HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. DE SPÖORWEËROQVER. 1 Z11EKDAG 1 MEI 1909 gons hardnekkige geruchten werd medegedeeld, dat een prinses gebo ren zou zijn. De wijze van publicatie deed het bericht r-tl aanstonds met wantrou wen ontvangen. Geen kanonschoten, geen vlaggen op de rijks- en ge meen tegebou wen, geen berichten van de andere bladen. En dat ongeloof werd natuurlijk gesterkt, toen later In den avond op geen enkele wijze bevestiging kwam. Ja, er was toch een soort bevestiging. Perry in de Kalverstraat liet een harer gordijnen naar de laagte en ieder wist, dat daarachter een gelegenheids-étalage werd opgesteld. Bovendien kwam er een echt telegram voor het raam met de woorden Geboren, aanduiding volgt. Perry." Perry is een Amer- kaansche winkel, naast de Nederland- sche driekleur wapperen er bij fees telijke gelegenheden de sterren der Vereenirde St-ten en daarom mag zij wel zoo'n Amerikaansche reclame maken. Die eischt alleen maar, dat er over gesproken wordt en dat doe' is volkomen bereikt. Amerikaansche reclame maakte ook een bar in de Nes, die 1 Mei wordt geopend. De eigenaar liet op den Dam strooibiljetten op Oranje-papier uitgeven, meldende deze BLIJDE GEBEURTENIS, en de papiertjes werden den braven man, die ze uitdeelde, uit de hand gescheurd. Weggeworpen als met andere strooibiljetten geregeld ge beurt, werden ze niet, als een sneeuw bal deden ze dienst om kennissen te bedotten. Deze speciale gebeurtenis doet me er aan denken, dat 1 Mei niet alleen arbeiders-, natuurfeest- en verhuis dag, maar ook nieuwe kroegendag is. In de straten, die druk beloopen wor den, ziet men nu voor diverse huizen biljetten met de mecledeeling, dat daar een zaak met vergunning gevestigd en met 1 Mei geopend wordt, 't Is waar voor één nieuwe vergunning moeten gev. uo.ilijk twee oude verdwij nen ,doch deze laatste bevinden zich meestal in een straatje, waar toch niemand komt. Letterlijk is 't dus waar, dat het aantal drink gelegenhe den door de Drankwet vermindert, maar de verleiding om te drinken wondt er des te grooter door. Aanzien doet gedenken en bij een wandeling langs de weinige wegen, die in de hoofdstad geregeld bewandeld wor den, wordt men ontelbare malen uit gelokt er eentje te pakken", zoodat het sterke beenen moeten zijn, die de weelde kunnen dragen. Jaren geleden is eens bet denkbeeld in een revue ge opperd om Rembrandt van zijn voet stuk af te nemen en Cambrinus er neer te zetten, daar het Rembrandt- plein, dank zij de vele daar gevestig de bierpaleizen, met meer recht Cam- brinusplein genoemd kon worden. Toen sloeg dit enkel op de levendige zijde, doch na dien tijd is aan de stil le zijde ook huis aan huis bijna een café verrezen. Zelfs de vegetarische restaurant is nu gevallen en vervan gen door een bierhuis van ScheXtema, de atom bekende „Augustinus" tegen de Nieuwe Kerk, welk huis eenigen tijd geleden moest worden afgebro- ekn. De vegetarische eetzaal, verza melplaats der uiterste geheel-onthou ders, nu een tempel van Cambrinus. Dat lijkt wel iets op het failliet der nieuwe sociale-humane wetenschap. En 't moet dus wel een bittere teleur stelling zijn voor hen, die hopen en dus denken, dat de maatschappij bin nen afzienbaren tijd in de door hen gewenschte richting veranderd zal worden. Verandering is hoog-noodzakelijk voor ons postkantoor. De „hal" is veel te klein, de dienst kan daarom niet uitgeoefend worden, gelijk het moet en 't publiek heeft er het tijdver lies door. Letten wij alleen op de af- deeling poste restante. In Brussel zijn daarvoor twee lokettenAL en L tot Z. Hier moeten niet alleen de An- driesens als de Zondervan's aan het zelfde loket komen, maar bovendien worden daar ook behandeld na 2.30 de telegraphi sche