Thermometerstand Binnenland Letteren en Kunst Sport en Wedstrijden Advertentiën Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 26 April 1909. Hoogste barometerstand 764.6 m.M. te Horta (Aioren); laagste 745.4 m.M. Christianlasund (Westkust van oorwegen). Verwachting tot den avond van 87 April Wind iwakke tot matigen veran der! i'ken wind. Gesteldheid van de luchtveran derlijke bewolking, waarschijnlijk om- weer. Temperatuur i geringe verande- rjng. Barometerstand te haarlem. Vooruitgang. Vorism stand te 2 uur 757 m.M. te Haarlem. Zondag 95 April Hoogste gisteren F. 68o Laagste heden nacht F. 46° Hedenmiddag 19 uur F. 64° Maandag 96 April Hoogste gisteren F. 64° Laagste heden naeht. F. 46r Hedenmiddag 12 uur F. 66° INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 80 Cts. per regel. KEIJSER'S Schoenenmagazijn, 82 Lange Voorstraat ZANDVOORT, Bij het in Juli te houden concours door het Harmoniegezelschap alhier, sullen als jury optreden de heertesn tfac. Koning, kapelmeester van de Ko ninklijke Marine, David Koning Jr., •directeur van AnisteLsFanfarekorps te 'Amsterdam en de heer Van 't Kruijs, (bompomiet te 's-Gravenhage. Door den heer H. Petrowltch te aan B. en W. verlof verzocht tot den i^erkoop van uitsluitend alcoholvrijen 'drank in het peroeel gelegen aan dien .Strandweg na 11, alhier., HAARLEMMERMEER. Op de monstering te Hoofddorp, Zaterdag j. 1.waren aangevoerd 12 haarden van één- tot achtjarigen leeftijd. Voor buitenlandsche rekening wer den er twee verkocht. Hoogste prijs 1 576. SLOTExN. Alhier werden Zaterdag van de 6 aangeboden paarden er na monste ring slechts 2 voor Duitschland aan gekocht prijzen 375 en f 450. HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder ontving Zater dagavond te 5 3/4 uur den nieuwen gezant van Venezuela, dr. Paul, in k Audiëntie. NEDERLAND EN VENEZUELA, De Minister van Buitenlandsche Za ken heeft op 22 April, namens Hare Majesteit de Koningin, de geloofs brieven in ontvangst genomen van Üen heer dr. J. de J. Paul, ais buiten- Em gezant en gevolmachtigd mi- van de Vereenigde Staten van uela bij het Nederlandsche Hof. Na het vertrek der oorlogsschepen Vit West-Indië zal liet station voor 'draadiooze telegrafie op Curasao Voorloopig nog in gebruik blijven. HOF VAN ARBITRAGE. De Venezoiaansche Regeering heeft tot leden van het Permanent Hof van Arbitrage benoemd de heeren Nico- tnedes Zulsaga, doctor in de rechts wetenschap, advocaat, oud-lid van het Hof van CassatieFrancisco Ar royo Parejo, doctor in de rechtsweten schap, advocaat, oud-procureur-gene- raai, hoogleeraar in het burgerlijk ipecht aan de Universiteit te Caracas, Carlos León, doctor In de rechtswe tenschap, advocaat, oud-minister van «Openbaar onderwijs, oud-lid van het Hof van Cassatie, hoogleeraar in de staathuishoudkunde en de sociologie aan de Universiteit te Caracas en Ma nuel Antonio Majos, oud-lid van den Senaat, oud-Minister van Financiën. BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING. Een onzer Haagsche medewerkers Seint aan de Telegraaf Zaterdag had in liet Rijksarchief te 's-Gravenhage de eerste bijeenkomst plaats van het Nederlandsch comité voor de Brusselsche tentoonstelling in 1910. Behalve de heer Kromhout, heeft Cle heer Cuypers mede de leiding van den bouw van het groote paviljoen, waaromheen een flinke tuin zal wor den aangelegd, waarin de Nederland sche land- en tuinbouw ln al hun pro ducten vertegenwoordigd worden, op fcich genomen. De heer Van Hasselt, de oud-directeur van Publieke Wer ken te Amsterdam, heeft het toezicht Sn de inrichting van het industrieele gedeelte op zich genomen. Het pavil joen zal één verdieping hoog worden. Gelijkvloers ia het Indische gedeelte. De heer Vissering, directeur der Java- Bank te Batavia, heeft de samenstel ling yan een sub-comité yoor Ned.