HAARLEM'S DAGBLAD. ™EESE^„ Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Onze Lachhoek FEUILLETON Een dappere Vrouw Boitenlandsch Overzicht DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK. De algemeens post-, telegraaf- en te lefoonstaking is sinds Dinsdagavond 7 uur in werking. Er is evenwel ver schil van meening, hoeal ge meen deze aigemeene staking 1 s? Een deel der poeliers werkt en een deel staakt. Over de percentsgewijze verhouding dezer deelen durven we intusschem nog geen oordeel te vel len. De regeering zegt, dat niet meocr dan één tiende staakt de stakers houden vod, dat 't grootste deed, dus meer dan vijf tiende, z'n werk verla ten heeft en geven daarvoor eenige nadere cijfers; aan t Noorderhureau te Parijs ontbraken Woensdagoch tend 15 van de 30 man ,op een ander kantoor 30 van de 55, enz. De opgave der beide „oorlogvoerende partijen" loopen dus nog al uiteen. \laar dit staat vast, op '1 oogenbldk Is de staking niet algemeen, en ver schilt daardoor belangrijk van de Maart-staking, 't Is zelfs zoo, dat de regeering gisteravond durfde te ver klaren, dat de dienst den geheelen dag gewoon gewerkt had. Misschien is dit wel een beetje grootspreken) Feit is tooh, dat nog geen der bui tengewone maatregelen voor de ven vanging der stakers zijn genomen. Wat niet ie, kan komen 1 De stakers rekenen er stellig op, dat de makkers hen niet in den steek zul len laten. Daarom spannen ze alle krachten in, om de nog werkende col lega's voor de stakingsbeweging over te halen, wei begrijpende, dat van de algemeenheid der actie veel zal af hangen. Zal 't hun gelukken Waarschijnlijk niet. De trouw ge bleven postiers hebben een soort ma nifest aan de pers gezonden, waarin ie positie nemen tegen de stakers. In dit stuk staat met ronde woorden Geacht publiek I Meen niet, dat alle posu- en telegraafmenschen zoo zijn, eis de stakers. Er zijn er ook nog an deren, die op hun post zuilen blijven. En deze getrouwen vormen verreweg de meerderheid. De schreeuwende (takers doen of ze alle postiers ver tegenwoordigen, maar 't is niet meer dan een vijfde of zesde. Het publiek kan dus gerust zijn. De STAKERSVERGADERING van Dinsdagavond was een eigenaar dige bijeenkomst. Tien duizend pos tiers waren daar aanwezig, 't Eerst werd gesproken door den bekenden leider van den „Algemeenen bond van den arbeider", Pauron, die zei, „dat het oomité de staking geproclameerd liad. Ik verzoek u ook nu te toonen, dat ge mannen zij<t. Wie vóór de sta king zijn, steken de handen op." Tienduizend lianden schoten om- rwog Na dit schitterend resultaat (van Pauron's standpunt natuurlijk 1) glimlachte de leider. De vergadering barstte in een lang aangehouden, oorverdoovend gejubel en gejuich los. Pauron schreeuwde daardoor Wan neer Cleinenceau (de minister-presi dent) in deze zaal was, dan zou hij het georganiseerd proletariaat kun nen zien, naar hetwelk hij reeds zoo lang zoekt. Met veel geestdrift werd daarop nog over de staking gesproken. Cle- menceau moest 't den geheelen avond ontgelden. Hij werd beschimpt en uit gejouwd. In een der zaaihoeken weid plotseling een groot stuk karton in de hoogte gestoken, waarop een doodskop boven gekruiste beenderen geschilderd was. Onmiddellijk begon er een helsch lawaai en geschreeuw. Dat is Clemenceau Hang hem op I Gooi hem dood 1 Zoo is de geest dei' stakers. Wanneer de ministers deze nieuwe beleediging hooren, zullen ze in de Kamer weer wijzen op de ongepaste houding der ambtenaren. Minister Barthou heeft daar Dinsdag al veel in de Kamer over gesproken. In de .vergaderingen der postiers, tusschen de eerste en tweede staking gehou