conewrvatierro afgevaardigd» is ver tegenwoordigd. Nu moet getracht worden deze conservatieve stem wecranderen in een democratische stem. Wie In deze zaai gelooft aan de mogelijkheid, dat Mr. Troelstra hier gekozen wordt? Nie mand. Welnu door op Mr. Troelstra te stammen, wordt de kans vermin derd, diat Haarlem door eeoi demo craat wondt vertegenwoordigd. Da<n moeten de socialisten bij de herstem ming voor den conservatieven Van Styrum gaan loopen. (Geroep neen Welnu, dan komt de nog conservatie ver Van Lennep in de Kamer. Spre kers advies is dus, niet voor Troel stra te stemmen, maar den Candi da at dei' democraten. (Zeer luid plans en hoera-geroep). Mej. HCÜ3VENAAR vroeg Mr. Troelstra, wat hij onder algemeen kiesrecht verstaat. Ook algemeen kiesrecht voor de vrouw Voorts pleit te spreekster voor de billijkheid van wou wenkieereclit. Do beer DE PERFORS wilde Troeé- stra zeggen, dat hij de critiek van Prof. Lindeboom op bot anti-rev pil gram, verkeerd beeft voorgesteld. Prof. Lindeboom beeft niet gevraagd am geld uit. de Staatskas voor Gere formeerde dominé's. Dat is onwaar. De Gereformeerden hebben dit altijd geweigerd. Ook spreker verwerpt de anti-ihese. Maai- bij de verkiezing van 1905 heb ben do S. D. A. P.'ers steiling geno men in den strijd van de antithese. Benige weken geleden beeft de heer Bergmeyer dit geknoei van 1905 af gekeurd. Ten slotte verdedigde spreker het recht van de Christelijke arbeiders op oen bijzondere school. Een bestuurslid van de Ned. Ver- eeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende dranken vroeg, hoe Mr. TroeLstra dacht over de dra.nkbestrij ding en 't plaatselijk verbod. De VOORZITTER zei, dat iemand gevraagd had te mogen debatieeren over hetgeen Mr. Thiel gezegd heeft.' Dit is geweigerd, zoo komt er geen eind aan hot debat. Hierna kreeg Mr. TROELSTRA ge legenheid om te repliceeren. Spreker is geen bewonderaar der Drankwet, 't was een vieze lange slak. Door de wet wordt de dramkbesfrij ders-beweging niet veel gediend. Het verbod van <i ia,'. ii verkoop door plaat selijke volksstemmingen vindt spreker een verdediging. Wanneer hem gevraagd wordt, wat de S. D. A. P. onder het algemeen kiesrecht bedoelt, dan verwijst hij naar het ontwerp bij de Kanier gediend. Kiesrecht voor alle vrou wen. Wanneer een kiesrecht voor de becittende vrouwen wordt geboden, wordt dit niet aangenomen. Deeisch is kiesrecht voor alle mannen en ook de vrouwen der arbeiders. Spreker heeft 't artikel van Prof. Lindeboom, naar hij meent, niet ver keerd gelezen. Dezelfde debater ver weet de S. A. P. den antilhesê- stirijd in 1905 in de politiek meegestre den te hebben. Dit was toen evenwel om andere redenen. De socialistische arbeiders hebben Kuyper in 1905 de rekening thuis gestuurd van 1903. (Applaus). Spreker staat ingevolge de Gronimgsch© motie van 1902, op het standpunt, dat de S. D. A. P. de Christelijke arbeiders niet zullen te genwerken, wanneer ze him school eiscnen. Maar liet streven voor de bij zondere scliuol mag met leiden, om bet onderwijs te verslechteren. Wij willen het geld geven, als we kun nen zeggen het onderwijs is goed. 