Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo* ea Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7948 VRIJDAG 21 HEI 1909 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN peg DRIE HAANDBNl Voor Haarlem 1 I 139 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Ia (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland.1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H OeOlustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037K de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREB00E ADVERTENTIË Ni Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondïssectcnf Haarlem van 1—5 regels f t—elke regel meer a 10 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie ea Administratie i Groote Houtstraat 55. htercommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bnltenspaarne 8. Telefoonnummer 122. To» de plaatsing van advertenttën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem ln dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. H irT urni1 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 22 MEL De Kroom: Bioscoopvoorstelling, OM ONS HEEN No. 034. Se staking ia Frankrijk. Do werkstaking der postiers schijnt mislukt en die algemeene werkstaking die er het gevolg van moest wezen, zaL dus ook wel in 't riet loopen. Men komt te Parijs nogal gauw met 1 a grêve générale aan, zóó vlug dat volgens den correspondent van 'I Handelsblad de vreesachtigs te huis- moeder er geen busje groenten méér ona in huis neemt en de huisvader, wanneer hij zijn courant openvouwt, kalmpjes vraagt of die malligheid nu alweer, begint. Het verschil tusschen het oogenblik dat tienduizend handen in de hoogte gingen, toen Pataud de leider vroeg of men de werkstaking wen echte en het moment, toen bleek, dat slechts enkele honderden van hun werk weg bleven, is wel grootde geschiedenis Van deze zaak levert opnieuw het be wijs, dat een menigte ten slotte toch triit individuen bestaat en dat een indi vidu, eenmaal buiten aanraking met de menigte gekomen, tot kalm naden ken terugkeert .Immers, boe men ook de grieven van de postiers zou willen beschouwen, hierover zal iedereen het wel eens zijn, dat alleen om een gehaten chef weg te krijgen, in een tak van publieken dienst, die zulk eeu ontzaglijken invloed heeft op den gang der samenleving, niet mag worden gestaakt. Het is anti-maat- Bchappolij k, omdat het een uiting is van zelfzucht, van een zeer gering deel der bevolking, die niet de min ste rekening houdt met de belangen der overgroote meerderheid. Hoewel Frankrijk dus voor deze ramp bewaard zal blijven, heeft een van de maandschriften, het bekende Je sais tout, een fantasie gegeven over de vraag, wat eT wel gebeuren zou, wanneer alle openbare diensten er staakten en aldus negenhonderd duizend man het bijltje er bij neer legden. Als een echte Franse hm an gaat de schrijver met dit geduchte vooruitzicht eerst een beetje Lachen. Wij zullen", zoo zegt hij, „niet meer de papiertjes krijgen, waarmee de ontvanger ong pleegt te vervolgen, huurders zullen het bestaan van hun huisheer, schuldenaars den verval dag van hun wissels mogen vergeten en beveiligd wezen voor bezoeken van deurwaarders, omdat er natuurlijk geen rechters meer zullen zijn. Ter wijl de scholieren zullen luieren naar hartelust, mogen wij zonder lantaren op onze fiets rijden, honden los laten loopen in de parken en zoo meer. Maar, zoo gaat hij ernstig voort, welke verschrikkelijke bezwaren zou den daar tegenover staan. Geen spoortreinen meer, in de groo te steden derhalve ook geen meed en geen vee. Brood noch vleesch. O ze ker, tachtig jaar geleden bestonden de sporen nog niet of nauwelijks en leefde men toch, maar toen had Pa rijs nog geen raillioen inwoners en nu vier millioen. Toen kwam bijna elk oproer voort uit broodsgebrek, het zou eenvoudig onmogelijk wezen met wagens nu levensbehoeften