HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de Omstreken gsitenlandsch Overzicht FEUILLETON Een dappere Vrouw VRIJDAG 21 MEI 1909 plaatsen te soboteeren en een staking tot liet uiterste vol te houden, totdat den postbeambten volledige voldoe ning zal zijn geworden- Na afloop der meeting hadden er heftige tooneele® plaats. Toe® eene talri'ke politiemacht, die de orde had te handhaven, een duizendtal grond werkers, die baloedigende kreten aan het adres van Clemenceau (den minis ter van binnenlandsche zaken en lei der van de actie dei- regeering tegen de staking) uitten, wilde uiteen ja gen, werden de agenten gebombar deerd met steen en, glazen en stoelen werden weggenomen van de terras sen der calé's, verschillende agenten werden getroffen en 5 hunner ge kwetst door steen'worpen. Er kwam eindelijk versterking van politie en cavalerie opdagen, waarop de bettoogera uiteen wei-den gedreven en de orde hersteld werd. Er werden een groot aantal perso nen in hechtenis genomen. UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Dit zit ook in de beLasting-myste- rle'a verward. Een motie Strekkende tot verdub beling van de zegelrechten, van de rechten op overdracht van grond en op aandeelen aan to oner, en die wel ke beoogden het gezel recht op con tracten te verhoogen werd aangeno men, hiettegenstaarwle de oppositie beweerde, dat deze vehhooging van rechten den handel zou verplaatsen naar Amsterdam, Brussel en New- York. Naar toezegging van den minister zal een wetsontwerp worden inge diend tot oprichting van arbeidsbeur zen ter bestrijding van de werkloos heid. De beurzen zullen zijn natio naal, maar vrijwillig. De kosten worden in den beginne op 24 millioen gulden geschat. Gedwongen verzekering tegen werkloosheid zal voorloopig alleen in enkele bedrijven worden toegepast. Werkgevers en werklieden zullen moeten bijdragen. UIT T TURKENLAND. Gisteren begaf de nieuwe Sultan zich naar Stamboel om den eed af te leggen, 't Publiek juichte Z. M. harte, lijk toe. In het parlement werd hij met geestdrift begroet <joor senatoren en afgevaardigden. De plechtigheid had geheel en al plaaLs volgens het pro gram. Do troonrede werd levendig toegejuicht. Later legden de afgevaardigden de® eed af. VREDE EN OORLOG. De Italiaansche Kamer heeft te be slissen over belangrijke uitbreidingen van leger en vloot. Bij do debatten herinnerde de socialist Trevese er aan, dat het juist tien jaTen is gele den, dat de Haagsche Vredesconfe rentie werd gehouden. Hij zeide, dat het Italiaansche proletariaat met vreugde den vooruitgang van deze burgerlijke instelling begroet en hoop te,, dat zij steeds krachtdadiger zal kunnen medewerken oti handhaving van den vrede tussclien de volken. De president sloot zich namens de Kamer bij dezen wen6ch aan. Minister-president Giolitti zeide, dat d« regeering bewust is van de volle grootheid van het toen genomen ini tiatief. dat, volgens den wenech der staatslieden en mannen van groot moedig karakter, voor de toekomst grootsche verwachtingen wekt. Hij voegde erbij, dat deze merkbare voor uitgang waarschijnlijk daaraan was te danken, dat langzamerhand over de geheele wereld de meening wortel heeft geschoten, dat de Rede en niet de Macht moet beslissen in de ge schillen tusschen de naties. En toch 100 millioen uitgeven voor 4 lyreadnoughts te bouwen..., ONGELDIGE VERKIEZING. Het Pruisische Huis van Afgevaar digden verklaarde, overeenkomstig 't voorstel van de commissie van onder zoek der geloofsbrieven, de verkie zing van de vier eociaal-democrati- sche afgevaardigden voor Berlijn on geldig. Aanbesteding. Bij de Woensdag te Amsterdam ge houden inschrijving, ten