't Peil moet even hoog zijn als van het opennaar onderwijs. Aan dit stand punt heeft de S .D. A. P. zich in de Kamer gehouden. Alsnu antwoordt spieker Mr. Thiel, De heer Thiel heeft een rede gehou den, <Lie mets anders is dan een ver- kiezingshespreking van vrijzinnig-de- mocratischen kant. Daarmee is de redevoering, die ik hier gehouden heb, voor een groot deel niet behan deld. Ik heb hier zoo vervolgde Mr. TroeJstra ook over beginselen ge sproken. Ik heb mijn begmselstand- punt besproken, en ook de metho de van onS werk een deeltje klassen strijd gevoerd. Mr. Treub heeft on langs gezegd, dat hij ons standpunt aangaande den verkiezingsstrijd niet góed acht. Hier heeft zijn partijge noot Mr. Thiel deze zaak onaange vochten gelaten: Mr. Thiel heeft in deze vergade ring een handig standpunt ingeno men. (Gelach.) Mr. Thiel heeft ge zegd de strijd tusschen kapitaal en arbeid is alleen toekomstmuziek. Dat is niet waar. De strijd doet. zich nu eiken dag gevoelen. De strijd tus- schen democratie en conservatisme is een gevolg on een onderdeel van den strijd tusschen kapitaal en arbeid. (Applaus.) Spreker kan dat met de ge schiedenis der politiek in Nederland over de laatste 30 jaren, aantoonen. Wanneer wij, S. D. A. P.'ers, door ons optreden een deel der burgerlijke democraten wakker henben gemaakt, gaat 't aam aan tot ons te zeggen gaat nu maar achter ons aanloopen Wanneer men dat zou doem, zou het mei lang duren of de democraten za ten weer stil. (Applaus Mr. Troel stra is nu „vol vuur" Wij kunnen ous niet bij de burgerlijke partijen neerleggen. De strijd gaat met al leen in "t parlement. De strijd gaat in 't volk. Mr. ThiaL is bij 't citeeren van sprekoi-s rede in de Kamer niet ver genoeg gegaan. Spreker las dit ver volg voor. waai-im 't verschil tusschen <le sociaal-democraten en burgerlijke democraten geteekend wordt. Wan neer de burgerlijke democraten met democratische voorstellen zullen ko men, dan zullen ze den steun der S. D. A. P. vindon. Maar de S. D. A. P. is verplicht haar zeifstanxligheid te bewaren. Wanneer voor de verkie zingen een verbond woTdt aangegaan zouden de S.-D. ook geroepen zijn als minister im hot kabinet zitting te ne men. Waar dat toe leidt is getoond' In andere landen. Wanneer er een staking komt, zou de regeering er haar soldaten heen zenden. Daarmee zouden we niet uccoord gaan. Wanneer de S. D. A. P. alleen blijft staan, zal zij de burgerlijke democra ten meer afdwingen, dan wanneer van te Yoren een a cc oord wordt aam-1 gegaan. Dam kan- de zweep zoo nu én dan eens gehanteerd worden. (Zeer luid applaus, hoera-geroep). De S. A. P. zal niet met het algemeen kies recht wachten tot de S. D. A. P. in de Kamer do macht heeft. Dit ziet de S. D. P. en is een verwijt aam die trlbu- rwfeton, maar niet tegen oma In sprekers district te Amsterdam gaan de oud-liberalen samen mot den Unie-lilnei'aad om spreker uit de Ka mer te liouden. Ook in andere dist ric ten gaan de burgerlijke democraten met de conservatieven samen,, om de sociaal-democraten uit de Kamer te weren. De S. D. A. P. heeft gestreden tegen de anarchisten. Spreker wil niet de geheele quaestie van de Tri bune hier behandelen. De drie Tribu ne-redaefceuren ziin niet uit de partij gezet omdat ze 't met ons niet eens zijn, getuige 't Weekblad, "f Is gedaan omdat ze door hun optreden dse strijdkracht der arbeiders verzwak ten. t Zou voor hot kapitalisme heer lijk geweest zijn, wanneer men de Tribune had gehandhaafd, met al haar uitspraken. We zijn zoo echt spring levend, zoo sterk, dat w© kunnen zeg gen, dat we eenheid in onze partij zullen bewaren. Dat is onze kracht. De innerlijke eenheid sleekt af te gen de hopdooze verdeekl'lieid van d*e burgerpartijen. De kiezers kiezen geen enkeling, maar kiezen voor de paa-tijen. De burger- democraten zijn verdeeld. De kiezers weten bij de S. D. A. P. wat ze daar aan hebben. De Liberale Unie, die nu Mr. Thiel candideert, heeft ook besloten voor de gemeenteraadsverkiezingen. alle aftre. dienden to steunen. Mr. Thiel heeft gezegd, dat de soc.