NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7926 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. WOENSDAG 28 APRIL 1909 ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem I 1.23 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 gave der Vennootschap Locrens Coster. Directeur J. C. PEEREB00BL Tot de plaatsing van advertentifin en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ADVERTENTIË Ni Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer /an Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnnmmer der Redactie 600 eo der Administratie 724. Drukkerij: Znlder Bnltenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAI UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 29 APRIL. fir. Kerk: Orgelbespeling, 2-3 uur. Schouwburg: De Vlinder, 8 uur. Foyer van de Kroon: Tentoonstel ling schilderijen A. L. Koster, 105 u. Cursus in de Kath. geloofs- en ze- deleer, Kathedraal St. Bavo, Leid- schevaart, van 8 tot 8 1/2 uur. Onder werp: Christus heeft zijn kerk ge sticht als een zichtbare en onvergan kelijke maatschappij. Toegang vrij. Bloemendaal: Raadsvergadering 2 uur. Heemstede, gebouw v. Chr. Belan gen: Algem. Verg. Kiesvereen.: Heem stede, 8 uur. atsnieuws O ui O ïi s 11 e e n. In hot Tweede Blad van dit num mer vinden ouze lezers een artikel „De uitspanning van Koningen en Koninginnen" in de rubriek Om Ons Heen, DE BLIJDE GEBEURTENIS. Omstreeks half een seinde onze ei gen Haagsche correspondent: Tegen zonsopgang scheen de blijde gebeurtenis aanstaande. Koningin Emma kwam vroeg, doch keerde tegen half elf weder huis waarts. Heden namiddag verwacht men de blijde gebeurtenis. N. V. Lourens Coster. Dinsdagavond hield de N. V. Lou rens Coster alhier hare jaarlijksche algemeene vergadering. Op zeer waardeerende wijze werden herdacht de verdiensten van den over leden president-commissaris der on derneming, den heer R. Pieper; in zijn plaats werd als commissaris ge kozen de heer J. P. Avis te Wormer- veer en tot voorzitter van Commissa rissen de heer Vincent Loosjes, die 's'den deze benoeming aanvaardden. De balans en winst- en verliesreke ning werden goedgekeurd. Br bleek uit, dat de vennootschap zich mag verheugen in steeds stijgenden bloei. Vooral kon de directeur im zijn ver slag gewag maken van den zeer groo- ten vooruitgang van Haarlem's Dag blad, zoowel in het aantal abonne menten, in Haarlem en omstreken, als ten opzichte der advertentiën. Besloten werd, de behaalde winst gedeeltelijk te bestemmen tot liet doen van extra afschrijvingen en het "vórige te reserveeren. K. R e y n e. Tot hoofdredacteur van het Ulrecht- sche Dagblad is blijkens een mededee- ling in dat blad, met ingang van 1 Mei e. k. benoemd de heer K. Reyne te Haarlem, lid van de Tweede Ka mer der Stóten-Generaal. De heer Reyne, die vroeger mede werker was aan het Vaderland, de N. Rott. Courant en de Groene, zet dus zijn journalistieke loopbaan voort. DRINKHAL. Men sclirijft ons Wij vestigen bij deze de aandacht op de advertentie van de Staalwater- bron, waarbij de opening van de Drinkhal in het Frederikspark met 1 Mei a. s. wordt aangekondigd. Wij maken van deze gelegenheid gebruik, om nog eens de aandacht te vestigen op de heilzame werking van het Haarlemmer Staalwater en kun nen dit niet beter doen dan door een attest af te- drukken van. wijlen Pro fessor Stokvis, die steeds was een der ijverigste propagandisten van ons Staalwater. Hij schreef o. a. aan de directie van het Staalbad „Op uwe aanvrage naar mijn oor deel omtrent het Haarlemmer Staal water aarzel ik niet, dit water als een uitstekend Staalwater te qualificee- ren, dat zonder eenige kwestie met andere bekende Staalbronnen op ge lijke lijn staat, ja haar in sommige opzichten