HAARLEM'S DAGBLAD, Bfiitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Rubriek voor Vragea Uit de Omstrekeo Binnenland Onze Lachhoek Pb JïLLlfc i ON Een üappere Vrouw REVOLUTIE IN FRANKRIJK? 't Heeft gisteren in de Franache Kamer gestormd. I Geen wonder, want de zitting was weer gewijd aan de post-, telegraaf- en telefo o n beambten. Benige leden der socialisten-partij in terpelleerden over 't dagvaarden van de zeven 'geschorste postiers voor den raad van tucht. Do interpeliiante® noemden dit gerecht onbevoegd, om dat de gedagvaarden in dienst niets misdreven hebben en als alle burgers buiten dienst vrij in openbare verga deringen mogen spreken, 't Ontslag aan dit zevental moest dus h. 1. on middellijk worden ingetrokken. De regeering dacht er natuurlijk anders over. De minister Barthou (de opperste chef van de postzaken) zei, dat de beambten zich ongepaste be toogingen baden veroorloofd. Een overheid kan den veldtocht der post beambten tegen 't parlement en hun onvaderlandslievende taal niet onge straft laten, want dan zou het gedaan zijn met de regeering, het parlement en de voikssouvereiniteit. „Onze re geering zoo vervolgde de minister heeft haar besluiten met algemee» ne stemmen genomen mocht de Ka mer aarzelen om ons hare goedkeu ring te verleenen of mocht zij eischen dat wij de genomen maatregelen in trekken, dan zullen wij onze ambten nederleggen". *t Ministerie stelde dus dadelijk de qu aast ie van vertrouwen. En de Ka mer heeft de handelingen der regee ring goedgekeurd.... Dat was de oorlogsverklaring aan de postiersl Dezen hebban onmiddel lijk na de Kamerzitting 'n reuzon-inee. ting belegd tien duizend beambten van posL-, telegraaf- en telephoon- dienst waren aanwezig waarop on der groote geestdrift TOT DE ALGEMEENE STAKING BESLUI EN WERD. Dat was gisteravond om zeven uur. Reeds dadenjk werd op de telegraaf kantoren geweigerd om telegrammen te verzeilden. De telegrafisten gebruik ten alleen de toestellen om hun mak kers, ver van Parijs, met 't stakiügs- be\el in kennis te stellen. Toen dat ge beurd was, gingen ze naar huis... De conducteurs van enkeie brieven, malen staakten on middellijk, zoodat deze brieven al bleven liggen. De sta king moet heden evenwel in vollen omvang uitbreken. In openbare ver gaderingen hebben de leiders verze kerd, dat zij op hun postiers kunnen rekenen, en dat heden geen telegram of brief verzonden zal kunnen wor den. 't Is dus weer zoo ver Hoe zal de reserve-dienst door de regeering georganiseerd werken Men weet, dat zeer uitgebreide maatrege len genomen zijn. De oorlogsschepen zijn aangewezen om draadlooze tele grammen te verzenden, zoodat de ge meenschap met het buitenland kan worden onderhouden. De genie-solda ten zijn onderwezen op de rijks-teie- gra af teestellen, de soldaten zijn be stemd voor 't bezorgen der brieven, die eerst door een regiment automo bielen vervoerd zullen worden. En dan de 160.000 postduiven... En toch zeggen de leiders der sta kers, dat geen brief of telegram ver zonden zal worden. Is hier mee rachter te zoeken? Reeds gitera vond weigerde de ma rine-reserve uit Sl Nazaire, die aan gewezen was voor den tijdelijken postdienst, om 5UU zakken brieven voor de mail te laden. Toen werd de geheels zending weer naar Parijs te ruggestuurd 't Vermoeden is dus, dat de stakers met de menschen, die hen vorvamgen moeten, een afspraak gemaakt heb ben. Wat daarvan aan is moeten la tere berichten bewijzen. Zeker is, dat de stakers alle krach ten zullen inspannen. Heden