Onze Lachhoek Willem Cornells v. d. lean, waarvan de uitbreiding niet dringend is en dit zeker, indien daarvoor noo- dig zoude zijn grondwetsherziening mot liaar geringe kans van binnen de eerstvolgende jaren te slagen 6e. dat, zou eventueel, na uitvoer ring van bovengenoemde desideratie, •kiesrechtsherziening aan do orde worden gesteld, gezinshoofden-kies recht als grondslag van het kiesrecht zou behooren in aanmerking te ko men en in ieder geval, ernstige over weging verdient invoering van even redige vertegenwoordiging en meer voudig stemrecht. EEN DESERTIE-KWESTIE. I>e „Tel." schrijft Onlangs deelden wij mede, dat te gen den heer H. Kolthek. secretaris van het Nationaal Arbeidssecretari aat, en redacteur van het orgaan van dit Lichaam „Dè Arbeid", tegen den heer Maters, administrateur van dit blad. tegen den heer Joh. van Ruy- ven, secretaris van de afdeeling Am sterdam der Int. Anti-Militaristische Vereeniging in Nederland, mej. Ede- lenbos en de werkster van het N. A. S. een vervolging is ingesteld, we gens het weghelpen van een deser teur. In „De Arbeid" geeft de heer Koft- hek thans de volgende uiteenzetting van het. eeval In Januari j.l. is een milicien uit Amsterdam, genaamd Koers, voor de derde maal gedeserteerd. Hij vertrok naar het buitenland, naaf Antwer pen, en verdomkermaande zijn solda tenpak. Later is hij teruggekeerd, evenals de beide vorige keer en, en meldde zich vrijwillig aan. Volgens den Inspecteur van politie die ons in eerste instantie verhoorde, heeft hij toen een heel verhaal opgc- discht over het verdonkermanen van lijn uniform. Kort samengevat komt dat verhaal hierop neer Hij had zich icij ons vervoegd, om hulp, om te de portee ren wij zouden hem een aan bevelingsbrief medegegeven hebben 'liaar Johan van Ruyven deze zou hem een burgerpak hebben verschaft, dat hij had aangetrokken bij een boot werker tn huis, waar hij zijn uniform Achterlietdaarna zou Johan van Ruyven hem in den trein voor Ant werpen hebben gebracht. Voorts wordt meegedeeld, dat de ijchrijver en de heer Van Ruyven ge confronteerd zijn met den deserteur. Deze herkende wel dien heer K., doch ti iet den heer Van Ruyven en ver klaarde, dat de persoon, die hem leen burgerpak had verschaft en naar den trein had gebracht, een ander tovas. Hij hield vol, dat de heer K. hem een brief had meegegeven, welke brief echter niet aanwezig was. De administrateur van „De Arbeid" pai de werkvrouw van het N. A. S. tiji} in de zaak betrokken als getui gen, omdat ze ook geregeld op hat bureau van het N. A. S. verkeeren. EEN SLUW OPLICHTER. Eenige dagen geleden ontving ze kere M., te Vlissingen, bezoek van iemand, die voorgaf als machinist der Staatsspoor te zijn overgeplaatst jvan Roosendaal naar Vlissingen. Teneinde aldaar In den kost ie kun- fcian komen, bezocht hij den heer M. jen na eenig over en weer praten werd ïnen het dan ook eens over de vergoe ding van kost en inwoning. 's Avonds zou de nieuwe kostganger komen. Voor het heengaan vroeg hij tien heer M. een bankbiljet van 60 Ie wisselen, doch de heer M. had op dit oogenblik niet zooveel klein geld. Geheel ter goeder trouw werd den vreemdeling echter een biljet van ƒ10 ter hand gesteld, opdat hij nog eeni- £e noodzakelijke inkoopen zou kun- tocn doen. 