Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 7944 WOENSDAG 19 MEI 1909 HAARLEM S DAG ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voor Haarlem f 120 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd to (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Custer. Directeur i. C. PEEREB001» ADVERTENT SËKs Van 1—5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cta. ;ten he* Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /V-elke regel meer /0. SO eciames 30 Cent per regel. Bil Abonnement aanzienlijk rabat Advertentifin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels-, 25 Cts. per plaatsingi 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie ea Administratie? Groot© Houtstraat 55. latercommunaaJ Telefoonnummer der Redactie 600 êd der Administratie 724. Drukkerijs Zalder Baitenspaame 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAI UIT ACHT BLADZIJDEN. Wegens den Hemelvaartsdag zal ons eerstvolgend nummer Vrijdag verschijnien. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 20 MEI. Gr. Klerk: Orgelbespeling, 23 uur. Teylerrs Museum: Geopend van 1- nur. Bioscope-Theater, Gr. Markt: Voor stellingen van 2 uur af. Buitenlandsch Overzicht De uitgebre'de verslagen over de Jultaaia-feesten maken, dat de schrij ver van dit overzicht, voor buiten, landsche aangelegenheden slechts een klein plaatsje mag eischen. Gelukkig treft het, dat er nu juist we'nig nieuws te vertellen is. Daar hebben we nu de STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK alles is nog bij 't oude gebleven. De postiers, die Maandag staakten, staken nu nog, en ook is het nog met tot een uitbreiding der staking geko men. Zal 't daar wel toe komen T Wellicht niet, want de kameraden hebben onderling ongenoegen. Maan dag heeft te Parijs althans eene ver gadering plaats gehad van stakende postiers en spoor wegmannen. De postiers verweten den secretaris der vereeniging van spoorwegarbeiders, dat hii niet bij het begin der post staking maatregelen had genomen voor een gelijktijdige staking der Sp oorw egbe am bten De discussie was zeer heftig. Het kostte zelfs veel moeite, om te verhin deren, dat de woordvoerders miert handgemeen werden..... Na deze ruzie zal de syrnpaithte der Bpoorwegmenschen voor de postiers wel een beetje bekoeld zijn. Maandagavond en -nacht vergader de ook de Al gemeen e bond van den "Arbeid". Het Comité besloot den ar beiders uit te noodigen, zich voor een eventueel stakmgsbevel gereed te houden. De da.g en 't uur zullen later (dat is zeer onbepaald) vastgesteld wor den. Intusschen gaan de stakende pos tiers voort met hun vernielingswerk. Maandagnacht zijn 17 telegraaflijnen tusschen Parijs en Atrecht vernield, waardoor o. m. het treinverkeer be lemmerd word. IN VRIJHEID GESTELD. Generaal Stössel de vroegere he'd van Port Arthur, later gesmaad wegc 5 beweerde noodelooze over gave der vesting en admiraal Ne- bogatoff de vlootvoogd, die tegen de Japanners zooveel „pech" had, na eerst ..gezegevierd' 'te hebben over de Engdsche visschersvaartuigen bij Huil beiden veroordeeld tot lang durige vestingstraf, zijn nu op bevel van den Tsaar in vrijheid gesteld. Als reden wordt aangegeven, dat hun gezondheid door het verblijf in de Peter en Paul-vesting ernstig gele den heeft. Over Nebogatoff willen we niet Spreken, maar van do veroordeeling van Stössel hebben wo nooit 't recht vaardige ingezien. We hebben hem en doen dat nu nog I beschouwd als een „zondebok". Zal dat onrecht nu eindelijk gedeel telijk hersteld worden DUITSCHE RF.GEERINGS- CRTSIS. Van Bölow, de rijkskanselier In de verdrukking, is nu bij Z. M. den Keizer gelogeerd. Er zal gesproken worden over den politieken toestand. Misschien weet Wilhelm ren middel tje, om uit de financieele misère en het gesol met de verschillende belas tin gomt werpen te komen. Misschien heel misschien BALKAN-CRISIS. De bladen In Konstarvtlnopel mel den. dat de vrede tot bekrachtiging van het protocol over