Binnenland Rechtszaken Letteren en Kunst Pers-Overzicht Sport en Wedstrijte" waait von irtaschrljvwi en napreten li :-ft men in ons land verstand, 't Ten «rondslag iikgende, de dwang, is fout jon daardoor deugt 't heele stelsel Vliet. In Du'tschUuid heeft men een ontzettende teleurstelling geleden „door bewust en onbewust bedrog en lentezucht. De rente van H kapitaal en de re- jserva zijn net voldoende om de uit- ;jkeeringen te dekken. In de Troonrede van 1906 verviel dan ook in ons land 't geheel© dwang- ct&Ssel, behalve ouderdomsvierzeke- ring mot een vasten Leeftijdsgrens. 'Daardoor is men van de risico vrij wel af; maar t heeft dit tegen, dat de zwakken voor de sterken de langst gevonden moet betalen. In Engeland hoeft men eveneens Ouderdomspensioen ingevoerddat wek4 verbazing na het resultaat in DuitsctWand. Want men weet niet, waar de grens is, daar de verleiding sterk is om de uitkeering op te drij ven. 't Beginsel van ouder<lomsverze- kering zelt', acht spr. verkeerd. De burgera moeten er van doordrongen zijn, dat zij in de eerste plaats te zor gen hebben voor hun gezin en dat de staat or niet is, om voor het particu liere leven le zorgen. Spreker noemt voor zich de ouderdomsverzekering niet. beslist onaannemelijk, als men hora een praetisch stelsel geeft, met een afgeronde begroot ing. Dat practi- sche stelsel is 't Belgische stelsel, ledereen kan daar koopen een lijfren te. Dit wordt aangemoedigd dooreen toeslag van staatswege op iedere pre mie, die genomen wordt. In België weid van deze wijze van sparen niet druk gebruik gemaakt. De tuinder «paait uiteraard voor een stukje land, de boei' voor een koe. Daaruit ziet men weer, dot 't niet aangaat een bevolkingsgroep te dwingen in een be paalden vorm te sparen. De Belgische regeering ls er in ge slaagd het aantal deelnemers te doen stijgen tot één negende der Belgische bevolking door het financieel bevoor- deeien van spa ar vereen ig ingen. Zulk een stolsel omgeschapen en aange past aan de NederlandsChe toestan den, zou, naar spr. meent, het best voldoen in ons land met de sterke in- dividuliteit zijner bewoners. De Kieswet heeft technische bezwa ren. Spr. herinnert aan het feit, dat de wontnghuur tabel der Kieswet is van 1896. Sedert dien tijd zijn in dor pen als Bloemendaal, Baarn, Hilver sum de woninghuren gestegen en in de stadjes aan de Zuiderzee gedaald. Daardoor worden werklieden, onaf hankelijk van iets anders, kiezer ge maakt of ontkiezerd. Een tweede be zwaar is 't gemakkelijk kiezer maken door 't schrijven op iemands naam van een Spaarbankboekje van 50. 1 Zijn niet de beste elementen uit de politiek, die zich met deze kiezers kwee a miniem Daardoor krijgen de ze elementen een grooten invloed op het politiek leven. Spreker hecht dus niet zoo heel veel aan het behoud van deze kieswet Hij Is wel te vinden voor een kiesrecht aan allen, die niet uitgesloten zijn. Maar er moeten maatregelen getrof fen worden om den invloed van be deelden te werenook moeten er maatregelen genomen worden om te zorgen, dat de democratische elemen ten, wier opkomen op zichzelf een gunstig teeken zijn, omdat zij getui gen van een krachtig leve®, ook de goede zijn. Daarvoor beveelt spr. aan recht van amendement van de Eerste Kamer, zij t ook van anderen aard, dan dat van de Tweede Kamer. Ook het eerst in behandeling brengen van wetsont werpen bij de Eerste Kamer en ver voleens bij de Tweede Kamer, prijst spr. aan. In de rustige atmosfeer der Eerste Kamer kunnen de n iet-politie ke wetten beter bestudeerd worden, dan in de Tweede Kamer, waar de po litiek overheerscht» Daarom is spr. voor Grondwetsherziening, om