Weerbericht Thermometerstand KEIJSER'S Schoenenmagazijn, Laatste Berichten tiemengd Nieuws Telegrammen Burgerlijke Stand Sport en Wedstrijden Pers-Overzicht MEDEDEEL1NGEN VAN HET (KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur-. De Blldt, 29 April 1909. Hoogste barometerstand 769.8 m.M. Biarritz (grens van Frankrijk en Spanje) Laagste 741.5 m.M. te Hapa- randa (Oostkust Zweden). Verwachting tot den avond van 90 April 4 Wind meest matige Westelijke tot Euid-Westelij ken wind. Gesteldheid van de lucht: zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regen- of onweerebuien. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TH HAARLEM. tlur 759 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 762 m.M.- te Haarlem. Woensdag 88 April Hoogste gisteren 9 uur F. 66 Laagste hedennacht F. 45 Hoogste heden tot 8 uur F. 58 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 80 Cte. per regel. 82 Lange Voorstraat De blijde verwachting. pFFICIEELE BERICHTEN. Het Haagse he C orrespondemtie-bu- toeau meldde ons gisteravond H. M. de Koningin-Moeder is gis termiddag te half twee in het paleis aan het Noordeinde gekomen. Zij is tiaar gebleven en zou er ook den 'nacht doorbrengen. Gisteravond te 111/2 uur Naar wij met genoegen vernemen, (bevindt H. M. de Koningin bij hei afzenden van dit bericht, terwijl de hoopvolle verwachting nog eteeds Voortduurt, zich onder die omstandig- ilieden gelukkig zeer wel. Hedenmorgen om 6 uur H. M. de Koningin heeft den nacht kalm doorgebracht en genoot van een Vrij lange rustpoos. In den vroegen ochtend van heden viel nog niet het Uur aan te wijzen, waarop de blijde Verwachting in vervulling zal gaan. Heel Nederland leeft in angstige Spanning I Vooral het Koninklijk pa leis te ■s-GRAVENHAGE Irekt buitengewoon veel belangstel lenden. Na de eerste berichten, ,,dat liet nu gauw te verwachten was", 'stroomden gistermorgen veel men- echen voor het paleis aan het Noord- einde samen. De komst van Koningin Emma verhoogde de spanning, zoo- dat allen, die niet aan den tijd gebon- tien waren, bleven wachten. Vreemdelingen en journalisten loo- pen rond met camera's en te midden >ivan deze bonte groep van nieuwsgie rigen etappen statig de politieagenten jnet hun blinkende helmen heen en ',weer. Er heerscht een algemeene be weeglijkheid en emotie, die steeds toeneemt. Elke beweging in liet Paleis wordt aandachtig gevolgdzelfs de ver wisseling van de wacht wekt buiten gewone belangstelling. En als er een telegrambesteller komt, dan 's Avonds was het in de overdrukke straten alsof de blijde gebeurtenis reeds had plaats gehad. Geruchten dienaangaande waren in omloop en werden versterkt door de omstandig heid, dat de militairen in groot tenue gekleed waren. Vooral in de omgeving van het Pa leis wemelde het van belangstellen- tien en voor de couraniten-bureaux 'stonden velen de verschijning van de het heuglijk nieuws meldende bulle tins af te wachten. Deze hieven evenwel uit. Het gerucht bleek dan ook onjuist en eenïge uitgestoken vlaggen moee ten weer ingehaald worden. Om 10 uur 'g avonds verscheen in het kabinet van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin de hofmaarschalk graaf Van Bylandt, en deelde den vertegenwoordigers der pers die daar een wachtkamer hebben mede, dat hij tot zijn leed wezen moest verklaren, DAT ER NOG GEEN TROONOPVOLGER GE BOREN WAS. Dit is dus een officioele tegen spraak der geruchten. V Avonds stond er voor het paleis een enorme mausehenniassa. Door de 6traten trokken juichende4 groepen ,,'t is Oranje, 't blijft Oranje, 't is Oranje boven." TE AMSTERDAM is de spanning niet minder, vooral toen een der bladen oen bulletin ver spreide met „hardnekkige geruchten van