Verschijnt dagelijks, behahre op Zoo- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bultenlandsch Overzicht Stadsnieuws iSinaeal&od FEUILLETON Een dappere Vrouw M« Jaargang. No. T94T MAANDAG U MSI 1908 B ABONMB1HENTEH PB* DRIB MAANDEN, Voor Haarlem I f IJS Voor da dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd b (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 M QdHustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0J7K .de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loarens Custer. Dlrectear J. C. PEEREBOOM. ADVERTBNTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.; Iedere regel mea 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft-elke regel meer ƒ0. I& Reclames 30 Cent per regel BQ Abonnement aanzienlijk rabat Advertentie, van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatslngi 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ca Administratie! Groote Houfstraaf 55. (ateicommanaal Telefoonnnmmer der Redactie 6C3 ea der Administratie 7£4. Drukkerij s Zolder Bnltenspaarnr 8. Teieloonnummer 122. Tot de plaatsing van advertent!én en reclames van bulten bet Arrondissement Haarlem tn dit blad ls uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon lnterc. 6229. TWEEDE BLAD. T MINIATUUR-OORLOGJE IN MAROKKO. 't Cassablan ca-incldent Herinneren onze lezers er zich nog lets van? Wanneer een (of meer?) x. vergeten ls, kan *t hem als geen schande aangerekend worden, want 't gebeurde dagteekenrt aa van 24 Sep tember 1908. Bovendien, de buitan- iandsche politiek is in de laatste maanden aan zóóveel afwisselingen en incidenten onderhevig, dat men licht t een met 't ander kan verhas pelen. Daarom eerst een opfrissching van geheugen De mogendheden zijn (misschien kunnen we zeggen waren) sinds j ar ren in Marokko-zaken zeer naijverig op elkaar. Er bestond ai lang een ge spannen verhouding; vooral tus- schen de Franse hen en Duitschers, die positief partij hadden gekozen in den strijd tusschen de Sultans Abd-el- Azis en Moelay Hafid. Zoo was t vuurtje van onvriende lijkheid en haat aangestookt.... Toen kwaxn de beruchte 24 Septem ber-dag. 't Duitsche consulaat te Cas- eablnnca werd betrapt bij 't behulp zaam zijn van een 6-ta] deserteurs van het F ranse he vreemdelingen-Legioen. Groote verontwaardiging bij de F ranse he leger bestuurders. Eerst'pro- testeeren, daarna slaan en met de re- vol vei- dreigen.... Dat was 't miniatuur Marokko-oor- logje 1 't Eerste bedrijf van een groot too- neelspeL Gezien de gespannen ver houdingen werd 't Incidentje opgebla zen tot een groot incident, tot een zaak waar alle „wel en wee" van af hing. Een oogenblikje scheen 't zelfs, of 't oorlogje door een werkelijken oorlog gevolgd zou wordenalthans zoo dachten de Fransche en Duitsche redacteurs er over. Gelukkig werd 't geschil voorloopig bijgelegd, omdat beide twistende mo gendheden zich bereid verklaarden.de zaak door een scheidsgerecht te laten onderzoeken. Deze heeren hebben de zer dagen in Den Haag vergaderd. Voor Frankrijk had zitting Sir Ed ward Fry en Louis Renault. Voor Duitschland Guide Fusinato en Kriege. Deze heeren kozen als opper-arbiter K. H. L. de Hammerskjold. Dit vijftal mag gelden als 't puikje van de rechts geleerden. 