HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de Omstreken Blnuealand Letteren en Kunst Kechtszaken FEUILLETON De Horlogeketting. DONDERDAG 29 APRIL 1909 PE TROONSWISSELING IN TURKIJE. Uit de nadere berichten blijkt, dat do troonswisseling zonder bloedige incidenten verloopen is. 't Gebeurde doet oen beetje denken aan een blij spel, want alles ging zoo nuchter- fcolm In z'n werk en bezit, oppervlak kig beschouwd, ook wel een komisch tintje. De gehate Sultan Abdoel Hamld zat in den groenen mantel van den pro feet in de troonzaal van z'n paleis in Yildis. Hij wachtte wachtte... Daar kwam de deputatie van de Jong-Tur- ken zich aanmelden, 't ;Waren na tuurlijk des Sultans grootste vijan den vooral 't gezicht van den lei der moet voor Abdoel H&mid een marteling geweest zijn I Zonder veel plichtplegingen werd den heerscher 't besluit van den Sjeik ul Islam voor gelezen, waarin deze opperleider der geestelijkheid de motieven aangaf voor het gedwongen aftreden van den Sultan. Z. M. wordt in dit epistel beschut- digd le. van verkwisting van 's lands geldmiddelen j 2e. verbreking van wetten, ook van de godsdienstwetten 3e. moord op groote schaal. Een der zinsneden luidt„Wanneer de kihaiif der geloovigen trouwe on derdanen in ballingschap zendt, als hij laat do oden en moorden, het volk tot ongeregeldheden en muiterij aan stookt, wanneer hij meineedig is en wanneer ten slotte de bevolking ver klaart zijne rechten als heerscher niet meer te willen erkennen, dan hebben de vertegenwoordigers van het volk te beslissen of zij den Sultan willen onttronen <ian wel of zij hem zullen overreden vrijwillig af te treden". De Sultan keek allesbehalve vrien delijk. Hij jammerde 't noodlot speelt met mij Ik ben altijd een goed vorst geweest, ik heb mijn volk lief.... waar om nu dit alles Z. M. bleek 't meest beangst voor z'n leven. Hij smeekte om hem niet te dooden. „Breng me met m'n familie naar het Tsjizagan-paleis, daar ben ik geboren en laat me daar rustig sterven De Jong-Turken konden Abdoel Hu mid voorloopig gerust stellen. „Wij willen niet uw leven, maar verklaren u voor staatsgevangene". Ook willen ze wel een deel van z'n vermogen, want 't plan Is opgevat hem 600.000.000 gulden te laten betalen als aandeel in de kosten van de demping van den opstand. Hierop werd de onttroonde Sultan weggevoerd. Waarheen Er zijn verschillende geruchten, 't Meest waarschijnlijk lijkt het be richt, dat hij met 11 zijner geliefkoos de vrouwen en 1 kind naar een villa in Salonika is overgebracht. De uitgeroepen Sultan Reschard Ef. fendi zal regeeren onder den naam Mohammed V. t Volk schijnt nogal met den nieuwen Majesteit ingeno men te zijn. Hij wordt althans overal toegejuicht, de troepen deflleeren voor hem, ter zijner eens wordt ge ïllumineerd, enz. Nu, Z. M. doet wel moeite om het volk voor zich te winnen. Hij streeft naar populariteit en heeft... een ver slaggever van de Daily Chronicle ont vangen (in Duitschland zou men zeg gen dat is absolutismeDe journa list werd door den Sultan vriendelijk ontvangen een hand gegeven, enz. Na deze plichtplegingen zei de Sul tan Welkom als eerste Europeesche ver. slaggever dien ik ooit heb ontvangen. De Engelschen zijn altoos mijn vrien den geweest. Mijn vijanden hebben mij steeds belasterd, zeggende dat ik nagenoeg krankzinnig was en daar om opgesloten moest blijven. De goe dertieren Allah heeft echter beschikt, dat ik nog over den Islam zou regee- ren. Ik draag u op, Engeland en de wereld te verwittigen, dat ik steeds een overtuigde en vurige voorstander van den vooruitgang en de vrijheid ben geweest. Ik zal trachten als Sul tan van Turkije mijn plicht te doen, en allen eerlijk en rechtvaardig te be iegenen, hetzij Muzelman of Chris ten. Mijn stem is dertig Jaar lang ge- eraoord, maar niet