Onze Lachhoek pe eenvoudige, sympathieke, Konlnk- Jijko daad HOFPREDIKER Dr. Q. J. VAN DER FLIER. De Huagsche correspondent van de yLeeuw. Crt." meldt Naar ik ver- ineem zal do toediening van den doop aan prinses Juliana niet door den Hofprediker Dr. G. J. van der Flier Geschieden. En dit wel ora zeer droe- e redenen. Hoewel Dr. Van der Füei liet verlangen te kennen had gegeven met deze plechtigheid zijn ambt als Hofprediker te beëindigen, is hot noodig gewordon, hem over te prengen naar eeno omgeving van yolkomen rust en landelijke stilte. Het vervoer derwaarts geschiedde in do auto van den Prins. DE TURKSCHE TROONSWISSELING. Eeno bijzondere missie, samenge- eteld uit Zia-pasja, oud-gezant van Turkije le Rome, Sami-pasja, oud- ïmhister van politie, en J.outfi-bey, eerste kamerheer van den Sultan, zal eerlang naar Parijs, Londen, Brus sel, 's-Gravenhage en Athene ver trekken, ten einde aan de betrokken xegeeringen en hoven kennis te geven van. het optreden van sultan Moham- xned V. Voor liet bezoek van de andere hoofdsteden is eene andere missie aangewezen. VRIJE LIBERALEN. Vrijdagavond traden te Utrecht op mr. M. Tydcman en Jhr. mr. H. Bmissaert, De heer Tydeman wees op den telkens veranderenden politieken toestand in ons land. Er heerscht nu groote verwarring. De jaren van het ministerie-De Meester heeft de ver houding tusschen de linkerpartijen niet verbeterd. Ook rechts is niet vol komen eensgezind de coalitie wordt door spieker scherp veroordeeld, om dat het slechts te doen is om eeue meerderheid in de Kamer le krijgen. Wat het ministerie-Heemskerk, bij •en meerderheid van rechts wil, Ls plet bekend. Vermoedelijk zal 't dan homogeen worden met het kabinet .tan 1Ö01—1905. Daarom wekte spreker pp, oin te zorgen, dat er geen kerke lijke meerderheid verkregen kan wor- üi de Grondwet moet z. i. de gele genheid gemaakt worden voor de in- toerimr van vrouwenkiesrecht. IHJ gevoelt even wei niet veel voor een ge lijk kiesrecht voor mannen en vrou wen. Jhr. mr. Smlssaort pleitte voor een terbetering der Ongevallenwet, om daardoor de betrokkenen to ontlas ten. 't Ziekteverzekeringswezen moet opgelost worden door particuliere .vereenigingen van overheidswege te iubsidiaeren en te controleeren. Staatspensioneering is z. 1. armen verzorging van de slechtste soort. Voorts prees spreker de welvaarts- ?olitiek der oud-liberalen, en tloemde rijhandel, goed onderwijs, enz. NIEUWE MAILBOOT. De Zaterdag te water gelaten mail boot van de Mij. Zeeland ontving den naam Prinses Juliana. De beide vol gende schepen zullen genoemd wor den Oranje Nassau en Mecklenburg, GESTIKT. Te Valthe is een kind van den ar beider C. V. gestikt in een korrel dro ge turf, welke het had ingeslikt. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. DELFT. De R. K. Kiesvereeniging stelde definitief tot candidaat mr. H. A. van de Velde. DOKKUM. De centrale a.-r. kiesver- eeniging zal de Candidatuur-mr. R. van Veen te Den Haag (chv.-hisi) Steunen. ENKHUIZEN. De heer A. P. Staal man van Den Helder Ls candidaat ge steld door de afd. der Christen-Demo eraten. LEIDEN. In de vergadering van do Christ.-hist, partij is dr. J. Th. de Visser definitief candldaat gesteld, i welke candidatuur door do onti-rev. partij zal worden gesteund. VEENDAM. De afd. „Veendam" van den Bond van Vrije Liberalen beeft besloten geen candidaat te stel len en zich van allen Invloed op de a. s. verkiezing te onthouden. AMSTERDAM VII. In een vergade ring der R. K. Kiesvereeniging is be sloten candidaat te stellen in district VII den heer G. A. A. Middelberg. WLJK BIJ DUURSTEDE. Te Utrecht ls een gecombineerde vergadering ge houden van de centrale anti-rev. en R.