Weerbericht Thermometerstand KEIJSER'S Schoenenmagazijn, Binnenland Rechtszaken Uit de Arbeiderswereld Sport en Wedstrijden Laatste Berichten Telegrammen Burgerlijke Stand Marktnieuws INGEZONDEN MEDEDEELINGEN VAN HET ^KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 12 Mei 1909. Hoogste barometerstand 774.7 m.M. te Seydisfjordlaagste 756.7 m.M. te Skudesnaes (Zuid-Westkust Noorwe gen). Verwachting tot den avond van 13 Mei: Windzwakke tot matigen Zuid- Westelijken tot Noord-Westelijken ..wind. Gesteldheid van de lucht: gedeel telijke bewolking, kane op regen in het Noorden. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te trur 764 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 768 m.M. te Haarlem. Woensdag 13 Mei Hoogste gisteren 8 uur F. 64 Laagste hedennacht F. 4fl Hoogste heden tot 9 uur F. 68 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A SO CU. per regeL - 38 Lange Voorstraat Doodweg, Zantvoorterweg, van Len- mepweg, Boekenrooderweg, Zantvoor terweg, Koeduinsweg, van Lemnep- weg, Eikenlaan, Traanweg, Tramhal te, ontbinding van den stoet. Na afloop van dein optocht is muziekuitvoering en vuurwerk op bet Pleintje bij de Tramhalte, BENNEBROEK. De feestcommissie, die van haar Oorspronkelijk plan om de school jeugd op het Land tegenover het Huis te Bennebroek te onthalen, en de feestelijkheid door muziek te verhoo- gen, had afgezien, heeft Dinsdag die schoolkinderen op de scholen ont haald op chocolademelk en krenten brood. Ieder kind ontving nog een feestpoent en een met oranjelint toe- gestrikt zakje met koekjes. Nen meldt ons van de CJmstelijke «chool: De burgemeester kwam even een kijkje nemen, het hoofd der school maakte van de gelegenheid gebruik, om den burgemeester als eare-v oorzitter der feestoammisedtó. voor het onthaal te bedauken. Nadat de kinderen, die allen met oranje waren getooid, de gelegenheidsvers jes hadden gezangen, gingen ze blij de huiswaarts. SCHOTEN. Alhier wordt druk gewerkt met lijsten om gelden te verzamelen voor een leest; bij genoegzame deelneming zullen enkele hoofdstraten versierd worden. De datum zal zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt worden. Naar wij vernemen heeft er heden een vergadering plaats in café Van Dijk vaal inwoners van Schoten, ter bespreking van het feest, dat Maan dag a-s. gehouden zal worden. HEEMSTEDE. Gisteravond omstreeks 7 uur werd lans anders rustig dorp verstoord door eenige dronken personen, die den inboedel in een café alhier stuk sloegen.Door de inmiddels toegescho ten politie werden zij in liet arres tantenlokaal opgesloten. HAARLEMMERLIEDE c. a. (n de Dinsdagmorgen gehouden spoedeischende vergadering van het Gemeentebestuur was alleen de heer Biesheuvel afwezig. De voorzitter wijdde in de eerste plaats eenige woorden aan de boorte va.n Kroonprinses Juliana, door den Raad met applaus beanb- woord. Van de ingekomen stukken zijn vermeld een 4-tal berechten aanne ming leden stembureaux, een benoem de bedankte daarvoor het door Gedeputeerde Staten goed gekeurde kohier Hoofdei. Omslag, dienst 1909 bericht van den lieer Hoogvorst, dat luj zijn benoeming aannam Gedeputeerde Staten verzochten no; niet tot afkondiging der Motor- e: R ij wiel verorden ung, in de vorige ver gadering vastgesteld, over te gaan. Punit 2 der agenda, waarom deze epaodedschende vergadering was l»e- legd, was het voorstel van B. en W., om 175 toe te