HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. FEUILLETON Een dappere Vrouw DINSDAG 4 MEI 1909 Wekeiyksch Beursoverzlcht van Tieleman. Haarlem, 3 Mei 1909. De gunstige stemming, die in den laatsten tijd od de fondscnrnarkt heerschte, is ook in de achter ons liggende acht dagen te» volle gehand haafd. Verschillende omstandigheden droegen er zelfs toe bij de vasté hou ding verder te accentueewn. De meeste invloed ten goede heeft wel bet driemaandelijksch verslag der U. S. Stool Corporation uitgeoe fend. Op zich zelf waren do daarin Vervatte cijfers verre van fraai. De in der loop van 1908 reeds zoo zeer geslonken orders toonen, een verdere teruggang aun en het thans gemelde quantum behoort tot liet laagste sinds de oprichting der Maatschappij, wat van te meer beteekenis is, daar na de uitbreiding van hot bedrijf door overname van de installaties van de Tenessee Coal en Iron Cy. een even groote productie betrekke lijk een kleinen omvang van zaken beteekent, (toch treedt de onderne ming uit een periode van depressie, zonder iets aan innerlijke kracht ver loren te hebben, en deze grootste van alle industrioele ondernemingen >8 dan ook beter dan ooit toegerust, om in tijden van voorspoed te voldoen aan de groote eischen. welke alsdan aan het bedrijf gesteld zullen worden en daarvan in ruime mate de vruch ten te plukken. Naast den goeden indruk, door den driemaandelijkschen staat der Steel Corporation gewekt, heeft ook de fi nale regeling der Erie-quaestie op de New-Yorksche beurs gewerkt. Nu de Public Sendee Commission haar toe stemming heeft gegeven tot eene wij ziging der voorwaarden voor de nlieuwe Obligatie-uitgifte, verwacht mem, dat deze spoedig zal worden doorgevoerd, waardoor door de Maatschappij hare financiën, die zoo lang reden tot bezorgheid hebben gegeven, weder op den gezonden basis zullen worden gebracht. Nog een ander voorval heeft in den aanvang gunstig op de New-Yorksche beurs gewerkt, namelijk de scherpe prijsverlaging op de tarwemarkt, die ah eeca aanwijzing werd beschouwd, dat de kracht der aldaar opgezette corner was gebroken, zonder dat ver dere ernstige ongelukken hebben plaats gevonden. Hoewel me er en- dee's zeer vast, was de beurs lm New- York niet meer zoo levendig als in de vorige week. Do omzet is geleidelijk geslonken, maar blijft bij een gemid deld cijfer van 750.000 aandeeleai daags nogal vrij aanzienlijk. Ook koperaandee'en hadden een gunstig verloop en voor de koper- raaatschappijion zijn ongetwijfeld be tere tijden op handen, al is de verbe tering op het oogenblik nog minder zichtbaar zelfs is de koperproductie de laatste maanden nog voortdurend toegenomen, terwijl de hoe veel lied en, vergeleken bij liet begin des jaors verminderd zijn, waaruit valt op te maken, dat de consumptie gaande weg do productie inhaalt en dat de vraag naar het gele metaal weldra weder groote'proporties zal aanne men, ligt voor de hand, als men be denkt, hoezeer heit gebruik van elec- triciteit op allerlei gebied zich uit breidt. Tusscben groote steden In 'Amerika o a. wordt voor het spoor wegverkeer meer en meer stoom door Alectriciteilt vervangen. Spoorweg-aandeelen werden aan houdend gekocht op grond van een reeks gunstige antvangstcijfers, wel ke zoowel bruto als netto groote ver beteringen anntoanen, waaruit blijkt, dat niet alleen het vervoer zeer is toegenomen, doch dat dit ook, dank zij lagere steenkolenprijzen, lagere loonem en in sommige gevallen ver hoogde tarieven, onder veel gunsti ger omstandigheden plaats heeft dan het vorige jaar, hetgeen voor ver schillende aandeelen een bepaald willige stemming in liet leven riep. Zoover zulks te zien is, koopt Ame rika nog