Weerbericht Thermosneterstand KEIJSER'S Schoenenmagazijn, Koloniën Kort Nieuws. Laatste Berichten Burgerlijke Stand MEDEDEEL1NGEN VAN HET ,KONIN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 28 April 1909. Hoogste barometerstand 770.5 m.M. lie BiarrtU (grens van Frankrijk en Spanje) laagste 744.8 m.M. te Stock holm (Oostkust Zweden). Verwachting tot den avond van 29 April Wind meest matige Westelijke tot Euid-Weeteliiken wind. Gesteldheid van de luchtgedeelte lijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuurgeringe verande- ,nm«. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te «uur 762 m.M. Vooruitgang. Vorige Stand te 2 uur 756 m.M. te Haarlem. Woensdag 28 April Hoogste gisteren 2 uur F. 56 Laagste hedennacht F. 47 Hoogste heden tot 2 uur F. 66 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 80 Cts. per regel. 32 Lange Veerstraat JEUGDIGE DEUGNIETEN. De politie beeft te Winterswijk pro ces-verbaal opgemaakt tegen een (troepje knapen, die zich aan aller hande diefstallen schuldig maakten. Het feit, waarvoor ze nu terecht zul len staan, was, dat een hunner eene portemcnnaLe met 20 mark uit een winkel had weggenomen en het geld langzamerhand met zijne kameraad jes versnoept. De bezitter der porte- monnaile verloor haar echter; doch sijne zuster vond haar terug en gaf 'haar aan zijn vader. Op een geslepen manier trachtte hij toen de partem on - naie met nog 7 markt terug te krij gen. Aan een zijner vriendjes droeg hij op, bij de politie aangifte te doen, dat hij eene portemommaie met 7 mark in verschillende muntsoorten verlo ren had. De opgave klopte natuurlijk met de werkelijkheid en de politie, die reeds van de vondst vernomen had, gaf toen een briefje af, dat de vind ster de partemomnaie moest terugge ven. Zoo kregen de knapen bet anoep- geld terug. Het zaakje lekte echter ;uit en nu zal de straf wel volgen. STAATSPENSIONNEERING EN DE VERKIEZINGEN. In de te Amsterdam gehouden ver gadering van het Comité voor Staats- p&nslanneering is besloten', bij de a.s. Kamerverkiezingen geen eigen candi- daat te stellen, tenzij men iemand kon krijgen, zoo populair en' boven de partijen staande, dat zijn verkiezing van te voren verzekerd is. Echter werd in principe besloten, ln alle dds- iricten propaganda te maken door het houden van lezingen, bet ver spreiden van brochures, e. d., voor soover de kas dit toelaat ONGELUKKEN. Te Scheemda is liet vierjarig meisje van den voerman J. Qnderkerk onder een rijtuig geraakt en kort daarop 'overleden. Te Delfzijl geraakte een tienjarige jongen onder een sleeuwagen, en Werd bijna onmiddellijk gedood. Te Sap peine er geraakte de werk man Chraster bij bet te water laten yan een schip, daaronder en werd 'verpletterd. D§ ongelukkige was da delijk dood. Men meldt uit Den Hang: De beer S. passeerde Maandagmid dag omstreeks vijf uur met zijn auto 'den Leidschen straatweg en vond daar, naast een rijwiel waarvan de voorvork gebroken was, in bewuste- loozen toestand een 17-jarigen jon gen liggen, zwaar gewond aan hoofd en handen. Hij legde den knaap in de auto en reed daarop ijlings naar dan politiepost aan bet Bezuidenhout tegenover de Gerarjl-Reynsüraat. -Daar werd telefonisch de hulp Inge roepen van dr. van der Worp, die den zwaar verwonde een voorioopig verband aanlegde en vervolgens naar het ziekenhuis deed overbrengen, waar geconstateerd werd, dat de jon geman waarschijnlijk een schedel breuk beeft. Ook Dinsdag was hij nog