't Zijn meest ministers van justitie geweest. Om een voorbeeld te geven, de Hammerskjold is oud-Mi nister van Justitie, oud-Minister van ©eredienst en Onderwijs, oud-buiten gewoon gezant en gevolmachtigd Mi nister te Kopenhagen, oud-president van het Hof van Appèl van Jonköpiug, oud-hoogleeraar aan de Faculteit der Rechtsgeleerdheid van Upsala, Gou verneur van de provincie Upsala, lid van het Permanente Hof van Arbitra ge, enz. En z'n collega's doen, wat uitge breidheid der visite-kaartjes betreft, niet veel voor hem onder. Deze vijf heeren hebben 't Gassar blanca-inciden.t gewikt en gewogen en hun meening er over gezegd. Dit vonnis is Zaterdagmiddag on der veel belangstelling der diploma tie voorgelezen. We zullen onzen le zers een afschrift van 't geheele von nis sparen, 't Zou minstens een halve pagina beslaan en... amusante kost is 't in geen geval I Bovendien, wij heb ben ons al door deze rijstberg heen- gegeten, en kunnen onze lezers nu zoo in 't luilekkerland brengen d. w. z. in 't kort den inhoud van bet vonnis meededen. Eerst Ls de reebtsquaestie behan deld. Vastgesteld is, dat Duitsdhland als gewoonlijk de rechtsmacht uit oefende over de Duitsche onderdanen la 't Marokko-land, Maar eveneens is aangenomen, dat Frankrijk door zijn militaire bezetting de uitsluitende ju risdictie uitoefent over de personen van dit bezettingsleger. Waar er nu Duitschers in dit leger waren, was de rechtspositie van de zen al heed eigenaardig. Volgens 't eene beginsel had Duitschland alleen lets over hen te vertedien en volgens 't andere beginsel alleen Frankrijk. Treffend zegt 't vonnis, dat noodza kelijkerwijze eon conflict moest ont staan. De quaestie werd nóg ingewikkel der, omdat Frankrijk niet officieel kennis van de militaire bezetting ge geven heeft, maar ook Duitschland geen bezwaar tegen deze bezetting heeft gemaakt. Een en ander werd zóó ingewikkeld en samengesteld^ dat het scheidegerecht de beslissing eigen lijk In 't midden gelaten heeft. Wed heeft men in 't vonnis vastgelegd, dat de Duitsche consulaire overheid geen hLaarn kan treffen, omdat zij haar be scherming heeft verleend aan de Duitsche deserteurs. Maar hiermee gaan de Duitschers nog niet vrij uitOnder de zes deser teurs waren maar drie Duitschers; drus ook dirie van andere nationalitei ten., die gee n aanspraak konden ma ken op de Duitsche bescherming. Hierover zegt het vonnis „overwegende, dat het feit, dat de Duitsche consul, zonder het te lezen, het vrijgeleide heefL geteekend dat z o s, in plaats van drie personen omvatte, en niet de aanduiding in hield van liet Duitsche onderdaan- schap, zooals hij het zelf had voorge schreven, hem slecht^ kan worden toegerekend als een onopzettelijk ver zuim", en ook „overwegende, dat de secretaris van het consulaat opzettelijk getracht heeft de deserteurs van niet-Duitr sche nationaliteit te doen inschepen, alsof zij onder bescherming van het consulaat stonden dat hij hiertoe, met voorbedachten rade, den consul er toe gebracht beeft het bovenvermelde vrijgeleide te tee kenen en dat hij met hetzelfde oog merk maatregelen heeft genomen zoowel om deze deserteurs naar de haven te brengen als om hen te doen inschepen dat hij, door zoo te handelen, bui ten de grenzen zijner bevoegdheid is getreden en zich aan een ernstige en klaarblijkelijke schending van zijn plichten heeft schuldig gemaakt." Ook Frankrijk gaat niet vrij uit 't Scheidsgerecht keurt de gewelda- digheden af, o. éu beslissend zelfs indien uien de wettigheid der aauuoudiug aanneemi, de omsmncLg- hedeai van de zijde der Fransche mi litairen noch do bedreiging recht, vaardigden met een revolver, noch ke>l voortzetten der slagen, toege bracht aan den Marokkaanschen sol daat van het consulaat, zelfs nadat zijn tegenstand gebroken was." Op deze gronden besliste 't scheids gerecht, dal geen der partijen gelijk heeft en wees dan ook geen der ge stelde conclusies (één land in 't onge lijk stellende) toe. 