Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 28» J*»rg«*ng. No. 7936 ZATERDAG 8 MEI 1909 HAARLEM S DAGBLAD AD VERTENTiËNi Vat 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t—elke regel meer /O. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administraties Groote Bonts treat 55. (stercommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Baltenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentifin en reclames van buiten bet Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem1.28- Voor de dorpen te den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)*1-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEHREB00ÜL DIT NUMMER BESTAAI UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZONDAG 9 MEL Deai Hout: Haarlemsch Muziek korps, uur. Schouwburg: Een Kaningskimd, 2 uur. Schouwburg: Amst. Tooneelgez.: Jan Ongeluk, 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstellingen. Foyer v. d. Kroon: Tentoonstelling van schilderijen A. L. Koster, 105 u. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. MAANDAG 10 MEL De Kroon: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Soc. Vereeniging: Openbare verkie zingsvergadering. Spreker de heer J. A. Bergmeijer, fy uur. Om Ons PI een. In heit Derde Blad van dit num mer vindon onze lezers een artikel „Frederik van Eeden in Amerika" in de rubriek Om Ons Heen. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem is thans eene ten toonstelling geopend van eene verza meling aquarellen en teekeningen, vervaardigd door Japansche kunste naars, waaronder Koriusai Hiro6hi- ge, Yo.uho vooral uitmunten. Wij krijgen door deze tentoonstel ling in korte trekken een algemeen, duidelijk overzicht over de Japan sche prentkunst, die in de laatste ja ren onzen kunstenaars en kunst vrienden zooveel belang inboezemt De verzameling is het eigendom van den bekenden kunsthandelaar, den heer D. Komter, Amsterdam, die haar met de meeste bereidwilligheid voor eenigen tijd aan het Museum in bruikleen heeft afgestaan. In de Raadzaal van het Museum werden voor belangstellenden de in de aam het Museum verbonden boe kerij aanwezige werken over Japan- ache kunst ter lezing neergelegd. De tentoonstelling zal gedurende de maand Mei geopend blijven. Zondag is de toegang kosteloos. Mijnbouwkunde. We ontvangen het jaarverslag der naamlooze vennootschap „Ned«rland- sche Maatschappij tot het verrichten van mijnhouwkundige werken" te Haarlem, over 1908. We ontleenen er H volgende aan: De gang der werk zaamheden blijft bevredigend; door het afsluiten van verschillende boor- overeenkomsten is de maatschappij voldoend© van werk voorzien. Het Roeaneensche bedrijf ontwikkelt zich naar wensch en leverde gedurende de eerste vior maanden van het loo- pende jaar een productie op van resp. 1.270.000 KG., 1.105.000 KG., 5.990.000 KG. en 5.180.000 KG. De ge- heele olieproductie tot 31 December 1909 werd aan de maatschappij „Ro- mdna-Americana" voorn den prijs van frs. 3.90 per 100 KG. verkocht. Het di vidend over 1908 is bepaald op 6 In de algemeen© vergadering van aandeelhouders werd nir. I>eo Mes- ritz als commissaris herkozen. Muziek in den Hout Muziekuitvoering op Zondag 9 Mei. des middags 2^ uur, door Haarl. Mu ziekkorps, directeur de heer Ch. P. W. Kriens. Programma: 1. Kronings-Marsch uit de opera Le Prophéte, Meyerbeer. 2. Ouvertuue Zu der O per das Gol- dene Kreuz, Brull. 3. Parisienne VaLse, Wesly. 4. Souvenir de Mozart, Fantaisie, Coenen. 5. Ouverture Tantalusguaten, Sup- pé. 6. Ballet de l'opéra La Gioconda, Ponchielli. 