mijn geweten, want ofschoon ik hier opgesloten werd gehouden, heb ik er altijd naar gestreefd met de buitenwereld voe ling te houden. Mijn weinige trouwe aanhangers weten, dat ik aldoor een voorstander van grondwettelijke in stellingen ben gebleven, die met de heilige Moslemsche wetten volkomen te vereenigen zijn. Daarom ben ik met hart en ziel de politiek der Jong- Turken toegedaan." Met handjes-geven is de Sul-tan niet karig. (Heeft hij op Nieuwjaarsdag oen bezoek gebracht aan 't Presi dentshuis in Amerika?) Nadat hem was aangezegd, dat hij tot Sultan was geproclameerd, reed hij met de Jong-Turken In een open rijtuig naar 't ministerie, om daar den eed op de Grondwet af te leggen en ging daar na naar de Moskee om te bidden. Toen dit gebeurd was, kwamen er duizenden om den nieuwen Sultan ge luk te wensohen en dezen kregen al lemaal een handje. De eed van den Sultan luidt„Ik zweer, tot aan mijn dood de Grond wet trouw te zullen blijven en mij slechts aan t welzijn van mijn volk te zullen wijden." Over eenige weken (het tijdstip is nog niet vastgesteld) zal de ofücieele kroning van Mohammed V plaats hebben. Dat belooft een plechtigheid te wordenDe reeks ceremoniën is bijzonder grootde aanvaarding van den groenen mantel van den Profeet en de omgording van het zwaard, vormen daarvan de hoofdmomenten. Nu keea-t de rust langzamerhand in Konatantinopel terug, ook al is de staat van beleg nog gehandhaafd, en gaan de Jong-Turken ongestoord voort met de aanstokers der revolutie te fusileeren. Hoeveel er al om 't leven gebracht zijn En hoeveel zullen er nog vol gen? CHRISTENMOORDEN. De onlusten in Kledn-Azië duren nog altijd voort Een telegram uit Beyrouth meldt 2500 vluchtelingen zijn te Badjag aan- Uit Konstantinopel wordt geseind Men vreest voor on geregeldheden in Dear be kir en Kar pent. Te Cassab is alles verbrand en verwoest Men meldt, dat honderd zendelingen le vend verbrand zijn in de omstreken van Adana. DE FRANSCH-DUITSCHE TOENADERING. Baron d'Estoumelles de Constant, lid van den Franschen Senaat, hield te Berlijn op uitnoodiging van het Centrale Comité tot bevordering van de toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk een rede over het onder werp „De Fransch-Duitsche toenade ring als grondslag van den wereld vrede". Onder Levendlgen bijval stelde de spreker in het licht, dat een Duitsch- Fransche toenadering niet alleen noodzakelijk, maar zelfs onvermijde lijk is en oprecht en zonder bijge dachten vei'wezenlij kt moet worden. Tot de aanwezigen behoorden de president van het Heerenhuis, de president van den Rijksdag, de ge zant Flotow namens het ministerie van buitenlandsche zaken en een groot aantal Kamerleden en diplo maten. RUSLAND EN PERZIö. Zooals wij reeds mededeelden, zijn er verschillende Russische detache menten Perzië binnengetrokken, naar het heet, om den Sjah te noodzaken zijne beloften jegens zijn volk te hou den. Maar een gedeelte van dat volk is blijkbaar op die hulp niet bijzon der gesteld, zooals uit verschillende feiten is gebleken. Eenige mijlen be zuiden Djoelfa is een afdeeling kozak ken beschoten door Perzische ruitere en te Resjt en Giljan zijn protestver gaderingen gehouden tegen den in tocht der Russen en is besloten tot den iaalsten druppel bloed tegen de Russen, te strijden. DE ONAFHANKELIJKHEID VAN BULGARIJE. Ook Duitschland erkende de onaf hankelijkheid van Bulgarije. ONTPLOFFING. Bij een gasontploffing in de hoog ovens Sam-hre-MoseLIe te Montigny- Samhre kwamen twee personen om 't leven en werden er vier gevaarlijk ge kwetst. Homoeopathle. De Vereeniging ter bevordering der Homoeopathle in Nederland, hield gelijk we reeds kort in ons vorig nummer berichtten Woensdagmid dag in 't café Br ink uq arm alhier haar j aarvergadering. De voorzitter, Dr. N. A. J. Voor hoeve gaf in zijn openingswoord een overzicht van 't werken der vereeni ging in 't afgeioopen jaar. Te Mid delburg heeft zich een homoeopa- tisch geneesheer gevestigd, terwij] weer twee artsen, door bemiddeling der vereeniging, zich aan de bestu deering der homoeopathic gingen wij- sn. 