's Avonds heeft men den hieuwen kostganger .tevergeefs ge wacht en ook den volgenden dag pwani de man niet opdagen. Men Vermoedt dan ook met oen aluwen jppxkihter te doen te hebben en men heeft de zaak in banden der justitie VERBRAND. Zondagavond stak de zoon van een familie uit de Pieterskerkstraat te Leiden een bed, waar hij eerst petro leum over uitgegoten had, in brand. Het vuur weid spoedig gebluscht, maar de jongen, wiens geestvermo gens gekrenkt waren, kreeg zulke ernstige brandwonden, dat hij aan de gevolgen is overleden. EEN ZONDERLINGE GRAFREDE 1 In het verslag, dat de „Tel." geeft Van de begrafenis van generaal Ver spij ck, lezen we „De zoon van den ontslapene dank te voor de eer, zijn vader bewezen, meer in t bijzqnder den Prins en den Vertegenwoordiger der Koningin- Moeder. „Hij ontkende, dat de vrees van Verwijdering tusschen politieke partij ien vakbeweging, bij 't. doorvoeren tier scheiding Ln de Bestuurdersbon- iflen, gegrond is." Een vreemde grafrede, zegt „Het fVoi-k". De verklaring is, dat de „Tele graaf" een stuk van Oudegeest's Speech op de vergadering van het Vakverbond midden in het begxafe- blsverslag geplakt heeft. GEWEIGERD MEDE TE WERKEN. Bijna alle onderwijzers(essen) behalve de hoofden aan de open bare scholen te Drachten, hebben (naar de „Standaard" meldt) gewei gerd mede te werken aan een Oranje feest ter herdenking van de geboorte van Prinses Juh'ana. De Feestcommissie heeft nu de in gezetenen ongeroepen tot eene bijeen komst, tenc'nde middelen te beramen om het feest alsnog te doen plaats Vinden. STAALMAN AAN 'T WOORD. Dezer dagen trad voor het eerst in tieze campagne de heer A. P. Staal man, candidaat dar Christen-Demo- era ten, te Helder op. Spreker kondigde een drie- of vier tal avonden aan en zou den eersten avond spreken over het drievoudig bedrog der vrijzinnigen on daarover alleen thans ook debatteeren. Bij de vorige verkiezingen is spre ker bedolven onder de leugens der liberale partij. En toch, doze 4-jarige periode heeft, hetgeen spreker toen zei, schitterend gerechtvaardigd. De Vrijzinnigen willen de aandacht af leiden van Zadok van den Bergh, Wiens Kamerlidmaatschap een zwar- •e hl adz ij d9 vormt in de geschiedenis «er Helderscihe liberalen. Zij hebben een man aan de kJiezeTs opgedrongen, die de belangen van het district schro melijk heeft verwaarloosd, zij hand haafden hom toen hij wethouder van Amsterdam werd ©n heelemaal niet meer in de Kamer kwam. Nooit is dat officieel afgekeurd. Van al wat hij vóór d© verkiezing beloofde is niets tot stond gekomen de beloofde be zuinigingen bleven ook uit. Met de ouderdontsverzekerrag Ls gesold de liberalen hadden beloofd ze te ge ven, doch ze gaven niets. Mdt hot blanco art'kei is den kiezers wat voor gelogen. De linkerzijde was hopeloos verdeeld. De Heldersche liberalen sollen met hun beginsel. Eerst stellen ze een vriizinnig-democraat dr. Bos, die geen Staatspensioneenng zonder nrerniebetnliTig wil, en als diez© be dankt, stellen zij vlak daarop mr. De Meester, die „bij voorkeur" voor Sta -"tsnersi oneering zonder pre miebetaling is. Mr. De Meester wil vrouwenkiesrecht, doch om dait te kriigan,, zouden de 10 oud-liberale ze tels moeten worden veroverd. En men candideert zelfs de oud-liberalen, ge tuige Alkmaar, en mr. Rink wil tn Utrecht geen candidatuur tegenover een oud-'iberoal aanvaarden Over Staatspensioneering met of zonder premiebetaling is de linker zijde ook al hopeloos verdeeld. Spreker daarentegen wil oud er- doms- en Invaliditeitsverzekering, 'n den beginne met ruimen steun van den Staat Hoe liet kan, zal hij een volgende maal uiteenzetten. Als eerste debater trad op de can didaat der S. D. A. P., de heer Tho m as zen, te Amsterdam, die zegt te leurgesteld te zijn, dat hij noch den Christen, noch den democraat heeft géhoord. Staalman, die Kuyper altijd zoo „gepiekerd" heeft, is een zoete jongen geworden en als prijs voor zijn verkiezing verklaart hij nu, dal hij rechts stemmen zei. Dat is draaien. De hear Staalman zegt