postwissels, de adresveranderingen en de reclama ties. Vooral 't laatste is zeer tijdroo- vend, iemand die ten onrechte naar hij meent strafport heeft betaald of een brief mist, is lang van stof. De ambtenaren zijn uiterst beleefd, maar de menschen, die haast hebben en lang moeten wachten, worden krege lig, wat zeker niet de schuld van het personeel, maar van de slechte rege ling is. H. HENNING Jr. Uuitenlandsch Overzicht DE BELANGSTELLING IN HET BUITENLAND. Zelden neen, nog nooitis de geboorte van een Koningskind met zooveel belangstelling verwacht, als lieden de biijde inkomste van ons Oraai je-pr inses j e. In Duitschland, in Engeland, in Frankrijk en Italië, zelfs in Amerika werd in spanning op de blijde tijding gewacht Verschillende buitenland- sche bladen gaven extra-uitgaven. De „Lokalanzeiger" verkondigde de ge boorte in een bulletin-uitgave van 300.000 exemplaren, het Berliner Ta- geblatt gaf een tweede éditie, alleen aan het Koningskind en Nederland gewijd. Natuurlijk houden de bladen uit voerige beschouwingen over de ge boorte en HAAR BETEEKENIS VOOR DE EUROPEESCHE POLITIEK. We zullen de voornaamste dezer pers-uitingen in 't kort meedeelen. Allereerst de DUITSCHE PERS. De „Norddeutsche Allgemeine Zei- tung", het officieuse orgaan dear Duit sche regeering, schrijft „Met deze gelukkige gebeurtenis wordt .een langgekoesterde wensch van het Koninklijk echtpaar en van het Nederlandsche volk vervuld. Zij wekt ook in Duitschland, waai' men vcor de verwachtingen van het be vriende en naburige land oprechte sympathie en medegevoel bezit., leven dige en vriendschappelijke belang stelling. Onze keizerlijk-koninklijke familie, met het Huis van Oranje se dert eeuwen door bloedverwantschap verbonden, en het Duitsche volk. be groeten in de geboorte van een erfge name der Kroon een veelbelovende toekomst voor het duurzame voort- bloeieai van het roemrijkste geslacht in de geschiedenis van Europa. „Voor de koninklijke jonge Moeder en voor den Prins der Nederlanden worden ook in de wijdste kringen van het Duitse he volk innige geluk- en ze ge wenschen geuit. En voor de jonge tak uit den stam van de g.roote stad houders; die de Hollandsche vlag overal tot hooge eer voerden en den staat der Vereenigde Provinciën een vaste positie en een zegenrijke zen ding schonken en nalieten, gelden niet minder onze wenschen voor krachtig gedijen, tot vreugde der hooge Ouders en van Koningin Em ma, tot heil van het ons naliggende en na aan het hart liggende Neder landsche volk." De „Berliner MLttagszeitung" con stateert dat Nederland en Duitsch land door vele geestelijke en uitge breide handelsbetrekkingen verbon den zijn, en vraagt dan „Waarom zouden wij niet deelen in het trotsche bewustzijn, dat zijn slaatszelfstandigheid weer voor een nieuw geslacht bevestigd is In bet „Berliner Tageblatt' geeft de bekende schrijver Wolff als zijn mea ning weer „Het Duitsche volk neemt aan de stille moedervreugde van de jonge Koningin en aan de hel oplaaiende feestvreugde van het Hollandsche volk hartelijk deel, en met oprechte gevoelens van verwantschap. Duitsch- land ziet met een eerlijke sympathie de vrije zelfstandigheid, de krachtige ontwikkeling van een naburig land, dat zoo rijk is aan eigen tradities en aan de wereld zooveel onverganke lijks geschonken heeft. Het is ons vol doende met liet vaderland van Rem brandt, met het land welks drukper sen eens de denkbeelden van ontwik keling en vooruitgang in de wereld zonden, geestelijk vereenigd te zijn." Vriendelijk is ook 't artikel in de „Nationaal Zeitung"„Wanneer he den in Den Haag en in geheel Neder land het oude „Wilhelmus" wordt aangeheven, dan klinken in Duitsch land gelijkgestemde snaren mede ook het Duitsche volk gedenkt dan