Kerk en School Letteren en Kunst Uit de Arbeiderswereid Financieele berichten Marktnieuws Onze Lachhoek of anders de Duilsche kroonprins, in Den Haag komen, om den Keizer te vertegenwoordigen. De meeste buitenlandsche verslag gevers rijn vertrokken. De fotografen bl'iven tot na de officieels feestelijk heden. De Prins ontving Maandag ter aan bieding van hunne gelukwenschen met de geboorte van prinses Juliana: te 12 uur de leden van het civiele en militaire Huis van H. M. de Ko ning'n te 2 uur de ministers, hoof den der departementen, benevens de voorzitters van de beide Kamers der Staton-Generaal, den vice-president en alle leden van den Raad van State. Men verzoekt er de aandacht op te vestigen, dat in vele dagblad-artike len en adressen aan Prinses Juliana geheel ten onrechte de titel wordt ge geven van Prinses van Oranje. De titel van Frinses van Oranje kan al leen worden gevoerd door de gemalin van den Prins van. Oranje, wien krachtens de bepalingen der Grond wet die litel toekomt. Men meldt uit Stavenisse Op den dag der blijde gebeurtenis is hier een jongentje geboren, wiens moeder van gelijken leeftijd is, en denzelfden naam draagt als H. M. de Koningin. Onze burgemeester zal trachten, genoemde vrouw in het voorrecht te doen deelen, alle moeders van 30 April, die er voor in aanmerking wenschen te komen, door de Konink lijke Moeder toegedacht. De Tel .schrijft: Wij zijn thans in de gelegenheid of. ficieel tegen te kunnen spreken, dat do Keizer van Duitschland zou zijn aangezocht om als peetoom van de jonge Prinses Juliana op te treden. Jhr. Van Geen was zoo welwillend ong te verzekeren, dat tot peetoom en peettante zullen worden gekozen al leen familieleden. Van andere zijde deed men opmer ken, dat waarschijnlijk Prins Hen- drik's oudste halfbroeder en de her togin van Albany, Koningin Emma's zuster, peetoom en peettante zuilen worden. Het Koninklijk Echtpaar heeft reeds te voren bepaald, dat het doop feest, behalve de kerkplechtigheid, zooveel mogelijk een intiem karakter zal dragen. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. Besl. van 1 dezer is benoemd tot Minister van Staat: jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, lid van de Tweede Kamer der SLaten- Generaal tot ridder in de orde van den Ne der landschen Leeuw jhr. mr. J. E. de Sturler, consul-ge- .«eraal met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Athene; tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau mr. J baron d'Aulnis de Bourouill, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau de gezantschapsraden jhr. mr. A. van der Goes te Londen, jhr. dr. C. G. W. T. van Vredenburch te Berlijnr' en mr. W. A. Roij aards te Washing ton W. J. Oudendijk, secretaris-tolk met den persoonlij ken titel van ge- zantschapsraad te Peking J. de Boer te Domselaer in Argen tinië tot ridder in de orde van Oranje- Nassau N. H. Paling, vice-consul te Syd ney A. J. Guagnino, vice-consul te La- raiche A. J. S. Bles, consul te Manchester; J. Macderette, vice-consul te Lon- donderry G. de Maisanich, consul te Civita- Vecchia E. E. F. Bergmaan, vice-consul te Aarhuus dr. A. F. Preijer, consul te Cairo; tot ridder in de orde van den Ne- derlaudschen Leeuw mr. R. P. Cieveringa, ondervoorzit ter van den Centralen Raad van Be roep (.Ongevallenverzekering) te Utrecht mr. E. Star Busmann, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam mr. J. de Sitter, vice-president der arrondissements-rechtbank te Gro ningen mr. J. P. van Outeren, officier van Justitie bij de arrondissements-recht bank te Zwolle; H. A. Leenmans jr., president van de Algemeene Synode der Nedcr- landsch-IIervormde Kerk, predikant bij de Noderduitsch-llervormde Ge meente te Harlingen L. E. Jansen, kanunnik en deken te Amsterdam II. S. Hordijk, hoofdcommissaris van politie ie Amsterdam mr. J. G. van Blom, administrateur bij het Departement van Justitie; tot commandeur in do orde van Oranje-Nassau mr. E. W. Gul jé, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. 13. M. Vlielandor Hein, advo caat en procureur te 's-Grovenhage zijn bevorderd tot officier in de orde van Oranje- Nassau dr. A. W. Bronsveld, predikant bij do Nederduilsch Hervormde Gemeen te te Utrecht; d,r. F. van Gheel Gildemeestcr, pre dikant bij do Nederduilsch Hervorm de Gemeente te 's-Gravenhage II. L. A. Sevrien8, kanunnik, deken en pastoor te Maastricht; is benoemd tot oificier in do orde van Oranje- Nassau J. 13. Bots, deken en pastoor te Til burg; zijn benoemd tot ridder in de orde van. Oranje- Nassau; dr. J. A. Beijorraan, predikant bij de Remonstrantse he Gemeente te Am sterdam J. Wisse Czn., predikant bij de Christelijk Gereformeerde Gemeente te Zlerikzoe C. A. de Meijere, predikant bij de vangeliach-LuLhersche gemeente te 's-Gravenhage W. I. Leendertz, predikant bij de Doopsgezinde Gemeente te Amster dam J. J. Sletoring, pastoor te Harlin gen; J. A. van Rooy, pastoor te St. Wil- lebrord (gemeente Rucphen, Etten en Hoeven) M. Azijnman, voorzitter van het Synagogaal ressort van het Israëlie- tisch Kerkgenootschap te 's-Hertogen- bosch jhr. H. M. J. F. Verhei jen, secreta ris van het college van Regenten over de gevangenissen te 's-Hertogenbosch; dr. S. Meihuizen, lid van het colle ge van regenten over de gevangenis een te Groningen zijn bevorderd tot grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw J. E. N. baron SchimmeJpeiminck van der Oye van Hoevelaken, voorzit ter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal jhr. mr. J. Roell, voorzitter van de Tweede Kamer der Staton-Generaal. (Wordt vervolgd.) HET NEDERLANDSCH VERBOND. De groep „Nederland" van het Al gemeen Nederlandsch Verbond hield te Dordrecht hare jaarvergadering onder voorzitterschap van dr. H. J. Kiewiet de Jonge, die bij den aan vang der bijeenkomst herimnetrde aan de heuglijke gebeurtenis in ons Vorstenhuis. Er werden aan 't Hof telegrammen met gelukwensch ge zonden. Hierna besprak de voorzitter zijn Zuid-Afrikaaneche reis en zei o.a.: Onmiddellijk gevolg van mijn reis is geweest een verruiming van in zicht omtrent tweetaligheid. Hoogst opmerkelijk is de overeenkomst in dezen tusschen Vlaanderen en Z. A. Ik heb gelegenheid gehad dit in Pre toria en elders in een spreekbeurt uiteen te zetten; Vlaanderen is geheel der Boeren spiegel. Eén omstandig heid verschilt. In Vlaanderen kan men niet zeggen: ik ben in een Fransch land. In Z. A. moet men zeg gen: wij zijn staatkundig Engelsch. De republieken zijn veroverd; in die werkelijkheid dient men te berusten. Die berusting sluit in zich de erken ning van het recht van den verove raar om zijn taal te voeren. De En- gelschen hebben gelijk dat zij hun moedertaal handhaven in de nieuwe kolonie, niet alleen als omgangstaal, maar ook in de landsregcerimg. Hoe van zelf diit klinke, het is toch goed het te herinneren aan wie niet tevre den zijn, tenzij Z.