Uit de Omstreken Binnenland Uit ae krbeiderswerela Sport en Wedstrijden Koloniën Kerk en School Onze Lachhoek Politieke rede. Een 100-tal personen waren gister avond in do groot© raai van d© Ver een iging bijoen, om t© luisteren naar de rede van den heer J. A. Berg- xneijer van Dordrecht, die op uitnoo- digkr.g van de afdeeling dor S. D. A. P. ©en rede hield met t onderwerp: rW aar het omgaat" Spreker betreurde het, dat d© taal too le©g was. Wat zou d© reden zijn? Moeten we denkön aan d© hlijde ge beurtenis? Spr. crltiseerd© de beteeken is van deze gebeurtenis en kwam toen ■tot de verkiezingen zelf. De thermometer der belangstelling staat nog niet hoog, getuige d© opkomst in ieae zaal. Hoe kan 't ook anders. D© burgers worden eerst warm, wanneer ce gewekt worden door groote poli tieke beginselen. En d© burgerpartij en kunnen deze niet meer aanbieden Daar is b.v. de liberale partij. Zij beeft gegeven, wat ze kon. Wanneer ze iets nieuws wil hebben, moet ze leentjebuur gaan spelen bij de socia listen. De liberale partij ia lam slap, bijna dood. Nu is de Liberale Unie in eens tot 1 Staatspensioen be keerd. Dit is erg toevallig, vooral om dat vele vrijrirmig-dteniocraten, on der leiding van Treub, zich als te genstanders hebben doen kennen. Borgesius plotseling voorstander Staatspensioen. Moeten we denken aan 1905, toen 't blanco-artikel op geld deed. Is 't ook nu maar een blan co-leus? Men hoort in den laatsten tijd wed vaak zeggen, dat de levensomstan digheden van de arbeiders zooveel verbeterd zijn. Hij kan nu .veel meer koopen, dan een honderd of ©en paar honderd jaar geleden. O ja, marga rine, boter, die geen boter is, koffie die geen koffie is, enz. Stop je maag maar vol met vervalschte Levensmid delen] Spreker verkeert veel in arbeiders kringen. 't Is hem opgevallen, dat de arbeiders zoo gauw oud worden. Dan is een algemeen© opmerking, teven wel niet weersproken kan wor den. Daarom is het, dat de arbeiders zoo verlangen naar verkorting van den arbeidsdag. Er moet nog meer ge- propagaudeerd worden voor den 10- urigen arbeidsdag. Di 1905 ging die politiek© strijd tus- echen clericaal en liberaal. De soci aal-democraten hebben meegeholpen. Dat was, om zich te wreken op Dr. Kuyper, den man, die in 1903 de star kings wetten gemaakt heeft. Toch was deze opvatting verkeerd. De te genstelling is niet: cler.icaal of libe raal, maar voor of tegen d© arbei ders. Aan den een en kant staan allfó burgerpartijen, 't Zijn er veel, schrijf op de bordjes die hen in groepen ver doelen, zelf maai* de diverse namen. Onder die burgerpartijen zijn er wel mensohen en partijen, die er niet hooren. Bv. de mannen van Patrimo nium en den R. K. Volksbond, die nu nog gedwongen achter de bur gerpartijen aanloopeii. De politieke strijd der sociaal-demo craten moet anders gaan dan in 1905. Wij moeten uit de verkiezingen munt slaan. Wanneer 't in een dis trict tot een herstemming komt, dan moeten we den candidaat vragen, niet: bent ge clericaal of liberaal, maar: bent ge voor algemeen kies recht voor mannen en vrouwen?" De oud-liberalen zijn ook voor al gemeen kiesrecht, doch ze zijn daar „desnoods voor." Ze willen 't toe staan, onder voorwaarde, dat aan de Eerste Kamer dat dubbel product van conservatisme 't recht van amendement toegekend worden. Als dat moet, kunnen de oud-liberalen hun algemeen kiesrecht wel houden. De oud-liberalen hebben H dan ook heeiemaal met begrepen op T alge eeen stemrecht. En t vrouwenkiesrecht. Alleen aan de ongenuwde dames boven de 25 -jaar. Zoo worden de