HAARLEM'S DAGBLAD. Stadsnieuws FEUILLETON Een dappere Vrouw Bultenïandsch Overzicht EEN NIEUW OORLOGSGEVAAR In de woelige dagen der verwaarde Baikancrisls o, onzalige herinsne ring, die bijblijft als een nachtmer rie I Is één geschilpunt tijdelijk vergeten. Daar waren er ook zoo veel IDat is de Kreta-quaestie. Men weet, dat de bewoners van dit eiland besloten, om de Turksche op perheerschappij af te zweren en zich voor Grieksche onderdanen te verkla ren. Griekenland wilde toen van een verwikkeling niets weten en wees de broederschap van Kreta voorloo pig vriendelijk van de hand Maar daarmee is de zaak niet voor goed opgelostVooral niiet{ omdat er reeds een Kretenser-quaestie bestond vóór de beruchte Batkoncriais. De eiland bewoners hebben nooit veel met de Turksche heersohers „opgehad" en langs wegen van strijd kregen ze t eindelijk gedaan, dat ze een soort zelfbestuur verwierven, onder voogdij van vier beschermende mogendheden. Toch bleef de Sultan van Turkije of ficieel hoogste gebieder van dit win gewest, en bovendien de toestand met de beschermende mogendheden was slechts tijdelijk. Nu moet die tijdelijkheid ophouden. Turkije eischt Kreta weer geheel voor zich op en de mogendheden moeten met hun beschermende troepen 't veld ruimen. Nu moet die tijdelijkheid ophou den. Turkije eischt Kreta weer geheel voor zich op en de mogendheden moe ten met hun beschermende troepen 't veld ruimen. Natuurlijk zijn de Kretensers met dezen, gang van zaken in geen geval ingenomen. Zij willen geen Turk sche onderdanen worden. Is t won der Heeft Klein-Azië nu in. de laat ste dagen weer niet geleerd, wat de Christenen van de Mohammedanen te yreezen hebben De Kretensers willen zich bij Grie kenland aansluiten. Ziellier de nieuwe Balkancrisis. Turkije is niet geneigd om afstand (van Kreta te doen 't is in de laatste maanden al genoeg geplunderd... Em Griekenland Wanneer dit haar de smeekbeden van de Kretein- eers durft (ze wil wel!) te luiste ren, stelit 't zich bloot aam liet gevaar met Turkije in oorlog te komen. De Turken willen er nu eens alles opzet ten, om uit dezen strijd als overwin naars te komen. Ze kunnen nu zoo bra taal zijn,# want... de tegenpartij is zwak I Om hum voornemem kracht bij te zetten, zijn nu reeds 15 Turksche oorlogsschepen in de wateren vam Kreta een oefeningstocht aan 't hou den. Van dit „oefenen" is de bedoe ling meer dan. duidelijk. rt Is voor Griekenland een waarschuwing >,paa op 1" En de mogendheden Zullen die ge moedelijk toe zien, dat Kreta weer ge heel door Turkije wordt ingepalmd? Ze hebben altijd zooveel sympathie gehad (zij 't ook im woorden) voorde Verdrukte Kretensers.... Zullen de mogendheden Kreta nu zoo weer aan Turkije overleveren? Teekenend is, wat 't Fransche blad de „Tenips" schreef „Men behoort voor de Grieken te doen, wat men kan, maar men mag zich ndet blootstellen aan het vreese- lijk gevaar van een oorlog, dien vele Turken wensohen. Tusschen deze bei de polen moeten de onderhandelin gen zich bewegen. In deze zaak, even als bij alle andere, zal het wel weer op den bluf aankomen. De Marok- koonsche en de Balkan-crisis hebben bewezen, dat het steeds op dezelfde (wijze gaat, de medespelers winnen of (Verliezen, al naarmate zij een hooge- fen indruk weten ie geven van de ma te hunner krachten. Dit beteekent Voor de thans aanhangige quaestie, dat men, daar Turkije in het voor deel is, zal moeten aannemen wat dit land biedt. Van een sentimenteel standpunt kan men dit betreuren, maar aan de omstandigheden valt niets te veranderen. Het heeft geen hut wenschen levendig te houden, die men niet kan of niet wil vervullen". Volgens een ander bericht doet En geland een poging om tot een verge lijk te komen. Aan de andere protec toren van Kreta (Rusland, Italië en Frankrijk) wordt voorgesteldKreta wordt