steeds Southern Rails. Wij gelooven, dat voor deze shares nog belangrijk hoogere koersen zijn weg gelegd. Zoolang, zooals thans het ge val is, het publiek in Amerika zich buiten de markt houdt, gelooven wij niet, dat van ernstige daling sprake kan zijn men kan bij elke reactie o i. matige aankoopen doen uitvoe ren. De nationale feestdag was Vrijdag oorzaak, dat onze beurs toen eene bijzondere stemming aan den dag legde. In plaats van de openingskoer sen trad om half twee het plechtig zingen van het „Wilhelmus", waar aan ieder meedeed, in. Vuurwerk, muziek en optochten, confetti en serpentine, afgewisseld door rondedansen, vulden de rest van den beurstijd aan, hetgeen midden- beurs even onderbroken werd door het voorlezen van eon telegram, aan Hare Majesteit verzonden. Na deze escapade tenigkeerende op het verloop van zaken in de achter ons liggende week, valt te constatee- ren, dat beleggingswaarden onder den invloed van het duurdere geld iets in prijs zijn teruggeloopen, voor zoover de binnenlandsche soorten betreft. Van de buitendandsche bleven Rus sen vast, in aansluiting aan Parijs, alwaar ook Serven en Turksche obli gaties in koers zijn vooruitgegaan. Znid-Amerikaanscbe beleggingsfond sen waren prijshoudend. Van de locale waarden hadden Olie-aandeelen een goede week, doch bleef de handel in Tabakken beperkt, doch was de stemming vast. Voor Cultuurwaarden bleef de stemming vast, bij vrij levendigen handel, nu de dividend-uitkeerin gen langzaam aan bekend worden. Geld was wat meer gevraagd en hooser. Snitenlandsch Overzicht IS ER EEN NIEUWE STAKING VAN DE POST- EN TELEGR AAFBE- AMBTEN TE PARIJS TE VERWACHTEN Een gewichtige vraag I Vooral, om dat 't antwoord is „zeer w a a r- s c h ij n I ij k". Al is tie viering cok in de „stad des Jicht" vrij kalm verloopan, 't ia voor de nostiers 'le dag geweest voor het heropenen van den strijd. Vierden de Par ij zenaars hun lente-feest met de lelietjes-van dalen, ile telegrafisten wilden '"t niet stellen zonder de wilde roode rozen. De hloemvexkoopsters trokken van deze gezindheid handig partij en maakten goede zaken De telegrafisten hadden besloten op den 1-Mei-dag tóch te werken. Ze kwamen 's morgens om 6 uur gewoon op 't werk alleen de roode roos wees op hun ongewone stemming. Wel werken, mnar Ln elk geval ook propa ganda maken voor hun denkbeelden 1 De telegrafisten van het hoofdbureau hielden krijgsraad en beslisten, dat ze elk uur eenige coupletten van de Internationale (bet bekende sitrijdlied dor socialisten) zouden zingen. Met een werd ingezet...., Daar &o directeur woedend binnen. „Geen gezang 1" zoo luidt zijn verbod „en in 't minst niet dat lied." De telegrafisten bekommeren zich niet om de woorden van hun chef. Zo zingen de Internationale en vullen t overige van den tijd, door on den directeur te schelden en to schim pen. Om 11 uur kwam de tweede ploeg, om de eerste af te lossen. De pas ge- komenen namen dadelijk het gezang van hun collega's over. Dat duurde weer tot 6 uur 's mid dags. Toen zouden de manman van 's morgens weer aan dan arbeid gaan maar de directeur had maatregelen genomen om acht hunner te schor sen. Dat viel natuurlijk in geen goe de aarde. Al aanstonds hadden de beambten het woord „staken" op de lippen, maar na onderling overleg werd besloten eerst mot do organisa ties te overleggen. Nu moeten we deze beraadslagin» een afwachten. Hoe ze zullen afloo- pen Algemeen wordt bet ergste ge vreesd dat wil zeggen, dat do star king opnieuw zal uitbreken. De beambten waren er ai boos over, dat de gehate onder-minister 8' my an nog altijd door de regeering gehand haafd isniettegenstaande do eerste- minister aan de stakers half om