behoeve van het Departement van Koloniën, was evenal3 vorige jaren laagste inschrij ver voor circa 2.000.000 kilo diverse machineoliën, de firma Noë en Ca, alhier. ALG. NED. OPZICHTERS- EN TEEKENAARSBONR Donderdag werd in de Karaeboom alhier de zesde jaarvergadering van dezen bond gehouden. Alle afdeelingen, behalve Ensche dé, Amsterdam (deze door bijzondere omstandigheden), Dordrecht en Apel doorn hadden afgevaardigden gezon den. De voorzitter, de heer Z. Gulden, schetste in zijn openingsrede met welke moeilijkheden de bond dit jaar had te kampen. De algemeene malai se*, die zich deed gevoelen door werk loosheid, had ook invloed op die orga nisatie. De leden hadden mindser lust om voor de organisatie ijverig te werken, de contributies kwamen ongeregeld binnen. Nu zijn in een Woensdag avond gehouden huishoudelijke ver gadering besprekingen gebonden, om 't vereenigingsieven te bevorderen. Volgens den voorzitter is 't noodig om 't politieke element in den strijd te betrekken. Bij de interpellatie TroeLstra over de werkloosheid is t gebleken, dat van de regeeringstafel geen enkel middel is genoemd tot be strijding Yan de werkloosheid, alleen kwamen er eendge moppen van mr. Heemskerk. Ook noemde spreker tot staving van zijn betoog de behande ling der motie-Schaper voor den 10- urigen arbeidsdag, en de wet op het Arbeidscontract, die z. 1. huichelach tige bepalingen bevat. Hierna besprak de voorzitter het drievoudig ontslag van gemeente ambtenaren te Amsterdam. Hij wees op den organisatie-vorm van de amb tenaren, z. i. staan de ambtenaren te veel aan de zijde der burgerlijke de mocraten of ijveren als verkierimgs- agenten voor de anti-revolutionaire partij. De ambtenaren moeten mee gaan In de algemeene organisatie van die arbeiders. Toen de Amster- damsche ambtenaren daarvoor gin gen ijveren werd aanmerking ge maakt op den goeden toon en volgde hun ontslag. Wat hier gezien is, kan men ook in Duitsohlaud vinden, en nu weer in Frankrijk. Br meet pal gestaan worden voor &9 vrij La id van organisatie. Ook moet geijverd worden voor algemeen kiesrecht. Miet de komende verkie zingen mogen de technici hier wei aan denken. De voorzitter hracht hulde aan den o mgezondheidsredienen afgetreden secretaris, den heer A. H. Jansen. Uit 't door den heer Jansen uitge bracht Jaarverslag blijkt, dat 't leden tal steeg van 345 tot 447. Bij 't Informatie-bureau werden 309 sollicitanten ingeschreven, 32 personen werden geplaatst. De ondersteunings- en weerstands- kas keerde dit jaar 100 uit. Bij de algemeene beschouwingen over 't jaarverslag werden aanmer kingen gemaakt op 't feit, dat de bond niet vertegenwoordigd is ge weest op de vergadering van 't Ned. Vakverbond. De heer Gulden, aange wezen als afgevaardigde, zei verhin derd te zijn geweest. De afgevaardigde van den Haag waarschuwde tegen de actie voor al gemeen kiesrecht. Wanneer de bond zich voor deze beweging uitspreekt, is 't te vreezern, dat er alleen sociaal democraten in den bond kunnen plaats vinden. De voorzitter antwoordde, dat niet het plan is, onverwacht een voorstel in behandeling te brengen. De afdee lingen moetan dit vraagstuk dit jaar eens goed overwegen, 't Orgaan zal daarbij voorlichting geven. Aanmerking werd gemaakt, dat Amsterdam geen jaarverslag heeft ingezonden. De begrooting voor 1909 opge maakt tot oen bedrag van 4511.75 1/2 werd goedgekeurd. 