niet met Griekenland verbon den en de suzerain iteit van den Turk- ge hen Sultan blijft bestaan. Echter wordt, in plaats van een op voor dracht der mogendheden door den ko ning van Griekenland benoemden gouverneur, nu een gouverneur di rect door Griekenland benoemd, die het eiland in naam van den Griek- schen koning regeert. Iedere mogend heid, die het protectoraat uitoefent, zendt een speciaal gedelegeerde naar Kreta. Deze vier gedelegeerden vor men een commissie, welke de finan ciën van het eiland beheert, en vier stationsschepen der mogendheden zui len toezicht houden op de gebeurte nissen op het eiland. 't Zou dan wel een samengestelde regeling worden. En zou Turkije daarmee genoegen nemen We gelooven t niet. Men zietwe zitten weer in een Balkan-crisis. We hebben nu 1 maand, 8 weken en 5 dagen zonder Balkankoorts gesla pen en nu begint t weetr opnieuw DE FRANSCHE VLOOT. De opperste Marineraad der repu bliek heeft het aantal eenheden, waaruit de linie-vloot van Frankrijk zal bestaan, bepaald op 45 pantser- schepen. De levensduur van een pantser- schip wordt gerekend op 20 jaren. De aanbouw en inrichting van de nog te leveren schepen zou een uitga ve vorderen van 3 milliard, te verdoe len oyer 10 dienstjaren. DE OORLOGSVREES VAN ENGELAND. 't Australische gemeentebest heeft aan de EngeAsche regeering telegram phisch de som aangeboden, noodig voor het bouwen van een nieuwe „Dreadnought", of voor andere sche pen, naar de keuze der regeering, voor wier bouw een gelijk bedrag noodig zou wezen. RUMOER IN DE DOEMA. Vrijdag is Y, zeer rumoerig Ln do Doema geweest. Er is naar hartelust op z'n Hongaarsch gescholden. Do ruzie kwam aan over een persoonlijk geschil en persoonlijk is t gebleven De voorzitter werd o. a. uitgemaakt voor „Duitsche aap1". BELGIS EN DE CONGO. Antwerpen viert de geheel© week feest, ter eere van de inlijving van den Congo-sbaat. De koning en de prinses Clementina namen Zondag aan de feesten deeL Er is o. a. een koloniale tentoon stelling. OUDERDOMSVERZEKERING IN FRANKRIJK. Bij den Senaat Is door den heer Cuvinot een wetsontwerp ingediend op de arbeiderspensioenen, waarvan art. 1 als volgt luidt De arbeiders en geëmployeerden van beide geslachten, werkzaam in de nijverheid, den handel, de arbei- derevereenigingen, de vrije beroepen, den landbouw, benevens de dienstbo den, zullen van hun 65ste jaar af een j aarlij ksche rente ontvangen van 120 francs. Bovendien hebben zij recht op een ouderdomspensioen en eventueel op een invaliditeitsrente. Zoowel van arbeiders als van pa/- troons zal een jaarlij ksche bijdrage worden gevorderd, terwijl de Staat het ontbrekende zal bijpassen. Politieke rede Hr. P. J.Troelstra Maandagavond sprak de candidaat der S. D. A. P. de heer Mr. P. J. Troeüstra in de Vereemigiag. "t Zou om half negen beginnen. Om half acht begonnen de toehoorders al te komen. Om aoht uur was de groo- te zaal reeds geheel gevuld en werd de gaanderij geopend. Ook die liep vol. Tegen kwart over acht was alles vol. Alle wandelpaden stonden met luisteraars, 't was dringen om nog een enkel leeg stoeltje machtig te worden. Een groepje wachtende socialisten, kortte zich den tijd met het zingen van hun strijdliederen. Toen Mr. Troelstra om 8.20 de zaal binnentrad, werd hij met gejuich be groot. Opnieuw, met meer vuur, werd de Internationale gezongen. Daartusschen klonk het geroep der colporteurs met „Het Volk" en socia listische geschriften. Ln de zaal heerschte een benauwde tabakslucht Om half negen kwam een recher cheur om te zeggen, dat allen, die geen zitplaats hadden, de zaal moes ten verlaten. Er stonden minstens 800 personen, 't Gaf evenwel niets, de menschen bleven staan. De politie liet hen toe maar ongemoeid. Er werd evenwel niemand meer tot de zaal toegelaten. Het aantal der hoorders wordt op 1500 tot 