't Is hier dus van toepassingwaar er twee kijven, hebben er twee schuld. Hoe denkt men In Duitschland en Frankrijk over deze beslissing? We weten op dit oogenhlik alleen oog maar 't Duitsche oordeel. T Blad van Von Bülow, de Norddeutscho Allg. Zeitung maakt de vodgende op merking De uitspraak houdt het midden tusschen de Duitsche en de Fransche opvatting. Zij stolt de beiderzijdse he ambtenaren op zekere punten in het ongelijk en de beide regeerIngen zul len nu wederzijds hun leedwezen over bet gebeurde moeten betuigen. De Duitsche regeering zal daartoe met de meeste bereidwilligheid overgaan, daar het optreden der Duitsche amb tenaren hier, zooals bekend is, van den beginne af, als niet geheel verde digbaar was beschouwd en reeds voordat do zaak aan de uitspraak van een scheidegerecht werd onderwor pen, door Duitschland was voorge steld, dat zoowel Duitschland als Frankrijk verontschuldigingen zou den aanbieden. Het blad besluit Van een practisch staatkundig oog punt beschouwd, is door de uitspraak van het scheidsgerecht aan een zeer onaangenaam incident op een waar dige en voor de internationale be trekkingen ten volle bevredigende wijze een einde gekomen. Nu hot Marokko-gemodder groo tend eels achter den rug is, lijkt het mal, dat dit incident indertijd zoo opgeblazen geworden is. Gelukkig is de verhouding na de bekende Marok- k o-overeenkomst wat beier gewor den. Dit vonnis zal wel geen wijziging in de betrekkelijk goede verhouding brengen. DE STAKING IN FRANKRIJK GEèINDIGD. 't Is zoover I De laatste stakersvergadering was door een 200 300 man bezocht. De leider Pauron eprak nu het wijze woord De plicht, die thans op ons rust, ie, bekennen dat wij overwonnen zijn. Ons aantal hier toont het aan. De mannen, waarop wij rekenden hebben zich van ons gekeerd. Zij, die beloofd hebben, dat hun vakvereeni- ging mee zou gaan en doe vooruit van plan waren, hun mannen de staking te ontraden, hebben zich zwaar ver grepen. H eindigde zijn toespraak met aan de rest der stakers verlof te ge ven, weer aan 't werk te gaan, zeg gend „Laten zij, die niet on-tslagein zijn, den dienst hervatten." Maar men weet, dat het grootste gedeelte der stakende postiers a! offi cieel ontslagen is. Of de regeeriing tot intrekking van deze ontslagen te krijgen zal zijn Misschien doet Clemenceau 't in zijn vreugde over zijn overwinning op de stakers Voor hoe lang zal 't nu in Frank rijk rustig zijn DE DUITSCHLAND-VREES IN ENGELAND. Er gingen vreemde verhalen over luchtschepen (Duitsche naituurlijk I), die 's nachts met zoeklichten over Engeland voeren Er ontstond haast een paniek 1 Nu blijkt, dat een fabrikant eenige spiritus-luchtballonnetjes als reclame heeft opgelaten O, John Buil, waar is je vroegere kalmte CASTRO EN VENEZUELA. Overeenkomstig het verzoek van den procureur-generaal lieeft de rech ter van het crimineel hooggerechtshof te Caracas een beslissing genomen, waarbij Castro volkomen onschuldig verklaard wordt aan medeplichtig heid aan de poging om den waarne men den president Gomez te vermoor den. Mag Castro nu weer vrij in Vene zuela komen Castro's broer Celestino, die 17 Mei1 te Willemstad aankwam, is bevolen Curacao binnen zes dagen te verla- PRESIDENT VAN BRAZILIé. De vertegenwoordigers van de meeste staten proclameerden maar schalk Hermes da Fonseca tot candl- daat voor het presidentschap der Re publiek. Kegel wedstrijd. Aan den eere-wedstrijd voor de prijswinnende kegelclubs in het Bron gebouw te Haarlem, ward deelgeno men