- Indië op zich genomen. Boven komt dan de Nederlandsche aJdeeiing. De vergadering werd. a a. bijgewoond door de meeste Nederlandsche leden, die zitting hebben in het Holland- Belgische entente-comité. De heer Ke- gout, commissaris-generaai van Ne derland bij de Brusseische tentoon stelling, presideerde. KAMERVERKIEZINGEN. De liberale kiesvereeniging te Berk hout (district Hoornj heelt den heer Ferf opnieuw candidaat gesteld. In de te Gouda gehouden vergade ring van de centrale vrijzinnige kies vereeniging Burgerplicht, in het dis trict Bodegraven, is tot candidaal voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen dr. J. Kraus, oud minister vam Waterstaat, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de heer A. H. Gerhard alsnog voor de Kamer-candidatuur in het district Schoteiiand bedankt. INTERNATIONAAL PRIVAAT RECHT. Zaterdag zijn in de Trèvee-xaal te 's-Gravanhuge ten overstaan van de ministers van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. De Mareee van Swlnderen, van Justitie, mr. Kalissen, en van den minister van Staat, mr. Asser, voorzitter der commissie voor het internationaal privaatrecht, de rati fication neergelegd van het tractaat, gesloten 17 Juli 1905 betreffende de burgerlijke rechtsvordering, en wed door de diplomatieke vertegenwoordi gers van de volgende staten Duitsch land, Oostenrijk, Hongarije, België, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Ita lië, Noorwegen. Nederland, Portu gal, Rumenië, Rusland, Zweden en Zwitserland. „WERKZOEKENDE TUINLIEDEN." Een dezer dagen vervoegde zich bij een ingezetene van Den Haag, die een klein tuintje voor zijn huis heeft, 'een man met een hark en een spa die verzocht het tuintje te mogen op knappen. Daar de heer des huizes persoonlijk dit miniatuur-tuintje in orde placht te houden, werd het ver zoek geweigerd, maar nadat de man lang had aangehouden, werd hem op gedragen het vierkante vakje gras ^ciroa 3 a 4 vlerk. M.) te knippen en een daarin liggend bloemperkje rond om af te steken, een karweitje, dat één tuinman binnen het uur kan af maken Hoewel de man den indruk had ge maakt direct aan het werk te willen gaan, verdween hij en kwam later op den dag terug met een tweeden per soon. Dit tweetal trok aan het werk en slaagde er in elk een uur aan het karweitje zoek te maken, waarna een rekening werd gepresenteerd van twee gulden 30 ets. Mevrouw weigerde dit te betalen, waarop het tweetal een hrutalen toon aansloeg, zoodat mevrouw dreigde telephoniech meneer te zullen raad plegen. Nu, dan zou men er een gulden af doen, was het bescheid. Maar nu kreeg mevrouw eerst recht argwaan. Evenwel meneer was toe vallig juist niet op het kantoor, zoo dat de zaak ongedecideerd bleef, het geen tengevolge had, dat het tweetal wat brutaler optrad, waarop me vrouw dreigde om de politie