-dem, gemeente raadsleden in Haarlem niets demo cratisch tot stand hebben gebracht zijn de af tredenden zoo democra tisch? Mr. Thieil heeft populariteit Haarlem verkregen. Hij staat hier evenwej niet voor de verkiezingen voor den gemeenteraad, maar voor de Tweede Kamer, en moet niet vra gen, wat de soc.-dem. in den Haar- Lemschen raad hebben tot stond ge bracht, maar de socialisten 1n de Kamer. (Luid applaus). De tactiek van Mr. Thieil is aan te- vechten. De soc.-dem. in 1905 hebben KJUO stemmen verkregen, de vrijz. dom. 400. Dan heeft de vrijz.-<tem. ook recht, om hier voor Haarlem zetel te eisclien. Spreker kent tactiek en haalt, gebeurtenissen aan uit de vorige verkiezingen. Toen zijn de soc.-deui. in enkele districten te gen de voorspellingen in, goed. uit de stembus gokoruen. Spreker eindigt met te zeggen, dat alle ware democraten op spreker moe ten stemmen. Mr. Thiel heeft iets vergeten. Hij is als Caesar: heeft eerst driemaal de kroon geweigerd. Ten slotite heeft hij haar aangenomen. Nu moet hij met zijn populariteit dienst doen, om treurige figuur dei- Liljerale par tijen in Haarlem te redden. Nogmaals stemt op den sociaal-de- mooraat. Laat u niet in twijfel bren gen. (Met buitengewoon spreker-vuur vervolgt Mir. Troelstra). Gelooft in on ze overwinning. Want wij gaan voort. De zegepraal moet eindelijk aan ons, aan de arbeiders zijn (luid applaus en hoera-geroep. Een deel dear aanwezigen heft vol geestdrift de Internationale aan). Met een kort woord van dank sloot de voorzitter hiermee de vergadering, 't Was bijna twaalf uur. Buiten stond een groot© politie macht, die 't zingen op straat ver bood .Men ging kalm uiteen. Rubriek voor Vragen Qeobouuterden üebb«u het voorrecht vragen op vereohillend gebied, mite voor beantwoording vatbaar, in te teodeu bij de Redactie vuu Haarlem'» üagblad, Groote Houtstraat 08. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor tooYeal mogelijk ie, den dag na de Intending. Aan vragen, die niet volledig saam en woonplaat» van den intonder vermelden, wordt geen aandacüt gasohonken. VRAAG: Kunt u mij ook een goed middel aan de hand doe-n om wratten te verwijderen? ANTWOORD: De heetr D. L. Keur, Zijlstraat 73, alhier, verkoopt eon oed miiddell „Verucol" ge naamd. VRAAG: Mogen meisjes tusschen die 16 en 17 jaar van 's morgens acht tot 's avonds 8 uur, met de daaronder begrepen rusturen, werken? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Kan men een hond voor eeoi half jaar in de belasting doen of moet de belasting over een vol jaar betaald worden? ANTWOORD: Neen, dat gaat niet; u moet belasting betalen voor een vol jaar. VRAAG: Op welke marnier kunnen kostbare Brusselsche tegels uit muur gehaald worden? Ze zijn zeer bros, en bij gebruik van een beitel breken ze. ANTWOORD: Alleen een vakman ban deze bewerking verrichten, b.v. de firma L. Sabelis Jr., Donkere Spaarne 20, allieir. VRAAG: Bestaat er- in Haarlem een vereeniging die een tuheirculose-lijd- ster kosteloos naar een rustoord zend, dat haar door den dokter aan bevolen is. ANTWOORD: Wend u eens tot den heer J. II. C. Limperg, Zijlstraat 64, alhier. VRAAG: Tot, wien moet ik mij wen den om financieel© hulp voos* een tu- bercu loseli jder ANTWOORD: Zie 1 antwoord op de vorige vraag. VRAAG: Tot wien meet ik mij wen den om een betrekking te krijgen als conducteur aan de Mij. tot exploita tie Van StaeSsspoaritegeii. Moei een sollicitatie daartoe op gekegeld papiea" geschreven worden? ANTWOORD: Schrijf aan dien Rijkscommissaris der Mij., Jhr. mr. W. Th. C. van Doorn te 's-Graven hage. Gezegeld papiea* Is niet nood zakelijk., VRAAG. Kunt u mij ook zeggen of ik, bi mijn betrekking van machinaal h outlleworker, vrijen overtocht naar Indië zou kunnen krijgen ANTWOORD. Neen, ons is niet