hebben de Fransche mijnwerkers een con gres. In deze bijeenkomst zal een voorstel besproken worden, om zich solidair te verklaren met de staken de postiers en onmiddellijk tot sta-" king over te gaan. Yakvoioenigings- nrenschen v-ur wachten, dat de mij ia- werkers aan dezen oproep gehoor zul len geven Dan, wanneer zullen de spoorweg beambten hun besluit uitvoeren, om de stagende postiers te steunen. Ook van hen wordt een staking verwacht. Eu de sLakers hebben over nog meer hulptroepen te beschikken. Ook <lo electricions dio reeds eenige maanden geleden een stakingsproef- ja smaakten beraadslagen druk I over t neerleggen van den arbeid. Trouwens, de geiieele „Bond van den Arbeid" heeft den postiers steun verzekerd. 't Kan dus een reuzen-staking wor den. Parijs (heel Frankrijk mis schien) zonder postdienst zon der telegraaf zonder telefoon zonder treinverkeer zonder elec. trisch licht..... t Kan mooi worden!...a De regeering verwacht moeilijkhe den. Uit alles blijkt immers, dat dit geen gewone staking meer ia De strijd gaat in de allereerste plaatste gen de regeering en neemt allengs 't karakter eener revolutie aan. Daarom neemt de regeering voor zorgsmaatregelen. De militaire gou verneur van Parijs heeft o. a tot alle corpscommandanten een aanschrij ving gericht om het toezicht op kruit magazijnen, arsenalen en kazernes te verdubbeien, ten einde eiken aanslag door stakers te voorkomen. T REGEERINGSSYSTEEM IN RUSLAND. Onder de telegrammen heeft men gisteren den brief kunnen lezen, die de Tsaar aan minister Stolypin ge zonden heeft. Schijnbaar onbelang rijk is dit een zeer gewichtig stuk. Er blijkt uit, dat de Tsaar het Mi nisterie en de Doe ma de bevoegdheid ontkent, om over de vloot- en legerza. ken te oordeelen. Dit zijn zaken, waarvan de regeling alleen aan Z. M. ia De Tsaar ls plotseling tot deze meeming gekomen. Juister gezegd hij heeft onverwacht gewezen op zijn be sluit van 1905, waarin Rusland een constitutie werd geschonken. Uit dit water-en-melk-stuk i s te lezen, dat de Tsaar de alleen-gebieder over leger en vloot is, maar.... er is ook 't tegen overgestelde uil te lezen. In de revo lutie-dagen meest Tsaar Nicolaas zwichten en zich als volbloed consti tutioneel voordoen. Daarom liet hij de volksvertegenwoordiging in leger en vlootzaken meesproken.... Nu zijn de bordjes een beetje verhangen, is de rovclutie-koorls gedaald, en meent Nicolaas wel weer wat op de consti tutie te kunnen afdingen 1 Bovendien, Stolypin de minister waaraan de Tsaar 't beluwen van de revolutie vooral dankt is voor de nieuwe omstandigheden wat te voor- ui istrevend. Daarom dit incident ge maakt I Nu heeft Stolypin ontslag ge vraagd. Wel weigert de Tsaar dit, maark een opvolger van Stolypin is door Z. M. al naar Petersburg ontboden I Zal de Doema deze nieuwe uitvin ding van den Tsaar goedkeuren? DE DUITSCHB REGEERINGS- CRIS1S. Er komt geen schot in de zaken. Nu is 't weer, alsof de conservatie ven met 't centrum (de katholieke partij) willen samen doen om te re- geeren. Dan kan Von Bülow kiezen. Of met dit nieuwe blok regearen of heengaan BIERBELASTING. 