Pers-Overzicht YOLKSBOND TEGEN DRANKMIS- j den onderstand kan doorzetten zonder BRUIK. kapitaalverlies. Aan 95 leden werd Op den beschrijvingsbrief der 36e i 9So gulden ziekengeld verstrekt, ter- «Igemeene vertering vaa to "E "SjPÜ!? volksbond tegen drankmisbruik, wel ke 2 September te Utrecht zal wor den gehouden komen o.a. de volgen de punten voor: om de regeering te verzoeken, dat door haar bij de ge meentebesturen worde aangedrongen op een juiste en krachtige handha ving voor de bepalingen der Drank wet; het al of niet wenschelijke oin ook vrouwen In liet hoofdbestuur te benoemen; de wenselijkheid van een niet te vroeg openingsuur des morgens voor de locAlUaiten met ver gunning, In 't bijzonder des Zondags, en dat de middagruai-uren der ver- schillende bedrijven zooveel mogelijk samenvallen met die der lagere scho len; om een gesol *rieerd propagan dist aan te stellen; hoe hot kwaad te keenen dat schippéktóiadoren weinig of althans onvoldoende lager onder wijs kunnen genieten, of do gelegen heid tot sparen op het platteland vol doende is om een commissie te be noemen ten einde middelen to bera men om te geraken tot een krachti ger uitvoering der Woningwet; om een onderzoek tn te stellen of te steu nen in zake den woeker, vooral met het oog op de pandjeshuizen en huai Invloed op het drankmisbruik; om bij de directies der groote spoorweg maatschappijen er op aan te da-in gen, dat aan de groote stations, waai- dit noodig blijkt, ook aan de kleinere, voor de lagere beambten witkielen enz., geschikte en des win ters verwarmde lokalen beschikbaar te stellen; onder verplichting daar van gedurende hun rust- of wachttij den gebruik te maken, an om het Initiatief te nemen tot het houden van voordirachten in gevangenissen etn stappen te doen bij de regeering ten einde de vereischte toestemming ve vern.rijs$cari BRANDEN. Door een brand zijn de oranjerieën het kantoor op de kweekerij van den heer A. G. M. Richard aan de Come- niuslaan nabij het Station Naorden— Bussum »n de asch geleg'ft. HET DAMVRAAGSTUK TE AMSTERDAM. Door de hoeren C. Muvsken, J. van Hasselt, Js. lngenohl, li. P. Berlage Nzn. en A. Sakn G.Bzn., destijds le den der jury voor de prijsvraag, uit geschreven namens het gemeentebe stuur van Amsterdam, door de bestu ren van de Maatschappij tot bevorde ring der Bouwkunst en van het ge nootschap Architecture et Amicitia voor het ontwerpen van een plan van aanleg van den Dam met omgeving en door de Gemeente bekostigd, is aan dien Raad een adres gericht, waarin zij zeggen, dat zij met groote teleur stel-Hng hebben kennis genomen van hot als Gemeenteplan bekende ont werp, waarbij niet of al zeer weinig rekening is gehouden mét de zoovele goeue aeakbeukien, in de bekroonde ontwerpen aangegeven, alsook van het tot aankoop aanbevolen eoi door de Gemeente gekochte ontwerp van den heer Van der Meij. Na dit ontwerp nog eens verdedigd te hebben, besluiten ze met den raad te verzoeken, het tluing ingediende plan niet aan te nemen, maar het door de gemeente aangekochte plan- "au <ter Meij, zij liet dan met enkele jdergeschikte wijzigingen, te doen Uitvoeren. HISTORISCHE OPTOCHT TE AMSTERDAM. Naai' het N. v. d. D. verneemt, zal het bestuur der Vereeniging tot ver edeling van het volksvermaak aan de algemeene vergadering het voorstel doen om, bij voldoende financieele en persoonlijke deelneming op 31 Augus tus of, indien II. M. de Koningin nog dit jaar in September naar Am- sterdam komt, alsdan tijdens Haar verblijf in de hoofdstad een groo- ten hislorisehen optocht te organisee- ren .waarbij zich ook andere corporo- tien, met banieren, aiuribulexi en praalwagens zouden kunnen aanslui ten. NEDERLANDSCHE BOTERMERKEN IN ENGELAND NAGEMAAKT. De Lonuensclie corr. van de N. R. CL schrijft Dr. J. J. L. van Rijn bericht mij, dat het liooger beroep der Levenbergs bij de assizen, Legen de