be kend, dat een beoefenaar van een vak kosteloozen overtocht krijgen kan. VRAAG. Heeft een dienstbode, die per dirie maanden gehuurd, is, recht op loon en kostgeld, nu mevrouw die stad uitgaat en zij haar gedurende dien tijd haar verdiensten ohthoudten wil? ANTWOORD. Wend u tot het bu reau van consultatie, dat den lstem en 3ein Vrijdag van iedere maand te 11/2 uur in het Paleis van Justitie vergadert. VRAAG. Kunt u ook medodeelen of de verloting van heit lsraélietisch Kranikzinn igengesticht al heeft, plas geluid ANTWOORD. De door u bedoelde verloting is reeds geschied. Destijds is rn dit blad geadverteerd, dat de trek kingl ijst ter inzage lag en waar. VRAAG. Kunt u mij ook waarmede no. 9205 in de 388ste en 3Sttete en of het ook needs in de 390ste Staatsloterij is uitgeloot? ANTWOORD. In de 388ste loterij, 5de klasse, 5e lijst., in <Le 389ste, 5de klaese, 6e lijst, en in' de 390ste, 5de klasse, 6e lijst, telkens zonder prijs. VRAAG. Kunt u mij een adres op geven waar ik inlichtingen omtrent emigratie naar Brazilië zou kunnen verkrijgen ANTWOORD. Schrijf aan T hoofd kwartier van het Jager des Heils, Prins Hendrikkade, Amsterdam. VRAAG. Iemand heeft aan de ouders van mijn meisje dingen verteld van mij en mijn familie, die beslist on waar' zijn. Hoe rnoet ik handelen om mijn goeden naam weder te zuive ren ANTWOORD. U kan tegen een las teraar- een aanklacht indienen hij po litie of justitie. Geld kost dat niet, maar wel moet men getuigen kunnen aanwijzen, in 't algemeen is liet ver standig, aan dergelijke lasterpraat geen aandacht te schearken. INÜEZUNDEN MEDEDEEL1NGEN k 30 Cts. pst regel. Echt. Victoriawater öéCRLAHNSTtfN Binneniana HOFBERICHTEN. H. M, de Koningin hooft aan den burgemeester van 's-Gravenhage ter genheid van den I-Ieiligen doop aan If. K. II. Prinses Juliana, eene belangrijke gift doen toekomen ten behoeve van de armen van 's-Graven hage. GALADINER TEN HOVE. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins geven hedenavond een gala diner ten paleize. Aan de koninklijke tafel zijn genoo- dagd de hoofden dei- vreemde missiën bij het Nederlamdsche hof, de voor zitters van de beide Kamers der Sta- ten-Generaal, de ministers, leden van het kabinet (de heer Kolkman zal wegens ziekte in zijn gezin niet aan wazig zijn), de minister van Staat, de vice-president van den Raad van State, de voorzitter en de procureur- generaal bij den Hoogen Raad, de president der Rekenkamer, de beide kanseliers der ridderorden, de voor zitter van den Hoogen Raad van Adel, de gouverneur der residentie, directeur van het kabinet, de commissarissen der Koningin in de provinciën des lands, de burgemees ters van Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam, benevens alle dienst doende dames en hoeren van het hof. De tafels voexr de pl.in. 125 gasten zijn aangericht iin de groote zaal en in de galerij-zaal. Het orkest der Koninklijke Militai re Kapel luistert het diner op ïrteft een concert. De Vorstin von Wied, Prinses Ma rie der Nederlanden, is voornemens met Haar dochter vorstin Louise, he denmiddag de zanghui do van het feestcomité 1909 in de Maliebaan te 's-Gravenhage met Haar tegenwoor digheid te vereeren. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Haagsche correspondent dei- Tel. schrijft: Meermalen had het Haagsche pu bliek Zondag gelegenheid do leden dor Vorstelijke Familie en de buiten- landsclte vorstelijke personen. op straat te zien. 4 H. M. de Koningin woonde, vergezeld van de Prinses von Wied en eenig gevolg, de godsdienst oefening bij in de Kloosterkerk en werd tegen 11 uur door een groote menschenmassa buiten opgewacht en eerbiedig gegroet. De beide V-arstannjen maakten in een gesloten gala-rijtuig een korte rijtoer en keerden toen naar het pa leis terug. 