NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Uit de Omstreken Binnenland 26e Jaargang, No. 7927 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon« en Feestdagen. DONDERDAG 29 APBIL 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PEK DRIB HAANDBNl Voor Haarlem J I 5 IM Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 JJltgav# der Veaaootsciiap Lonrens Coster. Directeur J. (S. PEBREBOOa. ADVERTENT! Ni Van 1—5 regels 50 Cts.j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer /0.It Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentie» van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 00 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en AdministratieGroote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij s Zolder Bultenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem !n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA. Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon lnterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. VRIJDAG 30 APRIL. „De Karseboom", Gr. HouLstr. Cursusverg. der Vrouwen-Ontwikke lingsclub. Spreekster Ida Heyermans, 81/2 uur. Stadsnieuws De Spanning. Nadat onze bulletins gistermiddag de tijding door de stad hadden ver spreid, dat de vervulling van de blij de verwachting zeer aanstaande is, beheerscht er een voortdurende span ning de gemoederen. In een redactiebureau merk je dat soo uit de eerste hand. Onophoudelijk verklikken onze spanningsthermome ters de telefoontoestellen onder welk een nerveuzen druk men in de stad leeft. Er zijn heele perioden, dat de toe stellen op redactie en administratie een zeer hardnek ki gen bel wedstrijd voeren. En telkens maar weer luidt het ant#oord: Nog niets meer be kend, dan onze bulletins meedeelen. Weer glijdt je pen een minuut over *t papier en dan wekker-belt de juf frouw van liet kantoor in de Smede straat je weer van je werk af. Van morgen, toen Haarlem wakker werd, hing men al aan de telefoonhoorn. We verdenken hen er van er een uur tje vroeger voor opgestaan te zijn. Maar, die vriendelijke verzoekers ©m inlichtingen vormen nog maar een heel onschuldige groep van belang stellenden. Een andere categorie be staat uit personen, die 't weten. Gisteravond en vanmorgen vroeg leefden we in formeelen twist met de menschen, die 't wel heel zeker wis ten, dat er een Prinses geboren was. En als we dan maar telkens weer opnieuw vertelden, dat er heusch niets van aan was, dan hield men ons voor met-de-nachtschuit-komers, die heelemaal niet up de hoogte waren. Hadden ze dan niet „officieele" tele grammen zelf uit Den lïaag gekregen? Men bezweer ons bijna om te bulle tineeren. Maar de tijd heeft ons ge lijk gegevende blijde verwachting is op bet oogenblik, dat we dit schrij ven, nog niet vervuld. Ook „the man in the streef' was hedenmorgen heel matineus. Reeds vóór zessen kwamen er al sommigen ons letterbord in de Groo te Houtstraat bespieden, begeerig als ze naai* nieuws waren, en drentelden dan weer een straatje rond. En toen we om half zeven de eerste berichten bekend maakten, stond 't weer onmid dellijk zwart van de menschen, die met gretigen blik het nieuws opna men. Intusschen hebben de valsche tele grammen ook in onze stad en de om geving een verrassende uitwerking gehad. Te kwart voor negen gisteravond kregen we een telefoontje uit Zand- voort, dat het geheele dorp reeds in feestiooi was. De vlaggen wapperden allerwegen, meldde men ons. Helaas... V1 Te Haarlem mag ons Gemeentelijk Slachthuis eu* roem op dragen het eerst gevlagd te hebben. Vannacht te vier uur ging daar het rood-wit-blauw ten venster uit.... te half zeven borg men de driekleur weer op 1 Een geachte familie hier in de stad kreeg bericht uit Den Haag en in al lerijl richtte men laat in den avond een besc liuiten-met-oranje-muisjes- festijn aan POSTKANTOOR. In verband met de invoering van den Amsterdamschen tijd op 1 Mei a. s. zai het Postkantoor te Haarlem voor het publiek geopend zijn van 7.30 m.