't Orgaan werd besproken, 't Werk van den redacteur den heer Keur- schot werd over 't algemeen goedge keurd. Alleen werden eenige aanmer kingen gemaakt, waarop de 'redac teur antwoordde. Hij zei o.a. dat van hem geen 1 Mei- artikel is te verwachten, omdat hij voor deze beweging niets gevoelt. De voorzitter stelde daartegen over, dat hij wel waarde hecht aan de 1 Mei-feesten. De heer Keunschot ward als redac teur herkozen. Te Arnhem heeft H volgende con gres plaats. Als hoofdbestuursleden werden her kozen de heeren J. L. B. Keurschot te Arnhem, A. H. Jansen te Water graafsmeer en EL Tweehuyzen te Schoten. Als secretaris zal optreden de heer J. B. M. Lamers te Rotter dam. Bijna dte geheele vergadering werd besteed aan de behandeling der wij zigingen van de statuten en t huis houdelijk r&glememt. De contributie werd gewijzigd. De ze bedraagt nu bij een salaris van 600 an minder 0.50, 601—/ 800 0.80; 801—/ 1000 1.10; 1001—/1200 1.45, 1200 en meer 1.75. Met Juni treedt deze wijziging in werking. Op voorstel van dien Haag werd de volgende motie aangenomen: „Het congres, kennis genomen heb bende van de verrichtingen van het hoofdbestuur in zake de fusie met den Bon dvan Technici, keurt deze houding goed." Het hoofdbestuur deelde mee, dat het zal ijveren voor 't sluiten van een collectief arbeidsoontracL Na een opwekkend woord van den voorzitter werd 't congres gesloten. Kennemerland. Woensdag werd in Café Brinkmann de jaarlijksclie algemeene vergade ring van aandeelhouders gehouden van de Algemeene Maatschappij van Verzekering op het Leven „Kennemer land", onder voorzitterschap van den president-commissaris mr. F. R. Crommelin. Uit het verslag der directie over 1908 bleek, dat de toestand der Mij. gunstig genoemd mocht worden. Het verzekerd bedrag op uit. December 1.1. bedroog 1013,431,70, zijnde 1012.828 verzekerd kapitaal met een jaarlijk- sche premie van 32952,481/2 en 64 premievrije polissen met een verze kerd bedrag van 603.70. De reserve, welke is toegenomen met 4040.95, bedraagt thans ƒ26438,55 De gekweekte rente was niet onder de voor de berekening aangenomen rentevoet Uit de overgelegde tabel van bere kende en waargenomen sterfte bleek, dat 40 sterfgevallen met 1935,12 min der zijn waargenomen dan berekend, terwijl door de Mij. in het afgeloopen boekjaar uitgekeerd isaan uitkee- ringon bij overlijden 10207,21, aan ULtkeeringen v. d. afdeeLing Ongeval lenverzekeringen /200, aan commu nie- en uitzet-verzekeringen 849.57 1/2. Totaal 11256.78 1/2. Het vermogen der Mij. bedraagt 28338,55. De balans en winst- en verliesreke ning werd goedgekeurd. Vervolgens werd met algemeene stemmen tot mede-directeur benoemd de heer H. L. J. Gabriëls, thans adj.- directeur der Mij. Aan de beurt van aftreding was als commissaris de heer B. M. Serné, welke als zoodanig werd herkozen. Examens L. O. Haarlem. 19 Mei. Geëxamineerd 7 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames J. J. Kerkmeyer en C. Bruyn, beiden te Hoorn M. F. Duyn, Ber gen M. F. Menning, LeidenC. G. Bol, Alkmaar. Personalia. De „Staatscourant" meldt de be noeming van onzen oud-stadgenoot, den heer Jac. J. Meijerink, leeraar aan de H. B. S. te Almelo, als leeraar in de gymnastiek aan de Rijksnor- maalschool aldaar. Geabonneerde» hebben het voorrecht rragen op versohilUnd gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te aeudeii by de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor sooreel mogeltyk is, den dag na de incauding. Aan vragen, die niet volledig naam en woonp ants van den iuiender vermelden, wordi geen aandacht geschonken. VRAAG: Ik was op Hillegom aan genomen als timmerman bij een baas, waar ik een beitel in de hand kreeg, zoodat ik 14 dagen niet wer-1 ken kon. 