1600 geschat De zaai leverde een machtigen aanblik. De vooi-zifter vroeg even later met t rooken te staken. Gelukkig I De heer J. Joosten, voorzitter der afdeeling van de S. D. A. P., opende hierna de vergadering. Het verheug de hem, dat de opkomst zoo talrijk Is, omdat het bewijst, dat de beteeke- nis der S. D. A. P. in verband met de verkiezingen niet gering is. Ook deze avond moet er toe meewerken, dat 't peil der actie verhoogd zal worden. Van de tegenpartij zoo zei spreker hebben wij nog niet veel last ge had. Hij haalde daarvoor aan hetgeen in de verkiezingscouranten en tn de vergaderingen is geschreven en ge zegd. Hierna kreeg de heer Troelstra het woord. (Zeer luid applaus). Om te weten, wie we moeten af vaardigen naar de Tweede Kamer, is het noodig om ite overwegen hoe de toestand der politiek en der politieke partijen is. Daarbij moet persoons- vergiuiztng en persoonsverhooging gemeden worden. Aan dit beginsel hebben de bedoelde couranten niet voldaan. Hij las een passage voor uit de Christelijke courant, waarin staat dat de S. D. A. P. strijdt om baantjes te veroveren. Dat is een zeldzame brutaliteit, ver beneden alle peil. De socialisten hebben van een burgerlij ke regeering niets te verwachten. Iets anders was, toen men onder het Ministerie Kuyper de broeders liet keuren, om te overwegen, of ze gods dienstig genoeg waren, om als bur gemeester op de een of andere negorij geplaatst te worden. (Applaus). Spreker heeft respect voor de goede eigenschappen van Mr. Thiel. Hij heeft bij Mr. Thiel nog wel andere goede eigenschappen ontdekt, die het groote publiek niet weet (Applaus). Bi ken Mr. Thiel te goed, om niet te vermoeden, dat hij zelf niet goed keurt, wat in de verkiezingscouranit ter bevordering van zijn candidatuur is geschreven. Het ia één persoons verheerlijking. Bijv. dot liedje op Mr. Thiel, op de wijze van Piet Hein. Wanneer de socialisten dit gemaakt hadden, zou men 't hun kwalijk ge nomen hebben. Spreker las het gedicht voor. (Luid applaus en gelach). Mr. Troelstra zei ook alle hulde te brengen voor de persoonlijkheid van Mr. Van Lennep, ook van Mr. Van Sty rum, want dat zijn van hun standpunt respectabele mannen. Maar 't gaat niet om personen. De candidaten treden niet op voor zich zelf, maar hebben de politieke par tijen achter zich, die ze vertegen woordigen en deze partijen hebben weer verschillende belangen. De politieke partijen moeten dus besproken worden. Spreker begon met do Liberale Unie en vrijzinnig- dernocraten. We kennen deze par tijen. Vier jaar geleden hebben we met haar gestreden. We herinneren om eeaiige belangrijke punten van 't verkiezingsprogram van 1905. We weten ook, wat er van deze beginse len is geltomen. Bijv. van de mili taire bezuinigingen- De vrijzinnige partijen hebben het geluk of t ongeluk gehad, om geroepen te worden, een ministerie samen te stellen. Zo konden dus mi nisters kiezen en hun program uit werken. Van do uitvoering van hot program Is weinig gekomen. Vooral van 't militaire punt. Zelfs mannen uit him eigen vrijzinnige coalitie eenügen van de Liberal© Unie, vrijz.- domocratou en ook do militaire spe cialiteit kapitein Thomson hebben meegewerkt om hot ministerie to la ten vallen. Wat to denken van hun beloften, die de vrijzinnigen nu doen Die kunnen ze wel weer verzaken. Ook van de andere punten van hot program van 1905 is zoo goed als niets uitgewerkt. Bovendien, er is tegenstelling in do programs van 1905 on 1909. Op dat van 1905 stond hot blanco artikel voor het kiesrecht op dat van 1909 algemeen kiesrecht. Op dat van 1905 ouderdomsverzor ging door verzekering en op dat van 1909 door staatspensioen. Men kan uitzoeken. Maar is dat ernst De Vrijzinnig-Democratische Bond is hopeloos verdeeld over een der be langrijkste punten van hot strijdpro- gram. Mr Thiel