NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Een dappere Vrouw 26» Jaargang. No. 7941 Verschijnt dagelijks, behalvo op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 16 MEI 1909 O 1-29 ABONNEMENTEN pas* DRIB MAANDENl Voor Haarlem Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Veoaootschap Loarens Coster. Directeur J. PEEREBOOM. ADVERTENT lËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer ƒ0.18 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie t Groote Houtstraat 55. litercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij; Zolder Bnltenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tol de plaatsing van advertentifin en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge-neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warrnoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Wekelijksch Beursoverzicht van fflerens Tieleman. Weekbericht van 8—15 Mei 1909. Nog voortdurend blijft ter beurzede opgewekte stemming aanhouden, tvaarbij een ongebreideld optimisme hoogtij viert en waarin aam ongun stige factoren even weinig aandacht wordt geschonken, als te voren aan de lichtpunten ten deel viel. Het, is inderdaad merkwaardig, hoe gemakkelijk men zich ter beurze over allerlei feiten van minder opwekken- den aard weet heen te zetten, die on der andere omstandigheden een diep. gaanden Lnvloed op de algemeen© stemming zouden uitoefenen. Zoo hoeft te Parijs de dreigende nieuwe staking van post en telegraaf waarhij ditmaal, naar men weet, ook een groot gedeelte van het Spoorweg personeel zich zal aansluiten, hoog- etens tot eenige reserve op de effec- tenmarkt aanleiding gegeven, zonder dat de goede tendenz er echter door weid geschokt, en toch behoeft het geen betoog, dat de thans in Frank rijk dreigende strijd tusschem de macht der regeering en de economi sche macht van een deel der vakver enigingen van vèr strekkenden in vloed kan worden. Intussclien komen de telegrammen uit Parijs nog steeds zonder vertraging aan, waaruit men mag af Leiden, dat de regeering zich van de noodige militaire en andere hulpkrachten heeft verzekerd. Waar de Parijsche beurs zelf zich tot dusverre van het conflict weinig aantrekt, is liet niet te verwonderen, dat men er ook elders voorloopig geen rekening mede houdt. Evenmin is zulks met andere factoren het geval, die voorbestemd schenen hunne uit werking op het koersniveau te doen gevoelen. Zoo heeft de Londensche markt ten volle haar vast verloop ge handhaafd, niettegenstaande de be handeling der nieuwe belastingplan nen, die in City-kringen zoo'n slecht onthaal hebben gevonden. Hoe hot zij, de goede stemming ver- dient in niet geringe mate te worden toegeschreven aan de voortdurend groote geldruimte, die in de eerste plaats de beleggingsvraag stimu leert. Duidelijk blijkt dit uit liet suc ces, dat verschillende leeningen te Londen hebben gehad. Nu eendaagsch geld slechts 1/2 noteert, geld voor een week 3/4 en 1 verkrijgbaar is en de Disconto- koers voor puik 3-maandsch papier in de open markt 11/4 A 1 3/8 be draagt, is het trouwens niet te ver wonderen, dat voor vrije middelen belegging wordt gezocht in obligaties met aantrekkelijke rente. Meer nog dan aan de Europeesche hoofdmarkten kwam de vaste stem ming van de Ncw-Yorksche beurs tot uitdrukking: ark'oreenvolgens had den voor versrh-i aandeelen- scorten verdere Tfciv-uiütc koersverbe. teringen plaats n iaat net zich aan zien, dat verbeteringen voor sommi ge soorten voorloopig verdere vorde ringen zullen maken, ofschoon wij over 't geheel genomen geneigd zijn te adviseeren ©ene