HAARLEM'S DAGBLAD. TWEE»L^_ Stadsnieuws FEUILLETON Een dappere Yrouw OM ONS HEEN Ne. 948. nabetrachting van den Gemeenteraad. BI) hot begin van de vergadering Van Woensdag beeft de heer Sneltjes, onder toejuiching van de vergade ring, dank gebracht aan het dage lij ksch bestuur voor zijn initiatief tot heit Prinsessefeest en aan de vereeni- ging Koninginnedag voor de uitvoe ring daarvan. Dat klonk anders, dan de zwartgallige verklaring door een der leden vóór dit feest afgelegd, dat er onmogelijk meer een feest zou kun nen worden gehouden zoo goed als de spontane uiting op 30 April. Wil ïnen daacutt nu een conclusie trek ken, dan kan het deze zijn, dat inder daad Haarlem (het 81 ij v e Haarlem, verstoutte zich de heer Snedtjes te zeggen) het verstaat om feest te vie ren, een slotsom, waartoe dan ook door den Nestor van onzen Raad be hoorlijk kwam. En nu ik dan toch over den heer Snedtjes spreek, maak Ik met erken telijkheid gewag van het feit, dat hij zich na veel aanhouden en overreden .Weinigen weten hoeveel en hoevaak^ heeft laten vinden, otm terug te ko men op zi;n besduit om af te treden. Voor hem zelf is dat een opoffering de tce&cand van zijn oogen is oor zaak, dat hij veel meer moeite heeft dan een ander om op de hoogte van de zjaken te blijven. Zijn vrienden heb ben daarmee weliswaar niet in de eerste plaats rekening gehouden, maar zich vooral afgevraagd, of hij de burgerij ook in de nieuwe zittings periode nog behoorlijk vertegenwoor digen zou. En daar het antwoord hierop in alle opzichten bevestigend was, daar 'sRaads Nestor scherper idenkt en beter doorgrondt dan menig een die nog lang geen 73 jaar oud i®, hebben zij, egoïstisch als vrienden zijn de daaraan voor hem zelf ver bonden bezwaren niet geteld, maar hem in 't belang der gemeente trach ten over te halen een nieuwe candl- dxutuur te aanvaarden, wat tot hunne vreugde nu eindelijk gelukt is. Overigens was de agenda van deze bijeenkomst lang, dun en niet lekker. Soep met weinig balletjes. Tusschen een massa half of heel formeel© din gen, die de Raad nu eenmaal heeft of te doen, maar een paar punten van beteekenis: een voorstel tot aan schaffing van een nieuwen vuilver- hrandlingsoven voor 4000 en een tot verbouwing van hot huis aan. de Kruisstraat voornamelijk ten dienste der lichtfabrieken. Tegen het eerste plan had de heer Lassetuit bezwaren van constructie ven aard, waarom hij voorstelde een nieuw ontwerp te laten maken door* den directeur van publieke werken. In hoever deze er mee te maken heeft (de heer Modoo meende van wed, de heer de Breuk van niet) maakte een onderwerp van debat uit, maar ten slotte werd het voorstel-Lasschuit verworpen en dat van B. en W. goed gekeurd. Gelukkig maar, want er schijnt haast bij te wezen, althans de lieer de Breuk vreesde, dat bij een hevigten wind de oude oven wed eens zou kunnen omwaaien I Wat het huis aan de Kruisstraat aanging, sommigen waren van mee rling, dat dit voor een ander deel had moeten worden bestemd, maar toen eenmaaf was uitgemaakt, dat het voor administratiegebouw van de Lichtfabrieken dienen zou, vond men de kosten van de verbouwing, 27.000, te hoog. Hierover was de discussie nu juist niet gr omlig, ze kon dat waarschijn lijk niet wezen, omdat het heel be zwaarlijk is, met, zekerheid te zeg gen gevraagd wordt f 27.000, maar het moet met 12.000 maar toe. Dit Voorstel, afkomstig van den heer Van de Kamp, werd dan ook aan B. en W. teruggezonden om advieg en daarmee bet geheel© punt aangehouden. Van. achteraf bekeken, zou het natuurlijk beter