een geboorte." Men sprak in de stad van niets anders. Acht uur werd het. Negen uur, (tnea uur. Nog geen berichten. En steeds drukker werd het in de stra ten van menschen, opgejaagd door de onjuiste berichten. De couranten-bureaux werden be stormd om inlichtingen, en .steeds luidde het bescheid ons is niets be kend. Het ,,Hbld." schrijft daarover r „Tegen elf uur ontvangen wij be- jicht uit de Residentie, dat er inder daad nog niets bekend is. En om de menschen mu toch eenigszins te bo- W^dlgen al kunnen wij hun de blijde boodschap nog riiet brengen wordt besloten, hiervan aan het pu bliek mededeeling te doen. Eenige van onze redacteuren be geven zich te midden van de menigte. Deze sluit hen van alle kanten in, waarop haar met luider stemme wordt medegedeeld, dat ook te 's-Gravenhage nog niets bekend is. Zij hadden midden op straat een doodstil en aandachtig auditorium, dat in groote spanning luisterde en dank zeide voer onze mededeeling, dae den mensehen althans eenige ze kerheid bracht. Als tegen half twaalf langzaam eenige zware regendroppels neerval len, trekken velen uit de slechts ten halve tevreden gestelde menigte huiswaarts. Feestelijk was de stemming, die er bij alle spanning heerschte. De be volking van 's Rijks hoofdstad ge voelde zich gelukkig nu de blijde ver wachting weldra in vervulling zou gaan en wij eindelijk volle uiting zouden kunnen geven aan onze ge voelens van liefde voor het Huis van Oranje, waarmede wij de laatste maanden zoo hebbeD meegeleefd." IE ROTTERDAM. Hier is dezelfde „blijde verwach ting". Twaalf uur het Beursplein is ge woon, de menschen loopen er haastig als altijd, doen hun zaken de scho len gaan uit, de jeugd speelt en stoelt tusschen al de bedrijvigheid van de groote handelsstad door. Plotseling komt hoog uit den toren van de Beursde vlag, breedgol- vend wappert ze in den wind en het oranje kleurt nog feller, steekt nog sprekender af tegen het grauw-grijze Beursgebouw, nu de lieve lente-zon zoo glunder te schijnen staat Dan ineens staan de menscben stil, zelfs de haastige zakenman wacht even, kijkt naar boven, naar de vlag. En in de bodega's en in de cafés, waar rustige menschen zitten achter een krantje en een morgenwijntje, komt dan in eens de blijde tijding, de tijding van de vlag. Kranten worden neergegooid en de menschen, of ze elkaar kennen of niet kennen, begin nen met elkaar te praten. Op straat staat men samengeschoold, wordlt er ernstig gemompeldop de trams is er maar één gesprek, één onderwerp, dat besproken wordtde vlag en haar heteekents. Op de visehmarkt is er al vroolijk- heid en de vrouwen loopen al jolend te hoop, staan druk te bewenen, im mersde vlag. Het duurt niet lang of de Beurs- vlag krijgt concurrentiezolder raampjes van café's en andere ge bouwen. kleppen open en na wat ge- wurm met stok en touwen waait er het dundoek al gauw triomfantelijk naar buiten. Venters met oranje-vlaggetjes pos ten al voor de Beurs het hlijft daar druk, steeds blijven menschen staan ieder kijkt naar boven, naar de mooie statige vlag, die zoo trotsch en deftig langs den somberen gevel waalt. Dan, 1n eens, spant 't vlag-koord, en ziet, men haalt haar weer naar binnen, langzaam en zeker, en als 't laatste tipje oranje verdwenen is ach ter den grijzen Beursgeved, loopen de menschen weer door, stil voor zich heen- Men lacht om de vlag, om de voor barige vlag. TE GRONINGEN IS TE VROEG FEEST GEVIERD. Groningen heeft de primeur gehad van de oranjefeestviering. Woensdag avond om half negen werd door het „Nieuwsblad van het Noorden" een bulleftiiin verspreid, dat er een prinses zou zijn geboren. Onmiddellijk na de bekendmaking van dat heuglijke be richt' was er een enorme menschen- massa op de