—9.30 's a. (op werkdagen) 8.m.1.'s a. (op Zon- en feest dagen). Bijkantoor Plein: 9.— m.—9.'s (op werkdagen) Op Zon- en feestdagen gesloten. Bijkantoor Aerdenhout 8.m.12.'smiddags; 1.30 'sa. —8.30 's a.6.— 's a.—7.30 'sa. Op werkdagen. Op Zon- en feestdagen Broodbakkersweds trijd. In den te Amsterdam gehouden broodbakkers wedstrijd, uitgeschre ven door de broodbakkersvereeniging ,,de Voorzorg" behaalden de heeren H. Franken Jr. en M. J. Duysterhof van Haarlem, in de afd knipbrood, *esp. den 3en en ien prijs. In de afd. hruinbrood verkreeg de firma J. Lokker van hier den 2den ALG. NEDERL. VERBOND. Gisteravond vergaderde de hier ge vestigde afdeeling van het Alg. Ned. Verbond. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental in 't laatste jaar geklommen was van 243 tot 364, welke vermeer dering zeer verblijdend mag genoemd worden. De ontvangsten bedroegen 1020.05; terwijl een batig Baldo van I 70.18J overbleef. In het verslag van de Boekencom- missie werd melding gemaakt van de uitzending van boeken en couranten naar alle doelen van de wereld, waar zich Nederlanders bevonden. Door de goede zorgen van een aan tal personen worden de boeken enz. aan de Boekencommlssie te Rotter dam opgezonden. Van daar uit zendt men geregeld ook aan de verschillende zeemanshui zen in den vreemde de couranten. Hieromtrent deelde het verslag de aardige bijzonderheid mee, dat zelfs zeelieden van vreemde natinoalitei- ten de Nederlandsche taal leeren, om de couranten te kunnen Lezen. Een verzoek uit Dultsch ZuAd-Weet- Atrika, om toezending van leesstof, noopte den steller van liet verslag der Boekencommissie tot de gevolgtrek king, „dat Haarlem's Dagblad" tot in de verste uithoeken dor aarde werd gelezen,' daar degeen, die het verzoek deed, kennis had genomen van de verstrekking van boeken en dagbladen uit ons blad. Van uit Rotterdam werden 629 kis ten met 100.000 boekwerken verzon den. Daarna werd de beschrijvingsbrief voor de algemeen» vergadering be sproken. O.m. komen daarop voor een voorstel der afdeeling Haarlem, om een commissie te doen benoemen, die de geldelijke en andere gevolgen zullen nagaan, welke een omzetting van liet maandblad „Neerlandia' in een weekblad zou kunnen hebben. Een voorstel van de Haarlemsche af deeling van „Jong-Nederland" tot in stelling van een draogteeken wordt door het hoofdbestuur ontraden. De aftredende bestuursleden Dr. J. B. Schepers en mevr. Tliöne—van der Vlugt werden zonder stemming her kozen. Daarna leidde kapitein F. W. J. de Witt Huberts een bespreking in naar aanleiding van de vraag: Mag het Alg. Nederl. Verb, algemeene weer baarheid bevorderen? De inleider betoogde, dat dit op grond van het in art. 3 der statuten omschreven doel zeker mag en moet geschieden. Immers algemeene weer baarheid beoogt een lichamelijk en zedelijk geschikt zijn om de vrijheid te verdedigen. Aan do beroepsmilitairen is de taak van de weer baar making opgedragen. Daartoe achtte spreker den tegen- woordigen oefeningstijd van 8Jmaand te kort, vooral door de vorwaarloo- zing van de lichamelijke opvoeding in het tijdperk, dat zich daai'toe het meest eigent. Want, terwijl er op de scholen ten minste nog iets aan gym nastiek gedaan wordt, doet men in den Leeftijd van 13—20 jaar al heel weinig aan de lichaamsontwikkeling. Alleen in de vereenigingen oefent men zich. Daarin wilde de inleider ver andering gebracht zien door dwingen de wettelijke bepalingen. Voorts moeten de jongelieden tot 't besef worden gebracht, dat het iets oneervols is door het domme toeval bij de loting voor de militie te wor den uitgesloten van de weerbaarma- king tot verdediging van het vader land. Het denkbeeld, dat eigen belang gaat boven het gemeenschapsbelang moot uitgeroeid worden. De opvoe ding moet zoo ingericht worden, dat in het Nederlandsche volk komt een drang om goed en bloed veil te heb ben voor het land. Daartoe moet aan de opvoeding een militair karakter gegeven worden; een militair karakter, niet in den zin van verouderden kastegeest; maar in deze be teekenis, dat de militaire deugden