is blijkbaar voor Staats pensioen. Maar de kopstukkon ziin er tegen. Lees wat Mr. Treub ln Land en Volk heeft geschreven. Dan de anti-revolutionairen. Ook die zijn verdeeld. Er is oen program samengesteld. Maar Prof. Lindeboom van de Vrije Universiteit heeft ge klaagd er is niets Christelijks in dat program. Als er nu op stond ver hoogt ng der jaarwedden van Gerefor meerde dominé's, afschaffing van verplichte inenting, invoering van de doodstraf, dan zou 't wat anders zijn. Wat denkt u, dat Dr. Kuyper op dezen aanval in de „Standaard" schreef Spreker zal het niet zeggen, wel duidelijk maken. (Hij tikt met den vinger tegen hot voorhoofd veel gelach). Een andere man uit de anti-revolutionaire partij. Prof. Fa- bius strijdt tegen het Huismanski es- recht Ook liier dus verdeeldheid. Evenzoo bij do Katholieken. Vol gens het program is deze partij voor grondwetsherziening. Maar „de Tijd" schroef, dat als men een Christelijk ministerie kreeg, deze herziening voorloopig niet noodig zal zijn. De burgerlijke partijen zijn dus allemaal verdeeld. De burgers zijn teleurgesteld. Ook door den arbeid van de Christelijke regeering, die we nu hebben- Er wordt niets of bijna niets gedaan. Noch voor S taats pen sioneert ng, noch voor verkorting van don arbeidsdag, noch voor de be scherming van vrouwen en kindoren. Spreker ging de geschiedenis van de ouderdomsverzekermg na. 't Is een sollen met een groot publiek belang. Een afvangen van vliegen onder elkaar, zonder ernstig willen, 't Is een treurig speL Van 't Christe lijk ministerie is alleen gekomen het Bakkerswetje, dat zóó laat gekomen is dat 't niet afgedaan kem worden. Er is een motie voor den 10-urigen arbeidsdag aangenomen. De houding der regeêr'ing en partijen in aanmer king genomen, noodzaken ons even wol, om ten opzichte van de plannen der regeering, betreffende dezen tien- urigen werkdag, het meeste wan trouwen ln acht te nemen. Hoe komt het, dat er zoo weinig op politiek gebied tot stand gebracht wordt Die malaise op gebied der sociale wetgeving is overal. Waar iets tot stand kwam, komt reeds de reactie. B.v. in Duitschland en Frank rijk. Wat men op sociaal gebied tot stand gebracht heeft, is blijkbaar meer dan een groot deel dei* hervor mers wiL Spreker constateerde, dat do anti these hij wil hot noemen de tegen- stolling van openbaring en redo door de vrijzinnigen wordt afgekeurd, maar een groot deel doet mee, om die tegenstelling scherper te maken. Ze ioupen bij deze verkiezingen op de antithese „klap". De kiezers worden bang gemaakt door te beweren, dat Dr. Kuyper weer als minister zal ko men, wanneer rechts wint. Dr. Kuy per wordt als boeman gebruikt. Dat is de antitliose weer stollen. Aan rechts heeft men ook een boe- maai. Die ben ik. (gelach). Dr. Kuyper heeft in de Standaard uitgerekend, dat mr. Traelstra als nukuistor-formateur moet optreden, wanneer links wint. Dat is bangma kerij. Evenmin als men vocxr mr. Troel stra als kabinots-formateur behoeft min voor Dr. Kuyper als minia te vreezen, evenmin voor Dx. Kuyper als minister. Van dit laatste is spreker innig overtuigd. Van Dedem hoeft onlangs gezegd: als Dr. Kuyper weer komt barst de geheel© boel. De Christolijk- Hiistorischeu willen Kuyper niet, de katholieken ook niet, en achter de Kuyper-liefde der anti-revolutionai ren kan men een plaatsen. 