den, is gezegd, dat de beste manier Is om met de kapitalisten af te reke nen hun hrieven te vernielen of te vernietigen. Er werden moties aangenomen, ffaarin uitgesproken wordt, dat de regeering geen vertrouwen meer ver dient. Een postambtenaar in uniform heeft gezegd„Mijn kinderen zullen ze mij niet ontrooven, om ze tegen de Duitschers te laten optrekken. Ik heb geon vaderland. Het vaderland voedt mij niet; ik ken geen landgrens...." Minister BarthouIk vraag der Kamer of de regeering aan ambtena ren zulke uitlatingen mag toestaan De ambtenaren ijveren voor de revo lutie. Ze strijden voor het anti-mlll- tarismo en tegen de vaderlandsliefde. Wanneer we zoo iets toestaan, Is het weldra met ons volk en met onzen staat gedaan. Wat wil de Kamer Er steeg een luide jubel op; als be wijs, dat de leden 't met den minister eens wanen. De Kamer hoeft dan ook da hou ding der regeering 't sterk en be slist positie nemen tegenover de sta kers goedgekeurd. Wat zal 't nu worden? We weten 't nietl Niemand weet T I De toekomst zal ons loeren, wal de stakers willen. Alles hangt af van de houding der andere arbeiders, zoo. als de spoorwegbeambten, de mijn werkers, de eleclriciens, enz. Zij heb ben zich voorloop'g voor de staking verklaard. Zullen ze woord houden Wanneer ze 't doen, is e een soort revolutionaire beweging ontslaan. Immers, dit ia geen ge wone staking meer. Men eischL Maar wat is 't niet in de allereerste plaats eeD strijd tegen 't parlement? 'legen de volksvertegenwoordiging, gekozen door het volk onder algemeen stemrecht. De stakingsbeweging heeft dan ook een anarchistisch karakter. Maar wat de stakers nu eigenlijk willen Dat men de organisatie van de arbei ders zal stellen als een macht boven de volksvertegenwoordiging Men zou het haast zeggen.... De strijd zal wellicht hand tegen hard gaan. Er worden ongeregeldhe den verwacht Reeds nu is elk post kantoor door militairen bewaakt, evenaoo de kruitmagazijnen. Zullen deze voorzorgsmaatregelen voiuoende zijn? De regecijiig deinst voor geen krachtmiddeien meer terug. Gisteren is er ministerraad gen ouden, en wer den 20 stakende postiers ontsla gen. Dit zal in de georganiseerde krin gen natuurlijk een storm van veront waardiging doen opgaan. En er wordt gezegd, dat de regee ring er over denkt alle stakers te ontslaan en door nieuw personeel te vervangen. Al is 't tot heden onn/oodiig geweest de buitengewone hulpmidelen voor den postdienst in werking te stellen, de regeering gaat voort de voorzorgs maatregelen uit te breiden. Ook 't pu bliek tracht zich zelf te helpen. De Kamers van Koophandel hebben een afzonderlijken postdienst ingericht voor den handel, zoodat de kooplie- 5den voor ernstige schade behoed worden. Intus6chen is de minister van finan cien er het slechts aan toe. De post staking van Maart heeft het rijk al eenige miüioenen schade berokkend en nu weer... ENGELSCHE BELASTINGEN. 't Lagerhuis „sLikte" met 330 tegen 120 stemmen de nieuwe belastingen op het grondbezit. DUITSCHLAND EN ITALIé. Keizer Wilhelm en Koning Victor Emmanuel ontbeten te zomen aan boord van de „Victorio Eni.nanuele Beide monarchen brachten dronken uil, waarin zij goede wenschen uit spraken voor de wederzijdsche fami lies en voor de welvaart van de lan den, vereenigd in het Drievoudig Ver bond, dat gedurende 30 jaren den vre de in Europa heeft verzekerd. UIT 'T TURKENLAND.? De bestraffing der muiters van 13 April duurt voort. Gisteren zijn er weer 21 gehangen I REGEERINGSCRISIS IN RUSLAND. Stolypiu blijft weer minister. Zeker omdat de Tsaar geen beteren kan vinden, ot.... omdat hij bang is om ai te reactionair te