reactie af te wachten alvorens tot koopen over te gaan. De veel verbeterde berichten uit de Staal- en IJzcrindustrie hebben ertoe bijgedragen, de New-Y' orksche beurs in een opgewekte stemming te doen blijven. De vooruitzichten zijn meer hoopvol geworden, hetgeen tot een verdere rijzing in Steeisliares en aan verwante fondsen aanleiding heeft ge. geven. De omzetten namen weder' groote verhoudingen aan, waartoe voor een niet gering deel werd bijge dragen door den grooten handel in Readingshares, waarbij geruchten in omloop werden gebracht, dat het di vidend verhoogd zou wordenook Gulfwaarden hadden een goede week. in verband met de verkiezing in den raad van beheer van twee vrienden van Harriman, hetwelk voor de toe komst dei* Maatschappij van zeer groot belang geacht wordt en geloo- ven wij ook, dat voor Gulfw.aarden op den langen duur hoogere koersen zijn weggelegd. Over 't ai gemeen genomen, zij ver meld, dat de algemeene tendenz zeer onregelmatig was en onder den In vloed staat van een aantal oncontro leerbare geruchten. AI naarmate het eene gerucht ge loofd werd en later werd tegenge sproken, bewogen zich de koersen, en in sommige fondsen als Rock Island,, die de laatste dagen circa 3 ven-be terden was de beweging kennelijk te kunstmatig om blijvend te kunnen zijn. Ofschoon ons publiek steeds vrijwel uit de markt blijft, schijnt het toch de steeds hooger van Amerika ko mende koersen niet te weerstaan en was de laatste dagen weer kooper van eenige laaggeprijsd© shares, als Southern Rails, Kansas City, Sou thern en Rock Islands, doch behalve hierin was ons publiek ovei"wegend kooper van enkele industrieele soor ten, ais Amalgamateds, United Ci gars, Standard Millings en Sears Roebock. Het schijnt de voorkeur aan vele dezer shares te geven, welke trouwens meer endeels een bevredi gend rendement geven, omdat het zijn spoorweg shares zooveel later verkocht heeft, het gevaarlijke van die politiek is echter, dat Amerika dergelijke shares, die daar bijna geen markt hebben, niet gemakkelijk te rugneemt, zoodra de kooplust hier voor aanbod plaats maakt, dan zal ons publiek die aandeelen slechts te gen veel lagere koers kunnen verkoo- pen. Ook deze week viel een zeer gunsti ge stemming voor locale waarden waar te nemen met uitzondering van Tabaks aandeelen, die voor sommige soorten eerder in prijs terugliepen. Indische Cultuurwaarden waren opnieuw vast met veel vraag voor aandeelen Ned.-Ind. Handelsbank. Petroleumaandeelen vast met veel vraag voor Koninklijke, die in goede tendenz ruim 3 hooger sloten, of schoon de dividenden tegen 31 gela ten werdende vaste stemming moeit derhalve meer gebaseerd worden op het plan van introductie aan deBui- tenlandsche beurzen, dan op de ren tabiliteit van het fonds, Mijnwaarden eveneens vast met verdere rijzing voor Ketahoens. Great Cobar blijven door verdere stij ging ook de aandacht trekken. Geld bleef ook deze week weder ruim. ^aitenlandsch Overzicht KEIZER WILHELM EN KEIZER FRANS JOZEF. De Duitsch© Keizei" is gistermorgen in Weenen aangekomen. Z'n collega- keizer heeft hem en z'n familie van den trein gehaald en recht hartelijk ontvangen. Zelfs wordt in de tele grammen uitdrukkelijk meegedeeld, dat de monarchen el kaai- omhelsd hebben. Deze omhelzing kan uit staatkundig oogpunt ook wèl-gemeend zijn, want de verhouding van beide rijken is uit stekend. Een officieus pers-bericht wijst daar nog eens op. 