niet tot bewustzijn gekomen, zoodat men nog geen zekerheid beeft ge lire gen, of de fiets is gebroken door een aanrij ding dan wel dat, gelijk meer ge beurd is, de vork van de fiets brak wegens de onvoldoende constructie van bet frame. DROEVIG EINDE. Het 4-jarig zoontje van K. was aan den zeemuur bij de Schelde te VLis- elngen aan het bloempjes plukken. Het kind waagde zich te ver, verloor bet evenwicht en viel Ln de Schelde. Benige oogemblikken later werd het 'kind levenloos opgehaald. EEN BOTTER GEZONKEN. Toen Maandagnacht een deel dea Urker visschersvlool naar de Noord zee ter vischv angst uitzeilde, is de botter U.K. 155, schipper E. Romkes, even buiten de haven ges tooien ver moedelijk op bet wrak van een op 1 April j.l. verongelukte schuit, waar door het een groot lek kreeg, zoodat het water naar binnen stroomde. Niettegenstaande men met zeilen en kussens het gat zooveel mogelijk stopte, zonk het vaartuig in de ha ven. De botter is met behulp van de pomp van een sleepboot gedeeltelijk leeggepompt en naar de werf gesleept. HET ONWEDER. Door het hevige on weder, dat zich Maandagnacht boven Hoorn ontlast te, werden verschillende woningen van bewaarders der rijkswerkinrich ting, staande aan het Achter op bet Zand, benevens negen daarnaast staande particuliere woningen, ge troffen. Brand ontstond gelukkig niet, doch tal van ruiten werden stukge slagen. Ook een boom, staande op den Zeedijk, werd geroffen. VER. TOT BESTRIJDING VAN LUPUS. In bet vijfde jaarverslag van bo venstaande vereeniging lezen we o.a.: Van ons lievelingsdenkbeeld om een maal in 't bezat van een eigen ge bouw te komen hebben we, om finan- cieele redenen, moeten afzien. In behandeling kwamen: 234 pa tiënten, van wie aan lupus lijdend 228, aan verwachte ziekten 6, van wie gratis 73. Het aantal Lichtbehande lingen bedroeg 18.814, tegen 17.713 ln 1907, waarvan gratis 5403. De radium behandelingen bedroegen sinds 1 Ju ni 1908 2561. Het bedrag, aan patientengeld ont vangen was f 11.133 voor 13.411 be handelingen. De gewone uitgaven bedroegen 19.468. Het tekort op de gewone uit gaven bedroeg f 1191 tegen 3889 ln bet vorig jaar. DRAADLOOZE TELEGRAFIE. De uitgestelde buitengewone verga dering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs zal thans te 's-Graven- hage g©houden worden op Zaterdag 1 Mei a.s., voor de voordracht over de vorderingen van de draadlooze tele grafie door den heer Marcond. SCHEEPSONGELUK. De stoomboot „Sneek", van Lem mer naar Sneek, is vanmorgen even buiten de haven van Lemmer omge slagen. De bemanning wist er boven op te klimmen en werd geredde eenige passagier, de 55-jaisige Trijntje Visser, uit Woudsend, verdronk in de kajuit. LEERPLICHTVRACHT. Men schrijft aan de „Resb." „Staat Model C", ingevolge de Leerplichtwet, door alle hoofden van openbare en bijzondere scholen in duplo op te maken en geregeld in te vullen wat absenties etc. betreft, is een zwaarwichtig document Wijd die „Staat" 15 Januari opge maakt wordt, en er later, namelijk bij het begin van het schooljaar, weer nieuwe leerlingen ingeschreven worden, moet die staat b.v. voor een school van pl.m. 100 leerlingen, liefst voor 124 kinderen kunnen dienen. Voor de aardigheid hebben wij dat ding eens gewogen. De zwaarste is precies een half K.G. in duplo één K.G. voor 100 leerlingen. In Neder land gingen volgens bet laatste jaar lij ksche schoolverslag 707707 kinde ren ter school, dat is 7077 honderd. Het papier alleen voor