's Woensdag zei de dokter, dat ik 's Maandags weer aan 't werk mocht gaan. Toen ben ik naar den baas toegegaan en die zei dat ik Maandags weer kon komen werken, maar 's Zaterdagsavonds kreeg ik 'n briefkaart dat hij mij niet plaatsen kon en dat hij een ander genomen had. Had hij daar recht toe'? ANTWOORD: Jawel, maar hij heeft u de dienstbetrekking opgezegd zon der Inachtneming van den wettelij- ken termijn en moet u dus een week loon betalen. VrU-Uberalen in 't District Beverwijk. Woensdagavond kwamen in *t ho tel „Welgelegen" te Bloemendaal eenige heeren samen om te luisteren naar de redevoering van mr. dr. J. H. W. Q. ter Spill, tar aanbeveling zijner candidatuur. De spreker werd ingeleid door den heer A. Menalda, die wees op 't geen de heer Ter Spill gedaan heeft voor de oprichting van deze afdeelimg van de Vnj-Liberalen en prees hem voorts aan op grond van zijn verleden in den Bond der Vrij-Liberalen. Mr. Ter Spiil, thans zijn redevoe ring aanvangende, verzekert de ver gadering niei te zullen beloven, wat hij niet kan nakomen. Veel meer acht hij 't gewenscht, dat de alge meene denkbeelden van den candi- daat zullen beslissen over het al of niet verleenen van steun door de kiezers. De beginselen van de vrije libera len, dezelfde beginselen, die eens Thorbecke was toegedaan, berusten op gezond verstand en eenige mate van nuchterheid, maar gedragen door een sterk idealisme. Die begin selen hebben Nederland in 1848 de politieke vrijheid verschaft en tot schitterende resultaten geleid voor de ontwikkeling van ons land. Die begin selen staan de vrije liberalen voor, dezen z'"m 't ook, die den modernen tijd kunnen begrijpen. 't Kinderlijk geloof, dat door Staatsvoogdij, naschrijving van aller lei Duitsclie wetten, een nieuwen, goeden tijd kan aanbreken, ander- vindt reeds teleurstelling. Zeker, er zijn wisselingen in 't maatschappe lijk leven, maar er is e8n blijvende, bijna eeuwige ondergrond. De begin selen van de vrije liberalen zijn uit gedrukt in het beginsel-program, dat weer is samengevat in art. 1, name lijk dat de Staat gehouden is de per soonlijke vrijheid van allen te eer biedigen en te verdedigen. De persoonlijke vrijheid is geen bandeloos anarchisme, maar een recht om zijn plicht te doen. Die per soonlijke vrijheid wordt bedreigd door rechts en door uiterst links. Het beginselprogram verweert zich tegen beïnvloeding door kerkelijke leerstellingen. Deze term is met opzet gekozen, omdat de vrije liberalen niet anti-godsdienstig zijn, gelijk vaak beweerd wordt, o. a. door Kuy- per, den geweldigen hater dergenen, die aan zijn leiding zijn overgeleverd, dezen mochten wei bedenken, dat zij aan de liberalen te danken hebben, wat zij aan vrijheid bezitten. Maar de vrije liberalen kunnen niet dul den, dat bepaalde kerkelijke leerstel lingen inplaats het algemeen belang het wetgevend deel onzer regeering beïnvloeden. En juist die kerkelijke leerstellingen doemden onder Kuyper tot onvruchtbaarheid. Spreker herinnert aan de kwesties over doodstraf, eed. vrije universi teit. Die onvruchtbaarheid wordt ver oorzaakt door de uiteenloopende be grippen van de coaLitie-partijen. Dat moge een verwatering van 't religieus leven zijn, *t is een verderf voor het staatsleven, 't Krachtig cement, dat de partijen samenhoudt, Ls niét de zuurdeesem van 't geloofmaar een plat eigenbelang. Dat bewijzen de klachten van rechts, over de liberale burgemeesters-benoeming. Met onbe schaamd egoïsme wordt gesproken over de verdeelIng van den buitver deeling van baantjes en eereambten. Zoo wordt de coalitie een zaak op aandeelen, waarvan men alleen kan zeggen, dat deze zaak dient te ver dwijnen uit ons vrije land. Men heeft dan voor één ding te zor gen, namelijk dat op de aandeelen geen dividend wordt uitgekeerd. Se dert de coalitie is gaan doorwerken, heeft men meer en meer de huichela rij zien opkomen, een