't Heet „Geen vroeger bezoek van den Duitschen Keizer kon in staatkundig opzicht een zóó diepen indruk maken als het huidige, dat volgt op een tijd van internationale spanning, zooals Europa ze in jaren niet gekend heeft. Duitsehlands houding tijdens de gebeurtenissen van dezen herfst en dit voorjaar maakte de Balkancrisis, tot dusverre een Oostenrijk-Hongaar, sche zaak, tot eene, die van gemeen schappelijk belang was voor de mo narchie en het Duiteche Rijk endaar- door werd tegelijkertijd een zeer nut tige les gegeven aan de geheelo poli tieke wereld. (Alles goed en we], maar wij zien 't nuttige van zulke lessen niet In 1 Red. H. D.). De onverbrekelijke diplomatieke trouw, die de regeering te Berlijn te genover de Oostenrijksch-Hongaar- 8cke betoonde, versterkte den vriend schapsband tusschen beide rijken en wekte te Weenen en Boedapest leven dige gevoelens van erkentelijkheid, die uiting vonden in diepgevoelde woorden. Het bezoek, dat Keizer Wilhelm thans te Weenen brengt, is de bekro ning van een merkwaardig tijdperk in de geschiedenis van bet Verbond". Er zullen in deze dagen nog veel woorden gesproken worden, om het Verbond te verheerlijken. Reeds nu begon de burgemeester van Weenen, die Keizer Wilhelm dankte uit naam der bevolking voor zijn trouw aan 't Verbond. Eigenaardig, dat Duitschland en Ooetenrijk-Hongarije in zulke verhe ven stemmingen niet meer over Italië denken. Die is toch ook van de par- 'U Of niet meer •T RECHT DER KATHOLIEKEN. De Engelsche wetten zijn wat som mige bepalingen belieft, niet vrien delijk tegenover de katholieken. Het zijn evenwel oude en verouderde wet ten. Daarom is nu een wet in behan deling tot afschaffing van deze uit zonderingen, zooals tot opheffing van de bepaling, dat een katholiek niet mag worden benoemd tot lord-kanse- lier, niet tot onderkoning van Ier land, enz. Ook de eed, dien de ko ning bij de troonsbestijging moet af leggen, is veranderd, omdat ook deze kwetsend is. Dit wetsontwerp is gisteren in het Lagerhuis met 133 tegen 123 stemmen aangenomen. Maar.... 't is nog geen wet er bestaat zelfs weinig kans, dat het ontwerp in dit zittingsjaar tot wet zal worden verheven. DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK. Onverwachte omstandigheden bui tengesloten, kan gezegd worden, dat de algemeene staking <ier post-, tele graaf- en telefoon-beambten m i s- 1 u k t is. Van algemeenheid is geen sprake. Ruim geschat bedraagt 't aantal stakers niet meer dan 10 De dienst beeft er dus niet veel onder te iijden niet meer, dan b.v. in da gen van influenza, wanneer 't tech ook geen zeldzaamheid is, wanneer 1 op de 10 menschen ziek is. De buitengewone maatregelen door de regeering bij voorbaat genomen voorzichtigheid is immers de moeder der porseleinkast 1 zijn dan ook tot heden overbodig gebleken. De parti culiere postdienst van de Kamer van Koophandel heeft een dag gewerkt en goed gewerkt I 't Was evenwel meer bij wijze van proef. Toen de be- stuurderen er dan ook met den mi nister-president over spraken, kon Clemenceau triomfantelijk uitroepen Ik dank de heeren zeer, maar de postdienst is zelf volkomen in staat om aan alle verplichtingen te vol1 doen I Clemenceau zei dit met een glim lach.... 't Is dan ook wel een succes voor hem I De voornaamste zorg der negeering is nu, om te zorgen, dat de stakers niet tot ongeregeldheden zullen over gaan. Maar ook daarvoor zijn maat regelen genomen. Een macht van 8000 politie-agenten en gendarmes, 400 agenten in burgerkleeding en 25,000 soldaten is gemobiliseerd. De ze mobilisatie ging zoo kalm in zijn werk en men maakte zoo weinig ver toon, dat het publiek er ternauwer nood' iets van gemerkt heeft W elke houding zuilen de stakers nu aannemen? Tot heden hebben ze zich kalm gehouden, en