't Gaat dus niet aan, dat de vrij zinnigen, d© k'ezers door middel van d© antithese weer voor hen naar de stembus te lokken. De antithese is in de afgeloopen vier jaren veroordeeld. Wil men 't van rechts ontkennen, laat men opko men in 't debat. Nu zoo vervolgde mr. Troelstra de S. D. A. P. Ik ben gelukkig te staan als spreker voor een partij, zooals er nog nooit een zoo sterk ge staan heeft. We strijden tegen het kapitalistische stelsel, het particuliere voortbrengingsstelseL Wij zeggen, dat dit stelsel moet voeren tot verschillende maat schappelijke crisissen. D© productie wordt niet overzien. Elk produceert om eigen egoïstische redenen. De ja ren die achter ons liggen geven ons gelijk. De economische crisis heeft overal geheerscht, met een ellende voor duizenden en nog eens duizen den arbeiders. Daaruit moeten de ar beiders toch zien, dat er wat hapert aan t stelsel, dat de bezittende klasse wil handhaven, om de macht in han den te hebben. Wanneer een stelsel niet eens in staat is om de menschen werk en brood te geven, dan is dat een veroordeeling. 't Is niet alleen de I arbeidersklasse, die daaronder ge-J bukt gaan, maar ook de kleine bur gers. De democratiseering van 't kapi taal Naomi Venn, en trusts is ook geen aanval op ons sioLseL De jaren hebben het geleerd. De klein-bezittertjes die hun aandeelen koopen, worden overgeleverd aan den wil van 't groot-kapitaaL Hoevele guldens zijn er verloren bij de Amerikaansche speculaties. De z.g. demooratiseerüig van kar pitaal is juist een wapen geworden om de kleine bezitters weer te maken tot proletariërs. De wanhoop van ons economisch stelsel is niet opgelost door de vrij zinnige partijen. De cLscussiee over de werkloosheid hebben bewezen, hoe onmachtig de burgerlijke pairtijen zijn. De minister-president mr. Heemskerk moest zeggen, dat hij niet veel van wist. Hij venvees naar de publieke liefdadigheid. Dit wat de oritiek betreft. Hoe worden we gered iiu den boei van t kapitalisme. Onze maatschap pij moet door 't particulier grootbe drijf komen tot t maatschappelijk grootbedrijf. Voor deze bewering wees spreker op de vermindering van de kleinindustrie, en 't daarvoor ko men van de trusts, waarbij het oon- currenüestelael al is Nu 't politiek gedeelte. De sociaal-democraten staan ook sterk door de onmacht der politieke partijen. Daardoor wordt aange toond, dat de macht der arbeiders op de regeer in gsxaken vermeerderd moet worden. We winden er geen doekjee om. De macht moet eerst komen tn handen der arbeiders. 60 jaar gele den hebben de burgerklassendoor hun geldklesreclvt de regeermacht in han den genomen, can haar wenschen voor industrie, vrijheid van- weten schap, enz. te verwezenlijken. Nu komt er een andere scheppende kracht. Nu meenen de arbeiders sterk genoeg te zijn, om de macht langzamerhand in handen te nemen. We zijn niet tevreden met 't algemeen kiesrecht, do uitbreiding der Onge vallenwet, de Woningwet, enz. Een sterk votum voor de sociaal-democra ten zal voor d© burgerpartijen rechts en links een aansporing zijn, om eindelijk eens voortgang te maken met de sociale wetgeving. Daarmee zijn we niet tevreden. We zitten nog 1ti half duister. De bezit tende klasse heeft niet meer de macht om nieuwe zaken te scheppen, alleen nog de macht om te behouden wat men heeft. Van de arbeiders komt de macht om te herscheppen. De arbeiders hebben nog nAet alle macht. 'I Oud© zal zich zoo lang mo gelijk ten koste van ons handhaven, maar de vooruitgang komt. (Mr. Troelstra geraakte steeds meer in vuur. Hij maakt heftige gebaren om zijn woorden kracht bij te zetten). Spreker is niet in een plattelands- dorpje, hij is in 'n groote stad. Haar lem is een district waar 4 jaar geleden 1000 kiezers getuigenis hebben afgelegd voor de socialistische be ginselen. Arbeiders en allen due iets gevoelen voor de vooruitgang van de nieuw© arbeidersbeweging, moeten op den socialist stemmen. Van de leden der bezittende klasse kau spreker zich begrijpen, dat ze tegen dezen candadaat zijn. Maar laten ze dit niet doen, met een beroep op de vooruit gang ,op de demooratie. De macht die de burgerlijke partijen gestuwd heb ben, om iets voor de arbeiders te doen, is gekomen uit het volk, uit de sociaal-democratische kringen. Wan neer de arbeiders zich laten meeslee- pen door de burgerlijke candidaten, dan lacht het kapitalisme, want liet gevoelt, dat het van de burgerlijke democraten voor de bestrijding van 't kapitalisme niet veel behoeft te vreezen. 