dan jnetec-n ook andere pum-en, die gere geld belmoren te worden, onderhan den te nemen. Do heer Ter Spil! eindigt zijn rede met den nadruk te leggen op een der vrij-liberale grondbeginselen, dat niet de Staat de drijfveer moet zijn van het maatschappelijk leven jmaardat deze moet schuilen in de Individu zelf. Na de met bijval ontvangen rede werd gelegenheid gegeven tot het stel len van vragen. Op een vraag naar ©prekers meening over den ergste® vijand van het vrij-liberalissnede coalitie, of de uiterste linkerzijde, merkt spreker op, dat de vrij-libera len anti-clericalen als Van Houten naast geloovigen als prof. Van der Vlugt in hun rijen tellen. Van ieders persoonlijke meen in g hangt in dezen veel af, meent mr. Ter Spill. Hij voor Zich is na de felle rede van mr. De Savorain Lohman te Groningen weer 'meer van rechts afgegaan. Naar aanleiding van een vraag om trent de samenstelling der Eerste Ka per, betoogt spreker de vvenschelijk- Wd de Prov. Staten daarmede niet langer te belasten, omdat deze .colle ges daardoor politieke lichamen zijn geworden. Met een woord van dank aan den «preker en een korte aanbeveling van diens caudidatnur sluit de heer Me- üaida de bijeenkomst. De R. h". Kies vereen i gi ug te Heems kerk stelde den heer Passtoors weder candidaat voor de Tweede Kamer. VELSEN. Voor een matig bezette vergadering der Liberale kiesvtoreenigLng te Vel- eon, t/rad Woensdagavond als spro- ker op de heer dr. Scbucking Kool, van Beverwijk, candidaat voor de Tweede Kamer in dat district eter Unie-liberalen en vrijzranig democra ten. Na een overzicht te hebben gegeven Van dien strijd in 1905 en dien van heden, ging spreker na wat 't minis terie-De Meester had verricht in ver gelijking met het nu zittend minis te- 'ïte Heemskerk; hoe dit laatste ge- imoedelijk optreedt om, rekenende op de lauwheid dier kiezers dit jaar we der- aan liet bewind te komen. Komende tot de vraag of de anti these nog steeds van kracht is, meent spreker van wel. Toch !s het cement der coalitie niet zoo hecht, als men geliieft voor te stellen een bewijs daarvoor meent spr. te zien In 't in geheim vergaderen der clericaten, het optreden van prof. Fahius e.a., alsmede het opkomen der R. K. De mocratische Arbeiderspartij. Het op treden der clerioalen drijft de vrij zinnigen op één hoop. Vervolgens be spreekt spreker wat unie-liberalen en vrijz.-democraten als gemeenschap pelijke elschen voor den a.s. strijd hebben. De sociale wetgeving moet aansluiten aan die behoeften, maar ook aan de geschiktheid van het volk. Een wet op de gevolgen der werkloosheid acht spreker voor ons volk op 't oogenblik niet geschikt. Wel eene ziektewet, waaraan spre ker, uit den aard van zijn beroep, evenals bij een herziening der onge vallenwet, uitmuntend zijn krachten zou kunnen leenen. Zich verklarende voor algemeene volksontwikkeling, keurt spr. af het zich vasthouden aan het in rook op gegane liberale ideaal: één school voor heel ons volk. Erkennende het recht der ouders, onderwijs voor hun kinderen te erlangen, dat zij 't best dachten, vreest spreker van het op richten van scholen door clericalen niet ten verscherping der scheidings lijn bij ons volk. In dit opzicht staat spr. aan de zijde van zijn partijge noot dr. Bos. Spreker staat tegenover hen die front maken voor de open bare school en daarmede 't land in trekken. Op belastinggebied verklaart spre ker zich voor herziening van succes sierecht in de zijlinie en meer hef fing naar draagkracht. In 't zich eenparig voor protectie verklaren der clericalen, vindt spr. iets ongezonds. Voorts verklaart hij zich voor Staatsexploitatie der spoorwegen, voor handhaving onzer vrijheid door algemeenen weerpLicht van een volk dat gesterkt wordt in zijn liefde voor zijn land door een goede wetgeving. Aan het slot zijner redo trad spre ker in een breedvoerige bespreking van zijn denkbeelden omtrent het ouderdomsvraagstuk, zich verklaren de voor het standpunt In dez» door den Bond voor Staatspensionneering ingenomen. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. Te Groningen werd Woensdag de algemeene vergadering van den Vrij zinnig-Democrat ischen Bond door den voorzitter, den heer mr. M. W. F. Treub, met een korte toespraak ge opend. Vertegenwoordigd waren 33 afdee- lingen. Blijkens het jaarverslag zijn 7 nieu we vereenigingen toegetreden. Het le dental klom tot 4921. Het aantal per- soneele leden bedraagt 576. Met vertrouwen wordt de toekomst tegemoet gegaan. De invloed der jon ge partij is wassende. Hulde werd gebracht aan mr. Treub en dr. Bos, en. met waardee- rimg gesproken van de debatten over ouderdomsverzekering en staatsex ploitatie van spoorwegen. y Hierna werd door prof. mr. H. L. Drucker eene rede gehouden over: „De wet op de arbeidsovereenkomst". Over de werking der wet thans reeds te willen oordeeten, acht spr. een dwaasheid. Spr. betreurt de conflicten der laat ste maanden. Doch ze bewijzen niets tegen de wet. Dat bij de onderhande lingen tusschen werkgevers en arbei ders, waartoe de wet aanleiding gaf, de arbeider niet altijd do voorwaar den kon bedingen, die hij zou wen- schen, ligt aan dé economische ver houdingen. Niemand kan in ernst meenen, dat de voorwaarden zonder do wot voor de arbeiders beter zouden zijn geweest. En in vele gevallen heeft een werkelijk overleg plaats ge had, waaraan de werkgever vroeger niet dacht. Eéne leering is echter, dui delijker dan vroeger, dein arbeider verschaftin vereeniging heeft hij zijne kracht te zoeken. MGR. NOLENS. Uit 's-Gravenhago schrijft men aan de „Maasbode" Mgr. dr. H. W. Nolens, benoemd buitengewoon hoogleeraar aan de Amsterdamscho Universiteit, zal thans ontslag nemen als leer aar te Rolduc en zich metterwoon te 's-Gra venhage vestigen. Prof. Nolens heeft n.l. reeds een re geling gevonden .waardoor het hem mogelijk zal zijn, liet professoraat te gelijk met liet Kamerlidmaatschap waar te nemen. EEN WAAGHALS. De vorige week had op het examen voor onderwijzer te Leeuwarden een der aspiranten in het geheel 25 pun ten, waarvan nog 5 voor schrijven. Men moet op zijn minst 63 punten ha. len om te slagen. Zoo'n laag aantal herinnerde zich do commissie niet; tot nog toe was 33 het record. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN.. GOUDA. De candidatuur-Colijn zal ook gesteund worden door de Chr.- Hist Unie in dat district. LEIDEN. Naar de TeL verneemt, zal, nu door de Vrijzinnige Kiesveree- niging mr. Ter Spill is gecandideerd, door een comité, gevormd uit de Leicbsche burgerij, ook nog warden ge- candideerd de heer A. Kaptein, le luit. der inf. te Leiden. AMERSFOORT. In eene te Utrecht gehouden vergadering besloot de Christel ij k-Historiscbo Unie voor bet district Amersfoort voor ditmaal nog de candidatuur van Asch van Wijck, voor de Tweede Kamer te steunen, doch mocht deze te eeniger tijd af treden, dan zal onmiddellijk een Chr.-IIist» candidaat worden gesteld, daar Amersfoort van 1897 af be schouwd als Chr.-Hist. district. VL1SSINGEN. Da Katholieke kies- vereeniging te Vlissingen heeft in haar gehouden vergadering besloten de candidatuur* van den anti-revolu- tionnairen candidaat in het district Middelburg, den hoer H. J. Bluro, krachtig te steunen. AMSTERDAM. De vrijz.