worden. Natuurlijk is Stniy pin's invloed door deze crisis niet vermeerderd. UIT VENEZUELA. Er wordt beweerd, dat men van Castro zes jaar huur zal vragen voor de bewoning van het paleis Miraflor, omdiat hij tot 't betrekken daarvan niet gerechtigd was. Maar.... hoe zal men deze schuld innen De Venezolaansche regeering en de Franse he Kabelmaatschappij hebben een overeenkomst geteekend, die een einde maakt aan oe bestaande moei lijkheden. EEN GEDENKTEEKEN. Te Bloemfontein is een gedenktee- ken voor de Nederlanders, gevallen In deaa Boerenoorlog, onthuld, in te genwoordigheid van een talrijke me nigte, waaronder vele aanzienlijke personen aanwezig ter gelegenheid van het linie-congres. Er werden daarbij woorden van ge- lukwenschlng gesproken naar aan leiding van de geboorte van prinses Juliana. Geibonueorden habben bet voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te seaden b(j de Bodnetie van Haarlem'» Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel kooteloos gegeven en, voor sooveel mogelijk I», den dag na de insending. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Wanneer treedt de wet op heit vervoer van brandspiritus in werking? ANTWOORD: Die is juist gisteren 12 Mei In werking getreden. VRAAG. Mag een echtscheidings- proces, hetwelk in Amsterdam wordt gevoeid en wanneer geen voortgang wordt gemaakt, hier in Haarlem op nieuw worden behandeld? ANTWOORD. De vordering tot echt scheiding kan alleen worden aange legen en behandeld voor de rechtbank der woonplaats van den man, of, in geval van kwaadwillige verlating, bij den rechter der laatste gemeene woonplaats der echtgenooten. VRAAG. Mag de man, wanneer hij krachtens beschikking der rechtbank voor zijn vrouw en kind f 10 per week moet betalen, dat geld inhouden als er een meisje bij oe vrouw inwoont, waarop hij hei niet voorzien heeft. Is de man tevens gerechtigd zijn kind niet aan de vrouw te laien zien ANTVVOURD. Het eerste is zeer ze ker niet geoorloofd, maar het Laatste zal men den man bezwaarlijk kunnen beletten, want de vader zal.de ouder lijke macht wel uitoefenen. üinaemi&uu PRINS HENDRIK OP HET LOO. Woensdagavond te 8.38 arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant kapt. Jhr. v. Suoh- tele van de Haare te Apeldoorn. Op het tweede perron was de bur gemeester ter ontvangst aanwezig. Daar de wachtkamer 1ste klasse werd gerestaureerd voor de ontvangst van het Hof in Juni a.s., geleidde de chef Z. K. H. door een lievengang naar de gereed staande auto, waarmede naar 't Loo weid gereden. Voor het station stond veel publiek. Met spontane toejuiching verwelkom de men Z. K. H. bij deze zijne eerste komst alhier na de groote gebeur tenis. Z. K. II. Prins Hendrik blijft tot Zaterdagmiddag te Apeldoorn. EEN HULDEBETUIGING AAN PRINS HENDRIK. Op zijn doorreis naar Het Loo heeft Prins Hendrik eenige oogenblikken aan het station te Utrecht vertoeft, daar hij van trein verwisselen moest. Dit was bij een aantal personen te Utrecht bekend geworden. Er was dan ook bij aankomst te 7 uur veel volk op de perrons, dat aan Z. K. H. een spontane hulde gebracht heeft Aanwezig was ook het muziekcorps van de genie, dat telkens de Neder- landsche liederen deed hooren. On der het spelen en zingen van het Wil helmus en onder groot gejubel ven- trok de Prins, die herhaaldelijk groette. DE TWEEDE KAMER is gisteren nog cfen ganschen dag be zig geweest met het adres van den gep. majoor Posno En het debat is nogal levendig toe gegaan. De heeren Thomson, die bij herhaling de Regeering verweet ten dentieus te werk te zijn gegaan in haar inlicbtojngon aan de Kamer Bo gaard t, die