been, die op luidruchtige wijze u'ting gaf aan zijn vreugde over deze gebeurtenis. Alles tooide zich met oranje, vlaggen kwamen uit, de illuminaties zelfs, die bij don heer Scholten, lid der Eerste Kamer, wer den ontstoken. De opwinding was groot. Op de Groote Markt werden rondedansen gemaakt en de anders koudbloedige Groningers trokken in lange rijen door de straten, enkele groepen met harmonica's voorop, tot een tegenbericht van de „Provinciale Groninger" de feestvreugde kwam \ergallen. De illuminaties werden ge doofd, de vlaggen ingehaald, maar liet volk bleef den heelen avond door- joelen en vaderlandsche liederen door de straten galmen. In de Harmonie, waar voor eene volle zaal een gewone muziekuitvoe ring werd gegeven, bracht het be richt een geweldige opschudding. On middellijk zette de muziek de volks liederen in, die door allen staande werden meegezongen. Toen het con tra-bericht kwam, was de teleurstel ling daar zeer groot. De studenten hebben ondanks deze tegenspraak het feest voortgezet en reden jubelend, met oranje getooid, door de stad. STAKING TE ZUTPHEN. Door den raad van toelating der Algemeene Arbeidersvereeniging te Zufphen zijn vijf leden dezer vereeni- glng geroyeerd, omdat zij niet ge staakt hebben en dus als onderkrui pers worden beschouwd. Naar men zegt, heeft die raad dit besluit niet. eer durven nemen dan na advies van mr. Mendels, die beweerd zou hebben dat do raad volgens de statuten der vereeniging het recht tot het royee- ren van onderkruipers heeft. De daad van den raad van toelating heeft verre van algemeene instem ming bij do leden der arbeidersveree niging gevonden en wordt door ve len gelaakt, vooral omdat door het royement de vijf arbèiders him recht op uitkeering van deze vereeniging bij ziekte en overlijden verloren heb ben. Een paar hunner hebben reeds de jusLitie te hulp geroepen, om zich in dezen recht te verschaffen. (Hbld.) DE „RIJKE NEEF". Van Urk wordt aan de „Zw. Crt." geschreven Gedurende een kleine veertien da gen heeft alhier vertoefd een als heer gekleed persoon, zich noemende Rou- boffsky. Dit heerschap had zich in den kost uitbesteed bij den visscher H. Visser, met wien hij te Scheveningen had kennis gemaakt. Hij was zeer royaal, beloofde hoog kostgeld, gaf voor den geringsten dienst een gul don fopl en yortelde aan oom en tante Visser ln gebroken Hollandsch (En- gelsch was zijn moedertaal) dat zijn ouders een groote „farm" in Austra lië hadden bezeten en nu te Londen stil leefden. Hij wilde met zijn broer naar Nieuw-Holland terug en een nieuwe boerderij opzetten. Op Urk liep de „rijke Australiër", zooals hij hier genoemd werd, veel in Urker dracht rond, ging voor plezier mee ter haringvangst en reisde nu en dan óf naar Kampen óf over Enkhui zen naar Amsterdam om, zooals hij vertelde een roeibootje te koopen. Zoo was hij verleden Vrijdag weer vertrokken om den anderen dag terug te keeren, doch bij aankomst der boot bleek, dat mijnheer Rouboffsky niet meegekomen was. „Oom" Vis ser kreeg evenwel het kabelbericht „Te laat bij de boot, haal me dade lijk". Visser zeilde met zijn botter naar Enkhuizen, ontmoette daar zijn rij ken kostganger, doch voor deze aan boord stapte, werd hij door de poli tie gearresteerd. Ook Visser werd, tot zijn niet geringen schrik, meegeno men en ondervraagd, 's Nachts om twee uur kwam „oom" zonder „neef terug. Men meent in hem den man gevon den te hebben, die zich te Londen aan diefstal van goud en juweelea, aan oplichting en aan vaLschheid in ge schrifte heeft schuldig gemaakt. Ook gelooft men, dat hij het is, die een firma in New-York voor ƒ75,000 heeft opgelicht. Op zijn aanhouding was een belooning gezet van 250 dol lars. Zijn ware naam is