het Fransch- Bulgaarsche verdrag, geteekend is. ITALIAANSCHE VLOOT. Italië heeft, naar men weet, vloot- glannen. Het voornemen is om vier readnoughts ie bouwen. H Kost „maar" 100 millioeai gul den..,. Bovendien worden er nieuwe ver werkingen aangelegd. ÊEN SCHANDAAL. Natuurlijk weer in Parijs. Hier is een kapitein en helpers gearresteerd, omdat zij menschen groote gelcLsom- tnen hebben afgezet, onder de bewe ring, dat ze veroordcelingeoi konden arminderen en de gevangenisstraf kwijtschelden. ,t>E ZWARTE HAND heeft te New-York weer een slacht offer geëischt Iemand een vriend Van dien vermoorden detective Pero- sino is to de deur van z'n woning doodgeschoten, DE EX-SULTAN van Turkije heeft toestemming g» ven, om zijn kapitaal, dat in buiten- landsche banken staat, te storten in doe staatskas. Natuurlijk zonder de minste pres sie Stadsnieuws Medaille. Men meldt ons: Door den 16-jarigen zoon van den heer H. v. d. Laan de Vries, goud- en zilversmid alhier is ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis een medail le ontworpen, <Lie er zeer fraai uit ziet. Zij vertoont aan de voorzijde de borstbeelden van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins en aan de keerzijde een afbeelding van de Ne- derlandsche maagd met den leeuw, omgeven door een lauwertak. Door zijn vader werd een exem plaar in mat zilver aan H. M. aan boden, en welwillend aanvaard, waarvoor hij het volgend schrijven mocht ontvangen. „ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, heb ik de eer den heer H. van der Laan de Vries te Haarlem, Hoogstderzelver dank over te brengen voor de aanbieding van een gedenkpenning door zijn zoon Abrain ontworpen ter gelegenheid van de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana. De particulier secretaris van H. M. de Koningin, (w. g.) v. GEEN- Algeraeenis Noor d-I-Iol land sche Mij. van Levensverzekering te Haarlem. Bovengenoemde Maatschappij, on dar directie van de heeren R. Baas Azn. en Johs. de Jongh, hield Dins dag onder vooirzltterschap van den heer M. N. Beets haar jaarlijksche vergadering van aandeelhouders. Door directeuren werd varslag uit gebracht over het boekjaair 1908, waaruit bleek dat het verzekerd be drag tot op ultimo December 1908 is gestegen tot 4.085.942.27, terwijl aan premiën f 120635.73^ en aan rente 8947.20 is ontvangen. De reserve toeneming is f 29131.86, zoodat deze thans bedraagt 183983.29. De sterfte was minder dan verwacht werd en bleef dus beneden het be rekende bedrag. Verwacht werden 744 gevallen met een bedrag van 34278, terwijl is waargenomen en uitbetaald voor 644 gevallen met een bedrag van 25855.45, bij leven werd uitbetaald 3306.96. De gekweekte rente was in het af- geloopen jaar weer hooger dan de voor de berekening aangenomen ren tevoet en word gevormd door de be legging van de bezittingen der Maat schappij in vaste goederen en effec ten. Na praeadvies van commissaris sen werden de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd, sluiten de met een saldo van f 11138, nadat 't restant van oprichtingskosten zijnde f 3000 op de.balans is afgeschreven en als verliespost is afgeboekt. Zie ver der de balans voorkomende in de ad vertentie hierachter. Als accountant voor het boekjaar 1909 is herbenoemd de heer G. Smits te Haarlem, lid le klasse der Natio nale Organisatie van accountants. Faillissementen. Bij vonnissen der rechtbank alhier d.d. 18 Mei 1909 zijn in staat van faillissement verklaard J. van Oostveen, schilder en koop man, wonende te Haarlem, Wagen weg. A. Koning, winkelier in manufac turen, wonende te Haarlem, Groot Heiligland. In beide faillissementen rechter commissaris mr. P. J. G. van der Muelen. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn bij vonnissen van 18 Mei 1909 opge heven de faillissementen van J. P. Jung, barbier en sigarenhandelaar, wonende te IJ muiden, welk faillisse ment den 20sten April j.l. was uitge sproken en van J. C. van Geel en, ge pensioneerd kapitein O.