't Engelsche Lagerhuis heeft het voorstel tot verhoogiug van het in voerrecht op buitenlandsch bier met 3 p. per 36 gallons aangenomen. EEN VEREEN1GD ZUID-AFRIKA. Do wijzigingen, door de conventie aangebracht in het ontwerp voor een grondwet voor Zuid-Afrika, zijn thans officieel gepubliceerd. De belangrijk ste is de verdeeiing van de provincies in kiesdistricten, die slechts één lid zullen afvaardigen in plaats van dis tricten, die drie of meer leden naar de Kamer zouden zenden. Het eind-rapport is met algemee- ne stemmen aangenomen. De gedelegeerden zijn uit Bloemfon tein weder vertrokken naar da ver schillende kolonies. OPSTAND IN NIGERIA. Luitenant Van rennen, die op weg was naar Gussoro Wagan, ongeveer- 50 K.M. ten N. van Zungeru, met drie Europeanen en 35 inlandsclie politie- soidaten ten einde een hoofd te gaan installeeren, werd onverwacht over vallen. De luitenant en 11 poliLieaoldaten werden gedood. Majoor Williams is daarop met een groote troepenmacht naar Kuta ge zonden. De opstand is slechts van plaatse lijken aard. DE NATIONALISTISCHE BEWE GING IN" PERZIé. Naar do „Frankf. Ztg." uit Tehe ran verneemt, eischen de nationalis ten,, dat do sjah afstand zal doen van dein troon. Ook verlangen zij, dat zes tien personen uit do omgeving van don vorst aan hen uitgeleverd zullen worden. Teheran, do hoofdstad van bet Per zische rijk, Is door do troepen der na tionalisten geheel en al ingesloten. Men kan zich op bloedige botsingen tusschon de troepen der regeering en die der nationalisten voorbereiden. KOLVEN. De uitslag van de kolfwedstrijdiem, door de Noord-Hol!andsche kolfver- O&riiging dezer dagen in de Vereenl- gkng gehouden, is: le prijs: H. de Boer te Hoogwoud mot 148 punten; 2e prijs W. Kostelijk te Oud-kairspel met 140 p.; 8e prijs J. Hagenaar te Hensbroek met 137 p.; 4e prijs J. Wes terman te Barsingerhorn met 134 p.; 5e prijs J. N. v. d. Weyden te Haar lem, roet 134 p., 6e prijs D. Igesz, te Opmeer, met 131 p., 7e prijs A. Rkt- kema te Haarlem, roet 130 p. le Serie-prijs H. v. d. Laan, te Haarlem, 2e serie-prijs C. Middel kamp, te Krommenie; Twaalven-prijs Kuyper te Krommenie; Poed-etprljjS: M. D. Kalker te Amsterdam. HAAGSCHE PRINSESSEFEEST. Naar we vernemen zijn er Maan dag een 1900 Haarlemmers in Den Haag gaan feestvieren. De laatste trein kwam binnen te kwart voor éénen met 24 waggons. De Posttrein bracht om 4 uur nog eenige waggons plakkers dn Haarlem. Geabonneerde hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te teoden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Grooio Honta'raat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor sooveel mogelijk is, den dag na ds Inzending en vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den iuccnder vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn mevrouw hoeft aan genomen, dat zij het mutsen was- schen en het ziekenfonds voor mij be talen zou. Nu v.onscht zij dat niet te doen. Heb ik daar nu recht op ANTWOORD. Indien dat overeenge komen Ls, staat liet toch zeker in uw arbeidscontract VRAAG. Is voor alle vrouwen, die op denzelfden dag als H. M. de Ko ningin bevallen zijn, een souventer beschikbaar ANTWOORD. In den Haag ontvan gen die op 30 April moeder werden, een wieg. Buiten den Haag bestaat dergelijk herinneringsgeschenk, voor zoover wij weten, niet. Misschien wil len de burgemeesters wel desgevraagd een verzoek doen om een of andere tegemoetkoming, maai- dan toch al leen voor de zeer behoeftigen. VRAAG. Wanneer is H. M. de Ko ningin gehuwd en waar ANTWOORD. In Februari 1901, te 's-Gravenhage. VRAAG. Mag men Dinsdag met het feest ter eere van Prinses Juliana ver kleed door de stad gaan ANTWOORD. Verkleed door de stad gaan geschiedt in optochten ook, op zichzelf Ls het niet strafbaar, ten zij de verkleeding aanstoot geeft. Maar ook wanneer dat niet het geval is, moet dergelijke maskarade, bui ten