-Kath. kiesvereenigingen, waarin mr. N. de Ridder weder candidaat ge steld werd. AMSTERDAM V. Gemold wordt, dat de R.-Kath. in district V van plan zijn mr. P. J. M. Aaibar se, to Leiden, candidaat to stellen. Reeds besloten de anti-revolutio nairen deze candidatuur le steunen. DEN HAAG I. Do an-ti-revolution- naire kiesvereeniging ,,Nedeiiand en Oranje" heeft gesteld Joh. Krap, ci- yiel-iaigcnieur, lid van Godop. Stuten vaji Zuid-Holland, oud-ufgevaardigde van het district. ROTTERDAM. Door „Vooruitgang I" werd als candidaat gesteld G. J. «te Jongh, directeur der gemeentewer ken. Door de gezamenlijke partijen der rechterzijde in district I, Rotterdam, zal cam. .nut worden gesteld jhr. mr. D. J. d,- Leer. Door de R.-K. Kiesvereeniging te Nijmegen werd met algemeene stem men candidaat gesteld jhr. mr. O. Van Nispein tot Sevenaer (aftr. lid). HET DOODEN VAN VROUWEN EN KINDEREN IN ATJEH. Door don heer de Stuers was go- gevraagd Volgens een bericht zou eone in Atjeh en onderhoorigheden ageeren- do patrouille, onder luitenant H. Scheurleer. In een grot hebben neer gelegd 10 vijanden en bij ongeluk 12 vrouwen en 11 kinderen buiteen beaumontrgeweer en 2 donderbussen. lo. Wat is don minister hieromtrent thahs bekend 2o. Is de minister bereid aan de Kamer in bijzonderheden mede to dee- len, hetgeen hem hieromtrent nader bekend zal worden Het antwoord van den Minister van Koloniën is, dat hem niets naders be kend is. Gaarne is de Minister bereid bij de ontvangst de nadere bijzonder heden mee te deelen. AANVARING. Zaterdag is even bulten de haven van Vlissingen de provinciale boot „Zuid-Beveland" in aanvaring ge weest met het nieuwe zusterschip „Zeeland". De „Zuid-Beveland" ltep averij op aan den steven, doch de „Zeeland" kreeg geen noemenswaar dige schade. Op de „Zeeland" bevon den zicli de Commissaris der Ko ningin en de Teden van Gedeputeerde Staten, daar dezen met de nieuwo boot een tocht naar Antwerpen gin gen maken. VAN EEN LIJSTER EN ZIJN NEST. Een „Hbld.'-berichtgover schrijft Dat een lijster een vlugge bouw meester is hebben wij dezer dagen kunnen waarnemen. In een grooten tuin wordt een plant in een kuip een vaste plaats gegeven. Dit gebeurde op Woensdagmiddag 19 Mei. Donderdag de plant beschouwende zagen wij tot onze groote verbazing, dat een lijster daarm zijn nest had gebouwd dat het aanzien gaf van klaar ie zijn 1 Toch was dit niet het geval, im mers mijnheer lijster kwam met een snavel vol modder aandragen, om van ir'nnen de boomwortels en raffia- bandjes bijeen te brengen. Interessant was het te zien hoe het dier met zijn lichaam de modder uit streek en aan het nest die mooie, zuivere ronding gaf, die wij altijd bewonderen. Zaterdagmorgen zat het vrouwtje rustig op het nest, hoogstwaarschijn lijk bez>'g zijnde haar eerste ei te leggen. ONGELUKKEN. Zaterdagmiddag is een 9-jarige jongen bij het baden in den IJsel te Deventer verdronken. Zijn lijk werd spoedig opgehaald. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDER-HERSTELLINGS- EN VACANTIE-KOLONIES. Zaterdag werden de Koloniehuizen van het Centr. Gen. „Kerdijk", ..Zee huis" en „Egmond aan den Hoef" bevolkt met 137 kinderen. Van 14 af- deeiingeai uit verschillende deelen van het land stroomden groepjes kin deren het dorp binnen, om na vier weken gebruind en gesterkt, weder huiswaarts ie keeren. Te Noordwijk aan Zee werd de door het Centr. Gen. gehuurde dub bele villa „Noordwijk" betrokken door 46 bloedarme, zwakke kinderen, met 6 dames-geleidsters. NEDERLANDSCHE ZUID-AFRI- KAANSCHE VEREENIGING. De algemeene