half ie verstaan had gegeven, dat diens dagen geteld waren. Bovendien ging Simyam weer dwang-middelen toe passen. Er werden nieuwe vervolgin gen ingesteld, tegen enkele beambten, diie zich op openbare vergaderingen wat al te openhartig over een paar van hun allerhoogste chefs hebben uitgelaten. Hooren ze nu nog, dat er alwéér een achttal „slachtoffers" ge vallen zijn dan gooien ze hoogstwaar schijnlijk den boel er weer bij neer. Het heeft den schijn, of de regee- ri.ng zelf ook niet tegen een ver nieuwden strijd met de stakers op ziet. Dit is misschien te verklaren door het feit, dat de spannende Bal kan-crisis nu achter den rug is, zoo dat staking van het telegraaiverkeer geen diplomatieke gevaren mede brengt Ook is de regeering nu beter ingericht met de vervanging der sta kers, want de genie-soldaten hebben immers les te het seinen op de rijks toestellen verkregen. ILet publiek neemt deze nieuwe sta kingsbeweging op met gemengde ge voelens. Zoo ook de pers. De „Humanité" schrijft b.v. „De maatregelen, die tegen onze ka meraden genomen zijn, zullen onder het geheele post-personeel eene ge rechtvaardigde opwinding verooerza- ken. „De schorsingen, die gisteravond zijn uitgesproken, de vervolgingen die eergisteren zijn ingesteld, met de ver zwarende omstandigheid, dat men de beambten voor een disciplinairon raad brengt, dien men vooruit op dracht geeft om te veroordeeLen, zijn geen daden, die zich laten rechtvaar digen." Geheel anders denkt de „Figaro" ar over „Een zoo onbeschaamde uitdaging (het optreden der telegraplnste^ moet ontvangen worden zooals ze verdient, en de regeering mag het land niet langer overgeleverd laten aan het ge schreeuw en de bedreigingen van een handjevol dienaren, die het al heel slecht dienen. Onlangs heeft de heer Qemenceau gezegd, dat hij den strijd met deze mannen aanvaardde. Het is hoog tijd, dat die geruststellende be lofte eens vervuld wordt Er zijn maatregelen aangekondigd men voere ze uitEn wanneer die geen succes hebben, dan neme men an dere I De publieke opinie, die er meer dan genoeg van heeft eischt het." Zeker is wel, dat het publiek in het a Lgemeen niet veel met deze nieuwe staking zou zijn ingenomen. Onze maatschappij kan nu eenmaal niet meer buiten deze gemakken. UIT T TURKENLAND. Hier is het ook nog lang geen vre de I De Jong-Turken zijn nu met de bestraffingen van de muiters van 13 April begonnen. Maandag hebben er al een 20 aan de galg gebengeld, en de leider der beweging Enver-bey de man heeft blijkbaar nog meer te zeggen Jan de nieuwe minister en de nieuwe euKan te zamen I heeft aangekondigd, dat nog minstens een paar honderd hoofden moeten val len. Dit lijkt dus ook wel een beetje op een schrikbewind 1 Wat zal er met den Sultan gedaan worden Enver-bey zei r we zullen hem maar niet voor een gerecht brengen, om hem te veroordeelen voor hoogver raad. De ex-Sultan is genoeg gestraft, nu hij van den troon gestooten is, zich te gevangenschap bevindt, en.... beroofd is van bfjna zijn geheele ver mogen I 't Eigenaardige is, dat de Sultan nu zelf op een gerechtelijke vervol ging gaat. aandringen..... Het nieuwe ministerie zal wellicht niet lang aanblijven. Het heet, dat de Kamer nog in deze week een motie van wantrouwen to gen hot kabinet zal aannemen. VON BiiLOW 60 JAAR. De Duitsche rijkskanselier is giste ren 60 jaar geworden. De pers wijdt natuurlijk vele artikelen aan dezen jarige. Algemeen is het oordeel Von Biilow heeft zijn gebreken (wie niet maar heeft bewezen een van Duitsch- land's knapste staatslieden te zijn. t Land heeft veel aan hem te dan ken. BEGROOTINGSMOEILIJKHEDEN. Maar.... Von Bülow weet nog geen raad met de verdeelde Rijksdagleden, om onder hen een meerderheid te vinden voor de nieuwe belastingen. 