in zijn re pliek, dat Thomaszen hem niet moet tndeelen bij de coalitie. Hij staat er naast, met er in. Ten opzichte van het kiesrecht willen de Christen-de mocraten zoo ver gaan al3 het maar kan. Zij zijn voor kiesrecht aan de gezinshoofden en ook voor do onge huwde vrouw, daarmee gelijk Staan de. NIEUW DAGBLAD. Te Leiden heeft de conetitueeremde vergadering plaats gehad van die N. V. De Leidsohe Courant, dagblad voor Leiden en Omstreken. EEN MISDRIJF TEGEN DE VEILIG HEID VAN DEN STAAT. Van het opzienbarend feit, waarvan we in ons blad van Maandag mel ding maakten, kan het „Hbld. nog het volgende mededeelen De schuldige genie-sergeant, die bereid was stukken, op onze defensie betrekking hebbende, uit te leveren, genoot hét algemeen vertrouwen. Hij deed op de bureelen van het genie- commandement te Amsterdam stil en kalm zijn werk, en leidde ook eene regelmatige leefwijze. Zijn chefs te Amsterdam, maar ook zijn korps- comimamdant te Utrecht, waren zeer verwonderd, dat hij tot zulk eene verradersdaad in staat bleek te zijn. Tooli blijkt uit het onderzoek, dat hier niet in een opwelling van het oogenblik gehandeld is, maar dat de schuldige hardnekkig volhard heeft bij zijn plan geheime stukken aan Duitsehland uit te leveren. De sergeant schreef nadat zijne brieven aan den Duitschen gezant bij ons hof onbeantwoord gebleven wa ren aan den Duitschen militairen attaché te Brussel. De militaire atta ché zond de correspondentie, zonder haar te beantwoorden, op naar meer- geixoemden Duitschen gezant, die de brieven in handen van den officier van justitie te Amsterdam, mr. Baart de la Faille, stelde. Den inspecteur der recherche, den heer E. J. Pateer, werd toen deze zaak in handen gegeven. Aan zijn optreden vooral is de arrestatie te danken. De brieven namelijk zijn noch door den Duitschen gezant, noch door den attaché te Brussel beantwoord, maar de justitie en de heer Pateer kregen alle in handen. Toen vond men de dader door vergelijking van hand schriften. Men vermoedde reeds op grond der soort aanbiedingen, dat hij op het bureau van het Amsterdam- sche Genie-Commandement zou zit ten. Daarop werd de laatste door den verdachte naar Brussel gezonden brief zóó beantwoord, dat de reeds beschreven ontmoeting kon volgen. Deze ontmoeting, die plaats had tusschen den sergeant en den Inspec teur der recherche Pateer bracht de bevestiging van het vermoeden, dat de sergeant S. de man was, die de brieven geschreven had. Zeer sterk heeft hij zijn aanbiedin gen toen herhaald en volgehouden. Alles, alles kan ik u leveren, hoeft hii den lieer Pateer verklaard. „Heel Holland kan ik voor u open leggen." Hij vertelde hem bijzonder!iaden en stukken te kunnen geven over do ge- heele defensie in het algemeen, over de opproviandeering, over het inun datiestelsel, enz. Daarop volgde de arrestatie. Indien zijn handelingen, door het onvoltooide karakter, dat zij dragen, niet door den militairen slrafnecmer gestraft kunnen worden, gaat de sergeant terug naar zijn korps te Utrecht. Dan volgt de disciplinaire bestraffing door zijn korpscomman- daxrt, den kolonel van de Genie. In militaire kringen vermoedt men in dit geval degradatie en wegjaging uit liet Leger. NEDERLAND OP DE INT. TEN TOONSTELLING TE BRUSSEL. De Staatscourant bevat een Ko ninklijk besluit, waarbij wordt inge steld een Centrale Commissie tot in richting van de afdeelingeai van Ne derland en zijne koloniën en tot be hartiging van de belangen der inzen ders in die afdeelingen op de alge meen© en internationale tentoonstel ling, welke in 1910 te Brussel zal wor den gehouden. In die commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter mr. E. R. H. Regout, lid van de Tweede Kamer, commissaris-generaal van Nederland bij genoemde tentoonstelling, te 's-Gravemhafiè tot leden en ond er-voorzitters mr. M. Tydemon Jr., lid van de Tweede Kamer, voorzitter van de Nedarland- eche afdeeling der Ne derl andsch- Bel - gische oommissie, te Breda, en de heer E. P. de Monchy Rzn., voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam tot lid en penningmeester mr. S. J. Hogerzail. te 's-Gravenhage. Onder de leden vinden we Jhr. Ch. F. v. d. Poll, te Haarlem. De Brusselsche correspondent der Tel. schrijft: De heer Regout, algemeen commis saris der Nederlandse!)© regeering voor de wereldtentoonstelling te Brus sel Ln 1910, en de heer D. J. A. G. ba ron De Vos van Steenwijk, secretaris van de Nederlandsche commissie voor die tentoonstel!ioig, zijn te Brus sel aangekomen om eentge beschik kingen met het oog op de deelneming van Nederland aan de tentoonstelling te nemen. De heenen Regout en De Vos van Steenwijk zijn op het terrein geweest en werden aldaar door de architecten rondgeleid, nadat zij eerst oen be zoek hadden gebracht aan den hertog van Ursel, algemeen commissaris der Belgische regeering. Het Nederlandsche paviljoen zal een oppervlakte hebben van 3000 vrk. M. Gelijkvloers zullen de producten van Indië, op de eerste étage de I voortbrengsel em van Nederland ten toongesteld worden. TULPENHANDEL. Uit Dirksham (N.-H.) schrijft men aan 't N. v. d. D.: Bij de jongste veiling van bloem bollen werd een partijtje van 100 tul pen „Ibis" te koop aangeboden. Voor deze 100 bollen werd 700 geboden, doch het bod werd niet gegund. Zou de tijd van den beruchtentulpemhan-1 del van 1638 terugkeeren? Wat de tulpsoort „Ibis" aangaat, de eenige eigenaar daarvan is de heer W. Star, bolleatkweeker te Rijnsburg. De naam „Ibis" is haar gegeven door de Commissie voor de Nomenclatuur te Haarlem. Deze tulp heeft tot voorouders: de enkele vroe ge tulpen Witte Valk en Flamingo, welke laatste weer afstamt uit de Ro se Valk. De „Ibis" is een tulp van zeldzame schoonheid; de te koop aan geboden bollen waren inderdaad prachtexemplaren. Overigens waren op de veilingen de prijzen lager dan ten vorigen jare. NEDERLANDSCH-BELGISCHE COMMISSIE. De Nederl andsch-Belgische Com missie hield Maandagmiddag in liet Eerste Kamer-gebouw haar tweede algemeen© vergadering. De voorzit ter, de heer Ty demon, lid der Tweede Kamer, herdacht in zijn openingsrede de blijde gebeurtenis, waarin het Bel gische volk evenzeer deelneemt als wij, en betoogde vervolgens dat waar de invoer uit Nederland in België en omgekeerd voortdurend stijgende is, de staketsels tusschen beide landen dienen opgeruimd. Daarom beoogt de commissie een algemeene verlaging der verkeerstarieven, vergemakkelij king der uitvoering van vvederzijd- sche vonnissen, gelijke bescherming van geestesproducten, en versterking van wederzij dsck vertrouwen ais grondslag eener duurzame toenade ring. Namens de Belgische leden ant woordde minister van Staat Beer- naert. Heden vangen de eigenlijke werkzaamheden aan. MAILBOOT DER Mij. ZEELAND. D© eerste der drie nieuwe mailboo ten van de Maatschappij „Zeeland", in aanbouw op de werf der Fairfield Shipbuilding Yard, bij Glasgow, wordt a.s. Zaterdag ,des middags, te water gelaten. De directeur en een der hoofdamb tenaren van de Zeeland zullen hierbij tegenwoordig zijn. BLOEMBOLLEN. In de te Hoorn gehouden vergade ring van bloembollenkweekers, werd tot definitieve oprichting van een Hocxmsch© bloeinbollenbeurs beslo ten. Een voorstel, om ze aan te slui ten bij het bloembollenkweekersge- nootschap, werd verworpen, zoodat