aeibe, dat men de behan deling van Posno in Indië algemeen „min" nad gevondenen Van Idsin- ga, die het geheim houden van een rapport voor den betrokken officier een „schandalig feit" had genoemd, ontvingen alle drie een vermaning van den voorzitter. De Minister van Koloniën, die gis teren het debat opende, verklaarde, dat de zaak buiten hem persoonlijk was omgegaan en dat alle daarbij be trokken leger-autoriteiten dood wa ren. Hij erkende intusschem, dat aan den adressant onrecht was geschied, en dat er iets goed was te maken. Maar formeel was de pensioneering van den adressant heelemaal In orde. Wilde de Kamer echter ook oordeelen over de motieven, die leidden tot zijn gedwongen heengaan uit het leger, dan moest zij alle dossiers kennen en inmiddels het debat schorsen. Dit denkbeeld viel niet erg in den smaak. Om niet In uitvoerige bijzonderhe den te vervallen omtrent het debat, vermelden wij hier aanstonds de me- dedeellng van den Minister Idenburg, bij repliek gegeven, dat den heer Posno twee burgerlijke betrekkingen in Indlë waren aangeboden, doch dat hij in geen van beide zin had, óf te hooge edBChesn had gesteld. Hierin was dus andermaal de erkentenis van den Minister gelegen, dat aan don heer Posno iets moreel was goed te maken. Moreel of formeel, daarover heeft don ook het debat geloopen waar over wij alleen hebben tie vermelden, dat de wijze waarop de heer Posno was behandeld, scherp gelaakt werd door de hoeren Thomson, Bogaardit eai Van Idsinga, gesteund door de heeren Ter Laan en Eland, terwij met den Minister de heeren De Waal Malefijt, Luhman en Van Vlijmen zich op het standpunt stelden, dat ten aanzien van adressant geen formeole schennis van wetten of voorschriften, had plaats gehad. Na een reeks van replieken en du plieken, die de Kamer in ongeduldige stemming brachten, werd tot hoofde lijke stemming overgegaan en met 36 tegan 25 stemmen verworpen de con clusie van de meerderheid der Com missie van Rapporteurs, eenigszins gewijzigd, aldus luidende „tot den Minister van Koloniën de uiLüoodiging te richten, het daarheen te leiden, dat het aan adressant o\ er- komon onrecht, zooveel als mogelijk, worde hersteld, door hem te benoe men tot een met zijn laatstelijk in het leger bekleeden rang strookende bur gerlijke betrekking, met vergoeding van het geldelijk nadeel dooi' hein tengevolge van de comruando-onthef fing geleden." Vóór stemden de heeren Helsdam- gem, Eland, Van Doorn, Verhey, Zijl- ma, Plate, Thomson, Jam Link, No- 'ens, Van Idsinga, Mees, Van Deven ter. Drucker, Blooker, Patijn, Treub, Dolk, Marchant, Smidt, Borgesdus, Lely en Var Kol. Tegen stemden de heeren v. Veen, Regout. Nolens, Van den Heuvel, Heemstra, De Beaufort, Fruytier,-- v. d. Voort, Lucasse, Van Asch van Wijck, Bolsius. Van Bylandt, Kuy- par, Van Citters, Van Vuuren. Van Wassenaer, Duynstee, Brummelkamp Van den Berch van Heemstede, Van Nispen (Nijmegen), Kooien, Loeff, De Ram, Van Twist, Van de Moolen, De Geer, v. d. Borch v. Verwolde. De Ridder, Van Karnebeek. Van Nispen (Rheden), Ruija, Van Vlijmen, Arts en de voorzitter. Zonder hoofdelijke stemming werd nu de conclusie der minderheid van de commissie aangenomen verklaard, welke luidt lo. den Minister dank te zeggen, voor de verstrekte inlichtingen en de gedane toezegging 2o. de wenschelijkheid uit te spre ken, dait zoodanige maatregelen ten aanzien van den adressant zullen worden getroffen, dat het door hem geleden geldelijk nadeel zooveel mo gelijk worde weggenomen. lieden 11 uur kleine ontwerpen. KAMERVERKIEZINGEN. RHENEN. De vrijz. kiesveneen. stelde J. C. J. B. A. Josselin de Jong, gep. majoor te Ede. HILVERSUM. De aoti-rev. kiesver- eenlging stelde S. baron van Heem stra. MIDDELBURG. De kath. kiesver- eeniging stelde J. H. Blum, den Can dida at der anti-rev. Door de Centrale besturen der R. K. Autarev. en Chr.