te zullen telephonee'ren. Dit dreigement had ten gevolge dat een der „tuinlieden" verdween; de andere bleef in de gang staan en wei gerde heen te gaan. Mevrouw au weer naar de tele- phoon, ditmaal om de daad bij het woord te voegen en de hulp der po litie in te roepen, waarop de overge blevene informeerde, wat mevrouw dan gedacht had te geven. Antwoord: Vijftig cents, niets meer. Dat was te weinig. Dat was: den werkman zijn loon onthouden. Maar gelukkig was er nog recht te verkrij gen, enz. De vrees voor de telephoon had imtusschen reeds bewerkt, dat dreigementen en brutaliteiten uitble ven. Het eind van de geschiedenis was, dat met 50 ets. genoegen werd geno men. Doch mevrouw wilde niet uitbe talen dan tegen qujtantie, met ver melding van adres, hetgeen geschied de. Toen meneer thuis kwam, werd de naam van den onderteekenaar der quitamtle Ln het adresboek opgezocht, Hij kwam fer nrnet in voor, evenmin als het door hem opgegeven huisnum mer te vinden is in de straat, waar hij heette te wonen. Mevrouw en meneer zijn 'overeen gekomen aan „werkzoekende" tuinlie den in het vervolg nooit meer eeniger- lei werk op te dragen.. <Vad.) BRANDEN.- Een zware brand heeft Zondag avond even over de grens van Am sterdam gewoed. Aan de Buil en kade, aan de Baarsjes, staat de houten stal van Koekenbier, waarin ongeveer 40 koeden, een hit, een ezel, en eenige varkens waren gestald. Behalve aan Koekenbier, behoorden de beesten ook aan de landbouwers Prins, Ku- neman, Hogendrecht en Meijer. Zondagavond omstreeks 7 uur werd eensklaps brand ontdekt in dezen stal. Onmiddellijk wej-d alarm gemaakt en de boeren uit den omtrek kwamen in allerijl aanloopen om de beesten te redden. Gewillig gingeh de beesten niet; met stokslagen werden ee voort gejaagd en liet land opgedreven. Ter wijl hot reddingswerk in vollen gang was, stond de schuur, van geteerd hout vervaardigd, geheel in den brand. Het duurde vrij lang, toor de brandweer tan Sloten kwam opda gen. Een man droeg slang en spuit. Met emmers en melkblikjes had men intusschen wat water op de vlammen gegooid, maar zonder resultaat, na tuurlijk. De eene slang hielp natuur lijk ook niet veeL De Amsterdamsche brandweer was wel gealarmeerd, doch zij bleef, daar de brand niet op Amsterdamsch grondgebied was, met haar spuitwa- gen op de brug over de Bilderdijkkade staan. Intusschen was om 8 uur de brand vrijwel geëindigd door gebrek aan voedsel. De schuren naast den bran denden stal had men flink nat gehou den. Twee a drie koeien hadden hun le ven gelaten. Veel Amsterdammers waren als toeschouwers van dit gratis vermaak aanwezig. VALSCHE REISBRIEVEN. Bij een groote bank inrichting te Amsterdam werd een tweetal reis brieven elk van 100 dollars en onder- teekend met den naam van een be kende buitenlandsche firma aange boden. De brieven werden, aangezien deze firma solide bekend staat, uitbe taald. Bij onderzoek echter bleken de beide brieven valsch te zijn. De poli tie stelt een onderzoek ln. Deze brieven behooren tot een 25- tal van diverse groote bedragen, wel ke in Parijs ontvreemd zijn ten na- deele van den heer Valet, een En- geLschman, die in de Fransche hoofd stad dezer dagen vertoefde. Deze diefstal had reeds den 10en April plaats. Het is niet buitengesloten, dat men hier te doen heeft met een in ternationale