aangekweekt worden. Is het Nederlandsche volk lichame lijk vaardig? vroeg spreker cich af. En zijn zeer zacht antwoord luidde: Nog niet volkomen. Hoe men zou moe ten komen tot een beteren toestand leert Hongarije, waar men een af zonderlijke bestuursinstelling heeft yoor de lichamelijke oirvoedtrut. Op de scholen wordt daar veel werk gemaakt van gymnastiek en spel. Ook de tucht, dat is de opvoeding van de wil, moet aangekweekt worden. Zuid- Afrika bewees, dat tuchteloosheid ten ondergang leidt, zelfs bij een zeer groote persoonlijke weerbaarheid. Uitgeroeid moet ook worden het onge loof in eigen kracht tot verdediging van ons grondgebied. Een overmach tige vijand behoeft nog niet te over winnen, want de moreele eigenschap pen zijn T, die over den eind-uitslag De inleider geloofde niet, dat dit punt het Alg. NederL Verbond op po litiek terrein zou brengen. Ook al be hoeft de weerbaarheid niet in een oorlog getoond te worden, dan is de moeite daaraan besteed niet verlo ren. Krachtige mannen zijn een ze gen voor een volk. Bij de hierop volgende besprekin gen betoogde de heer C. Jongens, dat dit de grootste reden was, dat bet Nederlauidsche volk niet in de verde digbaarheid van het land gelooft, omdat het weet, dat het in een oorlog zal staan tegen een overmacht van één tegen vijf, of één tegen tien. Wan neer nu algemeene dienstplicht werd ingevoerd, achtte hij dooir vergroo ting van het aantal weerbare man nen de mogelijkheid van de verdedig baarheid grooter dan nu. Onze roemrijkste vlootvoogden er kenden 't, dat men er niet kwam met krijgsdeugden en zeemanschap al leen; daarom drongen zij or steeds bij de Staten op aan een voldoend aan tal schepen ter beschikking te stel len. De inleider hield, in antwoord hier op, 6taande, dat ons land met zijn zeer sterke natuurlijke stellingen wel tegen een overmacht valt te verdedi gen. De geschiedenis van 1672 en 1799 bewijzen het, meende spreker, dat Nederland zelfs met een overmacht van één tegen tien te verdedigen valt. Luitenant-kolonel W. A. E. Mons- feldt uit Bergen-op-Zoom wees er op, dat de burgers zoo weinig notitie ne men van de Nederl. Vereen, tot bev. der krijgswetenschappen, die toch voornamelijk ten doel heeft den bur gers de verdedigbaarheid van ons land aan te toonen. Spreker vermeldde, dat in 1799 een dijk bij 't IJ door 2000 man met goe den uitslag was verdedigd tegen 20.000 vijanden. De heer R Luijten merkte op, dat deze voorbeelden alle golden gebeurtenissen uit het verle den. Maar de ondeskundiger krijgen uit de gedachtenwisselingen in de tijd schriften en elders den indruk, dat de militairen 't zelf niet eens zijn over de verdedigbaarheid. Deze laatste ou derstelling betwistte kapitein De Witt Huberts. Mr. H. Ph. 't Hooft vestigde er de aandacht nog eens op, dat ook de schietvaardigheid de weerbaarheid verhoogt, waarom schietondervvijs ook op de scholen gewenscht is. Eenige gedachtenwisseling ont stond over de opmerking van den heer H. Ph. do Kanter Jr., dat de er varing hem geleerd had, dat jongelui uit meer gegoeden stand steeds zeer onwaardeerend over 't leger spreken, als zij er in gediend hebben. Daairuit leidde hij af, dat het leger' in plaats tucht tuchteloosheid in de hand werkte. De inleider meende, dat dit onwaardeerend spreken een gevolg was van het nog niet genoeg door drongen zijn van de jongelui van den plicht tot verdedigig van het land. De voorzitter, de lieer Rutgers van der Loeff, reide den inleider dank voor zijn betoog. Daarna werd de vergadering, die aanvankelijk door slechts één lid, be halve 't bestuur, was bijgewoond later kwamen er nog een zestal Leden bij gesloten. Bloembollenculiu ur.