't Program der S. D. A. P. strijdt voor Staatspensloneering en alge meen kiesrecht. Spreker heeft door drukke werkzaamheden nog niet ge antwoord op de vraag von den Bond voor Staatspensioneering. Hij ver klaarde zich voor de laatste motie, aangenomen door den Bond voor Staatspensioneering. De sociaal-de mocraten hebben altijd voor Staats pensioneering gestreden. Andera Is X met de Liberale Unie. Die is voor ou derdomsverzorging, zoo moge- 1 ij k door staatspensioneering. Dal is 't traditioneel achterdeurtje, een dubbele port© brisédeur met open slaande deuren. (Gelach). Spreker eindigde met den wenech uit te spreken, dat deze verkiezing zal toon en, dat de arbeiders ln deze vier jaar geleerd hebben, dat ze niet veel heben te verwachten van de vrij zinnige candidaten. Daarom moeten ze hun stem geven aan den sociaal democraat. (Luid applaus). DEBAT. t Eerst debatteerde Mr. THIEL» (door applaus begroet). Spreker bracht hulde aan Mr. Troel stra voor de warmte van zijn rede. Wanneer hij zou aanraden niet op Mr. Troelstra te stemmen, dan zou 't zijn onder persoonlijke hoogachting van den candidaat. (Applaus). Mr. Troelstra hoeft de malaise ge schetst van de antithese. Dat onder schrijven de vrijzinnig-democraten, ook spreker. De scheiding van geloof en ongeloof moet verdwijnen. Wan neer onze politiek wil vooruitgaan is 't eerst noodfige, dat de tegenstel ling geloof en ongeloof moet vervan gen worden door de tegenstelling de» mocratie en conservatisme. (Applaus) Mr. Troelstea heeft de tegenstel ling gesteld kapitaal en arbeid. De strijd tusschen kapitaal en ar beid kan nooit uitgevochten worden, voordat de strijd tusschen democratie en conservatisme is gestreden. In de Kamer heeft mr. Troelstra de tegenstelilng-quaesüe besproken. Spr. las 't verslag voor. Mr. TVoelstra zei daar, dat de tusschen-tegensfcel- ling eerst moet komen de strijd tusschen democratie en conservatis me. Mr. Troelstra is 't dus volgens zijn eigen woorden met spreker eens. Doordat de sociaal-democraten zich bepalen tot de tegenstelling tusschen kapitaal en arbeid, vertragen ze den strijd tusschen democratie en conser vatisme. 't Is waar er is in de laatste jaren gedraald met de sociale hervormin gen en met 't kiesrecht. Zoo kan het niet langer, 't Moet veranderen. Dat kan alleen als alle ware democraten de handen ineen slaan. Algemeen kiesrecht kan niet komen dan dooa samenwerking van alle democraten. Door hun afscheiding vertragen de so c laai -democraten de komst dezer hervormingen. Dit standpunt hebben ze ingenomen om tactische redenen, maar ten nadeelo van de arbeiders. 't Ls voorloopig niet te voorzien, dat de S. D. A. P. In de Kamer over 51 stemmen zal beschikken. Daarop kan men niet wachten. De hervorming op sociaal gebied moet komen door samenwerking van alle democraten. Daartoe is noo dig, dat er een schelding onder de Christelijke partijen komt. 't Cement der coalitie houdt nu nog, maar voor hoe lang? Men heeft gelezen van de huldebeteoguig aan Dr. Kuyper in Dordrecht. Nog één zoo'n huldebetui ging en Dr. Kuyper is gestorven aan hoogde ïdsveraering. Spreker wil de rede van Mr. Troel stra niet, volgen, wat betreft de be spreking van de politieke partijen. Al leen wil hij zeggen, dat 't de S. D. A. P. niet past om af te geven op de ver deeldheid der partijen. (Applaus), 't Beste middel om de oenheid in een partij te bewaren, is blijkbaar royee- ren. (Applaus en gelach.) Wanneer liet verkiezingscourantje van spreker lijdt aan persoonsvergo- diug, dan kan hij 't niet helpen hij heeft 't niet gemaakt. Maar ais het zoo is, kan 't dan niet zijn, dat het komt, omdat men nu door 