vergadering van de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging werd Zaterdag te Am sterdam gehouden, onder" leiding van den voorzitter, den heer G. A. A. Mid delberg. In zijn openingswoord ge waagde deze van de gunstige om standigheden, waaronder deze verga dering plaats vindt. Immers, weinige jaren na den oorlog in Zuid-Afrika zien wij over winners en overwonne nen de handen ineen leggen met den wensch, één volk te vormen. Al zullen er ook in de toekomst ze>- ker nog wel stormen waaien, toch mogen wij, Nederlanders, er ons met rechtmatigen trots over verheugen, dat zoo iets in onze familie gebeurt. Thans zal het van het Hollandsch- Afnkaansch gedeelte cler bevolking afhangen, welke rol zij in de vereeni ging zal spelen. Met voldoening deelde spreker me de, dat dezer dagen de 40ste Zuidr Afrikaansche student 'n Nederland ls ingeschreven. Met het lager onderwijs gaat het minder goed. Sommige onderwijzers uit Nederland, die, in Zipd-Afrika aangekomen, met spoedig genoeg de gouden bergen bereikten, die zij zich hadden voorgesteld, hebben hierover geklaagd en hun klacht is ook mede gedeeld in verschillende kranten. Spreker betreurde dit, want al is later gebleken, dat verschillende ui tingen op misverstand berustten, er blijft altijd iets van hangen. Velen zijn er door afgeschrikt en het getal Hollandsche onderwijzers voor Zuid-Afrika is klein. Vooral is dit jammer omdat er op het oogen- blik onderwijzers noodig zijn, terwijl over een paar jaar de Zuid-Afrikaan sche normaalscholen in de behoefte zullen kunnen voorzien. Ten slotte maakte spreker met vreugde gewag van de oprichting een er nieuwe vereeniging, die, nu de Ned. Zuid-Afrikaansche spoorweg maatschappij ten grave is gedaald, haar werk zal overnemen voor zoover aangaat de behartiging van de be langen onzer stamverwanten in Zuid- Afrika, (de naam der nieuwe vereeni ging is Z. A. S. M.), ten einde de sa menwerking te bevorderen. Op voorstel van het bestuur werd de hoer Reitz, oud-staatssecretaris van den Oranje-Vrijstaat, benoemd tot eerelid der vereeniging. Do heeren K. F. van den Berg, Amsterdam II. J. Emu us, Amster dam M, S. Lingboek, Arnhem; mr. II. Verkouteren, Amsterdam, en dr. N. Mansvelt, te Utrecht, werden her kozen als hoofdbestuursleden. In de vacature-Beelaerts werd gekozen de heer E. Bruchner. Daarna deed dr. W. van Everdin- gen le secretaris van de boeken- commissïe van het Algemeen Neder- landsch Verbond, eenige mededeelin- gen betreffende het werk dier com missie in Zuid-Afrika. Dr. II. J. Kiewiet de Jonge, uit Dordrecht, wijst er op, dat hij gedu rende zijn reis in Zuid-Afrika vele Hollanders gesproken heeft, die hein hun nood klaagden' over de vijande lijke machten, die in stilte doende zijn om de Hollanders uit hun betrekkin gen te werken. Besprekingen met goedgezinde Afrikaanders hebben spreker echter de vastte overtuiging gegeven, dat het zeer verkeerd zoude zijn, wanneer op een of andere wijze officieel of officieus door een lichaam pogingen warden gedaan, om zich het lot der Hollanders aan te trekken. Dit zou een groot gevaar zijn met het oog op de vijandelijke, in stilte wer kende krachten. Iets anders is het als personen, die In aanmerking komen, de hulp inroepen van een ministerie of in vloedlij k persoon, om ie bewer ken, dat zij niet op een of andere wij ze op een ongeschikt oogenblik uit hun betrekkingen worden verwijderd. GevNugd werd voorts, hoe het stond et de stoomvaartlijn tus- aclieu Nederland en Zuid-Afrika. De voorzitter antwoordde, dat de commissie pogingen doet om een lijn op Zuid-Afrika te verkrijgen. HOENDERLOO. Do directeur