- De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde gewijzigde statuten van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, te Haarlem. Indertijd gaven we al een omschrij ving van deze wijzigingen, die vooral het scheidsgerecht betreffen. Ex. Vrije- en Orde-oefeningen. Haarlem, 28 April. Geslaagd de hee ren A. D. Schut, Helder, en J. Zwiep Knkhuirang DE ZEVENDE KLASSE. I Spreker vraagt, of het advies van Het bestuur der afd. Haarlem van het College voor de Visscherijen is a ngevraagd. Hij heeft gegronde redenen dat aan dat colle- het Nederl. Onderwijzers Genoot- scliap heeft in een adres aan den Ge meenteraad te kennen gegeven, dat het kennis heeft genomen van het voorstel van mr. Thiel tot het instel len eener zevende klasse aan de openbare lagere scholen, dat het met dit voorstel en de motieven volledige instemming betuigt en dat het den Raad verzoekt, genoemd voorstel aan Daar de wethouder van onderwijs, de schoolcommissie en de districts schoolopziener hun meening zoo dui delijk hebben uiteengezet, achtte het bestuur het niet noodig een memorie van toelichting bij te voegen. Zangen Vriendschap. Men schrijft ons Daar liet concert van de Koninklij ke Lied er tafel Zang en Vriendschap uitgesteld is moeten worden (vermoe delijk tot Woensdag 5 Mei a.s.), is de heer Hendrik Rijnbergen (violist) we- s zijn vertrek naar Berlijn ver hinderd bij haar concert op te treden. Hoewel dit velen spijten zal, omdat zij den bekwamen violist vóór zijn vertrek naar het buitenland nog eens gaarne hadden gehoord, is de veree niging zoo gelukkig geweest, de me dewerking te verkrijgen, van mejuffr. Harry IIus, uit Den Haag, dezelfde violiste, die bij het weldadigheids con cert der liedertafel voor Italië ieder een 1n verrukking gebracht heeft door haar prachtig spel. Militaire Zaken. De sergeant-fourier Platerlnk, van het 10e regiment inf. alhier, wordt op 3 Mei a. s. overgeplaatst naar het garnizoen den Helder. De axlspiranten-vaandrig Wiliekes Macdonaid, Gerber en Götz, van het 10e regiment inf. alhier, zijn beyor- derd tot reserve-korporaal. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). OVERVEEN. De eerste Hyacinthenveiling. Werd over het algemeen door de bloemisten een goede verwachting ge koesterd van de in dit seizoen te hou den hyacinthenveilingen, wegens den zeer gunstigen toestand van dit pro duct, thans werden gisteren bij de eerste veiling, gehouden op verschil lende tuinen aan de Rampelaan, deze verwachtingen bitter teleurgesteld, daar de prijzen beneden het middel matige bleven. Op sommige tuinen werd het aangebodene geheel of ge deeltelijk opgehouden. Later op den dag werden betere prijzen besteed, maar niettegenstaande dit, moet de toestand nog zeer veranderen, willen de bloemisten op een gunstig jaar kunnen roemen. BLOEMEND A AL. Alhier zai waarschijnlijk binnen korten tijd ook eon verkooplokaa' worden opgericht. Een voor weinig jaren nieuw gebouwd perceel» thans ingericht voor timmermanswerk plaats van den heer Vermeulen, is voor dit doel aangekocht en zal door den makelaar' Overakker worden .ver anderd in een verkooplokaal. HAARLEMMERMEER. Paardenfokkerij De vereeniging ter bevordering der paardenfokkerij te Hoofddorp zit niet stil en toont dat het haar ernst is, de paardenfokkerij in deze gemeente aan te moedigen. Thans zullen door deze yereeniging te Oldenburg een 10-tal veulens worden aangekocht, ter ver edeling van het paardenras in deze omgeving. Na eene langdurige ongesteldheid is hedennacht ae zeereerw. heer La- garwey, R.-K. pastoor te Hoofddorp, overleden in den ouderdom van o3 jaar. De overledene was algemeen geacht en bemind. IJMUIDEN. DE VISSCHERIJ-QUAESTIE. Zooals in ons Kamer-overzicht (zie Tweede Blad) te lezen is, hield de heer Blooker gisterenmiddag in de Tweede Kamer een interpellatie over de Vischhal. Omdat deze zaak voor deze gemeente van veel belang is, ge ven we een uitvoeriger verslag. De heer BLOOKER interpelleerde over de wijzigingen bij ministerieel besluit van 6 April 1908. gebracht in bet reglement voor den verkoop van vlsch en van bet gebruik van da vischhal In de yisschershaven te 1J- muiden. Spreker herinnert aan de geschio flenis der zaak, de verhooging de» retributie van 1 tot 2 pet. en de veria- van de koopmanskorting van 8 pet. giüffv op 2 om te vermoeden, ge wel advies is gevraagd over de koopmanskorting, doch niet over de