-I. leger, te Heemstede, uitgesproken 27 AprlJ j.l. N. V. Café Restaurant r./h. Gebr. Brinkmonm. In de gewone jaarlijksche aigemee- vergadering Van aandeelhouders werd het verelag over het boekjaar 1908 uitgebracht. Besloten werd om van de gemaakte winst ad 8474 een bedrag van 6630 te bezigen voor af schrijving op de bezittingen der Ven nootschap en het saldo f 1843 over te schrijven op nieuwe rekening. Inbraken. Terwijl die bewoners afwezig waren is gisterenavond tusschen half acht en twaalf uur Ingebroken ten huize van den heer F. van Leuven, aanne mer, wonende Pieter Kiesstraat no 18. Met een valse hen sleutel heeft men zich toegang verschaft en in verschillende kamers en den kelder aLIes doorzochtkasten, bedden, tot zelfs de pianino. Ontvreemd zijn uit de beneden-achterkamer uit een zwart ebbenhouten glazen kastje drie étui's, twee van binnen met lichte blauwe en een met witte zijde ge voerd, waarin 1 zilveren eetlepel en vork, 12 glazen- of likeurlepeltjes en een boter- en kaasmes met zilveren heft en 5 zilveren armbanden. Dit kastje was gesloten en is geopend met deai sleutel, die in een laatje onder aan het kastje lag. Uit de Linnenkast in diezelfde ka mer, waarop <le sleutel stak, is een zwart lederen portemomnaie met gou den knip, waarin ruim 4 aan geld, ontvreemd. Voider wordt niets vermist, of schoon in de woning nog meer te ha len was geweest, goud, zilver en geld, dat even wol op een veilige plaats was verborgen. Vermoedelijk is de dief iemand, die de familie kent, en wist dat deze niet tehuis was. Omstreeks 10 uur hebben de buren een jongen, vergezeld van een meisje, op verdachte wijze voor de woning zien ronddwalen. Aan de voorzijde door de voordeur is het perceel weder verlaten. De bestolene was niet tegen inbraak verzekerd. Zoo brutaal is te werk ge gaan, dat de dief zelfs op de piano gespeeld moet hebben 1 Terwijl de bewoners naar de fees ten te Haarlem waren, is ingebroken bij den mclkslijrter Jansen aan de Amsterdamsche Vaart. Door een looper is de deur ge opend, met een beitel of dergelijk werktuig de toonbanklade en in de kamer is een kastje geforceerd; eenlg geld wordt vermist. Ook is gisteravond tusschen 81/2 en 11 uur ingebroken ten huize van L. A. Vloemans, timmerman, wanen de Korte Heerevest no. 11 rood, tij dens deze met zijn gezin afwezig was. In die woning is ook alles doorzocht en ondersteboven gehaald en uit een ongesloten linnenkast, staand© in de voorkamer, uit een ongesloten laa tje ontvreemd een gouden cylinder heerenhorloge (du eaten goud met zlL- verem cnook), waaraan bevestigd een vergulden ketting met ronde gouden medaillon, waarin twee glaasjes, waarvan het eene stuk is. Voorts een gouden heerenring, waarin een doos je, voorzien van donker groenen steen, en een gladde heerentrouw ring. Met een valse hen sleutel heeft men zich toegang verschaft en de voordeur geopend, terwijl men de wo ning weder door de voordeur heeft verlaten en de deur dichtgetrokken. Men heeft bij het doorzoeken van die woning gebruik gemaakt van het gaslicht op de gang en in de voorka mer. Omstreeks 10 uur heeft een der buren voetstappen gehoord onder het raam der woning van V., maar meen de, dat V. met zijn gezin tehuis kwam. Tusschen gisterenavond 9 en van nacht 2 uur heeft men een bezoek ge bracht aan het, woonvaartuig van poffertjesbak ker J. Verheul, staande met zijn kraam op een ter rein aan de Groote Houtstraat, welk vaartuig is gelegen in den Ra omsin gel naast en tegen het hulpbureau van politie aan de Houtbrug. In dit vaartuig ie een gesloten kist openge broken en daaruit een aantal klee- dingstukken ontvreemd, o. a. een nieuw colbertcostuum van ruim 40 waarde. De dief of dieven zijn vermoe delijk gestoord en hebben daarom na gelaten een tweede kist, staande naast de eerste, open te breken, waarin ruim 150 aanwezig was. Al- zoo weder een geluk bij een ongeluk. Bij den slager R. Müller in de Jansstraat hebben gisteravond drie personen ingebroken. Zij kwamen van achteren binnen, maar namende vlucht, toen zij bemerkten, dat ar iemand in den winkel was. A anbesteding. Hedenmorgen werd door den archi tect G. MeppeJink aanbesteed Het bouwen van een woonhuis aan het Wijde GeldeLoozepad. Ingeschreven werd als volgt J. Verhagen 11.220. D. H. Graneman, Hillegom, f 10.480. H. Visser 10170. C. Rol 11.148. H. v. 