een optocht afgeraden worden. Men krijgt gauw een oploop achter zich, zoodat de politie om de orde te bewaren, wel moet ingrijpen en den verklecde zal verzoeken, maar Liever zijn pakje van allen dag aan te trek ken. VRAAG. Ik ben 3 Mei als stoker in dienst gekomen op een stoombleeke- rij. Toen de patroon uiij Zaterdag uit betaalde, zei hij zonder een enke le reden dat ik maar niet meer te rug moest komen. i\lag dart. en wat kan ik daaraan doen ANTWOORD. U kan schadeloosstel ling eischen, wend u tot liet Bureau van Consultatie,, dat Vrijdag 21 de zer vergadert te half twee, in het Pa leis van Justitie. Breng een bewijs van onvermogen mee. VRAAG. Mijne dochter is zeiven jaar in eene betrekking en bij de maand gehuurd. Nu is zij wegens een dag van ongesteldheid plotseling ont slagen. Moet haar nu de maand huur niet uitbetaald worden ANTWOORD. De termijn van op zegging was in dit geval een maand. De verschuldigde schadeloosstelling is dus ook gelijk aan een znaand huur. VRAAG. Ik ben bij een huishaas, die tevens agent der levensverzeke ring is. Nu ben ik bij een anderen agent in het fonds. Nu wil hij uit wraak mij dwingen om meer huur te betalen. Zoo ik dat niet doe kan hij mij dan laten uitzetten en hoe lang duurt dat ANTWOORD. Natuurlijk heeft hij recht om in 't vervolg de huur te ver- hoogen en iu geval van wanbetaling ook het recht van uitzetting, hetgeen vrij spoedig in zijn werk gaat, al is dat op een paar dagen na niet pre cies te voren te zeggen. In tijds ver huizen is de beste weg. VRAAG. Als meisje ben ik in dienst getreden en tegen Mei is mij de dienst opgezegd. Kan mevrouw mij den godspenning van het verdiende loon afhouden ANTWOORD. Ja, wanneer de huur voor langer dan drie maanden of zon der bepaling van tijd is aangegaan, maar binnen de drie maanden weer eindigt, kan de godspenning worden afgehouden. VRAAG. Als ik iets van mijne ouders krijg uit het huishouden, maar ik heb getrouwde broer en zus ters, kan ik daar last mee krijgen bij overlijden van mijn ouders? ANTWOORD. Dat' kan er naar we zen. De ouders mogen wel iets geven, maar het moet niet van dien aard zijn, dat het zoogenaamd wettelijk erfdeel der andere kinderen er door benadeeld wordt. Of dit in uw geval zoo is, kunnen wij natuurlijk niet be- oordeelen, daarvoor moet men alle omstandigheden kennen. Over een vierde van hetgeen uw broeder en zus ters zouden krijgen mogen de ouders beschikken. VRAAG. De zijmuur van mijn huis is gebouwd tegen de plaats van twee mijner buren, waar ik zonder hun toestemming niet bij kan. Nu gebrui ken ze dien muur voor alle doelein den. Zij slaan hem vol met spijkers voor drooglijnen en duivenhokken, waar die muur vesel van lijdt en des Zondags is het gehamer onuitstaan baar. at moet ik er aan doen ANTWOORD. Die muur is zeker uw eigendom Dan moeten uw buren ge sommeerd worden om dat na te la ten en anders gedagvaard om de za ken in den vorigen toestand te her stellen met schadevergoeding. Zij mo gen uw eigendom natuurlijk niet be schadigen. U zult u echter hij een procureur moeten vervoegen, daar zij goedschiks toch zeker wel niet van ge dragslijn zullen veranderen. VRAAG: Wij hebben een kanarie, die geheel kaal is: zou u mij daarte gen ook een middel kunnen opgeven? ANTWOORD: Geef bet diertje veel badwater, meug door het voer wat ontl ij md beendermeel «en hang die kooi, zoodra hot weer iets zachter wordt, buiten, maar niet in de tocht. ZANDVOORT. In ons bericht over de feestelijkhe den te Zandvoort is verkeerdelijk