't Aantal leden verminderde dit jaar van 271 tot 240, 't aantal begun stigers van 224 tot 106, 't aantal do nateurs bleef 46. 't Hoofdbestuur heeft den heer C. E. van Veen te Utrecht tot agent der vereeniging benoemd. De nieuw be noemde heeft reeds eenige plaatsen van ons land bezocht, met 't gevolg, dat 2 donateurs, 10 léden en 151 be gunstigers toetraden, met een jaa/r- lijksche contributie van 373. t Wer ken van dezen agent heeft dus succes gehad, maar 't bestuur verwacht op andere plaatsen nog betere resulta ten. De statuten zijn koninklijk goedge keurd. De rekening ovor 1908 sluit met een bedrag van 3874.02 1/2, waaironder een batig saldo is van 355.15. De heer 11. M. Kuyper werd als be stuurslid herkozen en de heer-en J. B. R. Jordens en N. Samson werden als zoodanig gekozen. Het hoofdbestuur stelde voor In 't reglement vast te leggen, dat de mo gelijkheid bestaat, om financieelen en zedelijken steun te verleenen aan li chamen, die de bevordering der Ho moeopathle beoogen. Bij de discussie bleek, dat 't hoofd bestuur vooral 't oog heeft op 't Ho- moeopatisch ziekenhuis en de Veree niging van Homoeopatieche artsen. Ook andere lichamen zouden steun kunnen vragen, b.v. voor Homoeopa tische poliklinieken of een Homoeo patische leerstoel aan een der Univer siteiten. Het voorstel werd onveranderd aan genomen. De volgende vergadering zal te Rot terdam gehouden worden. Door Dr. Van Eis werden eenige mededeelingen gedaan over zijn be studeering van de Homoeopathic, waarbij hij vooral wees op de motie ven, die voor hem aanleiding geweest zijn, zich aan deze etude te wijden. Als overtuigd Homoeopatiech ge neesheer zal Dr. Van Es zich binnen kort vestigen. Voor de goede vervul ling van de moeilijke taak die hem wacht, riep hij de hulp en de steun van zijn oudere collega's in. De voorzitter wenachte Dr. Van Els, alsook Dr. Samson, die zich eveneens zal vestigen, veel succes in hun nieu wen werkkring. Een der bestuursleden van 't Ho moeopatiech ziekenhuis te Utrecht be treurde het, dat de steun dezer inrich ting vermindert. Spreker drong op meerderen steun aan. Eenige der aanwezigen gaven zich op als begunstiger van dit ziekenhuis. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. RECLAME-TENTOONSTELLING BRONGEBOUW. De burgemeester van Haarlem, Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, heeft voor do te houden re clame-tentoonstel ling in bet Bronge bouw, een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld. Geabonneerden Lubben bat voorrech rragen op ▼araehilland gebied, tnite roor Oeantwoordliig vatbaar, in te teadou b(j de Redactie van Haarlem'a Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alia antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor aooveel mogelijk is, den dag na de inzending Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Is iemand die 9 gulden per week verdiend, verplicht kerke lijke belasting te betalen? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Als iik een hond koop, die in Schoten in de belasting is, ben ik dan verplacht luier in Haarlem weer te betalen? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Mijil kippen hebben den geheel en kop met een schilferachtige witte stof bedekt De haan is daarmede begonnen. Do kippen zijn overigens gezond en leg gen flinke eietren. Kan die stof de beesten schaden en wat is hiertegen te doen? ANTWOORD: Smeer op den kam en onder de voeren rónd den kop een maal per dag een weinig zwavelzalf (een deel vaseline en een deel awa- velpoeder). VRAAG: Heeft een patroon het recht, wanneer zijn personeel* onder een arbeidscontract werkt, allen een halven dog naar huis te sturen, om dat er geen werk is, en gedurende dien tijd ook niet uit te betalen? ANTWOORD: Wat staat er in uw arbeidscontract? VRAAG: Ik heb een gitzwart meeuwtje, waarbij ik gaarne zou heb ban een duifje van hetzelfde ras. Waar kan ik zoo'n duifje koopen? ANTWOORD: De heer K. A. Bij- molt, Haerpoortendrift, Groningen, biedt ze deze week te koop aan. Bij E. Nandorff, Lauriergr. 53, Amster dam, kunt u ze ook wel krijgen. HEEMSTEDE. Raad. Dit jaar zijn aan de beurt van af treding ais Raadslid de heeren A. Honig, J. H. M. v. Houten, J. G. Jan sen Hendriks en J. C. van der Eijken. EERSTE KAMER. De leden der Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 4 Mei a.s., des avonds te half negen uur. TWEEDE KAMER. Het behoeft wel geen betoog, dat er in de Kamer gisteren geou aandacht was voor het behandelde. Aller ge dachten verwijlden elders en de Mi nisters warden van alle zijden om ringd, maar konden het begeerde nieuws niet geven. Het was een ver ademing toen de zitting eindigde. Men was een klein eindje opge schoten met de behandeling der Sche penwet, nadat minister Tal ma, bet algemeen debat beantwoordend, had verklaard, dat er geen principieel ver schil bestond tusschen de voorgedra gen wetgeving en die in andere lan den, zoo de methode dan ook een an dere was. In verband met op komst zijnde internationale regeling, was het tot stand komen dezer wetgeving wenschelijk. De Zuiderzeeschepen wa ren buiten de regeling gelaten; die behoorden tot de binnenschipperij. De Min. ontkende strijd met ons zee recht. De inspectie behoefde niet door ingenieurs te geschieden; die konden zoo noodig worden geraadpleegd. De Min. zag vooralsnog niet de noodza kelijkheid om ook lager scheepsvolk In den Raad voor de Scheepvaart op te nemen. Daarna ging men discussieeren over de definitie „eigenaar" van een schip. Intusschen hield de heer Blooker zijn interpellatie oyer de wijziging van het reglement voor den vischaf- slag te IJ muiden, een z. i. onverstan dige daad van de Regeering, want de vïsscherij werd er door benadeeld en moest juist worden geholpen. Spreker stelde de vraag of het college voor de zeevisscharijen was gehoord, op wel ke gronden de korting voor de koo- pers was gebaseerd en of de heffing wel in overeenstemming was met de wet van 1893. Minister Regout antwoordde dat ie dere wijziging dar bestaande bepalin gen verkeerd zou wezen, want de Mi nister had nog niet eens tijd gevonden om het gebeele doesier, dat 80 centi meters dik was (gelach) dootr te le zen. Het College voor de Zeevissche- rijen was gehoord en de koopmans korting te regelen was het wettelijk recht der Regeering. Ook de regeling van de retributie was volkomen wet telijk. De exploitatie gaf in 1907 105.000 en in 1908 f 93000 verlies. (Teekenen van verbazing). De 1 pet. was niet voldoende. De Min. zag tot zijn genoegen dat men de zaak wij- hield van politiek. Hij wilde dat ook. Hij zou haar volledig bestudeeren en naar recht en billijkheid handelen. Daarna volgde nog «enig debat en werd de interpellatie gesloten. Bepaald is dat 6 Mol de heer Troel stra zal interpelleeron over het Ar beidscontract, Heden 11 uur: voortsetting van de Schepenwet. STOOMBOOT OMGESLAGEN. Wederom heeft voor de haven van Lemmer een ongeluk plaats gehad. De passagiersboot „De Sneek", kapi tein Ykoma, van de lijn Arnsterdam- Lemmer-Gronlngen, die omstreeks 6 uur Woensdagochtend uit De Lemmer vertrok, is tien minuten buiten de haven omgeslagen. Op liet dek be vonden zich de kapitein en drie mau van de equipage, wien het gelukt0 langs de omgeslagen boot naar bo ven te klauteren, waardoor zij zich tevens konden rédden. Een