't Wout 10.996. A. Bijland en P. Cremera 11.513. M. N. v. Aken, f 11.800. J. de Vos 10.300. De inschrijvers, bij wie geen woon plaats is vermeld, wonen alhier., Van 't Kantongerecht RAADSLEDEN VOOR 'T GERECHT. Hedenmorgen stond een raadslid van Beverwijk terecht wegens het ma ken van nachtrumoer. De quaestie Is reeds vroeger door ons uitvoerig mee. De beklaagde beweerde niet zóó hard geschreeuwd te hebben, dat 1 te brengen is onder het maken van nachtrumoer. Daarom werd besloten de behande ling der zaak uit te stellen, om den veldwachter die pro ces-verba aj op maakte, als getuige te dagvaarden. Een raadslid van Zand voort stond terecht voor een overtreding der Vei ligheidswet hij had niet voldaan aan een aanschrijving om in zijn werk. plaats een cirkelzaag te beveiligen. Het O. M. eischte 30 gulden boete of 8 dagen hechtenis. BLOEMENPLUKKEN „Verboden bloemen en planten te plukken" In den Hout staan overal bordjes met dit opschrift. Niettegen staande dit verbod heeft een Haar lemmer.... een boterbloempje ge plukt. Een boschwachter maakte pro ces-verbaal op wegens „de planten van bloemen te berooven". De beklaagde vond, dat de bosch wachter door een vergrootglas heeft gezien. Het O. M. vorderde 50 cents boete. UITSPRAKEN: Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: D. C. E., te Zandvoort, overtreding Drankwet, 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. T. M., tie Haarlem, overtreding Leerplichtwet, 8 boete of 3 dagen hechtenis. J. L. J. S. te Heemstede em 5 ande ren, overtreding ^'etboek van Straf recht, respectievelijk J 10 boete of 3 dagen hechtenis, 5 boete of 3 dagen hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hechte nis, f 2 boete of 1 dag hechtenis, f 1 boete, of 1 dag hechtenis, P. J. S., R. B., en G. H. P., te Haarlem, vrijge sproken. L. G. te Schoten, overtreding Melk- verordening Haarlem, 5 boete of 1 dag hechtenis. A. J. A. K., te Haarlem, en 5 an deren, overtreding A. P. V. Haarlem, respectievelijk J 3 boete of 1 dag hechtenis, 2 boete of 1 dag hechte nis, f 1 boete of 1 dag hechtenis, en 2 maal f 0.50 boete of 2 maal 1 dog liedhtenis. C. B., te Velsen, overtreding A. P. V. Velsen, f 1 boete of 1 dag hechte nis. J. J .T. IJ., te Apeldoorn, overtre ding Algemeen Reglement Vervoer, 25 boete of 7 dagen hechtenis. J. K., te Beverwijk en G. H,, te Spaarndam, overtreding Prov. Regle ment, f 2 boete of 2 dagen hechtenis, en 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. M. P., te Haarlem en 14 anderen, overtreding Motor- en Rijwiel Regle ment, allen /l boete of 1 dag hech tenis. Voorts werden er nog 9 anderen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 3 boete of 3 dagen hechtenis, en 2 boete of 2 dagen hechtenis. KINDER-ZAKEN, J. P. v. D., te Haarlem, overtreding Wapenwet, voorwaardelijke plaat sing in een tuchtschool voor den tijd van 6 maanden met bepaling van 2 Jaar als proeftijd. J. v. M., te Haarlem, valsche naam opgeven, berisping. T. v. S., te Zandvoort, loopen op verboden grond, 0.50 boete of 7 da gen tuchtschool. Schiet we dsirij d. Zondag j.L hield de schietvereenl- gtng „Haarlem" den jaarlijkschen eind wedstrijd op buks en cylinder- geweer. De wedstrijd was zeer geanimeerd. geen wonder, ditmaal ging het om prachtige prijzen. De voorzitter herdacht vóór de uit reiking tevens de prijzen, die ver overd werden door de vereeni.ging bij den wedstrijd van den stedelijken schietbond. Als een bijzonderheid mogen we dan ook aanmerken, dat deze jonge vereeniging hierin acht prijzen be haalde, waaronder 1ste prijs cylinder en 3de prijs buks. Nadat door den president nog