arbeidsvrou- wen, dae met 25 jaar meestal ge huwd zijn, uitgesloten. De oude da mes uit den gegoeden stand, die meer noten op hun zang hebben, en overschieten, krijgen dan 't kies recht. Zoo is 't geen vrouwen- doch dameskiesrecht. Ook van de andere burgerpartijen, inzonderheid van de clericalen, is, wat t algemeen kiesrecht betreft, met veel te verwachten. •Toch moeten de sociaal-democra ten voet bij stuk houden. Den candi daat moet T mes op de keel worden; „Voor of tegen algemeen kiesrecht?" Men kan 't misschien niet mooi vinden, maar *t is politieke munt uit da oon?*andigbedten slaan. Dat mag toen.' De eisch van a,gemeen kiesrecht moet voor ons de groote em belang rijkste eisch zijn. Waarom we alge meen kiesrecht ©Lschen. Dit behoeft niet meer betoogd te wordem. Bij de wet op 't Arbeidscontract is H duidelijk gebleken, dat de burger- 'partijen niet veel voor de arbeiders 'over hebben. In de Tweede Kamer heeft Prof. Drucker dezer dagen nog gezegd, dat 't hem was tegengeval len, dat d© werkgevers zoo aan de wet tornen. Ook In de plaats van epreke.r's inwoning, Dordrecht, is 1 met de behandeling van den 10-urigen werkdag gebleken toeD een anti-revo lutionair patrocm tegen dien 10-ucri- gen arbeidsdag stemde. De 10-urige arbeidsdag moet er komen. Men zegt: 't kan niet en komt met allerlei kletspraatjes als argu menten daartegen. Argumenten? Neem. Votxr 50 Jaar werd in Engeland 1 hetzelfde gepraat tot öa Is daar 9-urige arbeidsdag al ingevoerd en denkt men over den &-urigen werk dag, zander dat die bezwaren In de practijk gegrond zijn gebleken. In Holland zijn we niet erg voor uitstrevend. Daar is de 10-urige ar beidsdag nog onder de vrome wen- schen opgenomen! t Gaat hier niet gauw! Nu 't Staatspensioen. Treub, de vrijzinnig-democraat, heeft In Land en Volk een serie artikelen geschre ven, die na veel gecijfer tot de con clusie hadden: Staatspensioen gaat nitet, de oude meoischen moeten voor loopt g maai' tevreden zijn met verbeterde armenverzorging. Treub heeft zeker nog nooit van de armen getrokken, anders zou hij zoo tets niet zeggen. Duizenden ouden van dagen zuchten nu onder hun hard lot, en verlangen naar den dood als een uitkomst. De Unie-liberalen zijn voor Staats pensioen, maar draaien nog zoo, dat him streven wel verdacht is te noe men. Nu zullen de heeren weer gaan zeg gen, we moeten de zaak nog bestu- deeren. Dat is geen redeneering. Ze hebben nu lang genoeg tijd gehad om te rekenen. Dr. Kuyper en de Christelijke broe ders willen de oude arbeiders op 70- jarigen leeftijd een genade-giftje ge ven van ƒ2.50 in de week. Zelf strijkt Dr. Kuyper al eenige jaren elk jaar 4000 gulden pensioen in z'n zak. Hij trekt dus staatspensioen. Hoe komt dat de beweging voor Staatspensioen in eens op den voor grond is gekomen. Niet omdat de burgerpartijen mede lijden en medegevoel hebben voor die arme stakkers. Neen, omdat er aan de overzij van T Kanaal iets ia voor gevallen. Daar is 't staatspensioen verkregen. Dit heeft de burgerpartij en hier opgeschrikt en wakker maakt. De burgerpartijen doen nu of het staatspensioen door hen ia uitgevon den. Ze zeggen we willen nu eens sociale wetten maken, en de sociaal democraten hun propaganda-midde- len ontnemen. Wij hebben er niets te gen, dat de heeren sociale wetten ma ken, mits 't goede sociale wetten zijn. Die moeten dan anders zijn dan de wet op 't arbeidscontract. De on gevallenwet hebben de kapitalisten tot een verliespost voor den Staat ge maakt, want na de oprichting der Centrale Werkgevers-risicobank kan do Rijksverzekeringbank