voor vier miilioon menschen aan to voeren. Eén enkel cijfer Parijs eet eiken dag 8600 etukg vee op, aangevoerd per spoor uit alle hoeken van Frankrijk, behal ve dan natuurlijk nog een reusachtige hoeveel head visch en wild. Reken daarbij nog de verbazende maasaas graan, kruidenierswaren, melk die sen stad van dezen omvang noodig; heeft en die nagenoeg geheel per spoor worden aangevoerd? Dan komt na het eten de drank. Om Parijs van water te voorzien is beslag geiLegd op vier rivieren, waaruit het water ln reservoirs gevoerd en van daar uit door buizen naar de wonin gen wordt gebracht Elk Parijzenaar beschikt per dag over 260 liter water, voor drank, reiniging, schoonmaken van straten en industrieel gebruik be ramen. Die reservoirs en buizen ver- ei sc hen onophoudelijk herstelling, wanneer zie enkele dagen achterwege bleef, zou weldra Parijs van water verstoken zijn. Of men zou, zegt de schrijver, moeten terugkeeren tot de dagen van mijn jeugd, boen waterdra gers ln de straten van Parijs het kostbare vocht rondventten voor een stuiver den emmer. Men deed het toen met heelwat minder, dan 260 li ters daags. Handel en nijverheid zouden van zelf onmogelijk worden. Op de alge meene werkstaking der ambtenaren en beambten zou dus een algemeene lock-out (uitsluiting) van do fabrikan ten het gevolg wezen. En natuurlijk raakt Parijs onmiddellijk ln 't don ker. De stad heeft drie millioen ton steenkool noodig, waarvan 700.000 voor haar gasfabrieken. Weliswaar wordt een deel daarvan te water ver voerd, maar wanneer de sluiswach ters staken, blijft dat gedeelte onder weg steken. Men zou dus in de stra ten petroleumlampen moeten aanste ken (zoolang er petroleum was) even als geschiedde tijdens bet beleg van Parijs. En de herinnering aan den tijd van voor Lodewijk XIV, toen de Paxijsche straten in 'fc geheel niet verlicht waren, ia een bijzonder echraie troost. Dat de misdadigers de handen vrij zouden hebben ligt voor de hand- Elk jaar worden er te Parijs 25000 boos doeners ln hechtenis genomen. Staakte de Parijsche politie, dan werd er ook niemand meer opgepakt en zegt de schrijver wijsgeerig hoeveel grooter zou het aantal dan wel worden van lieden, die achter slot gezet behoorden to worden 1 's Avonds zou dan ook niemand meer duiven uitgaan', dan vergezeld door een tot de tanden gewapend escorte. Maar het zou niet lang duren, of ook over dag zou het over straat gaan al les behalve aangenaam wezen. De af val, die niet wordt opgeruimd (zij het dan ook afval van veel geringer hoe veelheden dan vroeger) zou de stra ten weldra verstoppen en spoedig een ondoordringbaar papje vormen met het huishoud water, dat niet behoor lijk meer in de vervallen rioolbuizen zou worden afgevoerd. De burgerlijke stand zou niet lan ger worden bijgehouden, bron van ontzettende moeilijkheden en bezwa ren in de toekomst. Geen armenver zorging meer, geen verpleging van zieken en zwakken in de hospitalen. En nu veronderstelt de schrijver nog, dat het leger daarbij niet sta ken zou. Afgescheiden nog van de om standigheid, dat ongeoefende solda ten niet de helft zouden kunnen ver richten van wat geoefende ambtena ren en beambten doen, moet niet ver geten worden, dat bet leger zich al leen Ln beweging zet als gevolg van handelingen der burgerlijke admi nistratie. En deze laatste zou er im mers niet meer zijn I Genoeg om te doen zien, dat de al gemeene werkstaking de geheele sa menleving ontwrichten, hongersnood, ziekte en dood ten gevolge hebben zou. Ook bij de stakers zelve Jn dit verband herinner Ik me een kinderverhaaltje, dat beschreef hoe ln een groot gezin de leden oneenig- heid kregen over den arbeid, dien zij tot instandhouding van 't gezin geza menlijk verrichtten. De een na den ander vond, dat hij met te veel werk was belast. Zoo hoog liep de twist, dat allen besloten te staken. Er ge beurde niets