-democrati sche vereeniging te Amsterdam heeft besloten in district VI en VII tegen over de aftredende vrije liberalen de hoeren De Beaufort en Blooker geen tegen-candidaat te stellenin de dis tricten I, II en IV de aftredende Unie. liberalen, de heeren Hubrecht, Le-ly en IJzerman, te candideeren in dis trict 111 prof. Van Hamel (Unie-labo- raai) over te nomenalles onder voorwaarde, dat de Vrije liberalen van hun kant de drie aftredende vrijz.-democraten, Ketelaar, Nolting en Van Deventer, niet zullen bestrij den, en „Vooruitgang" deze drie af tredende leden candidaat stelt. Mocht een en ander niet liet geval blijken, dan zijn de vrijz.-democraten voornemens, in eenige der genoemde districten eigen candidate® te stel len. EEN TEGENSPRAAK. Dezer dagen meldden sommige bla den, dat een gedetineerde uit de straf gevangenis te Arnhem, bij zijn terug keer ia zijn woonplaats Hoevelaken zou hebben ervaren, dat zijn vrouw was overleden, zonder dat hem van dat feit kennis was gegeven. Van bevoegde zijde wordt omtrent deze zaak het volgende medegedeeld „Het voorloopig onderzoek heeft geleerd, dat het bericht, zooals het in de dagbladen vermeld stond, niet juist is, en dat de man wel van den dood der vrouw kennis droeg vóór hij het gesticht verliet. „Intusschen moeten verschillende omstandigheden, waardoor de man in de gevangenis later dan gewoonlijk kennis van het overlijden heeft gekre gen, nog worden onderzocht ten ein de met zekerheid te kunnen vaststel len, welke de oorzaken dier vertra ging zijn geweest. „In elk geval staat vast, dat de mam bij zijn ontslag wist, dat hij zijn vrouw niet in leven zou vinden." LAFFE MISHANDELING. Te Telgt (G.) werd de landman H. de M. midden in den nacht naar bui ten gelokt en zoodanig mishandeld, dat hij een uur bewusteloos heeft ge legen. Daarna is het woonhuis door snuffeld en een broek medegenomen, waarin me® vermoedde, dat de „buit1' zat De arme man ligt ziek te bed. De politie doet onderzoek. ONGELUKKEN. Dinsdag is bij het uithalen van een vogelnest de 32-jarige A. te Princen- hage uit een boom gevallen en thans aan de gevolgen overleden. Woensdag had een werkman aan de Zuider-gasfabriek te Amsterdam t ongeluk van een ketel te vallen. Hij wend naar het O. L. V.-gasthuls ge bracht, maar bleek bij aankomst al daar reeds overleden. GEEN ANIMO. De heer Van Kuykhof, candidaat der S. D. A. P. in het district Alk maar, zou dezer dagen voor die kie zers te St. Paacras optredendaar er geen toehoorders waren kon de rede naar onverrichterzake weer vertrek ken. HET ONTWERP-STUWADOORS- j WET. De TeJ. verneemt, dat de ontworpen wet op het iaden en lossen van zee schepen, ook wel genoemd stuwa doorswet, bij de meeste cargadoors te Amsterdam ernstige tegenkanting ontmoet. Er bestaat plan tot het afvaardigen van een deputatie naar den minister, welke zal aandringen op Intrekking van het ontwerp. DE HENGELAARSBOND, die dezer dagen tie Worm ervoer ver gaderde, bleek thans 2390 leden in 14 afdeelingen te tellen, waarvan 1400 alleen in Amsterdam en omstreken. Op 1 April 1907 telde de bond nog slechts 787 leden en het vorig jaar 1297. GEDESERTEERDE HUZAREN. Van Den Haag uit zijn twee perso nen naar Amsterdam overgebracht, die verdacht worden, zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van rijwielen. Do aangehoudenen, bleken gedeserteerde huzaren te zijn-, wier uniform in een melksalon In be slag is genomen. EEN DESERTEUR. Door de politie te Rotterdam is aan gehouden de 17-jarige matroos C. P. S., die sedert 18 April uit Nieuwediep was gedeserteerd. Bij zijn overbren ging naar het Centraal Bureau van politie wist hij van het bootje, waar mee hij getransporteerd werd, af te springen en