7. Un jour d'Eté en Norvège, Fan- Mtisie, Wilms. Ju bllé, Op den 26sten Mei herdenkt de heer J. van Uden den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de fir ma Joh. Enschedé en Zonen, in de af deel Lng stereotypie. Jubilé C. Blazer. Donderdag was 't 25 jaar geleden, dat de heer C. Blazer zich als solo- violoncellist bij 't muziekkorps van den heer Kriens aansloot De heer Blazer, in 1855 te Rotter dam geboren, genoot aldaar zijn mu zikale opleiding als contrabassist on der de leeraren Jac. Beers en F. Ouds hoorn. Na het hooren van eenige bekwame violoncellisten werd zijn ambitie gaande gemaakt om zich ook op de violoncel te oefenen. Tot dit doel stelde hij zich ondar leiding van den heer Schnitzter, waarna hij zich te 's-Hertogenbosch vestigde. Den 6en Meii 1884 word hij door den heer Kriens geëngageerd als solo-violon- celList bij het Bossche schutterij-or kest, terwijl hij tevens benoemd werd als leeraair op violoncel en contrabas aan de Stedelijke Muziekschool. In 1889 vertrok hij met den heer Kriens naar Haarlem; de 6de Mei heeft dus voor den heer Blazer een dubbele beteekenis, namelijk zijn 40- jarige muzikale loopbaan en het feit dat hij 25 jaar solo-violoncellist is bij het orkest van den heer Kriens. Door omstandigheden kon Donder dag het feest niet plaats hebben, waarop het tot Vrijdag uitgesteld werd. De heer Blazer ontving op dezen ge- den kwaardigen dag tal van bloem stukken, waaronder één bijzonder mooi van den Muzikalen Vrienden kring. Ook zijn oud-leerlingen had dien hem niet vergeten, maar waren in grooten getale opgekomen om hun leermeester persoonlijk geluk te wen- schen. Deze Meidag zal den heer Blazer in onvergetelijke herinnering blijven. NOGMAALS. 't Publiek schijnt 't nog maar niet te kunnen begrijpen. De directeur-generaal der posterij en en telegraph ie brengt naar aanlei ding van ingekomen klachten betref fende het met port belasten van zoo genaamde prentbriefkaarten, onder de aandacht, dat deze kaarten alleen dan op den voet en tegen het tarief der gedrukte stukken kunnen wor den verzonden, als zij, behalve het adres en de aanduidingen uitsluitend op de bestelling betrekking hebbende, geen andere na den druk aange brachte aanduidingen en bijvoegin gen bevatten, dan de vermelding van den naam, het beroep en de woon plaats van den afzender en van den dag der afzending. Prentbriefkaarten, waarop andere schriftelijke uiededeelingen of aan duidingen voorkomen, behooren t© worden gefrankeerd volgens het ta rief der briefkaarten. Zij moeten dan echter ook overigens voldoen aan de voor briefkaarten gestelde voorwaar den. Aldus de „Staatscourant". NUT VAN 'T ALGEMEEN. Maandag a.s. houdt het departe ment. Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een vergade ring. Punten van behandeling zijn 0 a Verslag der commissie tot het nazien van de rekening en verant woording van den penningmeester over 1907/8 begrooting over 't dienst jaar 1909/10 punten van beschrijving voor de algemeen© vergadering be noeming van afgevaardigden naar de algemeene vergadering voorziening in twee vacatures in het departe- mentsbestuur ter zake van de per'o- dieke aftreding der heeren P. Loosjes (herkiesbaar) en W. D. van Leeuwen Boomkamp (niet herkiesbaar) op de voordracht zijn geplaatst de heeren a. 1 P. Loosjes en 2 A. de Clercq b. 1 H. C. Krauss en 2 J. Westerman Holsteijnbenoeming van drie commissarissen der departementale spaarbank op de voordracht zijn ge plaatst de heeren a. 1 J. Westerman Holsteiju en 2 Mr. M. Slmgenbergb. 1 E. W. van Someren Greve en 2 B. W. de Kanterc. 