van het Doorgangs huis te Iloenderloo ontving van toni and, die onbekend wenscht te bl ijven 1000, als eerste glift voor liet niouw bij to bouwen gesticht. Be halve vele kleinere, werd nog een bij- j drage van 800 ontvangen, BRANDEN. Omtrent den grooten boschbrand nabij Rozendaal wordt nader gemeld dat het vuur nog den geheeleoi nacht heeft voortgewoekerd en eerst Zater dagmorgen is gastuit kunnen war den. Ongeveer 150 hectaren heide zijn geheel afgebrand, terwijl mede nog een arbeiderswoning door het vuur werd vernield. De bosschen behoor- den aan verschillends eigenaren, wier schade slechts gedeeltelijk door verzekering is gedekt. Te St. Pancras (N.-H.) brandde de woning van den heer C. Neefkes ge heel af. Ook de kooLschuur werd een prooi der vlammen. Alle huisraad met liet aanwezige geld is verbrand. Oorzaak onbekend. Onder Etten is een groote bosch- en heidebrand ontstaan door het afbran den van een perceel heide vanwege de Heidemaatschappij, waardoor de vlammen op andere perceelen over vlogen en ook de denneb osschen aan tastten. Over een groote uitgestrekt heid is alles verwoest. De schade is zeer groot. Het vuur heeft uren ge woed doch ls door vereende krachten gestuit. LEENEN VAN ONDERGESCHIKTEN Naar de Tel. meldt, is de onder inspecteur bij de gemeentetram te Amsterdam, die, zooals bij zijn fail lissement is gebleken, voortdurend geld leende van collega's en onder geschikten! wegens dit feit met in gang van 1 Juni uit den gemeente dienst ontslagen KAAS- EN BOTERPRUZEN. Men meldt uU Friesland De kaas en boter zijn thans zeer prijzig. Bij verleden jaar vergeleken, zijn de kaasprijzen tweemaal zoo hoog. IN HET HARTJE VAN HOLLAND. De heer L. F. van der Sm an te Gteerstihacht schrijft in Neerlandia: Voor eeruige weken zocht en vond ik nachtverblijf iin het „Hötel des Pays-Bas" te Utrecht. Ligging, voe ding en bediening waren er, zooals men van eene eerste klasse-inrich ting gewoon is; men krijgt bovendien een keurig spoorboekje, als men daar behoefte aan heeft, op den koop toe. Maai- wat ik nu niet eerste klas vond, was de wijze, Waarop er ons mooie Hollandsch werd weggemoffeld. Men versta mij goed: ik heb er niets te gen, dat in onze Nederlandsche „H6- tels" vreemde talen worden gebruikt hoe meer, hoe liever; dat is een bewijs dat de vreemdelingen onze Hollandsche inrichtingen waar (loeren maar men geve het Hollandsch óók een goede plaats! En dit was hier niet het geval. Ik wilde n.l. den volgenden mor gen om mijne schoenen bellen, maar raakte ln verlegenheid, toen ik uit sluitend Fransch boven hiet schei- knopje zag staan; alhoewel ik meen, vrij wat Fransch te kennen: Ik las: Poussez. 1 fois pour le sommielier. 2 fois pour la femme de chambre. 3 fois pour le partier d'élage. Nu herinnerde ik mij op dat ge wichtig oogonblik niet, welk bedrijf nummer één vertegenwoordigt; het scheen mij duidelijk, dat nummer twéé mij niet aan het verlangde kan helpen en evenmin nummer drie, een deurwachter. Toen bracht ik het woord „sommelier" in verband roet „sommeil", slaap en slaapkamer en drukte éénmaal. Maar de „somme lier" bleef weg ik hoop voorgoed. Toen drukte ik bedeesd twéé malen. Vóórdat echter hieraan gevolg was gegeven, stond voor me een onver- valschte Hollandsche huisknecht met een blauwe sloof voor de borst en mijn glimmende schoeisel in de hand. „ls U de „sommelier?" waag de ik te vragen. Neen, meneer!" was het ant woord in rond Hollandsch (en het deed me goed, na dat onverduwbare Fransch op m'n nuchtere maag!), „dat is zooveel als de kellner." „Dan bent U de „portier d'ótage?" „Juist, meneer". „Zeg eens, kan ik mijne rekening