't Wordt meer en meer waarschijn lijk, dat het op een Rijksdag-ontbin ding zal uitdraaien I Het Engelsche ministerie zit ook mei de dubbeltjes. Het Lagerhuis zette gisteren de behandeling der be grooting voort en het zal nog wel een weekje duren Reeds is gebleken, dat de finan cieels voorstellen der regeering groo te tegenkanting zullen vinden bij de conseiwaftieven en dat de besprekin gen in verband met de verschillende voorstellen, die later in de begroo ting werden opgenomen en die be- grooting zelve uitermate gerekt zul len worden. EEN VERDEDIGINGSRAAD IN ENGELAND. Minister-president Asquith deelde in het Lagerhuis mede, dat de re geering met de zelfbesturende kolo nies Ln onderhandelingen is getreden over het houden eener conferentie ter bespreking van de verdediging van het rijk door zee- en landmacht, speciaal naar aanleiding van de jong ste aanbiedingen van Canada, Aus tralië en Nieuw-Zeeland. REVOLUTIE IN PERZIë. De Russische en Engelsche troepen zijn, zooals m.n weet, Tebriz binnen gerukt, zoodat de wegen in de om geving der stad thans vrij zijn. De toevoer van levensmiddelen is ver zekerd, maar het regelmatig verkeer is nog niet hersteld. De be woners der stad hebben zich tot den Russiscben consul gewend om inlichtingen, of de troepen in de stad waren gekomen om de belangen der bewoners te behartigen, dan wel die van don Sjah en hoe lang zij zouden blijven. De Russische consul, met zijn En/elschen ambtgenoot door dit gemeenschappelijk optreden de En- geisch-Russi.sche entente symbolisee- rend antwoordde, dat de troepen slechts gekomen waren om de wegen naar Tebriz weder vrij te maken, de buitenlanders te beschermen en te verhoeden, dat de stad zou worden geplunderd door de troepen van den Sjah, wanneer deze de stad mochten innemen. M*NHEER CASTRO. Castro verliet gisterenmorgen on verwacht Parijs en begaf zich naar Santander, waar hij mevrouw Castro (die op 8 dezer zal aankomen) zal afwachten. Castro heeft erkend van plan te zijn de Fransche regeering een procos aan te doen terzake van zijn uitzetting uit Martinique. In Parijs zegt men evenwel, dat Castro's plotseling vertrek in ver band staat met het feit, dat in de revue von een café-chantant eene scène ingela8Cht zal worden Castro A Paris", waarbij de rol van Castro door een gedresseerden aangekleed en aap vervuld zal worden.... DE WERVELSTORM, die de middenstaten van Noord-Ame- rika heeft geteisterd, heeft volgens een raming van de New-Yorksche ..Standard", 500 mensclieulevens ge- eischt. Gedurende 24 uren woedde de tornado van Vicksburgh Dulutts in Minnesota, over Tennessee, Missis sippi, en Kentucky, Ohio en Illinois. Het meest had Louisville in den staat Kentucky te lijden 24 boerenwonin gen werden in de buurt van die stad letterlijk van den aardbodem wegge vaagd, terwijl er 50 personen gedood en gewond werden. Een springvloed op heit Micbigam- meer heeft groote schade in Chicago aangericht, ln de zuidelijke voorstad werd de gevangenis omvergeworpen, maar de gevangenen waren zóó ont zet, dat zij er zelfs niet aan dachten te vluchten. Stadsnieuws JAN LAMBRECHT ZEGERS. 1869-6 Mei 1909. 