-Hist. kiesvereeni- gingen in het district Enkhuizen, is in de vergadering van 10 Mei beslo ten aan de verschillende afdeelingen hunner vereenigingen te adviseeren, om, in het district Enkhuizen, tot can. dictaat te stellen voor de a. s. Tweede- Kamerver kiezing den heer N. Ooster- baan, schoolopziener te Doosburg. De Chr.-Hist. zullen waarschijnlijk toe geven. Meppel. De Christ. Hist, kies ver. stelde definitief B. Berends Axn. te Avereest, die de candid atuur aan nam. Helmond: Alie r. k. kiesvereen. in dit district stelden E. R. H. Regout, altr. Sneek. De Centr. Antirev. kiesver- eeniging stelde H. Col ij n, raadsadvi seur voor de buitenbezittingen in N.- Indiê. Groningen: De Christ. hiaL ktesver- eeD. stelde jhr. mr. A. F. de Savor- nln Lohman. Lto Roomech-Kathoiieke en anti-rev. partijen steunen dteze candidatuur. SPOORWEGTARIEVEN. De Haagschie Kamer van Koophan del heeft de ontwerp-tariefregeling behandeld. Een sub-commissie had deze zaak eerst bestudeerd en bracht nu rapport uit, waarin geadviseerd werd, aan den minister te berichten, dat de Kamer aan die nieuws tarie ven de voorkeur geeft boven de be staande. Evenwel werd bet vvensche- lijk geacht liet minimum deelnemers voor gezelschapskaarten niet op 20 te gteilen, maar op 10 te laten, zooals het tot nog toe was. Voor sport (elf tallen), visscherij en studiereizen zijn het gewoonlijk gezelschappen van minstens 10, maar minder dan 20 personen die te zamen reizen. Ook ware het wen schel ijk op de coupon kaartjes voor 2 maal 200 K.M. één maal uitstappen pp een tusschensta- tion toe te staan. Een der leden wenschte, dat liet mogelijk zou worden, als er geen re- tourkaarten meer zijn, toch op het station van vertrek het kaartje voor de terugreis te nemen, ten «inde tijd verlies te voorkomen. Dit ligt wel in de bedoeling, zooals die secretaris deed opmerken, maar het is dan toch zeer gewenscht dat die bedoe ling ook worde uitgevoerd. Na eenige discussie werd besloten aan den Minister een advies uit te brengen overeenkomstig het rapport der commissie, aangevuld met den wensch van dat lid. EEN FLESSCHENTRF.KKKR. De rechtbank te Almelo veroordeel de G. E., van Enschede, tot 2 jaar gevangenisstraf, overeenkomstig dein. eisch, wegens oplichting en het lis tiglijk an bediriegelijk gebruik maken van briefpapier mot het hoofd: „Ger hard Egberink, Enschedé, Niéuw- straat 32, Entrepots Nieuwste. 34, 36, 36c. Telegramadres Egberink. Mine raalwater-fabriek engros, Agentuur en Commissiehandel in bier, wijnen, likeuren, gedistilleerd, essencen, azijn, koloniale waren, biscuits, si garen, suikerwerken, specsarijen, che micaliën, enz.", een en ander met het oogmerk den indruk te vestigen van een grootsche onderneming, terwijl in werkelijkheid is gebleken dat be klaagde nooit entrepots of een tele gramadres heeft gehad en nimmer een mineraal waterfabriek engros of een agentuur en commissiehandel in gemelde artikelen heeft gedreven. Door bekl. waren bij een zadelmaker te 's-Gravenhage met gebruikmaking van dit briefpapier verschillende ar tikelen besteld tot eene waarde van ruim f 100; deze beeft hij ontvangen en nooit betaald. EIGENAARDIG. Als een merkwaardige bijzonder heid mag wel worden vermeld, dat het 's-Gravenhaagsche politiekorps bij advertentie in do locale pers zijn har- telijken dank betuigt aan de burgerij voor haar welwillende medewerking bij het feest ter eere van prinses