niet anders dan inet verlies werken. Nu klaagt menwat is die ongevallenwet voor den Staat toch duur. Do Woningwet moet veranderd wor den. Nu worden de arme menschen uit hun onbewoonbaar verklaarde woning gezet, zonder dat de overheid den plicht heeft, om zelf betere hui zen te bouwen. Spreker eindigde met liet opwekken om bij de aanstaande verkiezingen pal te staan voor begin selen der sociaal-democratie. Aan 't debat werd door eanige per sonen deelgenomen. De lieer Klein kwam er tegen op, dat de spreker 't heeft voorgesteld, dat de vrijzinnig-democraten staatspensioen zijn. Dit is onwaar. Wel zijn er nu twee kopstukken te gen, maar de groote meerderheid van de vrijzinnig-democraten is staatspensioen. De sociaal-democraten stellen het voor, of het staatspensioen door hen is uitgevonden. Neen, de beweging hier te lande is te danken aan den Bond voor Staatspensioen. Werk lie den verbond (ook vrijz.~dem.) heeft reeds jaren gestreden voor den 10-uren dag. Ook deze eisch is dus niet uitgevonden door de S. D. A. P. 't Is niet tactvol van de sociaalde mocraten om hier een eigen candidaat te stellen. Men kent zeker de kaart van 't Land niet goed. Door 't stellen van Troelstra zullen er vele conserva tieven z ij ïi, die stemmen op VanLen- nep, wanneer Troelstra met dezen in stemming mocht komen. Beter was 't, wanneer alle vrijzinnigen dadelijk op mr. Thiel stemmen. De heer Perfors protesteerde tegen de gedeelten van sprekers rede, waar in hij spotte met God en godsdienst. Spreker dacht, dat 't materialisme als de alleen zaligmakende leer der sociaal-democratie, afgedankt was. 't Godsgeloof verzwakt den arbeider niet in "den klasse-strijd, neen, ver sterkt hem juist. De heer Walraven, van Hillegom, drong aan op 't stemmen op Troel stra. Op christen-democraten moet men niet vertrouwen. De heer Bergmeyer, de debatters beantwoordende zei tegen den heer Klein, dat de S. D. A .P. steeds het Staatspensioen op het program heeft geluid't ls waar, dat de S. D. A. P. nog maar kort voor den 10-urigen arbeidsdag werkt, doch de eisch altijd geweest 8 uur. Nu vragen den lö-urigen arbeidsdag, om zooveel te eerder te komen tot den 8-urigen. Do lieer Klein't Werkliedenver bond is ook niet met 10 uur tevreden. De heer BergmeyerMaar dat staat niet in het program. Klein heeft gezegd, dat Treub met de vrijz.-dem. partij is. Heel aannemelijk. De heer Bos ook, die ging in de Kamer spre ken voor het bijzonder clericaal on derwijs. Zoo zijn er in de vrijz.-dem. partij zoo velen. Geroep in de zaalEn. mr. Thiel. Hij heeft do vakvereeniging der onder wijzers aangerand, de gehuwde on derwijzeres uit de school gejaagd.... De heer Bergmeyer; Hoort u 't wel Alweer een I T Advies van Klein is dus niet goed I llij profeteert, maar is nog niet zeker, dat mr. Troelstra met Van Lannep of een anderen conservatie ven candidaat in stemming komt Komt 't zoo, welnu, dan is de strijd recht en eerlijk. Verliezen we, welnu, is dat zoo erg Over vier jaar beter. Die halanceerpolitiek is niet goed. Nu hoort men *t weer van mr. Thiol. Ik ken dien man niet, nog nooit van hem gehoord. Maar nu heb ik gehoord, dat hij de mkvereenifiinic Seeft aangerand Dat fe heeï erg. Eerst die zonde uitwisschen. Deze spr. raadt aan met de verkie zingen niet op mr. Thiel, maar op mr. Troelstra te stemmen. De heer Perfors heeft mij zoo zei de heer Bergmeyer verkeerd be grepen. Spr. zette uiteen, dat hij niet tegen den Godsdienst i3 en eindigde met het aandringen om bij de stem ming te stemmen op Mr. Troelstra. Bij de herstemming moet den candi- daten der burgerpartijen duidelijk op den man af gevraagd worden Hoe denkt ge over Algemeen kiesrecht? 