overtreft. Dit bewijst trou wens de scheikundige analyse zoo overtuigend, dat een opzettelijke aan. beveling van dit Staalwater bijna overbodig schijnt. Ik geef u gaarne verlof, om van dit schrijven het ge bruik te maken, dat gij daarvan voor de ruimere verspreiding van het Staalwater wen schel ijk acht." S o c. Vereen! ging. Tot buffetchef der Sociëteit „Veree. niging" ia benoemd de heer A. van Doorene te Rotterdam, thans chef over de buffetten in de Rottardam- sehe Diergaarde, vroeger chef over de stations-buffetten en restauratie van ,,E. Pluribus Unum" te Amsterdam. Dienstweigeraar. De milicien J. Kamper, van N.-Nie- dorp, die uit anarchistische overwe gingen weigert de wapenen te dra gen en in de militaire gevangenis al hier is opgesloten, zal 15 Mei voor den krijgsraad verschijnen. De Internationale Anti-Militaristi sche Vereeniging heeft, naar de „Te legraaf" meldt, eenige protestmee- tinga in voorbereiding. Zending. Door het bedanken van den heer J. Fortgens alg voorzitter van de veree niging de Kinderzending „Gedenk de Heidenen" is in diens plaats als voorzitter gekozen de heer K. van Ke tel, alhier. DE STUKADOORSQUAESTIE. Men schrijft ons Maandag zond de Haarlemsche pa- troonsvereeniging het volgende schrij ven aan het bestuur der algemeene patroons-vereeniging van den navol genden inhoud In opdracht van mijne vereeniging bericht ik u het volgende le. Dat de gezellen verklaard heb ben genoegen te nemen met het door ons aangeboden z. g. n. Haarl. con tract, inclusief art. 4 van het z. g. n. Haagsche contract, in verband waar mede art. 4 en 11 van het Haarlem sche contract vervallen, zoodat over den inhoud van het contract geen strijd bestaat. 2e. Dat wij, hoewel niet per se te gen een collectieve overeenkomst, er niet aan kunnen denken, met de be staande één zijde vereeniging, een dusdanige overeenkomst aan le gaan. ij raden de gezellen aan te wach ten tot er zich uit de anders denken de gezellen eene vereeniging heeft ge vormd, en deze rechtspersoonlijkheid verkregen heeft. Zoodra deze vereeniging geconsti tueerd is, zijn wij bereid met deze twee vereenig ingen te onderhande len, over de samenstelling van eene collectieve overeenkomst. Vóór dien tijd denken wij er niet aan een col lectieve overeenkomst aan te gaan, en zullen wij tot zoolang ons individueel contract handhaven. Waar uit bovenstaande blijkt, dat de strijd niet meer gaat over den in houd van ons contract, en alleen het doel der gezellen is, het verkrijgen van een collectief contract, terwijl liet van onze zijde, van ons standpunt als patroons gezien, niet doenlijk is, met deze vereeniging, welke zich stelt op het standpunt van den klassenstrijd, alléén een collectieve overeenkomst aan te gaan, verzoeken wij uwe ver eeniging dringend, haren invloed aan te wenden om de gezellen te bewegen, ons individueel contract te teekenen, zij het dan ook onder protest en tot zoo lang er een tweede vereeniging bestaat. inm iddels hoogachtend, namens de afd. Haarlem van den Ned. Stuc.- Pat. Bond, (w. g.) J. M. MARTENS, Voorzitter. Van 't Kantongerecht CONCURRENTIESTRIJD. De schipper van de sleepboot „de Vischploeg" stond terecht, omdat hij 's nachts uit de haven te IJmuiden is gevaren zonder de drie veredschte Lichten (wit, rood en groen) ontstoken ie hebben. Als getuige werd gehoord de schip per van de „Assistent", die verklaar de, dat „de Vischploeg" hem is ach terop gevaren en eerst na een half uur de lichten ontstoken heeft. De beklaagde beweerde, dat de stuurman verzuimd had voor petro leum voor de lantaarns te zorgen. De ambtenaar van 't Openbaar Mi nisterie, zag in deze overtreding weer een uitvloeisel van den concurrentie strijd tusschen de aleepboothouders in IJmuiden. Daarom achtte