vonnissen van ueu pon Liereenter Dickinson te Step ney, geen voortgang hebben zal. De wettelijke termijn voor dat hooger beroep is Umns verstreken. Dr. Van Rijn en de anderen bij deze zaak be trokkenen wensch ik geluk met dezen bevredigenden afloop. NEDERLANDSCHE BL1NDEN- BOND. De 14de algemeene vergadering is te Amsterdam gehouden. Eerst werd de geboorte van Prinses Juliana her dacht. Er werd een telegram aan 1L M. de Koningin gezonden, hol Wil helmus gezongen, enz. In zijn openingsrede drong de voor zitter, de lieer L. to Wechel, van Rot terdam, vooral op samenwerking aan. Wijzende op het volo, dat door den Bond werd gedaan, toont spreker aan, hoe wensclielijk het zou zijn in dien het medelijden, door ziendén be toond ten opzichte van blinden, plaats maakte voor sympathie. Spre ker wenscht, dat al degenen, die zoo spoedig er toe to brengen zijn hun beurs te trekken, eens konden alen, hoe dikwijls dit geld nutteloos wordt verspild. Ook bij hot geven moet op samenwerking gelet worden. De lieer G. J. Oort, van Haarlem, bracht het jaarverslag uit. Bij hot be gin des jaars waren er 386 gewone leden, op 31 December 384 gewone leden en 12 candidaten. De Bond tol de op 1 Januari 188 buitengewone le den en op 31 December 426. Het getal donateurs bedroeg op 1 Januari 101 doch nu is het gestegen tot 192, waar onder met hooge bijdragen aan gif- drie extra steun voor dringenden nood hebban gehad. De blinden-kringen te Haarlem en in Friesland scheidden zich officieel van den bond af, om ook voor met- bondslecbsn hert toetreden tot die krin gen mogeiijk te maken. De verhou ding tot den bond bleef echter een vrieadsohappelfj ke. Ook het verslag van <5ea penodng- mee-ster werd goedgekeurd. De heer Exel heeft een totuico sticht voor de alleenstaande blinden, die te Amsterdam geen eigen tehui6 hebben en tegelijk In de Inrichting zouden kunnen werken, daar tnea in dezo richting geen inweoenóen 'assft. Dat tehuis "uaat op de Plentage-Mut- dergracht 33. Tot boridsraadaLodoi worden be noemd de heoren A. M. RooderNurg te Amsterdam ec. H. F. Benier Oosterbeek, in plaat? vco de heeron L. te Wechel, die bandsvoersi.'ïter werd, en mr. J. Lee* die ais bocdo- raadsHd bedankte. Mot algemeens stemntssi worden tot bondsraadsleden herbenoemd de pe riodiek aftredende leden M. A. Huon- dod (Don Haag), jhr. E. van der Meeuwen (Dan Beech) en J. F. W. S. Middelbeek (Den Haag). De volgende jaarvergadering aal te Rotterdam worden gehouden. Na do vergadering hadden de blin den een gezellig samenzijn. PRINSES JULIANA. Door een leerling van hot Christe lijk Gymnasium te Utrecht werd volgende verklaring gegeven van den naam Juliana J. U. L. I. A. N. A. Juliana, uw ieyea is aan SsieilcM alles. CURASAO OP DE MIDDENC7/.ND3- TENTOONSTELLING. Do „Amigoe di Curacao" clat er goede kano bestaat, dat oenige vlechtoterfl naar Amsterdam cuiten gaan, voor do hliddenstandc-tentocn- c;.old!lng in het Paleis voor Vciksvii; aldaar te houden. In elk ge-va1 cal «na speels porti j vlechtwerk herwaarts v/or&aa qzuoh- den. BURGEM/5ESTERFEK£TEi* •«-HERTOGENBOSCH. Men kan uiadedeelen, dat hei pro gramma voor de viering van het rij veren ambtsfeect van den burgemees ter van Den Bosch ap 8 Juni a.?. na genoeg gereed Lo. Een dc-r bijzcnderhadca oei zijn opcnho.ro maaltijd, dce óer burge meester en familie aangsbodm wordt waaraan iedereen kan deelms- rnea. De prijs per couvert is f f. DIRECTEUR MIDDELBARE TECH NISCHE SCHOOL. Tot directeur der door den Neder- landschen A an nemersbond te Utreohit opgerichte Middelbare technische School, is dooff het bestuur van dien bond benoemd de heer A. W. Dwars, civiel- en bouwkundig Inge nieur, oud-Ingenieur der Gemeente werken te Utrecht, oud-hoogleeraar in de Bouwkunde aan de Hoogeschool te Santiago (Chili), te Leiden. BRANDSPIRITUS. W« brengen in herinnering, dni he den bal Ki.rJim'ilijk besluit