de haar zoo sympathieke verschij ning van Koningin, de gelukkige moeder en stemt in gedachten in met den historischen heilkreet der Neder landers „Oranje boven". Ook de „Voss. Zeitung", de „Berli ner Zeitung am Mittag", de „Kölni- sche Zeitung", alle bladen, die zich over <Lo blijde gebeurteiös uiten, zijn vriendelijk in hun oordeel. De „Köl- nifccho Zeitung' zet zelfs boven haar artikel„Oranje boven 1" De ENGELSCHE PERS is ook verheugd. De „Pall Mall Gazette" zegtAlhoe wel de onderdanen van de jonge moeder misschien liever hadden ge zien, dat de ooievaar een prins had gebracht, zal toch zeker het volk, dat nog steeds met eerbied den naam van koningin Victoria gedenkt, wel in de laatste plaats betreuren, dat de ver moedelijke erfgenaam een meisje is. Het voornaamste is, dat het voortbe staan van liet Huis van Oranje niet meer alleen berust op het leven van een enkele vertegenwoordigster. Het blad spreekt verder den wensch uit, dat aan de jonggeborene een langdu rig leven zal zijn beschoren en dat zij de moeder zal worden van een lange reeks koningen. De onafhankelijkheid van Nederland is voor Groot-Britan- nië steeds zaak van hei, hoogste belang geweest, maar nooit in die ma te als thans, nu het buitengewoon machtige rijk, dat aan Nederland een koning zou schenken, wanneer ko ningin Wilhelmina kinderloos gestor ven zou zijn, Engeland's sterkste me dedinger is. Verder zegt liet blad, dat do ge boorte der prinses de Nederlanders bevrijdt van hunne zwaarste politieke zorg. De gelukwenschen, die uit an- de-re staten in ruime mate aan Ne derland zullen toevloeien, zijn derhal ve veel ernstiger gemeend, dan de gewone conventionneele plichtplegin gen tusschen de volken bij de geboor te van een troonopvolger. De „Daily Mail" schrijft, dat het Engèlsc.lie volk Koningin Wilhelmi- na en de Nederlandsche natie van harte gel uk wensch t met de geboorte van de Prinses. De jonge Koningin vertegenwoordigt een dynastie niet glorierijke traditiën en roemvolle tij den en die eervol verbonden is aan alles wat groot is in Neerlands his torie. Zij heeft alles gedaan, waardoor Zij de liefde van het Hollandsche volk verdient. Zoodoende begrijpen de Engelschen de algemeene vreugde van Nederland. Van de FRANSCIIE PERS trekt vooral 't oordeel van de „Temps" de aandacht. Deze schrijft, dat de Ne derlanders zich zullen verheugen, niet slechts uit monarchistisch loya lisme, maar tevens, omdat daardoor een einde is gemaakt aan de onge rustheid over de troonsopvolging. Te 's-Gravenhage weet men zeer goed, dat het land en de koloniën een be geerlijke prooi zouden zijn, maar toch lieeft w nooit bescherming of toenadering willen znwia». Deze on afhankelijkheid wordt door sommigen als besluiteloosilieid beschouwd. Daar zij geen keus wenschten te doen tus schen do mogelijke erfgenamen van den troon, namen de Nederlanders genoegen met een ondergeschikte po sitie en lieten zich een mogelijke pas sieve oplossing aanleunen. Dit voor uitzicht echter verontrustte de hel derder ziende staatslieden en een deel der pers begon een campagne over de noodzakelijkheid om een keus te doen. De geboorte eener prinses, door welke het probleem weliswaar nog niet wordt opgelost, naar welke zij de Nederland zal overhellen, geeft nu aanleiding tot overwegingen, verge lijkingen, beslissingen. Frankrijk onthoudt zich van het geven van raad en bepaalt zich er toe het feit te constateeren, dat Ne derland op het oogenblik het meest overhelt naar de zijde van Frankrijk en Engeland, zonder nochtans inde- ze een bepaald stelsel te volgen. Het is het belang van Nederland te we ten, wien het, Ln het geval van een crisis, bij voorkeur zou moeten ver zoeken zijn onafhankelijkheid te waarborgen. De „Débats" zegt: Zoo de