10-urigen arbeidsdag? Staatspensioen De voorzitter der S. D. A. P. dankte den heer Bergmeyer voor zijn rede en deelde mede, dat ook Mr. Troelstra in Haarlem zal optreden. Gymnasiiekuiivoering. In de Zondag j.l. gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering van de vereeniging „Bato", heeft deze besloten deel te nemen aan de gym nastiekuitvoering ter gelegenheid van de reclame-tentoonstelling in *t Bron gebouw, te zamen met de vereenigin gen „Mars", „Sparta" en „Concor dia". De dag van deze uitvoering is hoogstwaarschijnlijk Zondagmiddag 4 Juli a-s. BLOEMENDAAL. Vijf-en-twintig jaar jachtopziener. 27 Mei aanstaande zal het 25 jaar geleden zijn, dat de ijverige en hu mane jachtopziener J. Bakker als op zichter werd geplaatst in de duinen van mevrouw de wed. Van der VlietBorski, alhier. Sinds dien tijd heeft Bakker zich doen kennen als eeai degelijk en flink bewaker van het jachtveld, waardoor hij van al len, die met hem in aanraking kwa men, achting en sympathie heeft weten te verwerven, - HEEMSTEDE. Door een auto gedood. De welbekende politiehond Maitjang van den veldwachter Schotvanger is Vrijdagavond door een automobiel overreden het dier was terstond dood. BEVERWIJK. Beverwijk heeft Maandag ook feest gevierd ter eere van de geboorte' van prinses Juliana, 's Middags gaven al- scboolkindereneenige zangnum mers ten beste, vóór het Raadhuis en vervroolijkten de met vlaggen ver sierde straten door een rondgang met zang en muziek. Daarna gaven de gymnasten een openlucht-uitvoering, en in den avond gaf onze „Harmonie- Kapel" een concert in een tent op de Breestraat In Maison Stroucken voerden de drie groote Beverw ij ksche zangveree- nigingen een aantal welgekozen num mers uit, nadat eerst de burgemeester een openingswoord, vol van sympa thie voor Oranje, had gesproken. De feestvreugde was algemeen. SCHOTEN. Gasfabriek. Bij het gemeentebestuur het voornemen, binnenkort met voor stellen te komen, om aan do briek vjen inrichting te verbinden voor het verwerken van ammoniak am moniakzouten. Plantsoenen. Heden is men begonnen met het maken van een tijdelijke afsluiting van prikkeldraad om de aangelegde gedeelten van het plantsoen, aan het verlengde van de Generaal Cronjé- straatdit was ook meer dan nood zakelijk, want de jeugd had reeds heel wat bedorven. UMUIDEN. Varia. Bij den anderlingen re citeer wed strijd door de tooneelvereeniging Va ria gehouden, behaalde in de afdee- ling Ernst de le prijs de heer A. P. Roza met „Erfgenamen" van J. van Beers, de 2e prijs mej. J. G. de Pag- ter met „De Speelpop" van J. A. Hol- trop en de derde prijs mej. A. Vriend met „Op Reis" van J. C. de Vos. In de afdoeling Lui mbehaalde de eerste prijs de heer D. J. Bais Jr., met „De man die niet kon fluiten", van Eugènö Aden is, de tweede prijs mej. A. Edcius met „De Studenten- maskerade" van Dr. E. Laurillard en de derde prijs de heer J. Rauff met „Krelis in het Rijksmuseum' .Albert Bol. De publieksprijs in de afdeeling Ernst werd behaald door mej. J. G. de Pagter, die van de jury den twee den prijs ontving; in dte afdeeling Luim kwam dte uitspraak van het publiek met die van de jury over een. Over het algemeen stonden de voordrachten op een niet hoog peil Bij de zeven dramatische voordrach ten werd weinig dramatiek gegeven en bleef de zeggingskracht ver bene den de beteeken is der voordrachten. Hier en daar slechts een goed mo mentje. Hetzelfde moet gezegd wor den van de