hier in Hollandsch geld betalen?" vroeg ik hem nog. „Nou, meneer, dat zou ik wel den ken!" grinnikte de man. Maar helaas ik had geen Hol landsch geld en ik heb dan maar ge waagd, mijne Duitsche schijven neer te tellen, op de plechtige verzekering van den „Ober", dat daaruit geen Fransch-Duitsche oorlog zou ont staan, want het spreekt van zelf, dat ook de rekening in het Fransch ge steld was. Het grappigste komt nog: Aan Ie mand, die geheel vertrouwd ls met 't Par IJ selia hotelwezen, heb ik ge vraagd, wal een „sommelier" is. Het antwoord luidde: „een kelderknecht, Iemand die den ganschen dag in den kelder verblijft om hiet bier, den wijn of ook wel de koude eetwaren te verzorgen. „Deze man komt niet in aanraking met de gaston. „Wat men In Dulisch- land (en Holland, helaasl) „kellner" noemt, is op zijn Fransch „garcon"." Dit laatste was mij bekend, maar vermoedelijk klinkt dit „gar^on" voor het „Hótel des Pays-Bas" niet deftig genoeg. Het geval bracht mij een ander in herinnering, dat Jaren geleden te Loenersloot voorkwam. Bij gelegen heid van het vertrek zijner zomer gasten bood er de houder van een „hótel" een afscheidsmaal aan. In het midden van de feesttafel stand een reusachtige taart, bekroond met een vaantje waarop Ln sierlijke let tere het samenraapsel: „Le canigéfoia' hetgeen moest l>eteekenen „Het af scheidsmaal". Nu zal ik maar bij al die gekheid een speldje steken. SPOORWEGTARIEVEN. Naar aanleiding van het op zijn verzoek aan het bestuur der Nedor- fhndsche Reisvereeniglng door den Minister van Waterstaat toegezonden overzicht van de door de Nederland sche Spoorwegmaatschappijen inge zonden voorstellen betreffende de her ziening van reizigerstarioven, heeft voornoemd bestuur den minister in kennis gesteld van zijn wenschen te dien opzichte, namelijk a. Wat de gezelschapsbiljetteii be treft dat het minimum van 10 personen behouden blijve dat ook reductie zal worden ver leend op de zoogenaamde enkele rei zen dat deze reductie op 50 pet. bepaald worde, althans meer don 25 pet. zal bedragen. b. Wat de algemeene en bijzondere vacantiekaarten betreft, dat deze be houden zullen worden en ook tot de lijnen der H. IJ. S. M. zullen worden uitgebreid. c. Dat de maatschappijen voorts zullen overwegeu de invoering van 5- en 15-daagsche abonnementen, in den geest zooals deze in België be kend zijn. LIEFDADIGHEIDSDAG TE AMSTERDAM. Bestuurderen van het Genootschap „Liefdadigheid naar Vermogen" deelt ons mede, dat op den L'efdadigheids- dag is ontvangen a. in de bussen, waarmede dames- en heeren-vrijwil- llgers gecollecteerd hebben de som van 2594.81 1/2 b. in de bussen, in de trams, bii particulieren en ande ren 1003.84 1/2c. afzonderlijk inge komen 307.50. Totaal 3906.01. („Hbld."). (9300 GESTOLEN. Ten huize van de weduwe S„ te Melissant, was in den nacht van 26 op 27 December van het vorig jaar door middel van inklimmlng ont vreemd een bedrag van f 9300, be staande uit bankpapier en specie. Verdacht van dezen diefstal gepleegd te hebben, was al spoedig de verden king gevallen op J. P., landbouwer, en C. A. W„ veldarbeider te Den Bommel, v:: wien na hunne arresta tie een belangrijk bedrag aan bank papier, ln den grond verstopt, was teruggevonden. Deze zaak zal Dins dag a.s. voor de rechtbank te Rotter dam behandeld worden. Gedagvaard zijn 24 getuigen. RIJKSPOLITIE-VEREENIGING. Onder voorzitterschap van den heer Jac. van Waning, burgemeester van Ouderkerk aan den IJsel, hield de Rijkspolitie-Vereeniging te Assen hare elfde algemeene vergadering. Zij werd door den president ge opend mot eene rede, waarin met geestdrift de geboorte