G. Riezener en hij is afkomstig uit Ede. Uit achtergelaten juweeLen en brie ven, die door de politie in beslag zijn genomen, blijkt, dat zijn broer, die tijdelijk in Den Haag vertoeft, mede- pLichtig is ook deze is gearresteerd. Uit de laatste telegrammen blijkt, dat de hoofdschuldige te Amsterdam reeds een volledige bekentenig heeft afgelegd. Men heeft hier medelijden met den armen Visse ren vrouw. Deze men schen hebben zich heel wat uitgaven getroost om het den „rijken neet" zoo goed mogelijk te geven en ontvangen daarvoor hoogstwaarschijnlijk nie mendal, want „mijnheer" had tot nu toe nog geen cent kostgeld betaald. ELECTRISCHE CENTRALE TE DORDRECHT. De gemeenteraad van Dordrecht keurde goed het bouwplan van de electrische centrale (raming 505.000) en de omtwerpverorden ing over de voorwaarden van levering van elec- trioiteit. SPOORWEGTARIEVEN. De Kamer van Koophandel te Waal wijk heeft aan den Minister van Wa terstaat de volgende opmerkingen gezonden ki zake de herziening van de spoorwegtarieven. Tot hare spijt moest zij ervaren dat de wijzigingen, die in deze tarie ven worden voorgesteld en welke met grond verwacht mochten worden voordeel op te zuilen leveren voor het reizend publiek, ten slotte grooten- deels eene vermeerdering van lasten blijken te zijn. De vermindering der enkele-reis- prijzen kan de Kamer ten volle goed keuren, maar zij is van meaning, dat het voordeel, hierin gelegen, totaal verdwijnt door de afschaffing der re tourbiljetten. Waar toch de meerder heid der reizgers tot nu toe van re- tourbiljetteai gebruik maakte en thans dus verplicht zoude zijn twee enkeLe-reis-biljetten te nemen, welke vooral voor groo tere reizen duurder zouden zijn dan de vigeerende retour biljetten, acht zij den maatregel van afschaffing der retour-biljetten zeex angewenscht. Verder kan de Kamer ook niet hare goedkeuring hechten aan de wijziging der Abonnementstarieven. Alhoewel de prijsverhooging gepaard gaat met de bevoegdheid om heit geheele net der S.S., H. IJ. S. en N. C. S. te be reizen, is de Kamer van meening dat, wegens de uitgestrektheid, zeer wei nig van deze uitbreiding van reisgele genheid zal warden gebruik gemaakt en deze voorzeker niet opweegt tegen de prijsverhooging, die hiermede ver gezeld gaat. Ook tegen de afschaffing der zoo genaamde vacantiekaarten meent de Kamer bezwaren te moeten opperen, daar deze vooral aan minder gegoe den eene gelegenheid gaven reizen te maken, welke zij zich bij het nor male tarief zouden moeten ontzeg gen. De Kamer Is van oordeel, dat de voorgestelde wijzigingen aan het al gemeen belang niet bevorderlijk zijn en meent zij bij den Minister te moe ten aandringen dezelve niet goed te keuren. Ten slotte meent de Kamer nog krachtdadig te moeten steunen het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Veghel om te ver krijgen dat de tarief herziening ook worde uitgestrekt tot de Noord-Bra- bantsch-Duitsche Spoorweg-Maat schappij. STUKKEN VAN DEN RAAD. BESTEMMING GEMEENTE PERCEEL. B. en W. stellen voor het percee1 Kruisstraat 12 te bestemmen voor den dienst der lichtfabrieken, ter uit breiding van het politiebureau en de daarbij behoorende oefenplaats, en voor een koetshuis van ziekenwagens. De inrichtingskosten van den dienst der lichtfabrieken bedraagt 26.000, en de kosten van de overige doelein den 1100. GASLEVEREN. B. en W. stellen Voor in de Veror dening voor de Levering van gas eenige wijzigingen te brengen. Tirana- nu ongeveer 7500 munt meters in gebruik" zijn, blijkt eene nieuwe regeling noodzakelijk. Is oenerzijds gebleken, dat aan de verleiding om, in plaats van gave muntstukken, stukjes blik, bordpa pier, knoopen en dergelijke voorwer pen 'n het toestel te werpen, steeds