haken naar ne- geeringsgunst. Dat is ergmaar het allerergst is de antithese, waardoor de nationale eenheid wordt doorge sneden. Gode zij dank heeft de ge boorte van het Koningskind doen zien, dat deze antithese nog niet yet is doorgewerkk. Spreker wijst echter op het strewn, om liet toekomstig geslacht in bijzon dere scholen, afgescheiden van de volksgemeenschap, van de jeugd tot dan volwassen leeftijd op te voedou. Dr. Kuyper heeft in Utrecht als het hoogste gebod van Christus verkon digd, dat hij gekomen was om twee dracht ie zaaien. Daarmede wilde hij den strijd voor de antithese goed pra ten. Laten wij echter als één man front maken tegen deze heillooze Kuyper-politiek. Als andere vijand staat uiterst- Links, in de eerste plaats het Staats socialisme. Dat stelsel was aanvan kelijk wel te begrijpen. In den tijd, dat de techniek rich volmaakte, wer den veel misstanden geboren. Dat veroorzaakte schrille maatschappelij ke tegenstelling, verwaarloozing, ja, ontaarding van het leven In zedelij ken an stoffel ijken zin. Daardoor moest de man, die voorheen voor zijn gezin zorgde, gedwongen worden ook zijn vrouw en kinderen aan de fa bric kte geven. Dat men aan den nood-toestand oen eindte wilde maken, is begrijpelijk. Ondanks de toeneming van de volks welvaart, als de mensoh nog nooit gekend heeft, blijft bij sommigen nog het dankbeeld bestaan, dat de werk gever is een Paus, die allee regelt naar eigen zin en werklieden ver drukten en zwakke® zijn.Sprekers er varing hij is daar trotsch op is dat de arbeider heel goed weet, wat hij wiL Dat cte leerstukken van de vrije concurrentie en particulier initiatief uit den tijd zijn, bestrijdt spr. Dat de Vrije liberalen tegen sociale wetge ving zijn, is kortweg een leugen. Men heeft integendeel een omlljuid pro gram. Maar, waar de Staat ingrijpt, moet niet het kind met het wasch- water weggeworpen worden. Spr laakt hierbij de Rijksverzekerings bank. Geen nieuwe maatschappelijke bouw is mogelijk zonder beter mate riaal, de individu zelf. De Ongevallenwet. We hebben in ons recht een nieuw beginsel noodig. Wie de voordecten heeft van een economische zaak, moet daarvan ook voor de nacteelen aansprakelijk zijn. Dat is een oud-Germaonsch begin sel aangepast aan onzen modernen tijd. Daaruit volgt, dat een ongeval aan een arbeider overkomen, ten nadeele komt van het bedrijf, dat is in laatste® termijn het voorwerp dat geproduceerd wordt Dat is een ge zond beglnseL Had men ons recht in deze® zin gewijzigd, dan zou men al heel eind op weg geweest-zijn, hoewel men dan maatregelen moest treffen, dat de werkgever ook in de toekomst in staat zal zijn, z'n ver plichtingen na te komen. Toezicht op den assuradeur op dit gebied, zou natuurlijk van staatswe ge kunnen uitgeoefend worden. Maar in plaats daarvan heeft men één Cen trale Verzekeringsbank gesticht, ge vangen in de Duitsche theorieën. Men heeft nu een inrichting met 800 man, die elkaar in den weg loo- pen, men heeft een inrichting, waar mee enen oen tekort heeft bereikt van 4.200.000 in 5 jaren tijds. Minister Tal-ma blijkt ook onmachtig om ver betering te brengen. Daardoor is ook de uitbreiding van de verzekering voor tuinbouw- en visscherij onmoge lijk. De ongevallenverzekering willen de Vrije liberalen duchtig reorgani seer en. De Woningwet. Er zijn ergerlijke woningtoestan den, dat kan niet ontkend worden. Do oorzaak is dien dure grondprijs. I)e radicalen, 't is een aigenieene foot van 't radicalisme, hebben verzuimd de fout bij den wortel aan te pakken. Waarom heeft men niet gedacht aan de denkbeelden omtrent grondpMI- tiek van Van Houten? De huurprijzen worden nu een 50 pet. verhoogd. Daardoor