van Prinses Juliana werd herdacht. De Minister van Justitie heeft het hem aangeboden buitengewone eere- lidinaatschap aanvaard. Da president sprak hierna over „Het Politievraagstuk". Millioenen schats zijn geofferd voor de beveiliging des lands tegen inval of optreden van deze of gene buiten- landsche mogendheid. Maar Lntus- schen groeide de binneniandsche vij and, de misdadiger en de straatrekel, in aantal en driestheid droeg de Ne- derlandsclie gemeente het leeuwen deel der kosten van een regeling te gen hen en stelde de Nederlandsche burger meer en meer lijf en goed on der de bijzondere bescherming van Particuliere Veiligheidsdiensten. Mag ook al in de totstandkoming eener Politiewet geen panacée wor den gezien, niet te ontkennen valt de groote sociale beteekenis van de ein de! ijke oplossing van het politievraag stuk. Want, om slechts één dier belan gen te noemen, zei sprekerwat baat liet al, of we alle mogelijke wet telijke voorzieningen bezitten en we missen do rechtszekerheid Maar hoe kan, vraagt spreker, de politie in waarheid een steunpunt zijn en de maatschappij krachtdadig den rechts wede verzekeren, als zij zelf het steunpunt mist en derven blijft eener behoorlijke wettelijke regeling? Hoe kan de politie aan hare groot- sche taak ln allen deele beantwoor den, als zelfs haar bestaansrecht af geleid moet worden deels uit het staatsbegrip en de natuurlijke staats taak, deels uit 's Konings uitvoeren de macht TEGENSPRAAK. Van bevoegde zij die wordt aan de Tielschie CL verzocht mede te deelen, dat beslist onwaar is het bericht als zouden te Avezaath kransen van het kerkhof genomen en deze voor versie ring gebruikt zijn. Hert. praatje schijnt in de wereld gekomen te zijn, doordat de doodgra ver eenige verdorde kransen heeft opgeborgen. Sport eo Wedstrljdeo PAARDEN. We lezen in de „N. R. Ct," Bij den heer A. W. Hoidema, te Groningen, is verschenen een bro chure van de Nederlandsche Hard draverij- en Renvereeniging Recht vaardiging van het bestaan der ren nen en draverijen ln Nederland. Er wordt in gesproken van den oorsprong van het course-wezen; van het fokken van coursepaarden in Ne derland van de wijzen, waarop in Europa binnen en buiten de course- terreinen van courses gewed wordt van (le wetsbepalingen ten opzichte van liet wedden op de coursobanen van het wedden in Nederland binnen de afsluiting der course-terreinen terwijl dan verder de vragen worden behandeld Is wettelijke regeling van het wed den op courses in Nederland noodza kelijk Welke zijn de waarschijnlijke ge volgen van een wet, die het wedden binnen de afsluiting dei' course-ter- reiman geheel zou verbieden Op de eerste pagina wordt gezegrl en hieruit blijkt voldoende die con clusie dat alle in Nederland be staande harddraverij en ren vereeni gingen volle instemming betuigen „met inhoud en strekking van dit werkje op grond van hunne overtu5- ging, dat hiet voortbestaan der ren nen en draverijen en de daarmede onmiddellijk verband houdende be langen van paardenfokkerij en land bouw ernstig benadeeld zullen wor den, indien net wedden, zooals het thans tn Nederland binnen de afslui ting der courseterre^nen gereglemen teerd geschiedt, daar wettelijk, ge heel verboden zou zijn." DE SCHEVEN IN GSCHE WIELER BAAN. Zondag 30 Mei a.s. worden op de Scheveningsche wielerbaan de ope ningswedstrijden gehouden. a. Wedstrijd van meet voor profes sionals. b. Wedstrijd achter groote motoren tusschen drie professionals. c. Tandemwedstrijd. d. Vervolgingswedstrijd. Voor den wedstrijd achter groote motoren zijn geëngageerdBruno Salzmann, Jan van Gent en Water reus. Onze landgenoot