6 Mel a s. heixlenkt de heer Jan Lambreoht Zegers, thans directeur- secretaris van de Ghr. Vereen, voor verpleging van lijders aan vallende ziekte, alhier, den dag, waarop hij gedurende 40 jaren als zendeling werkzaam was. Den 2Ssten Mei 1845 geboren te Middelburg, openbaarde zich reeds vroeg bij hem een sterke nijging tot onderwijzen. Door allerlei omstandigheden werd hij evenwel ge noodzaakt 't plan om onderwijzer te worden, te laten varen. Daarna zou hij voor godsdienstonderwijzer ln de Ned. Herv. Kerk leenen en vermoede lijk zou 't ook daartoe gekomen zijn, als de omstandigheden dit niet weer verhinderd hadden. Intusschen zat hij niet werkloos bij de pakken neer, maar arbeidde met lust en ijver mede als lid der Chr. Jongel. Vereeniging te M. Weldra hoorden velen hem gaarne spreken. Door de komst van Dr. J. P. Nonihe. bel ontstond er een sterke drang in hem heel zijn leven aan het zendings werk te wijden. De Ned. Zen. Vereen, nam hem op 19-jarigen leeftijd onder har© kweekelingen op. Aan den tijd die hij in 't Zendingshuis doorbracht denkt de nu bijna 64-jarige jubilaris nog steeds met blijdschap terug. In het begin van 1869 werd Zegers waar dig gekeurd als zendeling uit te gaan. De ordening en afvaardiging hiertoe had plaats den 6en Mei 1869, in de Groote Kerk te Rotterdam. 22 Dec. 1869 trad de jonge zendeling in het huwelijk met mej. Johanna Maria Danens met wie hij dug weldra 40 jaar gehuwd zal zijn. Nog liet vol gend jaar kwam Zegers te Indrama- joe, dot hein als arbeidsterrein was aangewezen. Twaalf jaar werkte hij daar tot zegen van velen. In 1882 moest hij in 't belang zijner gezond heid repatrieereu, daar hij in het snikheet© Indramajoe nog ai geleden had. ln 1884 keerde hij weer terug en werd Indramajoe voor de tweede maal zijn standplaats. In deze twee de periode werkte de heer Zegers meer voor de pers dan vroeger. In deze jaren schreef hij ook het veel besproken werk„Het opiumvraag- stuk in Ned. Indië". Toen dit werk voltooid was keerde hij naar 't vader land terug. De Chr. Vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, te Haarlem, zag 1 April 1890 haar eersten directeur dr. L. H. F. Creutzberg heengaan, waarop don heer Zegers die betrekking werd aan geboden, welke door dezen na zeer lang aarzelen aanvaard werd. 2 Octo ber 1890 trad de heer Zegers in zijne nieuwe betrekking, die hij nog altijd met lust en ijver waarneemt. Van verschillende vereenigingen is de heer Zegers nog altijd lid. Als hoofdredac teur van hel maandblad „Het Neder landse he diaconaat" spreekt hij nog maandelijks tot velen. BIJ DE GEBOORTE VAN PRINSES JULIANA. 30 April 1909. Een Vorst'lijk Kind is ons geboren, Prinses von *t oude Oranjehuis; Laat Nederland! een danktoon hoo ren Van Noord tot Zuid, paleis tot kluis. Heil! driewerf heil! o veelbeminde En diep vereerde Koningin; Dat toch deez' feesttoon weerklank vinde, Uw stille binnenkamer in. Toch mag hij niet de rust verstonen, In 't Vorst'lijk wiegje, waar dons en zijd', Door Moederhand reeds lang te voren Voor 't dierbaar wichtje zijn ge spreid. Heil! driewerf héél! het lang verbeide Geluk van *t Vorst'lijk Ouderpaar; Waarop elks oog, van nu aan, blijde, In hoopvolle verwachting staar*. Heil! driewerf beöl! de Vorsten-Vrou- we; Dat ook Haar naam lm glorie leev', Die voor ons Volk, in vreugd en rouwe, Een Vorstelijke Moeder bleef. Heil! driewerf heil! den Prins en Vader, Die trotsch mag zijn op 't Vorst'lijk Kind; Dat als de Moeder, al te gader, Door 't Volk van Neerland wordt be mind. Wil God! uw zegen immer geven In 't Vorst'lijk huis, waar liefde woont; En worde ook dit jonge leven, Met Uwen zegen, rijk bekroond. Schenk Gij de Moeder weer haar krachten, Van noode voor Haar gTOOte taak; Wil, Haar tot heil, elk leed verzach ten; Dat noodt een rampspoed Haar ge naak. Blijf Gij Haar steunen, sterken, schragen, Om, U ter eer, met vromen zin, De drie-Kroon opgewekt te dragen: Als Vrouw, als Moeder, als Vorstin! Mevrouw Alida Tartaud Klein. Tot den eere-avond van mevrouw TartaudKlein heeft het Rotter- diamsch Tooneelgezelschap „La Dame aux Camlias" op het repertoire ge bracht in een nieuwe vertaling van mej. Besier. Wij lezen