zijn gewee«t, het administratie- gebouw al diadel ijk toen de lichtfa brieken gebouwd werden, in de stad te stichten en niet bij de fabriek. Daar zou een klein bureau voor bofc technisch personeel voldoende zijn geweest. En al is het nu niet geheel juist, dat het publiek naar den Veer- polder moet 1 o o p e n en het perso neel daarheen moet 1 o o p e n (tele foon en fiets doen hier veel) zooveel is zeker, dat het gemakkelijker we zen zal, wanneer het kantoor In het hartje van de stad zal gevestigd we zen. En daarmee waren de belangrijke aangelegenheden, die op de agenda voorkwamen, afgehandeld. Van de gelegenheid tot rondvraag maakte de beer Schram gebruik oim e enige vragen te stellen, die Haar lem's Dagblad betreffen. Wijzende op de mededeelingen, die ik in de rubriek Om Ons Heen van Dinsdag 1 Juni gedaan heb over den vermoedelijk aanstaanden direc teur van onze H. B. S. met 3-j. c. em Handetescihool, Dr. A. Borgman to Enschedé, vroeg de heer Schram in de eerste plaats of B. en W. het in 't algemeen niet ongewenscht achten, dat aan de-pers, hoe nuttig zij ook wezen kan, inlich tingen worden verstrekt, die de Raadsleden nog niet hebben ont vangen vervolgens of de hier bedoelde inlichtingen aan Haarlem's Dagblad, zijn ver- strekt door B. en W. of vanwege het Stadhuis en ten slotte: of de meegedeelde feiten juist zijn. Dit laatste punt noemde de heer Schram een zaak van ondergeschikt belang. Tot mijn verwondering, daar ik meende, dat dit juist als de hoofd zaak moet worden beschouwd. De waarnemend voorzitter, Dr. J. Nieuiweiihuyzen Kruseman, beant woordde de eerste vraag in 't alge meen bevestigend1, en verklaarde naar aanleiding van de tweede vraag, dat B. en W. en het Stadhuis abso luut niets hebben meegedeeld, Ja zelfs, dat er in de mededeelingen van Haarlem's Dagblad een en ander voor komt, dat aan B. en W. zeiven onbe kend was. En op de derde vraag antwoordde do spreker, dat hij zich niet gaarne zeu uitlaten over de vraag, of het be doelde artikel waarheid behelsde of niet en dat wat er in Haarlem's Dag blad stond, geheel is voor rekening van die redactie. Uit dit antwoord zal de lezer wel zoo scherpzinnig zijn om af te leiden, dat onze mededeelingen juist zijn. Im mers waren ze dat niet, dan zou diat van de tafel van B. en W. wel ver klaard zijn. Het spreekt overigens van zelf, dat ik niet bouwen zou op onbetrouwbare gegevens. Met deze vragen en antwoorden liep de zaak af. Ik heb er aanvanke lijk over gedacht, bet er ook mijner zijds bij te laten. De bescheiden, ik zou haast zeggen vriendelijke wijze, waarop de heer Schram zijn interpel latie hield, geeft mij aanleiding mijn standpunt in deze uiteen te zetten. Het gebeurt meermalen, dat een journalist kennis draagt van zaken, vóórdat die geheel rijp zijn voor be handeling in den Raad. Dikwijls door toeval, soms door redeneering, wan neer hij namelijk wat hij ziet met an dere hem bekende zaken in verband brengt, kortom op verschillende wijs. Gewoonlijk maakt hij daarvan dan geen melding, zeker niet wanneer de openbaarmaking zou kramen zijn in het nadeel van de gemeente, van de zaait waarom het gaat zelf, of van personen, die daarbij betrokken zijn. Indien evenwel geen van deze ele menten aanwezig is, kan het voorko men, dai hij van de verkregen mede}* doeüingen gebruik maakt voor zijn courant, ter voorlichting van het pu bliek. In dit bijzondere geval was de me dedeel ing, dat Dr. Borgman waar schijnlijk de uitverkoren directeur zou zijn, van groot belang Yoor ouders, die nog aarzelden of zij hun kinderen