HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BI AD. Een dappere Vrouw WOENSDAG 6 MEI 1009 Saitenlandsch Overzicht NIEUWTJES UIT HET TURKEN- LAND. De nieuwe Sultan Mohammed V bewijst eon constitutioneel vorst t$ zijn, zooaLsEuropa geen tweede beeft I In oinze Westarlanden ver beelden we ons als onderdanen heel foed behandeld te worden, wanneer e Regeerder een (door de ministers opgestelde) troonrede voorleest. In 't Turkenlaind geldt ditzelfde, maar, daar krijgen de burgers nog een toe gift, want de Sultan heeft als extra- tje een eigen-regeerings-program be kend ge ma aki Wat Mohammed V wil Och, veel bijzonders staat er niet in dezen ,,open brief". Het is wel een ko lom druks, doch het stuk lijdt aan dezelfde kwaal als alle Oostersche letterkundige gaven 1 vertelt meer malen precies hetzelfde, zij het dan ook in andere bewoordingen. Eerst heeft de Sultan minstens 30 regels noodig, om te vertellen, dat Allah Allah is. en dat hert, bij Allah's gunst is, dat zijn broeder Abdoel Hamid van den troon gestooten is, en hij nu tn heerlijkheid zit. Tenslotte verkondigt de Sultan, dat hij den bloed van het rijk wil bevon- deren door le. versterking der vloot j 2e. verbeterde opleiding der solda ten 3e. orde stellen ln de rechtspleging; 4e. hervorming van het financie wezen 5e. verbetering van landbouw Ge. bevordering van den handel J 7e. uitvoering van openbare wer ken; 8e. verspreiding van beschaving j 9e. goede vrienden blijven met de mogendheden. Het stuk eindigt„Moge Allah deze pogingen met succes bekronen I Zoo is dus het program van Mo hammed V Een vraag is gewettigd I Wie zou dezon open brief geschreven hebben de Sultan, of.... Enver-bey, of een ander kopstuk der Jong-Turksche be weging Wat we denken zullen wo maar voor ons houden 1 Nu krijgen we ook nog een troon rede. Maar.... eerst moet er nog een ander ministerie komen I Hert kabinet van Tewfik-pasja is door den vorigen Sultan benoemd, toen de Oud-Turken yoor even de baas waren. De Jong- Tiu'ken willen nu een ander ministe rie iets wat te begrijpen is I Tew fik-pasja heeft nu met de zijnen ont slag gevraagd en nu moet dé Sultan een nieuw stel ministers en een groot- Vizier benoemen. Vermoedelijk wordt I-Iilmi-pasja nu weer in eer hersteld I Wanneer het nieuwe ministerie er zal zijn, krijgen we dus weer een be ginsel-verklaring. Reeds nu kunnen we wel veronderstellen, dat de troon rede een kopij van den „open hrief" zal zijn, wanthet komrt immers allemaal uit Jong-Turkschen koker 1 De Jong-Turk en spannen wel alle krachten ln, om'alle macht aan zich te houden. In het Parlement wordt nu druk gesproken over een wijziging der Grondwet. Daaronder behooren de bepalingen, dat de Sultan bij het aanvaarden van zijn regeering den eed aflegt op de Grondwet en de Cheriat in de vereenigde zitting van Kamer en Senaat dart de ministers verantwoordelijk zijn, collectief en afzonderlijk, aan het parlement dat de Grootvizier en de Sjeik-ul-Is- lam worden benoemd door den Su'- tan, maar dat de ministère worden gekozen door den Grootvizier, die met de vorming van hert kabinet belast isdat voor het uitvaardigen van amnestie een besluit der Kamer noo dig isdat, vooral, de regeerimg genoodzaakt is een besluit der Kamer als wet uit te vaardigen en toe te passen, wanneer dit besluit tweema len in een Kamer is genomen, en daarna voor de derde maai wordt genomen door de Kamer, die ln de plaats der ontbonden vorige is geko zen dat de Senaat niei uitbuitend wordt benoemd door den Sultan, maar voor één derde door den Sul tan, voor twee derden door de Kamer en dat de senatoren niet levenslang, doch slechts voor negen jaren zullen zitting hebben, en ten slotte, dat de Sultan niet langer het recht zal