van 30 No vember 1908 in werking is getreden, waarbij c. ir. v«rlvvtfyi is: Rrand«pd.nliu£ door toavi/C^ixiy yan water te brcogon op een sterkte van minder dan 75 jes-ced of ecrw end ere veiistfi ndighst* den. daaraan tte voegesi, teruuj t<& bereiding eener kennel Uk tcdef- u>t -urw<£<adLg ge bruik bestem ac viceiato^ brandspiritus lu haoveeEhróea van minder dan 7 deciliter af te Leveren terwifi bij hoevtisïhedari if.lr.fn>" dan 5 liter de fiterochon af kruiken geslo ten en over kurfr or b^vsnranr! van den hair door mi&taVen capsules of met lak overtrokken zijn. Ook rnootea hierbedoslde ffieeacfaan en kruiken voorzien zijn Yan b»i dui delijk teesbaax opschrift in hoofdlet ters „Braodepiïwtus. Gevaarlijk bij in vv au dig gebruik.'1 EXAMEN POST EN TEL. De directeur-generaal der posterij en en telegraphie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Juli een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben voor ambtenaren der post. en tel., die wemscbtön te worden opge leid voor commies der post. en tel. Hiervoor worden 30 plaatsen open gesteld, waarvan ten hoogste 8 voor vrouwelijke candidaten Levert hot voor de ambtenaren te houden examen geen voldoend aan tal geslaagden op, dan wordit een nader aan te kondigen examen voor surnumerair der post. en tel. gehou den. Verzoeken om toelating tot het eerstbedoelde examen behooren vóór 16 Juni aan den directeur-genoraal te worden toegezonden, belegd met edne opgaaf van ^de werken in het Fransch, Duitsch en Engelsch ten minste 2 in elke van die tallen wel ke de candldaat gelezen heeft. „Staatscourant no. 110 vermeldt Let examenprogram. Rechtszaken ten kwamen tn 1545.7/, zoodat men DE BR/ANDSTICHTING IN „BELLEVUE". Gisteren zette de Arnhemsche recht bank de beltandeling voort der zaak van F. A. G. Krónig, pianostemmer te Brussel, beschuldigd van brand stichting in hotel „Bellevue" te Arn hem. Nu was het Openhaar Ministerie waargenomen door mr. Schaapman aan 't woord, om een requisitoir te nemen. Allereerst "wees deze er op, dat de rechtbank de zaak tot in de kleinste détails heeft onderzocht. Er is dus zooveel mogelijk licht op gevallen. Toen Ln den nacht van 25 op 26 Oo- tober „Bellevue" in vlammen opging, rees binnen enkele dagen het vermoe» den van brandstichting. Het hotel ging niet florissant' was in verband met den rulneusen toestand hoog ge assureerd. Voorts liet een der meest geïnteresseerden bij het hotel (de heer Riesener) zich uit, dat het zijn liefste wensch was, dat het hotel in vlam men opging. Dan had in hel hotel ge logeerd de beklaagde, zwager van de heeren Riesener. Voldoende omstandigheden om een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Dit onderzoek werd steeds meer be zwarend voor Krönig. Op 18 Novem ber werd hij dan ook te Brussel ge vangen genomen. De instructie vorderde ge ruimen tijd. Toch is spoed achter de zaak go- zet, vooral op de smeekbeden vanbe- klaagdes jonge vrouw, die juist twee dagen voor de inhechtenisneming van haar man, voor 't eerst moeder is geworden. De arme vrouw verzocht 't zoo kort mogelijk te maken. De zaak aan 't oordeel der rechters onderworpen, noemde het 0. M. een der ergste zaken, die te berechten val len. t Was een opzettelijke brand stichting, die den dood van iemand ten gevolge had, anderer goederen verloren deed gaan, en talrijke men- schenleveiis in gevaar bracht. Voor beklaagde bestond geen gevaar, want hij kende het gebouw. Hij heeft een menschenleven opgeofferd en dit mis. drijf kan gestraft worden met levens lange gevangenisstraf, is gelijkgesteld met moord. Spreker gevoelt zijn verantwoorde lijkheid; te meer, daar 't bewijs al leen op aanwijzingen gegrond kan zijn. De aanwijzingen zijn z. i. even wei voldoende om het wettig bewijs daar te stellen. Wel blijft beklaagde pertinent ontkennen, en zei in de in structie „Jullie zullen 1 me moeten