al zwemmende den wal te bereiken. Daar werd hij evenwel weer gepakt en is toen per wagen naar de marinierskazerne overge bracht» NED. BOND VOOR ZIEKENVERPLEGING. Woensdag werd te Zutpben de ver gadering gehouden van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging. In zijn openingsrede ging prot dr. J. A. Kor- teweg de ontwikkeling na van het pleegzus ter swez en, dat me® kon re kenen te beginnen met de bemoeiin gen vain dr. Berns, in 1879 In het Bur gerziekenhuis. Spr. waarschuwde te gen het aanstellen van to veel ver pleegsters en wensehte, dat zij aan strenger «ischen zouden moeten vol doen doch meende, dal da zieken verpleging de kwestie in eigen boezem moest oplossen en vrjj en onafhanke lijk moest blijven. Blijkens het jaarverslag vermeer derde het ledental in 1908 met 156 en bedraagt het thans 2341In 1908. werd door iemand, die onbekend wenscht te blijven, een som van f 10,000 ter be schikking Van het rusthuis gesteld onder de voorwaarde, dat in die in richting ook jonge vrouwen uit den beschaafden stand, die in hun eigen onderhoud moeten voorzien, niet-ver pleegsters, zullen kunnen worden op genomen. De vergadering machtigde het hoofdbestuur het gesclienk ten behoe ve vaai het rusthuis te aanvaarden. In 1908 behaalden 232 verplegend-en. liet algemeen diploma en 41 dat voor kraamvrouwverpleegsler. Het ondersteuningsfonds onder steunde 13 zusters tot een bedrag van ƒ685. Van het rusthuis te Oosterbeek maakten 104 zusters gebruik. Tot lid van het hoofdbestuur werd herkozen de heer dr. A. Couvée en tot voorzitter gekozen in plaats van prof. Korteweg (niet lierkiesbaar) de hoer dr. van CaJkor, te Groningen. Aangenomen werd het rapport in zake pensioenverze kering. Ais plaats voor de volgende verga dering werd Mcerenberg aangewezen. MR. B. PIL BARON VAN HARINX- MA THOE SLOOTEN. Bij Koninklijk besluit is aan mr. B. Ph baron" van Harinxma thoo Sloo- ten .commissaris der Koningin in de provincie Friesland, Staatsraad in buitengewonen dienst, op zijn ver zoek, met ingang van 10 Juni 1909, op de meest eervolle wijze uit eerstge noemde betrekking ontslag verleend, met dankbetuiging voor de langduri ge en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. NED. JONGELINGSVERBOND. De 56ste bondsdag werd Woensdag te 's-Gravenhage geopend. De bondsvoorzitter ds. J. J. van Nocwrt sprak den afgevaardigden een welkometwoor ditoe Mr. Del Campo deed mededieelin- gen omtrent den Witte Kruisarbeid va® het Verbond. Spr. constateerde daarbij met groote voldoening dat er vooruitgang en toenemende belang stelling voor dezen arbeid rein- heidsbe weging is waar te nemen» Het ledental is bij het vorige jaar vergeleken geklommen van 50 tot 232. Er bestaan 8 afdeelingen. Bij deze mededeelingen sloot zich als H ware aan ee® referaat omtrent deze zelfde reinleven-beweging van den heer A. L. J. Schraal. Daarna hield de heetr J. van Bom mel een referaat met betrekking tot de knapen vereeniging. Als laatste spreker trad op, ter be handeling va® het vraagstuk der drankbestrijding, de heer C. Kryne, uit Zwolle. Bevestigend beantwoord de 9preker de vraag of drankbestrij ding in onze Christelijke jongelieden- voreenigingen eigenlijk wel noodiig is» HORLOGEMAKERS. De hprlogamakers vieren het zilve ren jubileum van hun vakvereeniging „Christiaa® Huygens", in verband waarmede op Hemelvaartsdag te Am sterdam d'e 10de jaarlijksche bonds dag werd gehouden van den Neder- landschen Bond van Horlogemakers. Woensdag werd 't programma in gezet met de officieele opening Ya® het Museum en Archief voor Tijd- meetkunde, In het Stedelijk Museum aldaar. De voorzitter van den bond, de heer