Juliana. BRANDSTICHTING. Er kwamen te Apeldoorn in den laatsten tijd herhaaldelijk heide branden voor. De politie deed groote moeite de dader of daders te ontdek ken, daar gevonden lonitjee op moed wil wezen. Dinsdag heeft naar de „Tel." meldt, de politie een jong- mensch, zekere K. J. B., oud 19 jaar, en wonende onder Asselt, aangehou den. Bij een voorioopig verhoor moet hü reeds bekend hebben en is ter be schikking van den officier van justi tie gesteld, beschuldigd van opzette lijke brandstichting van een stuk heideveld gelegen onder Asselt. Vrouw„Vanmiddag komt mamtf theedrinken." Man „O, ik verwachtte al zoo iets. de barometer was sterk aan 't dalen." Politie-coinmi&saris„Ik heb ge hoord, dokter dat u gisteren een si garenkoker is ontstolen." DokterNeen, gelukkig Is liet niet waar." Politie-coinmissarisJammer, want ik was den dader al op het spoor." Directeur van een hotel in de Alpen tot den man, die de gasten door de te lescoop Iaat kijken „Morgen komt de keizer hier, denk er aan, dat je niets zegt over „de majesteit der ber gen" of iets dergelijks." Ik heb daar eerst een heel koele ontvangst gehad, maar 't is gek, la ter op den avond werd men wat har telijker en toen ik wegging, bracht de heele familie mij tot aan de deur. Geen wonder, 'n paar dagen ge leden zij a daar drie parapiuies ui* den standaard gestolen. Wat is dat toch vandaag hier V riep de directeur van het telefoonkan toor tot zijn employé's. „Het regent klachten van abunné's en er is een drukte van belang." „We kunnen er niets aan doen", antwoordde een der dames. „De krant heeft een bericht gehad, dat een zeke re Jansen door de traan is overreden en nu telefoneert elke Jansen naar el- ken anderen Jansen, om te weten te komen of de gewonde Jansen zijn Jansen is." „Ja man", zei de dokter tot den ly- phuslijder, „dat zul je zeker gekregen hebben tengevolge van het drinken van besmet water. Wanneer heb je het laatst water gedronken De patiënt, na zijn memorie duch tig ic hebben opgerakeld„Ik, dok ter, ongeveer drie jaar geleden, dok ter. Luitenant A.Daar gaat de doc li fer van onzen overste. Luitenant B. Denk er om, als je ze neemt, neemt zij het commando van haar vader over. DE INTERPELLATIE-MARCHANT* L. en V. verneemt, dat de Minister v. Oorlog aan de korpsk om mandon- ten inlichting heeft gevraagd omtrent de bemoeiingen van militaire autori teiten met het geschil tusschon Ons Bolang en Onderlinge Voorzotrg. Van het inkomen der antwoorden afhankelijk, of da LnterpellaUM van den heer Marchant nog vóór 't recès zal kunnen worden l>ehandel<L BELANGSTELLING IN NASSAU. Men schrijft uit Nassau aan dd Lahn, dat liet bericht van de geboor te van Prinses Juliana, ook daar met groote vreugde ontvangen is, voorat door de Nederlanders, die er voor een kuur vertoefden. Het dagelijksch bestuur van de ge- meen te heeft liet volgende telegram! aan Koningin WilheLmina gezonden i „Aan Uwe Koninklijke Majesteit biedt het magietraatscoüege naar aanleiding van de geboorte van een Prinses uit naam van de burgerij' zeer hartelijke gelukwenschen aan. Onze inwoners deelen oprechtelijk lit de groote vreugde, die aan het Ne- derl&ndsche volk door de geboorte van een telg van den stam Oruujo- Nassau beschoren is. De boven ouzo stad zich verheffende stamburcht Nassau is naar aanleiding van de blijde gebeurtenis, evenals de stad, met vlaggen getooid daaruit blijkt ook naar het uiterlijke hoezeer de vreugde weerklank in de harten van onze burgerij vindt. Aan de doorluch tige Moeder, aan liet verheven ko ningshuis en aan het hooggeschatte Nederiandsche volk betuigt de stad Nassau eerbiedig de hartelijkste wem- schen voor den groei van de Prinses en voor het welzijn van het gehecle land." INBRAAK TE RIJSWIJK. Dinsdagavond tusschen half negen' en half elf heeft een belangrijke inn braak plaats geheid bij den lieer mr. Robert Vorstman, villa Helena" laan Hofrust te Rijswijk, alwaar men gedurende de afwezigheid van de be» wonere een groote hoeveelheid zilverj goud en juweelen gestolen heeft. 