1 J. A. C. Suringar en 2 J. J. Thöne benoeming van een commissie-lid voor de school van bejaarden voorstel tot aangaan van een leening. Baden. In het Douche Badhuis aan het Leidscheplein zijn in de afgeloopen week genomen 1004 boden, in dat aan den Koudenhorn 843. ^Schaken. Vanwege De Schaakcourant zullen er nationale schaakwedstrijden wor den gehouden te Loosduinen op Don derdag 20 dezer, te Haarlem op Zon dag 23 dezer, en te Tiel op Zondag 6 Juni. Er wordt gespeeld In vier klassen en in jrrocoen van vier. HAARLEMSCH DIACONESSEN- HUIS. We ontvangen t jaarverslag over 1908 van 't Haarlemsche Diaconiessen- huis. Daarin lezen we o.a. 't volgen de: De inkomsten zijn in 1908 verre van toereikend geweest, ofschoon er veel in 't huis omging. Ruim 40 pa tiënten meer werden er verpleegd dan in 't vorige jaar. Voor milddadi- gen is hier een terrein van zegenrijke philanthropic, want niet alleen ver dween het batig saldo waarmee 1908 begon, maar bovendien moest de pen ningmeester 4000 leenen op intrest, omdat anders de gewone rekeningen niet betaald konden worden. Het werk werd weer uitgebreid met een nieuwen gemeente post te Hiliegom. In 't geheel zijn er nu 31 zusters werk zaam in de buitengemeenten. Het to taal aantal bedroeg op 31 Dec. 92, na melijk 33 ingezegende en 59 proef- en v oorpr oef zusters. Er werden 851 patiënten verpleegd, nl. 188 mannen, 491 vrouwen en 172 kinderen; volgens den godsdienst al dus verdeeld: 741 protestanten, 76 R.- Kathoiieken, 16 Israëlieten, 18 tot geen kerk behoorend; gehuwd 311, ongehuwd 479, wed. 61. De verpleeg- dagen bedroegen in 't geheel 34.646. 440 groote operaties werden verricht, 1207 lichte gevallen van chirurgi- schen aard kwamen voor. Hersteld gingen heen 614 patiënten, gebeterd 49, zonder beterschap 20. Overleden zijn 74. Overgegaan in het nieuwe jaar 94. Buiteuverpleging had plaats in 15 gezinnen: afleggen 5, dagver- pleging 8, nachtverpleging 291, dag en nachtverpleging 36, hulp 2 maaL Dr. Waller Zeper deed veel ter be vordering van het werk. Het Linnen- fonds schonk weer een kostelijken steun. Mevrouw M. de Marez Oyens werd Lid van 't bestuur. Aan oontri- butiën kwam 2184.75 in. Examens L. O. Haarlem, 7 Mei. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de heerenJ. Kroonstuiver, C. Oder- kerk, F. H. W. Vliegen, L. D. E. J. Kramer en W. Havik, allen te Haar lem. Aardige a ttentie. Een bekende bloemistenfirma ln Haarlem kreeg met een zending uat Duitschiand een gewoon nummer houtje, waarop geschreven stond VV ir gratulieren den Ho 1- landern zur Thronerbin. en aan de andere zijde Hoch leben die NiederlSn- de. Een gelukwensch dus van het Duit- sclie aan bet Nederlandse he perso neel Een bewijs dus, hoeveel belangstel ling men ook in Duitschiand voor de geboorte der prinses koestert. Geen wonder! We wezen al op de eigenaardige vers.ering die een gedeelte van de bij 't 10de regiment ingedeelde infan teristen, sinds eenige weken op de borst draagt. Uit goede bron verneemt „de Tijd, dat 't rapport der autoriteiten over deze uitmonstering zeer ongunstig zal luiden. Met of zonder makelaar. ln de Tel. lezen wij, dat ook buiten de G o uden Leeu w de notarissen het veilen met een makelaar faculta tief zullen stellen. 't Spreekt vanzelf, dat zij buiten hun eigen lokaal doen, wat zij ook daarin toepassen. Dat zeiter geen reden om te zeg gen, dat onze mededeeling „niet ge heel juist" was. Ze was dat wed. V oetbaL Haarlem II speelt Zondag tegen een R. A. P.