ge meld, dat Alberts frères de bioscoop voorstelling gaven. T Was hun Haar- lemsche buurman 't Bioscoop-Thea ter van de Groote Markt Aangekomen vreemdelingen. Fam. Anderson, Amsterdam, Tram straat 13, 6 p. Familie Van Houten, idem, Haar lemmerstraat 40, 5 p. Fam. Gescher, idem, BouLev, de Favaugie, 1 g, 8 p. Fam. Clermont, idem, Hoogeweg 11, 7 p. Fam. van Elsakkar, idem, Groote Krocht 7, 5 p. Fam. Van Seewus, idem, Haarlem merstraat 64, 4 p. Fam. Bonist, idem, Haltestraat 11, 7 personen. Fam. Jacobs, idem, Dr. Mezgerstr. 60, 4 pers.. van de doopplechtigheid van Prinses Juliana te willen regelen. H. M. zal dezer dagen een beslissing nemen op welken datum het doopfeest zal plaats hebben en welk 'a uitgebreid heid er aan gegeven zal worden. In ieder geval staat thans vast, dat de doopplechtigheid in de Groote Kerk te 's-Gravenhage zal geschieden. EEN JULIAN A-BOOM. In den tuin van het Koninklijk Pa^- leis te 's-Gravenhage zal, in tegen woordigheid von H. M. de Koningin dezer dagen een linde-boom geplant worden^ die den naam zal krijgen van Juliana-boom. DE TWEEDE KAMER, weldra ten doode gedoemd, besloot gisteren om in haar laatste Levens dagen nog „intensief" te werken. Een vrij langdurig debat over de regeling van werkzaamheden had tea gevolge, dat de Kamer Maandagmiddag, Dins dag en Woensdag der volgende week nog vergaderen zal en dan uiteen gaan, na afdoening o. m. van de ach terstandsant werp en en van het yoor- stel-Lohman tot wijziging van het reglement van orde. Te voren DF DOOPPLECHTIGHEID. Naar de Tel. meldt heeft II. M. de Koningin den wensch te kennen ge geven, zelf de feestelijkheden ter eere voren waren het schoolverslag 19061907 na korte discussie goedge keurd eu een tweetal wetsontwerpen tot wijziging der Ongevallenwet. In het eerste ontwerp is nog een wijzi ging aangebracht, die ten doei heeft, om te voorkomen, dat een ongevallen- rernte wordt uitgekeerd, die hooger is dan het werkelijk verdiende loon. De Minister Talma beloofde te den ken over een opmerking van den heer Schaper, dat namelijk een jongeling, die een kleijn loon verdient en een ongeval krijgt, levenslang geen hoo- gere rente zou kunnen genieten, dan naar dat lage loon berekend. Voor liet oogenblik kon dat niet anders. In behandeling kwam de conclusie op een adres van den gep. majoor der cavalerie van het Indisch leger Posno, die zich beklaagd had, dat hij ten onrechte voor een hoogeren rang was gepasseerd. Dat vond de meer derheid der commissie van rappor teurs ook, althans namens haar ver dedigde de heer Van Deventer de meaning, dat adressant moreel mis handeld was. Omdat hij onregelma tigheden Ln het garnizoen te Salanga aanbracht, werd hij overgeplaatst naar een garnizoen, waar geen cava lerie lag en kreeg hij een ongunstige® conduitestaat, die, op zijn reclame, werd geroyeerd. Men kon hem alleen te grooten ijver verwijten. Men had een parti pits tegen hem, hij werd beschuldigd van dingen, die geheim voor hem bleven en waartegen hij zich niet verdedigen kon. En tegen over minder goede getuigenissen van het legerbestuur, stonden zeer vleien de verklaringen. Rechtsherstel was dus eisch. Namens de minderheid der commis sie meende de heer De Waal Malefijt, dat tegenover dein heer Posno wiens behandeling hij buiten beoor deel img liet de wet niet geschonden was en dat was z. i. het eenige waar over de Kamer had te oordeelen. De belofte van Iters tel, als gunst, door den mininster, was dezen afgevaar digde voldoende, den heer Van De- reuter