afdeeling Luim. De op vatting was veel te zwaar, te druk kend- Er zat geen humor in. Zeker hebben dergelijke onderlinge wed strijden hun nut, doch zijn voor het publiek naeit aantrekkelijk en voor de goede verstandhouding der leden ge vaarlijk. De beste reciloerders zijn nog bij lange niet altijd de beste too- rteelepelers en dat wordt zoo spoe dig gedacht als men In een reciteer- wedstrijd wordt bekroond. Het heeft ons bevreemd, dat da jury den beer Rauff met Kredis in bet Rijksmuseum niet van mededinging heeft uitgeslo ten, daar dit gewrocht of gedrocht naar men het noemen wil, niet thuis hoort op een program van teen reciteer- maar wel op dat van een voordrachtwedstrijd. De uitspraak was over het algemeen aeer goed, be schaafd en duidelijk. Ook de rolvast- beid der meesten moet geprezen war- dèh, doch de Beuze van voordraaien was niet gelukkig. De meeste waren te mat, te slap. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen Mevr. H. A. Terbrack, Url, Hotel l'Ooean, 4 pers. J. van Oosten, Utrecht, Marisstr. Fam. Steinmetz, Amsterdam, Bou levard Paulus Loot, 4 pers. W. N. Pronk, idem, Villa Louise, 4 pers. W. F. van Oldenburg, Amsterdam Boulevard Paulus Loot, 5 pers. Mevr. A. Cohen—Catz, Nijmegen, Haltestraat 50. Mej. C. v. d. Meulen, Noordwijk a. Zee, Gr. Krocht. C. de Gazar, Amsterdam, Zuider straat 21, 5 pers. A. Vlieger Jzn., idem, Zeestraat 13, 5 pers. L. Backer, Schalksmühle, Pension Corsthune. G. Krageloh, Dahlerbruck, idem. E. Spangenberg, Weitmar, idean. In de zaak contra G. V. inzake de verzanden diamanten, zijn tegen Woensdag a. s. voor de Rechtbank te Breda gedagvaard het personeel van bet postkantoor en de inspecteur van politie alhier. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 6. 30 Cta. per regel. Echt. Victoriawater '.cfdtteuWMNSTFjN ;*-#«£ GEBOORTE DER PRINSES. H. M. de Koningin heeft gisteren voor het eerst gedurende korten tijd het bed kunnen verlaten. HOFBERICHTEN. Prins Hendrik gaat heden voor een paar dagen naar Het Loo. AANBIEDEN VAN GELUK- WENSCHEN. H. M. de Koningin-Moeder ontvrng gisterenmiddag in audiëntie van ge luk wenschen met de geboorte van Prinsos Juliana te 2 3/4 uur de hoofden der buiten- landsche zendingen in Den Haag ge accrediteerd te 3 uur de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal en de leden van -den Raad van State. EERE-MAALTIJD. Aan het gastmaal, dat het ministe rie Zaterdag aan den Prins ter eere van de geboorte van Prinses Juliana in het „Hotel des In- des" aanbood, heeft de tijdelijke voor zitter van den ministerraad, mr. Heemskerk, den Koninklijken Gast aeer hartelijk toegesproken en geluk- geweaoschit met de heuglijke gebeurte nis In het Vorstenhuis. De Prins beantwoordde den wei- sprekenden heildronk van den minis ter van binnienlandsche zaken met een allervriendelijkst© dankbetui ging. DOOR EEN ZONNESTEEK GEDOOD Majoor J. B. Snepvangers is, vol gens een telegram aan de „Deli CL' in het Kwala Simpangsche door een zonnesteek gedood. BLOEDVERGIFTIGING. Te Heer Hu go waard is een vrouw door het krabben aan een wondje aan bloedvergiftiging overleden. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Gorinchem. Naar men weet heeft jhr. Van Citiers bedankt voor de can- didatuur hem aangeboden door de centrale antirevdlutionnaiire kiesver een igung in het district Nu is candi daat gesteld de heer J. C. de Marez Oyens, oud-minister van waterstaat in het ministerie-Kuyper, die de can- didatuur heeft aanvaard. ENSCHEDE. In de vergadering der liberale kiesvereen. waren berichten ingekomen van de heeren mr. Th. de Meester, mr. Tea-spill en K. Reijne, dat ze een eventueel© candidatuur voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer niet zullen aanvaar den. De heer C. K. Elout verklaarde zich daartoe wel bereid. Oosteirhout. De r. k. stelde 't aftredend lid Jhr. I. B. D. van den Berch van Heemstede. Hontenisse. De Centr. Anti-rev. kiesvereen. selde t aftar. Ed P. F. Fruytier, (r. k.) Almelo. De Centrale vrijz. ktesver- eeniging stelde D. v. d. Sluis, aldaar. VREEMDELINGENVERKEER, SPOORWEGTARIEVEN EN WEG GELD. In een Zondag te 's-Gravanhage ge houden vergadering van secretaris sen der af deelingen van den Bond voor Vreemdelingenverkeer in Ne derland werd ia zake de wijziging der spoorwegtarieven uitgesproken, dat met groote instemming is kennis genomen van die uniformiteit, waar naar de tarieven der drie maat schappijen zijn uitgewerkt. Besloten werd aan te dringen op la handhar ving van het aantal van 10 personen, waarvoor gezelschapsbiijetten zullen worden afgegeven; 2o. opneming van de Noord-Brabantsch Duitsche Spoorweg-Mij. in deze tarieven; 3o. verkrijgbaaxstelling van 14-daagsche randreisb djetten (naar het voorbeeld van België), 4a handhaving van re- tourbiijetten met langer en geldig heidsduur; 5a het onderbreken min stens eenmaal op heen- ezx terugreis, van de reis, door coupombouders (200 KM. en meer) en 6o. verkrijgbaar- stelling van gezJedschapsrcodreiisbil- jetten. In sake het heffen van weggeld to Noord-Brabant werden door het hoofdbestuur mededeelingen ge daan. Er bleek uit, dat het Vreemde lingenverkeer uit België naar Neder land reeds ernstige schade onder vindt; dat de provincie Antwerpen op represaillemaatregelen bedacht dat de toepassing van de verordening tot heffing van weggeld tot gerechte ontstemming bij de bevolking van Noord-Brabant aanleiding is. DE NOODLOTTIGE BRAND TE AMSTERDAM. De brand in de Jacob van Campen- straat heeft helaas een tweede slacht offer geëischt De 16jarge Johanna Lodewijks is gistermorgen in het Wilhelmina-Gast huis, ten gevolge der bedwelming bij den brand, overleden. Men herinnert zich, dat moeder en dochter bewusteloos op haar kamer werden aangetroffen. De moeder bleek bij aankomst in het gasthuis te zijn overleden. Van de dochter kon den d© levensgeesten nog worden op- ;ewekt. Zij schijnt echter den schok niet te hebben kunnen weerstaan. Wat het echtpaar Dorreboom be treft, dat rich door een sprong uit 't raam redde, de man is overleden en d© toestand van de vrouw is ern stig. HET LADEN EN LOSSEN DER ZEESCHEPEN. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft aan de gemeen tebesturen en Kamers van Koophan del van de havensteden en aan ver schillendorganisaties van werkge vers en arbeiders in Amsterdam Rotterdam een schema doen toeko- hij zich voorstelt in te dienen, ten einde misbruiken, die rich bij het laden en Lossen van schepen voordoen, zooveel mogelijk te kèeren. Krachtens dit schema zullen drie ërlei belangen behartigd worden: 1. de arbeidsduur zal beperkt wor den; 2. de veiligheid der werklieden zal zooveel mogelijk worden bevorderd: 3. misbruiken in het uitbetalen van loon, doordat de geloste hoeveelheden niet overeenstemmen met die, waar naar het loon wordt uitbetaald, zui len geweerd worden. Om dat te bewerken stelt de minis ter rich voor, dat het laden en los sen van zeeschepen, behalve door ei gen equipage, alleen zal mogen ge schieden door arbeiders in dienst van bevoegde stuwadoors. DIEFSTAL VAN DIAMANTEN. De juweliersfirma Asscher te Am sterdam" kon sinds enkele weken