verhooging der retributie. Tot zoover de eerste vraag. Spreker betwijfelt, of de Regeering wel het recht had, zich met de koopmanskorting te be moeien. Het feit, dat zij den vischhal beschikbaar stelt, geeft haar dat recht niet. zoo min als het Amstor- damsche gemeentebestuur het recht heeft zich met de regeling der provi sie te bemoeien, omdat zij de koop mansbeurs ter beschikking stelt. De tweede vraag is dus, op welke wettel üke bepaling steunde de Regee ring haar ingrijpen in de quaestie van de korting door den verkooper aan den kooper toegestaan In ver band met de kosten van de haven, die een onderdeel is van het Noordzee- k an aal. mag van deze haven geen retributie worden geheven. Het Koninklijk besluit van 6 April 1908 was dus onwettig, maar boven dien de retributie van 2 pet. is hooger dan de kosten van den vischafslag. De retributie van 2 pet. dient dus ook tot dekking van de kosten der exploitatie van de haven. Mot het verlies op die exploitatie had men niets te maken en ter dek king van het verlies op de kosten van den vischafslag was verhooging met een kwart procent, dus tot 11/4 pot., voldoende geweest. De derde vraag van spreker is, of de retributie in overeenstemming is met de wet, waarbij de kanaalgelden enz. werden afgeschaft. De MINISTER VAN WATER STAAT is van oordeel, dat na de her haalde wijzigingen op dit oogenblik en in verband met tijdsomstandighe den elke wijsigtag van den bestaan- den toestand verkeerd zou zijn. Een minister, die misschien nog maar korten tijd hier staat, mag niet klak keloos een wijziging voorstellen. Zulk een wijziging moet door denzelfden, minister, die haar voorbereidt, wor den uitgevoerd. Wat de eerste vraag betreft, het College voor de Zeevisscherijen is over do wijziging gehoord. Zijn meer derheid was voor de verhooging der retributie, tegen verlaging van de koopmanskorting. Wat de tweede vraag betreft, er bestaat een wettelijke bevoegdheid krachtons een Koninklijk besluit van 1899 voor de Regeering om zich in de quaestie der koopmanskorting te mengen. Wat de derde vraag betreft, de heer Blooker meent, dat krachtens de wetten van 1893 en 1898 geen haven geld mag worden geheven en dat geen onderscheid mag worden ge maakt tusschon vlucht- en andere haens. De Minister gaat daarop niet in en stolt zich verdei' op het stand punt van den inter peil abt, dat alleen retributie mag worden geheven van den aanleg en de exploitatie van de vischhal. Maar dan wijst hij er den interpellant op, dat in 1907 het ver lies op de exploitatie niet is geweest f 13.000, maar 105.000, en over 1908 de winst niet 11.000, maar het ver lies f 93.000. (Beweging). Bij zijn be rekeningen hield de beer Blooker geen rekening met de debet-saldo'B van vorige jaren. Of de verbooging van de retributie en de vermindering der koopmans- k or ting goed was, wil de Minister niet zeggen. De Minister verfoeit voor zijn de partement politiek en wil de zaak dus vrijhouden van een politiek luchtje. De Minister zal de zaak nader bestu- deeren en dan een beslissing nemen, naar hij hoopt gegrond op billijkheid en recht. Na repliek zegt de, heer PAS- STOORS te betreuren, 'dat de inter pellatie zoo laat is gehouden. Intus schen juicht spreker het toegezegde onderzoek toe. Met het oog daarop vult spreker het betoog van den heer Blooker nog nader aan. In goed ver trouwen schaft -n de belanghebbenden inden-lijd, na overleg mei de Regee ring, bij het tot stand gekomen com promis den particulieren afslag af. Up dat compromis is nu inbreuk ge maakt. Een tweede opmerking geldt het dure werken te IJ muiden, den aan leg van kostbare, onnuttige kelders, enz. Men ziet te veel door den bril van den ambtenaar en legt daardoor handel en industrie aan banden, of houdt hun ontwikkeling tegen. Men behandelt de zaken te IJmuiden bureaucratisch. Men rukt bet particu lier initiatief uiteen. De toestand te IJmuiden is principieel verkeerd. Al les is op te grooten voet en te duin- te gericht. De Regeering mag de kos ten niet verhalen op de belangheb