de nieuwe beurs geheel zelfstandig zal werken. Tot bestuursleden wer den gekozen de hoeren J. Jonker te Hoorn, C. van Kleeff, F. Koster en P. Roos, allen te Grootebroek, K. F. Nobel te Remndngbroek, D. Stelten pool te Werversboof en A. van der Lee te Grosthuizen. De beurs, die voor ieder vrij toegankelijk zal zijn, zal worden geopend 12 dagön na die te Haarlem. ONTSLAG VAN SPOORWEG PERSONEEL. Ingaande 1 Mei j.l. zijn eenige con ducteurs der Ned. Cenfcraalspoor, standplaats hebbende te Barneveld, op verzoek van ingezetenen dier plaats, ontslagen. De ontslagenen hadden de ergernis opgewekt van de Bairneveldsche in gezetenen, omdat ze voortdurend so cialistische propaganda maakten. Het bestuur der Ned. Vereen, van Spoor- eu Tramwegpersoneel is, om dit ontslag, op audiëntie geweest bij minister Regout, doch Zijne Excel lentie verklaarde zich met deze zaak niet te kunnen bezighouden. (Tel.) Pers-Overzicht DE SAMENWERKING TUSSCHEN VRIJZINNIG-DEMOCRATEN EN UNIE-LIBERALEN. De vorige week gaven we een ver slag van de vergadering der Haag- j sche afdwaling van den yriizkxnlg- democratlschen bond, waarin voorzitter Mr. Marchant de Liberale Unie becritiseerde, door haar hou ding ten opzichte der Ouderdomsver zekering. „Het Vaderland" (Unie-liberaal) schrijft nu in een protest o.m.: „Dit schrappen van de Liberale Unie uit de rij der achtenswaardige en betrouwbare instellingen, wijl zij een andere meening is toegedaan dan de voorzitter van den Vrijz.-De- mocratischen Bond, maakt een won derlijk komischen indruk nu het zoo direct volgt op diie fanfare over „de vrijheid van meeningsuiting", die ,de kracht vormt van de Vrijz.-Dem. pair tij1'. Of die partij inderdaad een kracht in den lande is, zal bij de verkiezin gen moeten blijken. Naar de ver schijnselen van het oogenblik te re kenen evenwel maakt zij geen antie ken indruk dan van een schip waar geen stuur in zit en welks bemanning met elkander overhoop ligt. Veel kracht of vastheid van richting is in die omstandigheden niet te verwach ten, en bestaat dan ook niet. Nie mand buitenaf weet, hoe de Vrijzin nig-Democratische Bond eigenlijk wel tegenover de ouderdomszorg staat, en hij weet het zelf wel het al lerminst. Voorstanders van verplich te verzekering en voorstanders van Staatspensioaieeriing bestrijden elkan der in de partij zelf, en dat wel van o© zijde der eerstgenoemden op de liefelijke manier die in de leidende regionen van den Vrijz.Dem. Bond tot den bon ton schijnt te behooren. De campagne van de hoeren Treub en Marchant tegen Staatspensionee ring is door eerstgenoemde gevoerd met statistieken voor de vóórstanders, met scheldwoorden voor de tegenstan ders door laatstgenoemde met scheld woorden en soortgelijke „argumen ten" alleen." En verder: „Ons laat deze toestand in de ge lederen van hen, die om het naast staan, en, zonder dat er een formeel compromis bestaat, in onderscheide ne districten met ons zullen hebben samen te werken en wij met hen, ons laat dezetoestand niet Een dergelijk gemis aan leiding, TOTjrgerd door hot fanatiek optre den van enkele leiders der groep moet niet alleen desorganiseerend werken op de partij zelve, maar zal ook de samenwerking met ons, het kan niet anders, zeer bemoeilijken. Hoe is van ons te verwachten, dat wij zullen adviseeren tot steun aan de vrij z.