10) Het was een versierd gebouw, liet had iets van een reusachtige brui loftstaart, en liet kwam des te beter uit tegen een donkergroenen achter grond van weelderig bloeiende bosch- jes, terwijl twee keurig onderhouden lanen in terra-coitta kleur naar het huis leidden. Het gelieele effect was in de hoog ste mate bonteen keurig wit huis, groene boomem, roode paden, en dat alles onder een hardblauwen heme'. Men had het doen voorkomen of de gronden ora het huis heen uitgestrekt Waren, maar in waarheid was de omgeving kletim en ik had haar spoe dig van hot eene eind naar het an dere bekeken. Het geheel werd onbe rispelijk onderhouden de paden waren keurig begrensd, helt gras was zacht als fluweel, de rozanstammen stonden als soldaten in het gelid, ol ies was keurig recht, afgepaald en stiif. Den laatsten keer dat ik alleen wandelde of teen minste op moeder aarde was te Beverly geweest. Wat oen contrast tusschen dien glooien met een sbeenen muur omringden verwaarloosden ouden tuin en ditl de eerste met zijn kale, bladerlooze hoo rnen, zijn dorre grasvelden en ver welkte koolstronken, zijn verwaar loosde, leege prieelen, en dezen keu rig onderhouden rijkelijk versierden Indische n tuin, met een mooien vij ver, massa's bloemen en weelderig groeiende klimplanten Toon ik niet nog verwarde plans m iin mijn hoofd naar het huis terug keerde, merkte ik een gentleman op, die vlug de eene laan langs kwam rijden, terwijl ik in de andere liep. Hij kreeg mij in het oog, nam zijn stroohoed af en toen herkende ik Maxwell Tborold. Wat was hij al vroeg op bezoek ge- woest I Het ontbijt was begonnen, toen ik de eetkamer binnenkwam. Ik vond kolonel en mevrouw H assail al aan tafelde laatste zog er al heel levendig en frisch uit, ofschoon bij daglicht haar gelaatskleur beslist geel was. Een groote hoeveelheid brie ven lag opgestapeld naast haar bord, en de enveloppes lagen ta alle richtingen, verspre'd, zelfs over den Vloer. O I is u daar eindelijk 1 riep zij, met den klontjestang in haar hand. Re begon te vreezen, (lat u was weg- galoopen. Heeft u wat gewandeld en is u nu klaar om te ontbijten Ja, dank u, antwoordde tk. ter wijl tk mijn plaats Innam. Komaan, juffrouw Ferrars, hoe heeft u geslapen vroeg kolonel Hassall. Ik hoop, dat u uitgerust is, en klaar om dezen gewichtigen dag onder de oogen te zien, en hij keek mij welwillend aan. Zijn spraakzame vrouw nam mij het antwoord van de lippen door uit te roepen Ik zeg, dat zij er uitziet of zij den geheelen nacht is opgebleven In- plaats van ik, nietwaar Ik ben volkomen uitgerust, dank u, zei ik haastig, vol verlangen om het gesprek op een ander onderwerp te brengen. Ik hoop, dat u van het bal genoten heeft, mevr. Hassall Niet mevr. Hassall Tizzie, ver beterde zij. Ja, ik heb mij uitsté kend geamuseerd. Ik kwam pa9 om drie uur thuis, en ik zou nu nog niet hier zijn, maar in bed, als het niet zoo'n drukke morgen was, en zij nam een hoop hrieven op en. keek er naar. Dit zijn allemaal aanmeam- brieven natuurlijk de menschen we ten wel, dat het bij mij in orde zal zijn, niet zooals bij dien vudlen Grig- son. Zou u hot aardig vinden om er oenige in te kijken daarmee bood zij mij een handvol aan. Maar ik ken de menschen niet. stamelde