voor den 3-jarigen ol voor den 5-jarigen cursus zouden opgeven en dua bovendien in het voor deel der gemeente, daar het voor haar van groote beteeken is Is, dat de stroom van leerlingen naar den 5-jarigen cursus eenigSzlna wor de gestuit. Ik breng daarbij in herin nering, dai de termijn van Inschrij ving voor den volgenden cursus op 1 Juni eindigde, zoodat eendge spoed' geboden was. Dat ik tegenover dit dubbele belang, dat openbaarheid wonschei ijk maak te, heb moeten voorbijzien., dat niet alle leden van den Raad op de hoogte waren, zal, naar ik vertrouw, ook de heer Schram mij na deze toelichting ntet meer ten kwade duiden. J. C. P. ©KÏtenlandsch Overzicht DE LUCHTGRAAF OF DE 6CHRIK VAN ENGELAND. Hoe vindt ge dit opschrift Het is romantisch genoeg, om als titel te dienen voor een volksroman in 100 en zooveel afleveringen Over den jongsten to'cht van graaf Zeppelin 'ls veel te schrijven zoo wel een drama als een blijspel. Eerst de gegevens voor het lachstuk ver zamelen Mei de Pinksterdagen vloog do luchtgraaf met z'n „Zeppelin II" er lustig op los. Dat was in Berlijn be kend, en er was een telegram van den luchtvaarder gekomen Ik kom heden naar Berlijn. ZEPPELIN. Die tijding had de Berlijners In verrukking gebracht. Allen waren met één wensch vervuld den grooten man en z'n wonderlijk luchtschip te zien. Op liet Tempelhoferveld ston den duizenden en nog eens duizen den. Te wachten te wachten.... Onder de wachtenden, was ook Kei zer Wilhelm en andere leden van het Hof. Ook zij hadden 't groote nieuws gehoord en wilden Zeppelin 'ln Ber lijn ontvangen. Maar't wachten duurde lang 1 Met de baste verrekijkers was geen stipje aan den hemel te zien, dat verkondigde, dat d© „Zeppelin IE' in aantocht was. Dus blijven, wachtenEn H was zoo warm I Na lang wachten kwam eindelijk het telegram, dat de „Zeppelin II" bij Göppingeai met een pereboam in aanvaring was gekomen, waardoor hot schip onbevaarbaar werd. Die tijding bracht onder de wach tenden verslagenheid. Er werd ge dacht aan EchterdingenZou 't weer zoo'n ramp zijn Gelukkig bleek deze vrees over dreven. Maar het bleek ook, dat de Berlij ners onnoodïg op Zeppelin gewacht hebben. De luchtgraaf heeft heele- maal niet het plan gehad, om naar Berlijn te Yaren. Het telegram moet door den een of anderen grappenma ker naar Berlijn gestuurd zijn. Alle Berlijners zijn dus bij den neus geno men zelfs Wilhelm en zijn keizer lijke familie. Foei I Het gehavende luchtschip is nu weer naar z'n haven bij Friedriohs- hafen teruggekeerd, om een herstel ling te ondergaan. Intusschen heeft de luchtgraaf op een verzoek van den keizer beloofd, de Berlijners schadeloos te stellen voor hun teleurstelling. Hij zal nu heusoh naar Berlijn komen en wel binnen zes weken. Dat zal een geestdrift geven: I Heel Berlijn zal gewis samenkomen, om den beheers ciier van de lucht een on vergetelijke huldebetooging te bren gen. 't Is, niettegenstaande de pech, een mooïen tocht van Zeppelin geweest 38 uur aan één stuk zonder eenig oponthoud in do lucht De Duitsche pers jubelt over dezen triomftocht. De Fraiusche redacteurs erkennen schoorvoetend, dat de Duitschers op luchtvaartgebied no. 1 zijn. En de Engelseho redacteurs schreeu wen weer ach en wee, over heft Duit sche lüchtgevaarZe zien Zeppelin al boven Engeland kruisen, om niet bommen en granaten Londen te ver nielen.... Ze kennen één geroep ook Engeland moet offers brengen aan de luchtvaart-bestudeering en mag zich niet langer door Duitschland laten overbluffen. 