-democratische candidaten, en hoe kan met goed vertrouwen ge steund warden op een opvolgen van dat advies door de Leden onzer par tij, indien onze en hun bedoelingen als 't ware dagelijks in het orgaan hunner partij, door de leiders hunner groep, en in do vergaderingen hun ner afdeelingen worden verdacht ge maakt, en op onze hervorragende per soonlijkheden een smet geworpen? Onder meer dienken wij daarbij 5 heer Marchant beschouw© het niet als een dreigement aan het dis trict Deventer. Gelooft de heer Mar chant, dat onze geestverwanten en onze halve geestverwanten in dat dis trict zich warm zullen Laten maken voor zijn candidatuur, indien hij voortgaat hen te smalen en uit te ve teren, zooals zijn dagelijksche lief hebberij schijnt te wezen? Zal een dergelijk afstootend optreden hen niet doof maken voar ons advies gesteld wij geven het, en zullen zij zich niet veel liever den grootenem stap naar den candidaat der Vrije Liberalen getroosten, dam moeite doen voor den man, die hen zoo mo gelijk dagelijks poogt te vernederen en in een kwaad daglicht te stellen? En zooals het er in Deventer voar staat, zoo is het in menig ander dis trict gesteld. Er zijn zelfs vrijz.-de- mocratische districten de heer Marchant kent ze even goed als wij die geheel van onzen steun afhan gen. EVENREDIGE VERTEGENWOOR DIGING. „De Standaard" vervolgt haar ar tikel: Wat men vroeger ook wel aanvoer de, dat het stelsel zoo ingewikkeld werkte en het bekend worden van den totaal uitslag al te zeer vertraag de, is ©veneris door de ervaring ge logenstraft. Natuurlijk zou er dan toch een Coa litie of een Bloc gevormd worden, maar dan eerst in de Kamer. Daar zouden de verschillende partijen zich dan met elkaar moeten verstaan, om eenpositief goed te realiseeren of een dreigend gevaar saam af te wenden. Zoo dikwijls de oorspronkelijke duï- teit der partijen zich in pluraliteit heeft opgelost, blijft saamwerking van verwante partijen in het Parle- tusschentijdsche verkiezingen konden gespaard worden. Rechtszaken HOOGE RAAD. SCHENDING VAN HET TELEFOONGEHEIM. Voor den Hoogen Raad werd giste ren behandeld de bekende zaak van mej. M. W. van D., gewezen telefonis te van de gemeente-telefoon te Am- sterdam, door het gerechtshof aldaar van alle rechtsvervolging ontslagen, in de strafzaak, wegens schending van het telefoongeheim. De Amsterdamsche rechtbank had de beklaagde veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De procureur-generaal te Amster dam had een uitvoerige memorie van cassatie ingediend, ten betooge, dat de door beklaagde gepleegde hamde ling strafbaar is. Mr. J. A. Levy, advocaat te Amster dam, voor de telefoniste opkomende, betoogde, dat oyer een deel der na mens b&kl. gevoerde verdediging door het Hof niet is beraadslaagd of be slist. Het Hof had namelijk alleen be raadslaagd en beslist oïer het tweede deel der verdediging, n.l. over al of niet strafbaarheid van het feit, maar niet over het eerste deel, waarbij werd beweerd, dat niet aanwezig is een strafwet op het hier gepleegde feit. Daarom concludeerde pleiter tot ver nietiging van liet arrest van het IJof en wijders beslissing overeenkomstig art. 106, rechtelijke organisatie (ver wijzing der zaak naar een ander col lege). Adv.-gen. mr. Ort zal 2 Juni a. s. conclusie nemen. DE BRIEFQUAESTIE. Maandag werd voor de arrondisse- Marktnieuws Haarlem 17 Mei 1909. Groentenmarkt. Bloom kool. Aangevoerd en verkocht 300 st.. 0.12—ƒ0.25. Spinazie. Aangevoerd en verkocht 970 mnd., ƒ0.40—ƒ0 80. Sala<le. Aangevoerd 430 mnd., ver kocht 350 mnd., ƒ0.45—ƒ2.40. Wortelen. Aangevoerd 1000 bos,- verkocht 600 bos, 9.15-0.20. Op de heden gehouden Botermarkt waren aangevoerd en verkocht: Boter 52 KG., 1.40—/ 1.50 per KG. Biggen 26 stuks, 7—12 per stuk. N. Kalveren 42 stuks, 10ƒ12 per stuk. Phrenoloog. Mevrouw, u zult nog voel pleizier van dit ventje bele ven, 't zal gewoon een genie worden. Zijn voorhoofd is bijzonder ontwik keld. liet ventje. Maar mijnheer, mijn