bewijzen." Het O. M. ging vervolgens de aan wijzingen een voor een na. Eerst her innerde spr. nog eens aan den on- gunstigen toestand van „Bellevue" en dat de haag getracht heeft den chef kok voor eenige „Lapjes van dui zend" over te halen den brand in 't gebouw te steken. Wel heeft de ver dediger getracht dezen ohef-kok als getuige ongeloofwaardig te maken, maar dit is niet gelukt. Et is voortdurend verband geweest tusschen „Bellevue" en de beldaagde. Beklaagde maakte op 11 en 25 Octo ber reizen naar Arnhem, zonder dat dit noodig was. Bovendien wilde be klaagde z'n vrouw niet graag alleen laten, zoodat hij dus alleen in hoogst noodzakelijke gevallen van huis ging. Een andere aanwijzing is, dat be klaagde per se in kamer no. 4 wilde slapen, hoewel dit een der leedijkste kamera was. Den lien October be weert bekl. naar Bergen^en-Dad te moeten wegens ongunstige berichten over zijn moeder, maar bekl. spoort Berg-eta-Dal voorbij en komt 's mid dags in „Bellevue". Nu heet hethij wil zijn zwager eens goeden dag zeggen. Hoe rijmt zich dat te zarnen Hij vindt zijn zwa ger jjiet, gaat niet naai- Berg-en-Dal, blijft in „Bellevue" logeeren in ka mer no. 4. Oo-k de reden voor de tweede reis kan beklaagde niet geloof waardig maken. Als derde aanwijzing noemde de of ficier beklaagde's houding bij den brand. Vaststaat ,dait de eerste getui gen, bij den brand aanwezig, gezien iiebben, dat de brand het eerst woed de aan den rechtervleugel van het hoofdgebouw. Die getuigen vestigden het eerst hun aandacht er op of er ook menschen waren en aan den an deren uithoek van het hoofdgebouw staat op het balcou der eerste verdie ping gepakt en gezakt, zooals de o verlenen getuige Wiilemse het uit drukte, beklaagde, gereed om in den trein te stappen. VLak bij de plaats waar Krönig stond, is een trap ,die beklaagde niet afgaat. Hij blijft kalm staan, maakt een alarm. Eenmaal op het bale on, aar hij als het ware te vroeg „ont dekt" werd, heeft hij zich langs de dikke electrische dradein zonder ge vaar laten glijden. Krönig vroeg nog waar moet ik, met mijn parapluie en tasch blijven, speelde zoodoende co- meuie. kalm was Krónig in dat ge deelte van het gebouw waar geen brand was, rondgewandeld. Hij was de eenige acteur in liet hoofdgebouw, die volstrekt geen alarm maakte. Dan is beklaagde in zijn verklarin gen op vele tegenstrijdigheden be trapt. Beklaagde spreekt van verstïk- kenden rook in de gang, waardoor hij de trap niet kon vinden en op het balcon belandde. Van verstikkenden roek is niets gebleken. Bovendien zou het onmogelijk zijn, zoo gepakt en ge zakt door een verstikkenden rook te komen als Krönig beweert. Aan an deren vertelt Krönig, dat het tijd was dat hij er uit kwam. Zijn kamer stond in lichterlaaie. Door dergelijke beweringen dikt bekl. juist het bewijs van zijn schuld aan. Er is een deel van het hotel behouden gebleven, het bijgebouw, en daar worden gevonden sporen tot brandstichting. In de ves tibule wordt gevonden een lessenaar, waarin een aantal Lappen, die ge brand hebben, terwijl het ook inwen dig in deu lessenaar gebrand heeft. Lit de onderzoekingen van dr. Hesselink is gebleken, dat men ten aanzien van dien lessenaar te doen heeft met een mislukte poging van de zen beklaagde. Na den brand heeft bekl. verbran de polsen en gaat bij een juffrouw in de buurt om een middel tegen brand wonden. Hij wil daar nu niets van weten, maar vast staat het. Juffrouw Bosveld gaf hem een middeltje, dat zij van den dokter tegen brandwon den ontving. Hoe komt beklaagde an ders aan die brandwonden, dan wan neer hij in het gebouw met vuur is bezig geweest In den trein toont be klaagde aan den getuige Van Silfhout zijn polsen. 