twee nieuwe leden waren geïnstalleerd, -werden de acht prijzen met een toe passelijk woord uitgereikt aan de heeren H. P. Spoor, J. van Solingen, L. Smeenk, M. Nederkoorn, Chr. F. Arnold, A. S. Piazza, J. H. Micbielse en L. A. Ophuizen. Consolatieprije H. Viege. De heer II. P. Spoor behaalde te vens de eere-medaille, waarvan voor heen houders waren de heeren L. Smeenk en Chr. F. Arnold. NieuweZaak. In het perceel Lange Veerstraat 31 opent hedenavond de heer L. Boerla gen zijn zaak in schoenen en laarzen volgens achterstaande advertentie. Een ruime sorteering in alle genres is aanwezig, zoodat iedereen zijn keuze zal kunnen doen. Akte-examens 1. o. Haarlem, 18 Mei. Geëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames A. Offringa, Hoorn S. M. Langereis, Hoorn J. de Ren, Oude WeteringP. J. de Lange, Aikmaar W. H. Vermeer, Hello C. L. Hille. Bergen. Spitsbergen. Tor gelegenheid der jaarlijksche vergadering van den Raad van het Koloniaal Museum te Haarlem op 22 dezer zal door den heer dr. M. Gres- hoff, darecteur van het Koloniaal Mu seum, een voordracht gehouden wor den over het eiland Spitsbergen, in verband met de geschiedenis van Ne derland, met lichtscherm-beelden. Een© tentoonstelling van plantenen andere natuurvoortbrengselen, door den spieker verzameld op Spitsbergen zaj in de zaal uitgestald zijn, ook fo to's en oude Nederlandse he kaaiden en boeken betreffende arctische ge westen. Het K e-r k c o h c e r t. Nog nimmer zagen we in de St. Bavo zooveel menschen bijeen als de zen keer. Een aandachtig publiek was het, dat voor zoover het gezeten was als één man opstond, toen de heer Ezerman met het Wilhelmus begon. De uitvoering, het gewone Dins- dagsche orgelconcert, werd opgeluis terd door de modewerking van mevr. A. C. CraandijkSchuil, die eerst twee composities van Loots voor droeg, een der Kroniagsliederen in 1892 voor het eerst door „Haarlem's Dagblad" uitgegeven, thans met ver anderden tekst van Ds. Craandijk en een variant op het huwelijkslied, met geheel nieuwe woorden van denzelf- don letterkundige en ten slotte Schu bert's magistraal lied „Die Allmacht". Het zal velen, dien het leed deed, mevrouw Craandijk 30 April niet te kunnen hooren, daar hare kinderen ziek waren, veel genoegen hebben ge geven, dat zij thans nog gelegenheid had gevonden op te treden. Mevrouw Craandijk heeft een zeer mooi en warm altgeluid, dat zij goed weet te gebruiken. Hoe hare voordracht het publiek boeide, was te bemerken aan de volslagen rust. die er onder de toehoorders heerschtehet hinder lijk heen en weer loopen, dat anders bij gratis orgelconcerten voorkomt, bleef geheel achterwege. De heer Ezerman droeg o. a. de variatiën van Sam. de Lange op het Wien Neerlandsch Bloed zeer ver dienstelijk voor. SNIPPERS. Na hert. vuurwerk hield de waarne mend burgemeester, Dr. J. Nieaiwen- huijzan Kruseman, een receptie ten zijnen huize in het Frederikspark, waar o. a., behalve de familie NLeu- wenhuyzen Kruseman, aanwezig wa ren de wethouders de Breuk en Dr. H. D. Kruseman en een aantal leden van het hoofdbestuur en van de comités der Vereeniging „Koninginnedag". De eerewijn werd aangeboden. Dr. Nieuwenhuyzen Kruseman zei- de namens het Gemeentebestuur, dank aan „Koninginnedag" voor de leiding van het feest, dat naar spre ker opmerkte, ook de volle sympathie had van den burgemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Hij sprak daarbij zijn beste wenschen uit voor den bloei van de Vereeniging „Koninginnedag". De heer G. B. Grommel In, voorzit ter der Vereeniging, antwoordde met een toespraak, waarin hij namens de burgerij van Haarlem hert. Gemeente bestuur donk betuigde voor het aan geboden feest. Hij huldigde daarbij het College van B. en \V., dat altijd welwillend de vereeniging was tege moet gekomen, dit waardeerde de lieer Crommelin nog meer, daar de Haartemsche ingezetenen blijk geven niet in te zien, dat het noodig is, dat men als lid toetreedt tot de Vereeni ging „Koninginnedag". De voorzitter eindigde met een heil dronk op het gezin van den heer Nieuwenhuyzen Kruseman. Volgens 't program zouden vier meisjes uit de Toko der M. U. L. O. school den Commissaris der Koning in bij het voorbijtrekken van den sto^t de hulde brengen van de Japan- sclio jonge vrouwen. Vior harer zouden den heer Van Tienhoven den nationoJen drank, de thee, aanbieden, waarbij een der meisjes als woordvoordster zou op treden. Op verzoek van den commissaris van politie ie hiervan echter afgezien in 't bolang van de orde. De leerlingen der openbare- en ook van vele bijzondere scholen, hadden ook vandaag vrijaf. Onder de winkeluilstallmgen trok o. m. de aandacht die van den heer L. W. van Giessen, Zijlstraat 87, waar een dameshoed te zien was, op ge. maakt met oranjelint en levende bloe men. De heer G. \V» Groemevokl, boekhan delaar, Zijlstraat 71, had een geheel© reeks afbeeldingen uitgestald van le den van liet Huis van Oranje. Een overstelpende mas6a venters gisteren in de stad. Men kon koopea serpentines, con fetti, toeters, mutsen, steken, oranje, medailles, zuur, suikei-goed, ijs, wa feltjes, vruchten, speelgoed, bloemen, portretten, liedjes Men kon zien apen, marmotten, clöwns, hardioopers, poppekasteu, goochelaars, kun stam akers, jong leurs, dansers, Papoea's, ais vrouw >ei kioede mannen Men kon hooien groote trom, har monica, piston, tauinoeriju, haud- draaiorgeis, cithers, liedjeezangers, duetten, trio's, kwartetten, koren, or kesten We telden er om een uur of 6 op de Groote Markt zes en vijftig Tusschen gisteren nam. 12 en den afgeloopon naclit 2 uur is bij de poli tie aangifte gedaan van het rollen van een 20-tal horloges, zoowel gou den, zilveren als nikkelen met en zon» der ketting. O. a. is een gouden hor loge met ketting gerold van den aan nemer A. B., Pieter Kiesstraat 25. Onder de gerolde horloges is ook dat van den waarnemend bur gemeester, Dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman. liet moet vóór zijn woning in het Frederikspark gebeurd zijn. Ook de Koningstraat had een eigen orkestje aangeschaft, waardoor de stemming zóo wool ijk was, dat 's mid dags om een uur of twee dames en heeren bewoners van de Koningstraat op straat een lustig dansje maakten. De dikste man in den optocht, mis schien wed in de heelo stad, was de man, die alleen in oen wagentje zat en door een paard ('t scheen ons toe mot moeite) getrokken werd. Hij had voor reclame van een bakkerij moe ten dienen, maar daar alle reclame streng geweerd werd, verviel de re. dame en reed de dikzak mee als ama teur. Toen het hoofdbestuur bij den waar nemend burgemeester vandaan kwam is bij de Anegang de penningmeester van de vereeniging „Koninginnedag", de heer M. H. Bingor, die de zied der organisatie was, op de schouders ge. nomen en in triomf naar de Groote Markt gedragen. Hert. is merkwaardig, dat to weerwil van de ontzaglijke menschenmassaes, geen ongelukken zijn voorgekomen. Alleen ontstond door 't gedrang om streeks half tien een paniek je op de Krui setraat, zoodat velen hun heil zochten Ln Hötel de Leeuwerik, maar onaangename gevolgen had dit niet. Bij den terugkeer van den stoet liet ln de Haze patersla aft het hoofdbe stuur twee muziekkorpsen uit de rij treden eoi daarna den geheelen op tocht, dien het hoofdbestuur zelf nog niet gezien had, onder de tonen der muziek voor zich deflleerendaar werden alle deelnemers met handge klap bedankt voor hunne medewer king. Bij liet aansteken van de illumina tie op het Houtplein is gisterenavond de werkman Mars, wonende Wol straat 13, van een ladder gevallen, waarbij hij een bleesuur aan een schouder en eenige schrammen in liet aangezicht heeft bekomen. Hij heeft zich in het St. Elioabetlis Gasthuis doen verbinden. De soldaten hadden gisteren onder linge wedstrijden. Een der prijswinners ging dadelijk naar de Bank van Leening, om prijs te verpanden. Voor 't geld ging hij feosteö...*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1