diabolo is op mijn voorhoofd geval len. De conducteur was boos, heel erg boos. Hij had van een dame een standje gekregen, omdat hij, of schoon zi| gewaarschuwd had haar niet op het gewenschte plaatsje had laten uitstappen. Ze zou een klacht indienen. Toen zag hij iemand met een pijp in een coupé niet-rooken. Die moest het nu ontgelden. Dit is 'n coupé niet-rooken, zei- de hij. Ik weet *t, was het kalme ant woord, maar als je gezicht niet zoo vuil was, zou ik je om wat zeep vra gen. Ik zit bellen te blazen. montsrechubank te Utrecht behandeld 's Mans humeur verbeterde er a' de geruchtmakende zaak van den 75-niet op. jarigen R. baron van Heekerxen van Brandenburg. Een talrijk publiek woonde de zit ting bij. Dertien getuigen waren in deze zaak gedagvaard. Als verdediger van beklaagde trad op de heer mr. P. G. II. Dop. Aan beklaagde werd ten laste Moeder Frits, leer je de pape gaai leelijke woorden Frits. Neen, ma, ik vertol hem alleen wat hij nooit n ag zeggen. Mama. Je moet altijd veel van Je kleine zus houden, Kereltje, en als H»* hiTE wat lekkers hebt, er haar de helft K' "f fci L p 'an"an van meegaven, Hoor 1909 met het oogmerk om zich of een Karcltje ma houli M0 veel andare wederrechtelijk te hevoordce- vaD 2U3'. u nmg haar al mijn ten, mej. P. M. verheul, commies van traan wel geven I de posterijen, heeft bewogen ai te ge- I ven aan zijn (beklaagde®) bediende J. I Nee maar, Maggie, dat is nu de Brée, een regu van aanneming toch ongehoord, dat je bij die japon, door do posterijen ter verzending van die ik toch al niet betalen kan, nu een aangetoekenden brief met aange- nog een mantel koopt ook geven waarde van 2000, bestemd Maar mannetje, dat heb ik al- voor mr. P. Rink te Den Haag, door leen maar gedaan, om jou die nare opzettelijk valschelijk, listiglijk en japon niet altijd te laten zien 1 bedriegeiijk een briefcouvert, dichtge- plakt en behoorlijk met 5 lakstempeds kleine Frits kwam met zijne aan de achterzijde voorzien, en met moeder langs een vijver, waarin zwa de aanduiding „aangegeven waarde nen zwommen. tweeduizend gulden", ana de onder- - Mama re.de h,j eensklaps, zoo zijde opengesneden ei weer met kleef. Hh Z°U stof dicht geplakt, ter verzending e.?," ten poatkaniure te Utrecht le deen 1 wa^Mk tonbonfeet. aanbieden en aannemen tegen terug- ik hel Mu afzakken, ontvangst van genoemd requ, hetgeen recht gaf op verantwoording vaneen kIcine jongen, dien men naar schadevergoeding tot een bedrag van een orgelconcert had meegenomen, ƒ2000. en tevens liet inwendige van het in- Beklaagde zei, dat hij in tegmwoar. strument had laten bezien, gaf, thuis diglieid van zijn dochter twee bank- gekomen, zijn moeder het volgende biljetten van ƒ1000 heeft gesloten in verslaar: den brief aan mr. Rink. Bij het dicht-) O, 't was toch zoo aardig, zoo maken van den brief had beklaagde mooi, zeide hij, verbeeld u, moeder geen lijm gebezigd, daar de lakken lief Ik heb een heer gezien, die voor voldoende waren. Er is echter een een oud buffet zat en er muziek uit fleschje lijm bij beklaagde in beslag pompte. genomen. Hij zei, niet te kunnen ver- j 1 klaren, hoe het is gekomen, dot de brief bij de aankomst te 's-Graveuha- ge geopend bleek te zijn en daarna 1 weer dichtgeplakt. Beklaagde onikende beslist het hem ten laste gelegde. Om den heer Rink niet de dupe van het geval te laten wezen, heeft hij dezen heer later nog eens ƒ2000 gezonden. De getuige dr. C. Hoitsema, contro leur-generaal bij 's Rijks Munt, heeft 3 busjes lijm, op het postkantoor te Utrecht in gebruik, aan een onder zoek onderworpen en daarin dextri ne gevonden. De lijm, waarmede de brief was