's Morgeus deed Z. K.. H. Prins Hendrik, vergezeld van een zijner broeders, bedden in het zwart ge kleed, oen wandeling door de resi dentie en bracht daarna een bezoek aan de Koninklijke bibliotheek. Eenige andere vorstelijke verwan tan woonden in de Duüsche kerk de godsdienstoefening bij. "AUDIËNTIES BIJ. IT. M. DE KONINGIN. R. M. de Koningin ontving gister de ministers, departementshoofden, !n audiëntie, waarbij echter niet te genwoordig was de minister van Fi nanciën, d'io wegens een geval van mazelen In rijn gezin, zich had ver ontschuldigd en. om dezelfde reden j.L Zaterdag niet de doopplechtig heid bijwoonde. Te 4 3/4 uur maakte het geheele corps-diplomatique, inbegrepen de bij de logatiën werkzame secretarissen en attaché's, allen mot hunne dames, hun opwachting hij H. M. SPOORWEGPERSONEEL EN GEHEELONTHOUDING. Zondag vergader-de de organisatie van abstinent spoorwegpersoneel. Bepaald werd, dat de organisatie den naam zal dragen van „Vereemi- ging van geheelonthouders, onder Noderlandsch Spoor- on tramwegper soneel. In het bestuur werden gekozen de boenen G. A. Kiuiker, 1ste voorzitter, UtrechtF. Bakker, 2e voorzitter, Rotterdam G. L. de Haas, le secre taris, UtrechtW. van den Berg, 2e secretaris, ZwolleH. A. v. d. Horst Jr., le penningmeester, UtrechtW. de Geest, 2e penningmeester, Haar lem B. Labordus, Hardingen W. Heringa, Groningen W. Poelstra, idem en Fr. Voogt, Tilburg. De volgende vergadering zal te Am sterdam gehouden worden. MISDAAD Te Soesterbarg werd enkele dager, geleden in een boschje stervende ge vonden de arbeider W., aldaar. Op last van de justitie is thans het lijk opgegraven en ter schouwing- naar Utrecht overgebracht. Een 12- tal personen zijn over dórt geval dooi den rechtei- van instructie gehoord. MOORD. In don nacht van Zondag op Maan dag is te Steenbergen bij eene vecht partij in een herberg op den Welberg onder deze gemeente vermoord Van D. Zijn lichaam was met talrijke messteken doorboord. Door de mare chaussees rijn verschillende perso nen, die er vermoedelijk bij geweest zijn, opgehaald en gevangen gehou den. De eigenlijke dader is nog nliet bekend. EEN MOOI HUIS. Te Murmerwoude (Fr.) verkeerde een aan de gemeente toebehoorend huis in zoo'n vervallen staat en wa.s zóó vuil, dat men besloot het gebouw door verbranding op te ruimen. Een in dat huis wonend gezin verzotte rich daartegen en weigerde het pand te verlaten, ofschoon een andere, betere woning voor dit gezin disponi bel was. Nu houdt het verblijf onder den blooten hemel. ONGELUKKEN. Te Maastricht is een jongen van 15 jaar bij het baden in de nieuwe ha venkom verdronken. Gndiea- de gemeente Zuylen had de conducteur J. K., van de stoomboot „Couicor-diia VII", van Amsterdam naar Arnhem, liet ongeluk over boord te vallen,; vóór hem hulp kon wor den verleend was hij in de diepte ver dwenen. Zijn lijk werd eenigen tijd later door de bemanning opgevischt. Zondagmiddag had eon twaalfjari ge zoon van den jalousiefabrikant G. Bakker te Bergen-op-Zoqm het onge luk van het dak te allen, bij het uit halen van een vogelnestje. Het treu rig gevolg was, dat de dood bijna on- moididellij k intrad. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. Het provinciaal bestuur van de Christel ijk-historisehe kiesvereenigtta- gen in de provincie Groningen heeft met algemeen© stemmen besloten de candidatem in de verschillende das- tj-icten van die provincie, gesteld door de anti-rev. partij, bij de ko mende verkiezingen ten krachtigste te steunen. EEN INTERNATIONALE ORGANI SATIE. Naar aanleiding van het Reuter- telegram uit Londen (zie ons num mer van Zaterdag) schrijft het „Han delsblad" De laqfste mededeeling kan ndet juist zijn. Althans wij vernamen hier in welingelichte seiieepvaartkring&n, dat deze Internationale organisatie waarschijnlijk niet voor begin des volgenden jaars in werking treden zal. Dat de organisatie er is, is een feit. De voorbereidingen hebben een paar jaar geduurd omdat verschillen de moeilijkheden te overwinnen wa ren. De liedoeling van dit Internatio naal Verbond der reeders is paal en perk te stellen aan overdreven eisclien der havenaa-beiders en tegen weer te bieden aan stakingen, directe actiën, besmettings-theorieën en wat, dies meer zij, en waardoor dikwerf zooveel sohadie aan handel en scheep vaart toegebracht wordt. De aangesloten reeders zullen in gevallen van confliot en moeilijkhe den elkander helpen en steunen. De hoofdzetel van den GeneraJen Raad van Bestuur is te Londen ge vestigd. Daarin hebben voor elk aan gesloten land twee of meer leden zitting. Voor Nederland rijn dit de heeren J. Vink, voorzitter der Veree- ndging van Werkgevers op Scheep vaartgebied te Amsterdam en J&c. Visser Jzn., te Rotterdam. Voor ieder land wordt een secreta ris en een rechtsgeleerde aangewezen. De laatste om in gevallen van con flict op te treden, wanneer reeders voor het ophouden hunner schepen schadeloosstelling eisahen, de secre taris om voortdurend contact met den hoofdzetel te onderhouden. Op scheepvaartgebied varwaoht men van heit Intern ata, anaal Vierbond veel heilzame gevolgen. MILITAIR TEHUIS „PRINSES JULIANA". Men deelt mede, dat de Vereenlging van oud-militairen „Oost en Weet", besloten heeft tot het oprichten van oen Tehuis voor oud-militairen, dat genoemd zal worden „Prinses Juha- na". De voorzitter der vereenigipg, de heer G. R. van dér Werff, te Rot terdam, heeft thans daartoe het ini tiatief genomen. De minister van ko loniën heeft zijn sympathie betuigd en steun toegezegd. Het doel van dit. militaire Tehuis isaan alle oud-mi iirt ai rem van land- en zeemacht in de koloniën een rustig, vredig tehuis Aar 1e bieden. Teder zal in zijn godsdien stige eai politieke richting vrijgelaten worden. Aa n het, gebouw zal later een lokaal worden toegevoegd voor evan- gielieaitte-arbeid, gegrond op de leer der Ned. Herv. Kork. Geen bier of sterk© drank zul in het gebouw ver kocht worden. Aan Z. K. H. Prins Hendrik zal verzocht worden het be schermheerschap te willen aanvaar den. LAFFE DAAD. Toen H van Rooy, eigenaar eeuor kudde schapen te LLempde (N.-Br.) morgens bij hot huis kwam, waar zijn schapen voor dien nacht waren opgestald, vond hij het huis in puim- boopen en 44- zijner schapen in de vlammen omgekomen en verbrand. Nog 46 waren in loven gebleven, maar deze waren alle min of meer door het vuur verminkt<1© moeste niet dikke koppen en blind, en inwendig zoo door de hitte aangetast, dat het een sclaxiom is, die arme dieren 1e zien, Men vermoedt, dat liet huis door ren of anderen booswicht is aangesto ken. Een harde Slag voer den ko&lwin- nenden man, in één nacht geheel zijn ijkdom te zien vernietigd. EEN VERDACHT STERFGEVAL. De Tel. schrijft: Op last van den officier van jusli- llo is naar het scho'UwlokaaJ in hel Wiilhelmina-gasUuus te Amsterdam overgebracht liet stoffelijk overschot van zekere juffrouw A., wonende op de Jacob van Lcnnepkade aldaar, die j.l. W oensdag, ten huize van haai' tombe, mevrouw YV., op de Nassauka- de, plotseling is overleden, ouder om standigheden ,dae verdacht geacht, worden. Er zou gedacht worden aan het mis drijf genoemd in art. 297 van het Wet boek van Strafrecht. Juffrouw