't O. M. acht 't bewijs dus geleverd. Brandstichting behoort tot de meest ernstige misdrijven. Het is een mie- drijf, dat, als in casu, gepleegd wordt om assurantiepenningen aan anderen in handen te spelenBekl. heeft het leven gewaagd van anderen, het le ven van Wammes opzettelijk opgeof ferd. Zijn vloekwaardig bedrijf roept om een straf. Spreker elsdhte daarom TWAALF JAREN GEVANGENIS STRAF. Als verdediger trad op mr. R. J. Visser, die woorden van deelneming sprak over 't lot van den ongelukki- gen knecht Wammes. Maar ook uitte pleiter deelneming voor het zoo ramp zalig getroffen echtpaar, eens eige naar van „Bellevue", vroeger gefor tuneerd, nu in zeer sobere omstan digheden. In wanhoop riep de vader uitvier jaar geleden verloor ik mijn zoon, een jaar daarna mijn been en daardoor de gelegenheid tot arbei den, verleden jaar brandde „Bello- vue" af en werd ik straatarm. Nu treft het grootste verdriet mij en mijn kinderen, om mogelijk de volgende week het laatste wal ik bezit, mijn goeden naam, te hooren bekladden en belasteren. Wijzende op de moeilijke taak der Rechtbank in deze zaak, wéés pl. er op, dat de Rechtbank een leiddraad beeft Ln art. 391 Strafvordering, be palende, dat niemand wegens mis drijf lean veroordeeld worden, tenzij de rechter door wettige bewijsmidde len de overtuiging heeft bekomen, dat een straf baai- feit werkelijk lieeit plaats gehad en dat de beklaagde daaraan schuldig is. Op bioote ver moedens of onvolkomen bewijs mag niemand veroordeeld worden. De wetgever heeft geschreven niemand kan zender wettig en overtuigend be wijs worden veroordeeld. De eisch der wet is af te vragen wat is wet tig bewezen. Rechtstreeksch bewijs is niet gele verd. Het bewijs moet gevonden wor den in aanwijzingen en te dien aan zien heeft de wetgever groote voor zichtigheid aanbevolen. Er is terecht gezegd door aanwijzingen bewijst men alles. Bij een arrest van 1886 heeft de Hooge Raad uitgemaakt, dat leugens van beklaagde niet kunnen dienen alg aanwijzing van de schuld van den beklaagde. Mr. De Visser wees in zijn pleidooi verder op de omstandigheid, dat niet opgehelderd is de diefstal teu nadeele van de familie Coohius, die voor plus minus 6000 waaide in het hotel had. In den nacht vam den brand heeft m Bellevue gelogeerd de Duitscher Pelz uit Hamburg, die -eern koffer bij zich had. Deze man is den volgenden mor gen verdwenen. Waarom is niet ver der onderzocht Voorts wees pleiter op heit geheim zinnige teLefomeeren in den nacht van 25 op 26 October, zóó geheimzinnig, dat juffrouw Romijn de huishoudster een hulp meenam om te luisteren. Hoe was de toestand in Bellevue ten opzichte van het brandgevaar Onverdachte getuigen, die gezien hebben de defecten aan de electrische geleiding, hebben gezegd, dat het ge vaarlijk was. Kortsluiting is dus mo- Is er brand gesticht in Bellevue Hoogstens valt ten aanzien van het in den lessenaar in de vestibule ont dekte te spreken van een mislukte poging tot brandstichting. Het geldt hier een zwakke aanwijzing voor een poging tot brandstichting. Beklaagde verdient te Brussel 3000 francs, zijn vrouw evenveel, zoodat zij zijn te re kenen onder de welgestelde lieden. Wat voor reden zou beklaagde heb ben om een misdrijf als brandstich ting te plegen Daarna ging pleiter na de houding van beklaagde voor en tijdens den brand. In verband hiermede besprak plei ter de houding van menschen brandgevaar. Beweerd is, dat beklaagde maar wat comedie speelde, doch pleiter wees op de deskundige verklaringen., waaruit blijkt, dat Krönig inderdaad mot gevaar werd gered. Er is gezegd, dat Krönig had kunnen vluchten over het dak dier vestibule naai' het bijge bouw. Resumee rende meende pleiter, dat geen wettig bewijs aanwezig is. Bij de groote menigte zal het zwaarste wegen het gesprek, dat Emile Riese ner met Beek heeft gevoerd. Man is zoo licht geneigd dit te gelooven. In dien Emile Riesener de auctor intel lectualis is van de brandstichting, waarom hem dan niet vervolgd, waarom althans niet een poging tot vervolging gedaan