staan voor feestviering der schoolkinderen ter ecre van de geboorte van Kroonprinses Juliana, zijnde ongeveer 35 cL per kind. Up voorstel van den heer Hartge- rink werd dit bedrag nog met hon derd maal 35 ct. verhoogd voor do kinderen uit Zuid-Schalkwijk en het stadsgedeelte, die in de berekening van het Dagel. Bestuur niet waren meegeteld, omdat zij toch op de Haorl. scholen werden onthaald, dat de lieer Hartgerink en met hem de andere raadsleden onbillijk vonden de heer Hartgerink zal een Commis sie voor de feestelijkheden vormen. Eene voorgestelde wijziging der al gemeene politieverordening werd goedgekeurd een verzoek ran de bouwondernemers CobeLens eai Van der Heijden, om afwijking van art 39 der Bouw- en Wonuigverordening. zijnde beerputten te mogen maken van 1 M3. in plaats van 2 M3. inhoud. In plaats van den heer Heida, die bedankt had, werd als plaatsvervan gend 4e lid van het 2e stembureau benoemd de heer J. Wils. Bij de rondvraag vroeg de heer Hartgerink vernieuwing der pont kettingen te Zuid-Schalkwijk, waar op de voorzitter opmerkte, den ge meente-opzichter juist last te hebben gegeven, ze te vervangen door staal draad. HAARLEMMERMEER. Te Nieuw Vennep is bij N. Laan een postduif neergestreken. Aan zijn rech terpoot is een ringetje bevestfgd, waarop staat gegraveerd 149940, An- vers 60, op zijn linkervleugel komt het navolgende voor Maatschappij den Arend, Van Sterkbeekstraat 13, Antwerpen. Het bouwen van twee buxgerwoon huizen te Hoofddorp, voor rekening van den heer Biesheuvel, is opge dragen aan de aannemers J. dan Ouden en G. v. d. Zwaard, alhier. SLOTEN. Bij den veehouder J. V. d. Heide is een rund gestorven aan miltvuur Het dier is verbrand en de stal onder politietoezicht ontsmet VELSEN. DE ARMBESTUURSQUAESTIE. Naar men zich herinnert heeft de Gemeenteraad in beginsel besloten om het Schaalarmbestuur en het R.-K. Armbestuur tot één Burgerlijk Armbestuur te vereenigen. Gedep. Staten van Noord-Holland konden zich niet vereenigen met de door B. en W. voorgestelde wijze, waarop dit zou geschieden, voornamelijk wat be trof de toewijzing der bezittingen van het R.-K. Armbestuur; maar keurden liet beginsel der vereeniging goed. Door de Anti-Revolutianiiaire door de R.-K. Kiesvereenigingen aan God. Staten verzocht terug te komen op hun goedkeuring van dit beginselbesluit. De Vrijzinnig-Demo cratische kiesvereanigmg verzocht nu aan Ged. Staten hun besluit te blijven handhaven in afwachting van nade re voorstellen van B. en W. over de samenvoeging dezer armbesturen. IJMUIDEN. Gistermorgen werd door de poHtie proces-verbaal opgemaakt tegen matroos aan boord van een stoom trawler wegens het medenemen van visch, behoorend tot de vangst van dien stoomtrawler. Het gastol bracht bij verkoop aan de markt on geveer 12 op. BEGRAFENIS GENERAAL VERSPYCK. Met 't ceremonieel verschuldigd aan zijn rang van grootofiicier van 't lluis van H. M. de Koningin, maar overigens op zoo eenvoudig mogelij ke wijze, is Generaal Verspyck ter te 's-Gravtenhage begraven. 