Salzmann is een van de beste lange-afstand-rij- ders. ROEIEN. Men meldt, dat de jonge acht van Nereug niet, zooals het officleele pro gramma aangaf, den lieer Möller, maar den heer Theunissen tot boeg had, en als stuurman niet den heer K. Kuyper Jr., maar den heer I. Westerdijk. DE SNELHEUTVAN AUTO'S.. Mr. C. A. Vaillant schrijft ln de Auto: Ik veroorloof mij uwe aandacht te vestigen op een vonnis der Arrend is- eements-Rechtbank te Amsterdam, van 26 April, dat voor automobilisten niet zonder gewicht is. Een voetganger was aan de Wees- perzijde bij de Anistelbrug door de automobiel van eeu mijner cliënten aangereden en had den eigenaar aan gesproken text schadevergoeding. Bij het gehouden getuigenverhoor had teen der getuigen verkluaird, dat de auto reed ln snelle vaart, harder dan een rijtuig met een paard dat in draf loopt; en hieromtrent overwoog nu de Rechtbank, dat deze verklaring in de eerste plaats door andere ge tuigenverklaringen werd ontzenuwd, maar ook: „dat bovendien vttu algemeene be kendheid ls dat het rijden met een automobiel met een snelheid grooter dan die van een rijtuig met een dra vend paard, nog geenszins als roeke loos en onbesuisd in vliegende vaart rijden is te beschouwen, en een auto mobiel met de door deren getuige aangegeven snelheid rijdende, bijna onmiddellijk tot stilstand kan wor den gebracht, zoodat de bestuurder ook bij zulk een snelheid rijdende, de auto nog geheel in zijn macht heeft." Ook rechterlijke uitspraken kun nen opvoedend werken. Waar bij het publiek nog altijd ver- 8chii xaa meening schijnt te bestaan omtrent de snelheid waarmede een automobiel zich op een drukken ver keersweg mag voortbewegen, zonder in normale omstandigheden gevaar te veroorzaken, komt de bovenstaan de aitepra&l: der Anisterdamsche Rechtbank van pos om omtrent dit punt juijrl Inzicht te bevorderen. De sedactie geeft als naschrift: Met zear veel genoegen constatee- ren wij, dat de rechterlijke macht blijken geeft op de hoogte te zijn van de eigenschappen van de automobiel, zoodat het „rijden roet eene snelheid grooter dan die* van een matig drij vend paard" niet roeer als criterium voor gevaarlijkheid voor de veilig heid en de vrijheid van het vevkoer gelden zal, hetgeen ook in strijd zou zijn met de bedoeling van art. 15 van de Motorwet, welk© geen bepaald snelheids-maximum voorschrijft, maar alleen eischt dat de veiligheid en de vrijheid van het verkeer niet in gevaar worden gebracht. Pers-Overzicht DE EENHEID DER VRIJZINNIG^ DEMOCRATISCHE PARTIJ, 't Bondsorgaan „Land en Volk" geeft ©en beschouwing over 't con gres van den Vrijz. Dem. Bond. We ontleen en daaraan: Sedert de opricht ng van den Vrij zinnig-democratische n Bond ia nog gieen jaarvergadering gehouden, van waar wij meer versterkt en verfrischt naar huis zijn gegaan dan de Gro ningse he. Toen wij gingen... Ja, wie onzer was hiet min of meer ónder den in druk van de gevolgen, welkte een door buitenstaanders breed uitgeme» ten meeningsverschil voor onze orga-' nisatie, voor onze krachtsontwikke- ling bij de verkiezingen zou na zich sloepen? Wel was ons zelfvertrouwen gebleven, wel hadden wij goeden moed, dat de onderlinge gedachten- wisseling allen zou doen erkennen, hoezeer wij, ondanks verschil van inzicht, eendrachtig kunnen, willen en moeten samenwerken, maar hoe was in den laatsten tijd niet uitge kraamd, dat het „een pan" was on der ons, dat „alLe leiding ontbrak?" Wij wisten wel, dat hier de wensch was de vadter der gedachte; wij wis ten wel, dat deze wensch een „vrome wensch" was, maar toch, van deze pogingen om twijfel te wekken is e" zoo licht