Z.E.A. een zware straf noodig en edschte drie geldboeten van 100 gulden of drie maal 20 dagen hechtenis. UITSPRAKEN: Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: J. V., te Veisen, overtreding Jachtr wet, 10 boete of 4 dagen hechtenis. M. M., te Haarlem, overtreding Ar beidswet, 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis, met vrijspraak van het niet als bewezen aangenomene- A. de V., te VeLseroord, en 4 ande ren, overtreding Leerplichtwet, no. 1 2 boete of 2 dagen hechtenis, de ove rigen allen f 3 boete of 3 dagen hech tenis. C. R., te IJmuiden, G. A. F. Jr., te Schoten en J. P. P., te Haarlem, over treding Boterwet, no. 1 boete of 3 dagen hechtenis, de beide anderen ƒ3 boete of 3 dagen hechtenis. J. V., te Bloemendaal, een trekdier onbeheerd laten staan 2 boete of 2 dagen hechtenis. H. M. v. A., te Haarlemmermeer en 3 anderen, rum oei' verwekken, no. 1 3 boete of 3 dagn hechtenis, de an deren 5 boete of 3 dagen hechtenis. A. J., te Haarlem, en 5 anderen, loopen op verboden grond, allen 5 boete of 3 dagen hechtenis. A. v. R., en F. de B., te Haarlem, overtreding A. P. V. Haarlem, no. 1 0.50 boete of 1 dag hechtenis, no. 2 1 boete of 1 dag hechtenis. J. A., te Heemskerk, en 4 anderen, overtreding A. P. V. Beverwijk, no. 1/2 boete of 2 dagen hechtenis, de overigen 1 boete of 1 dag hechtenis. J. B., te Bloemendaal, overtreding A. P. V. Bloemendaal, f 3 boete of 1 da ghechtenis, met vrijspraak van t niet aLs bewezen aangenomen©. L .D., te Vogelenzang en C. M. F., te 's-Gravenhage, overtreding A. P. V. te Zand voort, no. 1, 1 boete of 1 dag hechtenis, no. 2, Sboete of 3 da gen hechtenis. C. V., te Wijk aan Zee en Duin, en 3 anderen, overtredingen Provinciaal Reglement, no. 1 tevens valsche naamopgave doen, resp. 2 maal 2 boete en 3 boete of 2 maal 2 dagen en 3 dagen hechtenis, 2 boete of 2 dagen hechtenis, 1 boete of 1 dag hechtenis, f 0.50 of 1 dag hechtenis. M. P., te Haarlem, en 10 anderen, overtreding Motor- en Rijwiel-Regle ment, no. 1 tevens valsche naamop gave doen, nesp. 1 en 3 boete of 1 en 3 dagen hechtenis, 1 boete of 1 dag hechtenis, en 0.50 boete of 1 d. hechtenis. Voorts werden er nog 11 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 5 boete of 8 dagen hech tenis en 2 boete of 2 dagen hechtenis. KINDER-ZAKEN. W. W. te Haarlem, G. v. D., te Zand voort en H. ter M., te Schoten, overtreding van het Wetboek van Strafrecht, no. 1 vrijgesproken, no. 2 1 boete of 7 dagen tuchtschool, no. 3 voorwaardelijke plaatsing' in leen tuchtschool voor den tijd van 6 maan den, met bepaling van 2 jaar als proeftijd. R .C., te Haarlem, overtreding vleesch ver ordening Haarlem, de dag vaarding nietig verklaard. Militaire Zaken. De luitenant-kolonel P. Giel, van het 10e regiment inf. alhier, wordt van 1 Moi a. s. tot 1 October d. a. v. gedetacheerd bij de 2e afdeel in g van het 2e rog. veld-artillerie te Leiden. Vergunning Drankwet. L. ter Weele, echtgenoote van C. A. V'rijbloed vraagt aan B. en W. van Haarlem om vergunning, inge volge art. 55, le lid lett. a dier wet, tot het verkoopen van sterken drank In het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop en elders dan ter plaat van verkoop in het voorhuis van het perceel aan de Nassaulaam No. 84. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BENNEBROEK. Dinsdagavond omstreeks half zes raakte waarschijnlijk door onvoor zichtigheid van kinderen aan de Zandlaan een groote rietschelf, toebe. hoorende aan don heer L. van Maris alhier, in brand. De schelf brandde vrijwel geheel af. Assurantie dekt de schade. AERDENHOUT. Uit de hand verkocht. De welbekende villa Johanna, 6taande langs den Bentveldsduinweg alhier, is thans uit de hand ver kocht aan den heer P. de Waal, wo nende aan den Willemsparkweg te Amsterdam, welke zelf de villa zal be trekken. HAARLEMMERMEER. B" verschillende landbouwers in den Sp'eringweg te Haarlemmermeer worden in den laatsten tijd door on bekenden eendeneieren gestolen. Bij de politie is aangifte gedaan. Zij stelt een onderzoek in. Dinsdag j.l. werd te Hoofddorp pu bliek verpacht het grasgewas der we gen, door het bestuur van den Haar lemmermeerpolder. De opbrengst was 4331, welk bedrag gelijk staat met de opbrengst in 1908. De voordracht voor hoofd van school nol 11 te Haarlemmermeer luidt als vol et 1. J. Faber, te O.-Amstel. 2. K. G. Odink, te Wormerveer. 3. J. Lancée, te Wijk bij Duurstede. Door het fanfarecorps te Hoofddorp zal op den dag van de vervulling der blijde gebeurtenis, des avonds in de open lucht een concert gegeven wor den. IJMUIDEN. Do 2e-Iuit. A. H. Drijfhout van Hooff, overgeplaatst bij het korps pantserfort-artillerie, is bestemd voor de 2e compagnie te IJmuiden. ZANDVOORT. Op de Internationale hondenten toonstelling te Rotterdam gehouden, behaalde de St. Bernhard van den heer M. C. Snij er alhier een 2den prijs en de Air doel terrier van den beer P. Saaf een l&ten reserve-prijs. Binueoïanö MR. J. J. ERMERINS. Te Leiden is overleden de heer mr, J. J. Ermerins, president van de der de kamer der Arondissements-Recht- bank. MINISTER HEEMSKERK NAAR INDIë De Haagsche correspondent der Tel. schrijft Met groote hardnekkigheid blijft te 's-Gravenhage het gerucht loopen, dat de gouverneur-generaal van Ne- derlaiidsch-Indiië, de heer Van Heulsz, in het komende najaar zal aftreden, en, indien de rechterzijde bij de Juni-verkiezingen in de meer derheid komt, zal worden opgevolgd door mr. Th. Heemskerk, den tegen- woord igen minister van Binnenland- sche Zaken. Vervolgens zou dan de openvallende ministers-plaats worden bezet door dr. liuyper. Ik geef dit be richt natuurlijk onder voorbehoud, maar kan er toch bijvoegen, dat er enkele bijzonderheden zijn, die het geloofwaardig maken. (In verband met bovenstaande me- dedeeling luien wij hieronder een bericht volgen, dat wij gisteravond in „Het Centrum" aantroffen) Naar men uit goed onderrichte bron te Batavia verneemt, heeft de heer Van Heutsz aan verschillende personen medegedeeld, dat hij nog dit jaar zou aftreden. KAMERVERKIEZINGEN. In een druk bezochte vergadering van kiezers, te Valkenburg gehouden, is besloten de bestaande kiesvereeni- ging niet te ontbinden, een nieuw bestuur te kiezen en voorts den heer Paul Brouwers, te Weert-Meersen to; candidaat voor de Tweede Kamer te proclameeren. Bij stemming krc-eg de heer Brouwers 85 en de heer Ruys de Beerenbrouck 20 stemmen. De uitslag zal aan do centrale te Gulpen wor den medegedeeld. Wil deze het resul- laaot niet aanvaarden, dan zal in Valkenburg waarschijnlijk een nieu we centrale worden opgericht. In de vergadering der Vrijzinnige Kiesvereenjging „Almelo", werden voorgelezen brieven van de heeren Mr. G. Jannink te 's-Gravenhage, en Frans Netscher te Santpoon, daarbij berichtende, dat zij een eventueele candidatuur voor lid der Tweede Ka mer in het district Almelo niet kunnen aanvaarden. Na eenige discussie werd daarna bij acclamatie de heer D. van der Sluis ie Almelo, mede op de groslijst geplaatst, candidaat gesteld. De heer H. P. Staal, gewezen mi nister van oorlog, had bedankt voor de hem voorloopig aangeboden can didatuur door de vrijz. kiesvereeni- ging Sneek. In de te Bussum gehouden verga dering der Centrale R.-K. Kiesveree- niging in het district Hilversum Weesp Is besloten den candidaat der anti-rev. partij, baron Van Heemstra, te steunen. Door de centrale R.