12 lakeien en 12 onderofficieren van 't Indische leger gingen ter weerszijden van den lijkwagen, die door vier paarden getrokken werd. In gala-hofkoetsen volgden dan Z. K. H. de Prins der Nederlanden, vertegenwoordigende de Koningin; kamerheer jhr. van Tets, vertegen woordiger van de Korutnigi n-M oeder en luitenant-generaal graaf du Man- ceau, chef van het Militair Huis van Koningin. De rouwstoet werd bij de algemee- ne begraafplaats door een onafzien- bare menigte opgewacht. Onder hen waren vele ministers, oud-ministers, Kamerleden, hoofdof ficieren, enz. De Kon. MiL kapel speelde, toen de stoet de doodenakkar opreed, oen treurmarsch. Het stoffelijk hulsel werd daarop door de onderofficieren van het In disch leger grafwaarts gedragen en in den kelder neergelaten. Toen de vele aanwezigen zich in broeden kring rond het graf hadden geschaard nam Z. K. H. de Prins dar Nederlanden het woord: „Namens het Nederlandsche Roo- de Kruis aldus de Prins waar van ik voorzitter ben, spreek ik mijn diep leedwezen uit over het overlij den van generaal Verspyck, die 2£ jaren achtereen lid van de Vereeni ging is geweest Niet alleen in Nederland doch ook in Indië heeft hij de belangen van het Roode Kruis met toewijding an ijver gediend. De Vereeniging is hem daarvoor ontzettend dankbaar en zij zal de beste herinneringen aan hem bewaren. Hij ruste in vrede!' Luitenant-generaal Du Monoeau sprak in opdracht van H. M. de Ko ningin eenige woorden ter nagedach tenis aan dezen generaal met een roemrijk verleden. Ook II. M. zal zijn diensten nooit vergeten. Ten 6lotte schetsten de heeren Pfaff ten Van Bel, die onder en met Verspyck vele jaren hadden ge diend, de groote militaire verdien sten van den ontslapen krijgsmak ker. Ren zoon dankte voor de betoonde belangstelling. TWEEDE KAMER. ZONDAGSARBEID EN NACHTAR BEID IN BROODBAKKERIJEN. Ingediend is een wetsontwerp tot beperking an Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen. De minister van landbouw, nijver- lieid en liandel meent, blijken^ zijne Memorie van Toelichting, dat ar in dezen eene bijzondere reden is om spoed te maken nu sinds jaren het in den kring der bakkersgezellen een al gemeene wensch is, terwijl ook een goed deel der bakkerspatroons niet alleen dien wensch deelt, maar met de gezellen alle pogingen In het werk heeft gesteld om te trachten de open bare meening ten gunste van deze hervorming te stemmen. Tot nadere toelichting van het ontwerp vestigt de minister de aandacht op de vol gende punten. De vraag in hoeverre tn het alge meen beperking van den arbeidstijd in bakkerijen bij de wet ooodig is, meende de minister bij deze gelegen- lieid niet te moeten beantwoorden. Het verbod van arbeid in bedrijf. Na ernstige overweging is deze vorm ge kozen als naar de meening van den minister alleen doeltreffend. Verbod van arbeid alleen voor de gezellen toch, zou bij de eigenaardige verhou dingen in het bakkersbedrijf een om keer ten gevolge hebben, waarvan de minister de verantwoordelijkheid niet zou durven dragen. Eten andere rege ling is de ploegverwisseling, waarbij zou worden toegestaan een arbeider om de week nachtarbeid te laten ver richten. Deze regeling zou echter weer groote bezwaren meebrengen voor het klein bedrijf. De minister heeft dan ook gemeend den vorm to moeten kiezen van verbod van arbeid voor het bedrijf en hetgeen geschied is na de openbaarmaking van zijn plannen heeft hem bevestigd in zijn meening. De instelling van bakkers raden heeft de minister gemeend te moeten bevorderen. Daarin zouden weiKgevers en arbeiders, onder een voorzitter binten het bedrijf, gelijke lijk vertegenwoordigd zijn. Ten einde de behandeling van deze zaak te vereenvoudigen en daardoor te bespoedigen, heeft de minister ge meend, dat het geraden was, dat na dere