Staat C noo- dig weegt dus 7077 K.G., zegge zeven duizend zeven en zeventig K.G. Naar wij vroeger vernamen, heeft dan ook een groote snelpers op een der grootste drukkerijen in Den Haag voor het eerste jaar, dat de Leerplichtwet in werking kwam (will 's Lands drukkerij het niet af kon), zes weken rusteloos gedraaid om dat zaakje in orde te maken. MOLLEN VANGEN. Te Almkerk zijn met liet mobenvan- gen in bet daarvoor nu afgeloopen seizoen goede zaken gemaakt. Men berekent, dat vele arbeiders die an ders geen eent hadden verdiend, door- ééngenomen wed f 9 f 10 per week verdienden, terwijl sommigen, die hiervoor een uitstekend afgerichten hond hadden, wel de helft meer be haalden. Het bedrag, dat daar na Nieuwjaar uitsluitend met mollen vangen is binnengekomen, inag veilig op f 1500 worden geschat. Maar er is ook yoor gewerkt, soms trok men 's morgens om 4 uur ai op pad. De hond werd op do fiets meegenomen en zoo maakte men reizen tot nabij Oost&rhout. EEN KRANIG STUKJE. Reeds sedert ongeveer zestien ja ren maakte Tetap Bajoer de beneden- streken in de residentie Palembang, tussclien de Moesi- en Djambi-rivie- ren onveilig. De laatste zes jaren was hij steeds vergezeld van zijn anafscheidedijken vriend Endjoet, een Da wasser uit de Koeboestreken, die hem in alles be hulpzaam was. Tetap Bajoer was iemand uit de doesoen Bajoer, marga Rantau Ba- joeir; als dwangarbeider ontvluchtte hij omstreeks 1893 de gevangenis te Palembang, leefde daarna geregeld van moord en doodslag; hij was een even berucht als gevreesd roover en een bekwaam valsche munter. Onder Raden Mat Tahiir, het laat ste gevallen Hoofd van de Sultans- partij in Djambi, hoofdzakelijk in bet Rambat Kïdjangsche, het gebied van Pangeran Ario, nam hij deel aan den Djambi-oorlog. De boer Tetap Bajoer, een groote, forsche zware inlander, stand bij de bevolking ais onkwetsbaar bekend, jaren lang maakte hij bet ons Bestuur lastig. De controleur van Sekajoe, G. J. v. Dongen, besloot om met den boekhou der van de credietbank teer plaatse, B. J. Klaassen, een poging te wagen om Tetap Bajoer te vatten. Het „Nieuwsblad voor Palembang" geeft verslag van den avontuurlijken, gevaarvollen tocht, waarop de ge noemde heenen slechts werden verge zeld door den de man g en den pem- harap van Sekaj-oe, een zoon van den pasirah van Sekajoe, den penggawa Zamzam, den paarden jongen van den heer Klaassen, den ontslagen de- mang van Sekajoe, Kiagoes Achmadj en d.ena volgeling. Den 8an Maart l.L te Telok Kidj'ing aangekomen per hekwieler „Sin Yoe Seng", begon van daar de tocht vol moeilijkheden en ellende. Om niet ontdekt te warden, moest de troep zich telkens verbergen. Er werd slechts fluisterend gesproken, i'ijd om te eten en te slapen gunde men zich ter nauwernood, één uur om te eten en een paar uur om te slapen. Den derden dag hadden zij geen kousen of schoenen meer aan de voeten, alles was aan flarden ge scheurd in de wildernis. De muskietenplaag was zoo ontzet tend, dat één veeg langs de wang voldoende was om die met bloed te verven, doch geen kik, geen geluid werd gegeven. Hanger, vermoeienis, vuilheid, muskieten, mieren, door nen, bloedzuigers, allee werd zonder morren gedragen. De inlanders had den steeds bet volste vertrouwen in hunne aanvoerders. Van de inlandsche hoofden In de streek, waar Tetap Bajoer zich schuil hield bij de monding van de Lemoe- tang-rivier, kon men niets te hooren krijgen. Enkelen lagen me<t dén roo ver onder één