heb ben de personen die hij gevaarlijk acht, uit het Rijk te verbannen. Verschillende dezer wijzigingen zijn al goedgekeurd. De bestraffingen van de muiters van 13 April worden voortgezet. Op drie openbare pleinen in Stamboel, op de plaatsen waar het openbare le ven het krachtigst zich uit, stonden de galgen, waaraan Maandagmorgen dertien mannen tegelijk werden op gehangen. De lijken bleven tot 's mid dags hangen toon kwamen nieuwe slachtoffers Dinsdagmorgen weer... Zoo zal 't eenigen tijd voortgaan I We willen niet zeggen, dat de ge straften geen straf verdiend hebben. Een der gehangenen, is de moorde naar van den afgevaardigde Emir Arslan. Naast hem hangt een majoor van een der jager-bataljons, diens zoon, en sergeant Hamdi, die op 13 April het bataljon aanvoerde, dat den aanval deed op het Parlement liet is bekend, dat sergeant Hamdi in de dagen, die 13 April vooraf gingen, horhaaldelijk bij Sultan Abdoel-Ha- mid in Yildiz langdurige audiënties had., en dat hij don 14den April van sergeant tot.... brigade-generaal werd bevorderd.... Veel pleizier van. zijn generaals-epauloiten heeft hij niet gebad 1 Toch is het stootend, om deze te rechtstellingen te Lezen, t Is J o n g- Turkije onwaardig l DE OMMEKEER IN PERZIS. De Sjah heeft zich eindelijk be dacht I Na een Jaar van burgeroorlog heeft het optreden van Rusland en Enge land in eens bewerkt, dat Z. M. de afgeschafte Grondwet weer tn eere hersteld heeft, en de verkiezingen voor heft Parlement heeft aangekon digd. De heerschar moest „eieren voor z'n geld kkezem". Wanneer hij niet had toegegeven, zou de vreemde tus- schenkomst nog verder gegaan zijn, en had de onafhankelijkheid van Perzië wel eens gevaar kunnen loo- pen I Beter ten halve gekeerd, dan tien hioele gedwaald I Perzië is dus nu weer een consti tutioneel land. Maar.... het zal veel moeite kosten om aan don warboel vn het land een einde te maken, en in Perzië een geordende staat te schep pen. Heft zal vooral voor dezen Sjah moe'lijk gaan, omdat deze de toege negenheid en het vertrouwen van zijn onderdanen onherroepelijk heeft verbeurd. De vorst heeft, reeds zoo d'ikwvls oen plechtig door hom be zworen belofte geschonden, dat ook de toezegging der weder invoering van grondwet en volksvertegenwoordi ging wel wantrouwen moet wekken. Bovendien is de internationale positie van Perzië bedroevend. Rusland en Engeland hebben groote brokken des Perz'sohen rijks verklaard tot. hun speciale belangensfeer, zonder dat Perzië zelfs daarin is gekend. In Ta- brts en elders in hert Noorden des lands bevindt zich een sterke Russi sche troepenmacht; in de westelijke grensstreken doen Turksche soldaten of zij er thuils hooien. Engeland heeft een week of wat geleden marine-soldaten aan wal gezonden in Aboesjir. Dit zijn slechts ©enige staaltjes I En de economische toestanden zijn allertreurigst. In het financieels jaar eindigende 21 Maart. 1909, hebben de Perzische douane-ontvangsten twaalf ton Nederlandsoh geld minder be dragen dan in het voorafgaande jaar. De Perzische handel met Rus land in hert noorden is achteruitge gaan met 14 pet., de handel met En geland tn bet zuiden met 23 pet. Zoo gaat Perzië bankroet 1 EEN REVOLUTIE IN VENEZUELA? Onder de telegrammen vermeldden we g'stenen, dat Castro Uit Venezuela een telegram ontvangen heeft, waar in gemeld wordt, dat in Venezuela een revolutie tegen Gomez ten gunste van Castro is uitgebroken. Natuurlijk is hert noodig. om dit bericht onder de noodige reserve te aanvaarden. Toch schijnt er iets te hroerten, want Castro is onverwachts uit Parijs vertrokken. Waarheen Aan een journalist verklaarde hij „binnenkort naar Ecuador te zullen vertrekken, ten einde daar den loop der gebeurte nissen af te