meer. Maar na vier en twintig uur had den allen, zonder uitzondering zoo onder de omstandigheden die hieruit voortvloeiden, geleden, honger, dorst, kou, vervulling, dat zij zwijgend hun werk weer opnamen- Nauwelijks was de: werkstaking begonnen, of ze was ook weer geëindigd. En zoo zou het gaan met Ia grê ve générale te Parijs, indien zij uitbrak. Maar ze zal ook dezen keer niet uitbreken. J. C. P. Stadsnieuws LEERLINGEN-STEENMAN. De heer Steenman had alle recht de Woensdagavond gehouden Openbare Voordracht-oefening dienstbaar te maken aan een liefdadig doel. Bij me nig heusch ooncert staat dio geleverde kunst in vrij wat minder gunstige verhouding tot den entróeprijs dan bij deze „oefening" het geval was. Mij dunkt, zij die zich den garingen toegangsprijs hadden getroost, zulliem nog andere voldoening hebben geno ten dan alleen die: tot een mooi doel te hebben meegewerkt. Nu ja, dio be paald een antipathie heeft tegen vi oolmuziek deed verstandig thuis te hlijven. Want vioolmuziek was hier natuurlijk schering en inslag. De meeste stukken en stukjes waren voor één viool met pianobegeleiding, een enkele maal kwamen ter afwis seling twee violen tegelijk, en aan 't einde der uitvoering zal het heele „Kroon"-podium vol violen, met in 't midden een piano en op den voor grond, aan. elke zijde van den diiri- geerlossen aar, twee solo-violen. Ais slotnummer werd namelijk uitge voerd een Concert voo,r 4 solo-violen, begeleid door een plane en een violen ensemble, van Leonardo Leo. Deze, componist leefde te Napels van 1694 qtoi 1744, was leerling van beroemde meesters (Scarlatti, Pitomi) en mees ter van beroemde LeerlLngian (Pergo- lese, Jomelli, Piccini e. a.) een der voortreffelijkste vertegenwoordigers der NapoLïtaansche schooi. Hij schreef o.ru. een veertigtal opera's, eenige oratoria en vele missen en an dere kerkelijke muziekstukken. Het hier gespeelde Concert bleek zijn twee honderd jaren met eero te dragen. Hot boeide de aandacht door zijn irtisch klaiikcoloriot, door rijkdom en oorspronkelijkheid van melodische vinding en schoone polyphonie. De uitvoering kan veilig uitmuntend ge noemd worden. De vier solopartijen werden gespeeld door dien heer J. Jol les, mej. E. Bertlmg, den jongeheer W. Knikker en de jongejuffrouw A. Smulders; de pianopartij door mej. W. Miesyerus. De violisten hadden reeds in den loop van dien avond, bij de voordracht hunner respectievelijke solo-nummers, blijken van beslist ta lent en reeds belangrijke vaardigheid gegeven en wisten die goeden dunk hier schitterend te handhaven. Maar ook het begeleidende „orkest" kweet zich voorbeeldig van zijn taak of schoon menige strijkstok door een kinderhandje werd bestuur. Des te meer verraste dan ook de volle war me klank in het Maestoso, de duide lijkheid in de Fuga dat was een opletten van belang! de zangerige eenheid in het Andante en de pittige rhytlimiek van hföt slot-AUegro. Vreesde ik nu niet aan mijn verslag te veel uitbreiding te geven, dan zou ik nog gaarne even willen terugko men op de vier of vijf laatste num mers vóór, en het eerste na de pauze meereudeels zóó goed, zóó van zelf standig talent getuigend gespeeld dat men vergat hier den voordracht-„oe fening" bij te wonen. En dan 'zou ze ker ook aan de dames W. Miesyerus, C .Tevee en L. Wijsmuller de baar toekomende lof voor de muzikale pi anobegeleidingen niet ontgaan. Maar immers reeds het besef al leen, lets te hebben mogen bijdragen tot het zoo schoon slagen van dezen muziekavond zal den medewerkenden (genoemden en niet genoemden) vol doening genoeg zijn. De heer Steenman kon den prach- tlgen krans, hem door zijn leerlin gen aangeboden, aanvaarden als een blijk van welverdiende hulde. PHILIP LOOTS. Voordracht. Voor onderwijzeres aan een open bare lagere school te 's-Gravenhage komt als no. 2 op de voordracht voor, mejuffrouw H. Miesyerus, alhier. DB