door 22 clubs, o.a. O.O.O., Amsterdam, 234 houten. Op de Plank, Amsterdam, 282 h. KI. Hamburg, Amsterdam, 214 h. Nooit gedacht, Amsterdam, 239 h. Onder Ons, Den Haag, 229 h. G .G. P., Amsterdam, 236 h Moed Houden, Amsterdam, 196 h. Onder Ons, Amsterdam, 239 h. Oranje Kegelclub, Amsterdam, 232 houten, S.S.S., Amsterdam, 216 houten. Koekoek, Amsterdam, 219 houten. De Twee duifjes, Amsterdam, 226 houten. R. O. L .1., Rotterdam, 212 houten. Prins Hendrik, Rijswijk, 224 h. De Wijman, Santpoort, 212 houten. District III, Amsterdam, 257 houten Allen om, Amsterdam, 242 h. De Prins, Haarlem, 197 houten. Waterpas, Haarlem 258 houten. De Tien, Haarlem, 220 houten. Hout of Fout, Bloememdaal, 180 h. Minerva, Amsterdam, 204 h. Uitslag Eere-Wedstrijd: Ie prijs: groote zilveren lauwer krans, Op de Plank, Amsterdam, 282 houten. 2e prijs: Zilveren tak: Waterpas, Haarlem, 258 houten. 3e prijs: Zilveren tak: District III, Amsterdam, 257 houten. 4e prijs: Verguld Zilveren Medail le, Allen om, Amsterdam, 242 houten. 5e prijs: Zilveren medaille, Nooit Gedacht, 239 houten. Troffersprijs: Op de Plank, Amster dam, 46 treffers. Koekoekprijs, KI. Hamburg, 5 koe- koeks. Prijzen Kampioen wedstrijd le prijs zilveren beker, aangebo den door de feestcommissie, EL Nieuwjaar, Haarlem, 69 bouten. 2e prijs, gouden medaille, Coutu rier, Amsterdam. 67 houten. 3e prijs, gouden medaille, Philips, Amsterdam, 62 houten. 4e prijs, verguld zilveren medaille, Bulte, Rotterdam, 61 houten. 5e prijs, zilveren medaille, v. Duin, Leiden, 60 houten. Personeele wedstrijd le prijs, gouden medaille, M. Hen- naman, Haarlem, 47houten. 2e prijs, gouden medaille, J. C. v. Duiin, Leider. 44 houten. 3e prijs, verguld zilveren medaille, A. A. t. d. Berg, Don Haag, 44 hou ten. 4e prijs, verguld zilveren medaille, A W. Schols, Amsterdam, 42 houten. 5e prijs, verguld zilveren medaille, v. Borsum, Amsterdam, 41 houten. 6e prijs, zilveren medaille, Coutu rier, Amsterdam, 41 houten. 7e prijs, zilveren medaille, P. van Gaart, Haarlem, 40 houten. 8e prijs, zilveren medaille, Gussen- hoven. Leiden, 40 houten. 9e prijs, zilveren medaille, v. d. Es- hof, Amsterdam. 40 houten. 10e prijs, zilveren medaille, A. Tel ingen, Amsterdam, 40 houten. lie prijs, zilveren medaille, Verzey- den, Lelden. 39 houten. 12e prijs, zilveren medaille, J. M. Palm, Den Haag, 39 houten. Serie Personeel (3 kaarten). le prijs, kunstvoorwerp, M. Henne- man, Haarlem, 112 houten. 2e prijs, kunstvoorwerp, D. Uljee, Haarlem, 109 houten. 3e prijs, kunstvoorwerp, Martinot, Rotterdam, 109 houten. Consolatie prijs, Biljartqueu met zilveren montuur, in étui, v. Waning, Rottendam. EMIGRATIE-VEREENIGING AMSTERDAM. Vrijdagavond 14 Mei 1909 werd in „Eensgezindheid" te Amsterdam, on der leiding van den voorzitter dr. P. A. Klap, de eerste algemeene jaar vergadering van de E migratie-Veree- niging gehouden. Onder de aanwezigen bevend rich ook dr. N. M. Joseph us Jïtta. wet houder dezer gemeenlte. De heeren K. van Lennep, dr. C. W. Janssen en J Kok werden benoemd tol het na zien der boeken van den penning- Bij acclamatie werden herbenoemd de heeren J. van Hasselt, penning meester, en W. H. van Zanten Jr., secretaris, en de heer K. van Lermep benoemd tot eerelid van het bestuur, waarna een voorstel van den voor zitter, om het bestuur inert een of twee leden uit te breiden, weid aan genomen. Eene langdurige discussie volgde op het voorstel van rar. J. A. van Hamel, om ook te trachten, krachten te bekwamen voor den landbouw, op dat verschillende personen ook zou den kunnen emigreer en naar