minder weerstand wordt geboden, anderzijds moet erkend worden, dat de bestaande regeling, speciaal bii verhuizingen, knoeierijen in de hand werkt. Terwijl immers bij eerste aanslui ting van een muntmeter niets ivordt berekend, wordt bij elke verhuizing f 1.50 in rekening gebracht. Dit geeft aanleiding, dat verhuizingen niet aan de gasfabriek worden opeegeven en dat aanvragen om aansluiting door denzelfden persoon op verschil lende namen veelvuldig voorkomen. En het gevolg hiervan is wn-er, dat de door de gemeente geleverde ham lamoen, porcelcinen kannen, kook- komforen, enz. enz. en zelfs het toe stel in haveioozon toestand worden teruggevonden. Ook komt het voor, dat bü verhuizing de muntmeter open gebroken wordt, ten einde de reeds daarin geworpen muntstukken te stelen. F.n nu schriift art. 5, laatste lid, der verordening wel voor. dat de toege brachte schade aan gemelde voor werpen moet worden vergoed, doch in vele gevallen is deze niet te verha len. Hierdoor lijdt de gemeente eene schade, welke op ƒ13.000 wordt ge raamd. Jaarlijks komen onder de gebruikers van mujitmeters ongeveer 2500 verhuizingen voor. Een waarborgsom van ƒ2.50 moet wordon gestort door ieder, die aan sluiting en muntmeter verlangt. Het bedrag aan reparaties wordt hiervan telkens afgehouden, terwijl de gas levering kan worden geschorst, tot dat de waarborgsom is aangevuld. Bij verhuizing wordt geene betaling geëischt Nu zal het belang der gebruikers medebrengen, dat hun verhuizingen steeds aan de gasfabriek worden op gegeven en dat zij bovengenoemde voorwerpen in goeden staat opleve ren. Dilt systeem wordt o. a. in Gro ningen toegepast en voldoet daar goed. Billijk komt het ons voor, om hun, die een geheel jaar de waarborgsom zijn kwijt geweest en telkens hebben aangezuiverd, eene rente van tien centen te doen uitkeeren. Vinden de beambten, belast met het leegen der muntmeter», andere dan gave muntstukken in de toestellen, dan moet dadelijk het verbruikte gas worden betaald, waarvoor genoemde rijksdaalder waarborg biedt. Maar in elk geval heeft de directeur het recht, zoowel in dit geval als in geval van niet-aan zuiveren, het restant van de waarborgsom terug te geven en den meter te doen wegnemen, ONTSLAGSAANVRAAG GEMEENTESECRETARIS. De gemeente-secretaris heeft het volgende schrijven aan den Raad ge zonden „Met ingang van 16 JuM e.k. be noemd tot procuratiehouder van do Haarlemsche Brandverzekering Maat schappij met den personeelen titel van adjunct-directeur, heb ik de eer, U eeibiedig te verzoeken, mij tegen dien datum eervol ontslag te willen verleenen uit mijn ambt van seoreta- ris dezer gemeente. Ik veroorloof mij, aan dit verzoek toe te voegen de betuiging van erken telijkheid voor het mij geschonken vertrouwen en voor de vele bewijzen van welwillendheid, die ik van U heb mogen ondervinden. Mij in Uw aandenken aanbevelen de,, enx." EEN GEMEENTEWETS KWESTIE. Toen bij het aan de orde stellen in den Raad van het voorstel tot goed keuring van de rekening van Com missarissen der Stads-Apotheek de leden, die in dat college zitting heb ben, als gewoonlijk de vergaderzaal zouden gaan verlaten, betoogde de heer Thijssen, dat zulks niet noodig was. B. en W. vestigen nu de aandacht op art. 24 der gemeentewet, waarin bepaald wordt, dat de leden van den Raad bü bet opnemen en goedkeuren der rekdning eener aan het gemeente bestuur ondergeschikte inrichting, tot welker bestuur zij behooren, niet te genwoordig mogen zijn en op art. 26 dierzelfde wet, waarin Imperatief bepaald wordt, dat hij, die in strijd mot art. 24 handelt, in zijn betrek king geschorst wordt. Met deze gevolgen voor oogen is er dus, naar het B. en W. voorkomt, voor de betrokken raadsleden