HALSEN. Prof. Dake, die aanvankelijk in de „Telegraaf vage. nietszeggende stukjes over de Hal sen schreef, heeft nu de puntjes op de i gezet Met den heer Hanou, die verstand heeft van restaureeren, is hij naar ons Museum geeaan en keurt af, dat de schilde rijen ongeveer vijf jaar geleden ven de groote zaaJ naar de kleine zijn overgebracht. Daar inmiddels bleek, dat de be kapping van de nieuwe verblijfplaats der schilderijen vernieuwd moest worden, werd hiertoe overgegaan en stond de zaal geruimen tijd bloot aan vocht en wind. Eernge jaren achtereen werd er nu bovendien in dat lokaal niet ge stookt en de commissie gaf geen ge hoor aan de vertoogen van den res taurateur, die reeds jaren de schilde rijen van het museum conserveerde, en als het noodig was repareerde, en nu aandrong op het plaatsen van kleine vulkachels hier en daar, tot on derhoud van een geregelde tempera tuur en tot verdrijving van den erger lijken vochtigheidstoestand. Dat die laatste schrikbarend was, bleek mij uit de verklaring van een lid der com missie, dte mij dezer dagen mede deelde, dat het water langs de muren droop. Inmiddels begonnen de schilderijen de sporen van hun verblijf in liet vochtige, tochtige lokaal te vertoo- nen, namelijk werden blind, dat wi' zeggen, de vernis werd ondoorschij nend wit en het voortdurend restau reeren nam een aanvang. Het ge meentebestuur van Haarlem, on ge- rust geworden, noodigde toen de hoe ren dr. Bredius en prof. J. Six en (naar ik meen later) den kunstschil der Koster uit, zitting te nemen ln de bewakingscommissie en hun licht over de zaak te doen schijnen. Inderdaad was dit van het ge meentebestuur eeu zeer te prijzen maatregel. De aizoo versterkte com missie nam nu niet het besluit, tot verlaten der vochtige zaal, doch gaf toe, dat de heer Vos, daartoe genood zaakt door het telkens uitslaan der schilderijen, steeds maar restau reerde. Daar het wit worden der vernis nu moet hersteld worden door de wer king van spiritus, en dit msestaJ ge schiedde door het procédé Getteuho fen 1) .dat beslaat uit 't laten verdam pen van spiritus tegen de vernislaag aan, lag voor de hand deze kunstbe werking toe te passen. Er bestaat in- tusscheu nog een andere methode tot „regeneratie", namelijk men be strijkt de vernn'slaag met een meng sel van copawibalsem en zuiveren spiritus. Dan regenereert zich de oude gebarsten spirituslaag ook. Tot deze methode nam de heer Vo6 zijn toevlucht en doet dit nog. Hot spreekt van zelf, dat, nu er zoo veel beroering in de kunstwereld over deze zaak is gekomen, men ge rust kan wezen, dat er geen maatre gelen meer genomen zullen worden, die schadelijk zijn voor de schilde rijen. Voor niemendal zijn toch aan de vroegere commissie niet de heeren Bred"us en Six en Koster toegevoegd. Wat wel verwondering blijft wokken, is, dat de schilderijen niet reeds lang naar een veiliger zaal zijn gebracht, waar ze ook beter Licht hebben dan in het lokaal, waarin ze nu zijn, waai- de verlichting door en door onvoldoende is. De bijschilderingen op de schilde rijen merkbaar (liet mans- en vrou wenportret) zijn door niemand aan gebracht, want de heer Vos ontkent er de auteiir van te zijn. Maar dit te zeker, Hals ia er onschuldig aan en hoe eer ze er afgehaald worden, hoe beter. Ik vind het jammer, dat die twee portretten zoo geheel an al zijn schoongemaakt, maar het moest ge beuren, want reeds tijdeAs het op- richterschap van den heer P. van VLLssingen (die een hevig stoker was), ziin de paneelen door de hitte van de kachel in drieën gesprongen, hetgeen aanleiding gaf tot de helaas noodige restauratie. Summa summarum, gaat het in dit geval ais altijd de een geeft de schuld aan den ander, maar mijn In druk is, dat de oude commissie zich nooit zal kunnen zuiveren van den blaam van onvoorzichtig en onoor deelkundig optreden." De heer Dake trekt utt zijn beschou wingen