regeling der bakkersraden zou worden voorgesteld in een afzonder lijk ontwerp. Aan deze memorie is toegevoegd een overzicht van den tekst der wetten, welke in Europeesche staten den nachtarbeid van bakkers verbieden. DE TELEGRAAF IN FRANKRIJK. De directie der Rijkstelegraaf deelt mede dot Amsterdam den geheelen nacht en ook nu nog onafgebroken met Parijs verbonden is geweest. DE BRANDSTICHTING IN BELLEVUE. De Arnhemsche rechtbank vervolg de Dinsdag t getuigenverhoor in de zaak vain F. A. G. Krönig, piano stemmer te Brussel, beschuldigd van opzettelijke brandstichting In Hotel Bellevue. Als getuige werd gehoord de heer Castend ijk, procureur-gene raal bij het Gerechtshof. Vijf a zes jaar geleden, in ieder geval na 1901, lieeft getuige in Bellevue gelogeerd, vermoedelijk in kamer no. 3 op de eerste étage. Toen de heer Casten- dijk op een avond het electrisch licht had neergedraaid, zag hij langs een der verticale draden vlammetjes flikkeren. Getuige heeft daarop zijn beide in het hotel logeerende neven geroepen die aan technische inrich tingen studeerden en die verklaar den dat er kortsluiting plaats had Zij sneden daarop de electriecbe dra den d-oor. Err is geen brand ontstaan en ook het behangsel heeft niet ge brand. Den volgenden morgen was de hotel-eigenaar, dié heer G. J. Rie- sener, eenigszins verstoord, omdat de heer Castendijk hem niet gewaar schuwd had bij het ontdekken van het defect. De heer P. J. Hoebink, stalhouder, legde een stuk over, waaruit blijkt dat de beer Riesener van Dal borg is voor de tweede hypo theek groot f 60.000, waarop f 10.000 is afgelost. Getuige deelde mede, dat de heer G. J. Riesener hem verteld heeft geruïneerd te zijn, zoodat hij een betrekking moest zoeken. Get ui- weet, dat de heer G. J. thams een pension in Ede heeft. De zitting werd daarop verdaagd tot heden. Nu was de officier van justitie mr. Schaepman aan het woord. NEDERLANDSCH VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. Tweede dag. Dinsdag kwam aan de orde een bespreking over de plaatselijke fede raties van vakverenigingen. De heer J. Oudegeest leidde dit ander- werp in en betoogde de wensch el ij k- heïd van het aaneensluiten van de afdeelingen der bij het Verbond aan- ;e«slaten vakbanden in plaatselijke organisaties. Het is volgens spreker onjuist wat beweerd is dat hij den vakbond zou willen stellen boven de partij. De S. D. A. P. moet het zuurdeezem zijn, dat het deeg van de vakbeweging doorzuurt en levend maakt. Spreker stelde een resolutie voor, waarin o a. staat „spreekt als haar oordeel uit, dat op den duur de afdeelingen der bij het Verbond aangesloten vakbonden zich zullen moeten aaneensluiten in plaatselijke organisaties en dat wel op denzelfden grondslag als de aan eensluiting dier vakbonden in en door liet Verbond zelf plaats heeft, acht het tot stand komen van zul ke plaatselijke organisaties niet zóó urgent, dat daarvoor bestaande ver houdingen behoeven te worden ver broken, noodigt de aangesloten bonden uit, aar de toestand zulks gedoogt, hun- e afdeelingen te verzoeken te stre ven naar eene samenstelling van de plaatselijke federaties als boven is aangegeven, dringt er echter op aan. 