scepter op een Duilschen erfgenaam ware overgegaan, zou Nederland gevaar hebben geloopen verzwolgen te wor den door het naburig rijk. Deze mo gelijkheid werd door de geheel© be volking met groote ongerustheid te gemoet gezien." Uit de BELGISCHE PERS vermelden we het oordeel van de „Eitoile Beige", die zegt„Vooral in België zal men deelen in "dat geluk, daar de Belgen meer dan eenige an dere natie er belang bij hebben, dat Nederland getrouw blijft aan zijn tradities en zich niet op sleeptouw laat nemen door een der groote con tinentale mogendheden. „Dernière Heure" schrijftBelgië deelt in de vreugde zijner buren. Dat heeft men gisteren te Brussel gezien, toen een groot aantal Nederlandsche vlaggen werden uitgestoken. Het is vermoedelijk de eerste keer sedert de gebeurtenissen, die ons van Neder land scheidden, dat het Belgische volk gelegenheid heeft gehad een na tionale emotie van zijn noorderburen mede te gevoelen. Het „Journal de Bruxelles", de „In- dépendance" en de „Vingtième Siè cle" verklaren dat de Belgen van har te deelen in de vreugde hunner bu ren. Ook andere bladen laten zich in denzelfden geest uit. Ook de bladen in Italië, Zuid-Afri ka, en Amerika verheugen zich iin de blijdschap van Holland. OFFICIEELE BELANGSTELLING. Deze was iniet minder! Natuurlijk hescban de Nederlandsche gezanten in alle deelen dei' wereld dadelijk de vlag en kwamen de Nederlandsche vereenigingen te Berlijn, Londen, Pa rijs eoi New-York dadelijk bij elkaar om feest te vieren. Onze gezanten werden door de ver schillende regeeringen gecomplimen teerd. 't Hof ontving vele telegram men van geluk wensch, o.a. van pre sident Fallières, president Taft, Ko ning Peter, Koning Leopold, enz. Taft zond een telegram aan Prins Hendrik, waarin hij hem geluk- wenschte met de geboorte van een erfgenaam en die hoop uitsprak, dat aan de prinses een langdurig en roemrijk leven beschoren zou zijn. Tevens uitte hij de beste wenschen voor de gezondheid van de Koningin. DE DUITSCHE KEIZER PEET. De „Information" verneemt met ze kerheid uit hofkringen, dot het Ne derlandsche Hof reeds voor geruimen tijd tot den Duitschen Keizer de vraag had gericht, of hij als peet zou willen optreden en dat hij onmiddel lijk bevestigend had geantwoord. Waarschijnlijk zullen de keizer en de keizerin de doopplechtigheid bijwo- POSTAMBTENAREN IN FRANKRIJK. De Fransche minister van Arbeid en Posterijen bracht den minister raad op de hoogte van de resultaten van het onderzoek in zake de door postambtenaren gehouden redevoe ringen in de jongste openbare verga, deringen. De ministerraad besloot dat die ambtenaren verwezen zullen wor den naar den raad van tucht. DE GEBEURTENISSEN IN PERZIë. Gisterochtend te negen uur trok de voorhoede van het Russische leger met voorraad en berggeschut de stad Tebriz binnen. Zij werd door de in woners en de Europeesche kolonie niet vreugde ontvangen. De revoluti onairen namen geen vijandige hou ding aan. HET TURKSCIIE KABINET. Het kabinet-Tewfik pasja is thans definitief als volgt samengesteld. De ex-grootvizier Ferid pasja, minister an Binnenlandscho Zaken; Rifaat Bey, Financiën; generaal Riza pasja, Marine. De beide laatstcn waren le den van het laatste kabinet-Hjilml pasja, Salik pasja, Oorlog. Voor de rest blijft het kabinet ongewijzigd. PRINSESSEFEEST. Na het middernachtuur zetten onze verslaggevers zich neer om het ver volg van de gebeurtenissen op den geboortedag van de Oranje-prinses in de stad en de dorpen in den omtrek te beschrijven. Nog deunt voorbij ons 't Wilhelmus, en hoewel we in de tweede helft van den nacht zijn, schettert op de Groote Markt nog de melodie der va- derlandsclie liederen uit koperen manden Er is goed feestgevierd. Tienduizenden waren vanavond op do