niet Heden 11 uur voortzetting, l 'AANGERAND. Maandagavond is de aardappelen- schipper K., afkomstig uü Heusden, op den Mauritsweg te Rotterdam aangevallen door twee kerels, die hem van ongeveer f 70 beroofden. Een van de beide indlviduJan is gear resteerd, den tweeden zocht men te- vergeefa MOORD EN ZELFMOORD. De fuselier Smiers, algemeen stam boek no. 59723, is in het bivak Enre- kang in Paré Paré door ontijdig af wan van het geweer van een fuse lier, die zelfmoord wilde plegen, doo- del ijk verwond en dientengevolge overleden. SNELHEID VAN AUTOMOBIELEN. De gemeenteraad van Soest be paalde de maximum snelheid, waar mede automobielen op de wegen binnen de gemeente mogen rijden, op 15 K.M. per uur. Gelukkig een beetje royaler dan de rijkswetgever I AANGEHOUDEN. Door de recherche te Utrecht Is naair „De Tijd" meldt aangehouden zekere S., sedert 30 jaar werkzaam aan 's Rijks Munt, verdacht van diefstal van zilver tem nadeeltó van het Rijk. Zij (dweperig). - Zeg 'reis, is dai vleesch dat ik zelf gebraden heb, niet precies een gedicht? Hij. Nou, laat voortaan de keu#» keumeid maar liever haar proza in die braadpan leggen* Boekhouder (tot kantoorchef). In de volgende week vier ik mijn gouden bruiloft; ik wou u derhalve verzooken, mij dien dag vrij te ge ven. Chef (brommend). Allo 25 jaar die stoornis 's morgens of 's mid» dags? Toerist (tot hotelhouder van een badplaats.) Uw badplaats schijnt druk bezocht te worden, ofschoon gij geen muziekkapel hebt. Hotelhouder. Ja, juist daarom LIEFDADIGHEID. Moeder. Wat heb je met het dorankje gedaan, Willem, dat de dok ter voor je Liet brengen? Willem. Och, moeder, kleine Jan van den klompenmaker is zoo ziek» dien heb ik het gebracht. VERDACHTE BEWONDERING. Mevrouw (tot den huisknecht). Maar Johan, hoe kan je nu dat kost bare servies laten vallen? Johan. Wel mevrouw, dat kwam omdat juffrouw Marie plotseling ach ter me begon le zingen., OP DE MARKT. Jonge huisvrouw (bij den eieremhah- delaar) Och, geeft u mij voor vier dubbeltjes eieren» maar echte, as jeblieft! BIJ HET EXAMEN. Professor. Stel u eens een liter glas voor, mijnheer de candidaat. Student. Een vol, of eem leeg, professor? KAZERNEBLOEMPJE. Onderofficier. Kerels, als jullie onder keizer Augustus gediend had den, had hij zeker niet aan Varus zijn legioenen teruggevraagd, want dan was-ie veel te blij geweest, dat- Ie van zoo'n ongelukkig troepje ke rels af was geweest! DE ANGSTIGE. De Tandarts. Ik meen, dat er nog een patient in de wachtkamer is? Knecht. Ja, mijnheer, maar dien' kan ik er niet uit krijgen, want vent beeft zich opgesloten. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Hilversum. De liberale kiesvereen. stelde N. H. van Roggen te Maas tricht Enschedé. Tot voorloop!ge candi- daten zijn door de centrale liberale ktesvareeniging gesteld de hoeren C. K. Elout, urr. Th. H. de Meester, mr. P. Rink, mr. Q. ter Spil, K. Reijne en mr. Levy Jr. FEESTEN TE UTRECHT. Gister werd in Utrecht feest ge vierd. Overal vlaggen en feestgroeal Om 8 uur 's morgens al koraal mu ziek van verschillende torens, en Le ger des Hedls-Muziek door de straten, 's Middags sprak prof. dr. J. J. P. Valeton in een druk bezochte bijeen komst in „Tivoli" een feestrede uit. Hij ving aan met een citaat uit een der psalmen: „Roemt nu met nieuwe lofgezan gen de nieuwe blijken van Gods gunst. Het speeltuig moet dien toon vervangen; heft vroolijk aan; wijlt hem uw kunst." Spreker wijdde uit over de blijde gebeurtenis, llij eindigde: Oranje