Hoe kan men Krönig veroordeelen op een verkla ring van Beek, waarop men zolfs E. Riesener niet durft te vervolgen Pleiter ooncludeerde tot vrijspraak van beklaagde en vroeg diens onmid delliike invrijheidsstelling. Na re- en dupliek wees de recht bank dit verzoek af en bepaalde de uitspraak op Dinsdag 25 Mei. EEN STUDENT VEROORDEELD. Het Gerechtehcf te Amsterdam be krachtigde hot vonir.Lo van do 4de kamer der Amsterdamse hc Recht bank, waarbij een 25-jarig- student Ln de ïrjedicijnen werd veroordeeld tot een maand gevengendaotraf, wegens wederspannigheid, gepleorc 'n den nacht van 17 op 18 Mei 1S0S op het Rembrandtplein aldaar tegen os cbercheurs F. J. Mulder en J. H. Jen- TELEFOONGEHEIM. Het proces van mej. M, v. D., die door het Amsterdamse he gerechtshof van rechtsvervolging te ontslagen beschuldigd van ocbscding van tele- foongeheimen en waartegen door den proc.-generaal cassatie is eangetee- kend, zal 17 dozer voor den Hcogen Raad behandeld worden. Mr. J. A. Levy zal als verdediger optreden. Mr. S. VAN HOUTEN EN DE TROONSOPVOLGING. Mr. S. van Houten begint z'n 12en Staatkundigen brief met een juich toon, dat de mogelijkheid der troons bestijging van een vreemde, wel van boogen stand, maar niet uit een fa milie van dienaren van een anderen skaat, verder verwijderd Is. Hij vervolgt„Maar mijn klacht blijft, wat toch regeeriog en volk be zielt, roekeloos een gevaar te blijven loopen, dat in bange dagen zwaar op aller hart drukt. ..Geen volksbelang noopt de troons opvolging in de zijlinie onbeperkt te behouden. De eerste de beste gelegen heid moet worden aangegrepen, om eerder dan thans keuze te doen in treden. Itfefstt met vrijheid om ook den repubUköïnseheh regeering: vorm to biezen, al erken ik, dat onze tegenwoordige toestand, met een na tionaal, geëerbiedigd en liet volks recht eerbiedigend vorstenhuis, daar boven voordellen aanbiedt. Maar is niet nu te voorzien, welke denk wijze tijdens de gedachte eventuali teit zal heerschen." TEGEN DWANGVERZEKERING. In denzelfden brief toornt de oud- liberale staatsman tegen dwangver zekering, en schrijft daarover o. a. Dwangbesparing voor ouöerdoms- verzekering heeft nog bovendien eigenaardige groote schaduwzijden en onbillijkheden. De heffing begint in de jeugd gaat moeide re tientallen jaren door voor een uitkeering, die ik neem dit jaar uit het ontwerp-Kuyper op het zeventigste jaar aanvangt. zonder onderscheid van levenskan- Nu weet echter toch ieder, dat de levensverzekeringsmaatschappijen de verzekering v<ya uitkeeringen bij den dood slechts aannemen na zorg vuldig geneeskundig onderzoek, dat tal van aanvragers worden afge wezen, terwijl een veel grooter aan tal maar Ln 't geheel niet beproeft om onder de verzekerden opgeno men te worden, omdat zij mieit de nor male statistieke levenskans hebben. De heffing van staatswege van de loonen gaat ook bij zulke slechte le venskansen altijd door, zelfs al weet de arbeider reeds met nagenoeg ma thematische zekerheid, dat hij den ge vorderden leeftijd niet bereikt, en er dus niet van profiteeren kan. De zwakken betalen voor de sterken. In vrijheid rekent men met zulke persoonlijke kansen en niet eigen be hoefte. Alloen wie in omstandigheden is, dat hij aan persoonlijk egoïsme vrij spel kan laten, bezorgt zich een op een later leeftijd Ingaande, lijf rente, omdat bij vroegerem dood het hem niet schelen kan, dat de ve keraar profiteert. Wie voor naaste betrekkingen heeft te zorgen, kiest daarentegen een anderen vorm voor zijn besparingen, die ook dezen ten goede komt. INGEZONDEN Van Ingezonden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopie denlnserder niet teruggegeven. Voor den inhond dezer rubriek stelt de Hedactfe zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur 1 Beleefd verzoeken wij een-'- plaatsruimte voor omdersitaand ar tikel. AAN H.H. WINKELIERS. Ln