-combinatie te Amsterdam. Inde vacature ontstaan door het bedanken vim dien heer A. A. van den Berg is tot bestuurslid van den Schoter Veenpolder gekozen de heer Bredius te Schoten. Jon g Nederland. De vereeniging Jong Nederland zal eerstdaags eene vergadering houden, waartoe afgevaardigden van alle Haarlemsche scholen uitgenoodiigd zijn, met het doel om een te houden optocht ter viering van de geboorte van Prinses Juliana te bespreken. B e roepen. Da C. J. von Paassen ls beroepen bij de Ned. Herv. Kork te Zeist. Het Feest der Gemeente. Er is veel kans van, dat op het Prinsessefeest het centrum van de 1 een fleurig aanzien zal krijgen. De BARTEUORISSTRATERS teeke nen nogal aardig op de lijsten, die rondgaan. Het denkbeeld is een groen- en bloemenversiering en des avonds vetpotjes-illuminatie. De GROOTE HOUTSTRAAT, van de Groote Markt tot de Houtpoort, vereadert vanavond. In de Tweede Groote Houtstraat herrijst hedenmid dag het comité uit de Kroningsdagen, vroolijker gedachtenisse. Dat heeft in dien tijd een voordee- lig saldo overgehouoden en wil dat nu benutten. In de ZIJLSTRAAT zou men van- midd t pogingen doen om eene com missie bijeen te krijgen. Maar waar blijven de Groote Markt, de Kruissiraat, de Kruisweg, de Ane- gang e. a. Het antwoord op onze vragen luid de vanmorgen nog stereotiep „We hebben er nog niets van gehoord Wie laat daar nu eens iets van zich hooren t ls kort dag 1 ZOMERTENTOONSTELLINGEN. Directeuren van Teylars Stichting zullen op een dier bovenzalen zomer- ten toonstellingen ar ga niseeren. De Conservator van het Sch.lderijenkabi- net, de heer John F. Hulk, meldt ons daarover o.a: Zooals u ongetwijfeld bekend zal zijn bevat TeyLers Museum behalve de schilderijen, een verzame ling toekenningen en prenten van zeldzame kunstwaarde en veelzijdig heid. Niet alleen dat van het begin der 16de eeuw af de beste Nederland- sche kunstenaars zijn vertegenwoor digd, maar van onderscheidene van hen bevat de verzameling zóó vele werken, dat het inderdaad mogelijk is een juisten blik te krijgen op hun kunst. Namen als Rembrandt, Lucas v. Ley den, Ostade, Jan Lievens, Ja cob de Wit, Jan Luiken, Rubens, v. Dijk zijn er slechts eenige uit de velen. En behalve de Nederlandsehe kun stenaars zijn het de oude Italianen met de verzameling schetsen en stu diën, eens in het bezit van Koningin Christ'na van Zweden; de Franse hen met de prachtige krabbels en schet sen van Claude Lorraine, Watteau, Boucher en wie .-&* DnriA sellers met Hans Holbein, Lucas Cra- nach, enz.; de Engelse hen met won- derschoone gravures, etsen en zwair- tekunstprenten, die Teylor's verzame ling een zoo hooge plaats doen inne men en getuigen van de groote kunst liefde niet alleen van den stichter, maar ook van hen due deze schoon© stichting in den loop der jaren heb ben bestuurd. In de gewone tentoonstellingzaal bestemd voor de teekeningen worden geregeld werken van uKxtenie en oude meesters tentoongesteld, terwijl om verder kennis te maken met den inhoud dier in partefeuJle bewaard wordende kunst men zich met schrif telijke aanvragen t© wenden heeft tot den Conservator om op de daartoe vastgestelde tijden, zijnde Dinsdags en Vrijdags van 13 uur daartoe in de gelegenheid te worden gesteld. Daaraan uitbreiding te geven was de leidende gedachte van H.iL D-rec- J üeuren, teen zij opdracht gaven een der bovenzalen, welke des zomers niet werd gebruikt in te richten om gedurende de maanden Mei tot Octo ber tentoonstellingen te houden. De eerste tentoonstelling welke van 12 Mei tot 18 Juni zal worden gehou den, bevat origineele teekeningen van Jacob de Wit en Jan Luiken. Benoemd. Tot opzichter van de fortificatie- werken te Haarlem is door den mi nister van Oorlog benoemd J. M. Hartdorff. Trouwe dienst. Aan den sergt--majoor-schrijver J. van der Werf van htót 10e regiment infanterie alhier, is de zilveren me daille voor 24 jaar trouwen dienst toe gekend, te rekenen op 12 Mei as. Overtredin g. De milicien C. K. van het 10e reg. infanterie is door den krijgsraad te Haarlem veroordeeld tot een© geld boete van een guldon, subsidiair een dag hechtenis wegens rij wiel overtre ding. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten!. BLOEMENDAAL. In het Kweekduin zijn een ploeg polderjongens komen wonen, die een begin zullen maken met den nieuwen weg naar Haarlem. Ook is aan het station alhier een kiein model ma chine aangekomen, bestemd voor de zandtreinen, die langs dezen weg zul len looien. Aan de onderafdeeling Kennemer- land van den Algemeenen Nederland se hen Politiebond is de Koninklijke goedkeuring verleend. HÏLLEGOM. De bloemententoonstelling alhier ontving Donderdag bezoek van den minister van buitenlandsch© zaken van China en den Chineeseben ge zant bij hot Belgische hof. Beide hee ren werden rondgeleid door den voor zitter van de afdeeling Hillegom van de Algemeen© Vereeniging voor Bloembollencultuur ,den heer H. Velthuyzen v. Zanten Jz. De tentoonstelling is nog met 10 dagen verlengd, zoodat ze geopend blijft tot 18 dezer. AERDENHOUT. Bijtijds gebluscht. Gisterenmiddag had in de bosschen in de onmiddellijke omgeving van het Naatdenveld een begin van brand plaats, die wegens den sterken noord-oosten wind zeker ernstige ge volgen had kunnen hebben, wanneer niet ©enige bewoners uit dein omtrek met vereende krachten door middel vain zand het vuur Ln zijn aanvang hadden gestuit. HAARLEMMERLIEDE. Ofschoon de tijd er is ziet men nog weinig vee buiten; de verbruikte hooivoorraad noodzaakt enkele vee houders de stallen tie ontruimen, maar gras is er nog onvoldoende; als gevolg van het langdurige afwisse lende winterweer en het schrale voor jaarsweer staan de landerijen nog slecht BEVERWIJK. Gisterenavond ongeveer 11 uur ont stond er brand in het pakhuis van den heer Van Son in de Raamstraat. Door het vlug ingrijpen van de buren werd ec.lit.er uitbreiding <an beteeke- tv« Zelfs behoefde de nranaweer, die gealarmeerd was, geen water te geven. HAARLEMMERMEER. Het volgende telegram werd aan Z. K. H. gezonden De Vereeniging tot Bevordering der Paardenfokkerij „Vooruit" te Haarlemmermeer, betuigt hare groo te vreugde met het blijven voortbe staan van onzen beminden Oranje stam, en uit hare beste wenschen voor onze beminde Koningin en onze jeugdige Prinses. Namens het bestuur, W. G. VAN DER WAL, Voorzitter. Hierop werd het volgende antwoord ontvangen Zijne Koninklijke Hoogheid laat u allen oprecht dankzeggen voor aan geboden gelukwenschen. SLOTEN. De Amsterdanisehe metselaar Zui- dei'iioek is bij de in aanbouw zijnde pastorie alhier van een ladder geval len, daarbij op een balk terecht ge komen en zwaar verwond naar liet Gasthuis te Amsterdam overge bracht. Op den Sloterstraatweg is bij' het passeeren van een motorrijwiel, waardoor het paard voor een melk wagen gespannen, op zij sprong, een dame, die op den wagen meereed, daaraf en er onder gevallen zwaar gekneusd Ls zij naar het Buiten-gast huis te Amsterdam overgebracht. IJMUIDEN. Bij den heer B., wonende villa To- sari te IJ muiden, is gedurende de avondfeesten op Vrijdagavond inge broken. Behalve veel zilver en andere voor werpen van waarde zijn ook belang rijke papieren gestolen. ZANDVOORT, GEMEENTELIJKE WONINGBOUW. I'e burgemeester, de heer Beeck- msT heeft in het bijzijn van de raads leden den eersten steen gelegd voor de eerste der 20 arbeiderswoningen. De heer Beeckman dankte in een toe spraak de commissie van voorberei ding voor haar arbeid en overhandig de aan de werklieden een geldge schenk. De aannemer, de heer Van Ommeren, zeide daarvoor namens zijn personeel dank, en wees er op, dat Zandvoort een der eerste gemeen, te is, die den gemeentelijken woning bouw begonnen. Om voor korte oefening bij de Nat. Militie te worden ingelijfd zijn tegen Vrijdag 28 Mei a.8. opgeroepen