been. Overal, op straat, in de ca- fé's heerschte een echt-jolige stem ming; maar nergens werd, voor zoo ver we er van hoorden, de orde ver stoord; nergens sloeg feestdrift in bandeloosheid over. De politie trad, als den gehéél en dag, met zeer veel tact en bezadigdheid op. Zij toonde een gemoedelijkheid, die op dergelij- dagetn een goede orde-handhaaf ster zeer van pas komt. Het betrekkelijk mooie weer, werk te eveneens mee, om het feest te doen welslagen. Vlaagde nu en dan eens een hagelbuitje naar omlaag, 'l was telkens maar gedurende een oogen blik, en was 't in den vooravond al wat guur, toen de feestelijkheden in vollen gang waren, merkte men daar van niet veel meer. Maar bovenal valt de leiding van 't geheel to roemen. Dat het bestuur van „Koninginnedag" de kunst ver staat Oranjefeesten in elkaar to zet ten, dat zullen we onzen lezers niet gaan vertellen: dat weet meri zoo zoetjes aan wel. Maar 't gold hier voor een groot deel niet zoozeer het organiseeren, als wel 't leiden van spontane uitingen van volkshui de. En dit was wel de groote moeilijk heid, niet alleen, dat men alles vrij wel in 't geheim moest voorbereiden, om geen kunstmatig aanzien aan het vreugdebetoon te geven, maar ook, maar nog meer, dat men op geen week na kon weten, wanneer de dag er zou zijn. Dat was een zeer lastige factor onder die, waarmede de voor mannen der Commissies hadden 're kening te houden. Als zij eens spreken konden... Maar alles is uitstekend afgeloo- pen en daardoor worden alle last en moeite vergoed. Intusschen, een woord van lof mag aan de feestcommissies niet onthou den worden. DE MIDDAGFEESTEN. Ook de 'roei- en zeilvereeniging Het Spaame was niet achtergebleven ora Amsterdarnsche Kont. ccxxx. Als deze brief verschijnt is de 1-MeI- 'dag in 't land. Dan behoort het win terseizoen ook tot het verleden, wor den de schouwburgen ook voor een deel gesloten, gaat men zich zomersch 'Vaelén. Dan wil men ook op geestelijk gebied een herleving vieren etn zij die 'gelooven in een algemeéhe wederge boorte der Maatschappij, de diverse groepen van socialisten en rood-ge- tinto arbeiders maken die 1 Mei dan ook tot hun feestdag. Ik herinner mij nog opperbest dat die dag door „an dersdenkenden" hier met schrik werd tegemoet gezien, dat sommige winke liers uit vrees voor ongeregeldheden hun zaken sloten en toen de eerste avond-optocht met flambouwen van uit het lokaal van den Werkmans bond uit de Spuistraat uittrok, die goede „Werkmansbond", waan'an Heldt en Nolting de leiders waren en de muziek de Marseillaise"' speelde of eigenlijk niet de Marseillaise maar het stemrecht-lied, dat op dezelfde op wekkende klanken was gedicht, sprak „ieder", d.w.z. de nette burgermen- schen, die 't land hadden aan „sosi- jalen" en straatherrie er schande over, dat de burgemeester voor zoo iets zijn toestemming gegeven had. Nu denkt de groote massa hier nog ter nauwernood aan de I-Mei beteeke- his van „proletarisch" standpunt. Er hebben oen paar vergaderingen plaats met feestelijkheden voor de beken den, er wordt 's avonds een optocht gehouden, waarbij door samenwer king van politie en „socialen" niets onnets voorvalt, in sommige wijken brengt deze een bescheiden niieuws- gierigheidsdrukte te weeg en op een donker punt van 't Muideo'poortkwar- tier eindigt de arbeidersfeestdag na de overtuiging geschonken te hebben, dat 't net als de vooirjaarsmarkt van jaar tot jaar minder wordt. De groote massa is hier koel op po litiek terrein. Is t moedeloosheid of zijn de menschen verstandiger gewor den? MLsscnien ligt de waarheid wel in 't midden. We staan nu zoo dicht voor een Kamerverkiezing en geen men sell spreekt er over. De berichten in de bladen worden ten spijt van den ijver der redacteurs die ze zoo zorgvuldig verzamelen overgesla gen. Van de honderd menschen zijn er geen twiee, die weten wie in hun district voorloopLg candidaat gesteld is. Geen enkele candidaat is meer zoo populair als indertijd Ketelaar, Nol ting of* Gerritsen. Algemeen kiesrecht kan de massa ook niet meer gloeiend manen... 