niets wijst er op, dut ze gewelddadige plannen in het schild voeren. Dit belet niet, dat alle postkantoren nog bewaakt zijn, even zoo de telegraaflijnen, omdat ge vreesd wordt, dat de stakers door 't ver-breken der lijnen den dienst in de war willen jagen. Donderdagavond hebben de stakers weer te Parijs vergaderd. Natuurlijk werden er heftige redevoeringen ge houden over de houding der Kamer. Ook werd be&Loten de staking tot 't uiterste vol te houden. Er scheen, niettegenstaande de hef tigheid dar sprekers, een gedrukte stemming onder de stakers, die ten slotte ook tot uiting kwam, toen het bestuur er zijn wrevel over te kennen gaf, dat er zoovelen onder de postbe ambten waren, die Dinsdagavond 't besluit tot staken hadden toegejuicht en den anderen ochtend aan den ar beid waren gegaan alsof er niets ge beurd was. Op dit zonderlinge feit wezen ook wij gisteren reeds. Dinsdag waren er 10.ÜÜ0 postiors te Parijs vóór staking en Woensdag bleven er slechts een 465 thuis. De stakende postiers hopen er nog altijd op, dat de werkende collega's hen nog te hulp zullen komen. Veel kans bestaat daarvoor niet, althans nu zijn er nog geen teekenen van eenige toenadering tusschen stakers en werkers. Ook hopen de stakers op andere hulp. in üe vergadering van Donder dagavond werd medegedeeld, dat het iinjuwerkerscongres ie Lens, dat den vorigen dag had besloten met aan de staking der postbeambten mede te doen, op dit besluit was teruggeko men en met het oog op hetgeen m de Kamer was geschied had besloten, de quaestie nog eens te overwegen en eerst daarna een definitieve beslis sing te nemen. De vergadering werd ook bijge woond door den secretaris van den algemeenen bond van rij ksw er Mie- den, die mededeelde, dat bet centrale bestuur van dezen bond had besloten de aangesloten vereenigingen in de provincie aan te sporen, over te gaan tot do algemeen© staking. Ook de ar beiders van de gasfabriek te Pa®sy en het bestuur van de vakvereenigmg der werktuigkundigen hadden moties aangenomen tot aansluiting bij de staking der postbeambten. Do stakingsgezinden geven dus den moed nog niet op. Juist de houding dar regeering, die met volle zeilen te gen do stakingsbeweging ingaat en van geen wijken wil weten, moet de. Reorganiseerden van den „ALgemee nen bond van den arbeid" tot verzet prikkelen. 't Is dus nog niet buitengesloten, dat de groote strijd, die nu al var- wacht werd, toch nog zal komen. De regeering zoekt de botsing blijk- baai" en meent zich nu sterk genoeg, om alle verzet te weerstaan en voor goed den kop in te drukken. Zoo iets als groote schoonmaak dus Zonder verderen strijd zal de sta king der postiers zeker niet eindigen. Er zijn nu 250 stakende beambten of ficieel ontslagen, maar de regeering moet het voornemen hebben dezer da gen een besluit uit te vaardigen, waarbij den overgien stakers een ul timatum gesteld wordt, om weer aan den arbeid te gaan, willen ook zij niet ontslagen worden. DE VEROORDEELING VAN LOPUCHIN. Lopuchin, de oud-directeur dei- Russische geheime politie, is veroor deeld tot vijf jaren dwangarbeid en verlies van zijn burgerlijke rechten. Daar de veroordeelde edelman is, wordt het vonnis aan den Tsaar ter bekrachtiging voorgelegd en men ver wacht, zooals uit Petersburg wordt bericht, dat deze Lopuchin. gratie zal schenken. Zoowel de procureur-generaal als de verdediging hebben hunne onte vredenheid betuigd over de wijze, waarop het verhoor werd geleid. Het voorschrift van de regeering, nl. dat de verhooren ln het publiek zouden plaats hebben, ten einde zooveel mo gelijk het volle licht te doen