-A. geheel en onver deeld Hollandsch wordt. Die choone droom wordt nooit meer werkelijk heid: Z.-A. is Engelsch. Waar het om gaat is handhaving van eigen karak ter en dus van eigen taal bij den Hollandsch-Afrikaner. Tegenover het recht van dem Engelschman stelt hij zijn ouder recht; tegenover diens groote macht zijn groot geloof, zijn onverzettelijken wil, zijn buigzamen aard en zijn gaaf verstand. Ook zijn natuurlijke slimheid. Niet dat alle Afrikaners in dezen geestelijken strijd zich onverzettelijk of cxnbuig- zaa mbetoonenl Dat deden ook niet alle bewoners van ons land in den tachtigjarigen oorlog; ook wij had den toen bij menigte onze lauwen, onze onverschilligen en onze verra ders. Dat deden ook niet alle bewo ners der Zeven Provinciën in 1672. En in den Franschen tijd hadden ook wij in menigte onze kleineerders van eigen aard en eigen taaL Het is altijd een betrekkelijk kleine kern die leidt en meesleept. Zoo is het in Z.-A. Het gevaar dreigt ook daar niet enkel van Engelsche zijde; de strijd in et gen kring is minstens even zwaar. Spreker eindigde: - f Thans heb ik mijn reis gelukkig volbracht en ik sta weer voor u om met u samen te werken. Verslag van mijne bevinding ten opzichte van ons Verbond, zal ik eerlang uitbrengen aan het hoofdbestuur; het zal zeker in „Neerlandia" verschijnen. Maar allereerst hier wil ik aan u den groet overbrengen van de afdeelingen in Z.-A. Zij zijn nog niet talrijk, zij heb ben groote moeilijkheden, ook zij zul len moeten oefenen stuurmanskunst en geduld. Aan goeden wil ontbreekt het ook hun niet. Maar ook u niet; ons allen niet. Wij zullen met meer inspanning nog dan vroeger werken aan het Verbond in Nederland, in Vlaanderen en in Zuid-Afrika. De rede werd met luide toejuichin gen begroet. Op 31 Dec. 1907 bedroeg het aantal leden 6028, op 31 Dec. 1908 6910, een vooruitgang dus van 882. Telt men daarbij het getal alge meene leden in het buitenland, niet bij een andere groep of Zelfst. Afd. aangesloten, dan bedraagt het leden tal ongeveer 7GÖ0. Het getal afdeelingen werd in 1908 met 11 vermeerderd. Do penningmeester, mr. DIcke, brengt hierna zijn financieel verslag uit, waaruit blijkt, dat in 1908 de ontvangsten hebben bedragen 15497, terwijl als goed slot aan het hoofd bestuur kan worden afgedragen een som van 11712. Hierna kwamen verschillende voor stellen in behandeling, o.a. een van de afdeeilng Haarlem en omstreken. Groep Nederland van het A. N. V. verzoeke aan het Hoofdbestuur eene commissie te benoemen om een on derzoek in te stellen naar de (gelde lijke en andere) gevolgen van een mogelijke omzetting van 't maand blad „Neerlandia" in een weekblad en van de aanstelling van eeh bezol digd, onafhankelijk redacteur. Na de discussie wijzigde de afd. 't voorste], zoodat thans bedoeld wordt een onderzoek naar enz. van een mo gelijke wijziging in redactie en uit gave van „Neerlandia". De aanstel ling van een bezoldigd, onafhankelijk redacteur wordt nu losgelaten. Dit voorstel wordt aangenomen 8944 stemmen en 8 blanco. I Als bestuursleden werden gekozen da eerstaanbevolenen, nl. dr. H. J. Kiewiet de Jonge van Dordrecht en Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer van Nijmegen, beiden af tredend, als leden-vertegenwoordi gers van groep Nederland ln het Hoofdbestuur; mr. W. Dicke van Dordrecht, prof. dr. J. te