daaromtrent in de N. R. C. Deze zeer goed voorbereide vertoo ning, waarbij de voortreffelijke ar tieste, wier feest het was, natuurlijk de titelrol vervulde, heeft pLaats ge had voor een stampvollen schouw burg. Alle rangen waren volkomen bezet, in het orkest zaten twee rijen toeschouwers, ook de burgemeester en zijne echtgenoote hebben de voorstel ling bijgewoond. Dit publiek, om haar in zoo grooten getale gekomen, beeft, door haai- ge boeid en ontroerd, aan mevrouw Tar taud een zéér warme hulde gebracht, i3 niet moede geworden haar toe te juichen. Daarbij zijn der artieste, met gesclienken van anderen aard, een menigte prachtige ruikers en mannen met bloemen vereerd, kostbare hulde blijken, waarvan het meerendeel na het derde bedrijf om haar heen is ge legd en geplaatst. Toen, in dien lust hof van vereering, door de zaal geest driftig toegejuicht, heeft mevrouw Tartaud nog iets meer willen doen dan danken met lieven lach en eerbie dig gebaar. Doch het is harer ontroe ring niet mogelijk geweest meer dan een enkel woord te stamelen, wat de hartelijke toejuichingen geenszins heeft doen verflauwen. Zaterdag 8 Mei komt het Rotten- damsch Tooneelgezelschap, dir. P. D. v. Eysdeu, met deze zelfde voorstelling In den schouwbuig. Men mag ven- wachten, dat het Haarlems publiek dan ook in grooten getale aanwezig is. Hinderwet- Door B. en W. van Haarlem 19 aan B. Hagen vergunning verleend tot op richting van eene smederij in het per ceel aan hel Groot Heiligland uo. 42. Koloniaal Museum. We ontvangen bulletin No. 41 van heit Koloniaal Museum te Haarlem, waarin vervat de oplossingen, die op de prijsvraag van 1907 voor dit mu seum zijn ingekomen, handelende overbijdragen tot de kennis van den kokospalm. Het boekje is met verscheidene afbeeldingen van kokos palmen geïnstalleerd. Rubriek voor Vragen Geabonneerde^ hebben het voorrecht rragen op varsohilland gebied, mita voor be&ntTroordlng vatbaar, ln te senden bij de Redaotle ran Haarlem'» Dagblad. Groote Hoautraat 63. All* antwoorden worden geheet koetelooe Ïegeven en, tooi sooreel mogelijk ia, den ag na deInsending Aan vragen, die niet volledig naam on woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandaoht geschonken. VRAAG. Hebban de kinderen uit bet tweede huwelijk nog recht opeen deel van de derde vrouw, wanneer er uirtkeering heeft plaats gehad van hun moeder en vader en de laatste vrouw nog in bezit is van kapitaal Zij zijn in gemeenschap van goede ren getrouwd. ANTWOORD. Wanneer u be doelt of de kinderen uit een tweede huwelijk geboren, erven kunnen uit de nalatenschap van hun stiefmoe der, dan is ons antwoord ontken nend. De kinderen erven alleen van hunne eigen ouders. VRAAG. Mag een vader, die zijn tweede vrouw heeft en in gemeen schap van goederen getrouwd is, zijn kinderen uit het eerste huwelijk ont erven, of alles aan die vrouw en haar kind bij zijn leven weggeven ANTWOORD. Zoowel bet eene als het andere is ongeoorloofd. De door u bedoelde voorkinderen hebben recht op een zeker deel der nalaten schap. De hoe-grootheid daarvan hangt af van hun aantal. Dat deel, de zoogenaamde legitieme portie, kan hun niet worden ontnomen en als dat deel benadeeld is door giften of makingen, dan hebben zij een recht om inkorting of vermindering daarvan te eischen. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. CONCERT VAN KEMPEN. Men meldt ons uit Bloemendaal Er is veel belangstelling voor het concert van den heer Jac. van Kem pen in het Hótel Welgelegen. Naar wij vernemen is het zaaltje gel tooi uitverkocht. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen J. de Bruin Brand, Amsterdam, Hoogeweg no. 34, 4 p. W. Schieck, Frankenberg, villa Geertruida. M. Hoffmann, Bremen, idem. M. Schindler, Herbolzheim, idem. F. Thiele, Bunde, idem. Fam. Stoel, Haarlem, Parkstraat 5 6 pers. Fam. Hooft, Haarlem, Hoogeweg 58, 8 pars. Fam. Brandt, Amsterdam, Hooge weg 39, 6 pers. Fam. de Jonge, idem, Haarlemmer straat 9, 6 pers. binnenland VERSPREIDE BERICHTEN OVER DE BL IJDE GEBEURTENIS. Hare Majesteit maakt het zóó wel. dat de Prins Zondag voor het eerst sinds 6 dagen het paleis voor een auto-tocht verliet. De Koningin-Moe der ging ter kerke en werd op weg daarheen levendig toegejuicht. Het Prinsesje maakt het eveneens best, zoodat de medici over den gezond heidstoestand van .Moeder en Kind bijzonder tevreden zijn. De doopplechtigheid zal waarschijn lijk in het begin van Juni plaats heb ben, waarna de Koninklijke Familie de eerste zes maanden op Het Loo gaat doorbrengeu. Naar de „Tel." verneemt zal waar- sch'inJ';k binnenkort Prins Heinrich, de broeder van Keizer Wilhelm II, Naar- het EngeLsch van B. M. C r o k e r. «i Ik hoop van harte, dat uw wensch verwezenlijkt mag worden, antwoordde ik, diep getroffen door haar vertrouwen en aandoening. O, ja, hernam zijmaai- twee Jaar is een lange tijd. Maar gelukkig neemt Robbie over twee jaar zijn pensioen, en dan komen wij voor Po;.d thuis. En vertel mij nu uwe Jhoeilijkheden, lieve hoofdzakelijk denkbeeldige, zou ik denken. Kom, vertrouw mij uw zorgen toe, alsof u öiijn eigen Milly was, en laat mij probeeren u te "helpen. U heeft geen tnoeder, dat weet ik. Neen, zij stierf toen ik nog heel klein was, antwoordde ik. Ik kan mij haar zelfs niet meer herinneren. Mijn oom, Mr. Beverly, nam mij als kind &an en behandelde mij als een van zijn eigen kinderenhij had er drie. Mijn tante was ook heel goed voor mij. De eenige bij wie ik niet welkom Was, was Emtna, de kindermeid. Ik was inimers geen Beverly. Neen, antwoordde zij, met een flauw glimlachje; slechts een Fer- rars. Welnu, en verdei'. Ik moet bekennen ,dat ik een ge lukkige jeugd had. Linda en Julia zijn ouder, maar Tom en ik zijn even oud, en wij waren onafscheidelijke rienden. Wij speelden cricket en hockey, en haalden allerlei ondeu gende streken uit tot ik vijftien jaar was toen kreeg oom plotseling in zijn hoofd mij naar school te zenden. Ja, en dat werd tijd ook, merkte mijn toehoorster met nadruk op. Ik ging naar Munchen, en daar bleef ik vijf jaar riet omdat tante Lucy van mij af wilde zijn, maar om dat mijn oom stierf. Dat was mijn eerste verdriet. Zijn zaken waren ho peloos in de war. llij wag borg geble ven voor iemand, die heel zwak bleek te staan, en daarom was bij ver plicht een groote som geld te betalen en omdat hij nooit een cent bespaard had, was hij geruïneerd. 0, ja, nu herinner ik mij, dat lk daarvan gehoord heb, zei Mevr. Evans en boe alle bezittingen van Beverly verkocht werden om dien schuld te betalen. Door gebrek aan geld kon ik niet naai' huis terugkeer en en daarom gaf Lk Engelsche lessen in ruil voor mijn opvoeding; en eindelijk een jaar ge leden wilde tante Lucy, dat ik weer bij haar kwam en ik ging terug naar Beverly. Wat zal u toen blij geweest zijn Ik was werkelijk verruktmaar mijn blijdschap was spoedig bekoeld. Ik vond alles pijnlijk veranderd, en het lieve oude tehuis ontdaan van schilderijen, boeken en meubelen. Het zag ar zoo koud, leeg en armoedig uit Mevr. Evans knikte vol sympathie. Tante Lucy was een verlepte, ge bogen oude dame; Linda een harde, strenge werkster Julia, onverschil lig voor alles en iedereen behalve haar schilderkunsten alle drie werkten van den vroegen morgen tot Ln den nacht om te maken, dat de bei de einden alkaar raakten en voor de wereld te blijven, wie zij waren. Een hoogst pijnlijke