dievenbende, die er haar werk van maakte deze van valsche handteekeaingen voorziene reisbrie ven bij bankinstellingen aan te bie den. De nummerg hiervan zijn der recherche bekend. Nader meldt men: Zaterdag is door de politie te Enk huizen de hand gelegd op een per soon, op vermoeden, dat hij zich te Amsterdam heeft schuldig gemaakt aan het wisselen van valsche chèques. Per auto Is hij naar Amsterdam ge bracht. Twee Amsterdamsohe recher cheurs zijn hem eveneens per auto achterna gesneld. Dezelfde persoon ie te Amsterdam een veertien dagen ge leden in een hotel gelogeerd geweest, waar hij grove verteringen maakte. Hij spreekt uitsluitend Engelsch maar schijnt niettemin een Nederlander te zijn., LANDBOUW-TENTOONSTELLING TE EINDHOVEN. Z. K. H. de Prins der Nederland den heeft als voorzitter van de Ko- ninki"ke Land lx>uw vereeniging het beschermheerschap aanvaard van de landbouwtentoonstelling, die in Sep tember te Eindhoven zal worden ge houden. CASABLANCA-GESCHIL. De openingsz'ttiuig Inzake het voor het Hof van Arbitrage te behandelen Casablanca-geschil tusschen Frank rijk en Duitschland zal gehouden worden Zaterdag 1 Mei a.s., de6 na middags 4 uur. HET SLACHTOFFER VAN DE LEMMERRAMP. Men deelt mede, dat het bericht der „Tel.", waarin werd vermeld, dat schipper Dinkla krankzinnig zou zijn geworden, niet juist is. EEN VERVALSCHING? Twee Münchener kunstkenners, dr. Braune van de Aite Pinakothek en prof. Karl Voll hebben het beroemde schilderij uit het Keulsche Museum de „Madonna met den wikkebloesem" nauwkeurig onderzocht, omdat de di recteur Poppelneuter sterk aan de echtheid was gaan twijfelen. De eer ste, die, met anderen, de Neurem- lx-rgsche „Madonna met den ei-wte- bloesem vast en zeker voor een ver- v&lsching uit het begin der 19de eeuw had verklaard, kwam na vergelijking met dit stuk tot de conclusie dat het Keulsche schilderij onechte partijen schijnt te ver too non, maar hij was van andere niet zoo zeker. Voll daar entegen is van de valsehheid, de na maak in het begin der 19de eeuw overtuigd en hij va-eest dat er meer oude stukken, speciaal van de Keul sche school onecht zullen blijken. In Keulen is men van deze ontdekking zeer ontdaan; men denkt een klein congres van kenners en restaurateurs bijeen te roepen. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. „Eigen Haard" van 24 April bevat Uitreiking Militaire Willemsorde. De „Fuller Building". Uitreiking van decoratiën aan Atjehers. Tweestrijd, door Marie RedeléDe Negri. Alkmaar, door P. Fransen Jr. Verhuizen, door Gos de Voogt. Het nieuwe stoomschip „Hollan- dla" van den Koninklijken Holland- schem Lloya. Jan Kerkheide. Een villa van meer dan een milb'oen gulden. Bedenkelijke voorspellin gen. De Dover-Galais-tunnel. Gemengd Nieuws TRANSVAAL EN ENGELAND. De Transvaal8che Volkstem be spreekt in een artikel met het op schrift „Hou je krult droog" dten Dreadnought-wedren tusschen Enge land en Duitschland, de animo die enkele Engelsche koloniën betoonen, om liet moederland niet een of meer Dreadnoughts Australië met na me—te helpen en het standpunt dat Zudd-Afrika Ln deze moet innemen. De Volkstem komt tot de conclusie, dat nog niet is gebleken, dat Enge land niet meer voor zijn éigen vloot kan zorgen door financieels onmacht; zoolang dit niet het geval Is, zal, meent het blad, het