wonen de menschen, die eerst slecht woonden, heelemaal niet. De oudefdomsverzekeriiig. Ook daarmee is men Duitsche pro fessoren gaan naschrijven en deze naschriften weer gaan naschrijven. DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK. In den stand der postters-staking is nog geen verandering gekomen, 't Getal stokers vermeerdert niet en be paalt zich dus (volgens de o f f i- c i e e 1 o mededeelingen) tot enkele honderden. Er is geen reden om deze mededeel ingen van regeeringszijdie absoluut voor onwaar uit te maken inaai-er wordt gejokt, wanneer gezegd wordt, dat de post- en tele graafdienst geheel normaal werkt Integendeel 1 particuliere corres pondenties uit „de stad des lichts" vertellen, dat alles nog zeer ongere geld aaat. Wat van deze vertraging de oor zaak i,s De afwezigheid van de weinige sta kers Dit ls niet aan te nemen, want in verhouding is diit getal al zeer kle'n. Er zijn twee mogelijkheden lo. Of het aantal stakers 'ls belang rijk grooter, dan de regeering wil weten. 2e. Of de werkende postters plegen sabotage en bevorderen met opzet, dat de dienst in de war loopt. Het tweede lijkt ons nog waarschijn lijker don 't eerste. Een belangrijk deel der stakers is door de regeering ontslagen. Nu gaat de strijd in de allereerste plaats, om dit ontslag vernietigd te krijgen. Daartoe krijgen de stakers- uitgeslotenen hulp Yan de arbeiders, wier vereenigingen aangesloten zijn bij den Algemeenen Bond van den Arbeid. In ons vorig nummer konden we juist nog een 'telegram opnemen, dat het bestuur de georganlseerden op wekte tot de ALGEMEENE STA KING. In diezen oproep wordt gezegd': Voor de postbeambten. Aan de ar beiders van Frankrijk. Kameradon I Gij weet, met welke ontembare wils kracht uw kameraden, de postbeamb ten, sedert eenige dagen strijden. Moede van het klagen tot hun Staat- fiatroon altijd teruggezonden en be- oedted moede van het wachten op bet recht om zich tot vakvereenigin- gen te vereenigen zooals de andere arbeiders, zijn zij opgestaan om hunne eischen te doen zegevieren. Zij hebben de werkstaking afgekondigd. Aan hun eigen krachten overgelaten, zullen zij misschien niet bij machte zijn, allen tegen hen samengebrach ten weerstand van den Staat te over winnen. De Algemeene Bond van den Ar beid heeft naar middelen gezocht om de dappere stakers der posterijen te helpen en hij acht de algemeene werkstaking het beste middel om te protesteeren tegen de schandelijke houding dei' regeering, om de weder aanstelling van de ontslagenen af te dwingen, en om het vakvereenigings- recht van onze vriendeD, de prole tariërs m -loondienst van den Staat, op afdoende en snelle wijze te ver overen. De Algemeene Bond van den Ar beid noodigt dus al de aangesloten vereenigingen en alle arbeiders uit, zich onmiddellijk te voegen bij de stakende postbeambten. De overwin ning der postbeambten moet de over winning van gansch liet proletariaat zijn, zooals hun nederlaag de neder laag van het gansche proletariaat zou zijn. Het proletariaat zal niet te kort komen in zijn plicht van solidariteit Alle oneenlgheïd, over zaken, beleid en personen wordt opgeschort. Als één man zal het proletariaat ant woorden op de oproeping van den Algemeenen Bond van den Arbeid. Kameraden, allen aaneengesloten voor de algemeene werkstaking. Wat deze oproep zal uitwerken We moeten afwachten, maar dur ven toch wel de veronderstelling uit spreken, dat niet meer dan een deel der georganiseerde® aan dit stakingsbevel zal voldoen. Ook onder de aangesloten werklieden zijn er, die niets Willen weten van het revo lutionaire drijven van de leiders. Al leen de leiders kunnen bij zoo'n sta king niets verliezen, want zij zijn in dienst van de organisatie. Iets zal het manifest zeker uitwer ken. Dit blijkt al uit een telegram uit Parijs, dat melding maakt van een Ernstige botsing. 