'j. heeft te lang geduurd. Staatspensioneering... het vuur der enthousiasme dat daarvoor scheen te zullen ontvlammen, is door nuchtere couranten-betoogeoi ook al vrij wel gedoofd. Waar de menschen zich dan nog wel voor interesseeren, de Am sterdarnsche tenminste? Voor de „blijde gebeurtenis". Mis schien is 1 Mei wel degelijk een feest en pretdag in de hoofdstad, al wijst de vlaggestok van den toren heden (29 April) nog onverbiddelijk „meen". Het lange wachten werkt zeer ont moedigend op elk terrein. Ik las in den jangsten Brief uit de Residentie in Haarlem's Dagblad, dat ook in Den Kaag, nadat de boog der belang stelling strak gespannen was geweest de reactie reeds was ingetreden. Ook hier heeft het uitblijven van berichten zeer ontmoedigend en verslappend gewe kt en in afwachting van de dingen, die komen zullen, schijnt al les stil te staan. Gisteravond maakte ..De Telegraaf" heed wat opschudding door haar onjuist telegram. Daar werd plots een bulletin opgeplakt, waarin vol- riblJlLLblON De schemering van een Februari dag was reeels neergedaald, toen de weduwe Pauline Groszkopf in een coupé tweede klasse voor niet-rookers van een sneltrein stapte, die van Ber lijn zou vertrekken. Ze bevond zich geheel alleen in de coupé, een om standigheid, welke de eeuigszins angstige dame in eeu onbehaaglijke sjenjuiing bracht. Nog maar weinige dagen geleden was eeu dame in eeu dames-coupé niet chloroform be dwelmd en beroofd en de weduwe had een som van 500 Mark bij zich. Reeds wilde ze weer uitstappen daar klouk liet sein tot vertrek op hetzelfde oogenblik echter werd het portier nogmaals zeer haastig open gerukt en een jongmensch sprong vlug in de coupé. Hij wierp een on derzoekenden en, naar het do dame voorkwam, tamelijk scherpen blik op haar en daarop legde hij het eeni ge stuk bagage hetwelk hij behalve een dikken wandelstok bij zich droeg, boven zich in het net, en ging in het uiterste hoekje op de bank tegenover de weduwe zitten. Angstig drukte deze zich dichter in haar eigen hoekje ©n beschouwde op lettend haar reisgenoot. Hij was nog jong, zeer jong, hoogstens 19 of 20 jaar, maar de bedrijvers van de meeste overvallen zijn tegenwoordig jonge menschen, die pas de school hebben verlaten. Zijn kleeding was fatsoenlijk dat moest zoo wezen, anders zou hij in de tweede klasse opgevallen zijn. Zijn gezicht was bleek en vaal het herinnerde aan Som and, die lang het genot van de luiitenJucht heeft ontbeerdgeen wijfel, de jonge man kwam uit de of andere gevangenis. Daarbii de groote neus, de scherpe oogen, die hij herhaaldelijk dichtkneep, het zwarte haar, dat verward over het voorhoofd liing, het litteeken op de wang „eeai echte Lombroso" mom pelde de weduwe ontsteld. En dit zonderlinge knippen met de oogen de man heeft geen goed geweten. Ze besloot hem goed in het oog te houden en in geen geval in slaap te vallen, hoe vermoeid ze ook was. Het duurde ook maai' een klein uur, dan was ze bij haar woonplaats. Maar dat was ook het eerste station, de trein hield voor dien tijd niet stil, en ze had vaak genoeg gehoord, dat de spoorwegdïeven bij voorkeur van zulke gelegenheden gebruik maakten om hun slechte plannen uit te voe ren. Di 't eerst scheen de vreemde 'n het geheel niet op haar te letten. Hij had maar even gegroet en was toen gaan zitten nu nam hij uit zijn linnenzak een dun boekje met een heel bont plaatje op den voorkant van den omslag. In het geheim trachtte de