alle reden om den veiligen weg te kiezen. De e«enigste uitdrukking, waarover verschil van gevoelen zou kunnen be staan, 1s de term „tegenwoordig zijn". Men leest daaromtrent bij Vos ge meentewet ad art. 24 „Onder de uit drukking „niet tegenwoordig zijn" „moet verstaan worden persoonlijke „verwijdering uit de zaal en niet „slechts uit de vergadering. Dit blijkt „niet alleen uit de Memorie van Be antwoording op art. 26 (Bijl. tot hot „Bijbl. pag. 516), het volgt, ook uit de „ratio legis, wering van invloed op „de beraadslaging en stemming (Ge meentestem no. 1755). In gelijken „zin de Jonge, Proeve ad art. aant. c. „tegen Boissevain, Gids II pag. „301—303". Men bedenke, dat noch de Raad, noch Gedeputeerde Staten, noch de Kroon bevoegd zijn, clementie te ge bruiken. Is liet voorschrift overtre den, dan volgt de vervallen-verk'a- ring en het gemeentebelang wordt, naar ons voorkomt, meer gediend door het voor de gemeente behouden van hen. in wie de kiezers hun ver trouwen hebben gesteld, dan door hun aanwezigheid bij de behandeling dier rekening. SPOORVERBINDING LICHT FABRIEKEN. B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen, eene overeenkomst aan te gaan met de H. IJ. S. M„ waarbij zij zich namens de gemeente verbin den te zullen naleven de voorwaar den, verbonden aan de beschikking van den Minister van Waterstaat, waarbij aan de gemeente Haarlem tot wederopzegging» toe vergunning is verleend tot het maken van eene spoorverbinding van den spoorweg AmsterdamRotterdam naar een evefvtueel te maken Spaarnehaven. in de nabijheid van de gemeente- lichtfabrieken. De kosten van de werken ten be hoeve dezer spoorverbinding od de terreinen der H. IJ. S. M. bedragen ƒ21.200. Omtrent de kosten van de werken op de terreinen der licht fabrieken zullen B. en W. nadere voorstellen doen. BEZOEK MODELBOERDERIJ DE CRUQUIUS. Men schrijft ous Woensdag brachten de leden der af deel ing Haarlem van het Nederl. On derwijzers Genootschap een bezoek aan bovengenoemde boerderij. De op komst had grooter kunnen zijn, maar de regenbui juist voor 't oogenblik van samenkomen, en de harde wind werkten afschrikkend. Dat de behandeling aan de model boerderij zorgvuldig is, zagen de be langstellende bezoekers. In de eerste plaats zijn de personen, belast met de verzorging der dieren en de behande ling der melk, allen voorzien van e«n certificaat van gezondheid. De model stal zoowel als de reservestal zijn zeer hygiënisch ingericht. De model- stal heeft wanden met gladde tegels, het vee heeft er een ruime plaats en staat op een dikke laag stroo en er is veel licht en ventilatie. Alleen de melk van de koeien op dezen stfil staande, wordt in reformflesschen In den handel gebracht. Al de koeien op deai modelstal zijn vrij van tubercu lose en staan onder voortdurend toe zicht van den heer Kruymel, veearts te Haarlem. Is er een ziek of droog staand exemplaar, dan wordt 't dade lijk vervangen door gezonde dieren van den reservestal. Nieuw aange kochte koeien blijvens minstens 14 da gen in een quarantainestal en worden slechts na schriftelijke toestemming van den veearts naar de andere stal len overgebracht. Van de melk van elke koe wordt iederen dag een monster genomen voor biologisch, chemisch en micros copisch onderzoek. Juist toen 't gezel, schap uit het N. O. G. door den eige naar, den heer Van Wickevoort Crom- melin, van Heemstede, werd rondge leid, kwam de heer Loomeyer van Haarlem, met den lieer Haan, die met het chemisch onderzoek zijn belast. De bacteriologische contröle is ln handen van den heer Brongersma, arts, te Bloemendaal. We zagen, hoe de melker vóór het melken van iedere koe de handen wascht, de uiers reinigt met een schoonen doek en de