wachten en, zoo noodig, zelfs met geweld Venezuela weder binnen te dringen." Aan een anderen journalist liet Castro zich over Gomez uit. „Deze regeering, die op een misdadig ver raad steunt., kan niet duurzaam zijn. Zij zal oogsten wat zij heeft gezaaid, namelijk storm." In verhand met deze geruchten (meer zijn 't nog miert is het wel van belang te lezen wat de „Amigoe di Curagao" van 17 April schrijft betref fende de stemming in Venezuela. „Uit de bladen van Caracas blijkt ons, dat men aldaar doodsbenauwd is, dat Amerika zal ingrijpen bij de eerste de beste ongeregeldheid. Men wijst op de voorbeelden van Puerto Rico, Cuba en Santo Domingo, en het groote belang voor de Vereenigde Staten, om in de Caraïbische Zee, van zoo groote strategische beteeken/s in de toekomst na de opening van het Panama-kanaal, vasten voet te krijgen. „De vrees voor een Amerikaamsch protectoraat is wel het hoofdmotief geweest, waarom zelfs de famil'e van Castro geweigerd werd zich te La Guaira te ontschepen. „Ongeregeldheden waron te voor zien en die moesten voorkomen." DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK. De regeering treedt streng op. Thans staan in het geheel 56 beamb ten der posterijen en telegrafie op het punt geschorst of ontslagen te wor den. Behalve de acht te Parijs, zijn er drie wegens gehouden redevoeringen op Zaterdag, in de provincie ge schorst. Tot deze behoort ook Chasta- net, een der „zeven", die reeds voor den raad van discipline gedaagd, maar nog niet geschorst was. Er schijnt iets te broeien; hert waar schijnlijkste is, dat er Zaterdag een uitbarsting zal komen, indien de raad van discipline werkelijk het ont slag van de gedaagden uitspreekt. Stadsnieuws HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter Kennis, dat tot 18 Mei ter gemeente-secretarie (7de A'fdeeling) ter inzage Is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. Inpijn, om vergunning tot uitbreiding van de smederij Jn het achtergedeelte van het perceel aan de Groote Houtstraat No. 111, kad. sectie D No. 6690. door bijplaat sing van een gasmotor van 6 P.K., en dait op 18 Mei, dee namiddags te 11/4 uur, op het Raadhuis de gele genheid za! worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur, of een of meer zijner leden, bezwa ren tegen het uitbreiden dar inrich ting ln ie brengen. Verlof Drankwet. Door R. H. W. Bodt is aan B. en W. gevraagd om Verlof (ingevolge abt. 34 dlier wet), tot hert verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedon- lokaal van hert perceel aan de Spek- straat no. 8. Geschiedenis. De heer W. P. J. Overmeer schrijft in „de Navorscher" een en ander over de Haarlemmers in het begin der 17e eeuw en hunne verhouding tot de Amsterdammers. De heer Overmeer zegt in zijn ar tikel o. a. Slaan we een blik op liet maat schappelijk leven der Haarlemmers in die tijden, dan hemerken we al dadelijk, dat hert niet die kalme, be daarde flegmatieke lieden waaien, zoo- aLs ze ons wel eens worden afgeschil derd. Een groot gedeelte der inwo ners leidde een zeer mondain leven en het kan ons niet verwonderen, dat geklaagd werd over de immoreele Le vensopvattingen, die zeer nadeeligen invloed op het gezonde gemeenschaps-1 Leven uitoefenden. De dichter Gillet Jaoohs Quintien beschrijft in vers maat het leven van dien tijd. Ook da Haarlemsche predikant Samuel Ampzing hekelt ten sterkste den offerlust der Haarlemmers aan Bacchus. Een zekere Jan Triven laat ons ook nog een handschrift na, waarin karakterschetsen voorkomen van de „Haarlemsche Messieurs, Sig- noria, Jufferschap en Jonge Juffer schap." Johan Winkler schrijft, dat er tus- schen Amsterdammers en Haarlem mers in de 16de eeuw een groote na ijver heerschte, die zich