boven! Maar dat dan ook Nederland bloeie! in al zijn geledin gen, hier en aan gindsche zijde van den equator, als een goed, een vroom, een vrij en verstandig volk: in godsvrucht en zedelijkheid, in we tenschap en kunst, in handel en nij verheid, in landbouw en scheepvaart, 9) En toen ging ik op het pianokrukje zitien en ev volgde weer een druk kend zwij'gen. Wil u mij een groote gunst be wijzen, en nog iets voor ni.j speten vroeg hijeen stuk maar alles wat u wilt. Terwijl hij sprak kwam hij naderbij. Als u eens wist, wat cmu zeldzaam voorkon vend genot het te. dan weet ik zeker, dat u het mij niet zou weigeren.. Dat zou ik zeker niet. De piano gal ui ij vertrouwen en 9teun. Het was \eel gemak kei ijker haar te laten spreken dan mijn eigen tong te ge bruiken. Alles wat u wilt, herhaalde hij, terwijl hij zijn elleboog op het instru- nevt iegtïe. Alles wat u wilt 1 Zijn gelaat druk te eortige verbazing uit, toen ik na fivcn geaarzeld te hebben, de eerste to L-u kwekkende accoorden liet hoo ien van den „Treurmaxsch bij den Dood van een Held" van Beethoven. Waarom niet, nu mijn held toch dood was Ik speelde met vuur door ®h aljzeg ik. het zelf, zonder fou ten. Voortdurend was ik mij bewust, uat de oogvs® van uiija aanstaanden neef op nnj gevestigd waren. Toen eindelijk het sioteccoord was wegge storven, liciite hij zijn aim van de piano op, haalde diep adem en riep uil Prachtig 1 Maar wat eon eigen aardige keus voor een bruid 1 uch, waarom L" gelooft toch zeker niet, dat het huwelijk het graf is van de Liefde," en dat u nu haar afseiteids'.ted speel de 1 nietwaar Ik gaf geen antwoord ik deed mijn best, mijn zeifbolieerscinng terug te krijgen. Dat is uw portret, nietwaar vroeg ik, met buitengewone onver schilligheid, terwijl ik plotseling op een vergroole oup:e van liet portret, dat in mijn bezit was en dat ik nu voor 't eerst opmerkte, wees. Ja, mijn laa tste wel wat geflat teerd. Jammer, dat tic dien stroohoed op had. Waarom Omdat cri hij glimlachte openhartig iodcreon denkt, dat ik kaal ben, kaalhoofd tee mannen wor den altijd t een lu-ed op gekiekt. Och, is het waar mompelde ik. Ik be^i "r>. d it u geen lust had, naar bat bul te gaan. U verwachtte zeker half, dat Watty zou komen. Ik verwachtte hem ook. Is het waarIk ben zoo .ver moeid, zei ik, terwijl ik opstond, dat ik u moet vragen mij te excuseer en. Natuurlijk, zeker. Ik kwam al leen maar om u het telegram te laten zien. U ziet er vermoeid uiL Ik zal u Watty brengen zoo gauw hij komi Goedennachtl Hij scheen half van plan naar mij toe te komen en mij zijn hand te ge ven de hand van mijn aanstaan den neef maai* ik toonde geen toe nadering, maakte een heel vormelij ke buiging, en zweefde de kamer uit niet al de waardigheid, die bij een langen sleep en onberispelijke japon paste. Ik had mij dapper gehouden mijn trots en zelfbeheersching hadden mij ondersteund en nu wilde ik mij zoo gauw mogelijk latch gaan. Ik kan mij werkelijk niet herinneren, hoe ik in mijn kamer aankwam ik trok de gordijnen dioht, blies do lamp uit, en wierp mij languit op mijm bed, met alle mooie kamt en borduursel om mij boen een hoop onuitsprekelijke el lende. Mij n hoofd bra-ndde, maar toch deed ik mijn best mijn gedachten te verzamelen en den toestand onder dé oogen te zien. Als Watty mij opzette lijk misleid had, zou ik niet mat hem trouwen in weerwil van de bruids partij mei goochelaars, enz. enz. Ik zou mij zelf vrij maken en dat ver schrikkelijke, meelijwekkende voor werp worden een verlaten: meisje zonder vriendin in Indié. Maar vaar moest ik heengaan En wat zou er van mij worden HOOFDSTUK IX. Slechts een grap. Uren achteroen lag ik wakker, of schoon ik zoo vermoeid was. dat al mijn leden klopten van louter ver moeienis maar mijn overspannen brein was te zeer in actie om mij mijn lichaam rust te gunnen. Ik hoorde het zwaarmoedig geschreeuw van den jakhals, den terugkeer van de bal bezoekers, bot bescheiden kraaien van een of ander jong haantje, Eindelijk viel ik in een soort van kalme sluimering, waaruit ik ont waakte door het geluid van het plas sen van water in mijn bad in de aangrenzende kamer en langzamer hand werd ik mij bewust van de to nen van vreemde vogols, het hinniken van paai'den ien cle koele, doordrin gende lucht van een Indischen mor gen en daar lag ik in elkaar gedo ken in mijn mooie, witte japon, pre cies zooals ik mij dea vorigen dag op bed geworpen had. Was ik ziek geweest? Wat betee- kende dat? Ik bleef even liggen, om mijn gedachten te verzamelen, en was mij daarbij vaag bewust van iets heel onaangenaams, toen kwam al 't rampzalige weer met overweldigende kracht op mij aan. En nu werd de deur opengeduwd en kwam de kamer vrouw niet een shawl over het hoofd geslagen ateelsgewijze binnen. Op het eerste gezicht van mij en mijn kleeding, liet zij bijna het blad met de theebenoodigdheden dat zij droeg vallen zoo hevig schrok zijmaar heel spoedig had zij zich hersteld en vroeg op klagenden toon Waarom heeft de juffrouw gis terenavond niet om mij geroepen trekt de juffrouw haar japon 's nachts nooit uit Ik had je niet noodig, ant woordde ik, terwijl ik uit bed kwam on op een stoel toe liep. Maar (ik wil nu heel graag wat thee hebben. De kamervrouw verborg bewonde renswaardig haar groote verbazing. Dat was zeker een eigenaardig En- gelsch meisje, die sliep Ln haar beste japon I Maar, het was tiaar zaak niet (ofschoon zij misschien dit merk waardig feit aan andere kamervrom wen over zou brengen, via weet, mis schien was het de laatste Europee- sche mode). Zij drentelde rand, legde mijn toi let klaar, terwijl ik een kopje thee inschonk en leeg dronk het deed mij goed evenals een ijskoud bad en verwonderlijk opgefrischt en op geleefd kleedde ik mij zoo spoedig mogelijk aan. Daarmee klaar, ging ik uit mijn slaapkamer en keek door bet dunne gordijn, dat voor de deur opening van de verandah hing. Do verandah was weelderig begroeid met gele rozen, die nog parelden van den dauw en gestoffeerd met rieten stoelen en groote bioenipotten met palmen en verschillende andere planten. Daarin speelden twee eekhorentjes verstoppertje. Vlak er bij was een tuinman met het hoofd in een tul band verstopt, druk bezig den tuin aan te harken. Aan gindschen kant van de bosch- jes bamboe, zwaar kreupelhout en booinon, hoorde ik het geluid vaD trompetten, want in Bareda lag een groot garnizoen. Ik bleef een heele poos door uit gordijn kijken een dun gordijn van bamboes, dat in Indié en andore warme landen ve>el gebruikt wordt van waar achter men duidelijk alles zien kan en toch zelf niet gezien wor den. Daar nog niemand op scheen te zijn, besloot ik den tuin eens nader te bekijken. Ik kon altijd beter na denken als ik wandelde. Ik had nu behoof te aan ernstige overwegingen, ik nam mijn hoed en bont en wan delde het harde grintpad op. Het huis was grom, wit en laag, zoo als ik liet nu van buiten bekeek zijn muren pilaren wamn helder geel geschikter'' Wordt von -.a

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5