weduwe te weten te komen, aan welke soort lectuur liet jonge mensch de voor keur gaf. Het plaatje had ze al heel spoedig voldoende bestudeerd op den bodem van een duistere spelonk lag in volle lengte uitgestrekt een man in een zwart pak, van wiens doodsbleek gezicht, eenige droppels bloed schril afstaken over hem heen boog zich een ander man, die op de knieën lag, een man met een echte boeventronie en het rookende pistool nog in de hand. Achter bij den ingang vertoonden zich een paar de tectives hu I Mevrouw Groszkopf wendde rillend de oogen van het akelige plaatje af, en zocht den met groote letters ge- drukten titel te bestud.eeren „Nick Carter, de beroemde detective" of iets dergelijks was het. Een rilling liep de oude dame over dein rug. Het was haar bekend, dat misdadigers of degenen, die het wil len worden, met hartstocht dergelijke boeken lezen, dat zij daaruit den prikkel tot en den moed voor hun ondernemingen putten. En dat haar reisgenoot tot de harts tochtelijke vereerders van zulke prul-literatuur behoorde, kon ze ge makkelijk zien aan zijn schitterende oogen, hij knikte nu en dan en lachte zelfs een paar maal spottend. Met een onbehaaglijk gevoel schoof ze nog dichter in haar hoekje als de jonge man iets kwaads in het schild voerde, wat zou ze dan doen Aan ontvluchten viel niet te denken. De waggon was nog van oude con structie en zonder eenige verbinding met de aangrenzende afdeoling. En wat zou het gebaat hebben om hulp te roepen, ais er toch niemand haar te hulp ton komen? Haar blik werd even wantrouwend op den wandelstok gericht. Een en kele slag met zulk een vrees el ijk in strument zou voldoende zijn om haar Rillend sloot zij voor een oogen blik de oogen. Toen zij ze weer opsloeg, zag zij den blik van den jongen man met een eigenaardige uitdrukking op haar gericht. Maar hij wendde dien dadelijk weer van haar af, stond op en ging voor het portierraampje staan. Hij stak het hoofd naar bui ten en l:eek oplettend naar beide zijden. Vol argwaan lette ze op het geen hij deed. Maar wat deed hij nu Hield hij niet een fleschje in de hand heel voorzichtig, zóó, dat ze het niet zien zou Wat zou ar wel in zijn Chloroform misschien In koortsachtige spanning bleven haar oogen op hem gericht. Hoe lang moest ze nog rijden Ze waagde het niet op haar kostbaar gouden hor loge te kijken, bevreesd, dat het zijn begeerlijkheid zou opwekken. Daar keerde hij zich plotseling naai' haar om. Pardon, mevrouw, hebt u den julsten tijd Dit zeggende, haalde hij zijn eigen, tamelrk eenvoudig horloge voor den dag Ik ik geloof het niet, stamel de ze. Of ook maar zoo ten naastenbij? Mijn horloge is, zooals ik zie, blijven staan. Wat bleef haar, als ze niet onbe leefd wilde schijnen, anders over dan nu toch haar horloge voor den dag te halen en te antwoorden Zijn fonkelend oog richtte zich met be langstelling op den gouden tijdmeter en den kostbaren gouden ketting, welken ze om den hals droeg, een dierbaar aandenken aan haar groot moeder. Nu keerde hij zich weer haastig naar het raampje. Wat haal de hij nu uil den zak Een mes Het liart begon de arme vrouw voortdurend angstiger te kloppen. Het was een groot mes met boenen heft in een leeren scheede. De jonge man streek eenige molen met duim en wijsvinger over het lemmet, zooals men doet, ais men de scherpte van een instrument onder zoekt daarop liet hij het in zijn jas zak glijden ze zag niet, cf het al dan niet weer in de scheede zat en wendde zich plotseling naar het raampje, waarbij mevrouw Groszkopf zat. Natuurlijk deed hij, alsof hij het landschap bekeek, maar de rechter hand hield hij in den zak, waarin het mes zat zoover mogelijk boog zo zich achterover, heelemaai weg schuiven wilde ze niet, omdat ze op de plaats waar