J. D. Ketelaar, sprak hierbij ee® rede uit. Na een gemeen sch a ppel ijken maal tijd, werd 's middags ee® boottocht langs den Amatel gemaakt; dan volg de de officieele maaltijd» 's Avonds had een feestelijke bij eenkomst in „Kras" plaats, aangebo den door „Christiaan Huygens" waar zusterviareenigingen de gelegenheid vonden, de jubilaress© te complimen teoren. S.S. PRINS WILLEM I. In aansluiting roet het bericht In ons vorig blad kan worden medege deeld, dat het atoomschip Prins Wil lem I, blijkens door de directie van den Kon. Weet-Ind. Maildienst ont vangen telegram vlot- en te Port-au- Prince is aangekomen. Het schip be liep schijnbaar geen schade en zal morgen de reis voortzetten. Alle opvarenden zijn gezond. VOOR VIJF CENTEN. Een postbeambte te Hof van Delft had zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden wegens verduiste ring van 5 centen. Als besteller in de buitenwijken moest de ma® postzegels verkoopen aan de buitenlui welke zegels hem door de posterijen werden verstrekt. Van een juffrouw had hij 5 cents ont: vangen om een brief te frankeeren, doch dit niet gedaan. Hij had het geld behouden e® op het couvert ge schreven: „zegel afgewaaid". Subst. officier van justitie mr., W. va® Loockeren Campagne wees er op dat een strafvervolging was inge steld wegens dit oogenschijnlijke lut tele feit op klacht van den inspecteur der posterijen en telegrafie, die bekl. bad gequalificeerd als een onbe trouwbaar» leugenachtige beambte. Bovendien stond dit feit niet op zich zelf. Geëlscht weid 14 dagen gevan genisstraf. De verdediger vroeg het opleggen eener geldboete, daar de than anders ontslagen wordt» EXAMENS SURNUMERAIR BIJ DE BELASTINGEN EN ONTVANGER. Op 1 Sept» en volgende dagen zal te 's-Gravenhage worden afgenomen liet examen B voor surnumerair der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen, waaraan kunnen deelne men zij die het daarbij bedoelde exa men A met gunstig gevolg hebben af gelegd. Tevens zal gelegenheid worden ge geven tot het afleggen va® het exa men voor ontvanger. De verzoekschriften om tot die exa mens to worden toegelaten, moeten uiterlijk 1 Juli e.k. bij het Dep. va® Financiën zijn ingekomen. Voor verdere inlichtingen zij ver wezen naar de St. Ct. No. 117. POGING TOT DOODSLAG. Voor de rechtbank te Maastricht stond terecht Hubert Jesse®, uit Sus- teren, die op 4 Maart j.l. een geweer schot loste in do richting van den on bezoldigd rijksveldwachter Stijlen, die hem verbaliseerd had ter zake van het zich met een geladen geweer in jagende houding in 't veld bevin den zonder jachtakte. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie eischte 3 maanden. GEORGE MEREDITH. Reuter seint uit Londen het overli> de® van den bekenden romanschrij ver en dichter George Meredith. INTERN. TENTOONSTELLING VAN MUZIEKINSTRUMENTEN. Woensdag werd In het Doelen-com plex te Rotterdam de internationale tentoonstelling van muziekmetrumen- menten, welke van 19 Mei tot 1 Juni aldaar gehouden zal worde®, feeste lijk geopend. Het aantal inzenders bedraagt 133, waaronder uit Frankrijk, België, Duitschiand, Oostenrijk, Italië, En geland e® Amerika, terwijl wat Ne derland betreft, door nagenoeg alten, die zich met instr u mentenbou w bezig houden, is ingezonden. DE A. S. VERKIEZINGEN. Van rechts zijn thans verschillende candidate® in méér dan een district gesteld. „De Standaard" loopt vooruit op 't geval, dat rechtsche candidate® in verschillende districten zouden wor den. gekozen. Natuurlijk moeten deze candidate®, zoo ze in beide districten gekozen worden, het ééne district kiezen, en het andere in den steek laten. Zoo kan het