de courant van Dinsdag j.l. tem hebbende, dat er a.a. Dinsdag feest zal zijn door de geboorte eener prinses, me enen wij aanleiding ge vonden te hebben, eenige regels te sclirijven aan de Ilaarlemsche win keliers. Dinsdag nu is het feest, feest in de volle be teekenis van 't woord, dat wil zeggen, voor ieder, dus ook voor het winkelpersoneel. Een ver zoek willen wij tot u richten, dat, zoo wij hopen, in overweging zal worden genomen. Ons verzoek is dit zouden Dinsdag a.s. niet alle winkeliers kunnen sluiten Immers gij allen weet, dat het personeel ln hoofdzaak- jong 'is, en dus ook dien dag gaarne zou willen profiteeren. Even goed weet gij, dat het winkelpersoneel niet te veel vrij-af heeft. Laat nu zoo'n dag eens eien uit zondering zijn, toont nu eens, dat gij wat voor het Koningshuis en voor uw mede menschen over hebt. Wij vertrouwen, dat het geachte Haar- lemsche publiek ons zijne welwillende medewerking zal verleetnen, door van te voren zijne waren in te koopen. In de hoop, dat ons verzoek door H.H. winkeliers goedgunstig zal worden opgenomen, en u, mijnheer de Redac teur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teekenen wij ons EENIGE WINKELDAMES. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cta. par regel. ^^Tandmiddelen <**VL.PooLfc Zonen Spuri eu Wedstrijden BEEUVVKES EN HET VOETBAL SPEL. Ook „De Sport" bespreekt Beeuw- *s' uitlatingen over het voetbalspel. Het blad koos voor dit artikel als hoofd „Een zwakkeling". „Wij hebben eenvoudig paf ge staan, zegt het blad, toen we diit la zen. Die goeje Beeuwkes. Welk 'n dwaasheid om zoo te spreken Welk een schandelijk overdrijven, welk 'n treurig generaliseeren. Er 'igt een kiem van waarheid in. maar méér ook niet. Beeuwkes vergeet, dat de voetballers, die in dergelijke, groote wedstrijden uitkomen, die „biertjes drinken in de stamkroeg", die hun namen in de kranten zien staan, slechts een zéér, zéér gering percen tage vormen van het steeds aan groeiende Leger der voetballers. Beeuwkes stelt het voor of alle spe lerseerste klas voetballers zijn. Hii vergeet, dat tienduizenden jon- geaie ons mooie spel volkomen matig verstandig beoefenen. En als Beeuwkes zegt, dat zijn carrière door het voethalspel is misgeloopen, dat hij op school alles er door vergat, dat hij geen officier kon worden doorhet voetbalspel, dan ant woorden wij beste vriend, d a t i s uw eigen schuld ge- s t. Daarmee hebt gij bewezen en zwakkeling te zijn, die zich door z'n sport laat ovenvinnen en op den kop zitten. Er zijn menschen, die aan den drank verslaafd zijn zoo zijt gij blijkbaar aan het voetbalspel verslaafd ge weest, dat gij al het andere er door vergat. Maar gij mist het recht, dat aan de sport te wijten, gij mist het recht, om door zulke dingen in het openbaar te zeggen, den indruk te wekken, alsof u w geval een nor- a a 1 geval waj. an op rekening van de sport dient te komen. Dat is onjuist. Onze jeugd is gelukkig ver standiger dan gij 1 Als uw carrière door het spel is mislukt, dan waart een zwakkeling en don moest gij morgen aan den dag met voetballen jhouden. Gij zijt blijkbaar een achtoffer van de sportsiekte, die u heeft aangetast, van de voethalkoorts, die uw bloed verteert, welnu, leer u dan beteren. Hang uw voet balschoenen aan den kapstok. Het succes heeft u blijkbaar verzwakt en verblindteindig met voet ballen. Blijf niet langer een ge vaar voor u zelf. Gij geeft den Ho', landschen jongens den raad, niet ;e gaan voetballen, maarzelf blijft gij het doen. Niettegc. staande uw carrière, naar uw eig.n getuigenis, er door is verslechtcrdT Is dat geen dwaasheid en geen zwak heid Daarom nog eens word ver standig en voetbal niet meer. Wellicht haalt ge nog iets in van de schade, die de sport-ziekte u Lo- rokkend heeft. Maar vertel nov.it meer, dat het de schuld van hot spel is." De N. R. Ct. spot een beetje met Beeuwkes' oordeel: De heer Beeuwkes wilde officier worden, maar, o weet, daar kwam het voetbal, de schrik onzer dagen, en ziet die heer Beeuwkes voetbalde en... werd geen officier. Wat waren anderen dan veel for tuinlijker want, om alleen maar bij de goede voetballers te blijven, heb ben we de volgende officier-voetbal lers gehad: de Neve, Boomsmn* Brands in a, Stom, Brevet, Fabius, v. Dapperen, van Beek, Paul de Groot e. a. en ai die heeren hebben gevoet bald; veel gevoetbald en zijn o, wonder toch officier geworden. 