o. a. lucht gaf in de spotnamen „Koeketers" en „Muggen", die men elkaar wederkee- rig toevoegdeal. n. o. p. a Uit het pas verschenen jaarverslag der Nederlandsche Onderwijzers Pro- paganda-Club voor drankbestrijding blijkt, dart de vereeniging gestadig in bloei toeneemt. Hei aantal leden klom in 1908 van 725 tot 860, dat der voorstanders van 221 tot 262. Zes nieuwe afdeelingen werden op gericht, één opgeheven. Het aantal alcohol-cursussen, waaraan jongens en meisjes, die de school verlaten hebben, onderricht wordt gegeven over de werking van den alcohol op het organisme en de gevaren van de drinkgewoonte breidt zich gestadig uit. In 1908 waren er 63 met 1139 leer lingen tn 70 onderwijskrachten. Ver schillende afdeelingen liielden naast hun alcoholcursussen tal van kinder en ouder-avonden, op welke laatste de ouders steeds weer gewaarschuwd werden, hun kinderen toch vooral geen alcohol te geven. Hier ter stede leidde mej. Weyers twee cursussen. Ze begonnen in October en telden samen 50 leerlingen. De eerste bestaat uit kinderen van het 5e en 6e leer jaar en is geëindigd. Do tweede wordt meegemaakt door oud-leerlingen en kinderen, die het zesde leerjaar nog eens doormaken. Deze cursus eindigt half Mei. in Maart werd in de Toyubee-vereani- ging een feestje gegeven. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebbeu bet voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zonden b(j de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 65. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogeiyk la, den dag na de inzending. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den Inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook een adres opgeven van een emigralievereerd- ging voor *t boerenbedrijf in Austra lië? ANTWOORD. Schrijf om inlichtin gen aan den Agent-General voor New South Wales, 125 Ca.nnonstreet, Lon don E. C. VRAAG. Kunt u mij ook het adres opgeven van een in Amsterdam ge vestigd kantoor voor emigratie naar Amerika en bestaat er ook gelegen heid kosteloos naar Amerika of Ca nada te gaan ANTWOORD. "Wend u tot het hoofd kwartier van het Leger des Heiig te Amsterdam. VRAAG. Wanneer kan een dienst bode haar betrekking verlaten, ais zij 3 Mei 1908 gekomen is? ANTWOORD. Wanneer u bij de maand uw loon ontvangt, kunt u ook bij de maand uw betrekking opzeg gen. VRAAG. Waar moeten de briefjes voor de Vragenbus bezorgd worden, Gr. Houtstraat of Spaarne ANTWOORD. Groote Houtstraat 53. VRAAG. Wat is de inhoud van art. 1702, Burgerlijk Wetboek ANTWOORD. Bij de ontbinding van zoodanig zedelijk lichaam, zijn de overblijvende leden, of wel het laatst overblijvende lid, verplicht de schul den van het lichaam te voldoen, ten bedrage der baten, en kunnen zij al leen het voordeelig slot onderling ver deden, of zich persoonlijk toeëigenen, en aLzoo op hunne erfgenamen o ver dingen. Zij zijn ten opzichte van de oproe ping der schuideischers, liet aanzui veren der rekening en verantwoor ding, ©n het uitbetalen der schulden, aan dezelfde verplichtingen onder worpen als erfgenamen die eene erfe nis onder het voorrecht van boedel beschrijving hebben aanvaard. Bij gebreke van voldoening aan die verplichtingen, zijn zij persoonlijk, elk voor het geheel, aansprakelijk voor de schulden, en dragen zij den last daarvan op hunne erfgenamen over. VRAAG. Kunt u mij ook den achter naam van II. M. de Koningin zeggen ANTWOORD. Oranje-Nassau. VRAAG. Hoe lang is men gewoon bij de geboorte van een prins of prin ses de vlag uit te steken ANTWOORD. Daaromtrent bestaan geen regelen, ieder doet wat zijn hart hem ingeeft. VRAAG. Wanneer een dienstbode met 1 Mei haai- betrekking tegen 1 Aug. opzegt, heeft mevrouw dan het recht haar de betrekking met zes we ken op te zeggeu Welk loon moet mevrouw nu uitbetalen, zes weken of drie maanden? ANTWOORD. Met zes weken kan men Iemand altijd opzeggen. Meer dan dat behoeft niet betaald te wor den. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Men schrijft ons Den 30sten April, dien onvergetelijk schoenen dag voor ons allen, schonk eene vrouw te Heemstede, bet leven aan 'n zoon. Het was 'n aardige ge dachte van de vereeniging „Koning innedag" daar ter plaatse, dat zij aan d>e jonge moeder uit het volk een wieg schonk met toebehooren. Moge liet kind en na hem, nog anderen daarin opgroeien en zich ontwikkelen tot 'n geslacht van mannen en vrou wen, vrij en frank, vroom en vroed, als onze vad'ren in 't weleer, die waardig zijn ln de toekomst de troon onzer Prinses Juliana te omringen en te schragen. Dat zij zoo, van harte. HILLEGOM. De bloemententoonstelling, in het park van „Het Hof te Hillegom", blijft geopend tot 10 Mei. Zij geniet een zeer druk bezoek. UMUIDEN. Hake. Met de uitbreiding van de vissche- rij, het verlaten van de zoo veel be- vischte Noordzee en hert zoeken van nieuwe vischgebieden, ziet men to kens nieuwe vischsoorten, meest nog in zeer kleine hoeveelheden, aan on ze markt verschijnen, schrijft men uit IJmuiden aan 't „N. v. d. D." Langzamerhand verkrijgen dan e enige soorten door grooteren aan voer en heft vinden van afzet het bur gerrecht. Zoo zagen wij deze week een flinke partij hake, die, volgens een kenner, een smakelijke visch moe', zijn. Nog in 1907 en 1908 kwam zij slechts sporadisch aan onze markt voormaar nu de visscherij zich ook verplaatst naar de westkust van En geland, zullen wij deze visch zeker wel. zooals de vorige week reeds bleek, in grootere hoeveelheden zien aanvoeren, daar de hake vooral aan de westkust van Engeland gevangen wordt. Door de Engalschen wordt ze gaarne gegeten. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder over nacht thans niet meer ten Paieize in liet Noordeinde, maar vertoefi op uitdrukkelijk verlangen van H. M. de Kóningin nog het grootste gedeelte van den dag bij Haar. STAATSRAAD VAN DER WIJCK. Te Nauheim is overleden de staats raad jhr. mr. H. van der Wijck, oud secretaris-generaal van koloniën. DE MINISTER VAN OORLOG. De minister van Oorlog heeft zijn werkzaamheden aan hot Departement hervat. DE TWEEDE KAMER heeft gisteren, onder matige belang stelling de behandeling der Schepen wet voortgezet. De sprekers, die het woord voerden over formeele quaes- ties werden nauwelijks aangehoord en velen hunner waren door het ru moer in de zaal niet of nauwelijks te verstaan. Bijna den geheelen och tend was men bezig meit de regeling van hert beroep op de beslissingen der commissie, die beschikt op verzoeken voor certificaten voor uitvaart, enz. Daarna kwam men tot de samenstel ling van den Raad voor de scheep vaart, die, volgeng het ontwerp, zou bestaan uit een rechtsgeleerd voor zitter, twee zee-officieren, twee oud gezagvoerders en een edectrotechnicus Hierbij kwam de beer Lely, namens do Comm. van Rapp. met het denk beeld om nog 15 buitengewone Leden aan den Raad toe te voegen (readers, schippers, scheepsbouwkundigen, kortom deskundigen inzake scheeps bouw, scheepvaart, machines, enz.), die voor technische quaesties zouden te raadplegen zijn. De heer Schaper stelde bij amendement voor, om in den Raad twee mindere schepelingen op te nemen, maar hij nam zijn amendement terug voor dat der C. v. R., dat eveneens mindere schepe lingen aan den Raad wilde zien toe gevoegd. Met Minister Talma opper den meerdere leden ook bedenking te gen het opnemen van mindere sche pelingen in den Raad, waarin, meen den zij, hun oordeel toch niet zou worden ingeroepen en ook omdat nooit mindere