-K. Kieevereeni- ging in het district Breda is tot can didaat geproclameerd de heer W. H. Bogaardt. aftredend lid. Door de Centrale R. K. Kiesveree- nig-ing in het district Hoorn is tot voorioopig candidaat gesteld de heer W. Wesseling, redacteur van „De Tijd" te Den Haag. INBRAAK. Door het uitzagen van een deurpa neel is Maandagnacht ingebroken in het kantoor van den Bond van Ge meente-werklieden te Rotterdam in het gebouw „Voorwaarts" aan de Gedempte Slaak. De dieven hebben op ruwe wijze huis gehouden en de lessenaars ge forceerd. De brandkast, waarin zich tamelijk veel geldswaarde bevond, heeft weerstand geboden. Uit een les senaar wordt een geldbakj© met circa f 10 vermist. De inbreker heeft zich vermoedelijk laten insluiten. EEN GESCHEl'K. Aan de weduwe van J. v. R., te Axel die in 1905 in het ziekenhuis te Ter Neuzen overleed, is thans door H. M. de Koningin 20 geschonken. (N. R. Ct.) BRANDEN. Dinsdagnacht ontstond een uit slaande brand in de werkplaats van den fabrikant in lood en glas, den heer B., in de Joh. Vijghstraat te Nij megen. De werkplaats en het daar aanwezige lood en glas is grooten- deels door het vuur gesmolten. Oor zaak onbekendalles is verzekerd. De van ouds bekende herberg „Het Koffiehuis" te Nieuw Vosmeer is een prooi der vlammen geworden. De be woners waren afwezig, zoodiat niets kon gered worden. Huis en inboedel waren verzekerd .Oorzaak onbekend. Terwijl de bewoners nog sliepen, brak er brand uit in een huisje té Wormen bij Apeldoorn, toebehooren- de aan J. W. Rutgers te Beekbergen. Van de oorzaak is niets bekend; al les was verzekerd. Te Hoogkerk nabij Groningen is de groote stoomzeepziederij van den heeir P .Marringa afgebrand. Er werd niets gered. De zeepzieder ij was ver zeker dop beurspolis. KORTE VREUGDE. De korporaals T. en O. en de kor- poraal-fourier J. van het garnizoen te Groningen zijn de kazerne uitge broken met medeneming van de rij wielen van twee miliciens en een sergeant. Aangezien twee hunner nog iets „te goed" hadden van den bur gerlijken rechter, was het vermoeden gewettigd, dat zij naar het buiten land zijn uitgeweken. De ontvluenten zijn echter reeds weer aangehouden en wel door ma rechaussees te Winschoteu. De fiet sen zijn in beslag genomen. GESTOLEN WISSELS. Omtrent de zaak van de valsche reisbrieven, verneemt de „Tel." nog hot volgende De visscber Hendrik Visser, te Urk had in Juni 1908 reeds kennis ge maakt met een jongeling van onge veer 22 jaren, toen hij met zijn vaar tuig te Scheveningen lag. Die kennis making werd inniger door de harte lijkheid van den zich als Engelsch- uian voordoenden jongeling. Deze kwam hij Visser aan boord, kleedde zich dan in een Urker visscherscos- tuum en ging dan met Urker vis- scbersjongens eens lekker uit, hoe wel hij in die dagen nog niet dik bij kas was. Hij maakte kiekjes van de Urker vaartuigen te Scheveningen en liet zich ook door een Urker visscher kieken in Urker costuum, op een vaartuig staande. Mij liep geregeld af en aan en gaf voor, in Den Haag le logeeren in een eerste rang-hotel. (Natuurlijk was hij bij zijn broeder Emile). Enfin, de Urkers vischten eindelijk niet meer bij Scheveningen en men verloor hem eenigen tijd uit het oog, totdat H. Visser, van Urk, eensklaps uit New-York een brief van hem kreeg, dat hij van plan was eens naar Urk te komen. Nu, dat heeft hij ge laan, en heeft zelf acht dagen en een vriend van hem uit Scheveningen 3 dagen ge profiteerd van de gastvrijheid van de Urkers, zonder één cent daarvoor te betalen. Enfin, dat is zijn schuld nic-t, daar de opbrengst van de valsche wissels hom daartoe in staat zouden hebben gesteld Aan politieagenten, zeade hij, had hij een hekel. Nu, dat bleek ten eenen deele, daar de politie te Urk genoeg moeite deed met hem in ge sprek te komen, ten einde eens te on derzooken of hij werkelijk „de rijke