsterdam; Mars, Haarlem; Oranje, Amsterdam; Hol- landia, Purmerend; Pro Regina et Patria, Amsterdam; Progressus, Rot terdam; Concordia en T^ A. V. O., Haarlem, Vrije Wapenbroeders, Rot- trdam; St, Michel, Schiedam, Excel sior, Leiden, Voor Vaderland en Ko ning, Haarlem; 5de reg. vest. art., Utrecht. Er werd met veel liefhebberij ge schermd. We zagen bij 't schermen met de stootwapens voor 't eerst gebruik ma ken van het z.g.n. „rouge marqueur", een glycerLne-oplossing, die op den dop van 't wapen wordt gesmeerd en bij 't treffen een rood vlekje op het schermvest achterlaat. Deze „ü'oode aanwijzer" heeft dit voor op de krijt- doppen, dat er bij een slag geen poe der afstuift, gelijk met krijt 't geval is en waardoor dan vaak moeilijk op te lossen geschillen ontstaan over de vraag of er wel werkelijk een stoot is toegebracht. Het roode vlekje wordt verwijderd met een kwastje met azijn bevochtigd. De uitslag van den persomeelen wed strijd floret was: le prijs: H. C. van Krimpen, ser geant 10e reg. inf. Haarlem; 2d» pr. J. P. M. Kleef, „Oranje", Amsterdam; 3e prijs: M. J. Vink, sergeant 10e reg. Inf. Haarlem. Militaire Zaken. Hedenvoormiddag werden de nieuw benoen.de militie-luitenants J. Schol, A. EL Beek en F. H. Schoenrnaackars alhier beëedigd en in functie gesteld. De troep stond daartoe om 10.30 uur onder bevel van majoor Ophorst op de binnenplaats der kazerne aange treden, alwaar door genoemde luite nants de eed in handen van den waarnemend regiments-commandant luitenant-kolonel Jhr. van Spengler, werd afgelegd. De majoor-kwartiermeester P. Vink van het 10e regiment infanterie al hier, die op 1 Mei naar Nijmegen ver. trekt, nam heden afscheid van de of ficieren van het regiment. Haarl. Brandverzekering. Naar wij vernemen zal aan aan deelhouders van de Haarlemsche Brandverzekering Maats, een divi dend worden voorgesteld over 1908 van 13 procent. Doucliebaden. In het Douche hadhuis aan het Leidscheplein zijn in de afgeloopen week genomen 873 baden, in dat aan den Koudenhorn 763. Gouden Bruiloft. Op Dinsdag 27 April a.s. herdenkt het echtpaar ReesBuis, wonende Raaks, den dag van hun vijftigjarig huwelijksfeest. Standbeeld Huygens. Bij gelegenheid van zijn aftreden als secretaris der Hollandsche Maat schappij \on Wetenschappen, werd door directeuren dier maatschappij aan Prof. J. Bosscha aangeboden een standbeeld van Christiaan Huy gens op een derde van de ware grootte, zooals dit was ontworpen door Dr. P. H. Cuypers en aangebo den aan de gemeente 's-Gravenhage. Prof. Bosscha vroeg en verkreeg verlof, lit beeld te plaatsen in den tuin achter de nieuwe vergaderzaal der Maatschappij. Men hoopt, dat het zal gereed zijn bij do a.s algemeene vergadering, om het dan te onthullen. DE BLIKSEMAFLEIDER OP DE GROOTE KERK GETROFFEN. Bij het onweer hedenmorgen is de bliksemstraal, d<e den hevig-knallen den donderslag vooraf ging, in den bliksemafleider op de Groote Kerk geslagen. De straal werd door de ge leiding op normale wijze in den grond afgeleid, zonder ongelukken te veroorzaken. Bij het inslaan werd een vonken regen waargenomen, die den vorm had van een omgekeerde parapluie. Op het administratiebureau van ons blad in de Groote Houtstraat sloeg tegelijkertijd de bliksem in de telefoonleidiing, juist op het oogen blik, dat er getelefoneerd was. De lichtstraal was duidelijk waar te ne men, toen hij langs de geleiding neerkwam. Er wend niets bescha digd. Het Haarlemsche telefoonnet werd overigens op verscheidene plaatsen getroffen. Vele verbindingen werden daardoor onbruikbaar. Hoeveel kon men ons nog niet opgeven. Vermoe delijk zijn 't er wel meer dan 20. Haarl Kegelbond. Heden is verschenen het fraaie, met kiekjes uit Haarlem en omstreken versierde, programma van den Haarl. Kegelbond, die, ter herdenking van zijn 10-jarig bestaan, een internatio naal kegelconcours geeft van 9 tot 23 Mei in het Brongebouw. Het eere-comité bestaat uit de hee ren mr. W. Jager Geerlings, C. H. Julius, N. Levenkamp, K. Reijne, lid der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, W. C. Schönstedt, kapitein-ad judant 10e reg. inf., Rego Veth, T. L. van Wogtendonk, reserve-majoor 10e reg. inf. De wedstrijden zijn verdeeld in zes afdeolingen en wel bonden-, korps-, kampioen-, personeele-, vrije-baan- en eere-wed strijden, terwijl de da tum van de feestelijke prijsuitdeeling nog nader bekend zal worden ge maakt. Zeer groot is het aantal prijzen verguld zilveren en zilveren lauwer kransen, gouden, verguld zilveren, zilveren medailles, en draagmedail- les. Ook mocht de Haarl. Kegelbond medailles ontvangen van de leden van liet Koninklijk Huis, de gemeente Haarlem, den Commissaris der Ko ningin in de provincie N.