schepelingen als ge daagden voor den Raad zouden ver schijnen. Heft amendement der G. v. R. werd ten slotte verworpen met 40 tegen 28 stemmen (van links). Heden voortzetting. Mr. B. P. BARON VAN HARINXMA THOE SLOOTE, sedert 2 Sept. 1878 commissaris der Koningin in de provincie Friesland en do oudste van zijn ambtgenooten in het land, heeft om redenen van gezondheid, aan de Koningin zijn eervol ontslag in genoemde betrek king aangevraagd, met ingang van 6 Juni a.s. De provincie zal in hem een man verliezen, die haar belangen bij elke gelegenheid op de meest krach tige wijze wist te bevorderen. De namen van Prinses Juliana 't Wil er nog niot good In Prinses Juliana! 't Klinkt zoo on-Hoüandsch zeggen de meestennet een naam voor een modernen sprookjesdichter: „En Prinses Juliana zweefde langa de tinnen van hot oude koning» slot...En dan later als tenminste geen Kroonprinsjo op 't Haagsen* Noordeinde zijn intrede doet Ko ningin Juliana! Dat klinkt Locb wol heel vreemd. Laten we nog 't eon en ander moe- doelen over de naamgeefstors der jonge Prin9os, dat zal dengenen, die niot mot don naam verzoend zijn '„Ju liana" wat vertrouwelijker in de ooren doen klinken. Gravin Juliana was in 1506 geboren en trad voor do eerste maal tn bet huwelijk met «ten Graaf van Hanau-Minzenberrr, wie» zij vier kinderen schonk. In 1529 over leed haar echtgenoot Twee jaren daarna huwde zij opnieuw mot Graaf Willem van Nassau, later bijge naamd „de Rijke". Naar grappenma kers beweren, ontving de Graaf dien bijnaam naar don rijken kinderzegen die zijn huwelijk kenmerkte. Daar was wel een beetje reden toe uit liet eerste huwelijk bad Graaf Willem twee kinderen, die met <Lo vier van zijn tweede echtgenoote oen zestal vormden. Gravin Juliana schonk hom er tijdens zijn tweeden echt nog elf kinderen bij. Velen dezer hebben later voor de bevrijding der Nederlanden gevoch ten. We herinneren aan de namen Willem, Lodewijk, Hendrik, Adolf en Jan van Nassau Zaterdag wezen we reeds met een enkel woord op den invloed, die Gravin Juliaoa heeft uitgeoefend op haar kinderen. Steeds bleef 's Prinsen moeder bij den tateren „Vader des Vaderlands" aankweeken den zedelijken ernst te midden van het weelderig-schitteren- de hofleven dier dagen. Al haar brie ven aan den oudsten zoon te Brussel getuigen hiervan. Toch is Graaf Lodewijk de zoon ge weest, tot wien de Gravin zich 't meest aangetrokken gevoelde, omdat hij in karakter hot dichtst bij haar stond. Evenwol, a] haar zonen, die den goeden strijd streden, bleef zij aanmoedigen Ln gesprekken en in brieven. In Dultsohland werd, na de komst van Al va, de drievoudige inval Ln Nederland boraamd. De Prins trok op met 20.060 soldaten en viel in Bra bant. Do aanleg mislukte, doordat het volk niet in opstand kwam, gelijk men ver ondersteld had. De inval in 't mid den faalde eveneens en Graaf Lode wijk moest wijken bij Jemmingen na de eerste triomf bij Heiligerlee. Graaf Adoif sneuvelde er. Prins Willem, die evenals Graaf Lodewijk door Alva's Raad van Be roerte wegens Majesteitsschennis was veroordeeld 's Prinsen zoon Philip Willem was op de Hoogeschool ie Leuven opgelicht en gevangen geno men zocht zijn troost bij zijn moe der te Dillenburgook wegens zijn on gelukkig tweede huwelijk met Anna van Sakson. Van dien tijd af, nam Gravin Juliana ook de opvoeding van de vier kinderen van den Prins op zich. Prins Maurits, Anna (gehuwd met Willem Lodewijk van Friesland), Maria (gehuwd met Philips van Ho- henLohe), Emilia en .Louise Juliana ontvingen te Dillenburg hun opvoe ding tot Prins Willem huwde mot Charlotte de Bourbon. Ook hierdoor oefende Gravin Julia#- na invloed uit op de nakomelingen van de Oranjes. 