vallen op deze zaak, had door de weigering van den president om een aantal stukken, betrekking hebbende op Azef, in bet geding te brengen, niet liet minste effect gehad. Den beschuldigde is te dezer zake dan ook liet atiptst© stilzwijgen opge legd. We zullen van deze zaak wel nooit 't rechte te weten komen. Stadsnieuws Het hoofdbestuur van Ei gen Hulp wenscht evenals vorige ja ren, ouders en voogden leden der vereenigmg behulpzaam te zijn, om kinderen te doem logeeren in 't Bui tenverblijf van Eigen Hulp in 't ge- zondo plaatsje Nun speet aan de N. C. S. Amersfoort—Zwolle. Twee groepen worden gevormd, elk van omstreeks dertig kinderen van beiderlei kunne. De maximumleeftijd is op 12 jaar gesteld. De eerste groep verblijft van 15 Juli tot en met Donderdag 5 Au gustus te Nunspeet, da tweede van 7 Augustus tot en met Zaterdag 28 Au gustus, zoover do ruimte het toe laat kunnen ook kinderen voor kor- teren tijd, doch minstens 10 dagen worden geplaatst. Als directrice zal wederom optreden mevr. A. Keiler van Hoorn, geb. de J one heer e, te Haarlem. EXAMEN KRANKZINNIGEN VERPLEGING. Deze exaanens zijn voortgezet met de candidaten uit het gesticht Mee- renberg. De uitslag is aLs volgt: Eerste gedeelte A: 51 candidaten, afgewezen 27, geslaagd de zusters L. Atema, E. P. Bergs, J. C. Bestevaar, G. A. Bödeker, J. E. Breetveld, J J. Drenthen, J. E ij keiboom, L. W. J. van der Haagen, J. P. Heijboer, A* A. Heijligers, W. Heusman, J. C. Klinkenbijl, A. Kolk, A. C. Kruijt, C. Meeuwsem, H. G. Roelofs, A. M. Scherpenhuisen, C. C. de Vries en J. Wessing, en de broeders H. Wj Berghorst, P. C. E. Bonnet, M. Bran don, G. B. Godijn en W. Jaasma. Tweede gedeelte A 15 candidaten, afgewezen 7, geslaagd de zusters C. A. Bras, W. Ennema, C. H. van Gel der, W. M. van Gelderen, A. M. Gort, J. E. B. Vernooijs, M. A Wil- lems en J. H. Wijbregt. Derde gedeelte A, 13 candidaten^ afgewezen 3, geslaagd de zusters A. H. Borstel, W. Drenthen, G. Hart jes, G. Hoeksma, M. G. E. C. Maar- schalkerweert, A. Metz, M. J. SchS- perkötter en W. Veldman, en de broe detrs A. Agtsteribbe en E. llarteve'd- Examen B. 3 candidaten, allen af gewezen De examens worden voortgezet. Benoemd. Tot onderwijzer aan de Canisius- school te Haarlem is benoemd de heer J. Wilmink te Ross urn. E x a m e d L. o. Haarlem, 14 Mei. Geöx. 8 VTOUwel. cand. Geslaagd de dames T. B. Hofï en S. M. Meyer te Leiden C. Silver, te EnkhuizenC. C. G. van der Veen te HoornJ. M. Deelder, M. J. Lang horst en A. C. Heeroma te Den Hel der. Rnbriek voor Vragen Geabonneerde» bebbon bet voorreobt rragen op veraoblllend gebied, mits voor beantwoording Tatbaar, In te seadeu by de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor aooveel wogoiyk la, den dag ua de Inzending. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den lnaonder vermelden wordt geen aandaoht gesobonken. VRAAG. Heeft een meisje van 26 jaar om te trouwen de toestemming van haar voogd en toezienden voogd noodig ANTWOORD. Neen, zij is al lang meerderjarig en kan dus onmogelijk een voogd en een toezienden voogd hebben. Wanneer de ouders nog leef den zouden die, als zoodanig, in de zaak betrokken moeten worden. VRAAG. Is de toestemming van de moeder, die weduwe is, voLdoende tot heit sluiten van een huwelijk van ha ren zoon van 29 jaar ANTWOORD. Ja, die Is voldoende en wanneer hij dertig Jaar is, hoeft hij zelfs die toestemming niet meer noodig. VRAAG. Ik heb een huis gehuurd voor drie jaar zonder schriftelijk be wijs en ik betaal per week. De huur is mij nu door een deurwaarder op gezegd met veertien dagen. Ben ik nu verplicht