'T VAKVEREENIGINGSRECHT IN TURKIJE. In de Turksche Kamer werd een wetsontwerp behandeld, waarbij aar- arbeiders het recht werd ontzegd, vakvereenigtngesn te vormen of in staking te gaan. De minister Ferid pasja zei, dat men door stakingen te wettigen, zich op een zeer gevaarlijk terrein zou begeven, wijl men daardoor zou be vorderen, dat het socialisme in Tur kije vasten voet ging krijgen. Tot dusverre immers waren de stakingen op touw gezet door buiten!andsche werklieden en bovendien zou men er wel aan doen zich te blijven herinne ren, da,t het de staking op de (Trien t- lijn was, die aan Bulgarije een voor wendsel aan de hand heeft gedaan, om zich van die lijn meester te ma ken. Dit voorstel en de verdediging deed een storm van verontwaardiging op gaan. De verschillende sprekers von den deze socialisten-vrees bespotte lijk. Een hunner zei De socialisten zijn geen antll-mili- tairisten, maai' gekant tegen den oorlog en hetzelfde beginsel wordt gehuldigd door de Sjeriat (de gods- dienstige wet dei' Mohammedanen). Deze rede werd luide toegejuicht en minister Ferid pasja achtte hel daarop beter.... de vergadering te ver- laten, wijl hij vreesde bij een ver dere verdediging een votum van wan trouwen te zullen uitlokken en daar door een minds tere ris is te doen out- staan. Zijn plaats werd ingenomen door den minister van openbare werken, die verklaarde, dat het wetsontwerp met haast was opgesteld op speciaal verzoek van den SjefRet pasja en niet de opvatting van het geheele minis terie weergaf en hij stelde daarom voor de verdere behandeling te staken en het ontwerp ter wijziging weder in handen te stellen van het k§hin©t. Aldus werd besloten. STAKINGEN. In de Schotsche kolenmijnen dreigt een groote staking. De mijneigenaars zullen dezer dagen bijeenkomen om een besluit te nemen tot ontbinding van den Verzoaningsraad en tot af kondiging van een LOONSVERLA GING van 12 1/2 procent. Het staat vast, dat de werklieden deze beslui ten met een staking zullen beant woorden. Honderdduizend mijnwer kers zouden daarbii betrokken zijn. De leiders der Schotsche mijnwerkea's zijn naar Berlijn vertrokken, tenein de de Britsch-Amarikaansche conti- nieaitale delegatie omtrent den stand van zaken in te lichten. DE FRANSCHE FOSTIERS. De 27 postbeambten te Parijs, die het reglement van het post- en tele graaf syndicaat hebben onderteekend, hebben van wege den procureur-gene- raalbevel ontvangen, hunne hamdtee- kenJüxg in te trekken, daar de oprich ting van het syndicaat een onwettige handeling was. Mochten zij het bevel niet opvolgen, dan zal de rechtbank tot hun vervolging overgaan. DE BELGISCHE LEGER- QUAESTIE. In de Belgische Kamer kwam in be handeling de interpellatie over de militaire quaestie. De he<er Huysmans verklaarde, dat officieel uitgemaakt dat noch het vredes-, noch het oor logseffectief voltallig is en dat aan het oorlogseffectief 20.000 man ont breken. Wanneer er dus moeilijkhe den mochten ontstaan, zou België met in staat zijn, zijn grenzen krach tig te verdedigen. De minister-president antwoordde Wij zulten maatregelen moeten ne men en zullen die weten te nemen. Binnen zeer korten tijd zuilen wij een desbetreffend wetsontwerp indiienen, en de Kamer verzoeken het te be handelen, vóór zij uiteengaat. Daarmede was de behandeling der interpellatie afgeloopem EEN KEIZERLIJKE ONTMOETING. Er wordt gemeld, dat Keizer Wil helm, op uitnoodiging van den Tsaar van Rusland, rich op 17 Juni naar de Finsche wateren zal begeven, tenein de daar den Tsaar te ontmoeten. ONLUSTEN LN KLEIN-AZIÖ. Uit Adana wordt geseind, dat