land bouwstreken in hert buitenland. Het resultaat was, dat het bestuur der Emigratie-Vereen iging zich bereid verklaarde uit te zien naar de beste middelen, om tot het gewenschte doel te komen. Verschillenden der aanwezigen spraken de wenschelijkheid uit, dat hot Emigratiewerk naar verschillen de zijden zich zou uitbreiden, welke wensch door het bestuur gedeeld weid, doch met het oog op den toe stand der kas moest men voorzichtig te werk gaan. Nadat de heer K. Schönitzer nog uitvoerig had medegedeeld, hoe hij in Duitschland de goede resultaten der Emigratie-Vereen iging had aan schouwd, sloot de voorzitter de ver gadering met een woord van dank aan alle aanwezigen, hen opwekken de iin hunnen kring de belangstelling voor de Emigratie-Vereeniging te verlevendigen. Eindelijk zij nog vermeld, dat Dr. Janssen aandrong op verspreiding van goede lectuur onder de emigran ten, waartoe het bestuur zich gaarne bereid verklaarde, en dat in de ver gadering eene stemming heerschte zeer ten gunste van het werk der ge noemde veroaniging. HERSTELLINGSOORD VOOR SPOORWEGPERSONEEL. Te Utrecht vergaderde de Vereen!» ging tot Stichting en Exploitatie van een Herstellingsoord vooc Spoor wegpersoneel. Op Viilauiiry worden nu 14 patiën ten verpleegd. Uit Jaarverslag bleek, dat in 7 maanden tijd het aantal nieuwe le den 1042 beliep, wat een contributie- inbreng beieekende van 509.38 1/2. Het aantal donateurs steeg met 84, met een donatiesom van 257.10. Als bestuursleden werden herkozen de hoeren J. Voorzaat, klerk S.S. lUtrecht), D. Klein, adj.-commies S.S (Rotterdam) en C. Vlas, machinist S.S. (Rotterdam), en gekozen de hee ren M. Buytenhuis, stationschef N. C. S. (Huis ter Heide) en Mulder, op zichter S.S. (Geertruidenberg). Druk werd daarop van gedachten gewisseld over de quaestie den ter mijn van drie weken kostelooze be handeling op Villandry to doen ver vallen en den toestand overigens practisch dezelfde te laten. Besloten werd de drie weken koste looze behandeling voorloopig tot 1910 te handhaven. HOFBERICHTEN. Binnen veertien dagen verlaat de vorstelij Iüö familie de residentie om zich naar het Loo te hegeven. De Koningin-Moedor en Prins Hen drik hebben aan het Grotningsch Stu* dentencorps „Vindicat Atque PoLitf* bericht, dat zij op 30 Juni de maske rade van genoemd Studentencorps in oogetnschouw hopen te nemen. Z. K. H; de Prins nam deel aan het diner, waaraan de ridders der Johan- niter-orde zich Zaterdagavond in het restaurant v d. Pijl te 's-Gravenhage vereen igdeu. MOEDER EN KIND. We lezen in 't „Vad." Wij hebben zooeven het plaatje be keken. waarnaar in de andere week door vele duizenden met de grootste aandacht zal worden getuurd, wan neer Guy de Coral het over het gou ache land zal verspreiden. Wij hebban de door U. M. de Ko ningin eigenhandig gemaakte photo's gezien van het kindje op den schoot I van de Koningin-Moeder en 'ïi de armen van Prins Hendrik en ook een photo, door een hofdame \ervaar- digd waarop de Koninklijke Moe- - der zelf haar jonggeborene draagt, de armeu steunende op een tafeltje. We hebben gekeken naar het klei ne, teere poppetje, dat op het oogen hlik de toekomst van het dierbaar Iluis van Oranje beduidt, en gezien, dal het lijkt op de portretjes, die uien reeds bij voorbaat heeft gemaakt,, omdat immers alle pasgeboren kin deren, prinsen of niet, op elkaar lij- j ken. en toch hoe anders is de in- druk, nu men woet, hier het grootste kleine persoontje van Nederland, den kleinsten gewichtigcn mensch van Europa zelf te zien Ziellier deze huiselijke tafereeltjes, de