deken, anderen waag den bet niet hem te verraden. Dit deden de broeder, Matadji en een vriend, Agoes van den roover, toen dezen eerst waren opgevat. Matadji werd, gezeten ln een prauw, ongeveer middernacht door den spion Kiagoes Achmed bij Van Dongen en Klaassen gebracht. Toen dezen hem zijn wapens afnamen, trachtte hij hen met prauw en al om te wippen. Een klap om de ooren hield hem in bedwang, en toen ook zijn amuletten hem waren afgeno men, was hij zijn kracht kwijt en werd de beste helper van den con troleur. Op aanwijzing van Agoes evenwel werd de laatste schuilplaats van Te tap Bajoer achter de doesoen Tebang- Abang verraden. Die schuilplaats werd in den nacht van 12 op 13 Maart bereikt. Men besloot evenwel bet aan breken van den dageraad af te wach ten. Toen werd een salvo over bet dak afgegeven en Tetap Bajoer gesom meerd om met zijn makker Endjoet ongewapend naar buiten te komen, daar hem dan geen kwaad zou ge schieden. O ogenblikkelijk hierop Ingaande, legden de roovers evenwel buiten ge komen op Klaassen en Van Dongen aan, die ben echter vóór waren en onmiddellijk vuur gaven. Beide roovers vielen dood neder, terwijl door het vuren der helpers de vrouw van Tetap Bajoer werd ge wand, die haar man dertien jaar lang louter uit vrees overal was gevolgd. Zij was nu blijde van haar roover- echtgenoot verlost te zijn. Kort voor zijn terugkeer naar Sekajoe verzocht zij den heer Van Dongen nog even in het hospitaal bij haar te komen; zij bedankte hem toen nogmaals voor de vrijheid, rust en vrede die hij haar door het oppakken van haar man had teruggegeven, Vol angst en afschuw voor zij nambacht, had zij dertien ja ren in ruwe slavernij geleefd 1 De premie van f 500 die door het Gouvernement, en die van f 250 die door de „Bataafsche Petroleum-Maat- schappij" is gesteld op het hoofd van de twee boeven, wenschen de geza menlijke Leden dezer expeditie af te staan aan de weduwe en de kinderen van den gesneuvelden roover Tetap Bajoer. Te Genève zijn drie Ervgelschem in hechtenis genomen, blijkbaar behoo- rende tot den beschaafden stand. In hun bezit werd gevonden een zak met een groot aanbal zeer kostbare juwee- Len en andere sieraden, vermoedelijk afkomstig van een belangrijken dief stal, in het buitenland gepleegd. Zondag j.l. zouden vier Fransche postambtenaren, drie heeren en een dame, een rede karnen houden voor hunne Brusselsche ambtgenooten. De Belgische politie echter had hare maatregelen genomen om de confe rentie te verhinderen en gelastte de Franschen, toen zij zich naar de ver gaderzaal wilden begeven, onmiddel lijk naair Parijs terug te keeren. Ter wijl dus de Belgische postambtenaren iin liet vergaderlokaal zaten te wach ten op de voorlichting hunner Fran sche collega's, waren deze reeds we der op de terugreis naar Frankrijk. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Gisterenavond hield de afdeeling „Haarlem en Omstreken" van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde een vergadering in de luinaaal van het café gebroe ders Brinkmann. onder voorzitter schap van den heer Joh. de Breuk. Na mededeel Lng van ingekomen en uitge gane stukken ving de heer P. Teuniis- son, van Amsterdam, zijn toegezegde lening aan over „Tuinbouw onderlin ge verzekering tégen ongevallen bij den tuinbouw". In 1899, aldus ving spreker aan, zijn ln de Tweede Kamer de eerste debatten over verzekering tegen on gevallen reeds gevoerd. Oorspronke lijk was het de bedoeling van den