we der 15 personen, 9 Moslim en 6 Arme niërs, die deel hebben genomen aan de Jongste ongeregeldheden, zijn te rechtgesteld. Ondanks al die terecht stellingen echter, blijft de vervolging van Armeniërs voortduren. De bladen te KoastantLnojieJ doelen mede, dat in de omstreken van Konia achthonderd Moslim twee ArmeniscJie dorpen overvielen, maar door de troe pen werden teruggeslagen. Een telegram bericht, dat er cene poging is gedaan om de woning van den gouverneur van den Libanon te Beirut door middel van dynamiet Ln de lucht te laten springen. Gelukkig echter kreeg niemand eenig letsel. Es Candldatuar-Thlel. In het Kroonzaaltje hielden gister avond do kiesvereenigingen dor Unie liberalen en vrijzinnig-democraten een bijeenkomst, waarin Mr. Van Aalten, het Tweede Kamer-lid voor Rotterdam V, een redevoering uit sprak ter aanbeveling der condida- tuur-Thlel. Mr. Sliaagenberg opende de vergade ring met een korte toespraak, waar in hij uiteenzette, dat nu de tijd ge komen was om een keus te doen uit de gestelde candidaten, daarom zou Mr. Van Aalten het standpunt der verschillende politieke overtuigingen uiteenzetten. Mr. Van Aalton, zijn rede aanvan gende, herinnerde aan een oordeel van Prof. Buys, over de bekwaam heid der volksvertegenwoordigers. Voor zoover spreker wist, waren al de gestelde candidaten in het district Haarlem bekwame en achtenswaar dige mannen. Maar daarom gaat 't hier niet, meer gaat 't om de politieke overtui ging van de candidaten. Daarom wil de spreker de politieke overtuigingen nader definieeren. Eerst de sociaal democraten. Spreker laakte den klas senstrijd. Deze verdeelt het volk in twee groepen. Een strijd van klassen nu erkent spreker niet, wel een strijd van belangen. Maai- deze moet niet aangewakkerd maar getemperd wor den. Daarom kan de sociaal-demo craat niet de man zijn. waarop de kiezers behooren te stemmen. De Ghristelijk-HistorLschen. Dezen hebben geen eigeïï' program, gelijk de anti-revolutionairen en de Roomsch- Katholieken. Maar zij maken deel u'it van de coalitie. Zullen zij werken voor het behoud van het miniaterie- ___3mskerk, of zullen zij er tegen ageeren Spreker weet dit niet. De uitlatingen der leiders zijn tegenstrij dig ten dezen opzichte. De heer Van Aalten waarschuwt tegen den candidaat van .rechts met een bex-oep op citaten van Dr. Kuy- per op de laatste Doputatenvergade- ring te Utrecht, dat Christus gekomen was om verdeeldheid te brengen, en do beweringen van den heer De Sa.- vorniin Lobman, in 1905 'in de Kamer geuit, waarbij hij opkwam 'tegen het samengaan van Rome en Dordt, op grond der historie. Thans de candidaat der vrij-libera len, mr. Van Styrum, het aftredende Kamerlid. Spreker geeft een uiteenzetting van de vr ij-liberale denkbeelden omtrent Kiesrecht en samenstelling der Eer ste Kamer. De verwerping van de achterstandswett&n en de Oorlogsbe- grootiug door deze Kamer, pleiten niet voor dit college. Spreker be strijdt met een citaat van Prof. Buys de stelling, dat de Eerste Kamer moet zijn een dam tegen de uitspat tingen der Tweede Kamer. Worden de vrij-liberale denkbeelden toege past, dan zou de wetgeving, die toch reeds een slakkengang gaat, nog langzamer voortschrijden. De heer Van Aalten wraakt ook het systeem dei' vrij-Mberalen omtrent de sociale verzekeringen, nl. het stol sel van vrije verzekering met steun van den Staat. Spreker wijst op de poging van den lieer Tydeman om een tusschenweg te vinden, daarin bestaande, dat den oaxvermogenden vrijstelling wordt verleend van pre miebetaling. De heer Van Aalten wijst ook op de vriendelijke en welwillende hou ding der vrij-liberalen tem opzichte der kerkelijke partijen in den aan vang van het optreden van het mi nisterie-Heemskerk. Ten slotte de candidaat van vrijz.