Koningin, nauwelijks twee weken moeder, met haar kindje, vader en grootmoeder, met dochter en klein dochter, door de jonge moeder zelf gephotographeerd en ter beschouwing gegeven nan het volk is er inni ger verhouding denkbaar tusschon land en dynastie, dan spreekt uit de- 18) t Doet er niets toe, lieve, placht zij dan te zeggen. Het is verwonder lijk neen, ik bedoel niet je spraak kunst, maar het gemak, waarmee jij je van de taal bedient. Het kan je misschien nog wel eens goed te pas komen. Profetische woorden I Mijn zonnig, gelukkig leven kreeg een. of twee schokken. Die werden mij gebracht door den postbode, die alle bosch- en bergpa don langs snelde met zijn brieven- tasch met rinkelende belletjes om de wilde dieren van zich af te houden. Deze inlander bracht mij een af schuw elij ken brief van Tante Lucy, met de mededeeling, dat rk totaal in ongenade was gevallen bij de familie en de verzekering, dat zij mij nooit zou kunnen vergeven. Met andere woordenik behoefde niet te hopen, ooit weer bescherming te kunnen vinden onder haar dak dat begreep ik er uit evenals het feit, dat zij duizend angsten uitstond, dat ik plotseling weer voor haar zou staan. Ik kreeg bij die gelegenheid ook een epistel van Mevr. 'i'horold blaadjes en blaadjes vol allerlei hatelijk ge praat, dat mijn ooren deed suizen en mijn wangen gloeien. Wie, zoo vroeg zij, was ik, dat ik het durfde wagen haar familie zoo'n beleediging aan te doen In elk geval had zij de voldoe ning mij te kunnen verzekeren, dat mijn naam in den omtrek en ver daarbuiten berucht was geworden, dat ik nog eens berouw zou hebben van den dag, waarop ik Waiter had afgewezen en dat mijn eigen familie haar inzichten volkomen deelde. Ik moert bekennen, dart ik over deze brieven tranen schreide. Maar Mevr. Evans berispte mij duarover scherp, trok ze mij met geweld uit de han den en verbrandde ze voor mijn oogen in het kampvuur. Ik ben het eens met het bijgeloof uit deze streek, bekende zij het on verstandig om slecht nieuws of ande re dingen, die onaangenaamheden veroorzaken te bewaren. Deze brieven bezorgen je niets don tobberijen vergeet ze. Op jouw leeftijd gaat ver driet spoedig over. Ongelukkig werd mijn volgend ver driet dopr Mevr. Evans zelf veroor zaakt. HOOFDSTUK X. Groote Veranderingen. Het was October geworden en wij maakten on3 klaar voor een uitstap je naar wat wij „de vlakten" noem den. Mijnh. Evans had nog een pony gekocht; en wij waren vol van onze plannen. Het was tennis-dag en mail dag. Ik kwam terug van een zeer ge animeerd spel met mijn schoenen in de hand en het racket over den schouder om Mevr. Evans vost in slaap onder een tamarinde te vinden. De postbode was gekomen, op de ta fel lag een stapeltje papieren, waarbij eenige brieven, die niet geopend wa ren behalve een in haar schoort een brief met een rouwrand. Een angstige gedachte bekroop mij, toen ik naai- haar bleek, wit gelaat keek. Ik legde mijn hand op de hare om haar wakker Le maken. Sliep zij Ik sprak tot haai-, schudde haar arm heen en weer hij was zoo wonder lijk stijf en onbeweeglijk. Was dit de slaap, waaruit men niet weer ont waakt Helaas, ja 1 Ik was zoo lievig ontsteld, dat ik eenige oogenblikken lang spreken noch me bewegen kon. Eindelijk riep ik de bedienden en zij werd in huis gedragen. Buiten adem kwam de apotheker aangesneld, maar hij had mij niets anders te vertellen, dan dat Mevr. Evans een uur geleden gestor ven was. De brief in haar honl dien- de om haar echtgenoot (die afwezig was) mee te doelen, dat haar jongste zco'n Aubrey, uit een raam