't werken van spreker in Haarlem eindelijk eens wat gezien heeft, wat democra tie wil. Vroeger heeft men alleen woorden gehoord, ook van de S. D. A. P.'ers. (Applaus). Wat gaat men nu doen bij de ver kiezing Spreker herinnert aan de motie over den 10-uren-dag in de Tweede Kamer. Mr. Van Styrum heeft tegen de motie gestemd, 't Ging tegen de verkiezingen. Onze afgevaar digde heeft tegen gestemd, hoewel 't gevaarlijk voor zijn herkiezing was. Daarom moet hem hulde gebracht worden hij heeft als altijd als eerlijk man gestemd. Spreker betreurt 't evenwel, dat Haarlem door zoo'n 30) Daarom ben ik bij velen niet heel populair, zooals u zich ban voorstel len, besloot zij met haar kraaiend ge luld. Nu ik u heb om een oogje op mij te houden, kom ik langzamerhand weermaar zij kunnen mij in het Gouvernementshuis niet uitstaan, eenvoudig omdat ik weigerde aan te zitten met iemand, waarmee ik ge brouilleerd was. Men deed zijn best mij tot andere gedachten te brengen, maar ik liet mijn rijtuig voorkomen, en ging rechtstreeks naar huis, waar ik moest dineeren met brood en ge marineerde haring. Nu u hier huis houdster is, zou ik zeker wel ietg be ters krijgen. Mevrouw De Villars was ongeloof lijk verkwistend, zij maakte onge hoorde rekeningen voor wat ik als prullen beschouwde maar men gaf haar veel crediet en zij werd tot koo pen aangemoedigd, want het was wel bekend, dat zij veel geld had en den öen of anderen dag wel zou betalen. Volgens haar opinie konden wij het Verrassend goed met elkaar vinden. :2ij had zich nooit zoo op haar gemak gevoeld, verzekerde zij mij herhaal delijk, en ik was zoo sympathiek on bedaard. In elk geval was ik een ge schikte toehoorsterals wij samen waren praatte zij onophoudelijk en voortdurend over zichzelf. Voordat ik haar een week kende, had zij mij ver teld wanneer en hoe zij mijnheer Lobb had ontmoet en alle bijzonder heden over haar verloving, haar be sluiteloosheid, haar huwelijk. Ik werd volkomen bekend met de namen en zaken van haar bloedver wanten, en zij bespaarde mij geen détails over haar persoonlijke triom fen, haar teleurstellingen, kleeren, haar vriendinnen en vijanden. Hoe vreemd het ook moge klinken, zij toonde maar weinig nieuwsgierig heid omtrent mij, behalve dat zij zich verbaasde waarom ik nïet getrouwd was. Mevrouw Bomers heeft mij alles omtrent u verteld, merkte zij eens op. Goede familie, geen geld, geen ouders natuurlijk zult ge hier wel een man opdoen. Is u niet niet dat denkbeeld hier gekomen? Ik voelde dat ik vuuurrood werd, en zij ging voort Maak u niet ongerust, ik zal u het volgend seizoen meenemen naar Marbleishwar en daar zal ik wel voor uw belangen zorgen, ofschoon ik nog niet zeker ben, of wij wel daar- ieen zullen gaan. Dat is nu het erg ste van mij, moet u weten, dat Ik zoo gauw genoeg heb van plaatsen en menschen, en zij lachte Zij lachte altijd zoo luidruchtig Het leven is zoo kort, placht zij te zeggen. Ik moet alles meema ken. alles zien, alles doen en daarom vindt Toby mij zoo vermoeiend en blijft in Thibet. ïk was geneigd te zeggen „Ver standige Tobv Mevrouw De Villars leefde in een roes zij was heftig opgewonden veranderde voortdurend van plan en van vrienden zij ging veel uit, maar ik vergezelde haar zelden en maakte ook goen kennissen. Toch nam ik zoo nu en dan aandeel iin wedrennen, zeilwedstrijden on tennlspartijen in de rol van toeschouwster, over het algemeen amuseerde ik mij met het aanschouwen op eerbiedigen afstand van het gezelschapsleven in Indiö. Ais ik mijn chaperonne vergezelde of was ik haar chaperonne was zij altijd hot middelpunt van een luidruchtige groep, die met hooge stem lachte en gesticuleerde. Zij was een knappe persoonlijkheid met haar Oosterstjte oogen en schit terende tanden, ofschoon te rusteloos en verwilderd, om algemeen bewon derd te