- democraten. Liberale Unie en Alg. Werkliedenverbond. Zij willen in de eerst© plaats algemeen kiesrecht, om dat met billijkheid en recht in 6trijd is, dat het kiesrecht missen zij, die niet zooveel huur of belasting betalen als de kieswet Van Houten wil. Ook met alle billijkheid en recht in strijd is, dat de vrouwelijke helft van hot volk van het kicerocht is uitgesloten. De nadeciigo gevolgen van die uit sluitingen zijn duidelijk waarneem baar. Spreker wijst er op, hoe met de uitbreiding van kiesrecht langzamer hand de sociale wetgeving aan de or de is gesteld. Voor die wetgeving is algemeen kiesrecht een eerste ver- ei schte, ook om aan de vrouwelijke burgers haar recht op invloed op het Staatsbestuur te verschaffen. Onder de sociale verzekeringen neemt de zorg voor de ouden van dagen meer eai moer de voornaamste plaats in. Hoe die moot ten uitvoer gebracht worden Ls nog niet uitgemaakt. De heer Van Aalten herinnert aan den strijd der laatste maanden. Het standpunt van 't Vrijz. Democratisch manifest geeft volgens spr. hot juis te standpunt aan. Dit manifest is als volgt samen te vatten: Men zal aan nemen wat men krijgen kan, als t maar gaat in de richting die men wenscht. Alleen deze voorwaarde wordt gesteld, dat de menschen met een inkomen beneden een wettelijk vast te stellen minimum worden vrij gesteld van premieverzekering. Daar< naast ijveren de vrijz.-democraten voor uitbreiding der ongevallenverze kering en invaliditeits- en ziektever zekering. Spreker eindigt zijn rede ongeveer aldus: Wanneer de kiezers wenschen een vooruitstrevend vrij zinnige staatkunde, wanneer zij niet langer willen, dat aan ©en deel van 't volk het kiesrecht worde onthouden, Wanneer zij zich niet langer laten tevreden stellen mot vage beloften voor de zorg van ouden van dagen, doCh daden willen zien, laten zij dan hun stem uitbrengen op don candi daat der vrijz.-democraton, de lib.- unie en hot Alg. Werkliedenverbond, op Haarlem's verdienstelijken wet houder, op mr. J. H. ThieL DEBAT. Na de pauze word gelegenheid ge- géven tof. debat Hiervan werd het eerst gebruik ge maakt door den heer Vonkenberg, die zioh aanmeldde als een arbeider, een vragensteller ©n geen debater. Hij vroeg of mr. Thiol bij zijn verkiezing liet wethouderschap zou blijven waar- nJcmen. Zoo neen, dan stemt hij niet op mr. Thiol, want deze heeft tijden» zijn wotiiouderschap veel goeds ge daan voor het openbaar onderwijs. De tweede debater, de heer Joosten, achtte het vreemd, dat de liberale unie in een vergadering mede door haar belegd, de spreker tegen zich te velde moet hoonon trekken. Immers, do lib. una© wenscht geen kiesrecht voer de gehuwde vrouwen. Zij wil dus ook aan een deel van. 't volk liet kiesrecht onthouden, waartegen mr.- Van Aal-ten straks te velde trok. De bater gaat do geschiedenis der vrijz.. dom. na. Hoe zij zich in 1901 afscheid den van de unie-liberalen, omdat zij den elsch van algemeen kiesrecht ur gent achtten, en hoe zij zich in 1905 lieten vangen met het blanco artikel, hoe zij nu in 1909 in Amsterdam VI deal vrij-lib. Do Beaufort candideeren en Ln Amsterdam 111 den unie-liberaal prof. Van Hamel stelden tegen mr. Troelstra, die toch in ons k^d heeft bewerkt, dat do kiesrecht-actie ©r bij staat, als zij or bij staat. In Franeker on Appingedam helpen zij mee om te trachten don soc.