't Is wel merkwaardig! Dan vertelde de heer Beeuwkes nog van het bitteren of biertjes-hij- schen in de stamkroeg, maai'... juist daarom, juist om dat te bestrijden moet er meer aan sport gedaan, meer gevoetbald worden. De fouten die de voetbalwereld ongetwijfeld aankle ven worden wel wat sterk gekleurd en onwillekeurig dachten we bij het lezen van 's heeren Beeuwkes be schouwingen aan de woorden, dia hij zeif sprak toen hij het had over: „de jongensnatuur, die van uiter sten en overdrijving houdt." P r i n s os Juliana. Bij het bericht aangaande da naamsverandering der voetbalveree- niging „Hercules", is per abuis weg gelaten her. woord Prinses, zooda-t dia vereeniging thans heet „Prinses Ju liana". Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Gori'u- öiik door ds. II. G. Cannegieter Wzn. te Midwoide en De Leek (Gr.) Beroepen te Siddeburen (Gron.) ds. P. J. Bakker te Veenwouden (Fr.). ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen mej. M. H. E. Pouw, geboren te Am sterdam. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op „Stellingen" de heer W. Snellen, geboren te Wage- ningen. Utrecht. Geslaagd voor theoretisch tandheelkundig examen J. v. d. Hei de en J. Goenó. jit de Arbeiderswereld DE STAKING TE ZUTPHEN GEëINDIGD. De Hbld.-correspondent schrijft: In de bouwbedrijven, te Zutphen ia van de schilders en van de metse laars en opperlieden, die staking, zoo als de bazen ze noemen, de uitslui ting ,zooals de arbeiders beweren, ten einde. De bazen hebben in geeu enkel opzicht toegegeven en de ver houding tusschen beiden is weder ge heel dezelfde als vóór 1 Februari, toen het geschil omtrent het arbeids contract ontstond. Wel zijn sommige werklieden door de bazen teruggeno men, zelfs enkelen met eene geringe verhooging van loon, maar aan deu eisch, dat allien weder aan het werk zouden worden gesteld, alsof er niets gebeurd was, is niet voldaan. Vele arbeiders zullen dan ook nog langen tijd de^tréurige gevolgen van hun gehoor geven aan den raad van die zich als hunne leader's opwierpen, kunnen ondervinden. De beste werk krachten zijn weer aangenomen, maar de minderwaardigen blijven zonder bezigheid en, waar de uitkee ring van de vakvereeniging nu op houdt, tevens zonder verdienste en dat terwijl de spaarpenningen zijn opgeteerd en schulden zijn moeten gemaakt worden. De ontstemming te gen de raadgevers, wier voorspiege lingen niet zijn verwezenlijkt, is dan ook i Stoomvaartberichten Het st Tabanan, van Rotterdam n. Java, vertrok 12 Mei van Suez. Het st. Bogor, van Rotterdam naar Java, passeerde 12 Mei Penm. Het st. Wilis, van Rotterdam naar Java, vertrok 11 Mei van Southamp ton. Het st. Pyrrhus vertrok 9 Mei van Batavia naar Rotterdam. Hot st. Celebes, van Batavia naaf Amsterdam, passeerde 12 Mei des voormidags 6 uur Dungeness. Het st Prins Frederik Hendrik ar riveerde 12 Mei van Paramaribo te Amsterdam. Het st. York, van Rotterdam naar Japan, vertrok 11 Mei van Southamp ton. Het sL Goentoer, van Java naar Rotterdam, passeerde 12 Mei Kaap CarvoeLro. Het st. Nieuw-Amsterdam, van New-York naar Rotterdam, passeerde 12 Mei des voorin. 11.45 u. Lizard. Het st. Delfland arriveerde 11 Md van Amsterdam to Buenos Ayres. Het st. Dorfflingor, van Rotterdam naar O.-Azië, vertrok 12 Mei van Na^ gasaki.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6