A. was gehuwd en had twee kinderen tusschen haai* en haar echtgenoot was echter een proces tot echtscheiding aanhangig. BRANDEN. Te Guleonborg ontstond door onbe kende oorzaak een hevige brand in diem stoom- en windkoirenimolen van. J Peters. De moten brandde geheel uit, zoo dia,t alleen de romp overbleef. De aan grenzende perceelen kregen door den val van verschillende stukken hout ook schade. Twee varkens, die in de labijneid lagen, kwamen in de vlam men om- Assurantie dekt de schade. Te Hengelo zijn vier woningen van den heer Scholten afgebrand. ONBEGRIJPELIJKE VERGIS SING. In een gezin te Heer (L.) zijn twee kinderen, een dag na elkander, over leden. Het eerst overledene zou Vrij dag ter aarde besteld worden.Volgens gebruik, brengt men ook de kinder lijkjes ter kerke», alvorens deze te be graven. Zoo geschiedde ook Vrijdag. Na de kerkelijke inzegening volgde de kleine lijkstoet de baar tot op het kerkhof. Toen de grafdelver het kistje van de haar opbeurde, om het in de ge opende giroeve te laten neerzinken, viel het hem op, dat dat bijzonder licht was, hetgeen bij hem het ver moeden wekte, dot liet kistje ledig was, en waarlijk, al spoedig vernam men tot geen geringe verbazing, dat de beide lijkjes nog in het sterfhuis lagen. Ongeveer een uur Later toog dezelf de lijkstoet andermaal kerkwaarts en had vervolgens de werkelijke begra fenis plaats. HET NIEUWE ANATOMISCH LABORATORIUM. In tegen woordiglieid van een groot aantal genoodigden had gistermid dag de plechtige opening plaats van heit nieuwe anatomisch laboratorium aan de Maurit&kiade te Amsterdam. Prof. Bolk hield een rede, en schet ste eenige belangwekkende feiten, ontleend aan het gebied der anthropo- logie, de aan de anatomie als moe der-wetenschap ontsproten leer van de samenstelling der menschheid met hare verschillende rassen. De mededeelingen betroffen: de li chamelijke lengte van de mannelijke bevolking van cms land. Met recht mag z. L beweerd wor den, dat de Nederlandsche bevolking in hare jongste ontwikkelangsphaso een exceptioneel© plaats inneemt en blijk geeft van een gezonde, krachtige ontwikkeling. Hierna begaven de aanwezigen zdcb naar de vestibule ten einde te genwoordig te zijn bij de onthulling van een tweetal gedenksteenen. Deze witmarmeren gedenkplaten, met inseriptiën in vergulde tetters, zijn aangebracht tegen de beide zij wanden van de vestibule. Die op den linkerwand is een uiting van dankbaarheid van den hoogleer- aar-drrecteur jegens den man, wiens krachtig initiatief zooveel heeft bijge dragen tot de tot standkomdaig van het gebouw. Op den steen staat het volgende te lezen: „In de jaren 1907 en 1908, toen mr. W. F. van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam, voorzitter was van de Curatoren der Amsterdamsche Universiteit, ie deze instelling voor onderwijs en wetenschap gesticht" Bij de onthulling sprak prof. Blok eenige passende woorden. De tegenwoordige assistent van parexf. Blok, dr. A. J. P. van den Broek, hield bij de aanbieding een' rede: Mr. Van Leeuwen, (burgemeestei van Amsterdam) sprekend namens curatoren der Hooge School, beamti woordde beide toespraken. Deze prees de groote verdiensten van Prof. Blok. ZWARE MISHANDELING. Twee buurvrouwen, wonende in N. Selfhelp, kregen Zaterdag te Sneek twist. De man van de eene vrouw, ze kere Minks, bemoeide zich er mee en bracht zijn buurvrouw drie messte ken toe. De getroffene is dienzelfden middag naar het St. Antonies Zieken huis vervoerd.. De dader, van beroep zilversmid, stond overigens als oppas send werkman bekend. Hij is dadelijk gearresteerd. De toestand der vrouw is nog verre van bevredigend. 