ongeluk kiger lot trof de eenige passagier, die in de kajuit zat, de 55-jarige Trijntje Visser uit Woudsend, die is verdron ken. „De Sneek" is een kleine boot, die den dienst onderhoudt op de binnen vaart tusschen Lemmer en Sneek. Het ongeluk viel voor op een plaats, waar liet kanaal een scherpe bocht maakt. Er woei een tamelijk sterke wind. EEN DRAMA. Dinsdag heeft in het gehuchtje Kin holt een droevig drama plaatsge had. De twee knechts van den land bouwer Oosterhuis, de 30-jarige C. Kats en de 20-jarige Gerrit v. d. Belt hadden gekheid met een oud geweer, dat echter geladen was met hagel. Zoo spelenderwijs zei v. d. B. tot zijn kameraad, of hij eens op hem schie ten zou. Nog had hij den ziB niet vol tooid, of daar ging het schot af, en werd K. in het hoofd getroffen. De dood trad onmiddellijk in. Men kan zich de radeloosheid van den dader voorstellen. Op het hooren van den knal kwamen er menschen toeschie ten, die moeite hadden, om te verhin deren, dat B. niet de hand aan zich zelf sloeg. Het geval is des te treuriger, wijl de overledene juist 30 Jaar was ge worden. Natuurlijk is bet gehucht ge heel onder den indruk van het droe vig feit. De zaak is in handen der justitie ge steld. HUISZOEKINGEN. Dinsdag heeft de justitie te Amster dam huiszoeking gedaan bij den heer A. Vr. m de Gerard Doustraat. en bij W. H-, op de l>e Witteukade. Beide huiszoekingen hielden blijkbaar ver band zoowel met de verspreiding van „De Praktische Anarchist", als met de zaak der postwissel vervalschin- gen, waarvan, zooais men weet, aan vankelijk de anarchisten G. R. en B. verdacht werden. Bij don heer A. Vr. zijn eenige oude postwisselstrooken in beslag geno men, zoowel als een exemplaar van de brochure „De Praktische Anar chist" en een manuscript van een atrikel, dat eertijds van de hand yan den heer Vr. Ln de „Vrije Socialist' verscheen. Ten huize van W. H. heeft men al leen een exemplaar van „De Prakti sche Anarchist" gevonden en in be slag genomen. ONGELUKKEN. Woensdag is in de Boompjes te Rotterdam de 20-jarige Duitsche schippersknecht N. W., van het rijn schip Emma v. Urmitz, bij het vast leggen van dit schip aan het stoom schip Export, overboord gevallen en verdronken. Geruim en tijd is vruch teloos naar hem gedregd. POKKEN. Te Gouda komt wederom een geval van pokken voor, thans bij een jong meisje, uit de gegoede kringen. TREURIG. Te Winschoten heeft een arme jon ge vrouw, moeder van een zestal kin deren, aa.n haar jongste kind vergif toegediend en daarna zichzelf van het leven beroofd, door vergif in te nemen. Het kind leeft nog. INBRAKEN. Dinsdagnacht is ingebroken in het kantoor der firma Ebbinge in de Minkmaatstraat te Enschedé. De die ren hadden een geldkist geforceerd en er iüO uit gestolen. De kluis bleef onaangeroerd. De telefonische verbinding was door de inbrekers af gesneden. De politie stelt een onder zoek in. HET LEVEN AAN ONS HOF. Het Rotterdamsch Nieuwsblad ver telt hoe Hare Majesteit de verpleeg ster „won'. H. M. de Koningin dan had een keuze gedaan uit haar, die als ver zorgsters voor den té verwachten Oranjetelg in aanmerking kwamen, en de dame in kwestie de dochter van een predikant uitgenoodigd ten paleize te komen tot nadere ken nismaking. Op den gestolden tijd, het was l^et uurtje van theedrinken, werd de ver- pleegster door H. M. ontvangen en uiteraard onder den indruk, sprak zij de Koninklijke Vrouwe met „Ma jesteit" aan. Vriendelijk verzocht de Koningin haar echter, waar ze als vrouwen in zoo nauwe relatie moes ten komen, liever het gewone en hui selijker „mevrouw" te gebruiken. Terwijl nu H. M. en Haar bezoek ster bij een kop lliee, allerlei dingen Ixdreffende de zaak waar 't om ging, bespraken, kwam ook de Prins bin nen en teen H M. de verpleegster nan hem wilde voorstellen, zag ze, dat