zijn, dat een zittend lid genoodzaakt ie, zijn district, waar hij tot dusver voor zat, er aan te geven, omdat het bij tweede stemming min der zeker is, dat hij in het nieuw» veroverde district door een geestver. want zou worden vervangen. Maar dan gaat natuurlijk heit ac- cóord ook bij een tweede stemming door. Dan blijft het district, waarvoor hij zat, aan de partij, waartoe hij be hoort, en treedt een geestverwant als algemeen candidaat in zijn plaats. Wondt de heer Codijn in Sneek en Gouda gekozen, dan blijven beide de ze districten toch aan ons. Wordt de heer Lohman in Groningen gekozen, dan blijft Goes aan de Christelijk» Historische Unie. E® wordt de heer Kuyper in Ommen en Doodt gekozen, da® blijft toch Ommen aan de aruti- revolutionnaine partij. De „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" besluit haar serie artikelen al dus „Nog niet zoo heel lang geleden raakte het vrijzinnig-democratische bondsorgaan met „De Nieuwe Cou rant" in polemiek over de vraag, of het bij deze verkiezing door de vrije liberalen tegen do vrijzinnig-demo craten op hare® en snaren gezet werd. „Land en Volk" meende daaromtrent teekenen te hebben ontwaard. Het antwoord, dat toen harerzijds op die vermeende provocatie gegeven werd, was niet lastig te vinden leer om leermoeten wij eraan, da® óók gij I Fiere gedachten kwamen in die pote. miek ongetwijfeld tot uitingviven/t les principes, périsse le monde 1 Maar of het hooge staatsmanskunst zou zijn, in de tegenwoordige om standigheden onder twee vrijzinnige partijen eene wederkeerige slachting te organiseeren, betwijfelen wij. Onzes inziens, ten minste, is thans voor dezen kamp de tijd allesbehalve geschikt. Verscheidene districten e®. helaas zijn daaronder juist die, waar meu het oil verzoen lijkst schijnt kunnen dien strijd niet verdragen, tenzij men er eenige voldoening in mocht vinden, indien achteraf bleek, dat men met het getwist de districten aan de rechterzijde in handen ge speeld had 1 Bedoelt gij cUt niet? Wat wilt gij dan LIBERAAL, ZONDER MEER. De nieuwe hoofdredacteur van het „Utr. Dbl.", het Tweede Kamerlid voor Kampen, de heer Reyne, schrijft o. m., dat hij in 1908, na de aanne ming der Kiesrecht-motie in de Libe rale Unie, zijn ontslag nam als be stuurslid der afdeeling Haarlem. In het voorjaar van 1909, na de laatste Unie-vergadering, welke den kies- recht-eisch op het stembus-program hracht, bedankte hij voor de Kamer- candidatuur der kiesvereeniging te Kampen, welke kiesvereeniging het Unie-program had aanvaard. Ook be dankte hij als lid der afdeeling Haar lem, om va® dat oogenblik af weer te zijn liberaal zonder meer. Daartoe ge noodzaakt niet door eigen verande ring, maar door ongeneigdheid om de veranderingen der Liberale Unie in sake het kiesrecht-vraagstuk op den voet te volgen. Onder deze politieke kleur: Rb©.1 raai zonder meer is de hoofdredactie van het „Utr. Dbl." aanvaard. INTERNATIONALE VOETBAL WEDSTRIJD. -3. A. F. C.—BOLTON WANDERERS' Hot Bestuur der A. F. C. heelt be sloten de toegangsprijzen voor <tez«.;i wedstrijd niet te verhoogon. De wedstrijd wordt gespeeld op len Pinksterdag op A. F. C.'s terrein in de Watergraafsmeer. Aanvang half drie. Zeer waarschijnlijk zal de bekende Engelsche scheidsrechter Howc-roft dezen wedstrijd leiden. De bekerwedstrijd H. V. V.Quick (Nijmegen) eindigde in een overwin ning van Quick met 2—0. BEEUWKES AAN HET WOORD. Aan de S. C. ontleenden we verle den week iets uit een interview van den keeper D. F. C., den heer Beeuw- kes, wiens meaning we commenteer- den. Wij achten ons thans ook ver plicht melding te maken van een in gezonden stuk van den heer