Winkel van Amsterdam, dr. F. Buitenrust Het tic- ma van Zwolle, mej. Cath. van Ren- nes van Utrecht, allen aftredend en mej. dr. C. C. v. d. Graft van utrecht als leden van het Groepsbestuur. De Jongelieden-afdeeling te Haar lem stelde voor een draagteeken voor de jongelieden-afdeelingen in te stel len. Na veel discussie werd de toezeg ging gedaan, dat 't Groepsbestuur dit voorstel nader zal overwegen. Daarna was aan de ordo een motie van Rotterdam en omstreken, lui dende: De algemeene vergadering van de afd. Rotterdam, gehouden op 16 Fe bruari te Rotterdam, spreekt hare overtuiging uit, dat het dringend noodzakelijk is, dat èn besturen van afdeelingen èn de leden van het Ver bond den strijd blijven volhouden te- ge het onnoodig gebruik van vreem de talen (afgezien van het misbruik van vreemde woorden) in adverten ties, omzendbrieven, aankondigingen e. d. en alle gepaste middelen aan wenden, om dat gebruik to vermin deren of te voorkomen door dit per sonen of lichamen op gepaste wijze onder het oog te brengen. De voorzitter vraagt of Rotterdam ook reeds enkele middelen kan noe men, die met goed gevolg kunnen worden toegepast. Rotterdam kan die middelen niet aanwijzen. De zaak wordt daarna aan het Groepsbestuur in overweging gege ven. ONDERSCHEIDING VOOR RIJKS- VELDWACHrERS. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat aan aile rijksveldwachters, na het volbrengen van eerlijken en trouwen dienst als zoodanig, gedurende den tijd van 25 jaren, wordt toegekend eene onderscheiding, bestaande in eene zilveren medaille. J. P. VOGELPOEL. Te Amsterdam overleed plotseling de heer J. P. Vogelpoel, chef der firma Vogelpoel Van Noorwegen, expediteurs. MISHANDELING DOOR MILITAIREN. Zondagavond heeft zich te Utrecht naar de „Tel." meldt een schandelijk tooneel afgespeeld. Een agent van politie wilde namelijk een veld-artillerist arresteeren, daar deze de nachtrust verstoorde. De artille rist verzette zich hevig en vluchtte ten slotte onder een handwagen. Toen de agent hem daar onder uit trachtte te krijgen, koos de zich rand hen verzamelde menigte, waaronder een 20-tal andere artilleristen, partij voor den militair, en mishandelde den agent onbarmhartig. Zijn linkerhand werd o. a. bloedig verwond door drie diepe sneden, en zijn uniform geheel gehavend. De politie de hoofddader toch op het spoor gekomen. BRAND EN INBREKERS. In der. nacht van Zaterdag op Zon- dag te 2 uur werd te Rotterdam brand ontdekt in den City-bazaar van L. van Zanten, naast de Oosterkerk aan de Hoogstraat, welk huis des nachts onbewoond is. De agenten wekten de bovenbewoners, die in alle haast de vlucht namen. Het vuur bleek ontstaan ln den kelder, die dient tot berging van kramerijen, borstelwerk, celluloïd- artikelen en andere brandbare stof fen. De vlammen wie oen zich toegang te verschaffen tot het achterhuis, zijnde een deel van het magazijntje achter den winkel en de daarboven gelegen woning. Met vijf slangen op de waterleiding kreeg men met het aanbrekea ven den dag den brand onder de knie, terwijl inmiddels bet achterhuis nagenoeg geheel was uit gebrand. Intusschen moest de brand weer nog tot Zondagmiddag vijf uur het huis bewaken. Het verbrande is verzekerd. De oorzaak van den brand schijnt daarin gezocht te moeten worden, dat inbrekers zijn binnengedrongen, en brandende lucifers hebben wegge worpen. Er wordt ten minste een aantal horloges vermist. DE HOFVIJVER. 