Z. K. Hoogheideen streep zwart over den neus had. Maar Hendrik, wat heb je een zwarten neus, klonk het opeens la chend uit den Koninklijken monden de Prins haalde kalm zijn zakdoek te voorschijn, ging naar den spiegel en trachtte zijn neus weer in normalen toestand te brengen. En nu wilt u zeker de voor u en uw taak bestemde kamer wel zien, nietwaar vroeg H. M. na een wijle, en zij en de Prins begeleidden de verpleegster naar het vertrek, voor het doel bestemd. De verpleegster maakte bescheiden de opmerking, dat het wel wat veel ramen had naar haar meemng en dus tochtig kon wezen. Waarop de Prins onmiddellijk voorstelde, zijn speciaal verblijf af te staan, hij zou dan deze kamer wel nemen. Tenslotte kwam zooais het ook in een burgergezin gaat de gelde lijke belooning ter sprake en uit Haar zak betaalde H. M. de zuster een voorschot op de door baar fce maken onkosten. Gansch en al onder den Indruk van do vriendelijke ontvangst en het gezelli re huiselijke leven in het Ko ninklijke Gezin, verliet de dame hot paleis. Nog een andere anecdote vertelt de .Enkh. Crt." Op een morgen om 7 uur komt Prins Hendrik uit het paleis (aan het Hof geldt namelijk nog altijd de oud-va- derlandsche keuze „Vroeg op en vroeg naar bed") om zijne gewone ochtendwandeling vóór het ombijt te doen. De Prins is in zeer eenvoudig ochtendtoiiel en rookt zijn pijp. Fea werkman, die naar karwei g«~t, merkt dat zijn pijp uit is en vraagt „M'nhear" om vuur. De Prins. L-Jijx- baar blij, dat hij niet horkend is, trekt wat hard aun, de werkman doet ook zijn best en kan zich weidra verheugen over hei feit, dat zijn pijp opperbest aan is. •Met een „dankje, mijnheer" ea een ,tot je dienst, vriend" nemen de bet- de rookers van elkaar afscheid. Aardig tafereeltje, geheel passende Ln het kader van den grooten eenvoud van ons Koninklijk Huis. A Mr. M. MENDELS. Naar de Tel. meldt, moet mr. Men- dels, na het gebeurde der laatste maanden, voornemens zijn, weer tot de S. D. A. P. toe te treden. Sport eo Wedstrijdeo LUCHTSCHEEPVAART. Naar uit Parijs geseind wordt, zal Paul Wilfort de Antwerpscne inge nieur, aangezien hij geen Wright- machine heeft, niet te Leur fin (Noord-Brabant), naar aanvankelijk het plan was, kunnen opstijgen. De hoer Delagrange zal nu Zondag 16 Mei inet een Wright-toe*tei «""^rij gen, bij de proeven, door den lieer Heerma van Voss georganiseerd. CONCOURS HIPPIQUE DEN HAAG. De eereprijs van II. M. de Kon:n«in, voor militaire dienstpaarden »-p het aanstaand concours hippique te V Gravenhage, zal lies taan uit een XVIIe Eeuwschcn gedreven zilveren beker, ontworpen en uit te v«»-ren door Gust aai van Kalcken te Haar lem. LOUIS B0UWMEFST3B. Louis Bouwmeester heeft n.-g geen vaste plannen gemankt voor h*t ko- inende seizoen. Eeist een p«ar gast- voorstellingen te Antwerpen e* dan ja, dat weet Lou>s m»1' ;»og otet. Hij denkt wel over Ind'ë. doen v»s- te plannen zij'n nog ntet gevormd. „Wat moet je hier beginnen z.o zeide hij ons. „Ik zal hot eons .-en tijdje aankijken en als ik g*aii g^aije zie. dan maar weer naar het warns land l" LT.l DE PRAKTISCHE ANARCHIST. Dinsdag 11 Mei a.s. z*l voor da vierde kamer der arxoncUs^cmonis- rechtbank Le Amsterdam, teioht staan de 23-jarige D. L., ter zake, dat hij dan 2Cen Maart 19U9 :e Amster dam op den openbaren vn%', Dam, Damstraat, opzettelijk onderschei da- We zijn erl zei agent XXI—43 nacht tot zich zelf, en hij zuchtte van Voldoening. Goddank, weer tot negen uur vrij. De secretaris is gaan eten. Kom, vlug de punch op tafel, riep zijn col lega, die juist binnenkwam, vroolijk uit. Hó, Loustaleau! geef me de f leech eens aan en jij de chocola. Ik zal on derwijl de pan op het vuur zetten. Door de duffe lucht van 't politie bureau trok plotseling een opwekken de geur: die van lekker gekookte cho