con- stateeren, dat zij in haar zaak besto len werd, maar slaagde er niet in diefstallen te ontdekken. Het aantal bewerking gegeven diamanten bleef wel aanwezig, maar uit de wich tsverminderiiig van het totaal ge slepen product kon de diefstal wor den afgeleid. Toen bracht een onver- wachtsche contróle de ontdekking. Het personeel doet voor het verlaten der fabriek de in bewerking zijnde diamanten in bakken en deze worden nachts in de kluis opgeborgen. Zaterdag, toen het personeel afwezig was, zijn de firmanten den inhoud van die bakken eens gaan controlee ren. Daarbij werd geconstateerd, dat vier diamantsnijdsters de steentjes, welke rij onder handen hadden, niet in de bakk-em opgeborgen maar blijk baar mede naar huis genomen had den. Een voortgezet onderzoek bracht hiervan de bevestiging. De diamanten werden medegenomen en geruild voor kleinere steenen of voor steenen van mma«r© quahteit. Zoo is de firma over een groot tijdsverloop voor een aan zienlijk bedrag bestolen. Een dia man tsuijdster bekende haar diefstal len de anderen hielden haar schuld vol, maar konoen geen afdoen de reden opgeven, waarom zij de dia manten mee naar huis namen en haar werk niet in orde was Alle vier rijn op staanden voet ont slagen. NEDERLANDSCH VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. Maaudug is te Amsterdam de vierde jaarvergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer H. J. Brueus. Deze wees er in rijn openingswoord op /lol het Verbond sinds 1 Januari van dut jaar een kleine 3000 leden won, zoodat bet thans pl. m. 40.000 leden telt Ook in innerlijke kracht zijn de organisaties toegenomen, blij kens de acties, door haar opgevat te gen slechte toepassing van bepalin gen van het Arbeidscontract 't Jaarverslag deelden we ai eenige weken geleden mede. Na eenige bespreking werd *t ver slag goedgekeurd. Ook 't altreden van den heer Henri Polak als voorzitter werd besproken door de sprekers betreurd. De heer Polak zei, dat de oorzaak van zijn heengaan (dat in verband staat met de crisis tusschen de S. D. A. P. en D. P.) is persoonlijke, diep gevoel de wrevel, 't Is voor spr. een offer ge- woest, maar hij heeft dat oogenhlik niet anders kunnen doen. Maar hij beloofde gaarne, een ijveriger redac teur dan tot nog toe te rijn van „De Vakbeweging", en een ijverig bestuur der van het N. V. V., als zijn organi satie (de A. N. D. B.) hem dat man daat blijft toevertrouwen. De voorzitter was wel tevreden met do toezegging van den heer Polak, maar zou hem toch gaarne hebben in hot dagelijksch bestuur van het N. V. V., waarin immers vertegenwoor digers van de sterkste organisaties behooren zitting te nemen. Eenige minder belangrijke statuten wijzigingen werden goedgekeurd. De contribu tie-verhooging werd ©vett een© aoedeekeurd.. Besloten werd, dat niet meer zooalt thans de beide secretarissen worden gesalarieerd, doch de lo voorzitter en- de le secretaris. Voor die functies werden respectie velijk met algemeene stemmen be- noemd de heeren J. Oudegeest en J. van den Tempel. Het salaris zal 1500 bedragen, en bepaald weid, dat zij 14 dagen vacantie per jaar zullen heb ben. Een motie werd aangenomen ten gunste van staatspensioneering. Aangenomen werd een voorstel van den Algem. Ned. Timmerbedenbond, om bet N. V. V. bij alle autoriteiten, zoowel bij de Kamer als bij do provin ciale bestuurscolleges, spoorwegdi recties, enz., er op te laten aandrin gen, in bestekken voor uit te voeren wei-ken, de arbeidsvoorwaarden in overeenstemming te brengen met de plaatselijke toestanden. VLIEGPROEVEN. De