benden. De MINISTER betoogt, dat men nooit te IJmuiden den bloei zou heb ben bereikt, als het Rijk zich had ont houden. Het is nu wel gemakkelijk te klagen, maar bij dit bedrijf zouden particulieren evenals het Rijk Dnt het beheer te bureaucratisch ia, kan de Minister niet toegeven. De Minister stelt zich intusschen voor, tor plaatse zich eene van de zaak op de hoogte te stollen. De interpellatie is geëindigd. NEDERLANDSCH-BELGISCHE COMMISSIE. In de vergadering der Nederlands oh Belgische Commissie, welke op 10 etf 11 Mei te 's-Gravenhage gehouden zal worden, zullen de volgende onder werpen worden behandeld. De le subcommissie (Posttarieven) stelt voor den volgenden Wensch aan te nemen: De Neder 1 andsch-Belgische Commis sie spreekt den wensch uit, dat tus- schen België en Nederland een over eenkomst moge gesloten worden, met de strekking, het postverkeer tus- schen beide landen te bevorderen. Zonder een overeenkomst in den vorm te ontwerpen, bepaalt zij er zich toe, de oplossing aan to bevelen, di« zoude bestaan in toepassing, zooveel mogelijk, van het binnen]andsch ta rief van elk land op de zendingen, voor het andere land bestemd, met uitzondering van die categorieën, voor welke een bijzondere regeling noodig zoude blijken, wegens het ver schil tusschen de tegenwoordige bin- nenJandsche tarieven. Elk land zoude de door benaelve geheven rechten in hun geheel behou den en, evenals thans, de zendingen, uit het andere land afkomstig en voor zijn gebied bestemd, kosteloos vervoeren. De te sluiten overeenkomst zoude in werking treden op 1 Januari 1910. De 3e subcommissie (Auteursrech ten) brengt verslag uit over de ver houding van Nederland en België wat betreft de wederzijdsche bescherming van het auteursrecht en biedt een ontwerpverdrag, met toelichting, aan. De 4e sub-commissie (Scheepvaart regelingen) stelt voor, dat de N.-B. commissie besluite do beide nationale afdcelingen uit te noodigen om eik bij haar regeering pogingen aan te wenden dat door deze bij de regeering in Duitschland krachtig worde aange drongen om het „Binnenschifffaht- gesetz" in dier voege aan te vullen, dat liet beginsel van openbaarheid, ook overigens door de Duitsche wet erkend, beter tot haar recht kome, door liet in het leven roepen van een centraalbureau, alwaar de teboekstel- 1 in gen en de belastbaarheid der sche pen kunnen worden gecontroleerd. De Ce sub-commissie (landbouw vraagstukken) stelt voor de aanne ming van eenige wenschen betrekke lijk wijziging van het besluit van den Belgischen minister van Landbouw nopens het tubercuimeereu van voor invoer in België bestemd Vee (19 Ja- nuairi 1905); en de aanneming van een! wensch tot wijziging van een besluit van den Nederlondschen minister van BLnnenlandsche Zaken (17 October J) be trof fen do de vergunningen tot den invoer van vee en mest. In een op 29 dezer te houden verga dering der Nederlandsche afdeeling van de commissie zullen, deze wen- schen, alvorens in de commissie ih! pleno te worden behandeld, worden goedgekeurd. VECHTPARTIJ. Te Stratum bij Eindhoven hield een kaartclub het gebruikelijke pot- vertoeren. Er ontstond ttotet, met het gevolg, dat een zekere Manders al daar door twee personen De W. werd aangevallen en zwaar door messte ken en sneden werd verwond. De wonden zijn van dien aard, dat de getroffene zich niet kan bewe- VREF.SF.L1JK ONGELUK. Gisterenmiddag togen vijf uur wa ren eenige werklieden van de ge- meentetelephoon bezig in de Wifhel- minastraat te Amsterdam om een telephoonpaal te sloopen. Plotseling viel de yaal om, met liet treurig ge- zóó hU volg, dat de werkman Van Lier. er boven in zat, door den val deerli'k werd verminkt, dat oogenbllkkeiijk dood bleef. BLOEDVERGIFTIGING. De echtgenooto van W. v. S., te' Heer Hugowaard, die een wondje op den neus had, krabde dit stuk, waar door bloedvergiftiging ontstond. Na een smartelijk lijden van eenige da» risico op zich hebben moeten nemen, gen la de ongélukkige overleden.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1