Iets, dat beklijft. Daarom wekten wij met zooveel warmte onze vrienden op, naar Gro ningen te gaan, om elkander de waar beid te zeggen, om elkander in de oogen te kijken en opnieuw verzekerd te worden, dat wij elkander begrij pen. Het resultaat kon niet schitteren der zijn dan het geweest is. Uit het verslag kan blijken, wat de uitslag was. Tterecht mocht de voor zitter aan het einde der vergadering constateeren, dat onder de onzen, ter zake van de punten, drie dezen stembusstrijd beheerschen, volmaak te eensgezindheid heerscht. Allen zonder onderscheid zien in, dat ten aanzien van hetgeen voorshands be reikbaar is, geen verschil van opinie bestaat; dat de tegenstelling staats pensioen of Duitsche dwangverzeke ring, die onze vijandten ons gaarne willen opdringen, om ons te vordee- len, valsch is; dat zij, die men gaar ne wilde scheiden, schouder aan schouder staan. Dit was van te grooter beteekenis, nu de voorzitter, die onder aller in stemming dit mocht constateeren, de heer Treub was. De pogingen, dooi belangstellenden van buiten aange wend, om tusschen de leiders en een deel der partij een muur van wan trouwen op te trekken, zijn mislukt» Wie door onderlinge tweespalt mo gen worden verscheurd, de vrijzinnig- democraten niet. Waar het aan lei ding moge ontbreken, niet bij ons. Nu is de strijd begonnen. Voorop het algemeen kiesrecht; dan het krachtig voortwerken aan de sociale wetgeving, een werk, dat veel te lang stil ligt; en hierbij vooral de zorg voor de ouden van dagen, dié zoo lang reeds tevergeefs om voor ziening heeft geroepen. In het vuur voor onze mannen! In het vuur voor hen, die hetzelfde wil len als wijl Geen twisten meerl Sluit de gelederen 1 Voorwaarts, marschl Kerk en Schooi GER. KERKEN. Beroepen te Olst de heer N. J. TrA-n.ni.ng, candidaat te Zaamslag. CHRIST. GER. KERK. Bedankt voor het beroep te Bos koop door ds. J. W. Geels, te 's-Gra- vendeel. Rechtszaken HET FAILLISSEMENT STOKVIS. De heeren Beffiie c.s. hebben berust ln het vonnis der Amsterdamsche Rechtbank, waarbij een hoeveelheid diamant ter waardü van ongeveer f 25.000 is toegewezen aan de firma Weijl en Vita Israël. Deze diamant is teruggegeven. VERDUISTERING. Voor de Haagsche rechtbank werd het nader getuigenverhoor gehouden, in zake van den gewezen bankdirec teur Bl. v T. Het O. M. volhardde bij den eisch van 2 jaar gevangenisstraf wegens verduistering. DE ZAAK-STOKVIS. De strafzaak tegen Nathan Barend Stokvis, den makelaar, die groote partijen diamant verduisterde, gebo ren te Amsterdam 19 Juni 18<6, com missionair in diamant, zal Woensdag 9 Juni a.s. voor de 5e kamer der Ar rend. Rechtbank te Amsterdam be handeld worden. Leger en Vloot OVERLEDEN. Op 70-jarigen leeftijd is overleden de gepensioneerde kolonel N. W. Hofstede, militie-commissaris tv Drenthe. IN EEN CONFISERIE EN PATISSERIE. „Juffrouw, heeft u ook chocttladf met fondant of noga?* „Jawel, dame, wat blieft u?" „Ja, ziet u, ik zou graag willen we ten wat het verschil tusschen fondant en noga eigenlijk is." „O", antwoordt de juffrouw met een peulenmondje. „Ziet u, eigenlijk ls er geen verschil. Maar fondant is meeï Fransch, ziet u, en noga Hollandsch, ziet u 1" HARD WERK I Waar is Smies tegenwoordig toch? O, die is met en circus op reis. Daar zal hij wel hord moe tol werken. Hardwerken Geen quaestle van.- Hij heeft niets andere te doen dan twee keer per dag zijn hoofd in den muil van een leeuw te steken. ArtsAls u mijn raad om geen bier te drinken niet opvolgt, moert, u maar een anderen dokter nemen. PatiëntEn wten zou u me da» aanbevelen

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6