-demo crat Lschen algemeen kiesrecht-man te Laten vallen. Ook lloogezand en Scha. terland bewijzen hot, dat do vrijz.-de- moera/ten, wier bestaansrecht toch hot algemeen kiesrecht is, liever moe gaan met do liberalen, dio der gehuw de vrouw het kiesrecht onthouden, dan met de soc.-dom. die ook alge meen kiesrecht willen. Debater komt op tegen do bewering, dat do soc-democraten do maatschap pij willen omverworpen. Dat is een vertelseltje, dat spreker herinnert aan hot sprookje, dat do soc.-domo. craten den boel maar willen doelen.. Daarna wijst de heer Joosten op een „zonde van mr. Thiol" tegen het vrij».-dom. program, nl. dat mr. Thiol als wethouder van onderwijs de gehuwde vrouw uit de school wil fooien. Dat is in strijd met hot vrijz.- em. beginsel gelijkstelling van man en vrouw. Debater wijst er ook op, dat mr.- Van Aalten het in do soc.-democraten prijst, dat zij op misstanden wijzen 26) Het ergste is nu voorbij ging bij voort. Wij zullen dit kamp spoedig kunnen opbreken. De pest komt plot seling en verdwijnt op dezeilfde wijze. Wij kunnen nu allemaal een korte vacantie nemenna de volgende weck zal u vrij zijn. Daar wilde ik u juist eens over spreken, zei ik. Ik wilde naar Poonali gaan, om daar mijn betrekking te aanv aaiden. Is die betrekking dan open ge houden riep hij blijkbaar vol ver bazing uit. Ja. Mevrouw Berners is heel vriendelijk geweest. Mevr. Gordon Bemors -ie haar echtgenoot sappeur? Dat weet ik niet zeker., Zij is een goed zieltje ik denk dat zij het is. En u gaat dus naar Poonah Jazoo mogelijk aanstaanden Maandag. Heel goed. Ik zal alles voor uw he-ls regelen. Tot mijn genoegen kan ik u zeggen, dat de wagen weer goed en wel voorhanden is, maar de on trouwe voerman is dood. Och, arme man riep ik uit. Dat spijt mij. Ik wenschte, dat ik kans zag u te bewijzen, hoe dankbaar ik u ben wij allen u zijn juffrouw Ferrars voor uw hulp. Ik zou uw naam wel gaarne bij het Gouvernement bekend willen maken, en ik ben.... O neen, doe dat alstublieft niet, kwam ik haastig tusschenbciden. Ik houd daar niet v-an. O, zooals u wilt, zei hij kalm. Maar als u alle eerbewijzen weigert, dan zal u er toch misschien met één wel een uitzondering willen maken Ik gaf geen antwoord, en. hij ging voort. Dr. Eraser heeft u en Mevrouw Manuel dikwijls willen vragen met cuis te dineeren maar altijd bracht ik hem daarvan terug. Dat was wel zelfzuchtig, ant woordde Ik sarcastisch. Waarom weerhield u hom van zooveel gast vrijheid Omdat hij aarzelde en keek neer op zijn nette rijlaarzen ik be grijp ik begrijp en hij keek mij nu recht in het gelaat dat u mij liever niet wilde ontmoeten. Ik weet dat ik u aan een alleronaangenaam, et© ervaring herinner x lik liik onge lukkig heel voel op mijn neef Walter die zicli als een schurk gedroeg. Ik heb aan hem wel meer onaangename dingen t© danken gehad ,ma.ar geen enkel is zoo erg als dit I Ik kan mij best voorstellen, dat alleen het aan schouwen van mij voor u hoogst on aangenaam moet zijn. Ik zag hot dien avond, toen ik d© lamp in do hoogte hield, in uw oogen. Als Watty er niet tusschen stond, dan zouden u en ik vrienden kunnen zijn. Natuurlijk, herinner ik mij.... Herinner u alstublieft niet®, kwam ik met hoogrooden kleur tus- 6chonbeide. Doe mij het groote ge noegen, nooit weer op dien hatolijken tijd te zinspolen. Wat wil u Yan mij gedaan hebben Dat u Zondag mot cms dineert u en Mevrouw Manuel een soort van feestje om het afscheid van het kamp te vieren. Dank umaar ik denk niet, dat h©t gaan zal. antwoordde ik. In