te vertrekken? ANTWOORD. ALs u voor drie jaar gehuurd hebt, dan behoeft u natuur lijk pas aan het einde van die drie jaar te vertrekken, maar een huis, waai wan de hu ui" per week betaald wordt, verhuurt meu niet voor drie jaar. Wij gelooven niet, dat u ver standig zoudt handelen, door aan de opzegging geen gevolg te geven. P'HUiLLBTON 12) Wij zullen hot best samen kun- ireri vinden, dat verzeker ik je. Je /bent veel, veel mooier dan ik ver wachtte. De andere vrouwen zullen niets zijn bij jou vergeleken. Zij zul len zich verbazen, hoe ik aan zoo'n pier ben gekomen. Wat zuilen zij verwonderd opk ,r.en, als zij je zien Ja, en als j mij niet zien. mom pelde ik binneiiMiu.uds. Onze naaste buien wonen maar veertien mijl van ons af je zult een aardige pony hebben. Ik ben een ge schikte vent, dat weet je ik houd Van den vrede. Jij zult de koorden Van de beurs houden en onze Meine huishouding leiden Uit den gewichtigen toon en het air Van royale toegevendheid zou men hebben kunnen opmaken, dat hij mij pen troon aanbood. Ik kon onwille keurig niet laten te lachen toen wel bij plotsoling iets in, en ik zei En je brieven wat be teekenden glö Je hebt nooit over dorst of iets ^ergoiijks geschreven. cr.i), de .blieven I herhaalde hij] waren zij niet prachtig nu ik toch eenmaal mijn hart uitstort, zal ik je dat ook maar vertellen, niet Zeker, doe dat maar, drong ik aan. Die brieven waren prachtig, hierbij wreef hij zich in de handen. Zij waren geschreven door Ruther- ford, een anderen jongen planter, die zijn geld verloren had en in de wereld was verongelukt. Hij sloot vriend schap met mij en was verloofd met een meisje, dat hem in den steek liet en zijn brieven terugzond. Dat maak te hem heel neerslachtig. Rutna- gherry is een eenzame streek en in den regentijd vooral heel naargees tig het eind was, dat 'k hem eens op een morgen in de achter-verandah vond, opgehangen aan een stijgbeu- gelriem. Toen ik nu zijn koffers door zocht, vervolgde Walter met onbe schaamde spraakzaamheid, vond ik de minnebrieven en las ze. De ke rel had alles wat zijn hort hem ..i- gaf op een stuk postpapier geschre ven l Ik schreef de mooiste stukken over, en zond ze jou. Ik heb geen slag van het schrijven van brieven, en hij had er in Oxford een medaille mee verdiend, maar zij drukten precies mün gevoelens uvt begrijp dat goed. Ja zeker, eindelijk begrijp ik alles I riep ik hartstochtelijk en be ter laat dan nooit t O ja 1 daar herken ik de oude Pam weer. Maar, wat kun je doen Het geeft je niets om woedend te wor den. De huwelijksketen is al om je mooien, blanken hals geslagen. Je kunt niet meer terug, besloot hij met een uitdagend lachen. Ik kan wel, en ik zal, ant woordde ik, terwijl ik overeind sprong en de kamer begon op en neer te wandelen. Maar je hebt geen geld, lieve ling, geen vriend in dit land met die woorden volgde hij mij, terwijl ik de kamer op en neer liep, met mijn handen achter mij. Verscheidene meisjes zouden op springen van vreugde over zoo'n kans. Denk eens aan Indië en een echt genoot I Engelsche meisjes zijn er nog zoo wanhopig niet aan toe, ant woordde ik woedend. Als je de partij van Tizzie in de war brengt, zal zij woedend meer dan woedend zijn. Neen, lieveje hebt je schepen achter je verbrand. Je kunt niet teruggaan en de twee families onder de oogen komen. Je durft niet als een mooi meisje zon der geld hier blijven, zonder een dak boven je hoofd. Je zult je in het on vermijdelijke dienen te schikken Neen, antwoordde ik, hem woest aankijkend. Als ik zeg neen, moet je bedenken, dat ik neen meen. Kom, kom, Pam, bedaar, laat