de conclusies, dat de schilde rijen overgebracht moeten worden in een nieuw museum, de bevoegdheid der bewakihgsoommissie omschreven, een register gehouden, geen restaura tie gedaan in 't bijzijn van onbevoeg den. 1) Pettehkofen (Red. H.'s D.) GRATIE VERLEEND. Van de acht gevangenen door de Haarlemse he Rechtbank voor gratie- verleen ing aan H. M. de Koningin voorgedragen, hebben er twee alge heel» kwijtschelding van straf ont vangen; zes kregen afslag van drie tot zes maanden. DB INBRAAK BLJ DMUIDEN. Als verdacht van de inbraak op vil la „Blyenhoeve" ln den Breesaap bij IJmuïdem zijn, na verhoor door den rechter-commissaris, naar het Huis van Bewaring overgebracht A. Th. van hier en v. d. H. De eerste gaf voor Kuiper te hee tten; maar bleek te zijn de derde ver dachte uit de zaak van den hrand- kastdiefstal te Velsen, die na de ar restatie van de thans veroordeelden J. v. d. P. en G. W. H. onderschei denlijk tot 3 en 2 1/2 jaar gevangenis straf de vlucht nam. Th. blijkt thans al dien tijd te Rot terdam te hebben doorgebracht. Er is dus in de brandkastdiefetal een hernieuwd onderzoek te wachten. Wat betreft de inbraak op „Blijen- hoeve", ontkent Th. Zijn mede ver dachte v. d. H. simuleert krankzin nigheid. SCHAKEN. Het Sch&akhlad had te Amsterdam oen nationalen schaakwedstrijd uit geschreven. Er waren 48 deelnemers. 0. a. werden de volgende prijzen toegekend J. Six te Beverwijk len prijs ln de hoofdklasse. D. Andrea te Schoten len prijs 2de groep 1ste klasse en eereprijs. W. U. Schuurman te Zandvoort 2eai prijs 2e groep 2de klesse. J. v. Schie te Haarlem 2den prijs 2e groep, 4e klasse. Staatspension eertng. In de deze week gehouden vergade ring der afdeeling Haarlem van den Bond voor Staatspensioneering is Ln de plaats van mej. FleLschmann, aan de beurt van aftreding, gekozen de heer M. van den Boon. Wegens de wenschelijkheid hot be stuur uit te breiden in verhand met het belangrijk toenemend aantal leden werden ln het bestuur nog gekozen de heeren C. Sorgdrager en Botman. Tot afgevaardigden naar de op 6 Juli a s. te Utrecht te houden alge meene vergadering werden gekozen de heeren W. G. Droog en C. L. F. Sar Let en tot plaatsvervanger de heer J. YYenthoit. Deze laatste werd candi- daat gesteld van het hoofdbestuur. Binnenkort zal een propaganda- vergadering worden belegd. Overgebracht. Een 72-jarige man uit Roel of arends veen is na verhoor door den Rechter commissaris naar het Huis van Be waring alhier overgebracht, wegens het plegen van niet nader aan te duiden handelingen met minderja rigen. ORGELBESPELING op Dinsdag 25 Mei, des namiddags von 12 uur ln de Groote- of Sïnt- Bavokerk alhier, door den heer W. Ezorman. Programma: 1. Preludium en Fuga, A. Hesse. 2. Adagio (5a Symphonie), Beetho ven. 3. Sonate No. 6, Mendelssohn. 4. Communion, A. Guilmant. 5. Hallelujah, H&ndel. TELEGRAM VAN GELUKWEN'SCH. De feestcommissie uit de Anegang heeft Dinsdag een telegram van hul de en gelukwensoh gezonden aan die Koningin. Woensdagmorgen werd een tele gram van dien volgenden inhoud te rug ontvangen. „H. M. die Koningin laat u en leden van de feestcommissie danken voor gelukwenschen. Adjudant VAN TUYLL." E x a m ie n-c ommiss le. Onze stadgenoot, de heer H. J. de Vries is benoemd tot lid der commis sie, die te 's-Gravenhage zal zitting houden voor 't examen handteektenen L. O. KAMER VAN KOOPHANDEL. In de op 4 Mei gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken bracht de commissie, bestaande uit de heeren Mr. Joh. En schedé, A. de Clercq en II. J. Geyl Jcz., praeadvies uit omtrent die her ziening der spooertarieven. Besloten werd den Minister o.m. het volgende te antwoorden op zijn veroek om Zijne Exc. mededeeling van opmerkingen over deze voorstel len: Die voorgestelde ingrijpende veran deringen laten zich samenvatten in vier hoofdgroepen: le. afschaffing van de retourbiljel- ten, behalve die in buurtverkeer, met daaraan verbonden prijsverlaging van de enkele reisbiljetten en vei-hoo ging van de prijzen voor reizigers heen en terug gaande. 