25-JARIG JUBILEUM BURGEMEES TER VAN 's-IIERTOGENBOSCII. Terwijl jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Wiillebois de gast was van den Bosschen gemeenteraad, werd hem, in verband met zijn 25-jarig ju bileum als burgemeester, een fraai bewerkte zilveren beker met inscrip tie aangeboden. De beker vertoont voorstellingen van stadhuis, voorma lige Vuchterpoort, spoorwegstation en fontein; het deksel eene allegori sche voorstelling van de samenvloei ing van Dommel en Aa, een en ander gedekt door den Wildeman uit liet Bossche wapen. MOORDENAAR UITGELEVERD. W. A. S. uit Schaesberg, die in den avond van 22 Februari 1909 te Spek- holzerheide onder Kerkrede, Leonard Joseph Koeken van het leven beroof de, door hem met een revolver' door het hoofd te schieten, en die indertijd te Luik werd aangehouden, ie, naar de „Limb. Koerier" meldt, door de Belgische regeering aan de Neder landsche uitgeleverd en in het huis van bewaring te Maastricht onder dak gebracht. ALS Dr. KUYPER WINT... Alweer een gerucht, voor 't geval, dat rechts bij de verkiezingen wint. Dr. Kuyper zou dan minister van Binnenlandsche Zaken worden, ter wijl er een nieuw ministerie voor Eeredienst en Onderwijs zou gevormd worden, met de leiding waarvan ma*. Heemskerk belast zou worden. (Tel.) Rechtszaken DE POSTEN-OORLOG. Vrijdag zal voor de arrondisso- menits-rechlbank le Amsterdam de zaak van den omafhamkelijkein dia- manilklover M. B. contra de postors van den A. N. D. B. F. W. B. en J., M. in hooger beroep behandeld wor den. Zooals men zich zal herinneren, werd tegen beide beklaagden inder tijd door den ambtenaar van het O. M. bij het eerste kanton drie dagen hechtenis geëischt, terwijl de kanton rechter hen tot een hechtenisstraJ van veertien dagen veroordeelde. KLEYNEN CONTRA RUYS. Gelijk bekend is, heeft jhr. Ruysde Beorenbrouck verzet aangeteekend te gen de verwijzing der zaak van Kley- nen tegen zijn persoon naar de open bare terechtzitting. Thans wordt ge meld, dat het gerechtshof te 's-Herto- gonbosch, de verwijzing, gedaan door de rechtbank te Maastricht, heeft goedgekeurd, zoodat jhr. Ruys voor de arrondissementsrechtbank aldaar zal hebben te verschijnen. Marktnienws Op de Maandag alhier gehouden Botermarkt waren aangevoerd en verkocht: Boter 56 KG., f 1.401.50 per KG. Biggen 24 stuks, ƒ911 per stuk. Schrammen 4 stuks, 1416 per stuk. Kalveren 12 stuks ƒ1114 pe« stuk. Stoomvaartberichten Het st. Amsteldijk, van Rotterdam via Baltimore naar Newport News, jasseerde 7 Juni v.m. 3 uur 45 min. azard. Het st. Koning Willem III, van Ba tavia naai- Amsterdam, passeerde 7 Juni Wight. Het st. Prins Willem V, vaai Para maribo naar Amsterdam, arriveeirdio Juni, nam. 11 uur, te Havre. Het st. Celebes, van Amsterdam n. Batavia, is 7 Juni Ouessant gepas seerd. Het sL Koning Willem II, vam Am sterdam naar Batavia, is 6 Juni Pe- rim gepasseerd. Het sL Hollandla, van Buenos Ayres naai- Amsterdam, vertrok 6 Juni van Lissabon. Het sL Zaanland, van Amsterdam naai- Buenos Ayres, arriveerde 6 Juni te Santander. Het st. Gedó, van Java naar Rotter dam, passeerde 6 Juni Kaap dei Anna. Het st. Go en toer, van Rotterdam naar Java, arriveerde 6 Juni te Sout hampton. Het st. Teraate, van Rotterdam n. Java, vertrok 6 Juni van Suez. Het st. Solo, van Rotterdam noaï Java*, passeerde 7 Juni Sagres. Heit st. Prins Willem V, van Para maribo naar Amsterdam, passeerde Jimd des namiddags 8 uur 30 min. Ouessant. Het st York, van Rotterdam naar Japan, arriveerde 5 Juni te Colombo.' Het st. Noor dam, van Rotterdam n. New-York, passeerde 6 Juni des vooiw middags 11 uur Sciily.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6