7000 arbeiders woonden Donderdag middag de meeting bii, bijeengeroe pen door de bouwvakfederaüe. Er werden heftige redevoeringen gehou den tegen de regeer ing en de arbei ders, die het werk niet hadden ge staakt. Verschillende sprekers spoor- den hunne makkers aan, op de werk 16) Ik ben overtuigd, dat zij eerst dacht, dat ik krankzinnig was en wie zou zich daarover verwonderen Maar toen ik mijn handen liet val len, aandachtig luisterde en naar de veranda keek, begreep zij met de lis tigheid aan haar ras eigen dadelijk wat er aan de hand was. Alles is nu afgeloopen, zei ze ver trouwelijk. Mijnheer Thorold is woe dend heel woedend heenge gaan. Mijn meesteres zendt u dit, en zij gaf mij een klein briefje. De gom aan de enveloppe was nog niet droog; !het was in de laatste drie minuten Cltreven. Ik maakte het open, en „Waarde Juffr. Ferrars, „Daar ik niet twijfel of de onver wachte verandering in uw plannen zal u eenige last veroorzaken, en om dat treinreizen in Indië zeer kostbaar «zijn, verzoek ik u doze twee briefjes Van vijftig gulden ieder wed to willen .Aannemen, „Uw toegenegen ..E. IIASSALL." „P. s. Uw trein vertrekt om ze ven uur precies. Ik had de hinderlijke overtuiging, dat deze twee briefjes van vijftig guL deu niet een gevolg waren van de milddadigheid van Tizzie, maar mij worden toegezonden door haar eclel- raoedigen neef. Wat een dankbaar go- voel had ik dat ik die gave niet be hoefde aan te nemen Ik had voor zichtig wat geld bewaard, dat voor mijn uitzet bestemd was geweest met liet pion er een piano voor te koopen, en nu stonden deze dertig pond tus schen mij, de grootste vernedering en onmiskenbare behoefte. Hoe sdecht mijn toestand ook was, hij had nog erger kunnen zijn. Mijn val zou nog grooter geweest zij® als ik gedwongen geweest was geld aan te nemen uit de handen van Maxwell Thorold. Toen ik dit veelbetec kenend briefje goed doorgrond had, ging ik naar de schrijftafel en schreef een antwoord, ofschoon mijn hond zoo beefde, dat ik maar éón woord achtereen kon schrijven maar eindelijk slaagde ik er toch in es® duidelijk, leesbaar briefje in elkaar te zetten, dat luidde: „Waarde Mevr. HassalL, „Ik zend u ingesloten de twee banknoten ieder van vijftig gulden, die u zoo vriendelijk was mij te stu ren, terug, daar ik genoeg ge Ld heb om zelf mijn reiskosten te betalen. Ook beda.nk ik u voor uw woord van herinnering aan mijn uur van ver trek morgen en ik beloof u te zullen zorgen op tijd te zijn. „Hoogachtend, PAMELA FERRARS." HOOFDSTUK IX. In de Bosschen. Van een groote garnizoensplaats met haar krijgshaftig vertoon, galop- peerende eskadrons, sierlijke equipa ges en drukke wegen naar een afge legen huis in de wouden van Midden. Indië, is een verandering even groot dan dat men plotseling van het druk ke Londeinsche straatgewoel overge plaatst wordt naar een stille, afgele gen laan. De reis naar Lohara bleek zeer vermoeiend en ingewikkeld te zijn en toen ik aan het Laatste station arriveerde, werd ik opgewacht door Mijnheer Evans, een magere ma® van middelbaren leeftijd, met een enorme® zonnehoed op en voorzien va® ©e® patriarchalen baard- Maar tusschen bood en baard ontdekte ik een vriendelijk gelaat, en een paar oogen, die mij hartelijk welkom heet ten. Mijnheer Evans schee® mij® plotseling verschijnen in zijn huis houding als de natuurlijkste zaak van de wereld te beschouwen, en verzeker de mij, dat zijn vrouw verlangend uit zag naar mij® komst en zelf naar Merpur gekomen