'dal zij hunne afdeelingen opdragen in be staande plaatselijke organisaties, waarvan deze deel uitmaken, zich te verzetten tegen het eventueel verlee- nen van steun, wanneer daartoe geen oproep van het Nederlandsch verbod van Zondags- en nachtarbeid 'Verbond van Vakvereenaginfijein Is uit gegaan, tenzij de strijd gaat om fefl ten, welke niet uitsluitend op het terrein der vakbeweging liggen." Hierbij kwam in behandeling het voorstel van den Algemeenen Neder- landschen Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbe- werkingsbedrij t „Het N. V. V. brenge een regeling met de Bestuurderabonden tot stand waardoor voortaan afdeelingen der S. D. A. P., coöperaties, etc. van deze lichamen geen deel meer kunnen uit maken." Aan de discusste hierover namen verschillende afdeelingen deeL De resolutie van den heer Oude- geest wem een beetje verscherpt geschrapt de woorden „op den duur" en de vierde alinea vervallen ex daarna aangenomen, met 32629 tegen 4628 stemmen. Ook werd een resolutie aangeno men, waarin men zich inzake de On gevallenwet tegen risico-overdracht verklaart. BEEUWKES GEÏNTERVIEWD. De bekende keeper van D. F. C. Beeuwkes, heeft zich door den sport redacteur van de Nieuwe Courant la ten interviewen. Wij knippen een paar stukjes van *t verslag: „Beeuwkes was vooral gevaarlijk voor... de voetbalsport. Hij verzocht me met nadruk, in de courant te ver tellen hoeveel kwaad het voetbal spelen heem had gedaan, niet fysiek, maar in zijn carrière, en hoe hij le deren jongen ten sterkste zou willen afraden, ooit met voetbal te begin nen. Hij was de beste van zijn toen hij was 't niet in *97? met het bruine monster kennis maakte, en aan 't eind van het seizoen was hij... op drie na de laatste! Sedert is hij beter en beter speler geworden vooral nadat in 1901 door een toeval zijn bijzondere keeper-talenten ont dekt werden, maar de eerste van de klas is hij nooit meer geweest. Hij moest officier worden dat 't niet gebeurde, hij geeft den voetbal er de grootste schuld van. ,De sport is best, maar wat er bij komt bij voetbal is T verderf voor de jongens," zoo ongeveer zei hij. „Heel die ernstige, spannende oom- petitie; het vergaderen, het hitteren of biertjes-hijschen met de voetbal vrinden in de stamkroeg van je club; het oefenen in je vrije middagen; en dan niet het minste het opwindend spel onder de oogen van een groot publiek, en den volgenden dag je naam in de couranten en hieel wichtige crltiek in de sportbladen het doet een eernigszlns hartstochte lijk speler al heel gauw de studieboe ken en de dictaat-cahiers in een h-oek gooien, en de jongensnatuur, die houdt van uitersten en overdrijving, al wat niet voetbalt beschouwen als een minderwaardig iets. Laten w tennissen, cricketten, hockey-spelen daarbij zijn de meeste van die nood lottige bij-invloeden buitengesloten, dat wordt gedoam om de sport-zèlf; maar voor de meeste jongens is 1 voetbal buitengewoon gevaarlijk". Reeds meermalen is in dezen geest geschreven. Nieuw is de aanklacht tegen 't voetbal dus niet! Nu ze even wel komt uit den mond van oen zeex bekend speler, zal ze meer dan an ders de aandacht trekken. De pers is dan ook dadelijk begon nen *t oordeel van Beeuwkes te be- critiseeren. 