cola, waarin Loustaleau nog rum en cognac mengde, om ze maar geuriger «n prikkelender te maken. Allen genoten van den kringelen den damp, die er uit opsteeg. Toen zij op het punt waren de kroezen te vul len, werd er op eens aan de deur ge klopt. Mogen we dan nog geen vijf mi nuten rustig zitten 1 Gauw, de chocola in de kast! We zullen haar maar koud cferan- kenl Als we haar vanavond nog drin ken! Geen antwoord krijgende, opende de klopper de deur en trad naar vo ren. Goeden avond, heeren.... Doodsche stilte. Hierdoor een weinig in de war ge bracht, hernam de onbekende: Heeren, ik kom... Is de commis saris te spreken?... Hier niet in ieder geval, ant woordde Loustaleau, want hij maakt zijn jaarlijksch zomerreisje. Alle collega's begonnen te lachen. En... de secretaris? Is gaan eten. De brigadier dan? Hij is juist uitgegaan. Tot wien moet ik mij dan wen den?... WeL.. tot ons! Goed, ik heb haast... Niemand zal u het heengaan be letten. Waarom komt u eigenlijk hier? Omdat ik zooeven een horloge ketting gevonden heb... kijk maar. Ah zoo, zei de oudste der agen ten, 't voorwerp nauwkeurig beziend, ah zoo, hebt gij een ketting gevon den!... Van een horloge. Waarom van een horloge? Hoe kunt u bewijzen dat die ketting ooit aan een horloge heeft vastgezeten? Wel, zei de vreemdeling verwon derd, ik veronderstel... Gij veronderstelt? Dat Is niet dui delijk. En waar hebt gij dit voor werp gevonden? Op het trottoir, honderd meter hier vandaan... Hebt u dien afstand opgemeten? Natuurlijk nietl U weet het toch zeer nauwkeu- rigl Dat is merkwaardig, zeer merk waardig. U vindt een ketting en weet dadelijk te zeggen dat die ketting van een horloge afkomstig is en hoe ver hij hier vandaan lag... hoogst merk waardigi... Loustaleau, breng me het horloge eens dat op hel bureau van den commissaris ligt. We zullen eens zien... Ja... Precies... Het knipje past volmaakt in 't 'ringetje... Dit is de ketting van het gestolen horloge!... Wat zégt u daarvan?... Wel... niets... Het kan mij niet schelen aan welk horloge dóe ketting vastgezeten heeft Ik ga heen... Goe den avond, heeren. Wat, u wilt heengaan?!... Die is goed! Het is al acht uur en ik woon hder niet ln de buurt... men zal op mij wachten met het avondeten. U blijft hier! Wat? *r- u denkt toch n tet, dat wij weer zullen laten gaan, nu we u juist zoo mooi geknipt hebben? Wat?... Omdat ik een horlogeket ting gevonde nheb, zou ik?... Ja... de ketting van dit horloge... Gij ziet ar te slim uit voor een parti culier; gij moet óf iemand van de po litie of een diief zijn. Zijt gij van de politie? Die eer heb ik nletl Dan behoort ge tot de andere soort! U beleedigt me! Volstrekt niet; ik stel alleen uw identiteit vast. Maar daar Is de secre taris. Gij moet hem uw naam opge ven. Daar was de secretaris inderdaad en de agent gaf hem een veelbeteeke nend knipoogje. Meneer de secretaris, hier is mijn kaartje, zei de onbekende. Tartinois Louis Jérome, mosterd- fabrikant... las de secretaris... Wat! ben jij hel?... Ken je me niet meer? Cé- sar Caribertl.., Césarl riep de ongeluk M*e Tar- tionis uit bescherm wij. biel je v^ar dat je agenten mij voor wui d*f 1» el- den 1 En alleen omdat ik bet ong»luk had een horlogeketting te vtwten... Niemand is veilig vo»jt zul*e ver gissingen, mijn arino >rend... o»t is niets... Maar de agenten m««*t-n na tuurlijk hun excuus tegenover je ma ken. De agenten wisselden onbestemde blikken. Wij zouden het met p lei-zier doen, zei Loustaleau eindelijk, als we maar konden. Maar we kunn»«n hot ntet, omdat de schuld niet aan ons ligt. Aan wten don? bromde Tartinois. De schuld ligt aan u, hernam Loustaleau. Waarom niet dadUl.jk gezegd, dat gij een vriend van den secretaris waart? We konden het toch niet raden!

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5