d© eerst© plaats, weet ik niet of Mevr. Manuel en Dr. Fr-aser er lust in heb ben, en ik heb geen toilet; en dan ook Genoeg, Juffrouw Ferrars, viel hij haar snel in d© rede; één excuus Is ruiui voldoende. Even dacht ik, dat hij zich bete©- digd voedde; maar ik vergiste mij, want er kwam een glimlach op zijn knap gelaat, toen hij er bij Omdat u mij een klein verzoek geweigerd heeft, wil u mij misschien wel een ander toestaan wil u uit Poonah aan mij schrijven En noemt u dat een klein ver zoek 1 Nu dan, een nederige smeekbede. Ik zou zoo graag hooren, hoe het u gaat Sta mij dezen gunst toe I Het is de schuld van mijn neef, dat u zon der tehuis in Indlë rondzwerft, en ik kan het niet op mijn geweten laden, dat ik u heelemaal uit het gezicht zou verliezen. Ik verzoek u vriendelijk uw ge weten niet met mijn onbeteekenen.de zaken to belasten, antwoordde ik stijfjesbovendien, geweten is een veel te groot woord voor dit geval. Denkt u dat? Och ja, het gewe ten van een yrouw verschilt van dat yan een men. Wij begrijpen elkaar's standpunt nooit volkomen, dat houdt onze belangstelling voor elkaar steeds levendig. Spreek alstublieft voor uzelf, ant woordde iker is geen man ter we reld in wien ik ook maar het ge ringste belang stel. Daar kan ik volkomen inkomen, stemde hij vlug toeuw désihusie is te groot geweest. Maar dat behoeft niet neen werkelijkkan niet voorkomen, dut een man belang stelt m u. Wij wandelden langzaam naar het kamp toe, en terwijl hij die beleefde opmerking maakte, bleef hij plotse ling staan en keek mij doordringend aan, terwijl hij met zachte stem voortging Het zal mij verwonderen, of u ooit zal kunnen vergeten., dat ik zijn neef ben en mij vergeving schen ken voor zijn zonden Het zal mij verwonderen, of umij een ware vriendelijkheid wil bewij zen? antwoordde ik haastig, want de herinnering aan dat gesprek op de veranda had zich plotseling van mij meester gemaakt, Wel duizend, antwoordde hij zonder aarzelen. Het is er maar één, zei tk, voort- wandelond, terwijl Ik sprak -— Wat dan? vroeg hij. Wat die dienst ook zijn mag, u kan hem reeds als toegestaan beschouwen en het spijt mij alleen maar, dat hij waar schijnlijk klein zal zijn. Alleen deze, zei ik stilstaande, omdat wij vlak bij bet kamp gekomen waren dat u na a. s. Maandag mijn bestaan vergeten zaL Wat riep hij uit op luiden, ont stelden toon. Javergeet mijn gezicht, vergeet mijn naam. Het is een klein verzoek gemakkelijk te volbrengen en zooals u reeds zeide, al toegestaan. Geen klein verzoek, en evenmini gemakkelijk te volbrengen, antwoord de hij na een lange pauze. Twee din* gein zie ik heel duidelijk, juffr. Fer* rara en er scheen een vreemd licht in zijn doordringende oogen, toen zij in de mijne keken, u is onmeedoo- gond en ik ben £<?n zondebok. Ditmaal was hij onbetwistbaar be- leedigd. Wat mijzelf betreft, ik was sprakeloosdeze onverwachte omme keer bracht mij heelemaal van def wijs. Mijnheer Thorold was niet al leen boos, hij was driftig. Ik kon ook de vormen in den steek laten daar om deed ik geen poging zijn meaning te bestrijden, maai' draaide hem zon der verdere plichtplegingen den rug toe en verdween in bet vrouwenhos pitaal. *8 Maandags was ai mijn goed inge pakt en had ik afscheid genomen. Ik had Mevrouw Manuel beloofd haar te zuilen schrijven en in een nieuwe ja pon uitgedost (mijn garderobe uitheé kamp was verbrand), was ik klaaf om te vertrekken. Daar stond mijn! oude wagen en nieuwe ossen, daal stonden mijn koffers ongeschonden.- /Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5