ze zat, den noodrem onder haar bereik had, en dit voor deel wilde ze in geen geval prijs geven. Ze wist, dat ze nu elk oogenblik op den aanval voorbereid moest zijn, haar adem stond haast stil, het hart klopte haar als een hamer, haar rechterhand trilde zenuwachtig. Thans draaide hij zich plotseling naar haar om hij hield een zak doek in de hand, welke bij het om draaien dicht bij haar gezicht kwam. Een sterke, bedwelmende geur ver spreidde zich door de coupé. Hemel riep de oude dame ont zet en strekte de hand naar het handvat van de rem uit daar klonk het schelle gefluit van de loco motief, dat de aankomst op het sta tion aankondigde. Gelukkig, mompelde ze zachtjes nu kon hij liet niet meer wagen. Hij stak werkelijk den gevaarlijken zakdoek weer in den zak, éh heel bedaard, als had hij haai' niet zoo pas trachten te bedwelmen en te be- rooven, misschien wel te vermoorden, zei hij met een stem, welke zelfs deelnemend klonk Wat wilt u doen, mevrouw, bent u dhfresteld Verbaasd keek ze hem aan. Dank u. Neen U kunt anders gerust van mijn fleschje eau de cologne gebruik ma ken. Aha, dacht ze, hij tracht mij voor te zijn, maar ik zal hem wel krijgen. U stapt hier zeker uit? vroeg hij, toen hij bemerkte, dat ze naar haar reistascli tastte, die hij nu be leefd voor haar uit het net nam. Dank u ja. U ook vroeg ze nog meer verbaasd Ja. Ik wil een bezoek brengen, maar ik ben geheel vreemd in de Stad. Kent u bij toeval ook een me vrouw Groszkopf Maar die die ben ik immers zedf bracht ze er eindelijk onthutst U'+«, U bent dat En ik reis met n, zonder het te weten I riep de jonge man, blij verrast. Mijn naam is Theodor Martin uit Posen, zoon van den regeeringsraad Martin De weduwe bleef als balf be dwelmd op het perron staan en toen de jonge man bij haar was gekomen, zette ze haar tasch neer en vatte ln blijde ontroering zijn hand. De zoon van mijn oude vriendin Marie, die ik in zooveel jaren niet heb gezien Werkelijk, precies zijn moeder I riep ze, terwijl ze hem ont roerd in het gezicht staarde en.. zonderling hij leek haar nu op eens een uiterst charmante, knappe, be minnelijke jonge man en de gedachte aan het „Lombroso-type" dreef haar het schaamrood op de wangen. Moeder schreef, dat je mij wildest bezoeken juist daarom ging ik van avond nog naar huis. Maar ik ver wachtte je eerst morgen. Bijna was tk ook vannacht in Berlijn gebleven. Ik kan slecht tegen rijden en heb hevige hoofdpijn. Daar om kocht ik mij het fleschje eau de cologne. Ongelukkig ging bijna de helft bij het openen verloren. Do kurk wilde er niet uit, ik moest kurken trekker en mes te hulp nemen. U zag immers, beste tante, hoe ik den zak doek tegen net voorhoofd drukte. In de frissche lucht zal het echter wel spoed "r weer beter zijn. Mevrouw Groszkopf hoorde met verbazing, hoe al de vreemde, angst wekkende dingen, welke ze had waargenomen, thans zoo natuurlijk en onschuldig werden verklaard. Ook liet litteeken op de wang was niet vreemd meer Theodor Martin, was corpsstudent 22 jaar oud en had zeker meer dan eens op de sabel gevochten. Alleen de Nick Car ter. Me dunkt Theodor, een bijzon der mooie reislectuur had je nu juist niet uitgezocht, zei ze op een toon van verwijt, toen ze samen in een vigelante naar huis reden. Hij begon luide te lachen. Ik kocht het boekje onderweg uit de grap, om eens te weten, wat onzin er zoo al Ln stond. Ik heb maar een paar bladzijden kunnen lezen ik vond het werkelijk belachelijk. Nu lachte zij ook luide en harte lijk en drukte nog eens zijn hand. Hij bleef een volle acht dagen en veroverde van uur tot. uur meer heit hart der oude dame, die zelden met iemand zoo prettig samen was ge weest als met haar spoorweg-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9