en moeilijke taak, stemde mijn toehoorster toe. Zij ontzegden zichzelf vuur, licht en zelfs voedsel, begon ik weer. En stel u nu in zoo'n omgeving een groot, gezond, nutteloos meisje als ik voor Zeker niet nutteloos, Lieve, kracht Mevr. Evans hier tegen in. Ja ik kon stof afnemen, en raai en, tuinieren en boodschappen doen, maar ik kon geen geld verdienen. Mijn muziek en Duitsch waren niets waard, want tante Lucy wilde er niet van hooren, dat ik in den omtrok lessen zou gaan geven. Trotsch 1 riep mijn gezelschap uit. Ja, pijnlijk trotsch. Wij schreven evenals vroeger voor welcLadiglieids- doelelnden in, hadden een „jour", maakten stipt op tijd contrabezoeken hielden onze hoofden op en leden gebrek. Linda, de huishoudster was er op gestold, dat haar moeder haar familiehuis zou verkoopen en naar een bovenhuis in Londen zou verhui zen, waar zij gemakkelijk haar fijne handwerken van de hand zou bunnen doen en Julia haar schilderstukken portretmaken was haar genre. Het familiehuis was een mooi oud huisin de Koningin Anne stijl, een type dat veed gevraagd werd. Als zij het huis en mij maar kwijt konden raken Ik was er van overtuigd ofschoon het mij nooit in ronde woorden gezegd weóxl dat ik een groote last was, een soort van witte olifanten toen, heel onverwacht, geraakte Sk ver loofd. Wel, komaau, dat Is heel interes sant, zei Mevr. Evans, wat dichterbij ar hui vend en u kan mij alles toever trouwen. Ik ben bang, dat mijn verhaal u heel erg zad teleurstellen, het Is geen spannend en romantisch verhaal. Maar wil u mij daar zelf niet over laten oordeelen drong zij over redend aan. O, zeker, stemde ik met een zucht toe. U moet weten, dat wij vroe ger heel intiem waren geweest met een familie, Thorold genaamd. Zij woonde een mijl aan den anderen kant van ons dorp. De familie bestond uit Mevr. Thorold, een weduwe en eenige meisjes en jongens. Ik placht veel met de jongste Jongens speel kameraden van Tom en mij te stoei en, Walter en ik waren tamelijk goede vrienden van elkaar. Ik was pas vijftien en hij een-en-twintig, toen hij naar Indië ging. Ik heb hem sinds dien tijd nooit weer gezien en nu ga ik er heen om met hem te trou wen I Ik zweeg en voegde er half bin nensmonds bij Bon ik niet onbezonnen? Dat kan ik niet zeggen, lieve, voordat je mij meer bijzonderheden liebt verteld. Het klinkt wel avon tuurlijk. O, daar komt de hofmees ter met onze after noon tea en de twee kleine dames uit Zenana Ik heb haar uitgenoodigd. Zij voelen zich zoo doodongelukkig, omdat zij nooit op reis geweest zijn. Nu, ik ben op dat gebied geen vreemdelinge, of schoon niet geschikt op zee, u heeft er toch niets tegen, dat zij hier komen Weineen Heelemaal niet, ant woordde ik. Waarom zou ik Zij zijn zulke goede, verlegen schepseltjes; wij zullen probeeren haar wat op te vroolijken. Na de thee moet u niet wegloopen maar blijven zitten en mij het geheele verhaal van het begin tot het eind doen. Kom, be looft u mij dat? En zij keek mij met zoo'n uildrukr king van vriendelijke sympathie aan, dat ik zwakjes een toestemming sta melde. HOOFDSTUK IL Een Sprong in het Duister. In weerwil van mijn toestemming gingen er verscheidene dagen voorbij voordat ik mijn belofte aan Mevr. Evans vervulde en wij ons gesprek hervatten. Zij kende de passagiers en men scheen haar altijd in beslag te nemen. Nu was het de vrouw van een of an der hoog ambtenaar, die vroeger de zelfde post had bekleed als nu haar mandan weer was het een gehaard ambtenaar uit de bosschen of een jong ondergeschikt ambtenaar, die zij als kind had gekend of zelfs een inlander, die haar aandacht in be slag nam. CWordit vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5