zou zijn, maar dat zij nog te vermoeid was van de groo te reis. Wij moeten veertig mijl in een os senwagen rijden, vertelde hij, terwijl hij mij het kleine station uitbracht. Waarschijnlijk heeft u zoo'n wagen nog nooit gezien maar daar is hij en hij wees op een tweewielig ver voermiddel waarboven een enorm, wit zeil en een dissel, waarvan aan iederen leant een groote roode os kalm lag te grazen. Deze dieren werden dadelijk door hun voorman overeind gedreven, wij klauterden op de voorste bank, mijn bagage werd achter ons opgestapeld en na eenige minuten hobbelden wij werkelijk dank zij eenig geschreeuw en zweepgeknal, het station uit in een gangetje van vijf mijl in het uur. Over 't algemeen, moet ik bekennen dat ik mij op dezen tocht amuseerde de wagen zat gemakkelijk, al kwam hij dan ook heel langzaam verder, en hier was ik nu eindelijk Ln het echte Indië I hst primitieve land, dat er nog ongeveer zoo uitzag als duizend jaar gelede®geen fietsen of victo ria's, die voorbijschoten, maar ont moetten hobbelende wagens miet hou ten wielen, alle Ln hetzelfde gange tje menschen op ezels of te voet, die kudden schapen en gelten voor zich uit dreven. Mijnheer Evans was zeer vereerd met de belangstelling voor zijn dis trict, en ik kreeg menig belangrijk les je, terwijl wij langzaam voorlhobb©!- den over de namen van verschillende planten, boomen en vogels. Ik wist heel gauw ee® tamarinde van andere boomen te onderscheidenen met anecdotes en kleine verhalen over de dorpen en gehuchten, rivieren en tem pels, ging de tijd voorbij. Mijn gast heer vertelde mij, dat hij al bijna twintig jaar ambtenaar bij liet bosch wezen was, dat hij veel hield van zijn beroep, van zijn kinderen, de boomen en hun kwee kei ingen het tee re, jonge hout Wat kan u te doen hebben? vroeg ik. Mij dunkt, de bosschen kunnen het heel bost zonder ons stel len. Wij kunnen echter niet buiten de bosschen. Wat dunkt u van den re genval vroeg hijen wat van het brandhout? Ik heb mijn handen vol, zooais u spoedig zien zal Ik voorkom en blusch branden. Ik kijk naar mijn kweekerijen van jonge boomen plant, beschut, snoei ze en hak ze om. Aan menig oude eik ben ik evenzeer gehecht alsof zij mijn persoonlijke vriend was, en het gaat mij aan het hart als ik order moet geven er een om te hakken. Wij kampeeren nu zee maanden op dit oogenblik kampee ren wij. Ik hoop, dat u het niet al te saai zal vinden. Nee®, volstrekt niet, antwoord de ikik weet zeker, dat ik het lieel amusant zal vinden. U moet weten, wij hebben geeo kennissen bohalve enkele distnctb*- ambten wij gaan nooit naar eeu d«r steden, waar men uitgaat als wij van hier gaan. gaan wij naar huis. Het is een eenzaam lev*nt vooral voor mijn vrouw, en zij zal dankbaar rij®, als zij u tot gezelschap heeft. Het was vriendelijk van Mijnheer Evans mij dit te zeggen, het bracht mij op mijn gemak, maar ik had geen plan-lang van de gastvrijheid van de ze menschen gebruik te maken. Iedere vijf mijl stopten wij in een dorp om van ossen te verwisselen. Hei nieuwe koppel stond altijd te wachten, en hun eigenaars vreem de, wilde menschen holden meest al ais honden naast ons voort, toi wij bij de volgende pleisterplaats aan kwamen. Het was negen uur Ln den avond, toen wij op onze besteni®..ng aankwamen, die bestond uit ee® pla teau waarop var»cheideno witte ten ten tegen een achtergrond van zwa re boomen sterk afstaken, Voor het kamp brandde vuur van groote houtblokken, pomes o® koeien liepen er om heen te grazen en Mevrouw Evans stond in haar gernberkieurige shawl aan den kant van den w**g op ons te wachten. (Wordt vervolgd)»

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5