eerste stralen melk ontvangt in afzonderlijke em mertjes. Zoodra een koe ia uitgemol ken, wordt de melk direct uit den stal verwijderd, geteemsd en dan in een gesloten bus vervoerd naar het koeilokaal. Nadat een monster van de melk is genomen, nadat deze nogmaals door een watténfilter gereinigd is, wordt ze in een vergaarbak gestort en loopt vandaar uit over een koeler, dit om den groei der bacteriën te stuiten. Hierbij wordt gebruikt water met een Nortonpomp opgehaald, zoo zui ver, dat het duinwater nabij komt en daarna water door een koudmakend mengsel tot 3 graden beneden het vriespunt afgekoeld. Natuurlijk werd een glas van deze koude melk zoo gul door den heer Crommelin aangeboden, gaarne aan vaard. Na 't afkoelen wordt de melk opge vangen in flesschen en zoo 6poedig mogelijk vervoerd naar de Sierkan, die de boerderij exploiteert. 's Zomers loopen de koeien in het land, worden gemolken in een gepla veide bocht, waarbij afzonderlijk melkhuis. Na den leerrijken tocht schreven de bezoekers hun naam in een hezoek- register. De heer Somers bedankte den heer Crommelin en de directie van de Sier kan voor de ruime welwillendheid, waarna tegen half vijf de terugtocht werd aanvaard. Pxopagand aelub. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de R.- Kath. Propagandaclub „Pius X", te Haarlem. De vereeniging heeft ten doel de kennis der R. K. beginselen op gods dienstig, sociaal, staatkundig en oeconomisch gebied aan te kweeken. Zij tracht dit doel te bereiken door in Haarlem en omstreken, goedkoope Katholieke volkslectuur te versprei den voor den minst kostenden prijs en door andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. R.-K. jonge mannen boven den leeftijd van 16 en onder den leeftijd van 18 jaar kunnen als adspiramt- leden worden toegelaten. Aan het hoofd der vereeniging staat een bestuur, bestaande uit min stens 5 personen, uit en door de le den gekozen. liet bestuur wordt ter zijde gestaan dooi- een geestelijken adviseur, te be noemen door Z. D. H. den bisschop \an Haarlem, alsmede door een rechtskundige, wiens adviezen bij ge schillen kunnen worden ingewonnen. Verduistering. Sedert eenigen tijd werden bij een schoenwinkelier alhier telkens schoe nen vermist. Dan weer eens een paar, een volgende maal twee paar. Dat aantal paren was op 't laatst tot on geveer 50 aangegroeid. Die schoenen werden dan in Amsterdam beleend, waar w de banken van leening spoe- dig opgemerkt werd, hoeveel nieuw schoenwerk ingebracht was. De Am- sterdamsche politie heeft dientenge volge een onderzoek in deze zaak ge opend, waaruit bleek, dat de werk ster de schuldige was, die dan ook in arrest gesteld is. Zij is naar 't huis van bewaring overgebracht ARR. RECHTBANK. UITSPRAKEN. D. G. G., timmerman, zonder vaste woonplaats, bedelarij, 12 dagen hech tenis. G. A. van C. los werkman te Scho ten verduistering, een jaar gevange nisstraf. J. T., zonder beroep te Haarlem, op zettelijke vernieling, een week gevan genisstraf. S. D., los werkman, te Beverwijk, heling, vrijgesproken. D. S., timmerman te Krommenie, eenv. beleed., ambt., ƒ12 boete of 12 dagen hecht J. J. V., bloemist te Hillegom, dief stal, vrijgesproken. ZANDVOORT. Woensdagavond was onze plaats In rep en roer. Voor een sigarenwinkel in de Kerkstraat hing een telegram, dat er een prinses geboren was. Vele vlaggen werden uitgestoken, doch be vestiging van het heugelijke feit kwam niet. Zoodra het bekend ie zal de klok voor een prins een uur en voor een prinses een huif uur worden geluidverder naar gelang van het tijdstip van bekendwording, aubade of serenade aan den vertegenwoordi ger der Koningin in de gemeente, en tractatie der bewaarschool op den dag der blijde gebeurtenis. Ongeveer 