't Hbld. verneemt, dat de gemeente 's-Gravenhage door den Staat bij deurwaarders-exploot ls gesommeerd niet over te gaan tot het leggen van den dam over den Hofvijver, omdat het Rijk rich als eigenaar van dat water beschouwt. BOND VAN VRIJE LIBERALEN. Zaterdag hield deze bond te Utrecht zijn jaarvergadering. De voorzitter, mr. Tydeman Jr., liet een diepgevoeld woord, in ver band met de blijde gebeurtenis, aan zijn openingsrede vooraf gaan, wat door allen staande werd aangehoord. In zijn openingsrede schetste spre ker de toenemende belangstelling in den bond, en wees op de vermeerde ring van het getal leden en afdeelin gen. 't Aantal leden verdubbelde dit jaar. Hierna kwam 't ontwerp-beginsel verklaring ln behandeling, onlangs door ons in zijn geheel afgedrukt Na eenlge discussie werd *t ont werp vrijwel ongewijzigd goedge keurd. Aangenomen werd een voorstel van de commissie van advieg om een com missie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar de werking van het Belgische stelsel van ouder dom sver ze keri n g. Vervolgens werden bij acclamatie herbenoemd als leden der commissie van advies de heeren Dresselhuys, Plate en Van Styrum. BRANDEN. Te Blade! (N.-B. Kemj>en) Ls de boerderij, bewoond door den land bouwer F. Aarts op de Leeniskuilen afgebrand. Stal en schuur werden mede vernield vee en eenig huis raad werd gered. Alles was verzekerd. Zondagnacht ls afgebrand de wo ning van P. Steur te Leek (N.-H.) Al les was plaatselijk verzekerd. Zondagavond ls het Hotel „De Kroon" op de Markt te Borne een prooi der vlammen geworden. De brand, door onbekende oorzaak in de schuur ontstaan, sloeg over op het hoofdgebouw, waarvan slechts de zij gevel is blijven staan. Huis en in boedel zijn verzekerd. Te Wildervank zijn twee huizen af gebrand, bewoond door zeven gezin nen. Alles ging verloren. Een gezin was niet verzekerd. BELEEDIGING VAN II. M. DE KONINGIN. Men meldt uit Heerlen aan de Tel.: Vrijdagavond heeft in het café van den heer Giesen, to Heerlen, iemand uitgeroepen: „Leve de socialisten, weg met Ko ningin Wilhelmina!" De aanwezigen waarschuwden den inspecteur van politie, die den man In hechtenis nam. Hij zal naar de Maastrichtsche gevangenis worden oveirgebracht. DE IJSVLET. Bij de visschersvereeniging „Onze toekomst" te Harderwijk ls 200 ingekomen van II. M. de Koningin voor de aanschaffing van een ijsvlet. II. M. de Koningin-Moeder zond voor hetzelfde doel 100. Ds. Rijnders, Ned. Herv. predikant, heeft mede ruim f 1100, welk bedrag waarschijnlijk nog klimmen zal, bij eengebracht. Door de veteemiging is de vervaor- d/igimg van twee vletten, een groote en een kleinere, opgedragen aan die firma W. F. Stoel, te Alkmaar. KAMERVERKIEZINGEN. De Centrale R. K. Kiesvereeniglng ln het district Almelo heeft met alge meene stemmen tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer In het district Almelo, mr. P. J. M. Aalberse. Door de Plaatselijke en do Centrale R. K. Klesvereenigingen ln het dis- triot Gouda Ls de heer H. Colijn (N.- Indië) candidaat gesteld,, De heer G. Elhorst te Enschedé Is door de centrale vergadering der A.- R. en den centralen raad der R.