jongen" was, waarvoor hij zich te Urk uitgaf. Erg onvoorzichtig was het van hem •om niet het voorbeeld van ziin broer Emile te volgen, die alle brieven, wel ke hij van den rijken jongen oftewel Guus Riezener ontving, verbrandde. De brieven, die Emile afzond, kon hij niet verbranden en hij kon niet weten dat zijn brief, waarin een goed in el kaar gezet plan tot ontvluchting naar Australië, na het gelukken van hun ne misdadige handelingen, in han den van de justitie zou vallen. Jammer is het voor de betrokken familiën, dat liet zoo loopt, daar deze een goeden naam hebben en te 's-Gra- venhape en te Ede moesten wonen. EIGENAARDIGHEDEN. Op een spijslIjst ln een onzer koffie huizen komt de volgende noteerinjj voor: broodje met vleesch 25 cts. broodje zonder vleesch 15 cts. broodje met kaas 20 cents. broodje zonder kaas 10 cts. Het prijsverschil van 5 cts. tus schen do twee broodjes „zonder vleesch" en „zonder kaas" is duidelij ker dan hun smaakverschil. Op een reclamevlakte adverteert „Vitello" zijn margarine, „vervan gende de beste boter". Een aanplakker van den Holland* schen Schouwburg heeft er zijn pa pier overheen geplakt, waarop de naam staat van het nieuwe succes stuk. Er is nu te lezen: „Vitello. Het Gele Gevaar."c Op een gevel aan de Baangracht te Amsterdam staat met sprekende let ters geschilderd: „Ook dit zal voorbij gaan." Bij informatie is ons dit gebleken te zijn de verzuchting van den eigenaar, die na tien ingezonden en afgekeurde plannen en tee kening-en vootr ©en ver bouwing van zijn perceel bij liet B.- en W.-toezicht, op het laatst berustte, niet verbouwde, en naar een citaat zocht, om zijn zielstaat uit te druk ken. (Hbld.) BRUSSELSCHE TENTOON STELLING. Uit de mededeeiiaxgen, op de te 's- Grnvenhage gehouden vergadering gedaan, bleek, dat liet gedeelte van liet terrein, voor Nederland beschik baar, 3500 vierk. M. beslaat. Het is ge-legen tegenover het Duitsche; er tusschen ligt liet park; de Hoiland- sche tuin, vóór ons gebouw, grenst aan dien van België, en daarna volgt de Jar din de Parijs. Do architect deir hoofdcommissie, de heer Kromhout, had, nevens plat tegronden enz., twee voorloopige ont werpen voor liet gebouw gemaakt: een in oud-II ol I andschen en een in modernen stijl. De groote meerder heid der vergadering achtte liet eerste ontwerp, als typisch llollandsch, te verkiezen. Om tien t de besprekingen over de werkzaamheden kan, als van voorloo- pigen aard, uiteraard geen mededee- ling geschieden. Vernield kan echter wel worden, dat het voornemen is, aan de Neder- laudsche inzendingen het karakter van „keuze-tentoonstelling" te geven, en lxet plan bestaat, de wijze van ex- posooroui (de vitrines enz.) te laten bepalen door de commissies na tuurlijk in overleg met en naar de wenschen der exposanten. Deze ontvangen de plaatsruimte gratis; voor hun kosten zullen zijn: expeditie, assurantie, in- en uitpak ken en vitrines. De commissie bekostigt de terrein- huur, het gebouw en de algemeene versiering daarvan, alsmede het be waren van de emballage. Een directe spoorwegverbinding brengt de goede, ren tot aan den ingang van het ge bouw. EERLIJKHEID BELOOND. Voor ruim een jaar geleden vond een 14-jarige zoon van een arbeider te Diemen een gouden broche met dia^ manten bezet, van groote waarde. Aanvankelijk meldde zich de eigena res niet aan, ofschoon voldoende pu bliciteit aan de vondst gegeven was. Dezer dagen kwam echter de eige nares, eene aanzienlijke dame opdar gen, die door omschrijving voldoends bewees, dat zij de wettige eigenaren was en dan ook het kleinood lier kreeg. Als belooning werd den eerlijken jon* gen een spaarbankboekje geschonken^ waarop een flink bedrag was gestorte

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1