Beeuw- kies in genoemd blad, gericht aan zijn interviewer, den sportredacteur. De heer Beeuwkes schrijft: „Wat u toch bezielde, om in da spart-editie van uw blad mij op een minder aangename wijze in opspraak te brengen, is me tot heden een raad sel. Genoeglijk hebben wij gedebatteerd,, ook wel over de sport, toch zeketr niet im den geest, dien u daaraan hebt gegeven. Allereerst laat ge in uw relaas, dat ge uw lezers opdischt, een misluk king in mijn carrière doorschemeren, door het voetballen. Hoe ge aan zulke nonsens komt is me totaal onbegrij pelijk. De velen die mij kennen zul ten wel van het tegendeel overtuigd 1 zijn, e® voor de weinigen, die mij niet kennen, maak ik de opmerking, dat ik het ambtenaarsleven in onze schoone Residentiestad verre verkies boven elke andere betrekking in ons vaderland; In tijd van vrede zelfs bo ven officier. Voor het toelatingsexa men. der Kon. Mil. Academie trok ik mij bij het mondeling gedeelte terug, maar hieraan had het voetballen geen schuld, zooals ge beweert; daar bestonden andere redenen voor, waar ik evenwel nooit spijt van heb gehad. Wat 't voetballen voor de jongeren betreft, is dit gedeelte het eenigsta van uw artikel, waarmee ik accoord ging; alleen sprak ik van jongens uit de laagste klassen der H. B. S., jon gens van den leeftijd van 1214 jaar. Trouwens dit behoeft ook geen nader betoog, wanneer de ouders geen macht genoeg bezitten, om hun sport- o ver drijving te stuiten, zij nooit tot de primussen der klossen zullen be- hooren; maar een onwaarheid is het dat ik mij aan deze overdrijving zou hebben schuldig gemaakt, daar ik bijna nooit op werkdagen het spel be oefende, van geen vereeniging in Den Haag lid was en alleen de Zondagen voor het voetballen vrijhield. Ten slotte hoop ik dat u zich iri den vervolge zult onthouden van eer ste klasse spelers in een belachelijk daglicht te stellen. De geheele histo rie heeft mij zoodanig geërgerd, dat ik voor alle verdere uitnoodigingen om te spelen bedankte, o.a. ook tegen de Bolton Wanderers". In een onderschrift deelt de inter viewer mede, dat hij van het bewus te artikel geen woord terugneemt» CRICKET. De bekende oud-Rood en Wit-speler de heer J. van Gogh is naar de „N. R. Ct." schrijft weer in het land en zal weer voor zijn vereeni ging gaan spelen. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN Toestemming verleend voor de in ternationale wedstrijden: 23 Med Zwaluwen—Bolton Wande rers. 80 Mei A. F. C. —Bolton Wanderers 31 Mei D. F. C.—Bolton Wanderers. 23 Mei Cnefeld 'IX—G. V. C. (Wa. geninge®). 31 Mei Hercules—Duisburger Spiel- vere'n. 81 Mei Spaa-ta—Hannover 1896. GYMNASTIEK, Het Gewest N. H. v. h. N. G. V. zal Zondag 23 Mei a.s. te Wormerveer oh het sportterrein een tunndag voor da mes houden, onder leiding van mej. R. Colthof. Aanvang 10 1/2 uur. 's Morgens zullen stokoefeningea uitgevoerd en zal het korfbal^ vuist bal en tambouirinbal beoefend wor den. '•s Middags om 1 uur een driekamp, nl.: a. Slingerbal; b. Oefeningen op dien even wichtsboom; c. Huppelkamp. Aan dezen wedstrijd kan iedere turnster deelnemen. ZWEMMEN. In 1906 schonk de Belgische zwem- liefhebber Joostens een prachtige» beker voor een jaarlijksche water po lo-ontmoeting tusschen de nationale zeveutallen van België en Nederland, In 1907 en 1908 zijn deze wedstrijden door bijzondere omstandigheden niet gespeeld. De Fódération beige des Socitótés de Natation heeft nu, naaf de Tel. meldt, dien Nederlandschen Zwembond voorgesteld deze wedstrij den geregeld Jaarlijks te doen plaats hebben, dit jaar 1® België en In 1911/1 is Nederland.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6