wetgever, alleen de industrie-arbei ders od te nemen. Een amendement van den heer Van Kol, om ook de land- en tuinarbeiders daaronder te begrijpen, werd met 38 '«gen 35 stemmen verworpen. Men ■lürfde niet te veel hooi ineens op zijn vork nemen men wilde eerst eens af wachten, hoe de nieuwe wet zich hield. Twee jaar nadat de Ongeval lenwet voor de ind us.tr i e ar headers in werking getreden was, kwam minis ter Kuyper met een ontwerp voor de land- on tuinarbeiders. Na zijn af treden Ls dat door zijn opvolgers ge handhaafd. Niet zoolang zal 't meer duren, of dat ontwerp zal nu aan de orde komen. Vooral van de zijde van den landbouw is er zeer scherpe kri tiek op uitgeoefend. Bij aanneming zouden land- en tuinbouw-arbeiders onder een zwaren financieelen druk komen te staan. De heer Hovink, d' recteur-generaal van den tuinbouw heeft ingezien, dat een regeling van boven af een veel te zwarte last op de schouders der tuinbouwers zou la den. Een ontzaglijke som zou uit het bedrijf worden genomen, wat dit zeker niet ten goede zou komen. Daarom is onderlinge regeling aan te bevelen. De Tuinbouwraad heeft een wetsontwerp ineengezet, dat men zich voorstelt in iedere gemeente, die meer dan 10 tuinbouwers telt, in te voeren. Een comité van plaatselijke vertegenwoordigers, uitsluitend uit patroons bestaande, moet daar dan worden opgericht. Die plaatselijke commissie zal de kleine ongevallen afdoen dat aantal is niet zoo groot of de commissie zal de administratie er van wel tot een goed einde kun nen brengen. Vragen we nu wetlke uiikeeringein zullen gegeven worden, dan kunnen we zeggen, dat die vrijwel gelijk zijn aam die voor de industrie-arbeiders. Zoolang de arbeider niet werken kan wordt hem 70 pet. van zijn loon uit gekeerd is hij blijvend invalide dan kan hij op 30 pot loon gedurende zijn heele leven aanspraak maken wordt hij gedood dan krijgt de vrouw 30 pot. en de minderjarige kinderen 15 pot. tot hun 16de jaar. Alleen voor begrafeniskosten za' niet worden uitgekeerd. En ook nog begint bij de industrieels ongevallen wet de U'itkeering reeds de 3de dag, bü dit ontwerp eerst den lOden. Dit ts gedaan omdat juist de kleine on gevallen zooveel geld kosten. Duurt het ongeval evenwel langer dan tien dagen, dan wordt van den eersten dag af uitgekeerd. Deze verzekering zal niet alleen voor de vaste knechts, maar ook voor de losse arbeiders gel den. In ieder geval zal zij den pa troons veel minder kosten dan de wet-Kuyper. De tuinbouwraad heeft besloten als voorschot-premie 75 cent per f 100 loon te vragen. Voor een knecht die 500 verdient zou dus ƒ3.75 moeten betaald worden bij bet ont- werp-Kuyper zou die knecht 15 kos ten. Is er geld over, dan vindt men dat overschot in de kas terug be taalt men aan het Rijk, dan verdwijnt alles ln de schatkist. Voor die bedrij ven, waarin bijna geen ongevallen kunnen voorkomen, zou verlaging van voorschot-premie kunnen wor den toegestaan. Daarom ried spreker alleen nog eens ernstig aan, zich als één man bij de tuinbouw onderlinge aan te slui ten, vóór het te laat is. Laten wij de Regeering voor zijn; geld kost het ons in ieder geval, laat het ons dan zoo weinig mogelijk kosten. De knechts zullen er niet onder lijden, aldus be sloot de heer Teunissen. Ken dankbaar applaus beloonde spreker voor zijne heldere uiteenzet ting. Na eenige discussie werd itot beoor- deelimg van de onderlinge tentoon stelling overgegaan. Van den heer H. Nieuweuhuizen waren twee plan ten ingekomen, die beiden een certifi caat 1ste klasse kregen. Daarop sloot de heer De Breuk de vergadering. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een sigaronknijper,, Duvenvoorde- straat 54 Een R. K. kerkboek, Holsteijmstraat 10. Een gouden medaillon, Heeren sin gel 37 J. Een kwartguldenstuk, Oosterstr. 47. Een kindierschoemtje, Spaamwou- derstraat 63. Een blauwe cape, Bakene&sergracht 9 rood. Een tasehje, inh. twee portretten, Barteljorlsstraat 40 rood. Een dameshorloge,, Kleverpark 43. Een kinderbontje, Nassaustraat 8. Een hondenhalsband aan het poli tiebureau. Een ring, waaraan 3 sleutels en een rozenkrans, aan het politiebureau. Een jongensjas, Leidsc bestraat 36. Een knipmes, Brouwersstr. 116. Een horlogeketting, waaraan 2 sleuteltjes, Haarlemnnerliedestr. 38, Een kimderparapluie, Schoterstraat 31. Een gummibal aam het politiebu reau. Een zwart hondje, Zuid-Folderstr. 35 rood. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een gouden dasspeld en van het vermissen van een handwagen, welke onbeheerd op den Schotersin gel stond. Homoeopathic, In de hedenmiddag in het Café Brinkmann gehouden vergadering van de vereen!ging ter bevordering van de homoeopathic werd besloten, dat een van de leden van het hoofd bestuur vandaag nog een bezoek zou brengen aan onzen stadgenoot Dr. Mieg, die ernstig ongesteld is en in het Diaconessenhuis te Amsterdam morgen voor de derde maal zal wor den geopereerd, om hem de sympa thie der vereenigiug te betuigen en de beste wenschen voor zijn herste-l over te brengen. ieïegrammen DE TOESTAND IN TURKIJE. PERA, 27 April (7 uur 30 's av.). (Reuter.) Het kabinot-Tewfik is in functie gebleven. KONSTANT1NOPEL, 27 April. (Reuter.) SulLan Mehemed zwoer trouw aan de grondwet. KONSTANTINOPEL, 27 April, (Reuter.) Een deputatie uit de Natio nale Vergadering maakte haar op wachting bij Ileschad effendi. Deze zeide, dat hij zich voor den wenscli van het volk zou buigen. Als slachtof fer der onderdrukking deelde hij in de gevoelens van hen, die met hem hadden geleden. De plechtige eed van trouw aan de grondwet werd door den nieuwen Sultan in het ministerie van oorlog afgelegd. Voor het gaan en komen werd hij door de bevolking levendig toegejuicht. Over vier of zes weken zal in de moskee Eyoeb de plechtige aanbieding van het Ottomaansche zwaard, plaats hebban. KONS'l ANTIN OPEL, 27 April. (Reuter.) De nieuwe Sultan, Mehmed ileschad, ia het voorwerp van leven dige toejuichingen. J>e 9tad is ver sierd. De moskeeën zijn verlicht. De nieuwe Sultan verklaarde aan een deputatie uit de Nationale Vergade ring, dat hij steeds het geluk der na tie gewild heeft en met Gods hulp werken zal voor het welzijn van het tand.. Voor de vilayets Aleppo an Adana zijn buitengewone militaire maatre gelen besloten, en afkondiging van den staat van beleg. In het Seraskeriaat had Sultan Mehmed een lang onder-houd met Saidpaaja, Ahmed-Reza en Mahmoed. Chefket en de autoriteiten. Als gevolg van dit onderhoud mat de presidenten van Kamer en Senaat werd besloten het kabinet-Tewfik te handhaven. De Sultan sprak de bedoeling uit een eersten kamerheer en een eersten se cretaris te kiezen in overeenstemming met de wenschen van het parlement. Vervolgens defileerden voor den Sultan de generaals Mahmoed-Chef- ket, Mahmoed-Moukthar, de majoors Euver-bey en Niazi-bey, de leden van het parlement, de hoogwaardigheids. bekleeders en notabelen, waarna de Sultan het seraskeriaat betrok. De