gevallen was en op de plek zelf was doodge bleven en dat onverwachte bericht had zijn moeder den dood bezorgd. Ik zal mij dien afschuwelijken dag her inneren zoo lang als ik leef. Ik ben overtuigd, dat ik in enkele uren jaren ouder in ervaring werd. Ik was ver plicht het vreeselijke nieuws van twee dooden in zijn naaste familie aan Mijnheer Evans over te brengen, toen hij dien avond vol interessante plan nen en allerlei avonturen uit de bos- scben thuis kwam. Ik geloof werke lijk, dat toen ik het waagde op zijn verlies te zinspelen, hij eerst dacht, dat ik een zonnesteek had gekregen, en toch, waar was zij zij, die hem altijd het eerst kwam verwelkomen Daarop bracht ik hem op de plaats, waar zij met gevouwen handen en omringd door witte bloemen terne- derlag. Zij zag er zoo mooi, ernstig en gelukkig uit niet meer hetgeen zij zichzelf noemde, „een armzalig wrak". Mijnheer Evans was ais ver suft onder dien dubbelen slag, en daarom moest ik alles regelen, wart er te regelen vieltelegrammen ver zenden, belangstellende bezoeken ont vangen en brieven schrijven. De begrafenis had den yolgenden morgen plaats. De zendeling, wiens dool iter een i gen tijd te voren begra ven was, leidde den dienst en een groote menigte inboorlingen was aan wezig om te zien, hoe de Lady uit het woud in haar laatste rustplaats werd gelegd. Mijnheer Evans was gedwon gen dadelijk naar Engeland terug te keerenwat mij betreft, ik vond haar laatst opgeschreven wenschen. (Aan iedereen had zij gedacht brieven voor MiUy, Jack, Mijnheer Evans, voor mijmaar, hoe vreemd het ook klinkt, geen letter voor Aubrey, haar bij zonde ren lieveling. Was dart een voorgevoel Ik vond het adres van Mevr. Ber- ners, de dame die te Poonah woonde, en telegrafeerde aan haar haar ant woord was een uitnoodiging om on middellijk over te komen, en ik be sloot er heen te gaan direct nadat Mijnheer Evans naar Engeland was vertrokken. Het was mijn taak alles in te pakken, de meubelen naar een verkooping te laten brengen, de dienstboden te ontslaan, in één woord het geheele huishouden op te breken. Geen wonder, dart ik mij als iemand van vijftig jaar oud voelde, een ern stig, droevig, met zorgen overladen individu 1 Mevr. Evans had in haar laatste wilsbeschikking ook te ken nen gegeven, dat Mary Ann, de ka mervrouw. die al jaren in haar dienst was geweest, mij tot Poonah zou vergezellen, omdat Poonah een station was aan de spoorlijn, waar langs zij naar Madras, haar geboor teplaats terug moest. Ja; Mary Ann ging met een gebro ken hart naar haar eigen familie te rug. Zij was een vriendelijk persoon tje van middelbaren leeftijd, die de schilderachtige sarong en de eigen aardige zwarte haarwrong droeg, aan haar ras eigen. Wij maakten samen alle toebereklselen, en ik schreef aan mijn aanstaande gastvrouw, Mevr.- Berners en bepaalde den datum van mijn komst. Eerst wachtte ik af tot Mijnheer Evans goed en wel naar En geland vertrokken was. Hij ging naar hot Noorden, ik naar het Zuiden en wij scheidden met wederkeerige be tuigingen van leedwezen en beloften om te schrijven. Toen stapten Mary Ann en ik in onzen ossewagen, en spoedig reden wij weg. Wij gingen een steil bergpad langs en hadden een reis van negentig mijl voor de boeg, voordat wij in Dassi op den trein kondon komen, die ons naar Poonah zou brengen. Dit traject korf den wij in twee dagen afleggen maar hét beloofde langer te zullen duren. Zoo nu en don waren er geen versche ossen te krijgen en hadden wij een oponthoud van eenige uren. 'Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5