impressario, de heer De Hondt, meldt, dat hij namens den heer Cle- menceau gemachtigd is het volgende te publiceeren. Het staat thans vast ,dat devlieg- proeven met het Wri ght-apparaat, waarvan reeds geruimen tijd sprake was, in Holland zullen doorgaan. Een klein defect aan de machine ten ge volge van minder goede emballage, vereischt reparatie, terwijl de beken de aviateur Delagrange, ten gevolge van een sterfgeval in zijne familie, zijn komst moest uitstellen. Thans is bepaald, dat hij 13 Juni te Leur op gaat, om daarna eenige vliegproeven te 's-Gravenhage te doen. Behalve ae proeven, die in Frank rijk en Italië plaats vmdent is HoL- land 't eerste land, waar een Wright- apparaat zal opstijgen. VOETBAL. De Bolton Wanderes spelen tegen Sparta op Hemelvaartsdag en tegen H. F. C. op den eersten Pinksterdag. Dus met zoo als aanvankelijk be paald was de wedstrijd Sparta op den eersten Pinksterdag en H. F. C. op Hemelvaartsdag. SPOORLIJN BATAVIA—BUI TENZORG. Naar 't Vad. verneemt, is binnen kort een wetsontwerp te wachten tot aankoop door den Staat van den spoorweg BataviaBuitenzorg. PROFESSOR KUHN. De hoer dr. C. H. Iiuhn, hoogleer- aar Ln de ziektekundige ontleedkunde en gerechtelijke geneeskunde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam, heeft met het einde van den Loo penden cursus eervol ontslag ge vraagd. CHRIST. GER. KERK. Beroepen te Oud-Beierland ds. J. J. van der Schuit te Kampen. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg Ls afgelegd het oandidaats-examen inde rechten door den heer H. H. Sikke- MODERN. Tot den chauffeurTom, rijd naar buis. Maar uiet over bet Marktplein, jongen, want onze auto-leverancier mocht eens beslag leggen, en dan konden we loopen. GROOTSCH. TooneelspelerZoo een begeeste ring als gisteravond heb ik nog nooit bijgewoond. Niet alleen, dat de jon gelui de paarden uitgespannen heb ben, maar ze zijn nog bekeurd we gens te snél rijden. ZELFKENNIS. Boekhouder Deze brief ia zóó on duidelijk geschreven, mijnheer, dat ik er onmogelijk wijs uit kan worden Chef: Onrin. 't Schrift is duidelijk genoeg. De stomste ezel kan het Le- m... geef hem mij maar. SLECHT GEWETEN. Bediende (tot den restauranthou der) Een van de gasten verlangt u te spreken. RestauranthouderAls hij reebout eet, zeg dan, dat ik ben uitgegaan. Hoe vind je je nieuwen wekker O, prachtig. Maar je scheen er toch eerst niet veel mee op te hebben t— Nee, maar nu is-ie kapot. GERUSTSTELLEND. Zeg, lieve Eduard, zal je niet boos op me zijn, aJs ik zeg, dat ik vijf jaar ouder ben dan je denkt Huwelijkscandida&tls <lat schrik ken Ik dacht waarachtig, dat je me wou zeggen, dat het met do bruidsgift niet in orde was. O, DIE VREEMDE WOORDEN. De trein stopte en een jonge dame vloog uit den trein, angstig kijkende, waar zich haar bagage bevond. Op t eind van 't perron stonden ze reeds kisten en koffers. Een witkiel tegen komende, vroeg ze hem Ben je reeds ge-engageerd Pardon, dame, ik ben een ge trouwd man. WRAAK. Een gezelschap vegetariërs was eens op een wandeling op het land onder een kudde vee terecht geko men. Een os werd woedend door een roode sjaal, die een der dames droeg en vervolgde haar, zoodat ze zich ter nauwernood achter een schutting aan de woede van het beest onttrek ken kon. Jou leeiijk dier, riep zij van ach ter de schutting het woedende beest toe. „Dat is dus de dank, dat ik een half jaar lang niets dan plantaardig voedsel gegeten heb. Van heden al ©et ik weer Lederen dag rundvlee9ch."

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6