ik. Kom, zei ze, terwijl zij opstond en vlug dia brieven bij eikaar zocht als je klaar bent, Pamela, zullen wij Ik stond dadelijk op en wij gingen samen naar de huiskamer. Ja, ik was klaar, ofschoon ik mij half ziek voelde van vrees. Ik heb u iets te zeggen, begon ik roet bevende stem. Dat doet mij plelzier, liove, want ik begon te denken, dat je de gave van spreken verloren hadt. Wat Is err? Kom, ik heb zoo'n baast. Excuseer mij een oogemblik, en u zal spoedig alles begrijpen, zei ik, terwijl ik. snel de aangrenzende kamer inging en spoedig, een beetje buiten adem, met het blauw marocco- leeren étui terugkwam. Bekijk dit eens, zei ik, terwijl ik het haar in de hand gaf. Het laatste portret van Max, schijnt hetMaar hoe is dat in u w bezit gekomen vroeg zij op scherpen toon. Vóór dat ik kon antwoorden, had zij het nog eens bekeken, en eenige woorden in een hoek van hot portret gelezen. „Pam, met veel liefs van Walter", las zij hardop „Pam, met veel liefs van Walter", herhaalde zij. het plotseling neerzettend, terwijl zij sprak toen hief zij vlag haar scher pe oogjes naar mij op, en fluisterde bijna binnensmonds Wat beteekent dait Walter zond het mij al» zijn eigen portret, antwoordde *k met na druk. Dus dK «Ij hield het portret in dc hoogte is de man, dten je dacht te trouwen Dat was hij zeker, maar ik gaf geen antwoordzwijgen beteekende toe stemming. - Maar, mijn lieve tijd kind, ging zij opgewonden voort; er moet bier een of andore afschuwelijke ver gissing in 't spel zijn. Het is onmoge lijk, dat Watty je dit zond als zijn eigen portret Kijk. naar zijn naam en den mijne, hernam ik op koeten toon. U kent zijn hand. Mijn moed scheen langzamerhand grooter te worden. Het 6c3iee<n alles buiten raij om te gaan, als sprak ik over een vreemdeling. Wel, wel, zei ze. na lang gezwe gen te hebben, hij schijnt je een aar dige poets gebakken te hebbenIk kan het niet uitmaken, maar hij zal alles ophelderen, als hij je ontmoet. In minder dan een uur zal hij hier zijn, voegde zij er bij, terwijl zij naar de klok op den schoorsteenmantel keek. Maar, alsof ex plotseling een goed idéé bij haar opkwam Hoe kwam je tot de ontdekking, dat dit zij stak het portret voor si oh uit Watty niet is Ik zag het origineel gisteren avond nadat u was uitgegaan, ant woordde ik met volkomen zelf heersching. Hij bracht een tele gram O ja f dait is waar ook. En hij was vanmorgen ook al hier dat ver klaart alles. Hij hoorde je piano* spelen. Ik vroeg hem wat hij van j$ dacht ZaJ ik je vertellen, wat h zo» Neen, neen, ik ben er niet op ge stel! te weten wat de menschen van mij denken, kwam ik hier haastig te gen op. Och kom, hoe saai l riep Ti»* zie uit. Ik wil graag hooren, wa* de menschen van mij zeggen. Ik zal niet verzwijgen, dat je mijn smaak" heelemaal niet bent. Een vrouw kan niet te donker zijn om mij te behar* gen maar Max beweert, dat je opj een lieflijke verschijning uit een an dere wereld leek, toen je daar als een moot, slank meisje in het wit, mot de oogen van een verschrikte hinde uit de duisternis voor hom op dook. Maar ik zou wel willen dat je Watty eerst gezien had dan zou het portret er niets toe gedaan hebben. Ik erger mij werkelijk over Watty J hij drijft een grap te ver. Noemt u dat een grap vroeg lk verontwaardigd. Wel, natuurlijk. Wat andere 'l vroeg zij, terwijl zij opstond met, een blik van minachtende verbazing als je mii de sleutels van je grooteri koffer wil geven, dan zal ik de kamoiN vrouw dadelijk aan *t werk zetten. Ik aarzelde eventoen gal lk haajf de sleutels het verbond mij toê niets. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5