1574 was voor haar een der droevig ste jaren. Toen sneuvelden haar iie- velingszoon Graaf Lodewijk en Graaf Hendrik op de Alookerheide. Na 1572 heeft zij geen harer zoons, die zich aan de Nederlandsoho zaak wijdden, weergez»n. Zij bleef echter in gestadige briefwisseling. Aan Graaf Lodewijk schreef zij eens „De heilige Drieëenheid behoed© en bescherm© U, opdat gij tot niets raadt, of iets doet tegen Gods woord en tegen uwer ziek» zaliglieid, want daarmede zouden land on luyden schado lijdenen laat L' toch niert verlokken door mtoschelijke bereke ningen maar b> zonder ophouden Uwen Hemelschen Vader om Zijnen Heiligen Geest, opia*, die U verlichte, hoe de uitbreiding van Gods Woord te bevorderen en dat niet to weder- staan, maar ten allen tijde het Eeuwi ge meer te achten dan het tijdelijke; en al deze dingen kunnen zonder den Heiligen Geest niet volbracht worden. Daarom is liet n cdig te volharden in het gebed, want de Booze zal niet werkeloos blijven. -loge de hormhar- FEUILLETON Naar het Engelsch van B. M. Cr oker. S) Ons gesprek werd zoodoende onbe paald uitgesteld, hoopte ik. Want eind» wij in de Middellandsche Zee waren onder den zonnigen, blauwen hemel, waren al mijn sombere ge dachten en mijn gedruktheid verdwe nen. Ik voelde mij geen verloren en ver laten wees meer, dankbaar dat er iemand was, die met vriendelijke wel willendheid naar mijn moeilijkheden wilde luisteren. Neen integendeel, ik had bitter berouw over mijn dwaze opwelling en hoopte oprecht, dat mijn toehoorster alles zou hebben vergeten. Maar spoedig merkte ik het tegen deel. Eens op een middag, even vóór dat het donker werd, kwam Mevr. Evans in den salon naar mij toe, en tei, terwijl zij mijn arm nam w Ik heb een verrukkelijk hoekje gevonden voor een té te A té te. Het is te koud om op dek te gaan, tedonker om te lezen, wees nu zoo vriendelijk met mij mee te gaan en laat mij de rest van uw verhaal hooren toen wij het afbraken, spraken wij ai het zoo gauw mogelijk voort te zettenweet u nog wel Het is heel goed van u zooveel belang in mij te stellen, stamelde ik. Maar lieve, je weet immers wel, dat iedere vrouw belang stelt in een liefdesgeschiedenis Maar ik ben bang, dat die van mij geen liefdesgeschiedenis is, ant woordde ik mijn hoofd shcuddend. Maar hoe het zij, u moert er zelf maar over oordeelen. Ik heb Watty gekend zoolang ik mij kan herinneren. Ik weet nog hoe hij naar school ging; ik herinner mij zijn eerste horloge, zijn eerste pandjesjas- Wij gingen met liem visschen Tom en ik en haalden samen allerlei ondeugden uiten wij speelden samen handy, of haalden eieren uit, al naar het jaar getijde meebracht; en het was altijd Watty, Pam en Tom. Och, ik was zooveel jonger dan de meisjes ik ging altijd met oom en de jongens om. -Ja, dat begrijp iken toein Watty een-en-tw iutig was en naar Lndië ging, was u toen doodongelukkig Neen, heelemaal niet, antwoord de ik. Het speet mij alleen maar. Ik sclireidde tweemaal zooveel toen mijn fox-terrier stierfmaar Walter gal mij zijn witte konijn, en ik gaf hem een ring met een pareltje. En een kus 'l zei Mevr. Evans, met een glimlach. O neen 1 Daarvan was nooit sprake tusschen ons iE beschouw de hem als een makker hij was even zeer een kameraad van Tom als van mij. Ja vroeg zij met twijfel in haar stem. Toen ik nu als volwassen meisje uit Duitschland kwam en mijn oude vrienden weer opzocht, nam Mevr. Thorold, de moeder van Watty veel notitie van mij. Den eersten Zondag, dat ik in de kerk was, herinner ik mij, dat zij mij zoo fixeerde, dat het mij hinderde Als ik opkeek, had zij haar oogen op mij gericht. Latei- heeft ze mij verteld, <lat zij dadelijk veel sympathie voor nnj voelde. En was het wederkeerig f Ik weet hert niet; of eigenlijk neen, bekende ikmijn