de na volgende lotelingen: a. van de lich ting 1908: C. J. Baron Coilot d'Escury, lotingsnummer 15; b. van de lichting 1909 E. Webar, lotingsnummer 18, Jb. Keur, lotingsnummer 19, A. van der Mije, lotingsnummer 20 en K. Paap, lotingsnummer 21. De indeeiing zal plaats hebben te Haarlem in den Doelen. Door de directie van het Groot Bad huis is ter eer© van de blijde nationa le gebeurtenis evenals aan de Protes ts ntsche armen, een gift van 50 ter beschikking gesteld van den heer Pastoor Dessens voor een extra uit* deeling aan de katholieke armen. TWEEDE KAMER. BESTRIJDING ZEDELOOSHEID. Er is een wetsontwerp ingediend ter bestrijding van de zedeloosheid. De bedoeling is vooral de openbare ze deloosheid te bestrijden. De volgende onderwerpen worden geregeld le. Eenige onderwerpen de zedelijk heid in engeren zin betreffende, to weten de pornographie en enkele'zeer nauw daaraan verwante vraagstuk ken, de reinheid va n het openbare le ven betreffend, verleidine van min derjarigen, alsmede de koppelarij Ze. de abortus provocatus 3e. de speelzucht; 4e. eenige in verband met de voor afgaande voorstellen noodzakelijk ge bleken uitbreidingen van u© bevoegd heden van justitie en politie. PROF. KOUWER is gistermiddag voor eenige dagen naar Utrecht vertrokken. BESTRIJDING DER VIVISECTIE. De Ned. bond hield te 's-Gravenhag« een vergadering. De voorzitster mej. Suze Gioshans, huldigde in haar ope ningsrede de groote werkkracht van deu heer H. Nolthenius, aan wieu do bond veel dankt. De heer J. Westendorp van Haar lem bracht ais secretaris 't jaarver slag uit. Herdacht weid 't overlijden van mej. Jungius. De bond werkte veel voor propaganda, o. a met ge- schriftverspreidiug. De rekening sluit met een bedrog van f 1456.671/2. De aftredende hoofdbestuursleden, de heer S. B. Criellaert, mej. S. Gros hans en mevr. C. van der Hucht— Kerkhoven, worden bij acclamatie herkozen, en in de vacature, ontstaan door liet bedanken van den heer II. Nolthenius, voorzien door de verkie zing bij enkele candidaatstelling van mr. S. Rink, te TieJ. Besloten werd, het orgaan voortaan om de drie maanden uit te geven. DE POLITIEKE TOESTAND. De candidaat der rechtsche par tijen in het district Zaandam, de heer F. L. Duymaer van Twist, is te Zaandam als spreker opgetreden. Eerst besprak hij liet lvabiiiet-Kuy- per, dat veel goed werk heeft gele verd, althans voorbereid, getuige de stapel ontwerpen, die het naliet. Bij den stembusstrijd van 1905 heeft links een leugen- en laster-campagne op touw gezet. Hierna behandelde spreker do vraagstukken, die bij deze verkiezing op deu voorgrond treden. Dat men ten opzichte van het legervraagstuk in een moeras zit, moet niet, zooals le heer mr. Van Tienen (de cand'- daat van links) beweert, geweten wor den aan rechts, doch aan de tegen partij, die m strijd met de stembus- beloften van bezuinigingen, het bud get van oorlog en marine zoo veel heeft opgedreven. Dank zij minister Sabron is men nu weer half uit het moeras. De le- gerplannen van rechts verdienen volgens spreker meer aanbeveling, dan die van links. Spreker hield een pleidooi voor het organisch kiesrecht en verklaarde zich uit beginsel tegen het algemeen kiesrecht. Wat de verzorging van ouden van dagen betreft, verdedigde spreker het ontwerp-Kuyper, dat behalve ouder- doms-, ook invaliditeitsverzekering inhoudt. Bij overgangsbepaling zou dadelijk aan behoeftigen zonder pre miebetaling een uitkeering gedaan kunnen worden. De „slinger-politiek" der liberalen veroordeelde spreker, want waar moeten zij het geld van daan halen voor het staatspensioen Voor de uitvoering van 't ontwerp-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1