rijksbelang beter gebaat zijn bij een ontwikkeling der eigen verdedigingsmiddelen van elke kolonie dan „door niet-stelsel- matige en op braadpan-geestdrift ge baseerde bijdragen tot de verhoogde weerbaarheid van Engeland's zee macht." Zuid-Afrika moet daarom zorgen, dat het een krachtig landleger heeft, betooet de Volkstem. Geen volk is weerbaarder dan het Afrikaansche. Het heeft alleen tucht en oorlogstech niek noodig. Als het zich deze heeft eigen gemaakt, zal ook Zuid-Afrika een krachtig bolwerk voor het Engel sche Imperium zijn. Want Zuid- Afrika's toekomst ligt niet op 't land, doch op zee. Met instemming maakt de Volk stem tenslotte melding van een rede, door Lord Methuen, die thans opper bevelhebber is der Engelsche troepen Ln Zuid-Afrika, en waarin deze al'e Afrikaners aanraadde gebruik te maken van de regulatie, die ieder een, onverschillig van welke natio naliteit of tot welke der beide par tijen vóór den oorlog behoord heb bende, het recht heeft zich kosteloos, van regeeringswege een geweer met 150 patronen aan te schaffen op dat de Afrikaners een weerbaar volk zouden b 1 ij v e n. Uit deze regulatie, waarvan althans buiten Zuid-Afrika zeker velen nog onkundig waren, blijkt dat de Engel- schen in Zuid-Afrika op hun wan trouwen jegens de Boeien althans voor een groot deel reeds zijn terug gekomen. In tal van districten be- teekent trouwens het gemis van een geweer voor den Boer levensgevaar voor zich en de zijnen. Niet zoozeer van den kant van wilde dieren nog wel als van de zijde der kaffers, die, numeriek verre in de meerderheid, bij lange niet zooveel ontzag meer voor den Boer hebben als vóór den oorlog. Kort Nieuws. In de kliniek te Halle is een geval van zwarte pokken voorgekomen, overgebracht door Russische arbei ders. Een driejarig Russisch jongetje is reeds aan deze vreeselijke ziekte be zweken. Terstond zijn ernstige voor zorgsmaatregelen genomen. De 23-jarige blikslager Wilhelm Gaels, een namaak van den kapitein van Köpenick, is te Aken tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Gaels had in officiersuniform vele voorname fa milie© en hotels in West-Duitschland opgedicht. Te Keulen Is hij eenige dagen geleden voor dezelfde feiten reeds veroordeeld, en nu moet hij nog te Frankfort voor den rechter komen. Een vergadering van beambten, verbonden aan het centrale telegraaf kantoor te Parijs, heeft besloten, dat de beambten van den dienst der pos terijen, telegraaf en telefoon, op 1 Mei a.s. niet zullen staken. We' wilde de vergadering, dat de Alge- meene vereeniging der P., T. en T. zou bijdragen in de kosten van een door de arb e iderevereani gingen te beleggen meeting. Rechtszaken WEDERRECHTELIJKE TOEëlGE- NING VAN EFFECTEN. In de zaak van mr. P. C. B. v. T. P., laatstelijk directeur van de Centrale Bank te 's-Gravenhage, beklaagd van wederrechtelijke toeëigening van ef fecten, heeft de Haagsche rechtbank Zaterdag, overwegende, dat onder de beraadslaging is gebleken, dat het onderzoek niet volledig is geweest hervatting daarvan bevolen op Woems dag 19 Mei a.s., des voormiddags te 10 uur, tot het alsdan hooren van nog een 9-tal getuigen. WEDSTRIJDEN HAARLEMSCHE VOETBALBOND. Ook de tweede dag van de athle- tiek- en voetbalwedstrijden op hot terrein aan de Spanjaaidslaan, geor ganiseerd tot viering van hét tien jarig bestaan van den bond is uit stekend geslaagd. Het weer hield zich goed, alleen was de harde wind een nadeel voor de hardloopwedstrijden. De uitslag dei- verschillende wed strijden is Estafette-wedJoop over 600 meter. Ie prijs behaald voor H. F. C. in 1 m. 26 sec., 2e prijs Haarlem, ia 1 min. 27 sec. De H. F. C.