ie nu raden En ik ben niet zonder vrienden, zelfs niet in Indië, ging ik vol ver trouwen voort. Een lange pauze volgde. Dat had hij blijkbaar niet verwacht. Hij gaap te mij met oogen vol verbazing en ongeloof aan. Eindelijk begon hij op smeekenden toon Luister nu kalm naar mij. Keer jo om 's hemels wil niet van mij af. Trouw mij ja, en red mij voor mij zelf. Dank je, ik zal liever mij zelf voor jou redden, antwoordde ik. O, luister naar mij, Pam. Keer je om en kijk mij aan, blijf nu als 't u belieft eens staan je maakt mij krankzinnig. Je weet, dat je altijd met rnij hebt kunnen doen, wat je wilde. Jij zoudt mij kunnen gene zen. Ik bleef eindelijk stilstaan, en keek hem ernstig in het gelaat. Dus dat was het hij dronk Toen ik je dierbaar oud gelaat in die groep zag, zei ik dadelijk „daar is mijn schutsengel". Jij waart altijd zoo flink nooit veranderlijk, en je liet je nooit verleiden. Je zult mij niet in den steek laten, is 't wel, Pam, en er stonden tranen in zijne oogen. Ik kan niet met je trouwen, dat ts zeker. Waarom leg je geen gelofte van onthouding af? Dat seeft nieta totaal niets. Ais ik daar 's avonds alleen zit te luisteren naar het kletteren van den regen op liet zinken dak, en het wa ter langs de hellingen der bergen hoor stroomen en ais ik dan naar bui ten kijkend niets zie dan een groo-te, witte mist, dan heb ik een gevoel, dat alleen brandewijn mij kan hel pen. Geen gelofte zal mij binden, alleen de hand van een bekoorlijk meisje jouw hand zou mij terug kunnen houden. Neen, ik kan het niet doen, ant woordde ik en ik herinnerde mij don dag, waarop hij mij had overge haald een soeverein van onze keu kenmeid te leenen. Ik scheen een der gelijk moment nu nog eens te door- Leven. Watty, hoe licb je mij zoo durven bedriegen Pam, oude kameraad, zei hij, nu zonder terughouding snikkend jij' kunt mij redden jij hebt mij al tijd geholpen. Jij bent mijn laatste kans. Max heeft mij genoeg geld be loofd om mijn schulden te betalen dus kunnen wij schoon beginnen. Jij bent mijn eenige hoop als je mij in den steek laat, ga ik heelemaal ten gronde dat weet ik 1 En hij liet zich op de sofa vallen, been-oef zijn hoofd in de handen, en snikte als een vrouw neen, tien maal zoo erg. Dat was afschuwelijk de lange stilte, die nu volgde, werd alleen onderbroken door heftig ge snik van Watty. Je kunt mij niet verlaten. Denk aan m"n leven 1 hijgde hij eindelijk. Denk aan het mijne» antwoord-» de ik. Welke aanspraken heb je op mij Geen liefde je bemint mij niet. Wat mij zelf betreft, ik ga liever werken op het land ypor een karig dagloon, als de vrouwen uit dit land, dan dat ik jouw vrouw word. Pam je meent het niet. dat weet ik. Zeg dat niet. Ik weet, dat mijn gedrag te laken is Jij bent te laken, evenals je moe der; maar boven alles doe ik mij zelf verwijten, viel tk hem in de rede. Ik ben romantisch aangelegd. Ik idea liseerde je ik schreef je goede eigen schappen toe en bande Meine herin neringen van je luiheid en onstand vastigheid uit mijn gedachten. Je verkeerde portret en verkeerde brie ven deden de nest. Je bedroog mij met het gelaat van den eenen man en het verstand van een ander. Die het je gestolen en gedaan alsof ze van jou waren. O, welk een dief 1 Dief 1 bij dat woord kwam hij overeind. In de liefde en in den oorlog is alles geoorloofd en je maa mij noemen zooals je wilt. Ik deec het voor je eigen bestwil. Toen ik merkte, dat je brieven vriendschap pelijk en koel bleven, en dat Ik geen voortgang maakte, zond ik je het por tret van Max. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9