-H., den bur gemeester van Haarlem, tal van par ticuliere personen en voorts van ver schillende clubs en bonden, terwijl de feestcommissie een zilveren beker be schikbaar stelde. Voor den vrije-baan-wedstrijd zijn 12 geldprijzen van 300 tot 15 en 8 kunstvoorwerpen uitgeloofd. Deze wedstrijden zullen zeker vele kegelaars naar Haarlem lokken. Al leen is het jammer, dat in het feest programma geen melding is gemaakt in welk gebouw de kegel wedstrijden gehouden zullen worden. HAARLEMMERMEER. Do bouw van een burger woonhtiln aan do Wilhelminalaan is gegund aan den heer J. v. d. Fange, alhier, voor /1514. De hoogste der vier in schrijvingen bedroeg ƒ1749. Do onlangs opgerichte vereeniging ter bevordering der paardenfokkerij is voornemens om op 20 Juli a. s. in deze gemeente een concours hippiqud uit te schrijven, waai-voor zij reeds toestemming van B. en W. heeft ont vangen. Zekere B. te Abbenes kreeg in liet land, terwijl hij aan het blokken was, door een ongelukkig toeval een zware rolblok gedeeltelijk over zijn lichaam, waardoor hij ernstige kneuzingen be kwam, tengevolge waardoor zijn toe- stand niet buiten gevaar is. HALFWEG. Ter hedenmorgen alhier gehouden monstering werd slechts één van de 7 aangeboden paarden gekocht, prijs 450. BEVERWIJK. Door de katholieken alhier is het aftredend lid, de lieer W. Passtoors candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. VELSEN. Bij de Ned. Herv. Kerk te Middel burg is beroepen dr. A. J. de Sopper te Velsen. IJMUIDEN. Door het Provinciaal bestuur van Noord-Holland zal binnenkort worden aanbesteed le. Het maken van een aanlegsteiger voor zeeschepen aan de zuidzijde van het buitenkanaal te IJmuiden. (Ra ming 8000). 2e. Het leveren en plaatsen van meerpalen langs de groote schutsluis te IJmuiden. (Raming ƒ4400). Op den watertoren heeft men een inrichting opgesteld voor draadlooze telegrafie, mede ten dienste der vis- sc-herij en der scheepvaart» ZANDVOORT. RAADSVERGADERING. De agenda voor de vergadering van den Raad dezer gemeente, op Maan dagavond te half acht uur, luidt Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Str andverpachting. Verhuur gemeentegrond. Ontheffing van het bepaalde bij art. 27 al. 3 der bouwverordening, ter za ke liet bouwen van een huis aan de Spoorstraat hoek Rozenobelstraa-t. Request ter zake van het bezoeken van kinderen op de scholen van mid delbaar onderwijs te Haarlem. Kohier schoolgeld. KOhier belasting aansluiting rio» leering. Kohier belasting gebruik maken gemeentegrond. Reclames plaatselijke directe belas ting naar het inkomen. Kohier plaatselijke directe belastang naai' het inkomen. DE MEIBETOOGING. Naar aanleiding van het bericht uit Bussum, dat de afdeeling der S. D. A. P. geweigerd had de afdeeling der S. D. P. tot de 1-Mei-viaring toe te laten, kwam bij het bestuur der S. D. A. P. het verzoek in. zijn mee ning uit te spreken over de houding, dlie de afd eel in gen en partijgenooten hebben aan te nemen tegenover het al of niet uitnoodigen van afdeolin gen dor S. D. P. De mogelijkheid ontbrak voor het partijbestuur, zijn meening na on derlinge discussie, in een bijeenkomst vast te stellen, zoodat dit moest ge beuren bij rondschrijven. De leden van liet partijbestuur ble ken echter eenstemmig te zijn wat de volgende punten betreft 1. Indien een afdeeling onzer partij geheel zelfstandig de Mei-viering ter hand neemt, dan is er niet één reden, waarom zij daartoe de afdeeling der S. D. P. zou uitnóodigen. 2. Indien een afdeeling onzer partij wel geheel zelfstandig de Mei-viering ter hand neemt, doch daarbij aan andere organisaties, waarvan zij kan aannemen, dat zij de leuze wettelij- ken achturendag en algemeen kies recht aanvaarden, uitnoodigingen zendt tot deelneming, daar dient de uitnoodiging ook gericht te worden tot de afdeeling der S. D. P. 3. Indien de regeling van de vie ring van den lsten Mei berust bij een comité of Bestuurdersbond, die deel neming toelaat voor alle organisaties, die inzake de Mei-viering on ons standpunt staan, daar behooreh onze

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1