-ploeg bestond uitJ. Ruys, W. G. L. van Spengler, H. E Boissevain, P. Ie Sueur. R. Rem- melts en A. G. J. Mooy. De Haarlem-ploeg uitK. Koster, J. J. Petri, A. Ie Bruyn, A. A. van den Berg, F. Veen en J. Schol te. Zeven ploegen dongen naar de prij- zan. Elke ploeg telde zes man, zoodot elk deelnemer 100 meter moést loe pen. Doeltrappen elftal-gewijs H. V. V. won den eersten prijsde tweede prijs werd verloot tusschen H. F. C. IV en H. F. C. V. Hardloopen over 800 meter voor Seniores. 1ste prijs J. Ruys (H. F. C.) in 2 min. 37 3/4 sec., 2de prijs P. Ie Sueur (H. F. C.) Hardloopen 100 meter, ook voor Seniores 1ste prijs A. van Dalsum (V. V. H.) in 13 1/2 sec., 2de prijs II. van Looy (H. V. V.) Hardloopen 100 meter voor Junio res 1ste prijs S. Wackwitz (H. F. C.) in 13 3/4 sec., 2de prijs P. Kool (Haar lem). Hardloopen 200 meter voor Senio res 1ste prijs J. J. Petri (H. F. C.) in 28 1/4 sec., 2de prijs Sim Gulde- mond (Haarlem). Hardloopen over 400 meter voor Seniores 1ste prijs Sim Guldemotnd (Haarlem) In 1 mm. 3 3/4 sec., 2de prijs H. Boissevain (H. F. C.) Hardloopen over 400 meter voor Juniores 1ste prijs P. Ie Sueur (H. F. C.) C. Sondberg (H. F. C.) en P. Kool (Haarlem) liepen voor den 2der prijs tweemaal dead heat, waarna 't bestuur besloot twee 2de prijzen be schikbaar ie stellen. 's Middags werd er weer gevoet bald. Eerst kwam een interessante wed strijd tusschen Haarlem II en H: F. C. II voor de extra-competitie van den Haarlemschen Voetbalhond, om een zilveren medaille. Haarlem II speelde het eerst met den wind in den rug en wist twee maal te doelpunten. Na de rust had H. F. C. II het voordeel van den wind, maar Haarlem II wist door krachtig verdedigen scoren te voor komen. Haarlem won dus met 2—0 en kreeg voor den tweeden keer de medaille. Wanneer ze er in slaagt, ook het volgende jaar winner te worden, dan blijft de medaille haar eigendom. Tenslotte speelde B. V. V. van Bloe- mendaal tegen een samengesteld elf tal van de 1ste klasse van den Haar lemschen Voetbalbond. Na een span- neniden en mooien wedstrijd won het Haariemsche bondselftai met 21. 's Avonds had de prijsuitreiking plaats. Uitslagen. 2e klasse B. VolhardingA. F. C., 15. (Hierdoor werd A. F. C. van Am sterdam kampioen van aid. B.) U. V. V.—V. V. A., 0—1. Reserve 1ste klasse Hercules H—H. B. S. II, 1—5. Ajax II—Quick II, 1-4. Oost. 2e klasse G. V. C. H—Vitesse II, 1—3. Promotie naar de Westelijke 2e klasse V. F. C.Kampong, 14. Beker V. O. C. I—V. O. C. II, 7-0. Seriewedstrijden van Wilhel- mina HaarlemB. V. C. (den Bosch) 50. WilhelminaWillem, II 2—0. HaarlemWil helm in a, 0—1 (in de laatste minuut van een kwartier ver- lengiiü"-). Haarlem was zeer onvolle dig, Wilhelmüna daarentegen com pleet. Gisteren speelde „Concordia" een wedstrijd tegen de H. F. C, „D. O. S. B." De rust trad in met 2—1 voor „D. O. S. B". Het einde kwam met 4—2 voor laatst genoemde. HOCKEY. H. H. V.—AU Holland. 