't Hbld. schrijft o.a.: „Wij betreuren zeer deze uitlatin gen van den heer Beeuwkes... omdat we er iets anders uit lezen. Wan neer bijv. iemand, geregeld gewend in zijn vacantie seen reisje te maken op eens steen en been begint te kla ren over het vermoeiende van spo ren, het ongeriefelijke van hotelka mers en hooren beweren, dat men het thuis toch maar veel beter heeft, dan twijfelen we daarom nog geenszins aan het nut of hot aangename van reizen, doch we gaan wat verder en trekken de conclusie, dat de klager in omstandigheden of op een leeftijd is gekomen, waarin hij van het rei zen zoo langzamerhand genoeg be gint te krijgen. En zoo moeten we helaas uit dit interview de conclu sie trekken, dat de kranige Dordt- sche keeper niet lang meer in inter nationale wedstrijden tusschen de palen het publiek tot enthousiasme zal brengen. De tijd zal loeren of we goed za gen. Echter hopen we nog, dat we ongelijk mogen hebben." Het blad vreest, dat zulke uitspra ken als Beeuwkes nu deed, gebruikt zullen worden, door de voorstanders van *t beroepsspel, die zeggen: wan neer 't voetbal niet te combineeren is met de gewone werkzaamheden, moet 't afzonderlijk beoefend worden. Reeds deden zelfs geruchten de ronde, dat de beer Beeuwkes was aangezocht in Engelsche clubs mede te spelen... geruchten, die later ge lukkig werden tegengesproken! Het blad vervolgt. Op zich zelf ach ten we de klacht van Beeuwkes ech ter niet onjuist, al bevat ze ook niets nieuws hoegenaamd. Indien Beeuwkes eiken jongen af raadt met voetballen te beginnen, is hij o. L veel te eenzijdig. Hoogstens had hij kunnen zeggen: „Bezint eer ge begint voor ge competitie-speler wordt." Hoofdingenieur Pxov. Waterstaat. Naar we vernemen is de heer J. Scholtens, hoofdinspecteur aan den Proy. Waterstaat ernstig ongesteld. TWEEDE KAMER. VERKIEZING. 'De lezing-Van Sty rum is versteld op Dinsdag 8 Juni. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een blauw koralen kettinkje, bij C. v. Zalen, Ged. Raamgracht 19 rd. Een rozenkrans in étui, bij H. v. d. Wouden, N. Kerkplein 16 rood. Een pakje, Lnh. een lap flanel bij J. de Droog, Korte Poellaan 12 c. Een R. K. kerkboeke, bij A. v. Op- loo, Popelingstr. 2. Een portemonnaie en 2 gummibal len, aan het politiebureau. Een vaarboom, bij G. Timmermans Leliestraat 2 g. Een ceintuur, bij P. J. v. Hamers- veld, 2e Zuid-Polderstraat 38. Een bruin hondje, bij Beccari, Schotersingel bij het viaduct. Een gouden medaillon, waarin 2 portretten bij W. F. Lelaux, Bake nessergracht 67. Een ceintuur met gesp, bij A, de Nijs, Haarlemmerliedesbr. 23. Een zilveren dameshorloge, bij J de Jonge, Spaanschevaartstr. 71. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een bankbiljet van 10. DE POSTSTAKING. PARIJS, 11 Mei (Reuter). In de gadering, gehouden in het Hippodro me, wérd de volgende motie aangeno men: De agenten, onder-agenten werklieden bij de posterijen, telegra phic en telephonic, ten getale van 10.000 vereenigd in dezelfde gevoe lens van verontwaardiging over liet gebrek aan goede trouw van de re geering, die de haar op eerewoord gegeven belofte schond door de strij dende kameraden te straffen, wijl zij op vrijmoedige wijze uiting ga aan hunne denkbeelden, verbinden zich om den abreid neder te leggen een strijd te voeren tot het uiter ste, tot hun algeheels voldoening zal zijn verleend; elschen openlijk het recht op tot het vormen van een vak band, een recht, dat zij zullen trach ten te verwerven tot eiken prijs." Onder toejuichingen voor de Post- vereeniglng ging de vergadering uit een met den kreet: „Leve de Staking!' BORDEAUX, 11 Mei (Rêuter). De beambten van posterijen enz. te Bor deaux, ten getale van 800 vergaderd, hebben hedenavond de staking ge proclameerd. De arbeiders van de lichtfabrieken hebben een motie aangenomen waar in zij zich solidair verklaren met de beambten van posterijen, telegraphic en telephonic. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 12 Med 1909 LABOUCHERE OVENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was iets lager voor Ned. Russen vast. Nederl. Certificaten 76 5/8, 90 3/4, Russen 8996, Consols 84, Hope's 83 3/4. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN stil. Peruanen 91/2 en 35 3/4. TABAKS-AANDEELEN in kalme stemming. Bindjey 1081/4, Deli 453, Medan 269, Nieuwe Asahan 76, Rot terdam Deli 380, Senembah 395. PETROLEUMAANDEELEN vast: Koninklijke 439 1/2, Sumatra Patem- bang 166. MIJNAANDEELEN terugloopend: Ketahoens 234 1/2, 4002. Redjang Lebong 908, Great Cobar 110 1/4. Do AMEiRIKAANSCHE MARKT opende vast. Atchison 111 1/8, Den ver 501/2, Erie 3313/16, Kansas 461/8 on 721/4, Missouri 42 1/2, Rock Island 30 3/8, Southern Railway 29 7/16, Union Pacific 56 3/4, Wabash 201/4, Steels 56 3/4, Carren 54. CULTUURWAARDEN vast. Vor stenlanden 1561/27, Res centre Ned. Handels-Mij. 174 3/4. HAARLEM. ONDERTROUWD 12 Mei. J. H. van Heerden en W. J. M. Oosterom. J. Booms en A. Kuij- ten. A. Kantelberg en A. H. v. d. Vliet. C. Gorter en A. E. Hoog kamer. E. H. Röbken en C. van Leen. K. de Vos en J. M. v. d. WeL H. W. J van Hamelsveld en S. de Graaf. R. Schneeloch en A. M. de Bruijn. J. G. M. J. Konings en E. II. van der Dussen. G. A. Opdam I J. C. Smit. M. Olman en R. Mok. - J. G. Poelgeest en A. M. Leuven. - G. L. van Rijn en S. Timmer. GETROUWD 12 Mei. F. P. 11. Vermeijs en M. P. Mes. B. G. Roest en H. T. Kruyer. L. W. Zuurendonk en G. de Boer. A. Lucas en E. Moll. K. Beuge ling en M. v. d. Heide. J. van Es en G. M. Roghair. T. v. d. Pol en A. M. Schaaf. A. van Andel en C. H. W. Smit. T. P. Nieuweboer en C. v. d. Voort. M. C. Busking en Rekoert. BEVALLEN 12 Mei. A. v. d. Zeeuw, geb. Van Veen. z OVERLEDEN II Mei. P. P. S chef Maar Klots, 72 Pieter Kiesstraat. W. H. v. d. bidder, 22 j., Spaarnwouderstraat. 12 Moi. A. Sprokkelenburg, 28 jaar, Voortingstraat. HL M. v. d. Eijk- hoff, geb. Erkamp. 77 j.f Zomerstraat SCHOTEN. Ondertrouwd H. J. Osendorp en J. Koning, C. H, Hippe en E. F, 'Luttar. Bevallen A. CampfensBakker, d. M. Groenewoud—Van Maas. z. Overleden Postma, 1 J. A. de Looze, I J., G. Haarlem ,12 Mei 1909. Koeien. Aangevoerd en verkocht 1 f150. N. Kalveren. Aangevoerd en ver kocht 62 sL, /ll—f 8. Schapen. Aangevoerd en verkocht 9o st., 22f 14. Lammeren. Aangevoerd en verkocht 47 st, 10—ƒ6. Paarden. Aangevoerd 2 st. Kaasmarkt. Aangevoerd en verkocht te Haar lem op 12 Mei 1909 10 Stapels kaas. 1268 Kazen, 2332 küogr., hoogste prijs 26.50. laagste f20. st. V*n ingezonden stokken, geplaatst of ajet geplaatst, wordt de kopie deaineerder niet temggegeren. Voor den inhond dexer rnbrlek stelt 4« Redactie eich niet aansprakelijk. 's-Gravenhage, 10 Mei 1909. Mijnheer de Hoofdredacteur! Zooais ireeds in de plaatselijke bla den, in korte woorden ie medege deeld, zal er dezen zomer te Haar lem een tentoonstelling gehouden worden van „Het Boek" en aanver wante vakken. Deze tentooiustelling gaat uit van het Nederlandsch Bureau voor Tan- toonstellingsbelamgen te 's-Graven hage. Ten einde echter de reden ken- baair te maken waarom wij deze ten toonstelling te Haarlem wenschen to houden, verzoek ik u beleefd onder staande regelen in uw geacht blad te willen opnemen. Het zal den meeste lezers wel be kend zijn dat