-K. partij definitief candidaat gesteld. In de te Frederiksoord gehouden vergadering van de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het district Westr stellingwerf is met algemeene stem men de heer L. W. J. K. Thomson, te '®-Gravenhage, candidaat gesteld. DE HOLLANDSCH-BELGISCHE COMMISSIE. De Brusselsche correspondent dor Tel. schrijft: Thans is definitief besloten, dat de tweede Hollandsch-Belgische confe rentie den 17en en 18en Mei op het Binnenhof te 's-Gravenhage zal plaats hebben. De openings vergadering wordt gehouden op 17 Mei, 's namid dags half drie. De heeren Tydeman, lid der Tweede Kamer, en Beemaert, Belgisch minister van Staat, zullen dan een rede uitspreken. Om 4 uur zal de heer Bale een rapport over negen nieuwe vraagstukken, d e op het programma gebracht worden uit brengen en des avonds zal de heer Tydeman, president van de tweede conferentie aan de leden der com missie en eenige autoriteiten van beide landen een diner aanb'eden. Dinsdag 18 Mei worden twee zittin gen gehouden. Het algemeen bureau ls aldus sa- mensteld: president Tydeman, lid van de Tweede Kamer der Sta ten- Genera al; leden: Beernaert en Du- pont, Belgische ministers van Staat; mr. Treub, jhr. Van Asch van Wijck en Jhr. Van Nispen tot Sevenaer, le den van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal; E. Baie en L. Henne- borg, van Brussel. Secretaris 's jonk heer De Brauw. De Nederl. sectie heeft als plaats ven angende leden voor het algemeen bureau gekozen de heeren Jhr. Van Doorn en mr. E. R. II. Regout. leden van do Tweede Kamer, an mr. J. G. Schölvinck, oud-wethouder van Am sterdam. MISHANDELING. Te Groningen Is de 18-jarige J. W., wanende aan den Frieschen straat weg, aldaar. Zaterdagnacht met een mes ln liet onderlijf gestoken. In hoogst gevaarlijken toestand ls W. naar hef academisch ziekenhuis over gebracht. MOOI-NEDERLAND. Door eenlge belongs tellend en werd een samenkomst gehouden tot voor bereiding der stichting van een Ver een 1 ging die voorloopig „Mooi-Neder- land" werd gedoopt en wier taak zal zijn, te waken voor de schoonheid van ons land, in den geest van den Duitschen „Heimatschutz." De bedoeling is, dat de VereenlgLng zal worden geconstitueerd door de verschillende lichamen, die reeds werkzaam zij'n voor of belang heb ben bij het behoud en de bevorde ring van de schoonheid in stad en land. In het najaar zal de constitueeren- de vergadering te 's-Gravenhage wor den gehouden. 1 Mei-vieringen. Ook ln de andere steden zijn de Mei- vieringen kalm verloopen. In de verschillende zalen hadden betoogingen plaats, die overal 't ka rakter van feestelijke bijeenkomsten drcegen. De optocht met fakkels, transpa ranten en banieren Zaterdagavond te Amsterdam gehouden, is zonder be langrijk incident geweest. 50 organi saties en 13 muziekkorpsen namen aan den optocht deel. De contrademonstraties van met oranje getooide jongelieden, die den optocht den geheelen avond volgden, en op de socialistische strijdliederen antwoordden met het „Wilhelmus" of het „Wien Neerlands Bloed' leidden, door het tactvol en beslist optreden der politie tot geenerlei conflict. J. P. HEIJE-STICHTING. Naar gemeld wordt, zijn Ln de laatste weken bij het hoofdbestuur der Jan Piet er Heije-stichting behal: ve een gift van f 1000 en eene in schrijving van 10.000, nog tal van kleine bijdragen voor eens ontvan gen, tot een bedrag van ruim 1500. EVANG. LUTÏI. KERK. Aangenomen het beroep te Doe tin- chem door dr. W. van Lingen, pred. in Ned.