10 dagen later zullen de overige fees telijkheden plaats hebben. DE STEEN DER WIJZEN GEVONDEN? Heel M on te-Carl o is in rep en roer over een Engelschman die aan de speeltafel een reusachtig geluk heeft. Den eenen avond won hij 160.000 fres. en den volgenden bijna een millioen. Aan een der speeltafels moest het spel een oogenblik gestaakt worden, omdat de bank geen geld meer had. De winner is natuurlijk op eens een beroemdheid geworden en hem is door een leger journalisten gevraagd, of hij ook soms een goed stelsel had om te winnen. Maar de gelukkige man zei, dat hij al 15 jaar naar Mon te Carlo komt en nu voor 't eerst iets gewonnen had. Als hij de verliezen van de vorige jaren aftrekt van zijn winst van nu, dan heeft hij nog een heelen hoop geld verloren. DE MOORDEN IN KLEIN-AZIë. LONDEN, 29 April. (Reuter.) De „Daily Mail" verneemt uit Mersinn van MaandagTwee Turksche regi menten zijn hier Zaterdag geland, met bestemming voor Adana, waar gisternacht de algemeene moord der Armeniërs wodeir horvat werd. De huizen en bezittingen der slachtoffers worden verbrand. Duizenden Arme niërs zijn levend verbrand. Zij die dreigen te ontkomen worden door de soldaten doodgeschoten. De' verwoesting in Adana is volko men. Hot ver]ies aan menschenleveua in de geheele provincie Adana wordt op 3000 geschat, de materieele verlie zen van de Europeeërs zijn reusach tig. De Engelsche en andere oorlogs schepen, die hier liggen, zijn werk loos. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 29 April 1909, LABOUCHERE O YENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was vast. Nederl. Certificaten 76 3/8 90 3/4, Russen 1909 89, Russen 1906 961/4. ZU1D-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN vast. Peruanen 8 7/8 en 34. TABAKSAANDEELEN vast. Bind- jey 1113/4, Deli 459, Medan 266, Nieu we Asahan 78, Rotterdam Deli 386, Senembah 405. PETROLEUM-AANDEELEN ver deeld. Koninklijke 435 1/2, Sumatra Palembang 1611/8, Dordtsche Olie waarden 153. MIJNAANDEELEN vast voor Ke- tahoens. Ketahoens 212--335. De AMERIKA ANSCHE MARKT opende hooger, doch niet geanimeerd Atchison 108, Denver 515/8, Erie 31, Kansas 45 en 72, Missouri 42*7/8, Rock Island 28 3/4, Southern Railway 2813/16, Ontario 48 3/4, Wabash 19 3/8, Steels 54, Union Pacific 185, Carren 50, C. Marine 8 7/16, Pref. Ma rine 251/8. CULTUURWAARDEN In reactie. Vorstenlanden 149, Rescontre NecL Handels-Mij. 1733/4174. ONDERTROUWD 29 April. K. Timmer en L. de Jong. J. Middelbeek en A. C. van Velzen. J. A. Schierlng en H. G. van Th iel. GETROUWD 29 April. W. R. Watzema en RL Ligthart. J. H. Slerenberg en W. Roelfsema. P. ter Haak en RL Misset. H. J. H. E. Ever sen en C. P. H. Dozïj. BEVALLEN April. 26. G. W. de JongInklaar, d.27. W. G. MetselaarViset, d. 28. V. Wagenvoort—Meijer, z.M. Rlic- gielseDe Jongh, z.A. C. Groene- veld—v. Heulen, d. 27. E. J. Schu ringBoeré, z. 28. R. A. Post— Kwast, z.F. P. v. d. Veldt—Voorder. haak, d. 29. H. S. v. d. Bergh—Brou wer, d. OVERLEDEN April 27. C. v. Es, 22 j., Parklaan, 28. P., 12 m., z. v. J. Ileijne, Brou- wersstr., S. Hoekstra, 44 j., Zijlstr., 29. J. Kroone, 80 j., Rl. v. Heemskerk- straat, J. C., 9 m., d. v. H. M. v„ Heems, Krom. VOETBAL. DE BOLTON WANDERERS IN ONS LAND. De Bolton Wanderers, die op He melvaartsdag tegen Sparta spelen, zullen op Zondag 16 Rlei spelen tegen H. B. S., op Zondag 23 Rlei tegen De Zwaluwen te Deventer, op Zondag 30 Mei tegen II. F. C.. en op Maandag 31 Rlei op het terrein van R. A. P. te Amsterdam tegen Oldham Athletic. STAATKUNDIGE BRIEF VAN MR. VAN HOUTEN. Rlr. S. van Houten schrijft in no. 10 van zijn nieuwe eerie Staatkundig# Brieven onder meer

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2