troepen uit SaLoniki handhaaf den op uitstekende wijze de orde. In cidenten kwamen niet voor. Overal werden de Macedonische troepen met geestdrift ontvangen. LONDEN, 28 Aprü. (Reuter.) De correspondent van de „Daily ChronL cle" had een onderhoud met den nieuwen Sultan, die hem verzocht de volgende mededeeling over te bren gen aan geheel Europa en aan de wereld „Ik ben altoos een overtuigd en vu rig voorstander geweest van verlich ting, vrijheid, vooruitgang. Met Gods hulp zal ik zonder af te wijken het pad van den plicht volgen, pogend rechtvaardig en eerlijk te zijn voor alle menschen, ongeloovigen of ge- loovigen. Van mijn jeugd af was ik, hoewel een trouw aanhanger van de voorschriften en leerstellingen van den Koran, een voorstander van een constitutie en van parlementaire in stellingen. Ik ben een vaste steun van de staatkunde der Jong-Turksche partij.'- AARDBEVING. REGGIO Dl CALABRIA, 27 'April. Hedenavond te 7 uur 45 werd hier een golfvormige aardschok waarge nomen, die verscheidene seconden duurde en vergezeld ging van ge rommel. De bevolking is hevig ont steld. Amsterdamsclie Beurs. Openingskoersen van 28 April 1909, LABOUCHERE UiimMS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was iets aangeboden. Russen 1909 89. Russen 1906 96. ZUID-AMERJKAANSCIIE STAATS FONDSEN. Peruanen 811/16 en 33 1/2. TABAKS-AANDEELEN. Bindjey 110 Medan 266, Nieuwe Asahan 75, Rotterdam Deli 385, Senembah 405. PETROLEUMAANDEELEN veel animo: Koninklijke 436/8, Moeara Enim 194, Sumatra Palembang 164£, Dordtsche 153. MIJNAANDEELEN onveranderd: Ketahoens 207/8, Great Cobar 86. )e AMERIKAANSGHE MARKT opende vrij vast. Atchison 1071/4, Denver 51, Erie 30 3/8, Kansas 45, Rock Island 28 7/16, Ontario 491/8, Southern Railway 281/4, Union Paci fic 185, Wabash 18 7/8, Steels 52 3/4, Carren 491/4, C. Marine 8 3/8, Pref. Marine 25. CULTUURWAARDEN vast. Vor stenlanden 149 3/4, Rescontre Ned. Handels-Mij. 1741/2. HAARLEM. ONDERTROUWD 28 April. O. v. d. Pol en A. M. Schaaf. B. G. Roest en H. T. Kruy- er. L. W. Zuurendonk en G. de Boer. A. Lucas en E. Moll. K. Beugeling en M. v. d. Heide. J. v. Es en J. G M'. Roghair. F. P. H. Vermeiis en M, P. Mes. M. C. Busking en E. Rekoert. A. van An- del en C. H. W. Smdit. F. M. v. d. Reep en A. A. Vermeulen. GETROUWD 28 April. F. Kroder en W. Broek hof. P. A. van Zonneveld en J. G. Bouman. H. van Norde en S. Jan gen. J. C. Leuven en W. van Lu nenburg. A. Goen en D. Fort- ge ns. BEVALLEN 26 April. P. Halderman, geb. Ver- nout, z. II. v d. Haak, geb. Van 't Nederend, z. 27 April. J. Zwart, geb. Van Houten, z. M. E. Zwart, geb. Pistoor, d. B. Sarlet, geb. v. d. Putten, d. 28 April. J. G. Schippers, geb. Van Eeden. z. OVERLEDEN 26 April. A. v. d. Bende, 50 Berckheijdestraat. J. T. M. Wil- Lemse, 75 j., Mauritsstraat. SCHOTEN. BEVALLEN F. W. II. Klinkenberg, stra, d. OVERLEDEN Ch. van Kessel, 71 j. Tep- Gemengd Nieuws HET GLAASJE DER BELGISCHE PARLEMENTSLEDEN. Li het Belgische Parlement heerscht een eigenaardig gebruik. Hoewel in België de alcohol tenge volge van al te sterke consumptie zeer zwaar belast is (op 1 liter alco hol moet 3 francs belasting betaald worden) en b.v. in de Belgische sta- tionskoffiehuizen de brandewijn al leen in heele flesschen verkocht wordt maakt men toch in het Parlement zelf een uitzondering, daar aan de afgevaardigden, die een buitenge woon lange rede houden, door de be dienden, op kosten van het rijk, glaasjes brandewijn worden ver strekt. Enkele booze tongen beweren, dat vele afgevaardigden slechts daar om zulke lang© redevoeringen hou den, om het genot van een grat's glaasje brandewijn deelachtig te wor den. KORTE VREUGDE. Ongeveer 3 weken geleden traden in Geneve een man en een vrouw op hoogen leeftijd. 