-Indië, met verlof hier te lande. R. K. KERK. Gisteren herdacht mon<s. dr. E. Menton, pastoor der St. Mathiasparo- chie te Maastricht, zijn gouden pries ter-jubileum. Den jubilaris viel bui tengewone belangstelling ten deel. Talrijke muziekgezelschappen, als mede de Koninklijke zangvereeniging „Mastreechter Staar", brachten ova ties. Dr. E. Menton is bevoegd tot liet dragen van het kruis „Pro Ecoresior et Pontlfice" en „Fidei et Vertuti", het commandeurskruis der advocaten van St. Pietor, tevens is de jubilaris ridder In de orde van Oranje-Nas sau. DE HOLLANDSCHE KERK IN ZUID-AFRIKA. De synode der Gereformeerde Hol- landsche Kerk, te Bloemfontein, nam een voorstel aan tot vereeniging van alle Gereformeerde kerken in Zuid- Afrika. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Hans Holbein's beroemde schilde rij, de hertogin van Milaan voorstel lende, dat in bruikleen van den her tog van Norfolk in de National Galle ry te Landen hing, ls voor 66.000 pond aan de kunsthandelaars Colna- ghi verkocht. Bestemming vermoedelijk Ameri ka, tenzij ei- iets komt van de natio nale Inschrijving, waarvan een der bladen gewaagt. KONIN GIN-WILHELMIN A- CANTATE. Ter gelegenheid van de geboorte van een Prinses zal dezer dagen bij de firma P. Noordhoff te Groningen verschijnen een Koningin Wilhelmi na-cantate voor Kinderkoor. Met pia nobegeleiding. Tekst van G. Leenheer. Muziek van M. H. van 't Kruijs. Uitgave met pianobegeleiding 0.90. Zangstem 0.35. Bevattende: I. Geboorte der Koning in. II. Haar jeugd. III. 's Konings dood. IV. De Koningin-Regen tos. V. De Koningin. VI Danklied. VII. Hu welijk der Koningin. VIII. Ziekte der Koningin. IX. Herstel der Koningin. X. Geboorte van een Prinses. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Het Jeugd-xLummer van Mei geeft weer een schat van afwisseling. Het bevat o.a.: Achtergebleven door me vrouw OvinkSoar. In een auto, de wereld rond, door Mauk. ln 't Bemer Oberland. Vreemd en Ei gen. De wonderen der techniek. Onze sport. Schaakruhriek. Pietor de Hoogh 1630—1677. Slöjd- werk. Kunstjes en Spelen. Prijs raadsels. Correspondentie. Vra- genbus. Als Kunstbij lage vinden we ln dit nummer een reproductie van Pietor de Hoogh's „Binnenhuis." SPOOR- EN TRAMPERSONEEL. De Ned. Vereeniging van S po or en Tramweg-personeel hield te 's-Her togenbosch hare algemeene vergade ring. De hear Oudegeest is voorzit ter. Eten eersten dag bepaalden de werkzaamheden zich tot breedvoerige bespreking van het; door dén heer Oudegeest ingeleide onderwerp: Vast stelling van onze houding tegenover de categoriecho vereeni gingen" en tot die van het onderwerp: „Tram wegpersoneel." Wat het eerstgenoemde onderwerp betreft, bleek de Vergadering van oordeel, dat de categorische vereeni- gingen, al mogen zij dan ook de goe de zijde hebben van den zin voor or ganisatie te wekken, op den duur voor die organisatie nadeelig zijn, als te veel gericht op het najagen van kleine belangen, waardoor de groote, gemeenschappelijke belangen worden uit het oog verloren. De ver gadering heeft dan ook op voorstel van de afdeelingen Enschede en Veen wouden aangenomen, dat geen lid der Ned. Vereeniging lid eener cate gorische vereeniging mag zijn, en op voorstel der afd. Zwolle, dat het hoofdbestuur de noodige stappen zal doen om te komen tot oplossing van categorische vereenigingen in de Ne- derlandsche Vereeniging. Wat betreft het Tramwegpersoneel, waarvoor scheidsgerecht, regeling der rusttijden, loonen, onderstand bij ziekte en pensioen noodig werd ge acht, zal eene commissie van 5 leden