sedert eenige jaren liet houden van tentoonstellingen veel heeft toegenomen, niet alleen in het buitenland, maar ook in NederlancL Deze toeneming heeft hare zeer ge gronde oorzaak want op economisch gebied gebeurt niets zonder reden of noodzakelijkheid, immers zulke ten toonstellingen brengen èn voor den deelnemer èn voor de plaats waar ze jebouden worden veel welvaart en voordeel aan. De deelnemer heeft de gunstige ge legenheid de voortbrengselen zijner industrie, aanschouwelijk voor te stellen; aan te toonen welke vorde ringen hij gemaakt heeft en hoe hoog hij staat in de industrieele wereld naast en boven anderen van hetzelf de bedrijf, die den ouden sleur vol gende, slechts voort werken zonder iets nieuws, iets beters dan het oude voort te brengen. Deze klas van in- dustrieelen,, welke den vooruitgang hunner bedrijven behartigen, nemen doorgaans altijd deel aan tentoon stellingen omdat zij fier zijn op hun werk en niet bevreesd zich te meten met hunne concurrenten uit binnen- of buitenland. Voor de stad waar eene tentoon stelling gehouden wordt, is liet een voordeel omdat daardoor eene ver meerdering van verkeer plaats heeft en waar vreemdelingen verkeeren kan de welvaart niet uitblijven; da' is een onbetwistbaar feit en daaroi ook ziet men in alle steden waar ten*, toonstellingen gehouden worden de' voornaamste burgers zich aansluiten bij dö organisators om het hunne bij te dragen tot het welslagen der on derneming. Tot dat doel wendde onétergi-ij kende zich tot eenige ingezetenen van Haarlem om door hun tusscheu- komst te trachten een plaatselijk of eere-comité te vormen. Wij deden vervolgens een oproep aan andere ingezetenen en het ver heugt ons te mogen verklaren dat 'elen hunne sympathie en medewer king toegezegd hebben. Het was ons, organisators, niet ge past, die heeren iets aan te bieden voor hunne medewerking en daar om hadden wij na overleg besloten, aan deze tentoonstelling eene blijvende gedachtenis te verbin den, door het houden eenetr tom bola waarvan de geheele opbrengst zal ten goede komen aan het lighal- fonds tot bestrijding der tuberculose voor Haarlem en omstreken. En d a t is de reden, waarom die heeren welke zich speciaal met dat sociale liefdewerk bezighouden, er in toegestemd hebben, dat hunne na men mede op de uitnoodigingsbrie- ven voorkwamen. Deze verklaring was noodig om alle misverstand te voorkomen. Het voorloopïg secretariaat Zijl straat 64, heeft dan ook geen andere beteekenis dan dat antwoorden op bedoelde door ons verzonden uitnoo- diglngen gemakshalve daar bezorgd, welwillend door den heer Th. Lin>- perg aan ons worden opgezonden. Commissieleden zijn dus niet altijd de ondernemers zelve der zaak, zij zijn de belangstellenden; zij zien het nut in van het werk dat in hunne stad op touw gezet wordt en zij ver heugen zich er in, iets te kunnen doen wat den bloei en vooruitgang hunner woonplaats kan bevorderen. Ook zij zien met ons in dat het niet noodig is altijd naair het buitenland te gaan om onze nationale producten ten toon te stellen, maar dat eer bi ons eigen land meer kan gedaan worden om de algemeens welvaart te bevorderen dan in het buitenland. In 1910 zal eene wereldtentoonstel ling gehouden worden te Brussel. Wat zal dat zijn? Een tweehonderd daagsche kermW waar ook helaas vele Nederlanders hun geld zullen brengen om de Brte^

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2