72 en 69 jaar waren ze oud, met elkaar in het huwelijk. De beide luidjes, die in een gasthuis woonden, moesten dit toen natuur lijk veriaten en zochten een woning in de stad, waar ze een klein zaakje hoopten te beginnen. Het late huwe lijksgeluk was echter van korten duur. Want de vrouw is thans reeds weer teleurgesteld naar het gasthuis teruggekeerd en de verlaten echtge noot heeft thans een verzoek om echtscheiding ingediend. MISLUKTE AFDREIGING. Een bekend politiek persoon ie Breslau ontving een brief, waarin hem onder bedreiging van moord drieduizend mark werd afgeperst, die hij dan op het hoofdpostkantoor zon moeten deponeeren. Do ontvanger van dit schrijven stelde den brief ter beschikking van de politie, die een jongmensch in hechtenis nam, toen deze heit geld kwam afhalen. PATHOGENE WERKING VAN HET VROUWENKIESRECHT In Finland bezitten de vrouwen het kiesrecht: 17 vrouwen zitten er in liet parlement. Aan den anderen kant lijdt de vrouwelijke psyche onder de politieke opwindingen, waarvoor zij nu eenmaal niet geschapen schijnt. Onni Granholm, een Finsch geleerde, heeft gevonden, dat de psychoses bij het vrouwelijk geslacht sinds invoe ring van het nieuwe kiesrecht aldaar belangrijk zijn toegenomen; in de kleine stad Nurines bijv. telde men onder 12000 inwoners in 1900 slechts 29 krankzinnige vrouwen, in 1907 echter 67. Hij ziet den verderen loop der dingen met eene bezorgdheid te gemoet, welke zich condenseert tot den alarmkreet: „de vrouwenbewe ging brengt het menschdom nog in het krankiznnigengestichtl" - (Med. Weekblad.) ONTPLOFFING VAN EEN LUCHT BALLON. Te Parijs is een militaire luchtbal lon van Versailles, van het le regi ment der genie, in een partij boomen verward geraakt. Op het oogenblik dat de soldaten het luchtschip wilden losmaken, brak de kabel en steeg het gevaarte met zijn schuitje in de lucht. Twee officieren treden in een auto mobiel het ontsnapte gevaarte ach terna. Toen de ballon ongeveer 300 meter gestegen was, ontplofte hij boven het park van Saint-Cloud Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. TWEE VROUWEN AANGEHOUDEN. In een grooten winkel te Antwer pen kwamen twee vrouwen een hoed koopen. Terwijl een van beiden bezig was met een der winkeljuffrouwen om keus te maken, stal de andere een veer van groote waarde. De winkeljuffrouw had het echter gezien en liet de dieveggen aanhou den. Zij maakten zich reeds aan moer misdrijven schuldig. Een van haar werd door een dame herkend als de dievegge van een kostbaren ring, een zeer fraai reisgarnituur, een flesch odeur en een doos zeep. Een goede vangst dus voor de politie. SPOORWEGONGELUK. In Lotharingen is een locomotief van den spoordijk gekanteld. Het ge vaarte kwam terecht op een plaats waar acht arbeiders werkzaam wa ren. Twee hunner werden onmiddel lijk gedood, vier kregen zeer zwart® kwetsuren. EEN INBREKERSBENDE, is door de Berlijnsche politie onscha delijk gemaakt. De misdadigers star Len en roofden alles, wat onder hum' bereik kwam. Hun laatste slag wa4 een paar schrijfmachines; door een handlanger werd een van deze mar. chines verkocht aan een baterhand#-;

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2