nichten spra ken nooit aardig over haar. Zij zei den dot zij een afschuwelijke, intri gante vrouw was, die ze achter de mouw had, een vrouw, die haar doch ters had uitgehuwelijkt, haar zoons de wijde wereld ingestuurd en nooit iets dood zonder eenig motief. Maar ik geloof, dat haar zorgen haar bit ter gemaakt hadden. Heel wel mogelijk, stemde Mevr. Evans droogjes toe. En Linda zei leelijke dingen van oude vrienden en andere meisjesen de familie Thorold was hooger op de maatschappelijke ladder geklommen, terwijl de familie Beverly gedaald was. In elk geval zijn zij op dit o o g e n b 1 i k zeer op Mevr. Tho rold gesteld. O, wat een voldoening voor Mevr. Thorold 1 zei mijn toe hoorster sarcastisch. Zij vonden, dat zij geen enkel motief had om vriendelijk voor mij te zijn, want ik had geen maatschap pelijke positie, geen connecties en geen geld. Haar dochters waren ge trouwd, en zij vroeg mij telkens bij haar op het landgoed een dag te ko men doorbrengen, en ik nam mijn werk borduurwerk mee en ging. Ik hielp haar met haar breiwerk, schikte haar bloemen en beantwoord de haar brieven. Zij sprak voortdu rend over haar kinderen, speciaal over Waiter, baar lievelingszoon. Zij placht mij boodschapjes van hein over te brengen en las mij gedeelten van zijn brieven voor. Toen schreef hij mij een Lettertje op mijn. verjaar dag en zoo begon onze corresponden tie en groeide aar» ais een sneeuw bal. O 1 riep mijn toehoorster met na druk toen begonnen de minne brieven. Maar ik schreef juist zooals ik aan Tom geschreven zou hebben, aan Tom die in Zuid-Afrika was en ik zal nooit mijn verbazing vergeten, toen Mevr. Thorold mij eens op een avond, toen ik in de laan wandelde vertelde, dat Watty mijn portret had gezien in een kiekje van de hockey-cluh en daarna wanhopig verliefd op mij was geworden. Ik hield mijn adem in e® kon daar op niets anders doen dan het uitscha teren van het lachen. Eindelijk verze kerde ik zijn moeder, dat het van zijn karnt niels anders dan een grap kon zijn maar zij was ernstig en zelfs verontwaardigd. Den volgenden mor gen kwam Mevr. Thorold al vroeg, en vroeg tante Lucy alleen te spreken zij bleven een uur lang in een ernstig gesprek gewikkeld, en dien nnddag aan tafel merkte ik op, dat tante Lucy mij herhaaldelijk aankeek, alsof er iets vreemds aan mij te zien was. De twee oude dames hadden al les besproken en waren bet eens ge worden Wat deden zij daarop vroeg Mevr. Evans. Eigenlijk niets bepaalds, maar op een of andere manier begon men te fluisteren, dart er een oude band be stond tusschen Watty Thorold en mij, een band uit de kinderjaren. Ik deed mijn best het tegen te spreken, maar het sat overal in de lucht in de houding van M-wr. Thorold, in <1© oogen van mijn idchten. Zij werden hartelijker. En toen? vioeg Mevr. Evans, terwijl haar stem steeds zachter werd. Toen ontving ik een brief van Walter o, zoo'n mooien brief waarin hij mij vroeg zijn vrouw te worden. En wat zei je daarop, Lieve? Niet voel, maar andere men- schen oemoeiden zich er mee. Zij schenen liet voor mij een buitenkans je een fortuintje te vinden. Er wa ren zoo heel veel meisjes en oude juf frouwen in den omtrek en het ras orv- geixcuvue beoreu sclieoii wei uitge roeid. Tante Lucy maakte ge«n haa?t, maar Linda was heel welspre kend on eens op een dag kwam Mevr. Thorold over en praatte eeu uur lang, terwijl zij mijn hand steed© vastiiield en haar oogen voortdurend op mij gevestigd had. Ik geloof, dat zij mij met haar doordringende oogen en haar zachte, heldere stem hypno tiseerde, terwijl zij steeds over mijn eigen bestwil sprak. Arm kind 1 riep Mevr. Evans uitwat werd je aan all© zijden be stookt (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5