worden. De groote iennjswedstrijd was in vollen gang. De volden waren vol toe- scbouworsen ik behoorde daar nar tuur! ijk onder, terwijl ik, op eon bank gezeten, liet spel van mevrouw De Villars in een Ladies Double volg de. Blijkbaar Hep het haar tegen en verloor zij haar geduld tot mijn spijt moet ik zeggen, dat het één liet natuurlijk gevolg was van het ander. Ik zag het aan haar manieren, haar uitdrukkingsvol gezicht en haar on geduldige gebaren. HOOFDSTUK XV. Naar Madras. Bulten ziohzelve van woede en met fonkelende oogen kwam mevrouw De Villars haastig naar mij toegeloopen, en in een minimum van tijd was ik vóór haai* uit van het tennisveld af gestuurd en in het rijtuig gestegen. Zoodra wij daar tegenover elkaar zaten, brak de storm los. Tot in de kleinste bijzonderheden en op gejaag- den toon legde zij mij de omstandig heden van het verloren spel uit. Ter wijl zij sprak merkte ik hier en daar kleine vlokjes schuim om haar mond op. Ik verloor het spel heel alleen door die onmogelijke mevrouw Byng, die de helft der ballen miste. Als ik haar waarschuwde, lachte zij alleen maar maar zij zal nu ntet meer lachen, voegde haar medespeelster er triomfantelijk bij. Toen ik riep: „Loop dan toch, jij dikke, oude vrouw P was zij razend. Ik za! nooit meer tot baar spreken en zij niet tot mii dus dat is in orde. besloot me vrouw De Villars ietwat zenuwach tig. Maar die vlaag van drift gang even als gewoonlijk even vlug weer voor bij als hij was opgekomen en toen wij thuis kwamen was er niets van overgebleven, dan wat onhoorbaar gemopper, terwijl zij haar aandacht al weer vestigde op het groote tennis bal waaraan zij dien avond zou deelnemen. De keus van haar toilet was min stens vier keer gemaakt en weer ver anderd maar eindelijk was zij uit gedost in een oranjekleurig costuum, met diamanten schitterend in haar donker haar en om haar hals, wat haar werkelijk een schitterend voor komen gaf Zij bewaarde haar dia deem, collier, zon en sterren in een grooten zijden zakdoek in haar kleer kast om de buitengewone redeu, dat zij bang was voor dieven. Terwijl mevrouw De Villara en ik den volgenden morgen laat zaten to ontbijten, werd haar do Engelscho mail gebracht en begon zij dadelijk haar brieven open te maken. Na er één op zij gelegd te hebben, keerde zij zich snel naar mij orn en zei Hoe vind je dat Overmorgen ga ik op reis naar Japan. O ja, daar begrijp je niets van, maar Ik ben dol op verandering. Familieleden van Toby zijn onderweg, en ik kan hen in Colombo opvangen. Wat zullen zij verbaasd zijn I Ik had altijd al lust, om naar J apan te gaan, en hier zij gesticuleerde met beide handen, is mijn kans Ik zal over drie of zes maanden terug zijn, want misschien ga ik over Amerika naar huis. Ik was te zeer verbaasd om iets te zeggen, en zij ging voort Ik zal liet huis sluiten en onder de hoede van Ahmed laten. Jij zuLt mij helpen om alles op tee bergen en ik zal liet zilver naar de bank zen den. Mevrouw Black zal de honden en vogels nemen. Ik moet aan Toby tete- grafeeren misschien neemt hij zijn ontslag om in Yokohama te komen. Jij doet verstandig met nu een brief je te schrijven aan de gasten, die hier zouden komen lunchen en hen af te zeggenO, ja,eene lange pauze wat zijn jouw plannen nu En zij leunde voorover met haar ellebogen op tafel en staarde mij aan. Ik zie haar nu nog met haar groote donkere oogen haar kroezig haar het krulde uit natuur en haar vuüe rose morgenjapon met de ge scheurde kanL Ja, hoe moet hot mij gaan herhaalde ik Iacherid. U weet, wat u met de honden, het zilver on de vogels zal beginnen maar wat moet er van mij worden? U zal zeker geen tijdelijke be trekking kunnen krijgen laat ons zeggen voor drie maanden of ga mef mi] mee, en betaal uw eigen uit gavan 'Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5