2—2. VLIEGEN. Reuter seint uit Rome, dat Wilbur Wright vijfmaal een vlucht maakte van ee ngemiddeJde duur van 10 mi nuten in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken en den onderstaatssecretaris van marine Laatste Berichten Vereen, „de Tien". Zaterdagavond hield de Haarl. Vrij willige Brand weervereeniging „de Tien" een clubavond in de bovenzalen van de Kroon. De voorzitter, de heer J. A. M. Blansetrt, schetste hoe de eer ste clubavond met dames tot stand was gekomen en sprak den weusch uit, dat deze feestavond goed mocht slagen, opdat deze steeds op het pro gramma der feestelijkheden der ver eeniging „de Tien" zal blijven voor komen. Door eenige dames en leden der Vereeniging werden een drietal too- neelstukjes opgevoerd, toepasselijk op het vereenigingsLeven en op de brand weer, die zeer in den «maak vielen Voor dezen tooneelwedstrijd waren prijzen uitgeloofd, die met een waar- deerend woord door het eere-üd, den heer G. Spaan, aan de prijswinners werden overhandigd. Na opvoering van een paar zeer aardige voordrach ten was er gelegenheid tot dansen onder leiding van den heer Joh. Mar tin, Waarvan tot den vroegen morgen gebruik gemaakt werd. De geheele staf van de brandweer was op dezen feestavond tegenwoor dig. Kamerverkiezing. Naar wij vernemen, zal Jhr. Mr. F. W. van Styrum, lid van de Twee de Kamer voor Haarlem, op 4 Juni in het Brongebouw een lezing hou den voor de Haarlemeche kiezers. Voor dezen zal er na afloop der le zing gelegenheid zijn tot debat. G e v. V o o r w. Ken blauwe werkkiel, bij R. van Gelder, Sophiastraat 25. Een hondennalsband, bij A. Kion, Gasthuisstraat 21. Een damesparapluie, een paar handschoenen en een koperen collier, bij I. J, Konlngsbruggen, Anegang 7. Een hanidenhalsband met ketting, bij J. Schouten. Korte Jansstr. 8. Een portemonnate inhoudende gold bi; A. Pelo, Dr. Leydsstraat 35. Een grijsharige keeshond, bij E. Laten. Valkensteeg 47. Een zijden kanten das, bij F. Va as sen, N. y. d. Laanstraat 3 rood. Eten broche, waarin een portret, aan het politiebureau. Telegrammen AARDBEVING. LISSABON, 24 April. (Reuter.) Tot nog toe werden 41 lijken gevonden on der de puinhoopen in het district Ry- batejo. Nieuwe aardschokken werden gevoeld te Saniorem, om 12 uur 'e nachts, twee, vier en zéven uur in den morgen. LISSABON, 25 April. (Reuter.) Op nieuw werden zes lijken gevonden te Benavaute. LISSABON, 26 April. Om 5 urn- werden nieuwe, sterke schokken ge- voeLd te Benavaute, Samora en Co- mia. Om 1 uur worden schokken waargenomen te Ajabuja. OPSTAND IN TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 24 April. (Reuter.) Een matroos van oen Ita- liaarisch schip, die zich in een bark in de haven bevond, weid gedood ook andere buitenlanders weiden bij toeval gewond. De huiszoekingen, ver volgingen en arrestaties van vluch tende soldaten duren voort. Naar men verzekert werd den sul tan tot 12 uur in den avond tijd gege ven om afstand te doen van den troon De Macedonische troepen stelden kanonnen op, om het paleis te be schieten. Naar men meldt stemde de sultan er in toe, afstand te doen van den troon. De ministerraad is vereenigd. Tor- pedobooten kruisen op den Bosporus op de hoogte van Yiidiz (liet paleis van den sultanom een vlucht van den sultan te voorkomen. De Nationale Vergadering keurde den staat van beleg goed. De leden verklaarden bijna eenstemmig beslist dat het af