dichtgeplakt en die bij be klaagde in beslag genomen is, bevat te echter geen dextrine. Getuige prof. dr. E. Cohen beves tigde de verklaring van dr. Hoitse ma. Getuige mr. P. Rink verklaarde, dat beklaagde zijn verplichtingen vrij geregeld nakwam. Getuige heeft den brief zelf aan het postkantoor in onb vangst genomen en in zijn zak ge stoken. Op het agentschap van de Ned. Bank waar getuige moest we zen, ontdekte hij eerst dat de brief geen waarde inhield. Getuige is toen naar het postkantoor gegaan en heeft kennis gegeven van het feit. De directeur van het postkantoor te Deat Haag, de heer V an Lidt de Joude legde verklaring af omtrent liet ge- wioht van den brief. Bij de nawegmg bleek, dat de brief precies nog hei ge wicht woog, dat er op vermeld stond namelijk 12 gram. Met twee bankbil jetten van 1000 woog de brief 4 gram meer. Getuige De Brée, huisknecht van beklaagde, zeide deu brief aan lxet postkantoor bezorgd en niets bijzon ders daaraan gemerkt te hebben. Het O. M. eischte tegen beklaagde zes maanden gevangenisstraf. De ambtenaar van het O. M. kon zelf eerst moeilijk aan de schuld van be- klaagde gelooven, doch hij is tot de overtuiging gekomen, dat de opening Advertentiën Heden overleed zacht en kalm onze dierbare Broeder, Zwager en Oom in deu gezegendon ouderdom van 80 jaar. De Familie v. d. LAAN, Firma J. v. d. LAAN. Haarlem, 16 Mei 1909. Op verzoek van den overlede ne geen bloem ear. Volstrekt eenige en algemee ne kennisgeving. Begrafenis zal plaats hebben Woensdag a.s. te 12 ure. Heden overleed tot onze diept droefheid na een kortstondig lijden, zacht en kalm, onze in nig geliefd© Vader, Behuwd- en Grootvader, MARCUS LOBEL, in den ouderdom van ruim 74 jaar. Uit alter naam, J. N. LOBEL. Tempelierstraat 24 t. Bezoeken kmuien niet wor den afgewacht. Terstond gevraagd ten net DAGMEISJE van dei briof niet heelt plaats geven. LpS',' ment onmisbaar. Doch tot zulk eoiif den, terwijl deze aan de posterijen Coalitie zou het dan niet reeds bij^er verzending was toevertrouwd. de stembus, maar eerst in de Kamer Naar sprekers meening is de schuld komen. Iets wat in d© Kamer te be ter gelukken zou, daar het evenredig stelsel ook dit groot© voordeel ople vert, dat meerderheid en minderheid in de Kamer, bij vigueur van dit stel sel, niet zoo gedurig zouden afwisse len. In België behield het gouverne ment nu reeds meer dan een kwart eeuw zijn stabiliteit, en juist daar door kon er meor wetgevende arbeid tot stand komen. En kon men ten slotte goedvinden, om te bepalen, dat, bij uitvalling van eem lid, de man die op de lijst op hem volgde, van zelf In zijn plaats trad, dan ware ook dit go wormen, dat alle dan ook niet te zoeken bij de poste- Een flinke Jongen GEVRAAGD, rijen en ook niet bij den huisknecht jn de Tabakskerverij Spaarnwouder- van beklaagde, maar bij beklaagde straat 66. zelf. i Kost «nwoning ze zaak vrijspraak zal moeten volgen, aangeboden, met vrije Slaapkamer» Mot nadruk wees verdediger er op, voor 1 of 2 personen, te Santpoort, dat men aan her postkantoor niet Brieven, onder nummer 17489, aan heeft voldaan aan de voorschriften, liet Bureau van dit Blad. dat de brief behoorlijk dicht gemaakt en onbeschadigd aangeboden moet H.H. JaQCTS. worden. i Te koop een zeldzawn moote, brui- Met nadruk wees verdediger er op, Jachthond, reu, 11 maanden oud, dat bekl. geen enkele poging heeft ge- i voor spotpr. 30. Ook in ruil voor eeil daan om het bedrag van de poster ij- Taks of Iorschen Setter. Kaïnerzin^jj en te ontvangen. i lijk, wordt op proef lieverd. Uitspraak Maandag 24 dezer. I Gr. Houtstr. 130.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 3