van het trampersoneel, waarvan 2 tevens leden van het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging, een onderzoek Instellen naar de omstandigheden bij de verschillende tramwegmaatschap pijen, om daarna het hoofdbestuur te dienen van advies ter samenstel ling van een algemeen plan van ac tie. Haarlem Werd als plaats aangewe zen, waar in 1910 de algemeene ver gadering zal worden gehouden. STAKING TE ALMELO. De staking onder de stucadoorsge- zellen, die in het begtfn van Februari uitbrak, ten gevolge van het niet teekenen van het arbeidscontract, is geëindigd. Het contract is ongewij zigd ge teekend. NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE TRAMWEG-MPIJ. In de te Amsterdam gehouden bui tengewone algemeene vergadéVing van aandeelhouders werd, in ver band niet de in de statuten der maat schappij gebrachte wijzigingen, eer vol ontslag aan het tegenwoordige bestuur verleend en werden tot nieu we leden van het bestuur benoemd de heeren jhr. mr. W. F. van der Wijck, A. J. van Eelde en J. A. Kalff, terwijl tot commissarissen werden benoemd de heeren II. F. Guichart, C. Dyserinck Czn., dr. J. Timmer, A. van Swieten en J. A. Roessingh van' Itorson. Haarlem, 3 Mei 1909. Groentenmarkt. Appelen. Aangevoerd en verkocht 8 H.L., 12. Peren. Aangevoerd en verkocht 4 H.L., 12. Bloemkool. Aangevoerd 200 st., ver kocht 100 st., 0.12—0.25. Roode Kool. Aangevoerd en ver kocht 1000 st., 0.05—0.10. Witte Kool. Aangevoerd en ver kocht 70 st., 10.02—0.06. Savooiekool. Aangevoerd en ver kocht 170 St., 0.03—f 0.08. Spinazie. Aangevoerd en verkocht 760 mnd., 0.40—0.50. De kleine Herman heeft zijn zusje van den stoel gestooten. Maar mama, roept het kind schreeuwend, die Herman is een on deugende jongen. U neemt ook maar alles, wat de ooievaar u brengt. Kleermaker. Wat beteekent dis fotograaf daar Student. Die doet een opname van mij, mijn schuld betalende. Dat moet worden vereeuwigd. Arts. 'Als ge dat drankje Inge nomen hebt, zult ge slaj>en als een schuldeloos kind. Patiënt (angstig). Ik wil hopen, dat u niet het mijne bedoelt, dokter. Een heer verzocht aan een table d'hóte een naast hem zittenden gast, of deze zoo goed wilde zijn, om hem even het brood aan te reiken. Maar. mijnheer antwoordde de ander, ziet u mij voor een kellner aan Neen, was het. antwoord, ik zie u voor een beleefd mensch aan. Bezoeker. Zeg eens, bijt uff hond Koffiehuishouder. Neen, mijn heer I Bezoeker. Dat is jammer, an ders kon hij eens probeeren 't vleescb te kauwen, dat u mij hebt voorgezet. Wat is het toppunt van Ironie Antwoord. Als de deurwaarder uw boel in beslag komt nemen en u „goeden" dag wenscht. Hoe maakt het je meisje Alles is uitIk ben zwaar be- leedigd Verbeeld je, haar ouwe heer ls zoo brutaal geweest, door een in formatiebureau naar me te laten in- formeeren. Nu, dat is toch eigenlijk in orde; en heb je het daarom afgemaakt Ik nietde ouwe heer. Zij. Verbeeld Je eens. manlief, daar durft Iemand mij ongeteekend dezen onbeschaamden brief schrij ven. Lees eene, hoe vreeselijk ik ben een babbelkous en een onnoozel gans je, dat niet het minste begrip heeft van het huishouden ear alleen de kunst verstaat om zich op to tooien. Wel foei mij zoo iets 1 en daar blijf je zoo bedaard onder Vindt je dat dan niet verschrikkelijk? Hij (droogjes). Dat moet een onzer beste kenn'ssen gedaan heb ben 1

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6