Li-eden van den sultan on vermijdelijk was. PERA, 25 April. (Reuter.) Naar ge meld wordt werden in den avond oen 20-tal soldaten doodgeschoten, die gisteren waren gevangen genomen. Waarschijnlijk zal van den staat van beleg worden gebruik gemaakt, oin een aantal soldaten dood te schieten, die rich niet wilden onderwerpen en op militaire wijze werden veroor deeld, benevens eenige Hamals, Sof- ta's en personen tot het oude bewind behoonande, die in de contra-revoiu- tie van 13 April betrokken waren. Amsterdamsclie Beurs. Openingskoersen van 26 ApxiL LABOUCHEKE OÏENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. laL No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was aangeboden. Nederi. Certificates 76 9/16, 93 1/2, Russen 88, 95 1/2 Cor sols 821/2. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS. FONDSEN. Peruanen 8 9/16. TABAKSAANDEELEN stil. Bind- jey 1061/2, Deli 455, Medan 262, N„ Asahan 71, Rotterdam Deli 380, Se- nembah 405. PETROLEUM-AANDEELEN zoet vast. Koninklijke 4416, Moeara Enim 195, Sumatra Palembang 168 1/2—9. MiJNAANDEELEN in reactie. Ke- tahoe us 1078335, Redjang Lehong 9669, Great Lobar 85. De AM ER IK. MARKT opende vast. Atchison 106, Denver 52 1/4, Erie 31, Kansas 45 3/4 en 72 1/2, Missouri 43 1/8, Rock Island 28 1/2, Southern Rail way 28 1/16, Wabash 19 1/8, Steels 52 13/16, Carren 49 3/4. CULTUURWAARDEN onveran derd: Vorstenlanden 147 1/2, Rescon tre Ned. Handels-Mij. 173 1/4. Burgerlijke Stand GETROUWD April 26. H. A. Staphorst en W. A. v. cL Big,gelaar. BEVALLEN April 24. E. P. KoersVan AndeL, z. 25. A. P. Karis—Serne, d.24. N. Havelaar—Snijer, d.25. G. v. Broek buizenKlabou, d.J. M. Wesseling De Graaf, A. de BruijnWage- maker, d. OVERLEDEN April 23. N. Huige, 75 j., Schotersii»r gel, 25. J. J., 12 m., z. v. S. J. v. d. Laar, Waldeck Pyrmontstraat, A. B* de Nijs, Ha gestra at, J. Muller, 84 j.f Korte Heerenstraat. Marktnieuws Haarlem, 26 April 1909. Witte tarwe, 130 H.L., 10.25. Garst, 15 H.l., ƒ8. Bruine boonen, 13 H.L., 11.50. De Heer en Mevrouw VISSER—DE VRIES geven keininis van de geboorte van een ZOON. Heemstede, 25 April 1909. Heden overleed na een lang durig lijden, onverwachts, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten der Sterven den, de Heer Willem Cornells Preijde, in den ouderdom van ruim 70 jaar. Namens de Familie, J. G. PREIJDE. Heemstede, 24 April 1909. „Schoonzicht". Eenige en algemeene kennis geving. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blijven. HUWELIJK Knap vukm., 26 j,. oud, eigen zaak hebb., doch wegens geldgebr. niet in staat zijnde deze voort te drijven, zoekt kennism. met een brave R.-K. Jongedame, in het bezit van eemg kap., om na wederz. goedvinden een huwelijk aan te gaan. Brieven, liefst met portret, No. 17257, Bureau van dit Blad. Een Burgerjuffrouw vraa;een betr. als huishoudster liefst kl. gez., groot salaris geen ver- eischte, v. g. g. v. Br., no. 17254, bur. v. d. hiad. Gevraagd in klein gezin tue*. Dionstmeisjö, ora met behulp tweed» meisje het werk te verrichten, v- g. g. v. Adres Koniparsingel 40 zw. Een Meisje gevraagd R.-K., boven de 16 jaar, yan acht tot acht uur. Adres Parklaan 29. Met 1 Mei wordt gevraagd een KEUKENMEID Brieven, onder nummer 17241, aan het Bureau van dit Blad.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2