2e. Invoering van kilometerboekjes ook door de II. IJ. S. M. en geldig op alle lijnen der betrokken maat schappijen tegen het thans bij de Staatsspoor geldende tarief. 3a Eene belangrijke prijsverlaging van de abonnementskaarten en deze geldig te verklaren op alle lijnen der betrokken Maatschappijen, waar te genover staat eene niet onbelangrijke prijsverhooging der trajectkaarten op de lijnen der Staatspoor; terwijl voor de werkmanskaarten de, voor beide Maatschappijen zeer verschillende ta rieven naast elkander blijven be staan. 4e. Afschaffing vain alle overige thans bestaande spe>ciale tarieven en plaatskaarten door beide Maat schappijen. De verlaging der enkele xteistarie- ven wordt door de Ilaarlemsche Ka mer van ondergeschikt belang ge acht, omdat het gebruik daarvan be trekkelijk gering is, het zal evenwel gelegenheid geven om, meer dan tot heden, op de heen- en terugreis van ver .schillen de reisrouten gebruik te maken zonder verhooging van kos ten. De hoogere prijzen voor heen en te rug vergeleken bij de thans geldende retourbij jetten komt der Kamer voor ten opzichte van de II. IJ. S. M. geen' al te groot bezwaar te rullen opleve ren. Bij de Staatsspoor gaan de prij zen voor trajecten beneden 130 K.M. iets terug, maar stijgen daarentegen belangrijk voor grootere trajecten. De Kamer merkt hierbij op dat deze verhooging door de reizigers in de le en 2e klassen kan worden ontgaan door ln een lagere klasse plaats te nemen zoodal alleen voor 3e klasse reizigers daaraan een niet te ontko men nadoel verbonden blijft. Een na deel dat vooral gevoeld zal worde-iï door hen die slechts enkele malen per spoor reizen en zich dus geen kilo meterboekjes willen of kunnen aan schaffen. Blijft hun reisroute echter beneden 130 K.M., 't geen wel in de meeste gevallen zoo zijn zal, dan zul len zij op de Staatsspoor nog iets goedkooper en bij de II. IJ. S. M. on geveer 10 duurder uit zijn. De nieuwe regeling betreffende de uitgifte van kiiometerboekjes door beid» maatschappijen en op alle lij nen geldig, kan niet anders dan een groote verbetering worden genoemd. De bepaling dat voor afstanden bo ven de 200 K.M. achtereen afgelegd, geen meerdere vracht is verschuldigd zal alleen ten goede komen aan hen die zich van die eindpunten van ons Ion dverplaatsen willen naar een an der eindpunt. Voor hen die midden ln 't land wonen en rich van daar willen verplaatsen heeft deze maatre gel weinig of geen voordeel. De vraag doet zich voor of hieraan zou zijn te gemoet te komen door te bepalen dat zulks ook gelden zal wanneer op een en denzelfden dag door den zelfden persoon meer dan 200 K.M. worden' afgelegd, onverschillig of de reis al dan niet wordt onderbroken. De voorgestelde wijzigingen in de abonn emeriiLsvoarwaarden kunnen niet anders dan wordep toegejuicht. Wel zal op de lijnen der Staatsspoor wegen de prijs der trajacekaarten ee- nigszius worden verhoogd, maar dit geldt alleen voor afstanden kleiner dan 50 K.M. want bij grootere afstan den is het voorgestelde abonnements tarief geldig op alle lijnen reeds goed- kooper dan de prijzen der vroegere trajectkaarten. - De afschaffing der groepemkaarten levert op de Staatsspoor bij de be staande prijzen in vergelijking van dtó nieuwe abonnementsprijzen voor alle lijnen geen noemenswaard be zwaar op, terwijl bij de H. IJ. S. NL alleen voor de houders van kaarten groep I de nieuwe regeling een vrij belangrijk financieel nadeel zal ten gevolge hebben die voor dat deel van den handel en de Industrie die in be perkten kring zaken doet wel eenig bezwaar oplevert. Toch wordt dit nadeel ruimschoots opgewogen door de belangrijke prijs-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1